cE Omwonenden blijven zich verzetten teaen crossbaan op de Leusderhei Aandacht voor niet-rokers in de openbare gebouwen Dinsdag thema-avond over alternatieve geneeswijzen J^O\^ „GEMEENTELIJKE BESLISSING IN STRIJD MET AFSPRAKEN" Informatiemarkt in vrouwenkafé BDU gedeputeerde Schapenk: eusden mag isschien aan mersfoort toegewezen uizen bouwen Vandaag in de Leusder Krant TWEE RAADSLEDEN KOMEN MET VOORSTEL Leusder Krant! Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden FOTO-KOPIE NODIG? Geen krant ontvangen? V Verantwoordelijk redakteur: BERT VOS Redaktie en administratie: Rozendaallaan 9 Postbus IT 3830 AA Leusden Centrum Telefoon (033) 941495. b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U 40261 Giro 871441 Abonnement 14,05 per kwartaal. Uitgave B.D.U. B.V. DONDERDAG 11 MAART 1982 - 13e JAARGANG NO. 94 van een ers) onzer verslagge- LEUSDEN - De kans be- itaat, dat Leusden een aantal esubsldleerde woningen, Ie nu nog aan de gemeente imersfoort zijn toegewezen, zal mogen bouwen. Dat zal lebeuren, wanneer Amers- tort er niet in slaagt tijdig ge- ruik te maken van het haar oegewezen contingent wo ningen In de gesubsidieerde feer. Een deel van het mersfoortse contingent zal an kunnen worden overge- eveld naar Leusden. Dat zal ichter nooit betekenen, dat .eusden meer mag (of moet) ouwen dan thans gepland. Dat zei gisteravond op een lerklezingsbijeenkomst in .eusden de gedeputeerde fs. A. W.G. Schapenk (CDA). Ohapenk, die zich binnen et provinciale college bezig- oudt met ruimtelijke orde ring, was hier op uitnodiging an de plaatselijke afdeling an het CDA. In het Gerefor- neerd Dienstencentrum leid de gedeputeerde Scha- lenk, binnen het kader van lijn provinciale verkiezings- jernee, een spreekbeurt, laarbij roerde hij ook enkele .eusdense aangelegenhe en aan. Uit de woorden van Scha- jenk valt op te maken, dat hij serieus rekening mee- ludt, dat Amersfoort er dit |aar of volgende jaren niet in tal slagen om het voor één ar vastgestelde woning- uwprogramma uit te voe len. De gedeputeerde wees op de gifvondsten, die op ver- chillende plaatsen in Imersfoort zijn gedaan, en lie mogelijk vertragend zul len werken op de woning bouw. „In dat geval moeten de aan Amersfoort toegewe zen woningen voor de pro- rlncle Utrecht behouden blij- «n. Leusden heeft dan pre- arentie, wanneer het gaat om lie woningen over te heve- en", aldus de CDA-lijsttrek- ter bij de provinciale verkie- ingen. Schapenk wees er overi gens op, dat Leusden toch niet mag mopperen over het tot nog toe toegevallen lontlngent. Volgens hem is lat te danken aan het feit, dat ■eusden zich bereid heeft ge tond om de wijken Claeve- lenblad en Wildenburg ver meld te realiseren. „Wan neer u dat niet had gedaan, bad u niet gekregen, wat u nu lebt gekregen", aldus Scha penk. Zie ook de rubriek «Het Kader van de Verkiezingen" - Lucaus Koch over alternatieve geneeswijzen 3 Het Kader van de Verkiezingen 3 Janek in Hakhorst 5 - Mens en z'n hobby 5 - Sport - Loep op Leusden - Medische diensten - Hiswa opent vrijdag - Film 7 9 en 11 9 13 15 - Crossen op de hei wordt nog steeds niet gewaardeerd (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Bewoners van de buurtschappen Waterloo en de Hoge Klei zijn bitter teleurgesteld over de toestemming die B. en W. aan de crossvereniging opnieuw hebben gegeven om hun sport uit te oefenen op een terrein nabij de Kolonel van Royenweg. Bewoners in de omgeving van dit crosster rein op de Leusderhei zeggen grote overlast te ondervinden van het lawaai van de motoren. Het feit dat B. en W. toestem ming hebben gegeven om het crossen op de hei te hervatten is bij de bewoners erg slecht gevallen, temeer daar men in de mening verkeerde dat de gemeente het crossen op deze plaats niet zou toestaan, tenzij er behoorlijke geluidswerende maatregelen genomen zouden worden. (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Jan Jacobs (PKL) en Rinze Bloemhof (D'66) zullen met een voorstel komen waarbij op de één of andere manier het roken in openbare gebouwen, maar in ieder geval tijdens openbare vergaderingen wat wordt beperkt. Het verzoek om met een voorstel te komen werd dinsdagavond tijdens de vergadering van de commissie Alge mene Bestuurszaken gedaan door de voorzitter, burgemeester mr. J. W. M. Rademaker. Het onderwerp „roken" stond dinsdagavond op de agenda van de raadscommissie, dit op uitdrukkelijk verzoek van de gemeenteraad. Men kwam er echter niet uit, reden waarom het onderwerp bij een volgende gelegenheid weer aan de orde zal komen. Over het algemeen waren de leden van mening dat er best meer rekening gehouden kan worden met niet-rokers. Rinze Bloemhof dacht daarbij aan het instellen van bepaalde ruimtes waar niet gerookt mag worden of een rookverbod op bepaalde tijden. Het In gebruik nemen van het nieuwe gemeentehuis zou naar de mening van het D'66 raads lid een goede start kunnen zijn. In dit gemeentelijk gebouw zou een vergaderruimte kunnen komen waar een algeheel rookverbod van kracht is. Ook zou de heer Bloemhof niet tegen een rookverbod in de raadzaal zijn. De heer Baaiman (Gemeentebelangen) ziet niet zoveel in verbodsbepalingen. Hij zou liever zien dat de voorzitter van een vergadering een beroep doet op de aanwezigen om het roken zoveel mogelijk te beperken. „Als het waar is dat ook rook echt schadelijk is voor de omgeving, moeten we echter onmiddelijk stoppen", zo meende Henk Baaiman. „Anders heb ik liever dat mensen roken, dan dat ze chagrijnig worden," aldus niet-roker Baaiman. Al het gepraat over roken en niet-roken leverde echter geen voorstel op waarmee alle partijen tevreden waren. Jan Jacobs en Rinze Bloemhof gaan nu proberen een voorstel te formuleren waarmee misschien wel iedereen zich kan verenigen. Na een winterstop is het cros sen op de Leusderhei vorige week zaterdag weer begonnen, nadat B. en W. daar kennelijk toestemming voor hadden gege ven. Met name de bewoners van de Hoge Kleiweg hebben dat dul- v'ijk kunnen merken. Klagen bil de Rijkspolitie over de overlast had geen enkel resultaat. Men zei daar „van hogerhand op dracht te hebben gekregen tot nader order niet op te treden te gen de overlast". Afgelopen dinsdag kreeg één van de betrokkenen, de heer J. H J. Terwindt, de gelegenheid om de bezwaren van de bewoners nog eens uileen te zetten tijdens de ver gadering van de commissie Alge mene Bestuurszaken. De heer Ter- windt herinnerde de voorzitter aan een bijeenkomst van 9 oktober on der leiding van de wethouder voor Ruimtelijke Ordening, waarbij van de kant van de gemeente toezeg gingen werden gedaan over de toe komst van het crossen op de hei Het crossen zou. aldus de wethou der. niet toegestaan worden als er, ook na het aanbrengen van voor zieningen, nog overlast voor de omwonenden zou zijn. Op grond van deze toezegging van de kant van de gemeente kwam men een „gentlemen agreement" overeen waarbij toestemming werd gege ven tot een verlenging van de proefperiode waarin gecrosst mochTworden tot 30 november van het vorig jaar Pas vorige week donderdag werd het de belanghebbenden dui delijk dat de gemeente zich niet aan de afspraak zou houden In de briejjdie de onwonenden 'aan het college van B en W en de ge meenteraad gezonden hebben staat, dat de betrokkenen „verbij sterd" zijn over de gebruikte argu menten van de kant van B. en W Een aantal crossers zou ge dreigd hebben een eventueel ver bod massaal te zullen overtreden. De algemene politieverordening zou onvoldoende mogelijkheden bieden voor een adequaat vervol gingsbeleid Bij een massale overtreding van de APV zou het onmogelijk zijn de overtreders aan te houden. Niet alleen de bewoners van hui zen in de buurtschap Waterloo en aan de Hoge Kleiweg zeggen over last te hebben van de geluidsover last die de motorcrossers veroorza ken. Ook de Sinai-kliniek en Zon en Schild zijn niet te spreken over het motorlawaai. Een brief van beide instellingen over dit onderwerp is onderweg naar de gemeente, zo werd dinsdagavond duidelijk. OVERWEGING Ondanks het feit dat de bewo ners erg boos zijn op de gemeen te willen ze wel blijven praten om alsnog een voor alle partijen be vredigende oplossing te vinden. Uitgangspunt zou wel moeten zllr 'ot B. en W. het genomen besluit herzien of in leder geval opnieuw in overweging nemen. Ot de bewoners op korte termijn veel kans maken, valt te betwijfe lenBurgemeester Rademaker zei dat het besluit om crossen op de omstreden plaats toe te staan was genomen vanuit een gevoel van onmacht. Op dit moment is geen betere plaats beschikbaar voor de motrorcrossers Een lichtpuntje voor de omwonenden zou kunnen zijn dat ook de provincie zich mo- DOKTERSDIENST: 03425-1222 ■PBHHMfl menteel bezighoudt met het pro bleem van de crossers. Ook op dit niveau probeert men een ander en beter geschikt crossterrein te vin den Een andere plek op de Leus derhei om te crossen, wat verder van de bebouwing afgelegen, zou misschien meer voor de hand lig gen. Defensie wil daar uit veilig heidsoverwegingen echter geen toestemming voor geven. Het hangt overigens ook van het ministerie van Defensie af of de crossers gebruik kunnen blij ven maken van het toegewezen terrein aan de kolonel van Royenweg. Formeel heeft de be treffende staatssecretaris slechts tot 1 september 1982 toe stemming gegeven voor het ge bruik van het terrein. I Rozendaallaan 9 ^^.eusden-C. (van een vers) onzer verslagge- Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Vtrtchljnt dinsdag an donderdag in da gsmssnts Leusden. Familieberichten en losse advertenties 37 cent per mm. BIJ kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,20 per regel (40 cent per mm). Losse nummers: 75 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ona kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum ia dage- "|ks van 9,00 tot 12.00 uur an van 14.00 tot 17.00 uur 9*opend. Zaterdags gesloten. LEUSDEN - Op maandag 15 maart is er in het Vrouwenkafé een Informatie-markt. Aanlei ding om dit te organiseren is het feit dat er in het vrouwenkafé vaak gevraagd wordt naar ver schillende vrouwenorganisa ties, hun doelstellingen, werk zaamheden, achtergronden en kontaktpersonen. Vanaf 20.30 uur kunnen vrou wen hun licht komen opsteken bij diverse informatiekraampjes in het kafé Uitnodigingen zijn onder meer gegaan naar vredesbewegin gen, politieke groeperingen, Moe der-Mavo. VOS, VIDO. assertivi- teitscursus, vrouwen-ontmoetings centrum, KPO, vrouwencabaret en vele anderen Voor informatie kunt u terecht bij Joke Traals. tel 943031 ofTreesje Schaetfer, tel. 941853. Door gebrek aan vrouwkracht bij het organiseren van deze info markt is het heel wel mogelijk dat er vrouwengroeperingen niet werden benaderd Zij zijn evenwel hartelijk welkom om met een informatie- kraam het geheel kracht bij te zet ten, maar worden wel verzocht eerst kontakt op te nemen met bo venstaande vrouwen. Het vrouwenkafé is elke maan dagavond open van 20.00 uur tot 24.00 uur in de Hakhorst. Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141. LEUSDEN - Aanstaande dinsdag (16 maart) organi seert de Werkgroep Gezond heidszorg Leusden een the ma-avond over alternatieve en klassieke geneeswijzen: doolhof in de gezondheids zorg?" Medewerking aan de avond, die een initiatief is van het PPR-aktiecentrum Leus den, wordt onder meer ver leend door de huisarts Lucas Koch en de natuurgenezer Jelle Boorsma. De toegang tot de avond, die vanaf 20 uur wordt gehouden in De Hak horst, is voor ieder belang stellende gratis toegankelijk. De organisatoren stellen zich het verloop van de avond als volgt voor: 20.00 uur opening door de voorzitter. Ton Kuipers, die docent is aan de Hogere School voor Ge zondheidszorg in Leusden. Vervol gens inleidingen door Jelle Boors ma (over alternatieve geneeswij zen) en Lucas Koch (over de klas sieke geneeswijzen) Daarna kan de zaal reageren. Vervolgens is er tijd ingeruimd voor een forumdis- kussie, waaraan ook de wijkver pleegkundige zuster L. van Kalkert en een lid van de patiéntenbelan- genvereniging Zeist deel zullen ne men Tegen 22.00 uur hoopt men tot konklusies en afronding te ko men. De thema-avond is door de werk groep belegd in verband met het belang van het onderwerp én met het oog op eventuele mogelijkheid en wenselijkheid van oprichting van een patiëntenvereniging, pa tiëntengroep ot patiëntenraad. Ter toelichting schrijven de organisato ren: ..In de gezondheidszorg doen zich twee opvallende ontwikkelingen voor: 1de praktijk van de alternatieve geneeswijzen, en 2) de democratiseringsbeweging die in de gezondheidszorg een steeds grotere rol spelen De in vloed van de democratiseringsbe weging in de gezondheidszorg is zo groot geworden, dat de overheid er een beleidszaak van heeft ge maakt. Beide feiten hangen samen met een algemener en fundamenteler feit, namelijk dat mensen zelfbe wuster, onafhankelijker zijn gewor den, of zoals dat in de gezond heidszorg heet. .mondiger" Dat hangt weer samen met twee ande re ontwikkelingen. Enerzijds is de tegenwoordige patient beter geïn formeerd over zaken die de ge zondheid betreffen, anderzijds is hij, of vooral zij, zich ook bewust geworden van het belang van zijn haar ervaringen Ziekte is immers een individuele ervaringsgeschie denis. En dat is specifiek voor deze tijd. het grote belang dat men hecht aan patiéntenervaringen Men spreekt dan ook wel van de speci fieke ervaringsdeskundigheid van de patiënt. Die deskundigheid mag niet ver loren gaan In dat opzicht is de or ganisatie van patiënten in vereni gingen, groepen of raden geen luxe Ook Leusden hecht aan het belang van democratisering en er- vanng Vandaar de vorming en het initiatief van de werkgroep om een aantal thema-avonden te organise ren, waarvan die op 16 maart as. de eerste is." ZIE OOK PAGINA 3. Met de belangstelling voor andere geneeswijzen groeit het aantal homeopatische middelen bij de drogist. S 7 L

Leusder Krant | 1982 | | pagina 1