Haar werk heeft aan dimensie gewonnen Achterveld APWC1-1 IVO herenteam ampioen I boni GROENTE CHEF (MIV) D'rop of d'r onder Er valt heel wat overeen ei te vertellen leus levrouw Lokhorst te gast bij NPV Ries Kleijnen in galerie De Hakhorst 1 leusil en kran B olleybal-heren op winst EWPML V VOORSPEL Deelname kinderen aan optocht T.T.C.L. bleef op de goede weg 't Veen BONI-MARKTEN B.V. KAMP 41 - 3811 AN AMERSFOORT SVA-JEUGD DONDERDAG 18 FEBRUARI 1982 plaatselijk nieuws P EUSDEN - „Wat kun je veel hx een el vertellen", was de iclusle van de leden van de Jerlandse Bond van Platte- pdsvrouwen aan het eind van jbijeenkomst in Groot-Krak- st, afgelopen dinsdagavond, ït el In de Kunst en Natuur", j onderwerp dat aanvankelijk >r 16 maart gepland was, nd nu op 16 februari centraal, vrouw W. Lokhorst - vroeger analiste betrokken bij broed- Jerzoeken - was te gast om lezing over dit onderwerp te jden. üj was bij veel NP V-leden beter end als de schrijfster „Wille- i", die in 't Stichtse Bericht uit- yerslaat. Door haar vroege- is mevrouw Lokhorst geïn- ird geraakt in het ei Was eerst slechts een onderwerp lerzoek, het is voor haar n leven en deze levendige inte- ;e kon zij goed op de aanwezi- overbrengen. De opmerking t kun je nu een hele avond over ei vertellen" die hier en daar het beain van de avond te ho ren viel, was na de lezing niet meer te horen VEELZIJDIG Mevrouw Lokhorst liet aan de hand van dia's zien hoeveel er te vertellen valt over dit veelzijdige produkt. Veelzijdig, niet alleen voor toepassingen in de keuken, maar ook de fotografie en schilder kunst maken er dankbaar gebruik van. In het laatste geval bij bereiding van verf- en inktsoorten en bijvoor beeld het prepareren van panelen voor ikonen. Deze veelzijdigheid zal ook de reden zijn dat het ei ook overal ge signaleerd wordt. In het verre verle den, op alle terreinen van hele ver schillende samenlevingen over de hele wereld. Er bestaan scheppingsverhalen waarin het ei een rol speelt. De zon én de maan zouden er uit voortko men. En ook het ei was en is in sommige landen nog een onder werp van taboes en misverstan den Er zijn volgens mevrouw Lok horst derde wereld landen waar men gelooft dat men kinderen met een kaal hoofd krijgt als men eieren eet tijdens de zwangerschap. Of dat kinderen die eieren eten later dieven worden. Taboes als deze belemmeren het opzetten van klei ne pluimveehouderijtjes in deze gebieden Rotte eieren hebben in het verle den de verhalen over vogeleieren waarin wormen zaten de wereld in- geholpen. En wat te denken van de struisvogel die zijn eieren uitbroedt door er strak naar te kijken, zoals men placht te denken? In sommige culturen zijn ook complimenten en goede wensen door gezegden als .vrouwen zijn de eieren van het vertrek" en ,,dat het kind zo mooi als een ei mag worden" heel ge woon. ONDERZOEK De aanwezigen kregen een beeld van diverse broedmethoden in heden en verleden. Na de na tuurlijke broedmethode van vogels kreeg vervolgens de kunstmatige broedmethode uitgebreid de aan dacht, te beginnen bij de eeuwen oude primitieve methode die nu nog steeds in het Midden-Oosten te vinden is. Via de broedton van Reomur vlakbroeders kwam men bij de ultramoderne broedkasinr- cihtingen terecht. Met de broedme thoden hangt ook het broedonder- .zoek samen, dat vaak ook verricht wordt om de consument betere produkten te kunnen leveren, aldus mevrouw Lokhorst. De spreekster bleek zich nog steeds in enthou siasme voor haar vroegere werk te kunnen laten meevoeren. De NPV- dames besteedden echter niet veel aandacht aan haar misschien wat te enthousiaste uiteenzetting hoe je in een dooier van een achten veertig uur bebroed ei het kuiken hartje kon zien kloppen. ,,Als je de dooier onder een beetje warme lamp legt, blijft het nog uren leven", aldus mevrouw Lokhorst Waar in onze samenleving men verder nog geconfronteerd wordt met het ei werd aan de hand van dia's wel duidelijk. Door de eeuwen heen hebben mensen spelletjes ge speeld met eieren, gooien, tikken, noem maar op. Een spel zou ook kunnen zijn het opnoemen van spreekwoorden waar ei in voor komt, dat zijn er heel wat Prenten van een aantal van deze spreekwoorden en gezegden liet de spreekster dan ook zien Ook in de kunst is het ei altijd een geliefd onderwerp geweest Van volks kunst tot ware museumstukken zijn er aan gewijd. Geschilderde eieren zijn een heel bekende vorm van volkskunst. ,,Als men de eieren ge kookt wil verven dan moet men een <ooktijd van een uur aanhouden", s het advies van mevrouw Lok- lorst. Daarnaast kan men van ge schilderde eierschalen prachtige mozaëken maken. Een fraai be werkte gordelknoop in de vorm van een ei was ook te zien, evenals schilderijen die het ei als onder werp hadden Onder andere Dali heeft zich hierdoor laten inspireren Wellicht hebben de NPV-leden ook inspiratie opgedaan. Met de Paastijd voor de deur kan dat fraaie resultaten geven. Overi gens, op een van de dia "s was een fraai bewerkt struisvogelei uit de Russische tsarentijd te zien. Een soortgelijk ei is on langs voor 25.000 franc van eige naar verwisseld, wist de spreek ster erbij te vertellen. Over inspi ratie gesproken? sport renteam werd kampioen. EUSDEN/CENTRUM - Het enteam van de badminton- BVO'79 (Theo van Meete- Henk-Jan Westland, Huite long en Orm van de Laan) is ipioen geworden en dwingt de titel promotie af naar de igste poule in de zesde klas- herencompetitie), e beslissende wedstrijd in de f ging tegen Flying Shuttle, irvan destijds uitspelend met 2-6 was verloren. BVO nam danig revanche! Winst van Theo van Meeteren, captain Huite de Jong en Orm v.d. Laan en de nederlaag van Henk-Jan Westland in de en kelspelen brachten de tussen stand op 3-1 De vier dubbelpar- tijen (Theo/Henk-Jan, Huite/Orm, Theo/Huite en Orm/Henk-Jan) werden vrij gemakkelijk gewon nen en zo kwam de 7-1 zege tot stand. ACHTERVELD - Achterveld speelde voor het eerst in zijn 35- jarig bestaan tegen het volgend jaar 60 jaar bestaande A.P.W.C. Achterveld had niet de beschik king over de vaste spelers Her man Kerkhof en Adri van de Heu vel (beide met rugklachten). Hun vervangers waren Kees Voor burg en Herman van Ruitenbeek. De Amersfoorters startten direct met een vlot offensief. Door een misverstand bij een terugspeel bal van Bertus van Houten naar doelman Tolboom was er geen APWC-er in de buurt om de doel punten. APWC speelde de bal veeal met harde trappen via de vleugels maar beide backs Hans Versteeg en Jo- han v Dalen wisten hier wel raad mee. Naarmate de tijd verstreek kreeg de wedstrijd een forser ka rakter. De achterhoede van Achterveld ging op dringen en zette de buiten- spelval open. Hierdoor kreeg de voorhoede ook meer steun van het middenveld. De beide ploegen ga ven elkaar in het spel niets toe en het ging er forser en forser aan toe. In de 40ste minuut was het Marcel Boonen die op de solotour ging. 3 APWC-ers omspelend maar door de 4e werd onderuit gehaald in het strafschopgebied: Penalty. Albert Tolboom voltrok het vonnis en gaf APWC doelman Beekhoven geen schijn van kans 1-0. In de tweede helft een vlotte start van APWC die de Achterveldse verdediging veel problemen gaf. Het eerste kwartier was overwe gend voor APWC. De Achterveldse verdediging waarin Klaas van de Heuvel een sublieme rol vertolkte moest toch capituleren toen Martin Peters uit een wirwar van spelers van dichtbij doelman Tolboom het nakijken kon geven 1-1. APWC probeerde nu even door te drukken waarbij de scheidsrech ter te veel toeliet. Het gevolg was dat beide clubverzorgers hun spe lers moesten oplappen vanwege botsingen en harde tackles. Van de Bor van APWC ging buiten zijn boekje en liep zowel Albert Tol boom als scheidsrechter v. Ooik onderste boven. Even later was Klaas van de Heuvel het mikpunt, werd aan zijn hoofd geraakt, achter de waarneming van de scheids rechter om want er was geen bal in de buurt. Albert Tolboom kreeg vanwege zijn spel een laatste waarschuwing, maar nog geen boeking De strijd qina verder een Kees Voorburg werd vervangen door Ad- dy van de Burgwal. Van de Borging op het boekje van de scheidsrech ter en moest 5 minuten later het veld verlaten wegens ongeoorloofd spel Met 10 man moest APWC nu verder. hoewel Achterveld verschil lende aanvallen op kon zetten werd er niet gedoelpunt. Hier mee kwam het einde van de wed strijd met een uitslag waarmede beide partijen tevreden waren. Overige uitslagen APWC 1 - Achterveld 1 Barneveld 2 - Achterveld 2 VVZA 3 - Achterveld 3 Achterveld 5- Quick 9 SEC 6 - Achterveld 6 Programma Zondag: Achterveld 1 - Amsvorde 1 Achterveld 2 - Baarn 3 Achterveld 3-HVC 4 Achterveld 4-Hooglanderveen 4 12.00 Veense Boys 5-Achterveld 5 12 00 Achterveld 6-Limvio 6 14.30 Dames: 's Graveland 1 - Achterveld 1 12.00 - i 1-1 2-2 0-2 0-1 4-3 4.30 11 30 1200 ■EUSDEN/CENTRUM - Afge- en zaterdag ontving Leos het peetse ESV. Een blik op de glijst leerde dat de Leusdena- het treffen eenvoudig tot een id einde moesten künnen ngen. Een groot aantal ploe- i staat op de ranglijst dicht bij elkaar, zodat een nederlaag een duikeling van vier of vijf plaatsen mogelijk maakte. Leos kon niet verhinderen - mogelijk toch een zekere mate van onderschat ting? - dat ESV in de eerste set tot 12-12 de balans in evenwicht hield. De Leusdenaren wonnen niettemin met 15-12. De tweede set verliep nagenoeg eender Fouten bij Leos door te weinig concentratie gaven ESV voortdurend een kleine voor sprong, totdat de thuisclub bij 13- 13 op gelijke hoogte kwam. Een aantal wissels bij Leos en een ge wonnen lange rally hielden de zege alsnog in Leusden. De derde set was een formaliteit. De tegenstand van ESV was gebroken en in snel tempo bereikte Leos 15-4 en daar mee de 3-0 overwinning. Voor de Boni in Leusden in het nieuwe winkel centrum Hamershof hebben wij in de drukke A.G.F.-afdeling plaats voor een of aankomend groente chef. Hebt u ervaring A.G.F. branche en inte resse voor deze functie, schrijft u ons dan, of belt u eventueel naar de heer A. ten Hoven. TELEFOON 033-729101 OF 728548. LEUSDEN/CENTRUM - Ko mende zaterdag valt de beslis sing inzake het kampioenschap van de KNKV-2e klasse D. In Maartensdijk wordt de wedstrijd van Kameo uit Groenekan (kop loper met 19 uit 10) tegen Antilo pen uit Leusden (runner-up met 16 uit 9) gespeeld. Het is d'r op of d'r onder, want de winnaar van zaterdag is vrijwel zeker de a.s. titelhouder, omdat de overige concurrenten inmiddels uitge schakeld zijn. Antilopen-trainer Bert Brandsen geeft zijn zeer gemotiveerd team minstens evenveel kans als de Groenekanner formatie. Het betreft twee technisch zeer goede ploe gen en de Anti's hebben dit seizoen hun beste resultaten in uitwedstrij den behaald Het kan vriezen of dooien in de kleine Maartensdijkse sporthal en de Leusdenaren gooi en' alles op de aanval De rood zwarten hebben in feite weinig te verliezen en Kameo moet perse winnen (een gelijkspel komt bij zaalkorfbal weinig voor) om de titel te pakken. Of Antilopen 1 dan wel 3 punten achterstand heeft, maakt weinig verschil, zodat de Leusde naren veel rustiger kunnen spe len en Brandsen houdt het dan ook terecht op een Antilopenzege Hij heeft dit seizoen al meerdere ma- len het gelijk aan zijn zijde ge had ACHTERVELD - De uitslagen van zaterdag 13 februari luiden Limvio A1 -Achterveld A1 5-1 Quick B2-Achterveld A1 0-6 Achterveld B2-SEC B2 3-0 Achterveld C1 -SEC C1 9-0 Quick C3-Achterveld C2 5-0 Achterveld C3-Baarn C3 0-10 Pupillen: Hoogland D1-Achterveld D1 1-0 Achterveld D2-WZA D6 0-0 Achterveld E1-Hoevelaken E1 2-3 VVZ E3-Achterveld E2 0-3 VVZA F2-Achterveld F1 1-2 Meisjes: Vreeswijk-Achterveld 2-1 Achterveld-SVMM 0-8 Het programma voor zaterdag 20 fe bruari Junioren: Achterveld A1 vrij Amersfoortse Boys B1 -Achterveld B1 15.00 Soest B4-Achterveld B2 15.00 VVZA C2-Achterveld C1 15 00 Limvio C2-Achterveld C2 13.45 Achterveld C3-SEC C2 13.45 Pupillen: Achterveld D1-VVZA D2 13.00 Limvio D2-Achterveld D2 13.00 WZE1-Achterveld E1 13.00 Achterveld E2-Hoogland E5 13.00 Achterveld F1-RodaF2 12.00 Meisjes: Achterveld-Lopik 10.00 Celeritudo-Achterveld 10.00 ACHTERVELD - Kinderen die willen meelopen in de carnavals optocht kunnen zich hiervoor la ten inschrijven bij de volgende adressen: Henk Smit, Verjaagde Ruiterweg 1a, mevrouw Bijl, Van Oldenbarneveltstraat 18, textiel- huis Wijntjes, Hessenweg en boekhandel Vos, 't Hoekje. Bij in schrijving krijgen de kinderen een nummer uitgereikt. De deelnemende kinderen moe ten zich opstellen bij eierhandel Van Dalen aan de Hessenweg- Kerkdijk. Zij worden daar opgevan gen door leden van de jury en bij de stoet ingevoegd Kinderen die zich later in de optocht voegen, zullen door de ju niet meer worden beoordeeld. Het is namelijk geble ken dat het voor de jury een onmo gelijke opgave is om die kinderen alsnog te jureren. Teneinde teleurstellingen te voorkomen, wordt de kinderen aangeraden zich dus naar het opgegeven punt te bewegen en zich daar op te stellen. LEUSDEN Heel fijn om Ries Kleijnen terug tezien in Leusden. Met kleuretsen/zeefdrukken in eetkafee-galerie De Hakhorst aan de Waarden 25a. Zij is heel landschappelijk ruimtelijk bezig. Haar werk heeft aan dimensie gewonnen. Zij ziet de mens niet alleen meer in zijn mikrowereld, waar bij uiteraard een belangrijke plaats inneemt. Er zijn nog wel vooral kleinere etsen te zien in vierkantjes of rondjes gevat, van een gooche laar, twee vriendjes, een kindje op een pony. Een blik op die kleine wereld van alledag, waarin Ries ons zo graag laat méé- delen. Met haar gevoel voor in termenselijke relaties, voor het reageren van de ene mens op de andere. Voor het fluïdum, dat van de moeder naar het kind uitgaat. Waar zij in de gelukkige toestand verkeert dat zij diezelfde uitstra ling van vader naar kind kan uitbeelden. Maar het wonen in het wijde land van Pijnacker heeft haar horizon verplaatst, verder weg gelegd Heeft haar zich lijfelijk bewust doen worden van het landschap, de natuur, de ruimte om zich heen. Indrukwekkend vind ik de gro te etsen van Lapland De ruige natuur daar, die niet begrensd wordt door kerktorentjes Die niet wordt ingekaderd door men selijke bouwsels of techniekels. De denken der Lappen stulpen als bruine aardkorsten uit de grond naar boven Zijn één met dat primaire stuk ongetemde natuur. Heel poétisch vind ik in dezelf de wijdsheid aangegeven „bund- leof sorron", brundleof joy". Een prent, waarop in summiere con tourlijnen en zilver vloeiende pasteltinten een heel jong kind en het gelaat van een vrouw zichtbaar worden Hier is geen sprake meer van de privé mikro wereld van een moeder met een baby Dit is een weergave van het begrip moeder en kind in al zijn afmetingen Ook zet Ries Kleijnen de indivi duele mens of de mens met zijn kleine gezinsclan in de tijd neer In het oneindige blauw van de kosmos ,,Here I am, Lord" Nie tig mens tussen de miljarden èn- dere mensen in de oneindigheid van het bestaan, zo er al sprake van een bestaan is. De grote ets/zeefdruk ..Nooit was je dichterbij" beeldt een rela tie tussen twee mensen uit met picturaal zéér sobere middelen. Alleen nog maar in kleur- schraapsels komt die tedere ver houding tot vormgeving. Erg knap en heel beheerst in zijn abstrakerende vereenvoudiging. De Haute Provence leent zich bij uitstek om grootse natuur ac centen te leveren. Ries maakt er dan dankbaar gebruik van Spaart een subtiel bouwseltje uit tegen machtige bergen, die tril len van het blauw in de kosmos. Veel realistischer, veel meer uitgaande van het landschappe lijk plaatje dat haar trof, zijn prenten als .Through the win dow" en Molenberg", Knap gedaan ook Het uitzicht naar de overkant met haast lyrische aan gifte van spoorlijn bedrading. En diverse visies op een molen, die vooral in de prent met de mensfi guurtjes onder de paraplu Ja pans aandoen GEDICHTENBUNDEL In 1979 illustreerde Ries Kleij nen de gedichtenbundel „Op huis aan", geschreven door haar echtgenoot de psycholoog/ge- rontoloog Bère Miesen Deze bundel is in galerie De Hakhorst te verkrijgen Verschillende van Ries Kleijners etsen, die in kleur de tentoonstelling te zien zijn staan er, in zwart-wit, in afge drukt. De bundel geeft heel tere ge dichten over de geliefde vrouw thuis Geschreven door de man die elke werkdag de maatschap pij in moet forensen. En gedichten geschreven door de vader, die over de vaderende geboorte van zijn kind mijmert. En een klein aantal schitteren de verzen over mensen in het verpleeghuis waar Bère werkt(e?). Gedichten, die tot op de botten gaan. Gedichten, die de tragiek bloot leggen van het opsluiten van ou de mensen in bejaarden opslag plaatsen In uiterst sobere be woording vormen die gedichten een klacht om het slechte levens einde, dat wij aan mensen die wij eenmaal zelf zullen zijn gunnen. En dan staan er mooie beel dende gedichten over Lapland in de bundel. Waar de dichter door heen reist, hoog achter het stuur van zijn bus gezeten kijkend over meren en stromen, waarop eindeloze transporten boom stammen zich voortbewegen. Al tijdens de reis is hij weer op terugtocht. Bekent hij, dat reizen in den vreemde voor hem bete kent meer houden van mijn vrienden huis". In het gedicht „er is een tijd van komen", dat hij schrijft in Bredsand, verbindt hij het reizen in het vreemde land met de spoedige komst van zijn tweede kind. Hij konstateert, dat er altijd mensen zullen reizen, vérder reizen. Dat er altijd kinde ren geboren zullen worden. Kin deren die op levensreis gaan De angst, diep in hun bagage. Zijn hele leven vecht de mens zicht baar of in het verborgene met de doodsangst, waartoe vele andere angsten zijn te herleiden. Houd mij niet tegen op die reis, smeekt de dichter Houdt mij wél vast. En houdt van mij Want zonder de liefde van de ene mens voor de andere is het heleméal vechten tegen een kille bierkaai Filosofen zeggen, dat vooral mannen de doodsangst nooit hebben kunnen verwerken. Daarom grijpen mannen naarge- weld en zijn agressief Ze doden om de dood een lesje te geven. Om de dood te overwinnen. Op bladzij 77 is de dichter weer thuis in zijn eigen vertrouwde omgeving, en voelt nieren elan in zich opwellen die avond moet ik glimlachend hebben doorgebracht rokend en met de schaduw van doden om mij heen ogend naar het sterven van de dag nam ik alles weer in bezit: geweld en overlevingskansen in het weiland kwam toen de wind groeien tussen ons huis en Zoetermeer begonnen de luchten zich te stapelen nog nooit kwamen er van zo ver en van zo dichtbij zo veel sporen van jeugd in mij Eetkafee-galerie De Hakhorst is dagelijks geopend na 16.30 uur. Op zondag na 14.00 uur. Op maandag is de galerie gesloten. LEUSDEN/CENTRUM - De 9-1 uitslag voor TTCL 1 tegen Veen- land 1 doet vermoeden, dat de Leusdense tafeltennissers een gemakkelijke avond hebben ge had. Dat was niet het geval, ge tuige de vele partijen, die in drie games werden beslist. Ad v.d. Broek, Piet v.d. Bree en Dolf de Haan waren sterker en wonnen terecht. Leusden 2 speelde tegen TRS 4 gelijk. Aart van Klompenburg en Ri- nus ter Hoeven wonnen twee partij en en Robert Jan Unkraut één (hoewel op meer was gerekend). Ook het dubbelspel ging voor Leus den verloren en 5-5 werd het resul taat. De overige TTCL-uitslagen waren. TTCL3- USS3 7-3 VRVA3-TTCL4 3-7 TTCL5-Bigro1 5-5 TTCL6-Larsheim3 6-4 Barneveld 9-TTCL 7 6-4 ACHTERVELD - Maandag avond kwamen de bewoners van de Van Oldenbarneveltstraat bij een om te praten over de festivi teiten tijdens de viering van zes honderd jaar Achterveld. Destratencommissiehad inmid dels een aantal ideeën ontworpen en legde deze aan de aanwezigen voor. Het betrof onder meer de ver siering van de straat en de deelne- meing aan de historisch optocht. Ook kwam de naamgeving van de straat ter sprake. Voorgesteld werd de straat de naam ,,'t Veen" te ge ven Dit omdat tijdens het ontstaan van Achterveld, een groot gedeelte van het gebied uit veen bestond Alle aanwezigen waren het met dit voorstel eens zodat men binnen kort bij een bezoek aan Achterveld ook welkom is in 't Veen

Leusder Krant | 1982 | | pagina 9