.Arthur", de dolle capriolen ran een rijke dronkaard .Stripes" - het Amerikaanse eger raakt op drift „Battle beyond the stars": avontuurlijke SF in de traditie van Jack Vance John Gielgud als comedy-speler „Tarzan the Apeman": uit het familiealbum van de Derek's laternale" in 't Rlmhuis om „Meatballs"-team kijk op de film ONDERDAG 18 FEBRUARI 1982 Filmagenda Amersfoort the world part I", de topper van Mei Brooks en Walt Disney's Frank en Frey" in matineevoorstellingen van Ci nema. Een verandering in het bioscooppro gramma betreft de nachtvoorstellingen in Duo. Die worden in het vervolg alleen op zaterdag gehouden. Deze film met ..Emma's Sexshop" en ..Death Sport". Bo Derek als Jane in Tarzan the Apeman" KINDERVOORSTELLINGEN Euro: Donald Duck's zomerfeest. A I Za - en wo -middag 1.45 uur. DUO NACHTVOORSTELLINGEN Zaterdagnacht! 1 Emma's sexshop 18 jaar. 23.45 uur. 2. Death Sport. 16 jaar. 24.00 uur. RESERVEREN EN KASSA Cinema/Euro: dagelijks 1 00-2.30 uur en 6.00-10.00 uur Zo. 1.00-10.00 uur. Grand: Do., ma., di.wo. 1.00-2.30 uur en 6.15-9.45 uur. Vr .za. 1.00-2.30 uur en 6.00-10.00 uur. Zo 1 00-10.00 uur FILMINFORMATIE 24 uur per dag Bel 033-622411 „Tarzan the Ape Man", 1981. Re gie. John Derek; produktie Bo Derek, scenario: Tom Rowe en Gary Goddard; camera; John Derek. Met: Bo Derek, Richard Harris, John Phillip Law en Mi les O'Keefe Gebaseerd op een boek van Edgar Rice Burroughs Genre: on benullige familiefilm. Lengte; 108 minu ten, keuring: alle leeftijden. Theater: Euro Cinema te Amersfoort Hele generaties zijn opgegroeid met Tarzan. Niet alleen via de boeken van Edgar Rice Burroughs, maar ze ker ook via de talrijke avonturenfilms met Johnny Weismuller als een schitterende Tarzan. Veel dertigers en veertigers van nu zullen met enige weemoed aan de tijd terugdenken, dat ze uren doorbrachten In de bio scoop tijdens de matineevoorstellin gen op zondag, het typische tijdstip voor westerns en Tarzanfilms in de met name talrijke provinciestadjes. Nostalgie dus. En dan krijgen we In eens een nieuwe Tarzanfilm op ons doek. „Tarzan the Ape Man" heet die film en is gemaakt door de familie Derek. U weet wel Bo is dat meiske, dat in „Ten" regelmatig vanuit het water oprijst om met name Dudley Moore het hoofd op hol te jagen met haar fraai gevormde lichaam. John is de echtgenoot, die als cameraman een plaatsje in de filmwe reld heeft verdiend e nu er maar niet genoeg van kan krijgen om zijn eigen Bo in beeld te brengen. Want Bos is het einde, Bo is het proto-type van de fasci nerende vrouw. Bo is een godin en John is haar profeet Die twee hebben zich dus aan Tarzan vergrepen. Nu moet je je daar ook weer niet te veel van voorstellen, want ondanks de mooie-plaatjes-erotiek in deze bloede loze Tarzan-versie blijft Miles O'Keefe als een „mooie, gespierde" Tarzan maagdelijk onberoerd. Hij komt zelden in beeld en als dat het geval is, weet hij niets anders te doen dan met een vrij domme blik met open mond naar het bijna-blote lichaam van Bo Derek te sta ren. Praten is er niet bij en ook de typi sche Tarzan-kreet heeft iets gedegene- reerds over zich en doet ons met harts tocht verlangen naar Johnny Weismul ler. In „Tarzan the Ape Man" gebeurt niets. Richard Harris doet wel verwoede pogingen om als de ontdekkingsreizi ger James Parker nog iets van zijn on dankbare rol te maken, maar moet het afleggen tegen de alom aanwezige Bo Derek, die niet van ophouden weet en regelmatig in het water valt om als een naakte godin uit het water op te rijzen. Zij blijft - hoe dan ook - konstant in beeld ..Niet weg te branden", zou je kunnen zeggen en dat is dan de schuld van John Derek, die zijn verliefdheid op zijn Bo kost wat het kost met ons wil delen totdat het ons de strot uit komt. Want laten we eerlijk zijn Bo Derek heeft weliswaar een prima figuur, waar menigeen verlekkerd naar zal staren, maar veel méér dan dat heeft ze niet te bieden. Haar acteerprestaties zijn ta melijk kinderlijk, waarbij het regelmatig ontbreekt aan enige voelbare emotie. Het blijft bij opgewonden kreetjes en zelfs de erotische konfrontatie met Tar zan levert niet meer op dan puberale ontboezemingen als de aapman aan haar borsten frunnikt in een poging te ontdekken waar die dingen voor die nen. In feite Is „Tarzan the apeman" een soort „Blue Lagoon" in jungle-stijl, waarbij dient te worden aangete kend, dat „The Blue Lagoon" verre de voorkeur verdient boven deze saaie, vervelende, aktleloze produk tie uit de famllle-f ilmotheek van John en Bo Derek. Grand, Snouckaertlaan 4, tel. 033- 14632: Arthur. A.l Do., ma., di., wo. 1.30, 6.45, 9 15 uur. Vrza. 1.30. 7,00, 9 45 Zo. 2.00. 4.30, 7.00, 9.45 uur Grand: Condorman A I. Do., ma., diwo. 1.30, 6.45, 9 15 uur. Vr.. za 1.30. 7 00. 9 45 Zo. 2 00. 4 30. 7.00, 9.45 uur Grand: Op de snelweg breekt de hel los. A.l Do., ma., di., wo. 1.30, 6 45, 9.15 uur Vr za 1 30. 7 00. 9 15. Zo 1.30, 4.00, 6.30, 9.15 uur Grand: Once upon a time in the west. 12 jaar. Do vr 1.30, 8 00 uur. Za. t/m wo 8.00 uur Grand: Ik ben Joep Meloen A.l Za., ma., di., wo. 1.30 uur. Zo. 1.45, 4 15 uur Grand: Battle beyond the stars (Duel achter de sterren) A.l Do., ma., di wo. 1.30. 6 45, 9,15 uur. Vr .za 1.30,6 45.9.30 Zo. 1.45, 4.15, 6 45, 9 30 uur Cinema, Stadsring 30, tel. 033- 18900: Stripes A.l. Dagelijks 1.30, 6.45, 9 15 uur. Zondag tevens 4.00 uur. Cinema: History of the world (part I). A I. Do., vr. 1.30, 6.45,9 15 uur. Za. t/m vso. 6 45, 9.15 uur Cinema: Frank en Frey. A.l. Nederlands gesproken Za., ma., di.. wo. 1.30 uur. Zondag 1.30, 4 00 uur Euro, Stadsring 32, tel. 033-33655: Tarzan the Apeman. A.l. Do., vrma di. 1.30. 6 45, 9.15 uur Wo za 6 45, 9.15 uur. Zo. 1 30, 4.00, 6 45, 9 15 uur Duo, Westsingel 7: Sissy's hot summer. 18 jaar Dagelijks 2.15, 7.15, 9.30. Zo 2 15 4.30, 7 15, 9 30 uur. Duo: Goldfinger 12 Dagelijks 2.00. 7.00,9 15 uur Zo 2.00 4 15, 7.00, 9 15 uur Force Five. 16 jaar. ey Moore als Arthur in de gelijknamige filmkomedie. „Arthur", USA, 1981 Regie. Steve Gordon. Produktie: Robert Greenhut. Scenario Steve Gordon Muziek Burt Bacharach. Camera Fred Schuier, Montage: Susan E. Morse Met: Dudley Moore, Liza Minelli, John Gielgud, Ge- raldine Fitzgerald, Barney Martin e.a. Lengte 94 minuten Keuring, alle leeftij den. Genre, komedie Theater Grand 1 te Amersfoort. Première Nederland. (door Bert Vos) We hebben de laatste tijd niets te klagen wat betreft het aantal kome- die's uit Hollywood. Deze week staan er maar liefst twee op het programma („Arthur" en „Stripes"), terwijl we binnenkort „S.O.B." kunnen ver wachten de nieuwste topper van Bla ke Edwards. De zogenaamde sophis ticated comedy's zijn aardig „in" en „Arthur" van regisseur Steve Gor don kun je daar met een beetje goeie wil ook onder rekenen. Regisseur Steve Gordon, die zich eigenlijk voornamelijk tot nu toe bezig heeft gehouden met televlsle-produktles (als scenario-schrijver èn als regis seur) maakte met „Arthur" zijn speelfilm-debuut, waarbij hij boven dien tevens het scenario schreef. Ik moet zeggen, geen onaardig de buut, want „Arthur' is van het begin tot het einde een erg onderhoudende film, mede dankzij ook het uitstekend spel van Dudley Moore, Liza Minelli en met name Sit John Gielgud Arthur is de rijkste dronkaard van de Verenigde Staten. Bezitter van zo'n slordige 750 miljoen dollar, waar hij ruimschoots gebruik van maakt om vrij wel dagelijks de bloemetjes buiten te zetten. Arthur (zoals gebruikelijk prima vertolkt door Dudley Moore) is eigenlijk zijn jongensjaren nog niet ontgroeid en maakt daar eerlijk gezegd ook niet veel haast mee De welgestelde alcoholist rijdt in een glanzende Rolls Royce met chauffeur door New York en laat alles aan het toeval over. Hij geeft toe aan z'n Impulsieve liefdesscène in Arthur" tussen Dudley Moore en Liza Minelli gekste invallen en dat kan voor de nodi ge problemen zorgen. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat zijn familie zo langzamerhand de ca- pnolen van de alcoholische vrijbuiter beu begint te worden en ernstig over weegt hem te onterven. Het doet Arthur weinig, ondanks de wijze raadgevingen van zijn zeer toegewijde butler en huis vriend Hobson (Sir John Gielgud) Als hij echter kennis maakt met een char mante winkeldievegge (Liza Minelli) en zelfs van plan is met haar te gaan trou wen, is voor de familie de grens bereikt. Arthur wordt voor de keus gesteld, trou wen met de vrouw, die door de familie is aangewezen of onterfd worden. Voor Arthur is die keus niet moeilijk, denkt hij Hij wil zijn losbandige leventje niet op geven en stemt in met het huwelijk, zo als dat door de familie is geregeld Regisseur Gordon heeft - zoals ge zegd - voor een amusante, steeds on derhoudende, film gezorgd met soms scherpzinnige dialogen. Met name Sir John Gielgud komt uit deze film tevoor schijn als een schitterende comedy- hanger in zijn vertolking van de filosofi sche butler en huisvriend. Wat niet weg neemt, dat Dudley Moore („Foul Play" en „10") een waardige tegenspeler is, samen met Liza Minelli, die eigenlijk pas in het laatste deel van de film volle diger uit de verf komt dan aan het begin. Hoewel „Arthur" - ondanks de zeer lovende kritieken In de Verenig de Staten en de vier toegekende Gol den Globes - beslist niet perfekt Is, is het speelfilmdebuut van Steve Gor don toch één van de betere kome dies. Waarbij ook de snelle montage van Susan Morse genoemd mag wor den. Warm aanbevolen voor een avondje goed gedoseerd plezier. KORTE BLIK OP DE BIOSCOOPAGENDA (Van de filmredaktle) AMERSFOORT - Deze week veel nieuwe films en dat is voor de ferven te filmkijkers natuurlijk erg aantrek kelijk. Naast „Arthur" (Grand 1), „Battle beyond the stars" (Grand 5), „Stripes" (Cinema 1) en „Tarzan the Apeman" (Euro Cinema), waarvan In deze rubriek filmrecensies, draalt in Grand 2 „Condorman" met Michael Crawford en Oliver Reed van regis seur Charles Jarrott en gemaakt door Walt Disney Productions. Dat geeft eigenlijk al een beetje het genre aan: een mengeling van realiteit en fantasie. En dat is het ook. „Condor man" (Michael Crawford) Is een stripfiguur, door Walt Disney in een speelfilm gezet, waarin hij komische en spannende avonturen beleeft. Geen hoogvlieger, deze film, maar zoals delradltie van Disney wil, ge schikt voor jong (en misschien ook oud). Geprolongeerd werden: „Op de snel weg breekt de hel los" (The Cannonball Run), de tamelijke ongein van Hal Needham; „Once upon a time in the west" (zoals voorspeld); „Ik ben Joep Meloen", Nederlandse klucht voor ie dereen die snel en graag lacht, nu al weer voor de tiende week; „History of uit: ..Maternale". te zien in het Filmhuis Appelmarkt. Je filmredaktie) ïrnale", Irio: Giovs ta Fantoli 1978, Italië. Regie en jpiovannaGagliardo Met: Be- Fantoli en Carla Gravina. Leng- •j minuten. Theater. Filmhuis Ap- 'irkt-Amersfoort; zaterdag tot en insdag 20 15 uur. jliernale" is een speelfilm, over >*genstrijdlge funktle van een jer: aan de ene kant beperkt 'jet leven van de moeder tot het de zorg voor het eten en voor Ijren en man. Aan de andere kant 1 van haar verwacht dat zij - jil - haar dochter opvoedt om je kunnen handhaven in die we- waarin zich haar leven niet af- ,-t, een wereld die haar vreemd leader werkt buitenshuis. Eriseen rjie sterk is en gezond. De dochter telijk, zij heeft een verlamd been. telemaal afhankelijk van de moe- Haar ogen en plotselinge invallen j|fen de wil om zich van die afhan- llieid los te maken. Met de hulp van tenschap wordt ze langzaam ge- Haar moeder houdt dit tegen, zij ^t dat haar dochter vrouw wordt; zij ^JWt die wereld niet (meer) die tuitensluit, en daarmee wordt ook haar moederrol overbodig Hoe „ge zonder" de dochter wordt, hoe meer ze leert op eigen benen te staan, zich aan de vrouwenrol aan te passen in de we reld van de vader en de vrienden, de openbare wereld, des te duidelijker komt de „ziekte" van de moeder aan het licht zij wordt onzichtbaar voor de anderen. Een vrouw is verdwenen on der de rol van moeder POLYGOON-JOUR NAAL „In de Amersfoortse bioscopen toont het Polygoon Journaal deze week beel den van de internationele motorcross wedstrijden in de 500 cc-klasse in Hen gelo (Gld De cross, waaraan meer dan 30 cross-renners uit acht landen deelnamen, werd gewonnen door Kees van der Ven. Voorts uit Oostenrijk beelden van het optreden van de groep „Santana", met het nummer „Black Magic Woman". Het Polygoon Journaal besluit met een kleurenonderwerp over de 15e in ternationale Bedrijfsauto RAI 82, waar in een viertal Nederlandse bedrijven in het zoeklicht staan. fikse slok whiskey, aftapbaar uit zijn gordelriem. Verder maken we kennis met Cayman (Morgan Woodward), Ha- phaestus (Sam Jaffe) en diens dochter Nanelia (Darlanne Flügel), de Valkyrie- strijdster (Sybil Danning) en vele ande ren Een bont intergalactisch gezel schap, dat - ieder met eigen vaardighe den - de strijd aanbindt met de wrede Sador (John Saxon) Producer Corman en regisseur Murakami hebben er een prima SF- film van gemaakt, vol met technische en galactische grapjes. Met zorg ge maakte decors, veel kleurige details en perfekte effecten: we hebben dat wel eens anders gezien in films van deze B-filmkoning. „Battle beyond the stars" Is voor Corman het meest kostbare fllmpro- jekt uit zijn carrière geworden, maar het resultaat is er dan ook naar. Nu wil Ik niet direkt zeggen, dat deze film het beste van het beste Is. Maar in z'n eigen genre waarschijnlijk wel. Hoe wel „Beyond the battle of the stars" misschien niet te vergelijken is met „Stars Wars" (of juist wel?) is het meest opmerkelijke van Corman's film het kleinschalige van het geheel, lijf dat hen wordt opgedrongen door nachtelijke escapades Ze worden daarbij gesnapt door twee charmante MP's, Stelle en Louise (gespeeld door P.J. Soles en Sean Young), die het ech ter door de vingers zien. Er ontstaat zelfs later in de film een fikse liefdesre latie tussen de twee stellen en dat komt goed van pas als de film echt stevig op gang komt met de meest dolle capriolen met een supergeheime EM 50-caravan, waarin de meest vreemdsoortige wa pens zijn verborgen Het viertal komt zelfs in Tsjechoslowakije terecht en wordt dan gekonfronteerd met echt vuurwerk. Geheel in de stijl wordt dit echter keurig „opgelost" en worden de hoofdrolspelers als ware helden inge haald. „Stripes" is niet slecht gemaakt. Hoewel de film in sommige opzichten lijkt op Goldie Hawn's „Private Benja min", zijn de scenarioschrijvers op een tamelijk originele wijze aan het werk ge weest. waardoor een dolle, maar volko men ongeloofwaardige, slapstick-ko medie is ontstaan met het leger eigen lijk als welwillend decor. Dat het Ameri kaanse ministerie van Defensie even welwillend aan deze film heeft meege werkt, kan misschien verwondering wekken maar wellicht hebben de leger- autoriteiten „Stripes" als een aardige tegenhanger beschouwd voor de meer ernstige activiteiten van datzelfde Ame rikaanse leger buiten de grenzen van de Verenigde Staten Voor de liefhebbers betekent „Stri pes" hoe dan ook een avondje onbe zorgd lachen om de zeer ongeloof waardige avonturen van twee uiterst maffe soldaten. „Battle beyond the stars", regie Jim my T. Murakami. Produktie Roger Cor man. Scénario John Sayles. Speciale miniatuur-effekten: Chuck Comisky Met. Richard Thomas, Robert Vaughn, George Peppard, John Saxon, Darlan ne Fluegel en Sybil Danning. 1980 Genre- avontuurlijke SF. Keuring, alle leeftijden Lengte 103 min. Theater Grand 5 (door Bert Vos) Natuurlijk heeft regisseur-produ cer Roger Corman meerdere SF- fllms op zijn naam staan. Vaak zoge naamde exploitatie-films, snel ge maakt met een laag budget, appele rend aan de smaak van vooral jeug dige filmkijkers. Met een dosis ge weld, sex en humor. Corman is juist daardoor befaamd geworden In Hol lywood en werd al snel de koning van de B-films genoemd. De laatste jaren is Corman voorna melijk bezig met het produceren van films en niet zonder succes. Eén van die recente „successen" is de SF-film „Battle beyond the stars" met Richard Thomas, Robert Vaughn. George Pep pard. John Saxon. Darlanne Fleugel en Sybil Danning. De regie is van Jimmy T Murikami. die vooral internationaal be kendheid verwierf met animatiefilms, korte dokumentaires en specials Cor man koos hem als regisseur vanwege zijn bekwaamheden. Murikami weet als geen ander de speciale effekten van de miniaturen met de normale scènes te kombineren „Battle beyond the stars" is een al leszins boeiende SF-gebeurtenis ge worden. waarbij de gebruikelijke Cor- man-ingrediënten op tamelijk intelligen te wijze zijn vermengd met space-opera en Jack Vance-achtige elementen. Corman nam de befaamde film „The Seven Samurai" van de Japanse regis seur Akiro Kurosawa als basis. Cor man: „Ik heb altijd al een „Seven Sa murai" in de ruimte willen maken, maar de tijd was er eigenlijk nog niet rijp voor. Totdat de „Star Wars"-rage de wereld overspoelde en George Lucas met zijn films enorm succes boekte". Het scénario is van John Sayles, die voor de overigens in Nederland niet zo succesvolle avonturenfilm „Piranha" ook het scenario schreef. De speciale fotografische miniatuur-effecten zijn van Chuck Comisky, met achter de ca mera voor dit speciale werk George Dodge en Bob en Dennis Skotak. De modellen werden gebouwd door Maury Shalloch. Comisky had eerder onder meer een film voor de NASA gemaakt, drie dimensionaal, waarin de bewegin gen van het Mars landingsmodel wer den vastgelegd. Het verhaal op zich is in feite erg sim pel Het draait allemaal om de planeet Akira, die wordt bedreigd door een kos mische diktator, Sador, die de planeet graag in wil lijven bij zijn reeds giganti sche imperium Sador dreigt de planeet geheel te vernietigen met zijn geheime wapen, de Stellar Converter, waarmee een planeet met éen druk op de knop in een aardige ster wordt veranderd Het vreedzame volk van Akira aarzelt aan vankelijk, maar besluit dan om een oud en bijna vergeten ruimteschip weer te voorschijn te halen en het af te stoffen Shad (Richard Thomas) krijgt opdracht om het heelal in te trekken om hulp te halen. Het resultaat van deze nogal on gewone missie is een al even ongewo ne verzameling kosmische huurlingen, die al dan niet voor geld of gewoon voor de lol bereid zijn zich in te zetten voor Akira. Zoals Gelt (Robert Vaughn), een soldaat, die in ruil voor onderdak en een plaats om zich schuil te houden, graag bereid is zijn kennis ter beschikking te stellen. Of Cowboy (George Peppard), een zo uit de eerste de beste western gehaalde cowboy, die het ruimtepaard op dezelfde onstuimige wijze berijdt. Hij weet vechtlust te kombineren met een fikse dosis humor, afgewisseld met een ook al klinkt dat wat tegenstrijdig voor een film, die zich afspeelt in de gigantische galaxle. Corman en re gisseur Murikami kozen bewust voor een verhaal, dat zich vrijwel geheel op één planeet afspeelt. De hoofdfi guren worden redelijk gekarakteri seerd, komen voldoende uit de verf om tot leven te komen, zodat men zich kan identificeren met deze kos mische underdogs. Daarnaast wordt de film gekenmerkt door een sfeer, die je ook zo vaak - en tot genoegen - aantreft In de avonturen-SF van Jack Vance. Aliens en mensen vech ten naast elkaar tegen een gemeen schappelijke vijand, waarbij ieder een in zijn eigen waarde wordt gela ten. Scène uit de uitstekende SF-avonturenfilm ..Battle beyond the stars". Ipes", USA, 1981. Regie Ivan man. Produktie Dan Goldberg en jReitrnan Scenario Len Blum, Dan en Harold Ramis Camera: Muziek Elmer Bernstein, •va Ruggiero, Michael Lucia- rry_ Keller. Met Bill Murray, us, Warren Oates. P J. So- ln Young, John Candy, John te en anderen. Genre, solda- it. Lengte: 103 minuten Keu- jalle leeftijden Theater Cinema 1 'nersfoort Bert Vos) hebben ze jarenlang moeten |eren: de soldatenkluchten. Maar _al de laatste tijd duiken ze weer Imatlg op. De Fransen zagen er d In en sinds het succes van fate Benjamin" met Goldie i, krijgen we dit genre ook uit de Harold Harms. Warren Oates en Bill Murray (van l.n.r.) in ..Stripes van Ivan Reitman. Verenigde Staten voorgeschoteld. De nieuwste speelfilm op dit gebied is „Stripes" van regisseur Ivan Reit man met Bill Murray en Harold Ramis in de hoofdrollen. Je kunt met recht zeggen, dat de makers van „Meat balls" opnieuw de zaak op stelten zetten. „Stripes" is een soldatenklucht van het puurste soort. Geen diepgravende filosofieën over het nut van het leger, want dat nut bestaat niet. Bill Murray komt als taxichauffeur John Winger ei- gelijk bij toeval in het leger terecht, om dat hij niet graag werkeloos wil zijn en neemt zijn vriend Russel Ziskey (Harold Ramis) in zijn kielzog mee. Het Amerikaanse leger is beslist geen kuuroord, ook al willen de uitnodi gende wervingsbiljetten van Uncle Sam en de zeer vriendelijke wervingsofficier dat wel doen voorkomen John en Rus sell komen daar al snel achter en ze proberen te ontsnappen aan het keurs-

Leusder Krant | 1982 | | pagina 13