CML buigt zich over het lot van de Schoolsteegbosjes [agenaar niet eens it verkeersadviezen CIMK-rapportage Milieu Educatie CML dient bezwaarschrift in 0P GROTE INFORMATIE-AVOND OP 1 APRIL A.S. Definitieve verkiezings lijst PvdA BDU ouwen spraken over wonen Informatiemarkt vrouwenkafé uitgesteld SB Vandaag in de Leusder Krant Nieuwe VOS- cursus van start Leusder Krant j Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden ONTWERP-AFVALSTOFFENPLAN UTRECHT FOTO-KOPIE NODIG? Geen krant ontvangen? Hlllllll 111 lllllllllllllll 11 lllllllll Nieuw in de Groeneveld- collectie. Houdt Groeneveld voor ogen llllllll llllllllllllllll Door onze verhuizing zijn wij gesloten van1 t/m4maart a.s. Fa.J.W. v.d.BERG Verantwoordelijk redakteur BERT VOS Redaktie en administratie Rozendaallaan 9 j Postbus 11 I 3830 AA Leusden-Cenlfum Telefoon (033) 941495. b.g.g. 103420) 16141 Telex B D U 40261 Giro 871441 Abonnement 14,05 per kwartaal. Uitgave B.D.U. B.V. DONDERDAG 18 FEBRUARI 1982 - 13e JAARGANG NO. 88 oolsteegbosjes: natuurmonument temidden van de verstedelijking (Van één onzer verslagge- era) LEUSDEN - Weihouder en Wagenaar (VVD) heeft Itzegd dat de adviezen van et Centraal Instituut voor lidden- en Kleinbedrijf iver de verkeersstructuur ond winkelcentrum De Ha- lershof niet op hun plaats Ijn geweest. „Ik kan wel eggen, dat deze advise- Ing wat uit de hand is gelo- ien," aldus de wethouder. Wagenaar doelde met na- ra op het CIMK-advies in iet rapport over de gewen- te bewinkelingsstructuur n de invulling en ontslui- - Jan Wagenaar ting van De Hamershof om de Hamersveldseweg ter hoogte van de Noorderin slag af te sluiten ten gunste van een parkeercircuit rond het winkelcentrum. Wagenaar: „Op de een of andere manier is de op dracht van de gemeente aan het CIMK veel te ruim geworden en zijn er dus in het rapport ook adviezen over de verkeersstructuur verschenen. Ik kan echter niet begrijpen, dat het on derzoeksinstituut aanbe veelt de Hamersveldseweg af te sluiten. Dat vindt de middenstand niet leuk, ter wijl het CIMK in feite min of meer „steunt'' op de mid denstand. Ik zou dan ook zeggen: schoenmaker blijf bij de leestDe wethouder zei dit dinsdagavond in de vergadering van de werk groep Verkeersaangele- genheden. Een van de werkgroeple den, raadslid Harm Offe reins, vond het verwijt van Wagenaar aan het CIMK niet terecht. „Ik ben van mening, dat de verkeers structuur wel degelijk hoort bij de totaliteit van een winkelcentrum", aldus Harm Offereins. sUSDEN - Om te komen tot goed sociaal kontakt in een nwijk is de mentaliteit van isen belangrijker dan de ma- waarop woningen gebouwd Jen. Tot deze conclusie m de kleine groep vrouwen afgelopen maandag in het iwenkafé voor het thema >uw en wonen" aanwezig erdine Strijker die samen met i andere vrouwen namens de I (Vrouwen Advies Commissie) ke de woningbouw aanwezig hield een inleiding over de Ier waarop in Nederland hui- gebouwd worden. Over het al- een is de bouwvorm gericht op volledig gezin Daarnaast wor- huizen gebouwd waar men wel t woont, maar waar ook een imenlijke ruimte is waar bewo- kunnen ontspannen en waar fn zoals wasmachine, droog- imel en gereedschappen voor meen gebruik beschikbaar )u deze manier van bouwen het sociale kontakt bevorderen'? Is daar veel animo voor en moet het toekomstig beleid hierop gericht zijn*? Uit de discussie die hierop volgde kwam naar voren dat de mensen die voor zo'n sociale woonvorm kiezen gemotiveerd zijn. Zou je een willekeurige groep mensen bij elkaar zetten dan is het nog maar de vraag of iedereen met dergelijke opzet tevreden zou zijn. Duidelijke voorkeur voor een ge meenschappelijke ruimte was er niet bij de aanwezige vrouwen Evenals in andere plaatsen ge beurt het ook in Leusden. dat het ene hofje, pleintje of straat het pri ma met elkaar kan vinden en diver se aktiviteiten organiseert terwijl het volgend hofje, pleintje of straat - op dezelfde manier gebouwd - praktisch geen kontakt met elkaar heeft Wat als een gemis in Leusden wordt gezien, is dat er geen voor zieningen zijn op het gebied van gemeenschapsruimten een wijk- gebouw of ontmoetingsruimte waar diverse aktiviteiten plaatsvinden maar waar men ook zomaar even kan binnenwippen LEUSDEN - De informatie markt die voor maandagavond On*fhankeh|k nieuwsblad voor de gemeente Leusden DUU Verschijnt dinsdag an donderdag In da gamaanta Lauadan. Familieberichten en losse advertenties 35 cent per mm. 3lj kontrakten belangrijke korting. -tusderheitjes 1,11 per regel (37 cent per mm). L—nummers: 60 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur baopend. Zaterdags gesloten. 22 februari op het programma van het Vrouwenkafé stond, is vanwege de krokusvakantie ver schoven naar 15 maart. In plaats hiervan kunnen geinte- j resseerden maandag een open- j huisvergadering bijwonen die om 20.30 uur begint Op de agenda staat onder meer vermeld het invul len van het programma voor de maanden mei. juni en juli. Voor Informatie kan men te recht bij Treesje Schaeffer, tele foon 941853. Het Vrouwenkafé is elke maandagavond open van acht tot twaalf uur In De Hak- horst, Waarden 25a. (Van de redaktie) LEUSÖEN - Het Comité Milieu zorg Leusden (CML) gaat zich over het lot van de Schoolsteeg bosjes buigen. Op 1 april (en dat is beslist geen grap) zal een gro te avond in het aktivlteitencen- trum De Korf worden georgani seerd om de bevolking duidelijk te maken wat de Schoolsteeg bosjes zijn en wat de konse- kwenties zouden kunnen zijn, wanneer door politiek Leusden besloten zou worden ten zuiden van deze bosjes te gaan bouwen. Hoewel natuurlijk ook aspekten van de ruimtelijke ordening op deze avond aan de orde zullen komen, gaat het tijdens deze bij eenkomst toch in deeerste plaats om het milieu dat een belangrijke rol spelen. Vandaar ook, dat de bijeenkomst wordt georgani seerd door de werkgroep Milieu Edukatie van het CML in samen werking met het Staatsbosbe heer, waarbij andere werkgroe pen van het CML hun inbreng (kunnen) hebben. Er zijn ver schillende sprekers uitgeno digd, terwijl voldoende informa tie aanwezig zal zijn voor belang stellenden om zich verder In de problematiek van de School steegbosjes te kunnen verdie pen. Het is lang geleden dat zo uit voerig over de Schoolsteegbosjes werd gepraat. Nadat dit onderwerp in het begin van de zeventigerjaren erg aktueel werd door de presenta tie van de (eerste) bestemmings plannen voor de tweede fase, waarin de Schoolsteegbosjes stadspark zouden worden, ver schenen enkele nota's over dit on derwerp. maar het gebied bleef na dien buiten de bestemmingsplan nen. zodat een direkte noodzaak om de problematiek verder aan te pakken voorlopig achterwege bleef De Schoolsteegbosjes werden pas weer aktueel, toen vorig jaar de be schikking van CRM afkwam, waar in de Bosjes werden aangemerkt als voorlopig natuurmonument Toen reeds was het gemeentebe stuur en raad bezig met de vraag, waar na 1985 verder gebouwd zou moeten worden, in het noorden of in het zuiden. De beschikking van CRM doorkruiste de gemeentelijke plannen enigszins, omdat er vol gens het college de keuze hierdoor werd beperkt. Van de zijde van milieu-organi saties is altijd betoogd, dat de Schoolsteegbosjes uniek zijn en uit oogpunt daarvan bewaard zouen moeten blijven in de huidige staat Zij hebben zich altijd verzet tegen een vergaande verstedelijking van het gebied. Hoewel de gemeente jarenlang heeft aangekondigd met een bestemmingsplan voor de Schoolsteegbosjes te zullen ko men, is dat tot op heden niet gerea liseerd. Bij het vaststellen van de tweede fase bestemmingsplan nen werden de bosjes buiten de bestemmingsgebieden gehouden, ook al werd wel bij de bouw van Munnikhoven-Bosveld rekening gehouden met een honderd meter brede beschermings-strook tussen bebouwing en natuurgebied, zoals in verschillende nota's was aange geven. MENINGEN VERDEELD De meningen over de toekomst van de Schoolsteegbosjes zijn sterk verdeeld. Met name uit de hoek van de milieu-oraanisaties (Stichtse Milieufederatie wordt sterk aangedrongen op conserve ring van het gebied als erkend na tuurmonument. Anderen tillen daar minder zwaar aan en zien de Schoolsteegbosjes graag als een soort .stadspark" of rekreatie-ge- bied aangemerkt Nu CRM heeft ingegrepen zal van dit laatste geen enkele sprake kunnen zijn, maar nu is de vraag belangrijk of ten zuiden van de Schoolsteegbosjes ge bouwd zou kunnen worden, zonder dat het natuurgebied zelf aangetast zal worden. Verschillende politieke partijen, die zich nog de trauma's uit de zeventigerjaren herinneren, willen hun vingers niet meer aan het zuiden branden en kiezen voor stedelijke uitbreidina in het noor den. in het Ruige Velt en het Vliet (tot aan het Valleikanaal) Anderen stellen, dat in het uiterste geval naar het zuiden gebouwd kan wor den Tot nu toe zijn geen konkrete ge gevens bekend over de gevolgen van uitbreiding ten zuiden van de Schoolsteegbosjes Duidelijk is. dat het unieke gebied volledig afge schermd zal moeten worden, waar bij de hoge waterstand van de Bos jes kunstmatig in stand gehouden zal moeten worden. Technisch is dat natuurlijk best uitvoerbaar, maar tot nu toe is niet echt onder zocht hoeveel dit gaat kosten en als dit gaat gebeuren of het natuurlijk evenwicht in de Schoolsteegbosjes kan worden gehouden Natuurlijk - en dat ter verduidelij king van de totale problematiek van de uitbreiding - zijn de School steegbosjes niet de enige elemen ten van belang voor de besluitvor ming. Het al dan niet annexeren van agrarische gronden ten zuiden van dit gebied kan ook als een belangrijk vraagpunt worden aan gemerkt De grond in het zuiden is - volgens verschillende onderzoe kingen - waardevoller dan de grond in het noorden. Op de informatie-avond van het CML inzake de Schoolsteeg bosjes zal dat aspekt echter niet of in mindere mate aan de orde komen. Op de avond van de eer ste april zal het voornamelijk gaan op het milieu. Om de Schoolsteegbosjes als natuur monument. Het Comité Milieu zorg Leusden zal voor die bijeen komst wel alle raadsleden en po litieke partijen uitnodigen. „Want", zoals op de bijeenkomst van het Coördinatieteam CML maandag werd gezegd", het is belangrijk dat de raadsleden, die straks moeten kiezen, goed geïnformeerd zijn om dit wel overwogen te kunnen doen Onderzoek naar nut woonerven pag.3 Commentaar: De Schoolsteegbosjes en de groei van Leusden pag 3 i Mens en z'n hobby pag. 5 Sport pag. 7/9 Doktersdienst: 03425-1222 CML Milieu Edukatie en het Atvatstoflenptan van de provincie bezwaar tegen eenzijdige venverkmg (Van de redaktie) LEUSDEN - De werkgroep Mi lieu Edukatie van het Comité Mi lieuzorg Leusden heeft een be zwaarschrift ingediend tegen het ..Ontwerp Afvalstoffenplan Pro vincie Utrecht". Dit ontwerp heeft begin dit jaar gedurende een bepaalde periode ter inzage gelegen. De werkgroep Milieu Edukatie van het CML is van mening, dat in het provinciale ontwerp-afvalstof- fenplan, waarin de verwerking van aivai iid i aoö in de provincie wordt geregeld, te weinig aandacht is be steed aan alternatieve methoden van afvalstoffen-verwerking. Vol gens de werkgroep is de tendens te sterk in de richting van een ver brar dingsorganisatie en wordt te weinig aandacht besteed aan kringloop systemen Overigens is de werkgroep boos geweest over de wijze, waarop het ontwerp-afvalstoffenplan van de provincie Utrecht in de openbaar heid is gebracht De tervisie-leg- ging is onvoldoende aangekon digd. terwijl de werkgroep bij na vraag op het gemeentehuis werd gekonfronteerd met ambtenaren die nauwelijks wisten, dat het ont werp ook op het Leusdense ge meentehuis ter inzage zou moe ten liggen De werkgroep heeft ook al haar bedenkingen over de wijze, waarop bij dit ontwerp met de inspraakprocedure is omge gaan. Dat werd nog eens beves tigd toen de werkgroep graag wilde weten, wat de gemeentelij ke vertegenwoordiger voor me ning heeft gehad ten aanzien van het Afvalstoffenplan. Die mening bleek zeer moeilijk te achterha len. Navraag bij de provincie le verde ook al weinig op: „De In spraak ligt nog op de typeka mer", kreeg men als lakoniek antwoord. (Van de redaktie) LEUSDEN - Gisteravond heeft de ledenvergadering van de PvdA de definitieve kandidaten lijst voor de gemeenteraadsver kiezingen op 2 juni vastgesteld. In deze vergadering werd nogal langdurig gepraat over de te vol gen procedure, maar daarna kwam men er vrij vlot uit. De eni ge verschuivingen die in het ont werp van de lijst zijn aange bracht betreffen de eerste vijf plaatsen. Gert de Weerdt zakte een plaats ten behoeve van Ans van Kemenade (Rode Vrouwen), die van de vijfde naar de derde plaats opschoof. De juiste volg orde is nu: 1Corri Verduin (lijst- trekster), 2. Jan Jacobs (kandi daat wethouder), 3. Ans van Ke menade. 4. Gert de Weerdt, 5. Han Saton, 6. Erik v.d. Vllst. De rest van de lijst bleef ongewij zigd. De leden hadden kritiek op de wijze, waarop de kandidatuur en de plaats van Jaap Brandligt op de ontwerp-lijst werd aangekondigd. De leden vonden de toelichting on nodig negatief en verwierp die ook als zodanig. Volgens de leden had men kunnen volstaan met de toe voeging, dat de heer Brandligt be reid was tot het doen van ad boo- werk. De opmerking, dat Brandligt niet op een hogere plaats gezet kon worden omdat hij niet in de scha- duwfraktie plaats wilde nemen, vonden de leden niet terecht. LEUSDEN - Op woensdag 17 maart gaat er opnieuw een VOS- cursus van start. Deze cursus wordt op tien woensdagochten den gehouden van 9.15 tot 11.15 uur In De Til, Hamersveldseweg 30. Deze cursus Is voor alle vrou wen die met elkaar van gedach ten willen wisselen over wat er om hen heen gebeurt of die het leuk vinden hun persoonlijke kontakten uit te breiden. Deelname aan de cursus be draagt 42,50. Voor kinderopvang wordt gezorgd Voor nadere infor matie. telefoon 943341 of 940074. Rozendaallaan 9 Leusden-C. Wanneer u voor dinsdag resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel nr 03420-16141. M Actueel model. Plezierig in het dragen v*. mi en prettig geprijsd. Dit is nog maar één voorbeeld uit ons assortiment. Wij adviseren u graag bij uw keuze Leusden, Winkelcentrum Hamershof, Grutterij 3 De Groeneveld opticiens *'jn aangesloten bij hel Optiek-Gilde

Leusder Krant | 1982 | | pagina 1