iL f WOL wil grenzen leeftijds groepen doen vervagen" chterveld terugzien op geslaagd kan Af GBFT UN BUmmSTUH. carnaval Spreekuur projektleider Vermeer van start Dansavond AC RESTAURANB leusdET km— UITEN TOCH EEN BEETJE THUIS. JONDERDAG 25 FEBRUARI 1982 interview tuten, die bij het werk (mede) ten behoeve van bejaarden zijn betrok ken. Daarnaast wil zij de werk zaamheden van deze instellingen en personen coördineren. OVERKOEPELEND Om dit te kunnen realiseren heeft men bij de WOL gekozen voor een verenigingsvorm. Binnen de ver eniging kunnen deelnemen alle in stanties en personen die op de een of andere manier binding hebben met het welzijnswerk voor ouderen. Aan dit ledental is geen beperking. Op deze manier wil de WOL een overkoepelend orgaan zijn voor al deze instanties en personen. De heer Vrij en Vermeer sommen een aantal leden op: ..Lisidunahof, di verse kerkelijke instanties, het AIMD, de kruisvereniging, de ge meentelijke diensten en sociale za ken en welzijn en verenigingen als de UW." Heer Vermeer. ,,Het is de bedoe ling dat binnen de WOL de afstem ming van aktiviteiten van de vereni gingen die zich bezighouden met het welzijn van ouderen plaats vindt. Belangrijk daarbij is wel dat de identiteit van deze vereniainaen bewaard blijft." Naast het overleg tussen de di verse instanties mikt de WOL op nog twee doelen, namelijk de voor- kent die regeling niet. ,,Wij willen ervoor ijveren dat die regeling ook in Leusden komt," aldus de heer Vrij. Ook op ander gebied vindt hij dat er een en ander moet verande ren. Onlangs heeft hij het gemeen tebestuur op de hoogte gebracht van het gedrag van veel fietsers in de winkelcentra, met name deHa mershof". In een schriftelijk ant woord heeft men hem laten weten dat de klacht naar de politie was overgebracht met het verzoek toe te zien op het gedrag van deze fiet sers. De heer Vrij zegt nog niet veel resultaat te heben bemerkt. ,,Als wandelaar wordt je ondersteboven gefietst, door fietsende kinderen. De moeders geven het voorbeeld." In haar korte bestaan heeft de WOL zich zeer ingespannen om subsidies te krijgen voor diverse doeleinden. WEGWIJS zieningen en het fungeren is weg wijzer. Plannen hierover bestaan al, maar mede door het korte bestaan van de WOL moeten de meeste nog aangepakt worden. KORTINGSREGELING Wat de voorzieningen betreft, wil de WOL bestaande voorzieningen voor oudere inwoners bestendigen en stimuleren. Daarnaast wil men deze voorzieningen aanpassen aan de behoefte en de vraag van deze bevolkingsgroep. De heer Vrij: ,,Een vrij algemene klacht die onder oudere Leusdena- ren te horen is, is dat er relatief veel geld uitgetrokken wordt voor sport, de verbouw van boerderijen en ak- tiviteitencentra, terwijl de ouderen bod komen. Een tussen Zuid terwijl dat ouderen toch een uit komst zou zijn." Een andere voor ziening is het reinigingsrecht. In een aantal gemeenten - ook hier in de omgeving - kent men voor klei ne huishoudens, een eenheid waaronder men veel*ouderen aan treft, een kortingsregeling bij het reinigingsrecht. Deze gemeenten gaan ervan uit dat deze mensen minder vuil leveren en daarom min der hoeven te betalen Leusden Verder wil de WOL voorlichting en adviezen geven op het gebied van voorzieningen en diensten die ouderen ter beschikking staan. Dit gebeurt op diverse manieren. Zo wordt op initiatief van de WOL, in samenwerking met het Bureau Voorlichting van de gemeente Leusden, een informatieboekje „Wegwijs voor ouderen" voorbe reid. In deze uitgave wordt voorlich ting gegeven over allerlei vragen die verband kunnen houden met het bereiken van de leeftijd van vijf enzestig jaar „Het boekje, dat in de tweede helft van maart zal ver schijnen, wil een wegwijzer zijn voor alle inwoners van vijfenzestig jaar en ouder; het zal aan deze in woners worden uitgereikt," aldus de WOL. Bij het samenstellen van dit boekje heeft men al veel gehad aan de samenwerking binnen de Stich ting Bejaardenwerk Zuid-Oost- Utrecht. In dit gebied zijn de ge meenten Veenendaal, Scherpen- zeel, Woudenberg en Leusden ver enigd. Het is het spreekuur van de heer Vermeer, waarop men meer weg wijs gemaakt kan worden in proce dures, over de aanwezigheid van diensten en voorzieningen. Alle re den dus om wat nader op funktie van de heer Vermeer in te gaan. SAMENWERKING Door samenwerking in de Stich- .EUSDEN - Met het van start gaan van het spreekuur van de ijektleider A. A. Vermeer beginnen de aktiviteiten voor de IL-Vereniging voor Welzijn Ouderen te Leusden-vormen i te nemen. let eerste spreekuur, op 17 februari, viel ruim een jaar na de ichtingsdatum van de WOL. De eerste ideeën over een moetingscentrum voor ouderen dateren al uit 1976 en '7. De oprichting van de WOL op 7 januari 1981 moest Ier meer een stap in de richting van de realisatie van dit azijn. TIGERS vereniging heeft als doel bevorderen van een optimaal zijn van alle oudere Inwoners j geheel Leusden en tracht j belangen zo goed mogelijk Mhartlgen. Sheren A. A. Vermeer en H. J. B laatstgenoemde voert het zetarlaat van de WOL - willen len gesprek ten huize van de I Vrij best het licht laten lijnen op de voornemens van ■vereniging. lm Ie beginnen: over welke 3p Leusdenaren heeft men hel als men spreekt vanoudere inwo ners"? De heer Vrij antwoordt Vanaf rond de vijftig jaar. Hel probleem is dal veel mensen zich dan nog niet ouder voelen. Ze sluiten zich dan ook niet zo gemakkelijk aan bij bij voorbeeld een seniorensoos van de UW. Maar als ze zich eenmaal hebben aangesloten, blijken ze zich er prima thuis te voelen. We richten ons dus niet alleen tot vijf enzestigplussers. maar tot een groep inwoners vanaf zo'n vijftig jaar. Wij denken bijvoorbeeld ook aan mensen die vervroegd zijn uitgetre den of om andere reden geen werk meer hebben." Als een van haar eerste taken vermeldt de WOL het bevorderen van overleg en samenwerking met alle personen, instellingen en insti ling Bejaardenwerk Zuid-Oost- Utrecht kon met ingang van 1 okto ber 1981 de heer Vermeer als pro jektleider worden aangesteld Zo als gezegd bestaat de regio Zuid- Oost-Utrecht uit de gemeenten Veenendaal. Scherpenzeel, Wou denberg en Leusden Het werkge bied van de heer Vermeer beslaat deze gehele regio. De heer Vermeer ,,lk ben in dienst van de Stichting Bejaarden werk Zuid-Oost-Utrecht. Het regio nale bestuur van deze Stichting wordt gevormd door leden uit de vier verenigingen, of stichtingen. 1 oktober was ook de datum waarop ik in dienst trad van de Stichting." De WOL bestond al eerder Was het voor die tijd niet mogelijk een projektleider toegewezen te krij gen. Of een projektleider die slechts Leusden als werkgebied had' „Als men ene projektleider ansteltkijkt men in de eerste plaats naar het aantal bejaarden in het werkgebied Plaatsen als Leusden. Veenendaal. Scherpenzeel en Woudenberg hebben een percen tage bejaarden dat onder het lan delijk percentage van acht ligt." De heer Vrij onderbreekt de heer Ver meer met de opmerking dat het aantal beiaarden in Leusden der tienhonderd bedraagt. De heer Vermeer: „Daarom werken plaat sen als deze samen. Hetheefttemakenmetdeverde- ling van de financiën." Kuntuuwtaakwatnadertoelich- len?lkleesdalude WOLmelraad en daad terzijde staat en dat u verder voor iedere oudere inwo ners ti/dens uw spreekuur per soonlijk beschikbaar bent als men vragen heeft op gebied van hulp verlening, huisvesting ofproble men van welke aard dan ook "Aan deanderekantbegrijpikdatugeen maatschappelijk werker bent „Née, dat is inderdaad zo Hoe wel een goed gesprek door ieder een gevoerd kan worden. Mijn eer ste taak is het ondersteunen en ad viseren van de WOL. Hieronder valt bijvoorbeeld een projekt als „de Wip-Wap" Het is de bedoeling dat ik probeer inhoud te geven aan dit projekt „WIP-WAP" De heer Vrij toont een schrijven van het college van burgemeester en wethouders, waarin wordt toe gezegd dat als het gebouw van de kleuterschool de „Wip-Wap" met tertijd leeg komt. het college bereid is om de gemeenteraad nadere voorstellen te doen om dit gebouw te bestemmen als ontmoetingscen trum voor ouderen. De WOL is hier mee bijzonder ingenomen. Hij zegt verder: „Samen met gemeente diensten zullen we bekijken hoe we deze ruimte voor ons doel geschikt moeten maken. Bij de verbouwing willen we een beroep doen op vrij willigers We zijn nu al op zoek naar bouwvakkers en doe-het-zelvers." De heer Vermeer „Bij dit projekt is het belangrijk de mensen het ei gen initiatief te laten. Het is niet de bedoeling het werk van de vrijwilli gers te doen. Ook hierbij is de wis selwerking tussen jongeren en ou deren belangrijk. Wij geven aan dacht aan de integratie van oude ren. Dat is heel raar uitgedrukt als men het heeft over een deel van de samenleving Ik spreek dan ook lie ver over wederintegratie. Ons doel is de grenzen te doen vervagen tussen oud en jong." De heer Vermeer Is vroeger bin nen het jeugdwerk werkzaam ge weest. Vanuit die ervaring ziet hij dan ook zeker een toekomst voor de WOL en een ontmoetingscen trum als „De Wip-Wap" wegge legd. „Binnen knutselklubs leerden jongeren veel van ouderen, die bij voorbeeld ervaring hadden met houtsnijden. Op die manier treedt er vanzelf een wisselwerking op. Ik stel me zo voor dat het in Leusden ook kan gebeuren. Misschien hel pen jongeren ons wel bij de verbou wing!" AKTIE En de persoonlijke problemen van de ouderen? „Die proberen we op te lossen tijdens het spreekuur. Het is de be doeling dat we nauw samenwerken met instanties op het gebied van de maatschappeljke hulpverlening en mei de Kruisvereniging De WOL heeft op het gebied van knelpunten voor oudere inwoners ook een sig nalerende funktie. Wij zullen de problemen van deze groep verder brengen naar de betrokken instan ties." Daarbij gebruikmakend van alle andere wettige middelen, welke het doel van de vereniging kunnen be vorderen, zoals de doelstellingen vermelden Dus eventueel ook werkgroepen of aktiegroepen op richten? „Ouderen gaan niet zo gauw de straat op. Hoewel dat is kort gele den ook gebeurd." Volgens de heer Vrij vinden veel ouderen demonstreren „niet netjes". „Maar aktievoeren kan be slist op een nette manier gebeu ren." VRIJWILLIGERS De heer Vermeer zegt tenslotte nog niet zoveel te kunnen zeggen over de WOL „Ik ben nu een aan tal maanden werkzaam. Voor een aantal zaken houdt dat in dat ik al draai, maar voor andere zaken geldt dat ik nog aan het inwerken ben Ook de WOL zelf is nog bezig met de ontwikkeling van een ge dragslijn. We zijn bezig de WOL gestalte te geven, maar ik weet nog niet waar we over een aantal jaren zitten." „Voor bestaande projekten zo als „Tafeltje-Dek-Je" en „Bewe gen In het water voor Ouderen" heeft de WOL reeds medewer king gekregen van een aantal vrijwilligers. Voor de realisatie van het ontmoetingscentrum doet men nu weer een beroep op vrijwilligers, van alle leettijdenl De vereniging voor Welzijn Ouderen te Leusden is van plan regelmatig van zich te laten ho ren. BIJ perspubllkatles wil zij ge bruik maken van het boven staand vignet. De heer Vrij: „Dat maakt ons herkenbaar. Uit ande re plaatsen weet Ik dat het goed bevalt. Naast de verenigingen vormen deze publlkatles de ma nier om de mensen te bereiken." Leonle Merts „Gezellig smullen en swingen" voor f29,50 p.p. de plaatselijke politie met een colle ga en de Prins uit zijn positie be vrijd. Na hem een bierinfuus te heb ben toegediend, werd hij vrijgela ten. De politie speelde op een leuke manier het spelletje mee en gaf hem nog een gratis ritje tot aan het sportveld. Het „slachtoffer" kon de grap wel waarderen TIENERCARNAVAL In de avonduren werd in het 100 gram gebouw het tiernercarnaval gehouden. De muziek werd deze avond verzorgd door Black Power Reeds kort na het opengaan van de zaal stroomden de jeugdigen bin nen. Het werd een gezellige happe ning en de zeer veel verkleden en niet-verkleden hadden deze avond veel plezier Ook hier was de Prins met zijn gevolg aanwezig. Deze avond was er ook weer een aantal prijzen voor de leukste en o- rigineelste kostuums. De eerste LEUSDEN - Zaterdag 27 fe bruari organiseert de PJGU een dansavond In de Rodakantine met medewerking van „Black Horse". De zaal gaat om 20.00 uur open en de muziek begint om half ne gen te spelen. De kosten bedragen voor leden 2,50 terwijl met-leden vijf gulden betalen, ledereen is van harte wel kom. (CHTERVELD - Na de reeds moeiende carnavalsdagen 1 vrijdag, zaterdag en zondag rd het feest maandagmorgen irtgezet. Om 10.00 uur was Iverzamelen geblazen In café Nenlust Inmiddels omge spt in café-bar de Steengroe- om daar in gezelschap van de ns en zijn gevolg gezellig kof- la drinken. Hierna trok het he- elschap naar D'Ouwe Peer- I, waar een leuke carna- sgrap werd uitgehaald. Ié vanaf vrijdag als een Hilbert R der Duim rondspringende Ifatsenrijder begaf zich in de te- Hncel om zogenaamd iemand lellen Enkele carnavalsvierders gen dit in de gaten en plaatsten Bvagen voor de celdeur, zodat niet meer uit kon. Er werd een dje opgehangen, „gekraakt", vijl hij goed werd voorzien van od en drinken. Ook kwartjes om lellen ontbraken hem niet Uit- lijk werd hij door een lid van Wij willen u graag ouderwets onthalen. Van 19 februari t/m 10 april staat er elke vrijdag en zaterdagavond een grandioos buffet gereed van warme en koude schotels, waaronder zalmforel, kipfilet hawai, paté's, gesneden ossehaas in stroganoffsaus, garnalensalade, etc. etc. Dit alles vooraf gegaan door een hartig voorgerecht. Onbeperkt smullen en genieten van dn muzikale omlijsting door organist Wim Bos (Dranken normale prijs). Aanvang 19.00 uur. Reserveert u tijdig, de ruimte is beperkt. AC Restaurant Oud-Leusden Vlooswijkseweg 1, E8 Amersfoort- Maorn/Amersfoort-Zwolle. Tel. 033-14098. prijs bij de enkelingen was voor de zwangere vrouw, de 2e voor de bruidegom en de 3e voor de Non. Bij de paren waren de gelukkigen De Clowns met de hoepelbroek en de Zorro's als tweede. Bij de groe pen waren het de Muppets die met de 1e prijs gingen strijken, de 2e was voor de vier baby's en de 3e voor de vier Azen. Dezelfde avond was er ook nog een carnavalsfeest, in d'Ouwe Peerdestal. Hier werd medewerking verleend door het Midland Trio. BEJAARDEN Het carnavalsfeest werd dins dagavond afgesloten met het be jaarden carnaval. Ook hier was de ze avond weer een groot aantal be jaarden aanwezig, van wie velen in carnavalstenu Na het welkomst woord van de Prins werd de be heerster van het 100 gram gebouw bij hem ontboden Vanwege het ve le werk dat zij deze dagen had ver zet, werd zij onderscheiden met de Orde van Prins Frans Puup de Vlle Deze eer was reeds eerder ten deel gevallen aan Wout Meinten voor het vele werk dat hij als coördinator van de optocht had verzet. Mien Blom kreeg als aandenken ook nog een mooie foto van de prins met zijn gevolg Na een gezellige polo naise waarbij heel weinig jeugd van vroeger op de stoel bleef zitten, volgde er een optreden van de le den van de hofkapel Het loflied op de 11 -jarige vereni ging werd staande door alle aan wezigen meegezongen. Na een korte pauze kreeg men het optre den van Wil Enters, Marian van Ro- zendaal en Gijs Steenbeek met het lied Annie hou jij mijn tassie even vast" Vervolgens vond de prijsuit reiking plaats voor de gekostu- meerden. De 1 e prijs was voor me vrouw Blom met „Ik heb er maar een beestenbende van gemaakt", de 2e was voor de dame met de kaarten, mevrouw Smink en de 3e voor de jager, Jan van Hamersveld Na een gezellige potpourri van Oostenrijkse wijsjes door Hinterfel- der muzikanten volgde een show van enkele leden van de Raad van Elf en enkele van de dames. Als eersten kwamen de bekende heren Waldortf en Gonzalez, bekend uit de Muppetshow het podium op, kort daarop gevolgd door Miss Pig gy AFSLUITING Het feest werd afgesloten in café De Hessenkar, inmiddels omge doopt in cafe „Het Naaikransje". Van de Halve Zooien kreeg de Prins een rekening aangeboden voor het repareren van zijn pak. Als tegenzet werden de Halve Zooien onderscheiden met de zilveren Zool Nol Wessels werd als tegen zet benoemd als ridder in de orde van de Boerenkool Ook werd een orde uitgereikt aan de grootste doordouwer van al deze dagen. Dat was Rens Wouters die het gehele carnaval als Hilbert van der Duim had rond gedarteld. HIJ kreeg de gou den schaats. Voordat het feest voren geroepen. Het bleek dat Rens Wouters zijn schaatsen die hij al die dagen bij zich had bij opbod had verkocht. De op brengst, vijfentachtig gulden was bestemd voor de Zonne bloem. Een geste die bij de aan wezigen zeer grote waardering ondervond en het geld werd in grote dank door de penning meester aanvaard. Achterveld kan voor de elfde maal terugzien op een carna valsfeest waar nog lang over ge praat zal worden en dat ook nu weer geheel zonder strubbelin gen of moeilijkheden is verlo pen. Ook was het Engelse Symfonie orkest (de Hofkapel) en de Engelse zangeres miss White Bread weer aanwezig met hun lied. De dans mariekes lieten zich ook niet onbe tuigd en gaven een mooie dans- show ten beste. Aan het slot van de avond dankte de Prins allen voor hun aanwezigheid en geweldige medewerking voor het slagen van deze avond, en het gehele carna valsfeest. „Dit is Carnaval en dit is Achterveld", aldus de Prins. ten einde was werd de penning meester van de Achterveldse Zonnebloem ook nog even naar

Leusder Krant | 1982 | | pagina 7