Kantlijn SPAANSE ONTBOEZEMINGEN jLeusder Krant; ">usden-Zuid Hondenbelasting Boos (1) Moe en de kinderen in historische kleding "Landelijke pers dook in scanners Boos (2) lijmenngen Loysden Paardenmaat (1) Paardenmaat (2) Parochiehuis GRATIS. I NODIG? (E)MOTIE (1) (E)MOTIE (2) "~FÖT0~K0piË" loep op Leusden DONDERDAG 18 FEBRUARI 1982 Redaktie: Bert Vos (a.i.) Bijdragen: Caspar van Loo i de vergadering van de kgroep keersaangelegenheden werd jdagavond bekendgemaakt 'inLeusden-Zuld wljsbordjesnaar sden-Centrum worden ""laatst Dit Is niet zozeer een rleeverlenlng van de -ïeente aan de eigen inwoners i:vel aan de mensen van buiten sden. Het schijnt nogal eens rtekomen. dat -Leusdenaren die onze ïeente willen aandoen via de hemseweg Leusden-Zuid rtjienkomen en denken: „Fijn, tiijn nu dus in Leusden," en tl vervolgens te barsten ken naar de straat waar ze «stenzijnendledusin Lsden-Centrum ligt. Allemaal ■jelljk vervelend en daarom lus die verwl jsbordjes naar (centrum van Leusden. «eze bekendmaking deed Ehouder Jan Wagenaar (VVD) Herken, dat de namen isden-Zuid en rasden-Centrum eigenlijk warrend werken. Als het aan 1 ligt, mag Leusden-Zuid -pisteen andere naam krijgen, (ie het met wethouder jenaar eens is, mag ons schrijven en suggesties aandragen. Wie het niet met hem eens is, mag ons ook schrijven maar wel met een duidelijke motivatie. Wie vindt dat Leusden-Centrum een andere naam moet krijgen, mag tevens een brief sturen. Het redaktieadres is: Loep op Leusden, postbus 113830 AA Leusden. De Inwoners van Leusden hoeven niet meer uit te kijken naar het kaartje van de gemeente waarop wordt gevraagd als men een hond heeft die aan te geven voor de hondenbelasting. De gemeente is namelijk tot de schrikbarende ontdekking gekomen, dat de kosten om het kaartje te verzenden hoger zijn dan de opbrengst van de hondenbelasting. Dat heeft volgens wethouder Jan Wagenaar te maken met de groei van Leusden. Toen deze gemeente kleiner was, zo zei hij dinsdagavond, was het gemakkelijk te betalen om die kaartjes rond te sturen. Nu het aantal inwone echter sterk is toegenomen, is deze „controle" niet meer te bekostigen. Waarschijnlijk krijgt Leusden dan maar weer een controleur van de hondenbelasting, die alle huizen af loopt, door elke voordeurbrievenbus blaft, en vervolgens luistert of een hond terugblaft. Het Coördinatieteam van het Comité Milieuzorg Leusden is bijzonder slecht te spreken over de wijze, waarop de gemeente Leusden brieven van burgers, aan haar gericht, verder afhandelt. Mensen, die de gemeente over welk onderwerp dan ook een brief sturen, krijgen zelden of nooit antwoord en als dit dan gebeurt, pas na ettelijke maanden. Met name de Dienst Gemeentewerken heeft zich op dit gebied een zeer slechte naam verworven, ondanks de nogal optimistische uitlatinger van gemeentewerken-direkteur Pais kortgeleden in een CML-vergadering, waarin hij van mening was, dat brieven heel snel behandeld en beantwoord zullen worden. Niets is minder waar, zoals ook wethouder Wagenaar kortgeleden wat kribbig moest konstateren. Wat de gemeentebestuurders ook beweren, in de lagere regionen wordtblijkbaaralleen maar gestempeld en van bureau tot bureau verwezen waarna de Even terug in de ti/d zou je zeggen bij het zien van dit plaatje. Niks is minder waar Deze ..mannequins" showen de klederdracht die gedragen zal worden tijdens de ffestweek in Achterveld 600 Een voorproefje dus van moe en de kinderen in historische kleding Naar men hoopt in Achterveld zullen alle inwoners van dit kerkdorp tijdens het jubileumfeest in klederdracht aan de festiviteiten meedoen. De scanners (elektronische afleeskassa's) in de supermarkt van Wim Wahle blijven in de belangstelling. Was er vorige maand een filmploeg in zijn zaak voor een reclamefitm over scanners, ^afgelopen zaterdag haalde de Leusdenaar met zijn apparatuur de bijlage Wetenschap en Samenleving van de Volkskrant en maandagongstleden traden een NOS-filmploeg en een verslaggeefster van het Jeugdjournaal (zie foto) aan in de Hamershof-supermarkt En dat allemaal dus om de ingenieuze scanners die de inmiddels bekende streepjescode op de verpakkingen van de tneeste artikelen met behulp van een laserstraaltje aflezen De scanner geeft op die manier aan welk ~orodukt het is en hoeveel het kost De kassa-apparatuur in Wahle 's supermarkt is gekoppeld aan een hoofdcomputer die precies bijhoudt welke artikelen worden verkocht. Het inventariseren van de —voorraad wordt zodoende een stuk eenvoudiger De belangstelling van de Volkskrant (,,ln Leusden yontdekte Jan Jacobs een winkeliers die de automatisering van zijn zaak heeft aangedurfd'schrijft li'de Volkskrant-verslaggever in de inleiding) en het Jeugdjournaal was naar aanleiding van de ROK A. tide internationale tevensmiddetenbeurs. die zondag van start is gegaan in Utrecht IV"1 brieven tenslotte in een speciaal daarvoor aangekochte ladenkast verdwijnen. Een andere konklusie is bijna niet mogelijk. Het Coördinatieteam zou daar graag eindelijk verandering in willen zien, temeer omdat in omliggende gemeenten alle brieven altijd keurig worden beantwoord. „Waarom kan dat nou in Leusden niet?" vroeg men zich af. Natuurlijk waren er wel enkele suggesties om beantwoording te versnellen. Wanneer men bijvoorbeeld een verzoek richt aan b. en w. zou de verzoeker in zijn brief kunnen stellen, dat geacht wordt dat het verzoek is goedgekeurd als hij of zij niet binnen veertien dagen een reaktie heeft ontvangen. Oat wil nog wel eens helpen. „Stuur de brieven dan naar de raad", was een andere suggestie, maar één van de leden van het Coördinatieteam had daar ook al slechteervaringen mee. „Ook die worden niet beantwoord. Die brieven worden wel voor de raadsleden ter Inzage gelegd, maar verder dan dat komt het blijkbaar niet", is het zenden van aanmaningen dan een oplossing, zoals de gemeente dat zelf ook doet als onroerend goedbelasting bijvoorbeeld niet vlot genoeg wordt betaald? Plaatsvervangend voorzitter Dijker van het Coördinatieteam verzuchtte tenslotte: „Als we over deze zaak nou eens een brief naar b. en w. sturen, zou dat helpen? -r a er(— m Het grote wonder zit er weer aan te komen De bijna voor bije winter heeft veel ongere gelds meegebracht regen, storm, vorst en sneeuw en d'r kan nog wel het een en ander van dat spul komen Maar nu, overal komen groene puntjes uit de zwarte [aarde kruipen, 'k heb zelfs al id èen* krokus gezien, aan strui- )fiken en bomen zwellen aller- mmhde groene en bruine frut- irnflöfe. Nijvere lieden kruipen op tfhanden en voeten over de don- et kere aarde Er wordt gesjouwd met bielzen, mest en grond om jl 'het tuintje weer gereed te ma kken voor de grote zomer, 'k Zal nwténs in m'n tuinboek moeten le kijken, wat ik in februari eigen lijk moet doen op mijn land- ingoed Ik zou het anders niet 3n weten ivn Bekwame tuinlui hebben op een naar mijn idee ruige ma- iO nier, struiken en bomen inge kort. Op mijn vraag of dit zo wel *goed ging, legde men me uit dat het zo moest, omdat an- ters het groen elkaar verstikt er een volgend seizoen veel meer werk in zou zitten. Het is toch een mooi vak, de )fiene tak moet zus en de andere &iZO ingekort, 'k snapte er geen dimoer van maar ik vond het r, üboeiend 's Morgens vroeg heb ik al reen merel horen fluiten, wat dat beest zo vroeg bezielde, den weet ik niet maar zo te horen had ie er veel schik in. Ergens sloeg al een vink, zeker een slavink. In een vijverdreef een kudde eenden, zo heet dat geloof ik. Een klein meisje stond ze brood te voeren, het helle zon licht toverde glanzen op hun prachtig verenpak. 't Was als een schilderijtje van Willem Maris, die zo aandoenlijk eendjes in een sloot of op een graskluit weer kon geven. Die vette eenden vochten nog om de laatste brokjes, 't zijn net mensen Wat sta ik daar eigenlijk te klooien aan die waterkant. In 't spiegelgladde vlak weerkaat sen die eenden dubbel, de hui zen langs de vijver reiken on peilbaar diep in het zwarte wa ter; 't is of er geen bodem in de vijver zit, zo diep. Donkere wol ken doen het beeld verdwijnen en regendroppels maken ver vloeiende kringen, een kille wind doet me huiveren. Er zit een parkeerbon op m'n au tootje. geen financiering, da delijk betalen, 'k Zeg een lelijk woord, 't begint met een ,,v" maar niemand hoort het. Mijn neef, die vindt dat de wereld verkeerd in elkaar zit, legt bielzen en andere rotzooi voor treinen, hij wordt dan voorzichtig weggeleid, terwijl er vijftien jaar staat voor derge lijke bezigheden Vreemde we reld. Intussen gaat de folklore in het dorp door. Die bestaat on der meer uit het feestelijk ope nen van allerlei bedrijven en toestanden. D 'r is geen week of er is wel wat te openen en soms wel te sluiten, maar dat gaat dan minder feestelijk Een dezer dagen was er weer zo'n happening, opening van een bouwbedrijf dat vanuit een riant voordelige positie detail handel mag plegen, ook met spullen die niks met bouw te maken hebben. Veel kleine zelfstandigen in 't dorp zitten op zeer hoge las ten en hun omzetten, die lang niet optimaal zijn, worden nu aangetast door een ongelijke concurrentie. En wat zal de toekomst brengen als vanuit terreinen, die daarvoor niet be stemd zijn, maar wel voordeli ger dan winkelvestiging, nieu we aanslagen mogelijk zullen zijn? Enkelen zullen zeker om zeep gaan, zeep is trouwens ook al hartstikke duur De zelfstandigen voelen zich door dit overheidsbeleid genomen Er is bij velen van hen niet veel respect meer voor hogerhand", ze voelen zich grotelijks belazerd ondanks of juist door de z.g. inspraak En toen waren we op een avond bij een openbare les van een L T S in het dorp, vroeger zeiden we gewoon .am bachtsschool". 't Kwam door een onzer kleinkinderen. Hij voelde zich doodongelukkig op de M.A.V O en na een klein jaar bloeide hij hier weer ge heel op, ging met plezier naar school, en kwam met goeie cij fers naar huis. De dingen, die hij op school maakt, zijn ge woon plezierig om te zien. Hoeveel kinderen worden door hun ouders naar scholen gestuurd, die ze niet aankun nen, terwille van de status, bu ren, familie of vrienden, je kind moet toch geleerd" hebben? Nog niet zolang geleden dreig den sommige L.T.S. 'en geslo ten te worden, maar nu komt er weer aandacht voor het hand werk. Door een vreemde hersen- kronkel kom ik op dat ontroe rende gedicht van Aart van der Leeuw; Het ledikant: een tim merman die een ledikant aan 't maken is en z'n vreugde be leeft aan het handwerk, en daar over mijmert, het laatste vers: ,,En nog vol van zijn dromerij Slijpt hij zijn mes en zingt daar bij. Dan snijdt hij los en fijngelijnd. Een bloesemtak in 't hoofdeind. De vreugde van iets te ma ken, een ledikant of leverworst; 't geeft niet wat We raakten in gesprek met iemand uit het dorp die een zelfde ervaring had met de kin deren, beroerd op een mavo en hier een niet vermoede aan dacht voor de handwerk en an dere lessen. Een jongen of meisje, dat met plezier naar school gaat. Nou wil m'n autootje niet meer rijden, u weet wel, die van die parkeerbon, en de ra dio is kaduuk en het dak lekt. We hebben nogal wat heel of half afgestudeerden in de fami lie Ik noem ze weieens semi- intellectuélen, maar met al hun geleerdheid kunnen ze m 'n au to niet aan de praat krijgen En dan komt er een jonge knul in een overall, met zwarte handen, rommelt wat in de mo tor en hij doet het weer, en dan wordt de radio gemaakt en het dak lekt niet meer. Ik bedoel maar! Sp. Nieuws voorde kunstliefhebbers. De Leusdense zondagschildersvereniging „Loysden" gaat weer exposeren. Van 8 maart tot 3 april (nog even geduld dus) hangt werk van de leden van deze vereniging In het Gereformeerd Dienstencentrum aan de Burg. de Beaufortweg 18. De entree voor de tentoonstelling zal gratiszijn. Openingstijden: van 9.00 tot 17.00 uur. Zondags gesloten. in de vergadering van de werkgroep Midden- en Kleinbedrijf van vorige week donderdag was, zoals u wellicht gelezen heeft, nogal wat deining ontstaan over het goederenassortiment in de pas geopende bouwmarkt Van Galen. Volgens de plaatselijke middenstand en het CDA treedt Van Galen met de verkoop van sommige artikelen teveel In de detailhandelsfeer. En dat terwijl de bouwmarkt op een werkgelegenheidsgebied staat. B.enw. krijgen nu een draai om de oren van de middenstand en de CDA'ers, omdat zij toestemming aan Van Galen hebben gegeven voor de verkoop van de „illegale" artikelen, zoals gloeilampen, tuingereedschap, zonwering en fietsonderdelen. Indediscussie Inde werkgroep over deze kwestie, vertolkte een van de leden, middenstander Joris Kniep, het duidelijkste standpunt: „Voor ons Is de Paardenmaat vol". Waarschijnlijk dat L.C. van Galen naar aanleiding van het gekrakeel rond de verkoopaktiviteiten in zijn bouwmarkt denkt: „De bouwmarkt wordt zode wel gevuldmet mensen". Het nieuwe parochiecentrum van de St. Jozefkerk in Leusden heeft een naam. De parochieraad heeft onlangs de knoop doorgehakt en gekozen voor „de Kom". Bij de opening van het parochiehuis bedacht de parochieraad dit centrum een naam te geven, ledereen mocht suggesties doen. Het resultaat was dat er vijftig namen werden aangedragen, waaruit het erg moeilijk was te kiezen voor het kerkbestuur, de pastores en de parochieraad. „Uiteindelijk heeft de parochieraad de knoop doorgehakt door te kiezen voor een naam waar de meesten voor waren en het minste aantal tegen, namelijk parochiehuis „de Kom"," meldt het parochieblad van St.-Jozef. Uitgelegd wordt waarom deze nam uit de bus is gerold: „Deze naam is gekozen, omdat het nieuwe gebouw een centrum van KOMmunikatie is: het staat niet alleen in de kom van Leusden-C maar het is ook voor onze parochie - naast de kerk- het huis, waarin alles samenstroomt, samenKOMt". Het parochiehuis komt er wel. De Inspraakwinkel van het Comité Milieuzorg Leusden voldoet aan de behoefte, zo werd door het Coördinatieteam van dit comité bijzonder tevreden vastgesteld. Het aantal bezoekers blijft stijgen Nu wordt natuurlijk veel aandacht besteed aan de Leusdense inspraakwinkel door aanplakbiljetten en strooifolders. Op zo'n aardige folder staat bijvoorbeeld, dat alle adviezen gratis zijn Kortgeleden kreeg de Inspraakwinkel zo'n foldertje terug met daaronder de mededeling gekrabbeld ,,En mijn zwarte wanten, hoe zit het daar mee? Hebt u die misschien meegenomen?" De leden van de Inspraakwinkel moesten deze keer het antwoord schuldig blijven Er is enige moeite ontstaan binnen de gelederen van de Progressieve Kombinatie Leusden, in de volksmond PKL geheten, over de diskussïe in de commissie Algemene Bestuurs Zaken (ABZ dus) ten aanzien van de motie Hellevoetsluis, waarin wordt opgeroepen een uitspraak te doen over het niet toelaten van het stationeren van atoomwapens binnen de gemeentegrenzen. Het was niet alleen de diskussie, die deze emotie opriep (hoewel de PKL anders denkt dan de meerderheid van de raad), maar ook het verslag ervan in onze krant van dinsdag 9 februari jl. Werden wij dus gebeld door het raadslid Corri Verduin, die ons wees op een inkonsekwentie onder het kopje „Inconsequent". Onze redakteur schreef namelijk, dat de leden van de commissie ABZ geheel achter het ingenomen standpunt van b. en w. zouden staan. Niets Is echter minder waar. De PKL staat allesbehalve achter het standpunt van het college, dat een gemeente zich niet heeft te bemoeien met provinciale en rijks-zaken. Dat heeft de woordvoerder van de PKL in bloemrijke bewoordingen laten blijken, zo laat Corri ons weten. Dat is ook deels uit ons verslag te lezen, maar duidelijker staat het in het verslag van de comissie ABZ. We zullen u niet vermoeien met hetgeen de woordvoerder van de PKL, Jan Jacobs, te berde heeft gebracht, maar het komt er gewoon op neer dat de Progressieven zich best willen bemoeien met de rijks- en provinciale zaken als het hen zo uitkomt. En toevallig was dat nu het geval. Jacobs stelde, dat de gemeentelijke volksvertegenwoordiger naar voren dient te brengen wat er onder de bevolking leeft, ongeacht of dat nu toevallig een onderwerp betreft dat onder 's rijksbelangensfeer valt. En niemand kan ontkennen, dat het onverhoopt stationeren van atoomwapens van belang is voor de Leusdenaren. We hopen bij deze alle ongeruste PKL-ers gerust te hebben gesteld, ook al zal de ongerustheid over een toekomstige plaatsing van atoomwagens natuurlijk niet zijn weggenomen. Al heeft Jan Jacobs inmiddels verklaard, dat hij het standpunt „nogal wat vaag" heeft weergegeven in de commissie ABZ. Rozendaallaan 9 Leusden-C. We moeten straks bouwen voor onze eigen behoefte Wil men dan ook eventjes reke ning houden met de villa die ik op mijn behoeftenlijstje heb staan? Dank u. Voor de inkoop van solidariteit en vrede kan men misschien binnenkort in de Hamershof te recht De Hamersveldseweg schijnt een drempel te hebbèn. Auto mobilist ,,0 ja? Als ik bij de Noorderinslag een fikse aan loop neem merk ik er niks van. Moet Leusden Europese ge meente blijven7 Wat willen we dan? Verhuizen naar Rusland, Amerika, Australië of Afrika7 Bij de WOL is het goed garen spinnen. Als je dat zo hoort, dan lijkt het erop, dat het raadslid Baaiman van Gemeentebelangen alles wat zijn voorganger in die paar jaar niet heeft gezegd nu in een paar maanden van plan is te zeggen Bloemhof zoekt voor de uit breiding van Leusden nog een couponnetje Zoals De Weerdt is vertrouwt hij zijn gasten. ..Kledingbeurs in Vrouwenka- fé is dat nu status-bevesti- gend? Als het aan Ad Wisman ligt zal Van Galen zijn zaak snel af moeten bouwen Heb ik het nou goed begre pen7 Heeft de raad (inclusief het CDA en Ad Wisman) niet het voorstel van b en w inzake het Bouwbedrijf Van Galen goedgekeurd? Dat hebben we dan gemist Met reis leid ster Evelien Blom naar de Raad van State in Den Haag. Maar wie komt er over de brug om dat te betalen? Korrektie: brandweercomman dant Upperman heeft al dat water natuurlijk voor jenever aan gezien Er wordt nu alles in het werk gezet om dat interne brandje bij de brandweer te blussen Zou Upperman een glaasje op hebben gehad toen hij over dat alcoholgebruik van zijn brand weermannen sprak? Wethouder Mandemaker heeft niets te zeggen over de Hema- affaire, lees ik. Ik heb de indruk dat hij juist teveel heeft gezegd Als ben w er niet in slagen om een warenhuis in de Hamers hof te krijgen kunnen ze altijd Van Galen nog vragen of hij bereid is Gert de Weerdt derde op lijst van de PvdA Konijntje in de Wetering. ,,Daér dien ik een bezwaarschrift tegen in!" Rinze Bloemhof wil straks wet houder worden, heb ik begre pen en dat is nu definitief. Maar wil de raad dat straks ook? We horen nog maar niks over de kandidatenlijst van het CDA Insider: ,,Wij twijfelen nog" Jaan Brandligt: als je te hoog grijpt val je diep Als de heer Valkhof voor de VVD in de raad komt zullen shag-rokende raadsleden op hun tellen moeten passen In de Commissie Welzijn wilde men graag weten hoe het zat met de produktiviteit van am bulant jeugdfunktionaris Pim van Esch In gewoon Neder lands: Voert die knaap eigen lijk wel wat uit?" De Geut heeft zijn draai gevon den, lees ik tot mijn genoegen, ook al komen sommigen er wat draaierig uit, mochten ze bin nengelaten worden. Hoe wil overigens de deur- dienst van de Geut morgen avond de camavalsgasten beoordelen als ze met masker op binnenkomen? ,,Bij het structuurplan wordt te weinig over de boeren gespro ken", vindt de Agrarische Commissie Hoezo? Dat komt toch pas als we de grond no dig hebben? Trouwens, heeft Bloemhof het niet steeds over boer Pon ge had? Nou dan! Tenslotte nog één verheugen de mededeling, die ook Corn Verduin zeer aan zal spreken, onze verslaggever, die één les van de Achterveldse cursus ,,Niet roken" bijwoonde, heeft het roken er aan gegeven. V. Medische weekenddiensten VERLOSKUNDIGE Voor verloskundige hulp kan men zich dit weekeinde wenden tot: mevr. Thuls-Paulussen, Kon. wiihelmlna- laan 18, Amersfoort, tel. 10886 b.g.g. 722000. HUISARTSEN Voor de huisartsen in de gemeente Leusden. voor de praktijken van de art sen Van den Berg, Binkhorst/Du Boeuff, Boersema/Koch. Lantink/Ver- hagen. Van Nieuwkerk en Den Toom neemt dit weekeinde waar dr. J. Boer- sema, Kon. Jullanaweg 5, tel. 03425- 1222. Voor spoedgevallen: spreekuur zater dag- en zondagmiddag om 14 uur. Visi tes graag vóór 10 uur 's morgens aan vragen TANDARTS Voor noodgevallen in het weekeinde: Dokterscentrale Amersfoort, tel. 033-722000. DIERENARTSEN APOTHEEK Apotheek De Hamershof, De Brouwe rij 14, tel. 033-943441, apotheek Leusden De Biezenkamp 16, tel. 033- 942303 zijn op werkdagen geopend van 08.30 uur tot 18 uur Bulten deze uren is voor spoedrecepten geopend op werkdagen van 19.30 tot 20 00 uur en op zaterdag- zon- en feestdagen van 14-14 30 uur van 17 30 tot 18 uur (week vrijdag 19 t/m donderdag 25 fe bruari) Apotheek Leusden, De Biezenkamp 16, Leusden, tel. 942303. Buiten bovenstaande uren is uitsluitend voor spoedrecepten geopend Ver meer Apotheek, Vermeerstraat 124, tel. 15335. WIJKVERPLEGING Dit weekeinde heeft zr. M. G. J. van Bremen, Gorzen 10, Leusden, tel. 941049 dienst. Bovendien heeft deze zuster avonddienst van donderdag 18 t/m woensdag 24 februari. Gelieve uw eigen dierenarts of die renkliniek te bellen Een telefonisch ant woordapparaat geeft op welke dieren arts voor spoedgevallen te bereiken is (Nieuwe opgaven en wijzigingen tot ui terlijk woensdagmiddag 12 uur uitslui tend richten aan het Redaktle-secreta- rlaat BDU Krantenkomblnatie, Post bus 67. Barneveld. Tel 03420-16141) DEZE WEEK IN DE GEMEENTE LEUSDEN/ZUID EN CENTRUM Donderdag 18 februari 20.00 uur: UVV-feestavond voor bejaarden, zaal van Pon, Bavoortseweg Donderdag 18 februari 20.15 uur: Schoolraad, 't Palet, Leusden- Zuid. Zondag 21 februari 16.00 uur: Le zing Sienie Strikwerda, Marcus- kerk. Donderdag 25 februari 19.30 uur: Vergadering raad, raadszaal

Leusder Krant | 1982 | | pagina 11