Inderzoek naar iut woonerven Aktief Cine-Leusden komt met nieuwe plannen voor 1982 De en de groei van Leusden Het C.M.L.: Vereniging of stichting? Knotgroep Leusden Hobby instuif erkgroepwil evaluatie maken ENGLISH FOR SECRETARIES TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Commentaren/ Aieningen Een kattebelletje of een fijn gedrukt kaartje? DE LEUSDER KRANT )ONDERDAG 18 FEBRUARI 1982 plaatselijk nieuws i één onzer verslagge- •USDEN - Op verzoek de werkgroep Verkeers- jelegenheden zal de ge- nte, als B. en W. daar hun dkeuring aan geven, een /oudig en kort onder- cjedoen naar het nut van nerven in Leusden. De oners van zo'n erf zullen den gevraagd wat zij van woonerf vinden en hun ling te motiveren. De uit laten van dat onderzoekje >n te zijner tijd worden arokjn in de werkgroep (eersaangelegenheden, eden willen namelijk eens en hoe in Leusden over inerven wordt gedacht, gegevens kunnen dan schien in de toekomst ispelen bij de beslissing r de aanleg van nieuwe inerven. in en ander was naar aanlei- van de behandeling door de groep dinsdagavond van de raag van de bewoners aan de erwijk om van hun woonstraat woonerf te maken. De meeste jners willen dat graag, omdat tatus van woonerf de Waver- (zonder trottoirs) het Jangza- W/Seer"' (met name spelende Bren) juridisch beter be- irmt tegen auto's. afhankelijk nieuwsblad de gemeente Leusden. schijnt elke dinsdag en derdag. erartwoordelijke daktie: er^ Vos arnix Kreijns (pl. verv.) idpktie: srtien Engelkens Bspar van Loo. levering kopij en ad- irtenties: )or het dinsdagnum- er tot uiterlijk maan- sgmiddag 12.00 uur, jor het donderdag- mmer tot uiterlijk ensdagmiddag 12.00 Iktetie en admini- Se: Kantoor Leusder snt, Rozendaallaan 9, Jsden-Centrum. Op jrkdagen geopend van jO tot 12.00 uur en 13 30 tot 17.00 uur. nnementsgeld: 54,20 per jaar; 27,60 r half jaar; 14,05 per i'rtaal. ichten bezorging: Is abonnee dient u de jït voor dinsdag- of nderdagavond 18.00 r.te hebben ontvan- in. Is dat niet het geval, m dan kontakt op letonze hoofdagent be ling (dinsdag en don- lag tussen 18.30 en .30 uur), tel. 033- 1 Bij geen gehoor it u kontakt op nemen it onze inspekteur be rging, overdag 03420- 1141, toestel 44. ibestellen foto's: meeste in de Leusder 'ant gepubliceerde fo- Wkunt u nabestellen net uitzondering van rchief- en historische Jto's), bij vooruitbeta- ïg van 5,- per exem- aar (formaat 13 x 18 m) op giro: 871441 n.v. BDU b.v. te Barne- eld, met duidelijke ver leiding van gewenste >to, aantal, nummer an krant, pagina waar- de foto werd ge- aatst. U kunt ook kon- nt betalen op ons kan- )or, Rozendaallaan 9, ïusden/Centrum. ngeveer drie tot vier eken na betaling ont- Bngt u de gewenste fo- 's thuis. Voor het instellen van een woon erf op de Waverwijk zien B. en W. geen problemen. De Waverwijk heeft al een woonerfachtig karakter en er zijn derhalve geen technische aanpassingen noodzakelijk. Alleen zou het instellen niet beperkt moe ten blijven tot de Waverwijk. Het college ziet liever een „complexge- wijze" instelling. Gebeurt dat na melijk niet dan is er geen overzicht in wijk waarvan wellicht spelende kinderen de dupe kunnen worden. PROEFTIJD De werkgroep Verkeersaangele- genheden heeft het college geadvi seerd slechts op de Waverwijk een woonerf met een proeftijd van een jaar in te stellen De meeste werk groepleden alsook hun voorzitter, wethouder Jan Wagenaar, zien weinig in een complexgewijze in stelling in Noordwijck. omdat op die manier er niets van terecht komt. De bewoners moeten namelijk in meerderheid akkoord gaan met een dergelijke wijziging. Wage naar: ,,Als we het complexgewijs gaan doen in een wijk, dan krijg je De bewoners aan de Waverwijk willen dat hun straat woonerf wordt teveel welles-nietes met het gevolg dat er geen enkel woonerf komt. We moeten dat complexgewijze in ieder geval niet als voorwaarde gaan stellen INVALIDEN Nog enkele punten uit de ver gadering van de werkgroep Ver- keersaangelegenheden: - de parkeerterreinen bij de win kelcentra De Biezenkamp en de De Hamershof zullen voorzien worden van parkeerplaatsen voor invaliden. Bij de Biezen kamp komen er drie. De Hamers hof zal er zes krijgen. - Het ziet er naar uit, dat vracht wagens van Leusdense chauf feurs binnenkort 's avonds en in de weekend geparkeerd mogen worden op het parkeerterrein bij de Koningshof aan de Hamers- veldseweg. Momenteel zijn de vrachtwagenchauffeurs ver plicht hun wagens te parkeren bij de opleidingsschool gezond heidszorg. Die plek vinden ze echter niet geschikt, omdat hun voertuigen daar blootstaan aan vernielingen. LEUSDEN - „Voor een film club met een bescheiden om vang zijn we toch wel meer aktief als we bezien wat we zoal aan aktiviteiten ontplooid hebben de afgelopen jaren. En dan te be denken hoe we begonnen met onze oprichtingsvergadering in april 1979. We mogen dan tot de kleinere clubs gerekend worden maar zo langzamerhand kent heel Leusden ons. Zeker nu we eind 1981 voor zo'n 14 vereni ging een promotiefilmpje heb ben gemaakt in verband met de opening van de Korf". Aldus opende voorzitter Piet Rijswijk maandag 8 februari de 2e jaar vergadering van filmclub Cine- Leusden. Zoals altijd was ook deze maan delijkse clubavond van Cine-Leus den in de Krakhorst een geslaagde happening. Zelfs een op zich droge jaarvergadering werd in een vlot tempo genomen en gevolgd door een gezellig samenzijn met een hapje en een drankje en, hoe kan het ook anders, af en toe onderbro ken voor een film. Een belangrijk deel van de ver gadering werd benut om de plan nen voor dit jaar op te zetten. Het is een goede gewoonte dat alle leden zich hierover uitspreken. Voor elke clubavond wordt een onderwerp gekozen, dat verder voorbereid wordt door een kommissie; be staande uit 1 bestuurslid en 2 le den. Zo wordt ieder lid aktief be trokken bij de organisatie. Voor 1982 staan de volgende onderwer pen op de (film)rol: Vakantiefilms voorbereiden.eryna- ken; filmen met geluid; montage; filmavonden; gastspreker en speel film maken. Verder wordt er gewerkt aan een nieuw plan voor een z.g.n. op drachtfilm, zal er een filmrally wor den georganiseerd en gaat men door met een in 1981 gestarte ver volgfilm. Dat laatste wil zeggen dat elk lid de kans krijgt om een vervolg te maken op de films van zijn voor gangers De rode draad is een tas die de meest onwaarschijnlijke ei genschappen blijkt te bezitten en allerlei avonturen beleeft. MALI-FILMS Een uniek projekt is het maken van films voor Mali. Dit plan is tot stand gekomen via een kontrakt met Pater Wachters, die daar al ja renlang tussen de boerenbevolking woont. Tijdens zijn verblijf in Neder land is het plan voorbereid De be doeling is dat er eenvoudige film pjes over typisch Nederlandse on derwerp worden gemaakt met een educatieve ondertoon voor de boe ren in Mali. Eigenlijk een soort ontwikke lingswerk dat, zover na te gaan. als uniek voor Nederland mag worden beschouwd. Het grote probleem was om het benodigde geld bijeen te brengen. Dit is nu voor een be langrijk deel gelukt mede dank zij een royale bijdrage van de Leus dense Lionsclub Met de eerste films over „water" en een boerderij wordt binnenkort een begin ge maakt De op de jaarvergadering behan delde stukken werden alle goedge keurd Dat betekent dat de contri butie fs vastgesteld op 55,- per jaar Uit de begroting blijkt dat de rfilmclub financieel precies uitkomt als het om de normale kosten gaat Er blijft echter nauwelijks iets over om eigen apparatuur en hulpmid delen aan te schaffen. Daarom is er een werkgroepje benoemd om een plan voor te bereiden voor een een malige aktie om geld voor appara tuur op tafel te krijgen. Dit is vooral noodzakelijk nu gebleken is dat de kans op een gemeentelijke subsi die vrijwel nihil is. Als het Bestuur van Cine- Leusden de gemaakte plannen voor 1982 in daden weet om te zetten dan belooft het een leer zaam en kreatief filmjaar te wor den. Amateurfilmers die mee wil len doen kunnen kontakt opne men met Max Bremer tel. 942805. PROTESTVERGADERING FNV TEGEN CAO-VOORSTELLEN BANKWERKGEVERS LEUSDEN - De Dienstenbond FNV heeft gistermiddag in Leus den een protestvergadering gehouden tegen de nieuwe CAO- voorstellen van de bankwerkgevers. De Dienstenbond van de Federatie Nederlandse Vakbeweging ziet in deze voorstellen ..een gestage achteruitgang in arbeidsvoorwaarden, gekoppeld aan een ongebreidelde automatisering die nog meer arbeidsplaat sen gaat kosten De vakbond staat echter achter het standpunt, dat de koopkracht van de minimuminkomens gehandhaafd dient te worden en dat er arbeidstijdverkorting (36-urige werkweek) moet komen om werk te houden en te maken. Dit zal dan ook voor de Dienstenbond FNV het uitgangspunt zijn bij de CAO-onderhan- delingen. Voor de vergadering gisteren in 't Ros Beyaart waren de werk nemers van de Bankgirocentrale uitgenodigd. Woensdagmorgen werd aan de poorten van de BGC door FNV-mensen pamfletten en uitnodigingen voor de vergadering uitgereikt aan de Bankgiro- werknemers (zie foto). LEUSDER KRANT is een ave van de BDU-kranten- iblnatie te Barneveld. a new course, specially designed for the secretary who needs English in order to function efficiently in her job; e.g. meeting visitors, taking telephone messages, correcting draft correspondence, understanding recorded information. individual courses in the language laboratory. an intermediate knowledge of English is assumed. Information: 033-729097. ENGELS-DUITS-FRANS-SPAANSPORTUGEES-ITALIAANS- RUSSISCH-NEDERLANDS (Van de redaktie) LEUSDEN - Binnen het Comi té Milieuzorg Leusden wordt mo menteel gediskussieerd over de vraag, welke vorm het CML zal moeten kiezen als rechtsper soon: vereniging of stichting. Omdat het CML een inspraakor gaan is, lijkt het bijzonder moei lijk om een goede keuze te doen. Het CML als vereniging lijkt een onhaalbare zaak, omdat dan de vraag kan worden gesteld wie lid moet zijn van zo'n vereniging. Al le ruim twintigduizend inwoners van Leusden? En bovendien zal dan kontributie moeten worden geheven. Kiest het CML voor de stichtingsvorm, dan is het de vraag, hoe de openheid het bes te kan worden gediend, want een stichting staat nu niet bepaald bekend als een rechtsvorm, waarin instpraak en medezeg genschap van de belanghebben den voorop staat. In een stichting heeft het stich- tigsbestuur de macht en die is vrij wel onaantastbaar Toch moet er een mogelijkheid zijn om een dus danige vorm van een stichting te kiezen.'het CML goed kan funktio- neren zonder dat het bestuur het al leen voor het zeggen krijgt. Het Coördinatieteam besloot maandag om dat bij de plaatselijke notaris uit te gaan zoeken Wel worden de werkgroepen van het CML intus sen gevraagd om over dit onder werp te diskussiëren op basis van een rapport, dat door de toenmali ge secretaris van het Coördinatie team mr. F.J.P M Mikkers enkele jaren geleden is opgesteld. Op, grond van de wettelijke bepalingen en mogelijkheden koos de heer Mikkers voor een stichtingsvorm. Het Coördinatieteam voelt veel voor dit advies, maar wil er dan wel verzekerd van zijn, dat het CML als stichting zal kunnen blijven funktio- neren als het open inspraakorgaan zoals het dat nu toe het geval is geweest LEUSDEN - Aanstaande zater dag gaat de knotgroep voor de laatste maal dit seizoen werken bij Koepon. Ook u kunt op het adres Roo van Aldewereltlaan 2, Leusden-Zuid vanaf 09.00 uur meehelpen aan het onderhoud van elzensingels. Voor nadere inlichtingen Jan Wes terhof. tel 944873 of Dick Leunis, fel. 942902. Bouwen naar het zuiden, maar hoe? „De School steegbosjes vormen daarbij natuurlijk een probleem," stelde Gerrit van Tiel (VVD) terecht vast, „en daarover zullen we ons dan ook terde ge moeten bezinnen." Fraaie woorden, die we al veel va ker hebben gehoord. De vraag is echter: wanneer wordt nou eindelijk eens iets gedaan om te voorkomen dat de Schoolsteegbosjes hoe dan ook verpauperen? Hoe lang moeten we wach ten op een bestemmings plan voor dit gebied? Wan neer wordt een begin ge maakt met een deugdelijk beheersplan, gebaseerd op eerdere bevindingen, vast gelegd in allerlei rapporten over de Schoolsteegbosjes? Het is natuurlijk lichtelijk pa niekvoetbal van het college van B. en W. van Leusden, wanneer gesteld wordt, dat doordat de Schoolsteegbos jes voorlopig door CRM tot natuurmonument is aange merkt, de kans om naar het zuiden te bouwen is verke ken. Je kunt het eerder an dersom stellen: door de daad van CRM is de kans, dat de Schoolsteegbosjes niet ongemerkt een stads park worden aanzienlijk klei ner geworden. Want die kans zou bijzonder groot zijn geweest zonder de maatre- geln van CRM. Konden het gemeentebe stuur en de raad vroeger nog kiezen uit verschillende ont wikkelingsmodellen, variërend van stadspark tot natuurge bied. nu is alleen het laatste overgebleven En dat bete kent. dat haast gemaakt moet worden met het uitwerken van een beheersplan, dat de na tuurlijke waarden van het ge bied waarborgt Er is nu al ge noeg gepraat Met behulp van de consulent Natuurbehoud van het Staatsbosbeheer (zo als CRM aangeeft) moet het mogelijk zijn een dusdanig plan te ontwikkelen, waarbij enerzijds de Schoolsteegbos jes als natuurmonument on aangetast blijven, en ander zijds de mogelijkheid wordt opengehouden om ten zuiden van de Bosjes woningbouw te plegen De vraag is of dit al is onderzocht. We hebben de in druk, dat dit niet is gebeurd. Natuurlijk gaat dit geld kosten De vraag is of al is onderzocht hoeveel de gemeente zal moe ten betalen en wat de bijdrage is van rijk en provincie ten aan zien van een deugdelijk be heersplan. We hebben de in druk dat dit nog niet is onder zocht D'66 stelt in haar nota inzake het structuurplan „dat een ste delijke bebouwing ten zuiden van de Schoolsteegbosjes tot konsekwentie zou hebben dat er voor veel geld technische oplossingen moesten worden gerealiseerd om de School steegbosjes in de huidige vorm in een voor dit gebied onna tuurlijke omgeving in stand te houden en dat deze ontwikke ling derhalve ongewenst is". D 66 heeft dat blijkbaar al on derzocht of laten onderzoe ken, dat zij dit met een dergelij ke stelligheid vaststelt. Wij hebben echter de indruk, dat dit natte vingerwerk is Zoals ook het aanwijzen van de Pon driehoek allesbehalve een rea listisch gehalte heeft. Maar blijkbaar heeft D'66 de kosten van die manoeuvre nog niet onderzocht. Het zou de moeite waard zijn Kortom de geachte dames en heren raadsleden draaien om de hete brij heen, waarbij ze jaren achtereen een beslissing ten aanzien van de Schoolsteegbosjes voor zich uit hebben geschoven. Het zou best eens kunnen, dat van die politiek straks de wrange vruchten worden geplukt en de raad - zoals we gewend zijn - weer eens met de rug tegen de muur komt te staan Niet deze raad. Wel de dames en heren, die in de toekomst de zetel en de daarbij behorende beslui ten of niet-besluiten hebben geërfd SCHOOLSTEEG BOSJES (2) En dan is het natuurlijk ook erg aardig, dat het Comité Mi lieuzorg Leusden zich ook over de Schoolsteebosjes gaat bui gen. „Nou, dat werd tijd," hoor ik een milieufreak wat bitter zeggen Inderdaad, op de val reep zou je kunnen zeggen, nadat met name de werkgroep Ruimtelijke Ordening geduren de vele jaren aan de Bosjes voorbij was gegaan en de werkgroep Milieu Edukatie an dere belangrijke zaken aan pakte. Het is opvallend, dat nu pas enige zorg wordt getoond voor dit door CRM aangemerk te natuurmonument. Maar be ter laat dan nooit. Het is dan ook te hopen dat met name de raadsleden op 1 april a.s. voltallig aan wezig zijn zullen op de grote informatieavond die dan in de Korf over de School steegbosjes wordt belegd. TEN NOORDEN OF TEN ZUIDEN Als we het probleem van de Schoolsteegbosjes technisch op kunnen lossen, is de beste manier om verder te bouwen richting zuiden Ook al zijn er wat warrige raadsleden, die denken dat er massaal inge- breid kan worden of dat een pas gesettelde hereboer met een paar tientjes kan worden uitgekocht, de enige logische keus blijft het zuiden Want la ten we nou eindelijk eens rea listisch worden met z'n allen, laten we dan eerst toegeven, dat we in de afgelopen periode heel wat planologische fouten hebben gemaakt, waar we nu mee in onze maag zitten De raad van Leusden heeft in het verleden a. de Noorderrand weg laten aanleggen, b het winkelcentrum De Hamershof in het zuiden van Leusden la ten verrijzen, c. een verkeers- struktuur gekozen, die duide lijk eerder op het zuiden dan op het noorden is gericht. Die we- genstruktuur en alles wat daar bij behoort, was dan wel niet bedoeld voor „slechts" 28 000 inwoners maar een kniesoor die daar op let Een duidelijke bebouwings- grens is het Valleikanaal Nie mand in de raad wil bruggen- bouwen, dat is bekend, met uit zondering misschien van een liberale wethouder, maar die staat ook bekend om zijn vaak buitenissige ideeën, 't Ruige Velt zal zonder meer worden volgebouwd Blijft daarna - wat het noorden betreft - over 't Vliet Daar zijn we ook in een paar mee klaar en dan hebben we nog niet eens extra werkge- legenheidsterrein geschapen 't Vliet als woonwijk is een hoogst ongelukkige keus, doordat de Noorderrandweg ertussen ligt. Dat wordt zonder twijfel een uiterst drukke weg. Maar afgezien daarvan als zo wel 't Ruige Veld als 't Vliet volgebouwd zijn, komt het zuiden toch aan de beurt Waarom de boeren In dat gebied jarenlang in onzeker- heid over hun toekomst la ten, terwijl direkt bouwen naar het zuiden veruit het verstandigst zou zijn omdat je dan planologisch gezien een evenwichtiger geheel krijgt? Let wel: we pleiten niet voor het zomaar bou wen van elke agrarische ruimte die we nog hebben, maar er dient duidelijk geko zen te worden. We hebben in het verleden A gezegd door te kiezen voor een verstede lijking van het dorp Hamers- veld. we zullen er niet onder uit kunnen en B moeten zeg gen. Hardop. Raadsleden, die in hun grenzeloze optimisme denken, dat elders ruimte genoeg is. zoals het gebied langs Rijks weg 28, moeten toch maar eens de stukken er op naslaan. Jarenlang is er - ook door de raad - stevig voor gepleit om juist die groenstrook tussen Amersfoort en Leusden onbe bouwd te laten. Sterker nog. er zou zelfs een rekreatieprojekt moeten komen. Leusden zo vlak tegen Amersfoort aanbou wen, zou wel eens het uitlok ken van problemen kunnen be tekenen, was onder meer de overweging. Een kat in het nauw maakt rare sprongen en dat blijkt. Als |e een dergelijke gedachtenlijn doortrekt, kan ik ook nog wel enkele fraaie ge bieden bedenken, waar wo ningbouw gepleegd kan wor den, maar ik wil de raadsleden niet op verkeerde gedachten brengen. TEN NOORDEN OF TEN ZUIDEN (2) Het bouwen van woonwijken op agrarische grond doet pijn Maar dat had tien jaar geleden bedacht moeten worden, niet nu. Tenzij de raad nu in haar geheel kiest voor de voorge stelde nullijn van Bloemhof en zijn partij Dus helemaal niks meer bouwen, ledereen door sturen naar Amersfoort dat als groeistad straks (als ze daar ooit aan toekomen) heel veel nieuwe woonwijken gaat bou wen. Natuurljk een uitvoerbaar idee. Over een aantal jaren zullen we dan wel weer eens bekijken, wat we aan moeten met al die geboren en getogen Leusdenaren die in Amersfoort terecht zijn gekomen, maar er alles voor over hebben om weer in Leusden te kunnen wo nen. Dat laatste klinkt nu na tuurlijk lachwekkend, maar zal het dat over vijf, tien jaar ook zijn? Kortom: er zal een duide lijke keuze gemaakt moeten worden, ook al hebben ver schillende raadsleden het daar moeilijk mee. Niks geen woonwijken op de tamelijk waardevolle agrarische gronden rond de Tabaks- steeg als uitstulpsel van Leusden-Zuid. Niks geen uit kopen voor Koepon in de be faamde driehoek. Niks vol bouwen van een groen strook tussen Amersfoort en Leusden, want dan kun je de alternatieve aansluitingen op rijksweg 28 ook wel ver geten. En raadsleden die over inbreiden praten, heb ben volgens ons een steekje laten vallen. We hebben het over Leusden, niet over de gaten van Amsterdam. Kie zen, zo vlak voor de verkie zingen, dat heeft de raad zelf gewild. Laat het een verstan dige keus zijn, geen keus ge baseerd op de politiek van dit moment. Daar is het een te ernstige zaak voor. Bert Vos LEUSDEN - De karnavalsin- stuif bij Blijhof begint a.s. zater dag niet zoals gewoonlijk om 10.30 uur maar om 10.00 uur. Dit om tegemoet te komen aan die kinderen die mee willen lopen met de optocht, die om 12.00 uur begint. Dus tot die tijd kunnen ze bij Blij hof terecht. De kinderen mogen verkleed komen en gaan een leuk maskertje maken nadat ze eerst hun traktatie zelf hebben mogen opsieren. Deelname aan deze och tend kost 1,50 voor leden, niet- leden 2,50 Leeftijd vanaf 6 jaar. Sommigen schrijven vlug even een briefje om te melden, dat er gezinsuitbreiding heeft i plaats gevonden. Dat is natuurlijk óók een manier. Toch gaat er niets boven een fijn gedrukt kaartje, uitgezocht naar uw smaak. Uit de grote collectie 1982 hebt u enorm veel keuze. En wat de tekst betreft: wij zorgen snel en accuraat, dat er op komt te staan wat u wenst In hand- of machineletter. Vandaag besteld, morgen klaar. L als het om snelheid èn kwaliteit gaat. Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum. Op werkdagen van 9.00 tot 12 00 uur en van 13 30 tot 17.00 uur Telefoon: 033-941495.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3