Vrijdag start Hiswa Hiswa '82 biedt meer His wa-no viteiten I' Zeilplank wordt tiener leusdcr krant theater. 12 tm 21 maart amsterdam ral m r ff DONDERDAG 11 MAART 1982 aktueel 13 door Henk Budding Komende vrijdag start de Hiswa '82, een evenement waarnaar door vele water sporters, kampeerders en vissers wordt uitgekeken. Deze tentoonstelling, geor ganiseerd door de Neder landse Vereniging voor Handel en Industrie op het gebied van Scheepsbouw en Watersport, duurt tot en met zondag 21 maart. In 7 hallen van het RAI- gebouw (ca. 48.000 m2) ex poseren 430 inzenders hun artikelen. Het expositiepro gramma omvat van klein naar groot: vouw- en op blaasboten, kano's, zeil planken, roei-vis- en bijbo ten, zeilvliegtuigen, open zeilboten, kajuitzeiljachten, ronde- en platbodemjach- ten, catamarans, motorzei lers, sportboten, dag- en weekendcruisers en motor jachten. De Hiswa is dage lijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur. Zaterdag en zon dag echter alleen overdag. Om toegang te verkrijgen tot deze happening moet men 10,- per persoon be talen. Jeugd tot 14 jaar - mits onder begeleiding - betaalt 6,-. Dit bedrag be talen ook groepen, mits van te voren aangemeld, en houders van een bejaarden pas. 0e HISWA zal dit jaar, evenals lorgaande jaren weer een uit- ■brelde expositie zijn van alles sar waterrecreant en kampeer der van durven dromen. Door de Uitbreiding van het expositlepro- imma komen ook de vader- ïdse hengelsporters goed aan jn trekken. Bovendien Is een roek aan de tentoonstelling nti meer dan ooit een stuk re- satle op zich. De HISWA 82 ilst van aktivitelt. SWA THEATER ■Het vorig jaar zo succesvolle Tealer wordt dit jaar voortgezet, jhter op een meer in het oog lo- jnde locatie. Aan het eind van de Lropahal wordt een theater in Ca- foische sfeer ingericht waar dit- kal plaats is voor meer dan 300 Jzoekers. Dagelijks is het publiek (welkom van 12 tot 17 uur en op 1 werkdagen ook 's avonds van I tot 22 uur. U kunt er niet alleen jecht om een van de voorstellin- nte zien, maar ook gewoon tus- jfidoor. bijvoorbeeld om even een inkje te drinken. DDESHOWS Modeshows zijn een belangrijk jderdeel van het programma in KI Hiswa theater. Iedere werkdag f 12.30 en 14 uur, op zaterdag en idag om 12, 14 en 16 uur wordt leen flitsende show gepresen- Ird door lady speaker Barbera de pal en niet minder dan acht man- Euins Publi Mode tekent voor de lanisatie, Cecile Knapper zorgt Br de choreografie. ANKZEILEN plankzeilsport staat in het Idelpunt van de belangstelling in l Hiswa Theater. Van de vele ialerprogramma's (dagelijks om len 15 uur) zijn er niet minder dan 5 aan deze populaire sport ge- Dankzij de bemiddeling van fchting Press International is er Irendien een permanent groot- Bid videoprogramma te zien over lien in eigen land en vele zonni- crden, terwijl er ook een kleine Itoonstelling is ingericht van de larse prototypen van planken die jde algelopen tien jaar op de ctzijn gebracht. Een foto-expo- l over dit onderwerp comple - 1 het geheel, alles in het kader I tien |aar surfen in Nederland. Jerigens komen er ook andere ten aan de orde in het Hiswa paler, toer- en wedstrijdzeilen, Llbouw, onderwatersport, wa- pkién, speedboatvaren, onder lid etc.; om de meest populaire Berwerpen maar even aan te ge- |MS lok gedurende de avondopen- llmg van de HISWA is het HIS- 1 theater voor het publiek toe- Bkelijk En niet alleen voor een pkje op de terrassen of de vi- ipresentatie over plankzeilen, ht om 20 30 uur wordt het thea- |de HISWA bioscoop. Tijdens de naranrace rond Texel maakte cineast Poederbach een fasci- tende reportage, die op de HIS- zijn publiekspremière beleeft, rendien wordt er iedere avond Isluitend aan het Rondje Te- ook nog een spectaculaire film gedraaid over surfen, en met name het „jumpen" dat deze tak van sport in Caraïbische streken zo po pulair maakt. KAMPEREN De aktie op HISWA 82 blijft niet beperkt tot het theater. Ook in de diverse hallen worden verschillen de zaken georganiseerd om een bezoek aan de tentoonstelling dit laar extra waardevol te maken. De kampeersport wordt daarbij niet vergeten. In de Westhal is een spe ciaal wedstrijd- en demonstratie plein neergelegd, waar Scouting Nederland in samenwerking met de Kampeer en Caravan Kampioen laat zien hoe je nu juist wel en niet snel je tent hoorl op te zetten. Tij dens de wedstrijden kan het pu bliek het ook zelf eens proberen. KINDEREN WELKOM Vlak bij de expositie van kam- peerartikelen in de Westhal is dit jaar een ruimte ingericht waar met name de jeugd van harte welkom is. Het recreatiecentrum De Flevo- hof uit Oostelijk Flevoland heeft er een avontuurlijke speelmogelijk- heid voor de jonge tentoonstel lingsbezoekers gecreëerd. En hoe wel het te ver gaat deze stand de naam crèche mee te geven krijgen ouders dit jaar toch de gelegenheid hun spruiten voor een uurlje of zo op deze speelplek onder te bren gen. MODELBOTEN In de passage die het Europahal- complex verbindt met de nieuwe hallen, waarmee het RAI Tentoon stellingscentrum onlangs werd uit gebreid is een expositie te bewon deren van een dertigtal modelbo- ten. In samenwerking met het Am sterdamse huis-aan-huisblad De Echo is er een modelbouwwed strijd georganiseerd. Een deskun dige jury bepaalt welke modellen de toets der kritiek kunnen door staan, en zodoende voor tentoon stellen in aanmerking komen. Met de wedstrijd zijn aantrekkelijke prij zen te winnen, die op de openings dag van de HISWA door CRM staatssecretaris H. A. de Boer zul len worden uitgereikt. HENGELSPORT Een tiental stands in de Zuidhal biedt de watersporters die ook wel eens een hengeltje wil uitgooien de gelegenheid zich te oriënteren over wat er op dit gebied te koop is. De presentatie mag er zijn: ook de vis- boten zijn in de buurt. Verwacht mag worden dat er om die reden ook veel hengelsportliefhebbers ,,pur-sang" een bezoek aan de HISWA zullen brengen. Op een castingbaan bestaat de gelegen heid mee te doen aan wedstrijden precisiewerpen, waarmee aantrek kelijke prijzen te winnen zijn. Er wordt gestreden om een goede po sitie in zowel het dagklassement als het totaalklassement, met van zelfsprekend bijbehorende prijzen. HALVE EEUW HISWA De branchevereniging HISWA bestaat dit jaar 50 jaar. Om dit feit niet ongemerkt voorbij te laten gaan heeff het KNWV in samen werking met de HISWA het initiatief genomen om tijdens de tentoon stelling op een grote stand in de Oosthal een expositie in te richten van alle klassen die er in de afgelo pen halve eeuw op de Nederlandse wateren hebben gezeild. Omdat met name de laatste jaren het aan tal klassen enorm is toegenomen was technisch niet mogeli|k dit plan helemaal volledig lë realiseren, maar ontbrekende klassen zijn er eigenlijk niet. Ze presenteren zich minimaal met een groot informatie bord. Het spreekt voor zich dat de verschillende klasseorganisaties bij deze presentatie nauw zijn be trokken Een bezoek aan de HIS WA dit jaar is zeker de moeite waard. Niet alleen is er veel te zien, maar vooral ook te doen. Tweemans zwaardboot, de „440 Natuurlijk kunnen we onmogelijk op alle nieuwtjes ingaan Daarvoor moet u de komende week richting Amsterdam. Toch willen we enkele noviteiten onder de loep nemen TWEEMANS ZWAARDBOOT: 440 Jachtwerf A. v. d. Brink ontwierp in samenwerking met Rob de Wijk een nieuwe tweemans zwaardboot de ,,440". Deze ..440" wordt van hout gebouwd. De rondspantromp bestaat ui 4 lagen van 1V? mm dik fineer die onder druk in de vorm zijn verlijnd. Door toepassing van epo- xy-hars en verf en lak op polyure- thaanbasis, wordt een vrijwel on derhoudsvrije romp verkregen. Over de volle lengte is een dubbele bodem aangebracht, waardoor de ,.440" onzinkbaar en stijf is. De boot wordt met een eenvoudig en gemakkelijk bedienbaar steek- zwaard uitgerust. De ,,440" is voor de toer- en de wedstrijdzeiler ont worpen. Een groot voordeel van de ,,440" boven vergelijkbare boten is dat deze als bouwpakket kan worden geleverd. VIER NIEUWE ZEILPLANKEN Ten Cate Sporls B.V. uit Almelo E," (PW ijdens de HISWA-tentoonstelling. zal weer een gratis toegankelijk Trsporttheater worden georganiseerd. Dagelijks vindt om 13 en 15 uur theaterprogramma plaats waarin sportlieden en deskundigen voor voetlicht treden om het publiek over hun ervaringen te vertellen, vnaast zullen regelmatig modeshows worden georganiseerd: op kdagen om 12.30 en 14 uur, op zaterdagen en zondagen om 12,14 en uur. De modeshows worden ditmaal ritmisch gepresenteerd in een gramma waarvan Cécile Knapper de choreografie verzorgt en Barbara Graaf de ladyspeaker is. In het theater komen tien verschillende "rrsportthema's tijdens één of meerdere voorstellingen aan de orde. iresentatie is in handen van de watersportminnende NOS-presentato- Noortje Roll en Frans van Dusschoten. let name nog relatieve jonge watersportvormen als plankzeilen en tmaranzeilen zullen ruim aan bod komen. Het feit dat het dit jaar ■tes tien jaar geleden is dat de zeilplank in Nederland werd geintrodu- 'd, is daar niet vreemd aan. Tijdens zes theatervoorstellingen zullen 'klassekampioenen demonstraties geven op droogtrainers, ook het isk wordt bij deze shows betrokken. 'P de werkdagen zal iedere avond om 20.30 uur een film worden oond over de afgelopen zomer gehouden catamaranrace rond Texel. film beleeft tijdens de HISWA zijn publiekspremière Het HISWA- ,,er Is dit jaar gesitueerd in de Verbindingshal, grenzend aan de ipahal. Het is permanent geopend van 12 tot 17 uur en op werkdagen nog van 19 tot 22 uur. Het theater is in Caraïbische sfeer ingencht, aan neaterbar kunnen echter ook niet-tropische drankjes worden besteld issen de theatervoorstellingen en modeshows door zal een continu ""ld videoprogramma over de plankzeilsport te zien zijn. brengt vier nieuwe zeilplanken, te weten de TC Beacher. TC Hunter, TC Rocky en TC Win. TC Beacher: Allround surfplank Het uitstekend aan onze Noord zeekust te beoefenen brandingzei- len is voor menige surfer een uitda ging. De TC Beacher is een ver nieuwde aanmerkelijk lichtere ver sie van Ten Cate's vertrouwde sta biele TC 36. Het nieuwe model is uitgevoerd met de laatste ontwik kelingen op surfgebied. zoals een vario-zwaard, drie mastvoetpositie en een handig trekoog. Speciaal voor het brandingzeilen en jumpen kunnen op eenvoudige wijze voet banden worden gemonteerd. TC Hunter: snelheid De lange en lichte TC Hunter is gebouwd op snelheid, uitgevoerd met een uitwisselbare mastvoet- kast, geschikt voor drie mastposi- ties en twee verschillende koppe lingen, voetbanden en een kunst stof klapzwaard dat nagenoeg ge heel in de plank verdwijnt. TC Rockey: voetbediend klap zwaard In samenwerking met Tim Klijn ont wikkelde Ten Cate een korte, brede en lichte fun- of jumpboard, de TC Rockey, evenals de TC Hunter uit gevoerd met een lexan mastvoet- kast met verstelbare mastposities, met drie voetbanden en twee skeg- gen en een speciaal ontwikkeld voetbediend klapzwaard. TC Win: beperkt aantal De beroemde Oostenrijkse expert Georg Lechner ontwierp speciaal voor Ten Cate een lang racemodel. De TC Win is het neusje van de zalm voor de fervente plankzeiler en er zal slechts een beperkt aantal van gemaakt worden. WINDGENERATOR Met de LVM windgenerator kan bij uw afwezigheid de accu ,,op peil" worden gehouden Vierentwintig uur per etmaal draait de generator in de wind en laadt de accu met max. 2 Amp/uur bij. Het geheel is vervaardigd van roestvrije materia len, weegt slechts 3,7 kg en heeft een diamater van 46 cm. Desge wenst kan een regelaar worden ge- moteerd ter voorkoming van het overbeladen van de accu Advies prijs: 1.045 - incl. BTW. EUROMARINE VIDEO HYDRO- GRAPH Een elektronische dieptemeter met een tv-scherm, dat een nauwkeurig beeld geeft van de bodem, waarbo ven men zich bevindt. De transdu cer tast vanaf de onderkant van het schip de grond af. Op het scherm verschijnt van rechts naar links een lijn, die de vorm van de grond, vis sen. wrakken en obstakels weer geeft. Dankzij het geheugen kan desgewenst een beeld worden vastgehouden. Het dan stilstaande beeld geeft de situatie onder water duidelijk weer. De Video Hydrograph is instelbaar op vier meetbereiken, vanaf nul tot resp. 3, 121/z, 25 en 100 meter diepte Ter beveiliging en als on schatbare hulp bij het navigeren kan elk meetbereik worden inge steld op minimum en maximum diepte. Bij het bereiken van deze ingestelde alarmering wordt u door middel van een duidelijk hoorbare toon gewaarschuwd Aansluiting. 12volt. Prijs: 1 050,- incl. BTW KLEIN EN LEKKER WARM Deze niet alledaagse kombinatie wordt gerealiseerd door de uit Ca nada geïmporteerde kajuitkachel Forche 10, die op petroleum of gas- iriao dc eerste Windsurfer is er heel Dot veranderd bij het ptankzetlen: aan de verschillende technieken van surfen (brandingzeilen, recreatiesurfen, wed strijdvaren, jumpen, snelheidswedstrijden etc.} zijn ook de modellen aangepast. Inclusief de vier nieuwe modellendie Ten Cate Sports op de Hiswa 82 intro duceert, op deze foto dc complete serie van zes verschillende planken (in prijs var. .rend van circa 1600 tot 2100}waarmee de fabrikant tegemoet kor.- aan dc vraag van het publiek naar een groot assortiment geschikt voor Zeilplank wordt tiener. Tijdens de HISWA '82, om wat preciezer te zijn op 17 maart 1982, viert de plank officieel zijn tiende verjaardag. Op die datum namelijk arriveerde de eerste container zeilplanken in Nederland geadresseerd aan Ten Cate Textiel in Nijverdal. Officieus heeft de zeilplank het tienjarige jubileum al lang achter de rug, want aan de uiteindelijke produktie ging uiter aard een ontwikkelingsperiode vooraf; al in 1971 verschenen de eerste publicaties in kunststofvakbladen. Aan een van deze publicaties heeft de zeilplank zijn komst naar Europa en daarmee zijn gigantische succes te danken. Even terug naar „af". De geestelijke vaders van de plank waren de Amerikanen Hoyle Schweitzer en Jim Drake. Wie nu precies verantwoordelijk is geweest voor welk gedeelte van de plank weten we niet. Wel doen er allerlei verhalen de ronde dat Jim Drake de eigenlijke „grote" man achter de eerste plank zou zijn geweest en dat Hoyle Schweitzer het commer ciële brein was, maar deze verhalen zijn nooit met bewijzen hard gemaakt. Feit is in ieder geval dat deze twee mensen de eerste plank die „Windsurfer" kwam te heten, op de markt brachten. olie brandf. Deze roestvrijstalen ka chel, afgewerkt met gepolijst koper, is voorzien van een vergassings brander, die u kent van de bekende petroleum-vergassers. echter aan gepast aan de verbranding van gasolie. Ondanks een max. kapaciteit van 2250 k/cal is de hoogte slechts 39 cm Pnjs excl druktank 799,- incl BTW. NIEUW SURFZEIL De verticale zeilsnit heeft zich al sinds eeuwen bij zeilschepen be wezen. De zeilmakers van Akutec hebben zich verdienstelijk ge maakt, door de voordelen van de verticale zeilsnit boven de honzon- tale, in de surfpraktijk te brengen Het verticale verloop van de ketting zorgt voor een betere verdeling van de trekkrachten, om van de langere levensduur maar niet te spreken. Overigens: lengtebanen openen nieuwe wegen bij de attractieve vormgeving van een zeil. WAARSCHIP 660 Met de introductie van dit nieuwe Waarschip is de wens van velen in vervulling gegaan Er moest een schip komen tussen 570 en de 730 De 660 is vooral voor de zelfbou wer ontworpen en gebouwd. Hoyle Schweitzer was een en thousiast golvensurfer, een sport die in Amerika razend populair is geweest, en Jim Drake was hele maal verzot op zijn catamaran, een „Hobie". Deze laatste ergerde zich aan het feit dat het hem iedere keer een half uur op- en aftuigen kostte, wanneer hij na zijn werk eventjes het zilte nat wilde proeven, terwijl Hoyle Schweitzer met zijn golven- surfboard niet meer afhankelijk wil de zim van de golven maar ook de wind als voortstuwingsbron wilde benutten Deze twee mensen ontmoetten elkaar, bleken met hun gedachten op dezelfde golflengte te zitten en dat historische moment was eigen lijk de voorloper van de geboorte van de windsurfer Er werd tijden gefilosfeerd over de vorm van de plank, de tuigage en uiteindelijk kwam er een lijnenplan voor de Windsurfer uil de bus De plank werd geprobeerd en was, na een uiterst moeizame leerperiode, een doorslaggevend succes. Hij zag er uit als een soort king-size skate board, vervaardigd van polyethy leen, met een houten zwaard, een houten giek en andere voor ons in middels zwaar verouderde con structies. Maar toch trok het de aan dacht van onder meer Dupont Ma gazine, het brancheblad van een Amerikaanse kunststofgigant. En dat blad ging ook door de handen van de directie van het, zo tegen het eind van de zestiger jaren 9000 man tellende, textielconcem Ten Cate in Nijverdal. In populair taalgebruik kan gesteld worden dat de textielafdeling van Ten Cate zeer slecht draaide onder invloed van de alom in de branche heer sende malaise Daarom werd er gezocht naar diversificatie die het bedrijf een wat minder wankele ba sis moest geven, In augustus 1971 viel het oog van Martin Spanjer, toenterti|d werkzaam op de afdeling marketing services van Ten Cate, op een klein artikeltje in Dupront Magazine Een verhaal gewijd aan twee Amerikanen en hun uitvin- I ding, de „Windsurfer" De eerste zeilplankde Windsurfer, is tien jaar geleden door de Nederlandse fabrikant Ten Cate 'op dc Europese markt geïntroduceerd en is nog steeds de ■rootste wedstrijdklasse ter wereld. Er varen over de hele wereld meer dan 50.000 Windsurfers. Nu wilde het geval dat Ten Cate net was begonnen met het weven van jachtzeildoek en zo'n Windsur fer, ,,zo'n geval met een zeil erop", zoals Spanjer het zelf plastisch om schrijft, was natuurlijk een artikel waarmee uitstekend promotie voor Ten Cate jachtzeildoek kon worden gemaakt. Hij weet het zich als de dag van gisteren te herinneren: „Ja, ik zag dat helemaal voor me Een paar van die planken, zeiltjes met Ten Cate reclame er in en „pats" Je had een uitstekend mid del om het Nederlandse publiek op een ludieke manier op de Ten Cate produkten attent te maken". Na een onënteringsreis naar Amerika werden er een paar plan ken bij Hoyle Schweitzer en Jim Drake besteld. En die bewuste con tainer met planken arriveerde op 17 maart 1972 in Nederland Je zou kunnen zeggen dat de problemen pas toen begonnen. Je kunt wel zeilplanken als promotiemiddel wil len gebruiken, maar dan moet je ze wel kunnen bedienen. En allleen al het optuigen van dat „rare geval" nam in het begin bijna een dag in beslag, om van het zeilen nog maar niet te spreken. Maar Martin Span jer, zijn vrouw en een aantal trouwe vrienden hielden stug vol. En een paar maanden later hadden zij de edele kunst van het plankzeilen min of meer onder de knie. Martin Spanjer weet zich uit deze periode nog een pracht anekdote te herinneren: „Tijdens een Snee kweek besloten wij als Windsurfer promotieteam voor het starteiland langs te varen en zo de aandacht op de Windsurfer te vestigen. Pro bleem was echter dat het nog al hard woei en wij nog geen van allen enige hardweerervaring hadden. Het publiek echter lag krom van het lachen over die gekken die steeds weer van die „strijkplank" vielen. In het zeil stond met koeie- letters: „DIT IS EEN WINDSUR FER" maar we kregen het zeil er niet helemaal uit omdat het zo hard woei. Dit alles uiteraard tot grote hilariteit van de vele belangstellen den, die, zodra er een tipje van het zeil uit hei water was, mee begon nen te lezen: „Dit, Dit is Dit. Dit is een Windsurfer". In middels was bij Ten Cate het be sluit genomen dat binnen de afde ling Marketing Services een werk groepje gevormd zou worden dat zich intensief met de Windsurfer zou gaan bezighouden. Martin Spanjer werd projectleider. Wie denkt dat de Windsufer nu meteen het meest gevraagde artikel in sportzaken werd, slaat de plank mis Het waren moeilijke jaren in het begin. Maar toch kwam er drup pelsgewijs meer vraag. Aanvanke lijk van vrienden en bekenden die na enige stuntelpogingen toch fidu cie in de Windsurfer kregen, en la ter ook vanuit het buitenland. Teza men opperden zij het idee dat het voor de plankzeilsport in Europa een goede zaak zou zijn wanneer de Windsurfer ook in Europa ge produceerd zou worden. Ten eer ste omdat dan beter aan de ge staag groeiende vraag zou kunnen worden voldaan en ten tweede om dat het overvliegen van planken van Amerika naar Europa bepaald geen goedkope zaak was. Bij Hoy le Schweitzer, de man die alle rech ten van zijn compagnon Jim Drake inmiddels had overgenomen, vond het idee weerklank. üe teerling was geworpen, een textielfabriek zou zich gaan bezig houden met de produktie van plan ken. Het werkgroepje binnen de af deling marketing services werd de top van het nieuw op te richten be drijf: Ten Cate Sports. Toen bleek dat er werkelijk een boterham te verdienen was in deze sport, bleef ten Cate niet lang alleen. De plan- kenfabrieken rezen bij wijze van spraken als vanuit het niets uit de grond. En daarmee ook dé proble men op het gebied van patentrech ten. Want Hoyle Schweitzer had in diverse landen, waaronder ook Duitsland, octrooi aangevraagd om zijn produkt tegen kopiëren te be schermen. Verschillende van die fabrikanten van het eerste uur mochten hun produkt in licentie bouwen en ook verkopen in ons buurland (uiteraard tegen een forse vergoeding) maar het grootste ge deelte werd met gerechtelijke maatregelen van de Duitse markt geweerd In Nederland had Schweitzer verzuimd zijn patent te deponeren met als gevolg dat er in ons land een ongelofelijke handel in allerlei merken en types planken ontstond. Ten Cate heeft nog wel pogingen gedaan om door middel van de auteurswet deze ontwikke ling een halt toe te roepen, maar zij bereikten niet meer dan een paar jaar uitstel van executie. Toen de rechter besloot dat het auteurs recht niet van toepassing was op de plank, was het hek van de dam en werd Nederland overstroomd met planken. Het leek een goud mijntje die plankenhandel, zodat er steeds meer gegadigden op kwa men dagen om een stukje van de grote koek mee te pikken. Niet al leen op verkooptechnisch gebied maakte de windsurfsport de nodige stormachtige ontwikkelingen door. Ook organisatorisch was er het no dige aan de hand. De plankzeilers van het eerste uur wilden zich graag georganiseerd zien, liefst on der de brede vleugels van het Ko ninklijk Nederlands Watersport Verbond, zodat er ook wedstrijd voor hen georganiseerd zouden worden Maar het KNWV wist niet goed wat het met de zeilplank aan moest. Was het nu een klein zei lend vaartuig of niet? De surfers besloten hun eigen bond op te richten, de Nederlandse Windsurfbond Nadat de zeilplank eenmaal, middels een proefpro ces, zijn „stekkie" binnen het vaar- reglement had gekregen, was het Verbond wel genegen de NWSB in het KNWV op te laten gaan, maar toen waren op hun beurt de surfers weer bang hun eigen identiteit bin nen dat grote lichaam te verliezen. Zo is er jaren „gehakketakt" over een integratie van het KNWV en de NWSB en eind 1981 kreeg dit sa mengaan eindelijk zijn beslag. Het is inmiddels wel duidelijk geworden dat het plankzeilen in de tien jaar dat het nu bekend is in Europa, de snelst in populariteit stijgende sport is geworden. Een sport die zoveel enthousiaste aanhangers telt dat ook het Internationaal Olympisch Comité er niet meer omheen kan. En in 1980 werd het plankzeilen dan ook de zevende Olympische klasse. Inmiddels was er achter de schermen een enorme stnjd gaan de tussen Hoyle Schweitzer en Fred Ostermann, de „bonzen" van respectievelijk de Windsurfer en de Windglider. Een van deze twee merken namelijk zou de Olympi sche plank worden. De weeg schaal van de International Yacht Racing Union, die hierover een be slissing moest nemen, sloeg aan vankelijk door in het voordeel van de Windglider, zodat moest worden aangenomen dat de plankzeilers in 1984 tijdens de Olympische Spelen in Los Angelos (nota bene de ge boortestad van Hoyle Schweitzner) tegen elkaar in het strijdperk zou den treden op Windgliders. Inmid dels is er opnieuw gehakketak ont staan, waardoor het zelfs nog niet zeker is dat plankzeilen onderdeel wordt van deze Olympische Spe len. Conclusie: de zeilplank is nu „tiener" geworden en groeit in snel tempo door naar zijn volwassen heid.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 13