Schrappen gestapelde laagbouw j is financieel onhaalbaar lan voorziet in betere verkeers-circulatie Openingsfeest „Van Schaffelaar" De Glind M GEEFT EEN BU Weg achter winkelcentrum zal worden gebruikt leusder kram; IEFTIGE DISKUSSIES IN COMMISSIE OW/RO, MAAR Lisiduna brengt Muziek voor u" „Als de Bijlmer in boekvorm zou zijn verschenen, zou het nu bij De Slegte liggen" pezenkamp krijgt eindelijk eigen zoekroute Leusder Krant! donderdag 4 maart 1982 "fotoTopiË j nodig? jï uiten toch een beetje thuis. plaatselijk nieuws (Van de redaktie) j ILEUSDEN - Het schrappen vin de in het ontwerp voor de igljk Claeverenblad geplande ijbgenaamde „gestapelde iliagbouw" aan het eind van deKupersgracht, zal voor het totale plan zulke financiële en lljedebouwkundige konse- 1 twenties hebben, dat het niet haalbaar zal zijn. Bovendien zal door deze beslissing een dusdanige vertraging ont staan, dat eventuele nieuwe wpning-contingenten gevaar 1 gaan lopen en Leusden de versnelling wel kan vergeten, met alle konsekwenties die I daaraan zijn verbonden. Hoe wel de mening binnen de d en ook de commissie ienbare Werken en Ruimte lijke Ordening dinsdagavond irdeeld bleef, zal wethouder fagenaar het college toch viseren om het huidige in te handhaven. Het CDA e{i D'66 bleven zich tegen dit plan verzetten, maar kunnen formeel niets veranderen aan de opzet, omdat uitvoering van het (gedetailleerde) plan eén bevoegdheid is van het college van b. en w. Die kan het advies van de raad of de commissie naast zich neer- I leggen als dit wenselijker [wordt geacht. Wethouder fSagenaar liet duidelijk blij ken, dat hij dit dan ook zal Blviseren. HZoals bekend had het CDA in df afgelopen raadsvergadering test aangetekend tegen het roeren van „hoogbouw" in i,(giaeverenblad, zoals de fraktie it noemde. Een voorstel van JfttCDA om het plan opnieuw in dë commissie op haar merites Ie bekijken, behaalde een ierderheid doordat óók D'66 en wethouder Mandemaker (partijloos) met de CDA-fraktie meeging. De commissie OW/ RO, aangevuld met veel raads leden, diskussieerde "dinsdag avond nogmaals uitvoerig over het plan, zonder dat enige over eenstemming werd bereikt. On danks een vurig pleidooi van stedebouwkundige Frans v.d. Werf, die de stedebouwkundige vormgeving samen met de ar chitecten Klunder en Thomas heeft ontwikkeld, bleef het CDA zich halstarrig verzetten tegen die éne woonlaag extra. Met name CDA-woordvoerder Piet Voormolen maakte zich daar sterk voor. Hij bleek niet te over tuigen. Ook Rinze Bloemhof van D'66 bleef tegenstander van de „flats" zoals hij de vier woonlagen konsekwent bleef noemen FINANCIEN Rinze Bloemhof (D'66): ,,Op een andere plaats mag wel. Voorzitter Wagenaar toonde zich aan het begin van de diskussie nogmaals uitermate verbaasd over het feit, dat tot nu toe de financiële haalbaarheid van het plan tegen de afspraak in niet in de commissie Financiën is besproken. Volgens hem waren daardoor de problemen rond Claeverenblad ontstaan Om daaraan toch tegemoet te komen, werden ook de financiële kanten van de kwestie aan de orde ge steld, waarbij de wethouder na drukkelijk stelde, dat uiteindelijk al leen over de R.O. aspekten door de commissie kon worden beoor deeld. Ad Wisman (CDA) vroeg zich daarna af welke status deze verga dering zou hebben. Hij vond. dat de bijeenkomst als een „raadsverga dering" gezien moest worden Ge meentesecretaris Reijer van Gooi was dat niet met hem eens Van Gooi: „Strikt formeel gezien is hier sprake van een bijeenkomst van de commissie Openbare werken en ruimtelijke ordening. Deze com missie geeft advies aan b. en w Niet meer en minder. Waarbij dui delijk moet zijn, dat het college de bevoegdheid heeft om uiteindelijk te beslissen wat zij wil. Voor de uit werking in de financiële sfeer is een raadsbesluit nodig, nadat de com missie Financiën advies heeft uit gebracht." CDA-woordvoerder Wisman merkte nog wel op. dat de mening van de commissie RO in dit geval van secundair belang zou zijn en dat het ging om de mening van de raad, maar daar ging nie mand verder op in. SCHRAPPEN OF NIET De centrale vraag in de diskus sie bleef dus: het wel of niet schrappen van die ene bouw laag, die het CDA teveel vindt, daarin bijgevallen door 0'66. Simpel gerekend zou dat een verschil uitmaken van 180.000,- als de verandering alleen tot het schrappen van die bouwlaag beperkt bleef. Maar zo simpel bleek het rekensommetje niet te zijn. Voorzitter Wagenaar: „Het zal iedereen duidelijk zijn. dat het schrappen van die ene bouwlaag zal betekenen, dat het gehele ste debouwkundige concept veran derd moet worden Op dit moment zitten we nog steeds op het goede spoor en blijft de exploitatie-opzet nog steeds overeind staan Wan neer we echter niet tijdig dit plan kunnen realiseren, dan zal ons dat behoorlijk wat geld kosten door derving en renteverliezenHet was niet iedereen duidelijk Met na me Rinze Bloemhof tilde daar niet zo zwaar aan. Hij was en bleef van mening, dat best een manier ge vonden kan worden om die acht woningen op een andere plaats in het plan neer te zetten. Gemeentewerken-direkteur Pais onderstreepte nadrukkelijk het be lang van een ongewijzigd concept. Hij wees er op, dat in dit plan al behoorlijk moest worden bezui nigd. Die bezuiniging is bereikt door een verhoging van het aantal woningen en door een andere aanpak van het civiel-technische werk. Juist die combinatie heeft er volgens de direkteur gemeente werken voor gezorgd, dal het plan weer sluitend was Ie maken. Pais: ..Ik heb de grootste bewondering voor de virtuositeit van de stede bouwkundigen, die er in geslaagd zijn zonder de stedebouwkundige vorm aan te tasten alle woningen er in te persen. Wijziging betekent zonder meer, dat je het hele plan zult moeten veranderen Een ande re mogelijkheid is het veranderen van de verdeling van categorieën woningen." (Meer vrije sector) Drs. Van der Kam (DHV) reken de de commissie voor, wat het zou betekenen als de bovenste woonlaag geschrapt zou wor den. „Omdat het stedebouwkun dige concept veranderd zou moeten worden, zullen de 52 wo ningen In gestapelde laagbouw, waar het nu om gaat, omgezet moeten worden in eensgezins Om dit stukje., gestapelde laagbouwging dinsdagavond de lange diskus sie in de commissie OW RO. Tegenstanders willen, dat de vierde bouw laag wordt verwijderd, wat volgens de architect betekent dat het hele plan veranderd zat moeten worden met alle konsekwenties van dien woningen met tuin e.d. De 52 premie-huurwoningen hebben nu een netto terrein van 2800 m2 nodig, wat aan grondopbrengst een bedrag van 933.660,- excl. btw betekent. Gaan we die gesta pelde bouw omzetten in eensge zinswoningen, dan betekent dit, dat we 115 premiehuurwoningen moeten gaan bouwen op een ter rein van 19050 m2 om dezelfde opbrengst te krijgen 2.753.100,-). In principe komt het er op neer dat we drie keer zoveel eensgezinswoningen moeten bouwen om dezelfde op brengst te krijgen. En diezelfde opbrengst is nodig om de exploi- tatieopzet van het plan niet aan te tasten." Buiningpark en dat is nu niet be paald aardig tegenover de naam gever aan dit sportpark, die zoveel heeft gedaan voor de Leusdense uitbreiding." Overigens was hij ook van mening, dat de ontwerper(s) van het plan tamelijk overgewaar deerd werden. „Als de Bijlmermeer in boekvorm zou zijn verschenen, zou het nu bij De Slegte liggen" was de karakteristiek die hij van het plan gat Jan Jacobs (PKL) herhaalde zijn eerder uitgesproken argumenten vóór het plan. waarbij met name de financiële konsekwenties bij hem de doorslag gaven „Verdergaan de concessies zullen het plan bo vendien geen goed doen," was zijn mening. Rinze Bloemhof, woordvoerder van D'66. kantte zich tegen de hoogbouw, maar stelde later, dat misschien een andere plaats kon worden gezocht. „Zet die hoog bouw aan de andere kant van de Kupersgracht neer," stelde hij voor, richting Hamershof. Wagenaar „Dat is dus aan de kant van de Schoolsteegbosjes" Bloemhot bleel van mening, dat voor die acht woningen best een andere plaats gevonden zou kunnen worden als de gestapelde bouw op de huidige plaats gehandhaafd moet blijven Wethouder Wagenaar: „Als ik het goed begrijp, vindt u een andere plaats wel goed U bent dus niet tegen die vier woonlagen, dat is al vijftig procent winst Bloemhot ben wel waardering voor het groot ste deel van het plan, maar tegen dat stukje hoogbouw bleven we „nee" zeggen „Ze wees er op. dat als er gestemd zou worden, de uit slag duidelijk tégen de hoogbouw zou zijn. MANDEMAKER WIST HET NIET Wethouder Wagenaar be streed dit. „Ik heb hierover na derhand nog eens met wethou der Mandemaker gesproken en die vertelde me. dat hij op het moment dat hij „voor" stemde niet wist. over welk voorstel het ging." DE SLEGTE CDA-woordvoerder Piet Voor molen bleef zich fel verzetten tegen de ..gestapelde laagbouw" van ar chitect van der Werf en sprak steeds konsekwent over hoog bouw. waarmee Leusden niet ge diend is. Hij vond het concept van de architect, die met de hoogbouw volgens zijn zeggen het plan ka rakteristiek afsluit'beslist niet ac ceptabel ..Over de overgang naar het buitengebied wordt niet gespro ken." aldus de heer Voormolen, ..maar het is wel een muur van 12 meter tegenover het Burgemeester Herman Baaiman (Gemeente belangen) was kort en krachtig: ..Gemeentebelangen is voorstan der van deze hoogte, op die plaats in dit plan. En dat is heel iets anders dan wat de heer Bloemhof heeft gezegd: ..Baaiman woont in Ach terveld en is voor hoogbouw in Leusden Ook Gerrit van Tiel bleef vóór het plan, maar tekende daarbij wel aan. dat volgens de VVD aan de zijde van het Burgemeester Bui ningpark A/oor een adekwate be planting gezorgd moesten worden Inderdaad." Wagenaar: ..Maar u wilt liever die 52 woningen op een andere plaats. En daarmee gaat u opnieuw voorbij aan de stede bouwkundige aspekten van het plan en de konsekwenties van een eventuele verandering en daar gaat het om Op dat moment mengde ge meentesecretaris Van Gooi zich in de diskussie. die tamelijk fel uitviel naar de D'66-woordvoerder. ..Voor die acht premie-huurwoningen die u wilt schrappen levert u 24 wo ningwetwoningen in. dat moet u wel beseffen! Evelien Blom (CDA) tenslotte: ..Het blijft een probleem We heb Op dat moment werd Rinze Bloemhof woedend. ..Dat accep teer ik niet, meneer de voorzit ter!" schreeuwde hij. „Mande- maker wist heel goed waar hij het over had. Ik eis dat u die opmer king terug neemt." Wagenaar (lakoniek): „Ik neem die opmer king graag terug, maar ik heb hem wel gemaakt. Wagenaar zag verder van een „stemming" af, omdat dit vol gens hem geen zin had (de uit slag zou 6 tegen 6 geweest zijn). „De beslissing wordt in het col lege genomen en ik zal het colle ge adviseren om met dit plan door te gaan." (Van de redaktie) ILEUSDEN - Het buurtwinkel centrum De Biezenkamp krijgt - els alles volgens plan verloopt - "L inen afzienbare tijd een eigen kroute. Dat betekent, dat win- rlende automobilisten op een •Jet gemakkelijker wijze met hun lo terecht kunnen op de ver killende parkeerplaatsen van l*t winkelcentrum. Enige verrui ming van het aantal plaatsen ligt ook In het nieuwe plan opgeslo ten Indien daar behoefte aan zou staan. Voor de zoekroute is kozen voor de (nu nog niet nbare) weg achter het win- ilcentrum langs, waardoor de tstkant van het winkelcentrum htstreeks wordt verbonden met het parkeerterrein aan de Westkant (marktplein). Tegelijk met de realisering van dit plan al het parkeerterrein van ,,'t Ha- mersveld" worden verplaatst haar de overkant van de As- Khatterweg naar het gebied, waar nu voor een deel een boom bard staat. Daar komt ook de uwe Ingang voor het parkeer- rrein en de zoekroute van de zenkamp. Bekeken zal worden in hoever- m geluidswerende maatregelen moeten worden getroffen ten be hoeve van bewoners van de Llj- lterbeslaan. De tuinen van deze eusdenaren grenzen aan de ttraks open te stellen weg achter Biezenkamp. De zoekroute lal overigens in twee richtingen «reikbaar zijn. Voor de realise- IhS van dit plan zal een voorbe- lldinqsbesluit moeten worden Rozendaallaan 9 |L* Leusden-C. genomen, waarna via artikel 19 van de wet RO het een en ander zou kunnen worden afgewik keld. Naar schatting kan het plan nog voor het eind van dit jaar een konkrete vorm krijgen. De financiering voor het plan zal geen problemen op hoeven te le veren. Wethouder Wagenaar heeft van het college en met na me ook van wethouder Mande- maker van Financiën het groene licht gekregen. Wagenaar had die eis gesteld, omdat het vol gens hem zinloos is om over dit plan te praten als niet vast zou staan, dat het financieel uitvoer baar zou zijn. TWEE MODELLEN De Dienst Gemeentewerken had twee modellen ontwikkeld voor ont sluiting van de Biezenkamp Het al ternatieve model voorzag in een zoekroute via de Lijsterbeslaan met een (opnieuw) openstellen van de nu afgesloten voormalige Plata- nenlaan. De meeste leden van de commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening zagen daar echter niet veel in Hun voorkeur ging uit naar de eerder genoemde route via de achterkant van de Bie zenkamp. Nadeel van het tweede model was ook. dat het hele (vast gestelde) bestemmingsplan De Biezenkamp herzien moest wor den, waarbij ook de mogelijkheid van bezwaarschriften groter zou zijn dan bij model 1 FIETSROUTE De leden van de commissie toonden zich bezorgd over de veiligheid van de fietsers, die ge bruik maken van de hoofd-fiets- route, die dwars door het gebied van de Biezenkamp voert. Door dat de toegang naar de parkeer terreinen vanaf de Asschatter- weg in zuidelijke richting wordt verlegd, wordt het fietspad extra gekruisd. Aangedrongen werd op adekwate maatregelen om de veiligheid van het langzaam ver keer te waarborgen. Wethouder Wagenaar kon dit wel toezeggen. De dienst had zich zelf ook al over dit probleem gebo gen. De gedachten gaan uit naar een versmalling van de zoekroute op die plaatsen, waar langzaam rij den van het autoverkeer een ver eiste is Ook zullen waarschijnlijk twee drempels worden gelegd aan beide zijden van de weg achter de Biezenkamp Het fietspad, dat nu vanaf de Biezenkamp met een wat vreemde bocht aansluit op de over zijde van de Asschatterweg, zal straks een wat logischer aanslui ting krijgen, waardoor de fietsers de Asschatterweg recht over kun nen steken. Dat oversteken zal dan wellicht gebeuren over een verho ging die in de Asschatterweg ge legd gaat worden. Datzelfde zal waarschijnlijk ook gebeuren aan de andere kant van de Biezenkamp waar de fietsroute aansluit bij die van de Burgemeester de Beaufort- weg Ook hier zal aansluiting plaatsvinden via een verhoging over de Zwarteweg VREUGDE Het plan viel in goede aarde bij De nieuwe zoekroute voor de Biezenkamp zal achter het oude gedeelte van het winkelcentrum langs lopen, waardoor vanaf de oostzijde een rechtstreekse verbinding ontstaat met het parkeergebeuren aan de Zwar teweg. Het binnenplein achter de Biezenkamp zal tevens worden geasfal teerd, maar dit op kosten van de Biezenkamp-winkeliers, zoals dinsdag avond nog eens nadrukkelijk werd gesteld een goed plan op tafel ligt Wij vin den model 1 ook het meest ge wenst Hij hoopte, dat het plan spoedig gerealiseerd zou kunnen worden, maar voorzag wellicht pro blemen met de bewoners van de Lijsterbeslaan ..Met hen zullen we moeten gaan praten", konkludeer- de hij. De heer Timmer was dezelf de mening toegedaan Een voorstel om de Biezenkamp aan de Noordzijde opnieuw te ont sluiten door openstelling van de Populierenlaan en de voormalige Platanenlaan, werd als minder ge lukkig ervaren Wethouder Wage naar gaf dat zelf al aan. ,.Op dit moment zijn de bewoners van de Eikenlaan redelijk tevreden over de mate. waarin hun weg als sluiprou te wordt gebruikt Zeker nu de Noorderrandweg is opengesteld Maar als we de Biezenkamp aan de Noordzijde weer gaan ontsluiten, zou de druk op die weg wel eens toe kunnen nemen, zeker nadat 't Ruige Veld is gebouwd Het lijkt ons daarom geen goede zaak toe AMBACHTELIJKE VEN de op de publieke tribune aanwezi ge Biezenkamp-winkeliers Na mens hen zei de heer Spaans (voorzitter van de winkeliersvereni ging Leusden-centrum): ..Er is vreugde in mijn hart nu er eindeliik BEDRIJ- Zoals bekend hangt de realise ring van de zoekroute en het ver plaatsen van het parkeerterrein samen met de bouw van een aan tal ruimten, voor ambachtelijke bedrijfjes, ateliers, studio's e.d. waarboven enkele woningen zul len worden gesitueerd. De finan ciering van de zoekroute en het verplaatsen van het parkeerter rein is aan het lukken van dit plan gekoppeld. Wethouder Wage naar was echter optimistisch over het slagen van dit concept. DE GLIND - Aan het jeugddorp „de Glind" valt de eer te beurt om het openingsfeest van het Jan van Schaffelaar-jaar binnen zijn grenzen te mogen hebben. In samenwerking met Stichting „de Klup" en met actiegroep „Verve ling" wordt in het jeugddorp vrij dag 19 en zaterdag 20 maart een groots spektakel gehouden. Di verse prominenten en bekenden uit het sport- en politieke wereld je zullen van de partij zijn. Het feestgebeuren in „de Glind" staat open voor alle inwoners van de gehele gemeente Barne- veld en omliggende plaatsen. In een compleet ingerichte en verwarmde feesttent is op vrijdag 19 en zaterdag 20 maart het nodige te doen. Tevens wordt een groot terrein vrijgemaakt en ingericht voor festiviteiten in de open lucht Op het programma voor beide da gen staat onder meer: feestavond met muziek, rad van avontuur, de monstraties majorettes, verloting, een voetbalwedstrijd, touwtrekken, een wedstrijd voor jeugdige fiets- crossers, een tractorbehendig- heidswedstrijd. non-stop circus voorstelling. een drive-inn show. een eierbakwedstrijd en een barbe cue. De feesttent in het jeugddorp zal voorzien zijn van een podium en enkele bars. terwijl er eveneens stoelen en tafels aanwezig zullen zijn Op het terrein worden boven dien toiletwagens. een EHBO-post en een snack-bar geplaatst. Bij de ingang zal een programmaboekje te koop zijn met alle verdere nood zakelijke informatie. LEUSDEN - Op vrijdag 12 maart vindt het jaarlijks concert plaats van Lisiduna in de zaal van Pon aan de Bavoortseweg 2. Aanvang 19.45 uur. De entree be draagt vier gulden. Na het ope ningswoord door de voorzitter C. van Winden start een pro gramma onder het motto „Mu ziek voor U". Uitgevoerd door het Harmonieorkest, onder lei ding van Rien Timmer, het Tam boerkorps. onder leiding van Geert Striesenau en de Majoret- ten onder leiding van Lucle v.d. Last. Hooldmajorette is Anita Voor burg Ladyspeaker is Marjan Vaar kamp. Na afloop van het concert is er een gezellig samenzijn en dan sen met muziek van de band Eda- lessie. U kunt donateur worden van Lisi duna U kunt ook met Lisiduna gaan méédoen Hel orkest repe teert op vri|dag van 20 00 lot 22 00 uur: majorettes en tamboers repe teren op dinsdag van 18 45 tot 21 00 uur De repetities worden ge houden in het gebouw van Blijhot, Anstriduslaan 49 „Gezellig smullen en swingen" voor f29,50 p.p. Wij willen u graag ouderwets onthalea Van 19 februari t/m 10 april staat er elke vrijdag en zaterdagavond een grandioos buffet gereed van warme en koude schotels, waaronder zalmforel, kipfilet hawaï, paté's, gesneden ossehaas in stroganofïsaus, garnalensalade, etc. etc. Dit alles vooraf gegaan door een hartig voorgerecht. Onbeperkt smullen en genieten van de .muzikale omlijsting door organist a/i RECTA 111% AAIT ri^Wim Bos (Dranken normale prijs). #4v KKwIAUKANI AC Restaurant Oud-Leusden Vlooswijkseweg 1, E8 Amersfoort- Maarrv'Amersfoort-Zwolle. Tel. 033-14098.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 5