oningbouw en bevolkingsgroei in regio Amersfoort blijft sterk achter Leusden heeft 500 woningen minder gebouwd dan verwacht Oplossing verkeersproblematiek nog steeds ernstig vertraagd Extra vergadering over structuurplan gaat niet door CML kiest voor andere aanpak milieueducatie leus—eg» krant: IQRTGANGSRAPPORT STREEKPLAN UTRECHT-OOST (1977-1981 Gratis boompje voor bewoners Bosveld, Claeverenblad en deel Langenbeek (Mo Jubileum jaar vergadering ABTB [donderdag 4 maart 1982 I WERKGROEP MILIEU EDUCATIE Een kattebelletje of een fijn gedrukt kaartje? plaatselijk nieuws '»n de redaktie) USDEN - De bevolkings- ikkeling in de regio jrsfoort blijft aanzienlijk iter bij de verwachting, zo- die in het streekplan icht-Oost in 1978 werd igelegd. In de periode van 977 tot en met 1981 blijkt, at in de regio Amersfoort 300 minder Inwoners er bij Ijn gekomen dan volgens streekplan het geval zou .ten zijn. Met name rsfoort, met 4800 inwo- n hers minder, blijft duidelijk [ter bij de verwachtingen, n Ut blijkt uit de zogenaamde ortgangsrapportage" |,an het streekplan Utrecht- it, dat kortgeleden is ver- el BSienen. Parallel aan deze ikkeling is het achterbiij- 1 |en van de woningbouw op 1 Main het streekplan gerioem- rerwachtingen. Met name regio Amersfoort heeft in ferantwoordelijke edaktie: lert Vos rïarnix Kreijns (pi. verv.) ledaktie: lertien Engelkens .aspar van Loo. nlevering kopij en ad- ertenties: 'oor het dinsdagnum- Tier tot uiterlijk maan- lagmiddag 12.00 uur, oor het donderdag- tummer tot uiterlijk voensdagmiddag 12.00 iur. ledaktetie en admini- Itratie: Kantoor Leusder (rant, Rozendaallaan 9, .eusden-Centrum. Op werkdagen geopend van )9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: 54,20 per jaar; 27,60 )er half jaar; 14,05 per twartaal. (lachten bezorging: kis abonnee dient u de trant voor dinsdag- of londerdagavond 18.00 iur te hebben ontvan- jen. Is dat niet het geval, teem dan kontakt op net onze hoofdagent be- torging (dinsdag en don- Ierdag tussen 18 30 en 19.30 uur), tel. 033- 140691. Bij geen gehoor tunt u kontakt op nemen met onze inspekteur be- torging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: )e meeste in de Leusder (rant gepubliceerde fo to's kunt u nabestellen !met uitzondering van archief- en historische toto's), bij vooruitbeta- mg van 5,- per exem- 'laar (formaat 13 x 18 :m) op giro: 871441 ■n v. BDU b.v. te Barne- 'e'd, met duidelijke ver leiding van gewenste °to, aantal, nummer van krant, pagina waar op de foto werd ge- Plaatst. U kunt ook kon- tant betalen op ons kan toor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- vangt u de gewenste fo to's thuis. de genoemde periode aan zienlijk minder nieuwe wo ningen opgeleverd dan was verwacht. „Het overgrote deel van de achterstand (83%) komt voor rekening heidsontwikkeling in de regio's Zeist en Veenendaal blijken voor 1980 10.500 minder ar beidsplaatsen gerealiseerd te zijn dan in het streekplan was voorzien. gionale opvang Over de opvang van de woningbehoefte dient on derling overleg gepleegd te worden tussen de opvang- en zogenaamde donorgemeenten Op initiatief van de provincie is WÊMê. - V'>*v r -. -. t i De ontwikkeling van de woningbouw in Leusden blijft achter bij de verwachtingen van het streekplan Utrecht-Oost: 500 woningen minder afhankelijk nieuwsblad rde gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en nderdag. dorpsvernieuwing noemt het rap port naast andere kernen ook Leusden NATUUR EN LANDSCHAP In het hoofdstuk natuur en land schap" van het voortgangsrapport wordt een opsomming gegeven van gebieden, die natuur-land- schappelijk gezien van grote waar de zijn Ten aanzien van het gebied Den Treek/Geerenstein wordt op gemerkt. dat de afsluiting van de Treekerweg als gewenste ontwik keling problematisch is geworden door gerechtelijke uitspraken en schadeclaims, maar dat de creatie ve druk op dit gebied verlicht dient te worden door de opstelling van het recreatiebasisplan voor de Utrechtse Heuvelrug. Voor de ge bieden in Achterveld, Renswoude en Woudenberg wordt een subsi diering van beheer van kleine land schapselementen urgent geacht. Opvallend is, dat in deze rij aan dachtsgebieden de Schoolsteeg bosjes ontbreken, maar verderop in de rapportage wordt wèl de nodi ge aandacht gegeven aan de wijze waarop en het instrumentarium om verschillende natuurgebieden op de meest adekwate manier te be schermen ,,Het leggen van con serverende bestemmingen is on derhevig aan zekere regels", aldus de samenstellers. ,,De noodzaak van beperkingen met naastliggen de gebieden dient in bepaalde ge vallen geregeld te zijn In de praktijk heeft dit tot gevolg, dat beperkin gen ten aanzien van waterpeilen meestal niet mogelijk zijn De mate van detaillering van bestemmings plannen ten opzichte van streek plannen is een punt van bezinning Duidelijkheid ten aanzien van de landbouwgebieden in het verstedelijkingsgebied rond Leusden-centrum is op korte termijn gewenst, aldus het provinciale voortgangsrapport Hier 't Vliet. Het blijkt, dat nogal verschillend wordt gedacht over de uitwerking (bestemming bosjes, bescherming slotenpatronen en dergelijke). De konklusie: „Het blijkt dat de in het streekplan Utrecht-Oost geformuleerde gewenste ont wikkeling ter zake van natuur en landschap met de doelstellingen in het achterhoofd overeind blijft. De realisatie verloopt erg traag met name door het ontbre ken van een gericht instrumenta rium of de geringe activiteit om het bestaande instrumentarium maximaal te benutten. Het streekplan zou wellicht aan ef fectiviteit winnen, als er taakstel lende programma's in werden opgenomen, waaruit duidelijk blijkt wie welke delen in het streekplan realiseert en met wel ke middelen.'' Wat betreft de landbouw in het gebied Leusden wordt in het rap port opgemerkt, dat de onzeker heden met betrekking tot de ver stedelijking van Leusden een ne gatieve invloed hebben op de landbouwkundige ontwikke ling.'' Duidelijkheid op korte ter mijn is gewenst,'' zeggen de sa menstellers. OPENLUCHT-RECREATIE De samenstellers van het voort gangsrapport zijn niet optimistisch gestemd over de voortgang van de basis-recreatieplannen in het streekplangebied Er is nauwelijks een aanvang mee gemaakt, zo wordt vastgesteld, ook al wordt wel gewerkt aan verdere gedachten- vorming Ze konkluderen, dat er veel weerstanden bestaan tegen bepaalde plannen „Gezien de fi nanciële situatie, aldus het rap port. ,,mag de komende jaren ver wacht worden, dat deze weerstan- van de regio Amersfoort. De gemeente Amersfoort is ruim 1900 woningen achtergeble ven. Dit heeft vooral te maken met het feit, dat de procedure tijd in beslag heeft geno men," aldus het rapport. „Voorts is het opvallend dat de gemeente Leusden in 1981 over omstreeks 500 woningen minder beschikt dan volgens het streekplan. Ook dit heeft te maken met vertraging van Leusden-Centrum tweede fa se." Dezelfde ontwikkeling is ook te konstateren ten aanzien van de werkgelegenheid in het streekplangebied. Maar hier is het de regio Amersfoort die in vergelijking met de streekplan verwachtingen nog redelijk in de pas loopt. Door het achter blijven van de werkgelegen- ONTWIKKELING WONINGVOORRAAD In de voortgangsrapportage wordt vastgesteld, dat het gestelde doel (concentratie van de stedelijke ontwikkeling in Amersfoort en Vee nendaal. beperking van de bevol kingsgroei op de Utrechtse Heuvel rug) tot nu toe overeenkomt met de realiteit ,,De besluitvorming omtrent de groeistatus van Amersfoort", zo schrijven de samenstellers van het rapport, ,,is een zaak van lange adem geweest. Eerst op 28 augus tus 1981 heeft de definitieve aan wijzing plaatsgevonden Aange zien de effecten daarvan voor de woningbouw vertraagd merkbaar zullen zijn, is er met het gemeente bestuur van Leusden overeen stemming bereikt omtrent een ver snelling met twee jaar van de wo- ningbouwproduktie aldaar voor re- een dergelijk overleg gestart met de opvanggemeenten Veenen daal, Leusden en Mijdrecht en de desbetreffende donorgemeen ten. Verwacht wordt, dat op korte termijn o.m. met Leusden een overeenkomst gesloten kan wor den. Overigens wordt de verwachting uitgesproken, dat de in het rapport gekonstateerde achterstand pas in 1990 zal worden ingehaald De da ling van de gemiddelde woningbe zetting zal doorgaan .Wellicht dat de economische recessie met o.m gevolgen voor de bouw- en wo ningmarkt vertragend zal werken wordt bovendien gekonkludeerd. Ten aanzien van stads- c.q dorpsvernieuwing wordt in het rap port opgemerkt ..dat in groeiende mate aandacht wordt geschonken aan de verbetering van het leefmi lieu in bestaande woongebieden, Intussen is een aantal plannen in uitvoering genomen of nog in ont wikkeling Ten aanzien van de De problemen van de Doornseweg (S 9) zullen voorlopig - door alle elders opgelopen vertragingen - niet kunnen worden opgelost den alleen maar toe zullen nemen. Wellicht zal daarom het accent ver schoven moeten worden naar het ontlasten of ten dele ontoegankelijk maken van de kwetsbare gebieden en in tweede instantie zou dan ge dacht moeten worden aan realisa tie van nieuwe gebieden. In grote lijnen wrodt geadviseerd de huidige doelstellingen van het streekplan te handhaven. VERKEER Wat betreft de verkeersstruktuur zijn de samenstellers van het rap port bepaald niet optimistisch ge stemd Zij bespeuren maar weinig voortgang in de bestaande plan nen. De aanleg van rijksweg 27 tus sen A 12 en A 28 (ter hoogte van Amelisweerd) is in ernstige mate vertraagd „Verwacht mag worden dat dit weggedeelte eerst om streeks het jaar 1987 zal zijn gerea liseerd." De openstelling van het nieuwe gedeelte van Rijksweg 28 tussen de A 27 en de A 6 (ten noorden van Zeist) is afhankelijk van een oplos sing van de geluidshinderproble- matiek in de gemeente Zeist. Ver wacht wordt, dat binnenkort defini tieve beslissingen zullen worden genomen, zodat eind 1982 de ge- luidswerende voorzieningen vol tooid kunnen zijn Het probleem van o.m. de S 9 (Doornseweg) zal voorlopig nog niet kunnen worden opgelost. Wat betreft rijksweg 28 ten zuiden van Amersfoort wordt in het rapport opgemerkt, dat in het streekplan drie mogelijke alter natieven worden aangedragen en dat nader onderzoek zal moe ten uitwijzen welke van die va rianten de voorkeur verdienen. „Dit onderzoek is echter nog niet gestart," zo wordt weinig hoop vol vastgesteld. Wel is een werk groep die tot taak heeft na te gaan op welke wijze de dorps kern van Woudenberg ontlast kan worden van met name het doorgaande verkeer, al zover in haar onderzoek gevorderd, dat naar verwachting nog dit jaar verslag kan worden uitgebracht aan gedeputeerde staten. LEUSDEN - Bewoners van nieuwbouwwijken krijgen van de gemeente een boompje aange boden als compensatie voor het ongerief dat zij ondervinden door allerlei bouwactiviteiten die nog in volle gang zijn. Een ande re reden is het bevorderen van een „groen" straatbeeld door het planten van een boompje of struik in de voortuin. Want dat is wel een voorwaarde: het boompje moet in de voortuin worden geplant. Deze keer zijn de bewoners van Bosveld, van Hoefijzer en Stijgbeu gel (Claeverenblad) aan de beurt en de bewoners van Langenbeek die vorig jaar geen boompje heb ben gehad. Er kan een keuze wor den gemaakt uit de volgende soor ten Sierappel (Malus en Eseltine), kleine boom zuilvormig groeiend, in het voorjaar rose blosem met iets donkerder schakering, zeer grote bloemen van ca. 41/2 cm doorsne de, in het najaar geelgroene vruch ten met iets rood: Lijsterbes (Sorbus Aucu Paria), uiteindelijke groeihoogte 8 a 15 meter, eivormige kroon, blad ver schut vroeg in april en verkleurt in de herfst bloedrood, geelachtig- witte bloesem in mei, in de vroege herfst oranje bessen verkleurend naar scharlaken rood. Meidoorn (Crataegus Laeuigata Paul's Scarlet), kleine boom met brede kroon, in mei/juni scharlaken rode bloesem, in de herfst rode vruchten. Sierkers (Prunus Amanogawa Communis), smalle zuilvormige boom, zachtrose bloesem in april/ Conifeer (Cupressocyparis Ley- landii), smalle zuilvormige groeiwij ze, hoog opgroeiende boom, snelle groeier, kan goed worden ge snoeid. grijs-groen loof. Wie voor een gratis boompje in aanmerking komt, wordt ver zocht voor 12 maart aan de afde ling Plantsoenen door te geven welk boompje zij of hij wil heb ben. De afdeling Plantsoenen is te bereiken onder nummer 941247, toestel 229. De boompjes zullen op zaterdag 27 maart tussen 10.00 en 12.00 uur op de hoek Middenweg/Beekrid der worden uitgereikt. fLEUSDER KRANT is een ave van de BDU-kranten- Tibinatie te Barneveld. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De voor 23 maart aanstaande geplande extra-ver gadering van de commissie OW- RO gaat niet door. De vergade ring zou in zijn geheel besteed worden aan het verstrekken van informatie over de voortgang van het structuurplan. Zoals be kend wordt er momenteel ge werkt aan de opstelling van een zogeheten keuze-nota. Voor die verschijnt, zou er nog een infor matieve bijeenkomst belegd worden. Maar blijkens een brief die de leden van de raadscom missie dezer dagen hebben ge kregen, is die bijeenkomst niet nodig meer. ,,Op basis van de discussies in de afgelopen commissievergade ringen zijn de uitgangspunten zo duidelijk te formuleren, dat extra in formatie niet nodig wordt geoor deeld, omdat die extra informatie dan feitelijk een „herhaling" van reeds verstrekte informatie zou be tekenen." zo staat er in de brief aan de commissieleden te lezen De verdere planning ten aanzien van de structuurplanprocedure ziet er voor de nabije toekomst als volgt uit: ongeveer 24 maart krijgen de commissie- en overige raadsleden de ontwerp-keuzenota toegezon den Behandeling van dit rapport zal dan plaatsvinden in een extra vergadering van de raadscommis sie Openbare Werken en Ruimtelij ke Ordening op dinsdag 6 april Die extra vergadering gaat vooraf aan de normale commissie-vergade ring, die al voor die datum gepland staat De commissie komt 6 april om 19 00 uur bijeen. De vergadering van 19 april, waarin het ontwerp-raadsvoorstel - dat is dus de keuzenota - aan de orde komt. is verschoven naar dinsdag 20 april. ACHTERVELD - Maandag avond 8 maart om 20.00 uur zal de jaarvergadering van de Ach- terveldse A.B.T.B. worden ge houden in de grote zaal van Ons Gebouw. De agenda omvat 11 punten Tij dens deze vergadering zal de heer Johan van Dijk een aantal diase- rie's vertonen over Nieuw Zeeland, terwijl er tevens enkele dia's wor den vertoond van de jubileumvie ring Ook de jaarlijkse gratis verlo ting vindt deze avond plaats. De vrouwen zijn deze avond ook harte lijk welkom LEUSDEN - Alweer gedurende enige jaren worden gezamenlijk door de CML werkgroep Milieu-e- ducatie en de afdeling Plantsoenen van de Gemeente Leusden aktivi- teiten ontwikkeld op het gebied van natuur en milieu-educatie voor het lager onderwijs. Het is gebleken dat de scholen graag gebruik maken van de mo gelijkheden die geboden wor den, zo zelfs dat lang niet altijd aan de overstelpende vraag beantwoord kan worden. Gebrek aan mankracht en de groei van het aantal scholen zijn hiervan de oorzaak. Toch vindt de werk groep Milieu Educatie het van groot belang dat alle (school-) jeugd liefde en waardering voor de natuur wordt bijgebracht en dat de zorg voor ons milieu straks ook hun zorg wordt. De Werkgroep heeft dan ook voor een andere aanpak gekozen en contact gezocht met andere in stanties die op het gebied van natuur en milieu-educatie werk zaam zijn, zoals onder meer: het IVN, Stichtse Landschap Be heer, Bijenverenigingen e.a. „Gezamenlijk kunnen we voor een groter aantal scholen een aantrekkelijker programma op stellen dan tot nu toe," aldus me vrouw W. J. de Jong voorzitster van de werkgroep. Om nu het gehele programma zo gelijk mogelijk over het nieuwe schooljaar uit te smeren en om ie dere school de gelegenheid te bie den op de diverse aktiviteiten in te haken heeft de werkgroep Milieu Educatie van het CML eind februari een aanmeldingsformulier naar al le lagere scholen in Leusden ge zonden Hierin kunnen de scholen hun voorkeur opgeven uit het even eens aan hen verzonden program ma. In samenwerking met het IVN (Instituut voor Natuurbescher mingseducatie) afd. Amersfoort worden lessen en excursies geor ganiseerd over paddestoelen, „bos het hele jaar door", „huis-tuin en keukenbeestjes en een les over vogels In samenwerking met de afdeling plantsoenen van de gemeente zal er een excursie met diaserie wor den gehouden over de Liniedijk en een activiteit over knotten en hout- wallen met een werkmiddag buiten. Voorlichting over het bijenleven met dia's en buitenles wordt in sa menwerking met de Bijenvereni ging Soest Amersfoort gegeven. De Werkgroep Milieu Educatie van het CML zal weer een heideles, een les over houtwallen, over slo ten padden en een boomfeestdag geheel voor haar rekening nemen Sommigen schrijven vlug even een briefje om te melden, dat er gezinsuitbreiding heeft plaats gevonden. Dat is natuurlijk óók een manier. Toch gaat er niets boven een fijn gedrukt kaartje, uitgezocht naar uw smaak. Uit de grote collectie 1982 hebt u enorm veel keuze En wat de tekst betreft: wij zorgen snel en accuraat, dat er op komt te staan wat u wenst In hand- of machineletter. Vandaag besteld, morgen klaar. DE LEUSDER KRANT als het om snelheid én kwaliteit gaat Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum. Op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17 00 uur. Telefoon: 033-941495

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3