lain Delon in ,Trois jommes a abattre' „Het vijfde zegel" uitgelezen Iet oerwoud - de natuur in haar lervorm: vernietigen of bewaren? Jules Verne: generaties lang onverslijtbaar ft Japanse films in nachtvoorstellingen Filmhuis Appelmarkt Herdruk ABTB- boekje VAC-rapport naar verschillende instanties Klaar-over dienst opgeheven kijk op de film Ishommes a abattre" (Killers van 1981, Frankrijk. Regie Jacques Produktie Alain Terzian. Scena- istopher Franck en Jacques De- Camera Jean Tournier; Muziek Boiling. Gebaseerd op de ro- Jean-Patrick Manchette „Le neu de la Cóte Ouest" Met; Alain Dalila de Lazarro, Michel Auclair none henant. Lengte: 105 minu- iftijd 16 jaar Genre: misdaad- .jhealer: Euro Cinema, Amers- •n de filmredaktie) ml je maar beter overal buiten Kon de barmhartige Samari taan eeuwen geleden ongestraft goed werk doen. tegenwoordig kan zelfs hulp aan een zwaargewond verkeersslacht offer levensgevaarlijk zijn. Dat ondervindt Alain Delon, als hij langs de weg een danig gehavende au to tegen een boom aantreft en de hevig bloedende bestuurder naar een zieken huis brengt. Zonder verdere formalitei ten af te wachten laat Delon zijn vracht je over aan de goede zorgen van het ziekenhuispersoneel. Er wacht hem een partij poker en de verdiensten aan de kaarttafel moeten hem als beroeps speler brood op de plank brengen Dat haastige vertrek breekt Delon la ter lelijk op. Zo blijft hij onkundig van het feit dat de gewonde automobilist over lijdt aan de gevolgen van een aantal kogels die hem vlak voor de botsing door een tweetal huurmoordenaars in het lichaam waren geschoten. Buiten het ziekenhuis wacht het moordlustige duo geduldig op Delon, die wellicht van het stervende slachtoffer informatie _heeft gekregen en daarom het vol gende slachtoffer op hun dodelijke lijst vormt. De arme Delon weet echter ner gens van en krijgt nietsvermoedend een aantal aanslagen op zijn leven te verwerken. Als hem echter de schellen van de ogen vallen, schuift hij tijdelijk zijn vriendin terzijde en maakt zich klaar om terug te slaan. Een eenzame Delon. zo leert de filmhistorie, is op zijn sterkst en dat ondervinden de beide moorde naars en later de organisatie waarvoor ze werken Filmagenda Amersfoort i, Snouckaertlaan 4, tel. 033- |i,ma.,di.,wo. 1 30,6.45 en 9.15 uur t,za. 1 30. 7 00, 9.45 uur. Zo. 2.00, ,7.00 en 9.45 uur. man: a.l. ja., diwo. 1.30, 6.45, 9.15 uur za. 130, 7 00, 9.45 uur. Zo. 2.00, 7 00 en 9.45 uur. inonball run: a.l. di., wo. 1.30, 6.45, 9.15 uur. 23 130, 6.30, 9.15 uur. Zo. 1.30, 30 en 9.15 uur. upon a time In the west: 12 jaar za., zo wo 8.00 uur. Ma. en di. 5 en 8 00 uur. Ik ben Joep Meloen: a.l. Do., vrza wo. 1.30 uur. Zo. 1 45 en 4.15 uur Battle beyond the stars: a.l. Do., ma., diwo. 1.30, 6.45, 9 15 uur. Vrza 1.30, 6.45, 9.30 uur. Zo. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.30 uyr. CINEMA, Stadsrlng 30, tel. 033-18900 Stripes: a I Dagelijks 1.30, 6.45 en 9 15 uur Zon dag tevens 4.00 uur Tarzan the apeman: a.l. Do., vr., za zo wo. 6 45, 9.15 uur. Ma di. 1.30, 6.45 en 9.15 uur. Frank en Frey: a.l Do., vr., za., wo. 1.30 uur. Zo 1 30 en 4 00 uur. EURO, Stadsrlng 32, tel. 033-33655 Killers van Parijs: 16 jaar. Do., vr., ma., di. 1.30, 6 45. 9.15 uur. Wo., Za 6.45. 9.15 uur. Zo. 1.30, 4.00. 6 45 en 9 15 uur. DUO, Westsingel 7 Heet snoepgoed: 18 jaar Dagelijks 2.15.7.15.9 30 uur. Zo. 2.15. 4.30, 7 15 en 9.30 uur Force five: 16 jaar Dagelijks 2.00,7.00,9.15 uur. Zo 2 00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur KINDERVOORSTELLINGEN EURO Sjors en Sjlmmle en de toverring: a I Za., en wo.middag 1.45 uur DUO NACHTVOORSTELLINGEN Karl Ludwig (porno): 18 jaar. Pik In en starten maar: 16 jaar Za.nacht 23.45 en 24 00 uur. FILMINFORMATIE 24 uur per dag, tel.: 033-622 411 NDERDAG 25 FEBRUARI 1982 is een snelle misdaad-en achtervolgingsfilm voor de liefhebbers van dit veelbeproefde genre. „Plgs and Battle Ships", regie Sho- hei Imamura, Japan Scenario: Hisashi Yamouchi, camera Shinsaku Himeda. Met Yuji Nagato, Mitzi Mori, Masao Mis- hima, Tetsuri Tanba en anderen. Thea ter Filmhuis Appelmarkt Zaterdag avond 27 februari 23.00 uur (Van de filmredaktie) In de maand maart kan men in de nachtvoorstellingen van het Film huis Appelmarkt kijken naar Japan se speelfilms van Shohel Imamura. Daarmee wordt a.s. zaterdagavond om elf uur reeds gestart. Op het pro gramma staat dan „Plgs and Battle Ships". Rond de Amerikaanse vlootbasis Yo- kosuka profiteren de eigenaars van gokhuizen, bordelen, cabarets en bars dankbaar van de aanwezigheid van het kapitaal van de militairen In 1961 komt daaraan een abrupt einde als de politie besluit de zaak voorgoed te sluiten. De gangsterbazen moeten nu op een an dere manier aan geld zien te komen. Na een periode van plundering en terroris me ziet een gangsterbaas in dat de Amerikanen een gebrek hebben aan varkens Met zijn mannen begint hij een varkensfokbedrijf. Aan het hoofd komt Scène uit Pigs and Battle ships". de ex-pooier Kinta. Zijn mooie vriendin Haruko smeekt hem al tijden dat hij de gangsters de rug moet toekeren om zich rustig met haar terug te trekken Kinta zegt dit pas te willen doen als hij voldoende geld heeft verzameld om de rest van hun leven mee door te bren gen Tijdens zijn werk raakt hij betrok ken bij allerlei intriges in de bende. Hier door komt de toekomst er voor Kinta en Haruko er heel anders uit te zien dan zij verwachtten „Het vijfde zegel,scène uit de Hongaarse film van Zoltén Fébri gezellig bijeen om, zoals iedere avond, bij een goed glas wijn over leven en politiek te filosoferen. Alles lijkt vredig Alleen moet af en toe het licht uit en de deur op slot. als in de straat het gefluit, het laarzengekletter, en het gevloek van de ..Pijlkruisers", de geluiden van vluchtende, smekende mensen of van een machinegeweer weerklinken In wezen hebben de mannen maar een verlangen met rust gelaten te worden en de oorlog te overleven. De heldenrol trekt ze niet aan Als ineens een nieuwe gast arriveert, de invalide fotograaf Keszi. en in de knng wordt opgenomen, vertelt Gyurica (een cynicus, die er plezier in heeft om zijn vrienden met allerlei wilde verhalen en pesterijen over de heerster op stang te jagen) een verhaal over de heerser en de slaaf Hij vraagt zijn vrienden wat zij willen zijn. een heerser, die macht heeft over zijn onderdanen of een slaaf, opgejaagd en vernederd, maar zuiver van geweten. Alleen de fotograaf geeft onmiddellijk antwoord hij wil een slaaf zijn. Wanneer de andere mannen met zijn keuze gaan spotten, verlaat de foto graaf beledigd het café De anderen houdt het probleem bezig, ook nadat zij huiswaarts zijn gekeerd De volgende avond vindt er in de kroeg een inval plaats: de vier vrienden worden door de „Pijlkruisers' gearres teerd, aangegeven door de fotograaf. In het fascistische hoofdkwartier worden de mannen geestelijk en fysiek gemar teld. Dan worden zij voor een keus ge steld. die wel iets verder gaat dan hun gebabbel aan de borreltafel Fóbn stelt zijn hoofdfiguren voor een dubbele keuze met het verhaal van de slaaf en de meester gaat het om een ethische keuze, die eigenlijk louter theoretisch van aard is. De andere keu ze is een reele het is een keuze tussen overleven en doodgeschoten worden, waarbij alle argumenten die de mannen aan de borreltafel te berde brachten, werkelijkheid worden Ze schieten je bij het kijken naar het tweede deel door het hoofd Het lijkt alsof er een scherpe breuk in de film zit Het eerste deel is meer een ..praatgedeelte", waarin dui delijk wordt wie de mannen zijn, wat ze doen en hoe ze over een aantal morele zaken denken. Het tweede deel is vol slagen anders, indringender, omdat hierin de gevolgen van een keuze aan de orde worden gesteld, onder druk van een fascistische terreur Het Vijfde Zegel is geen realistische oorlogsfilm Het is meer een verhande ling over het goede en kwade in de mens. zijn angsten in penibele situaties, en het steeds maar weer opduikende geweld, dat de mens tot keuzes dwingt „Het vijfde zegel." 1976 Hongarije. Regie Zoltén Fébri. Met Lajos Oze, Sandor Horvath, Lészló Markus. Leng te: 116 minuten. Theater: Filmhuis Ap pelmarkt, zaterdag tot en met djnsdag, 20.15 uur (Van de filmredaktie) In de maand maart presenteert het Filmhuis Appelmarkt vier Hongaarse films. Vanaf zaterdag is dat „Het vijf de zegel" van Zoltén Fébri, terwijl verder zullen worden vertoond van 6 tot en met 9 maart: „Hongaarse Rhapsodie" van Miklós Jancsó, eveneens van Jancsó van 13 tot en met 16 maart „Alegro Barbaro" en van 20 tot 23 maart „De wedstrijd" van Ferenc Kósa. De film „Het vijfde zegel", waarmee de Hongaarse cyclus wordt gestart, af tijdens de laatste winter dagen van 1944 na de machtsoverna me door de „Pijlkruisers", de Hongaar se fascisten, die jacht maken op parti zanen. joden en andere „landverra ders" In de kroeg van een buitenwijk zitten de stamgasten: Gyurica. de horlogema ker, Kovécs, de meubelmaker. Kirély, de colporteur en Bêla. de kroegbaas, Bert Vos) He praat over een bos klinkt dat •nders dan wanneer je vertelt het oerwoud. Het bos kan bij 'van spreken om de hoek van je 99en, terwijl het oerwoud voor ■eesten van ons wordt geasso- met ondoordringbaar, myste- 9evaarlljk en zeker niet op «stand bereikbaar. Hoewel, een "•t rich gedurende eeuwen J*" ongerept heeft kunnen kelen kén In theorie natuurlijk I huls gevonden worden. Want *n oerwoud, een bos, dat zich tiurlljke wijze heeft kunnen kelen zonder Inmenging van In de praktijk liggen de oer- n In vaak ontoegankelijke ge bieden. Het zijn de regenwouden, die als een donkere groene gordel langs de evenaar liggen, die we als oer woud aanmerken. Kortgeleden ver scheen bij Elsevier Focus een fasci nerend boek over het fenomeen „Oerwoud" onder redaktie van Ed ward S. Ayensu samengesteld door een team van vijf botanici en zoölo gen. „Het oerwoud" is natuurlijk niet al léén een schitterend kijkboek, waarin het mysterie van het oerwoud wordt ge openbaard in talrijke schitterende fo to's Het team, dat dit boek samenstel de, heeft méér gedaan Op populair- wetenschappelijke wijze - dat wil zeg gen in heldere, boeiende taal - wordt de lezer wegwijs gemaakt in de jungle. We krijgen inzicht in het ontsjaan van de regenwouden, waarna we een excursie krijgen, die zonder meer fascinerend is. We maken kennis met het planten -en dierenleven Bomen, bloemen en strui ken, van insekten, reptielen, zoogdie ren tot vogels Het oerwoud is in feite één groot levend organisme, één sym biose van leven, waarin de een afhan kelijk is van de ander Het is de kracht van dit boek. dat al deze elementen van het kleurige, maar ook vaak wrede mo zaïek, op begrijpelijke wijze langzaam maar zeker betekenis krijgen voor de lezer. In de laatste hoofdstukken wordt aan dacht geschonken aan de „mens en het oerwoud" Het leven van de mens in deze geheel andere omgeving De drie verschillende oerwoudgebieden (Ama zone. Afrika en Zuid-oost Azië) krijgen aparte aandacht in samenhang met de menselijke samenlevingen in deze ge bieden, de ontstane en tot op heden bewaard gebleven cultuur, de fanta sieën, fabels en sprookjes Maar ook wat betreft het beheer van de mens over zijn natuurlijke grondstoffen als ca cao. rubber en de houtproduktie. De belangrijkste vraag, in dit fascine rende boek gesteld, is echter Kan het oerwoud behouden blijven"? Want het is bekend, dat grote delen van oerwouden op onze aarde in de laatste eeuw syste matisch worden vernietigd, vooral ten behoeve van commercieel gebruik van de grond. Een bekend voorbeeld is het Amazone-gebied, waar de regering al jaren bezig is met het cultiveren van grote delen van dit bekende regen woud. Het kappen van de bomen levert uitstekend hout op. terwijl de grond voor andere doeleinden kan worden ge bruikt Het is een slechte ontwikkeling. Het betekent, dat binnen twintig jaar de natuurlijke schatkamers van de aarde grotendeels ten prooi zullen vallen aan de cultiveringsdrang van de mens. als er niets wordt gedaan om deze ontwik keling af te remmen, in goede, verstan dige banen te leiden Volgens de FAO. de voedselorgani- satie van de Verenigde Naties, wordt momenteel per jaar vijftien miljoen hec tare tropisch oerwoud gekapt, en dat is net zoveel als de oppervlakte van Enge land en Wales samen Alle bossen hebben invloed op het klimaat en de samenstelling van de at mosfeer. Hoewel we aan de ene kant ervoor moeten waken dat het oerwoud oprukt, aan de andere kant zal een vol ledig verdwijnen een ramp zijn, zo stel len de samenstellers van dit boek Ge lukkig is langzaam maar zeker het be sef ontstaan, dat de oerwouden be schermd dienen te worden Ze maken een weergaloos deel uit van ons men selijk erfgoed Daarom zijn in veel stre ken nationale parken en reservaten ont staan Maar er zijn er nog lang niet ge noeg De politieke en economische pro blemen die met het behoud van het tro pische oerwoud samenhangen, zullen moeten worden opgelost, zeggen de samenstellers met grote nadruk, wil on ze generatie niet de laatste zijn die nog een van de meest schitterende en merkwaardige natuurmonumenten op aarde kan aanschouwen „Het oerwoud" kan bijdragen aan meer begrip voor dit gevaar Niet voor niets wordt „Het oerwoud" warm aan bevolen door het Wereldnatuurfonds en niet voor niets schreef prins Bernhard, ex-voorzitter van de World Wildlife Fund, voor de Nederlandse editie een voorwoord „Het oerwoud", onder redaktie van prof. E S Ayensu Met illustraties van Richard Orr en Michael Woods Oor spronkelijke titel „Jungles" Vertaling Hans Rensenbrink 1981 Uitgave El sevier Nederland te Amsterdam 200 blz groot formaat, met 500 afbeeldin gen. de meeste in kleur Gebonden in stofomslag, prijs/ 55.- NIEUWE BOEKEN VOOR U GELEZEN EN BESPROKEN Samenstelling Bert Vos De boeken van Jules Verne ver slond Ik als kind. Ik las en herlas ze. Mijn grootvader had een speciaal boekenplankje vol. Het Jules Verne- plankje, noemde ik het. Die boeken staan nu bij mij in de kamer. Opnieuw op een speciale plaats. Vroege uitga ven uit 1919. Uitgegeven door Else vier. We zijn nu ruim zestig jaar ver der en nog steeds verschijnen bij de zelfde Elsevier de befaamde blauwe boekjes van Jules Verne. In dezelfde klassiek linnen stempelband, met de originele gravures. Toch is er één verschil: het papier. De originele uit gaven vóór 1940 waren zwaarder. Het papier was glad. Maar een kniesoor, die daar op let, want het gaat tenslot te om de Inhoud. Kortgeleden verscheen bij Elsevier ,,Het Stoomhuis" (in twee deeltjes) Ju les Verne - de man die zijn tijd ver voor uit was - beschrijft in „Het Stoomhuis" de wonderbaarlijke avonturen van een paar vermetele Engelsen, die een tocht maken dwars door het mysteneuze, exotische India van 1867. Natuurlijk zou het geen echte Jules Verne zijn. als er niet een bepaalde vinding in voor zou ACHTERVELD - Het boekje dat ter gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan van de ABTB- Achterveld werd uitgegeven is uitverkocht. Daar er echter nog steeds vraag naar is, is besloten een tweede druk te doen ver schijnen. Belangstellenden kunnen dit boekwerkje bestellen bij de leden van hel bestuur of telefonisch via telefoonnummer 03425-1243. De kosten bedragen zeven gulden De leerlingen van de Achterveld- se basisscholen hebben in verband met dit jubileum werkstukken ge maakt over het agrarisch bedrijf; el ke school behandelde een andere fak. Voor hun inzet werden de leer lingen door de dames van de ABTB-leden getrakteerd op fruit en zuivelprodukten. Daar de kinde ren nu heel goed weten waar alles vandaan koml, viel deze traktatie bijzonder goed in de smaak. De tijdens de kerkdienst op de feestdag gehouden collecte heeft f 789- opgebracht Dit bedrag is door de KPJ aangevuld met 100 gulden. Uit de sociale pot van de ABTB- afdeling werd nog eens een bedrag gehaald, zodat nu 2000 gulden kan worden overgemaakt naar het ont wikkelingsproject in de missie waar twee Achterveldse zusters werk zaam zijn. (van een onzer verslagge vers) LEUSDEN - De uitkom sten van het woongeriefon- derzoek, dat de Vrouwénad- viescommissie voor de Wo ningbouw (VAC) eind vorig jaar heeft gehouden In twee Leusdense wijken is inmid dels toegezonden aan ver schillende instanties. In de Leusder Krant van dinsdag berichtten wij over dat on derzoek, dat de VAC hield in de wijken Akkerhoeve en Noordwijck. De VAC heeft het rapport toegezonden aan: de ge meentelijke afdelingen Voorlichting en Bouwkunde en de direkteur gemeente werken, ir. M. Pais. Ook ont vingen de fracties in de Leusdense gemeenteraad een exemplaar van het rap port. Tenslotte stuurde de VAC de onderzoeksresulta ten ook toe aan de Woning stichting Leusden en de in het rapport genoemde archi- tectenburo's. LEUSDEN - Met ingang van 1 maart zal er bij het kruispunt Noorderinslag-Rossenberglaan van 15.45 tot 16.00 uur geen ver- keersbrigadier meer staan om kinderen te helpen oversteken. Wegens gebrek aan belangstel ling van de kant van vrijwilligers kan deze dienst niet meer bemand wor den. komen. In dit geval een reusachtige, ijzeren olifant, die een trein dwars door de tropische oerwouden over hete sa vannes en langs vijandige dorpen en steden trekt. „Het Stoomhuis" wordt door de uitgever gerangschikt onder de categorie „Jeugdboeken", maar dat betekent natuurlijk niet, dat volwasse nen er aan voorbij zouden moeten gaan In tegendeel! V. „Het stoomhuis", door Jules Verne. Blauwe bandjes-reeks Elsevier-Neder- land. 1982 Gebonden in klassiek lin nen stempelband, 256 blz. per deel, prijs 14,90 per deel. i Gevonden en verloren VERLOREN Bruine portemonnee met inhoud rood witte driewieler met bakje, fo totoestel. AAN KOMEN VLIEGEN Tamme zwarte kraai POLITIE CENTRUM VERLOREN Jongenshorloge met zwarle ge blokte band, jongens quartz horlo ge; zwarte leren handschoen met bont gevoerd WEGGELOPEN Gestreepte kat mei witte kop AAN KOMEN LOPEN GEVONDEN Cyperse kat. GEVONDEN Twee haarspelden met „briljan ten"; verwarmingsdroogrekje Bruin rode sjaal, AAN KOMEN LOPEN Portemonnee met 8 gulden Haan.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 13