Enderdag 4 maart 1982 jTrue confessions" - boeiend misdaaddrama f met excellente De Niro en Duvall v'f [ongaarse Rhapsodie": leiende kijkfilm letisd en k non t I 1 •ÖPÏJËUSI Hobby instuif Blijhof Oud papier voor Dorpskerk I SPAANSE ONTBOEZEMINGEN V;i Nieuwe films in het kort centen Reuma iechniek Schoolsteeg bosjes (1) Schoolsteeg bosjes (2) Schoolsteeg- 4 bosjes (3) Oren kijk op de film pNDE .jvall als Tom en Rose Gregorio als Brenda in True Confessions" van ir Ulu Grosbard. „True Confessions", USA, 1981. Re gie: Ulu Grosbard, Produktie Irwin Winkler en Robert Chartoff Scenario: John Gregory Dunne Joan Didion, naar de gelijknamige roman van John Gregory Dunne. Camera Owen Roiz- man Muziek Georges Delerue. Monta ge Lynzee Klingman Genre Misdaad roman. Met: Robert de Niro. Robert Du vall. Burgess Meredith, Ed Flanders, Charles Durning, Cyril Cusack e.a Lengte 108 minuten. Keuring 16 jaar. Theater: Grand 2 te Amersfoort. (Van de filmredaktie) „True Confessions" van regisseur Ulu Grosbard zou op zich geen goe de film geweest zijn, ware het niet, dat de hoofdrollen worden vertolkt door twee uitstekende acteurs: Ro bert de Nlro en Robert Duvall. „True Confessions" is dan ook eerder een echte acteursfllm. Het is het verhaal van twee broers, de ene Tom Spellacy (Robert Duvall) is re chercheur van politie, de andere Des (Robert de Niro) is priester met hogere aspiraties op de hiërarchische ladder van de R.K. Kerk De rechercheur wordt gekonfronteerd met een moordzaak en ..ontdekt" dat misschien een welbe kend bouwondernemer. Jack Amster dam (Charles Durning) nauw bij deze moord is betrokken Dezelfde Amster dam is echter een weldoener van de kferk en het zou bijzonder ongelukkig uitkomen voor broer Des, als mocht blij ken, dat Amsterdam inderdaad de op drachtgever of de dader van de moord is op een jonge vrouw. Tom Spellacy - die vroeger als geldophaler voor Am sterdam heeft gewerkt toen deze nog exploitant van sexhuizen was - koestert een aanzienlijke haat tegen deze man. waarvan hij zegt, dat deze zijn huidige status heeft verkregen door de duistere praktijken van toen. Tom Spellacy laat zich leiden door per soonlijke wraakgevoelens en dat gaat ten koste van zijn oroer. ..True Confessions" is een sterke film geworden, dankzij het voortreffelijke spel van Robert de Niro, Robert Duvall en Charles Durning. waarbij ook ac teurs als Burgess Meredith en Cyril Cu sack verdienstelijk hun rollen vertolken Dat daarnaast ook nogal wat tijd Is Ingeruimd voor scènes, die de zaak onnodig dramatisch èn schokkend moeten maken, kan eigenlijk als een misser worden beschouwd, maar re gisseur Grosbard zal wel in het ach terhoofd hebben gehad, dat het pu bliek wat méér wil dan twee uitste kende acteurs, die elkaar geestelijk te lijf gaan. Niettemin Is „True Con fessions" een film van allure. Robert de Niro (links) luistert naar de ..biecht" van Robert Duvall inTrue Confes sions larse Rhapsodie", Hongarije, Miklós Janscó. Theater: ^Appelmarkt, Amersfoort. Za- Étoten met dinsdag, 20.15 uur |kheb verschillende films van de ^rse regisseur Miklós Janscó n Ik ben nog steeds niet aan jnderlljke stijl van filmen ge- lAfgezien van het scenario, de jjvorm, zijn de films van Jans- i eerste plaats gigantische hen, waarin hij In uiterst lange scènes zoveel mogelijk wil laten zien. Dat kijken naar die beelden blijft vrijwel altijd een boeiende aangele genheid, ook al willen de diepere be doelingen er achter je nog wel eens ontgaan. Dat is duidelijk óók het geval met „Hongaarse Rhapsodie" uit 1978. Een kleurige film, die overloopt aan symbo liek, een warrige verhaalstruktuur heeft, maar er niet in slaagt de psychologi sche analyse, die de film wil zijn, waar te maken. Het gaat om een figuur uit de Hongaarse geschiedenis, die veel over eenkomsten vertoont met het leven van Endre Bajcsy-Zselinsky. Een ractio- nair en aanhanger van het Horty-regi- me, die voorman van de boerenbewe- ging wordt en later als Hongaarse ver zetsheld door de Hongaarse nazi's wordt geëxecuteerd Janscó's stijl van filmen is op zich een openbaring Het is. alsof hij de figuren in zijn film zorgvuldig van tevoren in strueert ten aanzien van de bewegin gen teneinde de juiste symboliek te vangen. Het resultaat is, dat veel van wat Janscó ons laat zien eerder „cho reografische" beelden zijn, dan se- quenses, die ons een echt verhaal moe ten verhalen. Het is zijn handelsmerk geworden en hoewel niet iedereen van deze benadering gediend is, zullen an deren er steeds weer door geboeid wor den POLYGOON JOURNAAL In de Amersfoortse bioscopen toont het Polygoon Journaal deze week beelden van het open Amsterdamse kampioen schap Dartsport, het uit Engeland over gewaaide spel met werppijlen, dat daar in de pubs en nu hier in de café's met veel plezier wordt beoefend Vervolgens een onderwerp over een in Hilversum gestarte „actie hondepoep", waarbij met behulp van een kartonnen bakje de honden-uitwerpselen door „het baasje" in een speciale groene bak gedeponeerd worden Op verschillende plaatsen in onze pol dergebieden zijn ploegen vrijwilligers in de weer met het knotten van wilgen, een werk waarvoor de boeren tijd en mankracht ontbreekt Het Polygoon Journaal besluit deze week met een interessante reportage over de enige Nederlandse circus- school van Joe Andy in Arnhem Hier worden jonge mensen met belangstel ling voor het moeilijke vak opgeleid tot circusartiest. t: Hongaarse Rhapsodie. Les fruits de la passion. Regie: Shuji Terayama. Met Klaus Kinski en Isabelle llliers. 16 jaar. Genre: soft porno. Leng te: 83 minuten. „Les fruits de la passion" is het ver volg op „L'Histoire d'O" van Just Jeac- kin naar het gelijknamige boek van Pau line Réage. Riep „Histoire d'O" indertijd nogal wat reakties op door de wijze, waarom de vrouw als objekt werd ge bruikt, het was en bleef een slechte film, zoals Just Jeackin ze meer heeft ge maakt De Japanse regisseur Shuji Te rayama maakt er helemaal een potje van Alleen al door het allerbelabberd ste kleurgebruik met veel kleur-filters op de meest onmogelijke momenten is „Les fruits de la passion" een slaap wekkend en ergerlijk stukje cinemato grafie De trage vervelende handelin gen van Klaus Kinski en Isabelle llliers hebben niets erotisch, niets boeiends. Verspilde moeite, verspilde tijd. (Grand 4, Amersfoort.) „Maniac. Regie William Lustig Met Joe Spinell, Caroline Munroe a. 16jaar Genre: bloederige horror. Lengte 91 minuten. „Maniac" is het logische doortrekken van de al enige tijd geleden ingezette trend in horrorfilms, waarin het allerbe langrijkste het zoveel mogelijk tonen van gruwelijke, bloederige scènes is. „Maniac" is één anderhalf durende bloederige scène, het summuum van de verworden mens. Het verhaal van een beestachtige moordenaar, die zijn slachtoffers - mooie |onge vrouwen - scalpeert om met de scalpen etalage poppen in zijn kamer te versieren In Amerika noemen ze dit genre films te genwoordig een „splatter movie", maar „what's in a name?" De film wordt in advertenties aangeprezen met de slag zin „Deze film is niet griezelig maar gruwelijk". En zo is het. Ik ben tegen censuur, maar dit soort films zou eigen lijk verboden moeten zijn (Duo 2. Amersfoort.) „The insect woman", Japan 1963 Regie Shohei Imamura Lengte 123 mi nuten. zwart-wit Nachtvoorstelling Filmhuis Amersfoort, zaterdag 23.00 uur. Imamura beschrijft het leven van één vrouw, Tome, vanaf haar geboorte in het landelijke Tohokoe in 1919 tot en met haar opkomst en ondergang als niets ontziende hoerenmadam in Tokio en tenslotte haar terugkeer in 1963 naar Tohokoe, waar ze samen met haar dochter een beter leven zoekt in een boerengemeenschap Tome, een fascinerende rol van Sa chiko Hidari, is een Japanse „insekt", die onbarmhartig heen en weer wordt geslingerd door sociale omstandighe den, maar zich toch altijd bewust blijft van de noodzaak in leven te blijven Ze is grof meedogenloos en eigenzinnig, eigenschappen die haar voortbestaan in de ellendige wereld waarin ze leeft tot voorwaarde maken Imamura deed voor de film uitgebreid onderzoek in de streek Tohokoe De film werd geheel op locatie opgenomen met live geluid, waardoor met zorg voorbereide scènes spontaan en geïmproviseerd overko men. Toch heeft de film een uniek per soonlijk karakter en een sterke dramati sche samenhang. LEUSDEN - Zaterdag 6 maart wordt er weer de veertiendaagse hobby-instuif bij Blijhof gehou den. Kinderen van 4 tot en met 12 jaar kunnen van 10.30 tot 12.30 uur met allerlei knutselmateriaal aan de gang. Toegang voor leden: 1,50 voor leden. 2,50 voor kinderen die geen lid zijn Het adres van Blijhof is Ansfriduslaan 49 LEUSDEN - Zaterdag 6 maart van tien tot twaalf uur staat er een container voor oud papier op het kerkplein bij de Dorpskerk aan de Arnhemseweg. De op brengst is bestemd voor de re novatie van de Dorpskerk. Kan men het oud papier niet zelf komen deponeren, dan graag even bellen naar 03498-3076. In Euro draait de komende week de Nederlandse première van „Death Wish 2", het vervolg op het suksesvolle eerste deel. Michael Winner tekent wederom voor de regie en Charles Bronson treffen we weer in de hoofdrol aan Alhoewel Charles Bronson toch ook niet meer zo piepjong (60) is te noemen, is hij i blijkbaar nog altijd ondenkbaar in harde films j Hij speelt in ..Death Wish 2" opnieuw de rol van de wraakzuchtige Paul Kelsey, iemand die achter bandieten en kriminelen aanzit en zijn slachtoffers op ingenieuze 1 wijze de dood injaagd. In het verhaal is hij verloofd met radioverslaggeefster Geri Nichols (Jill Ireland) De Newyorkse politie-inspekteur. die evenals in deel 1 op Kelsey loert, wordt dit keer gespeeld door Vincent Gardenia Als deze inspekteur naar Los Angeles wordt overgeplaatst, krijgen de twee het met elkaar aan de stok, want Kelsey is in deze stad weer aktief als ordebewaker I Wie een paar rake klappen niet schuwt, kan bij „Death Wish 2" goed terecht. loep op Leusden |0fferelns, fractievoorzitter (eenmansfractie van GPV JP pleegt alle raadsstukken i bereiken erg goed door te lezen, zo is ons al meer dan eens opgevallen. Af en toe vindt de heer Offereins wel eens zaken waarvan niemand meer weet hoe ze in het betreffende raadsvoorstel terecht zl|n gekomen. De verantwoordelijke wethouder weet zich er In de meeste gevallen echter wel uit te redden als er vragen gesteld worden. Maandagavond bij de vergadering van de commissie welzijn en onderwijs was het weer eens zo ver. Geen vraag van de heer Offereins die nu zo erg belangrijk was, integendeel de opmerking was meer grappig dan serieus bedoeld, het antwoord van de wethouder navenant. In een stuk over leerlingenprognoses tot het jaar 1987 was het de heer Offereins opgevallen dat er steeds onderscheid gemaakt wordt tussen Achterveld en Leusden-centrum. Ook is er kennelijk verschil tussen de mensen die in beide woonkernen voor de klas staan. Zo Is in het ambtelijk stuk te lezen dat er in Achterveld „onderwijzers" zijn, terwijl er in Leusden „leerkrachten" aan de school verbonden zijn. „In Stoutenburg hadden we beslist over „docenten" gesproken", antwoordde wethouder Van Woudenberg, waarmee dit probleem ook weer was afgedaan. In de week van 8-14 maart rammelen er weer zo'n 50.000 tfer dagen vreemde beleve- <en meegemaakt Ik mag zeggen: griezelige. Eerst tht ik een babbeltje maken 'I iemand uit de geldwereld, bankman zogezegd, ie- ind die in 't dorp een bank Leerde Gekeken naar de 'hanische verwerking van geldzaken zoals het in onze 'eme maatschappij aan gaat. De kouwe rillingen 'en over m 'n rugin de kort ste tijd werd een groot aantal ijn afboekingen verricht via ironische apparatuur en 'na onmiddellijk kwamen de 'bets en credits boven water. Waren natuurlijk fictieven, tiers had ik de financiële toe- 3nd van sommige dorpelm- in geweten en dat weet al- on de fiscus. Al die gegevens orden onmiddellijk doorge- tind naar het een of andere titrale punt waar men via ecironiscne ingewiKKeidhe- ^noen onmiddellijk overzicht toft van de financiële toe- and van nummer zoveel, en 's meneer of mevrouw zus zo. „Het is nog maar het begin", zei de bankman, binnenkort zal door een electronisch in geprente kaart die alleen maar via een „scanner" afleesbaar is, alle geldhandelingen waar ook in het land verricht kunnen worden. Uit zo 'n kaart blijkt de kredietwaardigheid en nog meer gegevens van de client. Met zo 'n kaart kan je in winkels die ook zo 'n systeem hebben betalingen doen De scanner kan dan zeggen: ho, ho, u staat in 't rood". (Ik weet nog een winkeltje in het dorp met een geldlaatje in de toonbank met een belletje d'r aan!) Een verdere stap zijn ze in Amerika aan 't ontwikkelen, een onzichtbare code die op de rug van de hand wordt inge prent en alleen afleesbaar is door een geheimzinnig appa raat. Is de code af gelezen, dan worden alle gegevens op een scherm zichtbaar en kan je al of niet betalen. Ik kreeg nog meer rillingen en dacht aan hetgeen in de Bijbel staat over het merkteken van het Beest. In de Openbaringen van Johannes hoofdstuk 13. „En niemand kan kopen of ver kopen dan die het merkteken van het Beest op hoofd of hand draagt, en allen die het Beest niet aanbidden zullen gedood worden. M'n verwondering, om niet te zeggen verbijstering, was die week nog niet ten einde Ik had het voorrecht achter de scher men te mogen kijken van de electronische afleesappara- tuur van een supermarkt. Via de kassa's gingen de spullen voorzien van een rijtje dikke en dunne streepjes over een afle zer, die naam en prijs onmid dellijk op een scherm over bracht. Dat is al ongelooflijk, zo snel als dat gaat, maar ergens in 't bedrijf staat zogenaamde moederkassa die alles regi streert wat er aan de kassa's plaatsvindt. Na een beetje ge scharrel met toetsen komen na enkele seconden op een beeldscherm en via papier stroken de overzichten voorde dag. De artikelen die verkocht zijn, het aantal aanslagen en klanten, de tijden dat het druk en minder druk is en nog meer, te veel om op te noemen. De mogelijkheden zijn onbeperkt, maar alleen wat er tevoren is ingestopt komt er uit. Program meren heet dat, maar die uit komsten zijn dan weer electro nisch te verwerken, zodat in een ogenblik alle gegevens weer uit te rafelen zijn. Ik heb er een hele ochtend bij- gezetten en eerlijk bekent dat ik er geen draad van snapte. Nou ik ook nietzei de super- marktman die de apparaten bediende. Wat ik heel belangrijk vond, is de vraag of dit alles leidt tot inkrimpen van het personeels bestand en dat bleek zeker niet het geval te zijn Deze electro nische hekserij is in hoofdzaak gericht op het onmiddellijk te kunnen zien hoe de stand van zaken is, van dag tot dag en van uur tot uur, en zo een juist beheer van 't bedrijf waar te maken. De zeer kostbare en grote investering zal pas na lange tijd z'n baten op gaan leveren. We staan aan het be gin van het electronisch tijd perk. Ik blijf het griezelig vin den Wat via de computer te verwer ken is, zijn de nare grapjes die wel eens worden uitgehaald: elke avond tegen zes uur moe ten van heinde en ver de win kelwagentjes worden opge haald. Vaak moeten ze uit de sloot worden gevist En, het is niet te geloven, er zijn zelfs een paar oneerlijke mensen in Leusden. die wel eens wat pik ken. Sommige brave dorpelin gen proberen wel eens een bierkratje aan de achterkant van de supermarkt te pikken om dat vervolgens bij de kassa weer in te leveren vanwege het statiegeld. Maar ook daarop is weer wat gevonden. D'r is wat te belexen in het dorp Sp collectebussen. Vijftigduizend. En dat betekent, dat er evenzoveel vrijwilligers op pad zijn voor het Nationaal Rheumafonds. Omdat er in Nederland ruim 200.000 reumapatiënten zijn. Daarvan kunnen velen dank zij het Rheumafonds wat prettiger leven. Zij hebben daar recht op. Nietwaar? Reuma Is een verzamelnaam voor een aantal ziektebeelden. Sommige vormen van reuma kunnen genezen, in een aantal gevallen kan de ziekte een halt toegeroepen worden, weer andere vormen zijn niet te stoppen. Dan zijn aanpassingen nodig, bijzondere hulpmiddelen, een rolstoel een aangepast huis. Het Rheumafonds springt dan bij waar dat nodig is. Ook reumapatienten willen er wel eens uit. Daarom heeft het Rheumafonds bijvoorbeeld een eigen volledig aangepast vakantiecentrum met hotel en bungalows. Er worden boot-, trein-en vliegreizen georganiseerd. Een belangrijke vraag blijft natuurlijk hoe je reuma kunt voorkomen of genezen. Reuma is eén van de oudst bekende ziekten, maar helaas is nog geen afdoende oplossing gevonden. Niet voor niets geeft het Rheumafonds leder jaar grote bedragen uit aan wetenschappelijk onderzoek. Als u de collectebus heeft gemist, is het gironummer: 324, Nationaal Rheumafonds. Den Haag. Even een hardnekkig misverstand wegwerken. In de vergadering van de commissie Openbare werken en Ruimtelijke Ordening las voorzitter Wagenaar een deel voor van een brief, die door de eigenaar van de Schoolsteegbosjes was gericht aan b en w en eigenlijk ook aan de pers. aan ons dus, zoals de voorzitter opmerkte. De eigenaar van de schoolsteeg bosjes landgoed de Boom, wees het gemeentebestuur er op, dat uit allerlei persberichten zou blijken, dat de Schoolsteeg bosjes eigendom zouden zijn van de gemeente. Niets is minder waar, aldus de stichting. En zo is het maar net. Waarbij „de pers", wij dus, aantekent, dat wij ook nooit hebben beweerd dat de Schoolsteeg bosjes eigendom van de gemeente zouden zijn. Daar ging in eerste instantie de diskussienietom. Maar het is niettemin goed te weten, dat de gemeente in feite nog niks te zeggen heeft over de Bosjes. Dat komt misschien nog. Maar daarmee was voor de stichting De Boom de kous nog niet af, want er zat het bestuur nog iets anders danig dwars. „De pers" - in dit geval de Leusder Krant dus - en het Adviesbureau Arnhem (namens de gemeente dus) hebben beweerd, daternoggeen beheersplan voor de Schoolsteegbosjes zou zijn. Alwéér een blijkbaar hardnekkig misverstand, want sinds 1980 is een tienjarig beheersplan voor de Schoolsteegbosjes in werking, door de stichting De Boom nauwgezet uitgevoerd. „Voorts", aldus de stichting, „wordt de uitvoering van dit plan weer getoetst door het Staatsbosbeheer (e.g. Landinrichting, Natuurbescherming, etc.)" En dat was ons noch de gemeente bekend. Waarbij wij weer aantekenen, want eigenwijs zijn we toch wel een beetje, dat wij in ons commentaar ook niet hebben gesproken over de huidige toestand, maar over een situatie, waarbij ten zuiden van de Schoolsteeg bosjes woningbouw gepleegd gaat worden. We kunnen ons voorstellen, dat er dan een ander beheersplan nodig zal zijn of dat op z'n minst het huidige plan gewijzigd zal moeten worden. Maar dit terzijde. Wij hopen in ieder geval, dat de lucht tussen ons en de stichting De Boom weer een beetje is opgeklaard. Overigens willen wij u een aardige opmerking van onze wethouder van Ruimtelijke Ordening niet onthouden. Tijdens de diskussie rond het al dan niet wijzigen van de stedebouwkundige opzet van Claeverenblad, kwam de nu Inmiddels befaamde Kupersgracht ter sprake, een dominerend geheel binnen het plan-ontwerp. Wethouder Wagenaar: „En daar kunnen we niet omheen. We hebben eerst geprobeerd om die gracht om het plan heen te lelden, maar dat is véél te duur. En die gracht is wel nodig, waar daar gaat al het water van de Schoolsteegbosjes door. Heilig water dus Tussen Jan Jacobs van de Progressieve Kombinatie Leusden, Kortweg PKLen Rinze Bloemhof van de Democraten 66. kortweg D'66 wil het toch niet erg boteren. Dat blijkt zo nu en dan duidelijktijdens diskussies waaraan beide heren, vaak hartstochtelijk, deel nemen. Of dit nu onder invloed van de naderende verkiezingen toeneemt of dat een andere, natuurlijker oorzaak gevonden kan worden, weten we niet, maar het levert wel amusante uitwisselingen van hatelijkheden op. Dinsdagavond was Jan Jacobse degene, die een punt scoorde in voordeel van eigen club. Jacobs: ,,lk heb heel sterk de indruk, meneer Bloemhof, dat u een paar oren had gesloten, toen dit naar voren is gebracht in de vergadering". Bloemhof, een tikkeltje naïef verbaasd: „Mag ik u er op wijzen, meneer Jacobs, dat ik maar twee oren heb?"Jacobs (onverstoorbaar) „Dat zei ik dus ook: een paar oren." Kerkdiensten LEUSDEN-CENTRUM R.K. KERK: zaterdag 19 00 uur H Mis zondag 9 00 uur: H. Mis. 11 00 uur: H. Mis. Alle diensten voorganger en predi kant A. Goes. HERV/GEREF MARCUSKERK: zondag 9 00 uur Geref/Herv zendings- dienst Dhr. M de Vries uit Leusden; 10.30 uur: HA. Gereformeerd/Her vormd Ds. J. S. Ridderbos; 19 00 uur Geref/Herv. woorddienst ds. E. J. van 't Riet uit Voorthuizen GEREF. KERK (VRIJGEM.): Zondag 9.30 uur Ds M Nap; 16 45 uur. ds M. Nap woensdag 19 30 uur ds. M. Nap. Bid stond voor gewas en arbeid LEUSDEN-ZUID: DORPSKERK: zondag 9.00 uur Gereformeerde woorddienst Ds. J. S. Ridderbos; 10 30 uur Geref /Herv zendingsdienst Dhr. M de Vries uit Leusden. 18 45 uur: Her vormde woorddienst (G.B) Ds G S A de Knegt uit Huizen woensdag 19.30 uur Geref/Herv woorddienst (Biddag) Ds. J Weerne- kers GOOD NEWS CHRISTIAN FEL LOWSHIP (Huis de Boom, Arnhemse- weg 107) Sunday. 10.00 a.m. Englisch speaking service ACHTERVELD GER. KERK DE GLIND, JEUGD DORP: zondag 7 maart 10.00 en 19.00 uur: Drs J. Jellema NED. HERV. KERK zondag 7 maart 9.00 uur: Ds. P v d Kraan uit Woudenberg R.K. KERK zaterdag 6 maart 19 00 uur. Gezinsvie ring; zondag 7 maart 8.30 uur: Gelezen H Mis; 10.30 uur H. Mis tevens kinder woorddienst klassen 12 en 3 Alle diensten voorganger en predikant B ter Bekke

Leusder Krant | 1982 | | pagina 13