"echnische school Don Bosco lield kennismakingsavond enmfMy) De k wil de tijd die staat, vullen met me nu ter beschikking schilderen' heer A. Luigjes wil open huis houden plaatselijk nieuws door Leoni Merts nONDERDAG 25 FEBRUARI 1982 I iff - Alex Luig/es schilderen", aldus de heer Luigjes. „ik ben er de man niet naar om zonder bezighe den bij mijn vrouw rond te hangen. Met deze hobby weet ik mijn tijd goed te vul len." OPEN HUIS De heer Luigjes is niet ie mand die zich met zijn hobby opsluit op een zolderkamer tje Zijn woning in Amers foort een ruim grachten huis heeft daarom altijd opengestaan voor eenieder die zijn belangstelling deel de Zo had hij een hele groep van modellen en schilders om zich heen tijdens gezelli ge en produktieve bijeen komsten in zijn vorige wo ning. Sinds het gezin in Leus den is gaan wonen is het aantal wel enigszins terugge bracht. De heer Luigjes geeft les aan iemand die wil leren schilderen „Terwijl hij bezig is met een werkstuk en ik hem af en toe aanwijzingen geef. portretteer ik hem In het bui tenland is deze werkwijze veel meer algemeen In Frankrijk, België of Duitsland komen op deze manier veel groepen kunstenaars bijeen Tijdens die bijeenkomsten schilderen ze elkaar of mo dellen die ook aanwezig zijn Laatst waren mijn vrouw en ik in een dorp in België waar ook een aantal kunstenaars op deze manier bezig waren, voor hun huis Mede hierdoor is de heer Luigjes op het idee gekomen dit „verschijnsel" ook in Leusden te introduceren „Als de mensen in het voor jaar in Den Treek gewandeld hebben kunnen ze na afloop a. Elke leerling wordt genomen zo als hij is; hij heeft zijn eigen waardigheid en staat voor zijn eigen levensopgave, waarbij de school hem van dienst wil zijn. b De leerling wordt benaderd in een sfeer van vertrouwen, niet als mindere, ook niet als gelijke, maar wel als gelijkwaardig, c. Het streven van het onderwijs- team is erop gericht elke leer ling die kansen te bieden die binnen het schoolgebeuren tot de reële mogelijkheden beho ren om zichzelf te ontwikkelen; zij proberen hem daarin zoveel mogelijk te stimuleren en te be geleiden. KIEZEN IS MOEILIJK Kiezen is niet gemakkelijk. Door de veelheid aan informa tie, die door allerlei instanties gegeven wordt is het misschien wel onduidelijker geworden. Ouders zijn samen met hun kind zoekende in een ingewikkelde wereld van onderwijsvoorzie ningen Men wordt van alle kan ten bestookt met afkortingen en vreemde onderwijskundige ter men. Dat alles is op de basis school al begonnen en wordt voortgezet op onderwijsmark ten, informatie- en kennisma kingsavonden „Misschien isdit voor u al wel de zoveelste avond, en hebt u er nog een aantal in uw agenda genoteerd. Al die moeite hebt u over om voor en samen met uw kind een zo goed mogelijke keus te ma ken." aldus de heer Stevens. Voor een goede keus is belang rijk dat er rekening wordt gehouden met de wensen van het kind en de ouders en het advies van de school En dan nog blijkt vaak de Over de duidelijke invloed van het glas op zijn schilder werk vertelt hij het volgende „Als jongen was ik al bezig met glas Als ik kleine stukjes glas vond, dan bewaarde ik dat als een schat. Dat was vaak gekleurd glas. Het stel de eigenlijk niets voor: het glas van een reflector bij voorbeeld. In mijn werk heb ik geleerd hoe ik met dat glas om moest gaan. ook wat kleuren betreft. Ik vind de kleur blauw bovendien een fijne kleur om mee te wer ken." INSPIRATIE Vanuit het atelier achter zijn woning heeft de heer Luigjes een prachtig uitzicht. De aangrenzende percelen met schapen en vruchtbo men. de Dorpskerk en op de voorgrond de eigen tuin leve ren het hele jaar door genoeg inspiraties voor schilderijen De resultaten zijn allemaal stemmig genoeg, of het nu gaat om een afbeelding van de schapen in een zeer lande lijke sfeer of om die typische sfeer van een verfrissende zomerbui, die benut wordt om de kamerplanten even buiten te zetten De heer Luigjes heeft de sfeer heel goed op het doek weten over te brengen: „Terwijl ik met dit schilderij bezig was. merkte ik op een gegeven moment, dat er planten verdwenen wa ren. Mijn vrouw was ze al weer naar binnen aan het ha len na de bui!" Niet alleen taferelen bui tenshuis kunnen de heer Luigjes inspireren. Binnens huis zijn het zowel portretten als stillevens waar hij zich op toelegt. Vooral in de stille vens komt de blauwe tint veelvuldig voor. Een blauw- glazen fles waarin een goud- se pijp staat komt op een van de schilderen wel heel fraai uit Verder heeft hij veel vrienden en bekenden gete kend Ook vrienden van de kinderen die over de vloer kwamen zijn door de heer Luigjes getekend. Het echtpaar Luigjes brengt de vakanties graag in Friesland door Tijdens kano tochten op de Friese wateren komen dan ook veel schilde rijen tot stand. BAND Hoewel de heer Luigjes wel - Stilleven schilderijen maakt en ge maakt heeft in opdracht van anderen is dat nooit ge beurt in de zin van „koop waar" De meeste vonden hun weg naar „afnemers" binnen de kennissenkring. Het prettige daarvan voor de heer Luigjes is, dat hij de schilderijen dan nog eens te rugziet. „Ik kan moeilijk afstand doen van mijn werk Er heeft hier in de kamer een schilde rij gehangen dat nu ook bij een kennis hangt Ik mis dat schilderij nog steeds, hoewel ik weet dat het in goede han den is. Als we nu bij kennis sen of vrienden op bezoek zijn zie ik mijn werk ook met een weer terug. Ook is het op deze manier eenvoudig om de schilderijen in bruikleen te vragen voor exposities. Maar het Is heel moeilijk om er afstand van te doen Met de laatste schilderijen bestaat de sterkste band Sinds een paar jaar is hij echt ruimte gaan maken voor zijn hobby. De nieuwe funktie van deze ruimte werd atelier. Langs de wanden zijn ver schillende produkties opge steld. Op de schildersezel in het midden van de ruimte staat het schilderij dat de heer Luigjes nog onder han den heeft In de hoek een stellage met talloze potjes en flesjes en andere materialen, waarvan nog een aantal af komstig is uit zijn beroep. „Ik wil de tijd die me nu ter be schikking staat vullen met heel goed langs komen bij het atelier, waar ik „open huis" houdt. Ik zou een zitje in de tuin kunnen maken waar we over het werk kun nen praten Hieruit kunnen dan ook weer kontakten voortkomen mensen die wil len leren schilderen bijvoor beeld." Uit het voorgaande blijkt wel dat de heer Luigjes een sociaal mens is. Hij heeft in het verleden voor het Insti tuut voor Beeldende Kunst te Amersfoort leiding gegeven aan een groepje van twintig mensen die zich me schilde ren en tekenen bezighielden. Ook was hij betrokken bij Amersfoortse sportvereni gingen Op die manier was hij aktief betrokken bij de orga nisatie van diverse festijnen en afstandlopen, die sfeer brachten binnen een vereni ging- Een sfeer die hij in de loop der jaren is gaan missen: „Er zijn overkoepelende organi saties gekomen, zowel bij de kunst- als sportverenigingen. In plaats van vrijwilligers wer den beroepskrachten aange trokken die zich met de orga nisatie bezighielden. De ver enigingen kregen de be schikking over fraaie accom modatie. Maar de beroeps krachten vergaten de traditi onele wedstrijden en feesten. Op die manier verdween de gezelligheid uit verenigin gen. Betaalde krachten gaan na kantoortijd naar huis. Lief hebbers gaan ermee door zo lang het nodig is." •USDEN - Op dinsdagavond ebruari werd op de Techni- 3 School Don Bosco een ken- naklngsavond gehouden r aanstaande leerlingen van irugklas en hun ouders. Alle lens, maar ook meisjes wa- hlervoor samen met hun ou- i of verzorgers uitgenodigd, minder dan bijna 170 kinde en ouders kwamen kijken en :eren naar hetgeen Don Bos- an vervolg onderwijs te bie- heeft. len werden door de directeur. de heer Stevens, welkom geheten. Hij legde nadruk op het feit dat de avond in eerste instantie bedoeld was voor de jongens en meisjes, en in tweede instantie voor de ouders, omdat ook zij een belangrijke stem hebben bij het zoeken naar ge schikt voortgezet onderwijs. De heer Stevens ging verder met een uiteenzetting over Don Bosco, het zoeken naar geschikt voortge zet onderwijs en het kiezen. Te gast op Don Bosco Kan dat dan nog? Vragen die zich de laatste tijd nogal eens voordoen. Vragen, die voortkomen uit waarschijnlijk een brok onwetendheid over Don Bos co. Voor velen betekent Don Bosco alles wat zich aan de Dodeweg be vindt. Er zijn hier echter drie zaken die Don Bosco heten; de Salesia- nen, het internaat en de technische school. Nu sluit in augustus het in ternaat zijn deuren, doch de Sale- sianen en de technische school gaan door Na voorbeelden van Don Bosco heeft'de school een aantal princi piële uitgangspunten Enkele be langrijke zijn: keus erg moeilijk te zijn. Meestal komt dat door een onduidelijke plaats van het advies; zoals mavo, havo mogelijk of bijv. lbo, mavo mo gelijk. Men zal dan zelf de keus moeten bepalen, op grond van ken nis van zijn kind en kennis van soorten onderwijs. Nadat de ouders, onder begelei ding van een aantal leerkrachten, een kijkje in de school hadden ge nomen werd nader ingegaan op hetgeen Don Bosco te bieden heeft. Don Bosco is een technische school. Dit betekent dat kinderen die hier op school gaan een techni sche beroepsvoorbereiding krijgen aangeboden, op een zodanig ni veau dat na het behalen van het diploma de stap naar de maat schappij gezet kan worden of. voor degenen die dat willen en kunnen, gekozen kan worden voor verder dagonderwijs. De school kent de volgende in deling. de onderbouw, die 2 jaar duurt; de bovenbouw, die even eens 2 jaar duurt en de 1-jarige Vuto-dagopleiding. ONDERBOUW In deze tweejarige periode blij ven de leerlingen als klas bij elkaar Ze krijgen allemaal dezelfde lessen aangeboden. Is het eerste leerjaar meer gericht op het kennis maken met het voortgezet onderwijs, in het tweede leerjaar houden de leerlin gen zich veel bezig met het kiezen voor een vak- en programmakeuze voor de bovenbouw. BOVENBOUW In de bovenbouw kan de leerling zelf kiezen uit 7 vakrichtingen: bouwtechniek, electrotechniek, mechanische techniek, consump tieve technieken, motorvoertuigen techniek, installatietechniek en grafische technieken. Daarnaast moet de leerling een keus maken voor een programma volgens wel ke hij opgeleid wenst te worden. Er bestaat een meer praktisch gericht programma (A-B programma) en een meer theoretische gericht pro gramma (B-C programma). Leerlingen die het meer prak tisch gerichte programma hebben gevolgd zullen over het algemeen, na de school, kiezen voor een baantje in de maatschappij met aanvullend part-time onderwijs aan de Streekschool voor beroepsbe geleidend onderwijs Leerlingen die het meer theoretisch gerichte programma hebben gevolgd kun nen verder studeren aan het mid delbaar beroepsonderwijs. Meest al kiezen ze voor de M T S. VUTO-DAGOPLEIDING Voor alle leerlingen die 4 jaar on derwijs met voldoende resultaat hebben afgesloten, eigenlijk door willen studeren, maar dit door ver schillende redenen niet kunnen (bijv te laag niveau of verkeerd vakkenpakket) biedt Doh Bosco een gelegenheid dit alsnog waar te maken, de Vuto-dagopleiding Meestal gaat het om leerlingen die naar het middelbaar beroepson derwijs (M B O willen. Ook zijn er met wensen voor leger of politie e.d. De Vuto is een opleiding waar men vele kanten mee uit kan. Op 6 april wordt hiervoor een speciale informatie-avond georganiseerd PROJECT-ONDERWIJS Al jaren werkt de technische school Don Bosco mee aan het ex periment Middenschool Dit houdt in dat in samenwerking met andere scholen gezocht wordt naar moge lijkheden voor geïntegreerd voort gezet onderwijs. Een begrip, waar de laatste tijd de kranten bol van staan Mede onder invloed hiervan is de ontwikkeling van project-on- derwijs op gang gekomen. Hoofd doel is, vakoverstijgend met de leerlingen bezig te zijn D.w.z. de leerlingen laten ervaren dat ver schillende vakken onderling met el kaar in verband staan, elkaar nodig hebben Hiervoor zijn reeds meer dere projecten ontwikkeld; tech niek, wonen, massa-media. Van het project wonen waren de resul taten op de informatie-avond te be zichtigen Ter afsluiting van de avond werden onder de aanwezigen een aantal, door de leerlingen vervaardigde, werkstukken ver loot. Enkele kinderen assisteer den hierbij door de prijsjes uit te zoeken en de bingo-machine te bedienen. De heer Stevens besloot de avond door de hoop uit te spre ken door deze avond een bijdra ge te hebben geleverd aan de tot standkoming van een zo gefun deerd mogelijke keuze t.a.v. de vorm van voortgezet onderwijs. ngstellenden op de informatie-avond. LEUSDEN/ZUID De ïeer A. Luigjes is van me ting dat mensen vanuit tun hobby ongedwongen elkaar om moeten innen gaan. In Leusden- waar hij woont, zou n dorpshuis daarbij een rote stimulans zijn. Maar, lat hij een voorstander van spontane aktivitei- die door mensen zelf len georganiseerd zal ij niet wachten tot het ishuis er ooit eens zal ten. Hij is stellig van in al ver voor die tijd zijn atelier omgebouwde ge eens open te stel len voor hen die belang- ling willen tonen voor Ijil hobby: schilderen. KOFFIE De heer Luigjes is sinds zes T woonachtig in Leusden- id. Voor die tijd woonde hij imersfoort, waar hij ook ijffberoep als glazenier uit- ide en daarmee zelfs lationale faam verwierf, lu heeft hij zich teruggetrok ken uit dit vak Zowel zijn zoon als dochter zijn in de voetsporen van hun vader ge treden. De heer Luigjes is nu zeve nenzestig jaar en komt nu eindelijk ruimschoots toe aan het schilderen. Een hobby die hij de afgelopen jaren slechts vaak in „de kleine uurtjes" - naast zijn vak kon beoefenen. „Mijn vrouw bracht me dan om elf uur nog een kop koffie. Ik was echter zo gegrepen door waar ik mee bezig was. ik ging zo op in het schilde ren, dat ik dat meestal op een gegeven moment tot de ont dekking kwam dat het al zo'n drie uur was. De verfkwasten die ik had gebruikt stonden zag ik dan in de kop koffie!" BLAUW De transparante glashelde re kleuren in de schilderijen van de heer Luigjes verraden al zijn vroegere professie. Een opvallend vaak voorko mende kleur is het helder donkerblauw dat ook zo vaak voorkomt in glas in lood ra men Op twaalfjarige leeftijd al werkzaam in het glazeniers vak, bezocht de heer Luigjes de avondvaktekenschool in Amersfoort Deze opleiding - Zelfportret sloot niet geheel aan bij het vak, maar het was wel de manier om in aanraking te komen met vakbroeders. De heer Luigjes: „Tijdens deze opleiding bleek dat ik veel gevoel voor het schilde ren had. Ik had niet veel moeite met het maken van werkstukken. Vaak was ik als eerste klaar. In mijn werk leerde ik meer over hoe ik zou moeten schilderen." Tijdens kanotochten op de Friese wateren komen ook veel schilderijen tot stand

Leusder Krant | 1982 | | pagina 5