Geslaagden EHBO-cursus rukke dagen voor Prins Goedgemutst (CMm CUTItfuSfy) Poppen en beesten van mevrouw M. Ik begin in alle gevallen met de kop; dat is het bewerkelijkst" lensdenh A. v.d. Hert Zeskamp Partijen-overleg lijst-binding ONDERDAG 18 FEBRUARI 1982 plaatselijk nieuws door Leoni Merls bouwen in de loop van de avond privé een klein feestje om in de juis te stemming te blijven Maandag middag gaat de prins met zijn adju danten Joop Mater en Reinier de Bruijn op bezoek bij zieken en aan huis gebonden bejaarden in Leus den en omgeving en 's avonds is in Blijhof een feestavond voor de ..wat oudere jeugd" Vervoerspro blemen worden door de raadsle den opgelost als u contact opneemt met Piet Valkenet (tel. 940942). The Strings verzorgen de muziek, carnaval wordt dinsdag uitbundig besloten voorlopig in de Korf Eddy Brink en discjockey Kees van Wil denburg zorgen voor de bijbeho rende geluidjes en sfeer. Het car navalsprogramma voor Leusden in het kort voorziet in: Zaterdag 20 februari: Aan de Groene Zoom om 12.30 uur vertrek optocht. Bij het gemeentehuis om 14 00 uur overhandiging van de ge meentesleutel. uitreiking van de Li- sidunese Klomp en toekenning van de Zilveren Wisselsteek. In de Til om 14.30 uur aanvang kindercarnaval. Toegangskaarten 1,50 (kinderen van leden gratis af te halen bij de voorverkoopadres sen) In de Korf vanaf 20.30 uur Groot Carnaval. Entree elf gulden (leden gratis) Maandag 22 februari: In Blijhof vanaf 20.00 uur: carnaval voor ..jongeren van vroeger". En tree gratis voor leden en jeugd van weleer Dinsdag 23 februari: In de Korf vanaf 20 00 uur: Vas tenavondbal, entree voor dit ..Korf bal" voor leden gratis en voor niet leden 7.50. Het carnavalsseizoen 1981- 1982 wordt op zaterdag 20 maart afgesloten in de Roda-kantine En- treekaarten zijn in voorverkoop ver krijgbaar bij Folkert v.d Veer (Hondsdraf 29). bij Piet v.d. Veer (De Beaufortweg 22) en bij Rob v.d. Werve (Gironde 15) in Leusden- Centrum en bij Cees Herder (Kon Julianalaan 55) in Leusden-Zuid. Wie zich daar opgeeft als lid van de Gouden Klomp krijgt gratis entree tot alle feesten. - Voorzitter Bep Pasker spelt het EHBO-speldje op LEUSDEN - De EHBO-vereni- ging Hamersveld organiseerde in 1981 weer een beginnerscur sus in De Heerd. Afgelopen maandag werd het examen ge houden. Drieëntwintig cursisten slaagden en kregen na afloop het EHBO-speldje en een mooie roos uitgereikt uit handen van de voorzitter Bep Pasker. Dit speldje is pas geldig als de kers verse leden hun diploma ontvan gen hebben. Hier moeten zij nog een paar weken op wachten De geslaagden zijn: de dames C v Asselt. M v. Driel. J Esko, W. v Essen. I Glëvimans. M v.d Ham, M. Heneweer, A. v. d. Hen gel. de hr C Herder, de dames I Kiesling. G Klinge, mej. G v. Kom mer, mevr. N Lemaire, mevr. D. v. Loenen, de hr. G. v. Lottum. de da mes: C. Mensinga, L. v. Ree. A. Schep, de hr L. Scholten, de da mes: J. Schothorst. A. de Vaal. M. Wagenaar en C Zijlstra. LEUSDEN - De Oranje Vereni ging Leusden organiseert op 5 mei een zeskamp op een par keerterrein bij de Hamershof. Nog enkele groepen kunnen zich hiervoor opgeven. Graag zo spoedig mogelijk kontakt opne men met Boersen, Beerzewijk 9. Telefoon 942738. LEUSDEN - Om bij de verkie zing van 2 juni a s. zoveel moge lijk kansen te bieden voor het be houd van de Protestantse stem men, heeft de Reformatorische Politieke Federatie (RPF), afde ling Amersfoort en Omstreken, kontakt gezocht met de Staatkun dig Gereformeerde Partij en het Gereformeerd Politiek Verbond. Binnenkort is over het resultaat van deze toenadering tussen de partij-afdelingen verder nieuws te verwachten, aldus het bestuur van de Reformatorische Politieke Federatie, afdeling Amersfoort en Omstreken. Een geslaagde cursiste ontvangt de roos. niet meer verwerkbaar zijn, omdat zij de laatste eindjes vormen. Handarbeiders kun nen er echter nog zeer veel doen. ,,De klossen gaan ook wel naar poppetjes die er ook veel mooie dingen mee doen", aldus mevrouw v. d. Hert Omdat ze vrij grote hoe veelheden materiaal nodig heeft, is mevrouw v d. Hert niet ongevoelig voor aanbie dingen: ,,Je zult wel zeggen, dat ik op de koopjes loop", zegt ze terwijl ze me een dik ke spoel katoen laat zien die ze in Hilversum op de kop heeft getikt Samen met haar dochter bezoekt ze vaak de Hilversumse markt. Ze is vol lof over die markt. Die lof heeft met name betrekking op de keuze en de prijzen ..Ik ben daar vaak veel goedko per uit dan hier in Leusden EERSTE SUCCES Vlak voor mevrouw v. d Hert naar Leusden verhuisde deed ze met haar poppen mee aan een tentoonstelling in het bejaardenhuis „Eem- gaarde" te Amersfoort ,,De tentoonstelling was afgelo pen en mijn schoonzoon had de poppen weer in de auto gelegd. Wij moesten nog even terug naar binnen. Toen mijn schoonzoon weer terug bij de auto kwam, stond ie mand vol bewondering naar de lading te kijken. ..Wat prachtig", zei ze, ,,Zou uw schoonmoeder ook zo'n pop voor mij kunnen maken?" ..Ja hoor. zei mijn schoonzoon, maar dan moet u wel even wachten tot ze in Leusden komt wonen. Dat duurt niet zo lang meer". Het verhaal van het eerste succes in Leusden en omge ving. Ook in Hoevelaken heeft mevrouw v. d Hert met haar poppen en beesten op een tentoonstelling gestaan En vanaf het begin heeft ze meegedaan met Hobbie- skoop. Ze is van dichtbij be trokken bij deze Leusdense hobbytentoonstelling, omdat haar dochter de organisatri ce is. Zodoende bevindt me vrouw v. d. Hert zich tussen de vaste deelnemers. Dit jaar had ze kleurige Pierrots meegenomen, die niet lang op een eigenaar hebben hoeven wachten, zo verleidelijk zagen ze er uit. Deze tentoonstellingen leve ren ook kontakten op die nog jarenlang blijven voortbe staan. Zo heeft mevrouw v. d Hert nog een levendige kor- respondentie met verschil lende afnemers van haar pro- dukten. WERKVOLGORDE Hoe gaat mevrouw v. d Hert aan het werk met haar poppen en beesten? ,,Van veel poppen of beesten heb ik een patroon. Dat pa troon komt van een hand werkpakket bijvoorbeeld dat ik wel koop. Heb ik eenmaal zo'n patroon dan maak ik later meer poppen of beesten volgens dat patroon. Daarvoor heb ik het vele ma teriaal in huis .Tussen al die materialen in de grote doos bevindt zich ook een stapel teddybont. dat gebruikt wordt voor beren, honden en andere knuffeldieren Me vrouw v. d. Hert haalt een grappig uitziend uiltje te voorschijn. ,,Deze komt uit zo'n handwerkpakket. Nu wil ik hem nog een paar keer maken, maar ik kan dezelfde ogen nergens krijgen Daar om wacht ik de hobbymarkt in Utrecht af Daar staan mensen die mij ook nog wel kennen. Zij hebben dat mate riaal vaak wel en anders we ten ze er wel aan te komen Ik begin in alle gevallen met de kop: de haren, het gezicht enzovoort. Dat is ook het bewerkelijkst. Ja hoewel, je zou zeggen dat de rest zich vanzelf wel wijst Maar dat is toch niet zo Met een teddy beertje heb ik een keer heel lang geploeterd, en dat zie je er toch ook niet aan af. Ik kan ook daarom niet pre cies zeggen hoeveel tijd ik in mijn poppen en beesten steek Ik begin gewoon te werken en zie wel hoe het zich ontwikkelt. Het is na tuurlijk ook afhankelijk van het soort pop of beest dat je aan het maken bent Met iets groots of ingewikkelds ben je langer bezig dan met iets kleins of eenvoudigs." PERFECTIONISTE ,,De werkstukken maak ik zowel voor eigen gebruik, als voor kado en koopwaar. Nu heb ik op het ogenblik zo kort na Hobbieskoop —wei nig in huis, maar ik ga weer bijmaken" Mensen die dan zeggen: ..zou ik die pop of dat beest kunnen kopen" kunnen dat inderdaad doen. Ik houd altijd één voorbeeldexem plaar hier Daaraan zit ook een kaartje met de prijs. Die prijs bestaat alleen uit de ma teriaalkosten. Nee, ik hoef het heus niet voor het geld te doen" Poppeh en beesten voor anderen maken vindt me vrouw v d. Hert prima, maar ze ziet geen brood in het aan anderen overdragen van haar hobbykennis, en niet omdat ze geen les zou kunnen ge ven: „Ik heb jarenlang piano les gegeven. Ik ben een goe de pedagoge, dat mag ik ge rust van mezelf zeggen Ik ben echter ook een perfecti- oniste. Als het niet piekfijn in orde is. dan zou ik er meteen ergernis aan hebben Ik heb vroeger wel tegen leerlingen gezegd dat ze be ter konden stoppen, omdat het toch niets zou worden. Dat leek me eerlijker dan ze nog jaren zonder resultaat aan een lijntje te houden. Als je naar mijn poppen en bees ten kijkt, zie je dat ze er alle maal keurig uitzien. Dat zou Ik van leerlingen ook verlan gen. Ik denk dat velen dat niet kunnen opbrengen. Die wil len zoiets alleen maar leren voor de aardigheid. Ik denk dat het over en weer ergernis zou geven". jaardenbezoek op het program ma heeft. Zaterdag beginnen de feestelijkheden voor zijne dorst- leutige hoogheid al vroeg, want om een uur of tien komt de Raad van Elf hem halen voor de op tocht. Met een nieuwe prinsen wagen die, door veel geheimzin nigheid omgeven, werd opge bouwd. Ervaren wagenbouwers als Hanno Houtveen, Piet Valke net, en diverse raadsleden heb ben ditmaal voor een „warme wagen" gezorgd. Kou lijden als vorig jaar hoeft voor de prins ho pelijk niet meer. De optocht door Leusden-Cen trum - zie voor de route de krant van dinsdag jl - eindigt om 14 00 uur bij het gemeentehuis, waar bur gemeester J. W. M Rademaker met een primeur komt: een nieuwe gemeentesleutel, ontworpen door raadslid Wim Hofland, waarin de Gouden Klomp en de Puupenkop- pen gesymboliseerd zijn. De sleu tel wordt dit jaar overhandigd aan prins Puup van Achterveld. Prins Goedgemutst reikt de Lisidunese Klomp uit aan een verdienstelijke Leusdenaar en de Zilveren Wissel steek voor de origineelste deelne mers) aan de optocht Na deze for maliteiten volgt het kindercarnaval in de Til tot circa 17.00 uur. Met. zo hopen de Gouden Klompers, veel verklede jongens en meisjes (prijs jes voor de leukste kostumering), optreden van de dansmariekes en muziek van The Strings. Zaterdagavond staat De Korf open voor alle Leusdense carna- vallers. De gezellig versierde grote zaal zal ongetwijfeld vol lopen en ook hier wordt een bewijsje van er kentelijkheid uitgereikt aan de leukst verklede bezoekers. Muzi kale medewerking verlenen Fix Fox en de Blaaspijpjes. De dans mariekes en solo-Sylvia treden eveneens op Zondag doet prins Goedgemutst en zijn raadsleden, althans op papier, rustig aan. De Leusdense zotten brengen een be zoek aan Puupenkoppenland en LEUSDEN Mevrouw M. A. v. d. Hert is zevenenzeven tig jaar Ze is er het type niet naar om het nu maar kalm aan te gaan doen. Mede door haar hobby komt ze overal, tot in het buitenland' Die hobby is handwerken een bezigheid die niet meteen met reizen geassocieerd wordt, maar toch: „Samen met mijn dochter met wie Ik een heel goede band heb ga ik regelmatig opstap. Onlangs zijn we in Brugge jjëweest. Binnenkort is in Ötrecht weer „Kreatief", een rote hobbymarkt. Mijn lochter belde ook nog op of k zin had om mee te gaan naar Düsseldorp, waar ook wat te doen was. Nou, mam gaat wel mee hoor'" „Handwerken" is een veel omvattend begrip. Bij me vrouw v. d. Hert thuis zijn dan ook veel uiteenlopende pro- dukten van eigen hand te zien: Poppen, beesten, jas sen, kleden, ja wat eigenlijk niet? „Ik doe beslist geen grof werk. Ik denk daarbij aan het werken met touw en der gelijke. Ik ben ook wel eens met IJzerdraad bezig ge weest, maar toen heb Ik tegen degene die de leiding over het groepje had gezegd: „Hier heb je het, dat doe je zelf maar. Ik wil geen grof werk doen in verband met mijn handen. Daar moet ik voorzichtig zijn. Ik speel ook plano, vroeger was ik lerares. Daarom werk Ik ook niet In de tuin. Wel kleine dingen, maar voor de groffe werkjes heb ik een mannetje die het voor mij doet." Terug naar het handwerk. Het is eigenlijk pas sinds een jaar of acht, negen dat me vrouw v. d Hert zich zo ver diept in het maken van met name poppen en beesten. Dat gebeurde na het plotse linge overlijden van haar man. „Mijn man kon nooit een strijkplank zien of een naaimachine horen. Die kar weitjes kon ik dus nooit doen waar hij bij was. Na zijn over lijden ontstond er een leegte. Hoe moet je dan verder'? Ik besloot les te nemen bij een coupeuse. Daar leerde ik jurken maken en gaandeweg ook poppen en dergelijke. De eerste pop die ik maakte was Pippie Langkous. Die was zó weg Na de Pippi Langkous poppen ben ik Ot en Sien gaan maken Daar was het al niet anders mee als iemand ze zag waren ze al weg". MATERIALEN Dit speelde zich allemaal af toen mevrouw v. d. Hert nog in Arnhem woonde. Ze woont nu al weer bijna acht jaar in Leusden. waar haar dochter al langere tijd met haar gezin woonde. Als mevrouw v. d. Hert een paar kasten opentrekt in de huiskamer, blijken ze stuk voor stuk vol met handwerk materiaal te zitten. Vanonder de tafel komt tenslotte een grote kartonnen doos tevoor schijn waar ook nog het een en ander in opgeruimd is. Van welk materiaal maakt mevrouw v. d. Hert zoal ge bruikt ,,lk gebruik altijd nieuwe materialen. Geen restjes van oude stoffen dus. Voor de poppen en beesten gebruik ik wasbare stoffen, waaronder wol en katoen en zijdegaren. Toen ik nog in Arnhem woon de heb ik een partijtje rest- klossen van de AKU kunnen krijgen. Die garens gebruik ik nog steeds voor bijvoorbeeld het haar van de poppen." Een doos met klossenkleurige ga rens worden tevoorschijn ge haald Het gaat hier om klos- sengaren die voor een fabriek IJSDEN/CENTRUM - De zoen In. Er staat de Leusdense voor prins Goedgemutst, die het tei Klomp qaat goedge- narren en narrinnen een druk feestgewoel vier dagen moet lei- t h*t twaalfde carnavalssei- weekend te wachten. Extra druk den en bovendien zieken- en be- V

Leusder Krant | 1982 | | pagina 5