Is mensen maar contact houden met hun huisarts i AC GEEFT EEN BU 1^1 Het Treurigste van de Week De charme van een cynisch klimaat kan Leusden niet ontzegd worden leusder krant: ucas Koch, huisarts in Achterveld, ver alternatieve geneeswijzen: ramt: [Leusder Krant! [donderdag 11 maart 1982 FOTO-KOPIE NODIG? "■STSSS UITEN TOCH EEN BEETJE THUIS. Geen nieuwe partijen bij raadsverkiezingen Christelijke partijen als eersten Agenda plaatselijk nieuws i een onzer verslaggevers) LEUSDEN - „Het leeft heel erg onder de mensen, dat weet ik ,l(er." Lucas Koch heeft het over alternatieve geneeswijzen, .jlgende week dinsdag is hij één van de inleiders op een door de PPR georganiseerde bijeenkomst over alternatieve ge- [neeswijzen. Koch zal er min of meer de vertegenwoordiger 2||n van de „reguliere" (gewone) geneeskunde, naast Jelle jorsma, die van de natuurgeneeskunde zijn broodwinning >ft gemaakt. Lucas Koch is van harte bereid om aan die rónd zijn medewerking te verlenen. Niet omdat hij persoon- Üjk een fervent voorstander van alternatieve geneeswijzen is, wel omdat hij het van groot belang acht, dat er een voortdu- ind gesprek is tussen reguliere artsen enerzijds en alterna te genezers anderzijds. Met name in het belang van de jtiënt. ucas Koch: ,,lk kan me ontzet tend goed voorstellen, dat die aller lieve geneeswi|zen mensen zo eighouden. Als je al geruime tijd jr hel een of ander door je huis arts of een specialist behandeld jrdt, en je vind daar geen baat bij, [n wil je graag een andere moge- leid proberen. En ik moet ook agen. dat er mij gevallen bekend Iqn van mensen, waarvoor de re- pere geneeskunde weinig kon t, en die dan via een of andere smatieve geneeswijze geen last ir hadden van hun kwaal. Bij- jrbeeld een man, die al jaren- last had van een knie. Die jëg van een alternatieve genezer I het advies om geen zout meer te xuiken. En hij had prompt geen inafhankelijk nieuwsblad Dorde gemeente Leusden. 'erschijnt elke dinsdag en onderdag. Verantwoordelijke redaktie: Sert Vos larnix Kreijns (pi. verv.) Redaktie: Öertien Engplkens Caspar van Loo. Inlevering kopij en ad vertenties: voor het dinsdagnum- mer tot uiterlijk maan dagmiddag 12.00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur Redaktetie en admini stratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: 54,20 per jaar; 27,60 per half jaar; 14,05 per kwartaal. Klachten bezorging: Ais abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvan gen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent be zorging (dinsdag en don derdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur be- zorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde fo to's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbeta ling van 5,- per exem plaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 tn.v. BDU b.v. te Barne- veld, met duidelijke ver melding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waar op de foto werd ge plaatst, U kunt ook kon- tant betalen op ons kan- 'oor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont vangt u de gewenste fo to's thuis. BE LEUSDER KRANT is een I ««Save van de BDU-kranten- ^^[letle te Barneveld. last meer van zijn knie. Onverklaar baar, voor mij althans." Maar alternatieve genezers be reiken niet altijd dit soort pracht- resultaten. Koch kent ook het voor beeld van de ouders die voor hun kind, dat voor de zoveelste maal last van steenpuisten (nu in de neus) de hulp inriepen van een na tuurgenezer. De behandeling leid de echter niet tot genezing van het zieke kind, integendeel. Toen het patiëntje veertig graden koorts had, werd in allerijl een arts te hulp ge roepen. Die stelde vast, dat het kind een flink abces in de schedel holte had en aan bloedvergiftiging leed. Het kan dus ook erg verkeerd gaan Lucas Koch stelt vast, dat er op z'n minst twee belangrijke verschil len zijn tussen reguliere en alterna tieve genezers ,,ln de eerste plaats zijn wij opgeleid voor het stellen van een diagnose, terwijl zij dat niet zijn. Ten tweede is hun uit gangspunt helemaal anders. Medi ci gaan er van uit, dat je zieke men sen beter moet proberen te maken. Daarbij maken ze bijvoorbeeld ge bruik van antibiotica om infectie te weren. Dt zullen alternatieve gene zers niet doen. Die zien infectie als een symptoom van het feit, dat er iets niet goed is in het lichaam en zeggenje moet die infectie niet be strijden maar juist er uit laten ko men. Ik persoonlijk heb vertrouwen in de reguliere geneeskunde Maar ik beweer niet de wijsheid in pacht te hebben. Het is voor mij ook aan vaardbaar, dat een alternatieve aanpak soms tot betere resultaten leidt dan een reguliere. Maar het gaat er mij om, dat je met de groeiende belangstelling voor al ternatieve geneeswijzen ook bij ve le patiënten de twijfel en de vragen ziet toenemen. Dat moeten we zien te voorkomen én we moeten voor komen dat een alternatieve behan deling tot rampzalige gevolgen leidt." Conclusie van Koch. ,,!k heb er geen bezwaar tegen als patiënten naar alternatieve genezers gaan, als ze dan maar wel contact hou den met hun huisarts. En ook aan vaarden, dat de reguliere genees kunde soms beter voor hen is." De Achterveldse huisarts zegt dat dit standpunt door al zijn colle ga's in deze gemeente wordt ge deeld. Niemand zegt die alterna tieve geneeswijzen, dat is hele maal niks." en zijn vaak bang om hem voor het hoofd te stoten. Als je zegt naar een alternatieve genezer toe te willen, dan kan dat gemakkelijk als een gebrek aan vertrouwen in de eigen arts worden opgevat. Lucas Koch zegt dat in ieder geval niet te zullen doen. Hij wil juist bevorderen, dat patiënten die naar alternatieve ge nezers toe willen dat met hun arts bespreken en dat zij tijdens zo'n alternatieve behandeling ook con tact houden met hun huisarts Koch is zelfs bereid om tot bepaalde vor men van overleg met alternatieve genezers te komen, bijvoorbeeld door het uitwisselen van gegevens ,,Maar dan natuurlijk alleen op ver zoek van de patiënt," aldus Lucas Koch. In het verlengde van die opstel ling ligt Koch's medewerking aan de PPR-bijeenkomst Hij zal er schouder aan schouder zitten met de in Leusden enige faam genie tende natuurgenezer Jelle Boors- ma. „We moeten er met elkaar over gaan praten, Om leed te voor komen", aldus Lucas Koch. Rozendaallaan 9 Leusden-C. KADAVERMELDING VOORTAAN BIJ SLACHTHUIS LEUSDEN - Met Ingang van maandag 15 maart kunnen kada vers niet meer bij het gemeentehuis worden aangemeld. Vanaf die datum dient u rechtstreeks te bellen naar het speciaal daar voor bestemde telefoonnummer van het openbaar slachthuis in Amersfoort 033-10865. U wordt dan verbonden met het bandopnameapparaat. Vervolgens spreekt u de band In: - naam - adres (vergeet de postcode niet) - telefoonnummer - soort en leeftijd van het dode dier - wanneer het dode dier niet op het opgegeven adres ligt, dan geeft u ook de plaats door waar het dier wel kan worden opgehaald. Kadavers die voor 9.30 uur zijn aangemeld worden meestal nog dezelfde dag opgehaald. Bij het nieuwe nummer kunt u dag en nacht aanmelden. MOEILIJK Helaas, zo zegt Koch, vinden veel mensen het nog moeilijk om met hun arts te praten over hun belangstelling voor alternatieve ge neeswijzen Patiënten weten niet. hoe hun arts daarop zal reageren „Gezellig smullen en swingen" voor f29,50 p.p. Wij willen u graag ouderwets onthalen. Van 19 februari t/m 10 april staat er elke vrijdag en zaterdagavond v een grandioos buffet gereed van warme en koude schotels, waaronder zalmforel, kipfilet hawaï, paté's, gesneden ossehaas in stroganoffsaus, garnalensalade, etc. etc. Dit alles vooraf gegaan door een hartig voorgerecht. Onbeperkt smullen en genieten van de .muzikale omlijsting door organist H#1 |\Pf*||||||M||f ^Wim Bos (Dranken normale prijs). Hls KtjlAUIvAN I AC Restaurant Oud-Leusden Vlooswijkseweg 1, E8 Amersfoort- Maariv'Amersfoorl-Zwolle Tel. 033-14098. ,wt MWO LEUSDEN - Aan de op 2 juni aanstaande te houden gemeenteraadsverkiezin gen doen dit jaar geen ande re partijen of groeperingen mee dan die nu al in de ge meenteraad vertegenwoor digd zijn. Dat betekent dat u strakt bij het rood maken van één hokje kunt kiezen uit zes lijsten: CDA, PvdA, GPV, SGP, VVD, D'66 en Gemeen tebelangen. Dinsdagmiddag om vijf uur sloot de termijn waarbin nen groeperingen of partijen zich konden melden als deelnemer aan de gemeen teraadsverkiezingen. Het centraal stemburo (gevormd door burgemeester mr. J. W. M. Rademaker, de drie wet houders en de heer F. C. C. de Witte, chef van de afde ling Burgerzaken) heeft gis teren aan het eind van de middag beslist over de ver zoekschriften tot aandui ding van politieke groeperin gen, zoals dat officieel heet. Het centraal stemburo komt op 20 april aanstaande wederom bijeen. Dan zullen de kandidatenlijsten van de verschillende partijen wor den onderzocht. Twee da gen later zal men zich bezig houden met het nummeren van de lijsten. Dat geschiedt als volgt: alle zittende raads leden mogen een verzoek tot voorkeurnummer bij het centraal stemburo indienen. De partij, die het hoogste aantal verzoeken krijgt, krijgt lijst nummer 1, enzo voort. In de Leusdense si tuatie zal dat er ongetwijfeld toe lelden, dat het CDA lijst 1 krijgt, VVD lijst 2 en PvdA lijst 3. Tussen de eenmans fracties van SGP/GPV, D'66 en Gemeentebelangen zal geloot moeten worden. De Leusdense midden stand schreeuwt moord en brand over de detailhandel verkoop op de Paardenmaat. Het CDA Leusden belegt on middellijk een bijeenkomst om over de kwestie te pra ten. Middenstanders, raads leden en deskundigen wor den uitgenodigd. Denk je. dat die zaak dan wel zal wor den uitgepraat. Dat er spij kers met koppen worden ge slagen. Maar nee. Concrete zaken worden er niet ge daan. Het blijft bij het uiten van dreigementen aan het adres van B. en W„ die vol gens de winkeliers een slecht middenstandsbeleid voeren. En misschien heb ben ze wel gelijk. Maar even Iets anders. Wat te zeggen van de rol van het CDA in dit opwindend geheel? Het riekt naar ver kiezingspropaganda om „desperate" ondernemers naar een bijeenkomst te lok ken om te ageren tegen het middenstandsbeleid van het college. En dan met name te gen de ontwikkelingen op de Paardenmaat, het nieuwe werkgelegenheldsgebied aan de Hamersveldseweg. Met andere woorden: het CDA maakt misbruik van de situatie door de middenstan ders de gelegenheid te ge ven een beleid te laten afkeu ren waarmee de christen-de mocraten het zelf nooit zo nauw hebben genomen. Als we ons even toespitsen op de Paardenmaat heeft ex- middenstander en CDA- raadslid Ad Wisman in de raadscommissie financiën en de werkgroep midden- en kleinbedrijf wel diverse vra gen gesteld over mogelijke detailhandel op dit werkge legenheldsgebied. Maar hij en zijn CDA zijn nooit alert geweest op het voorkomen hiervan. Nooit is de zaak op de spits gedreven, zoals dat nu gebeurt met de gestapel de laagbouw In het plan Claeverenblad/Wildenburg. Nu dan detailhandelver koop bij Van Galen de spui gaten schijnt uit te lopen, „organiseert" het CDA de middenstand en trekken bel de partijen fel ten strijde te gen het college van B. en W„ waarin het CDA overigens wordt vertegenwoordigd door Gijs van Woudenberg. Maar de Leusdense chris ten-democraten denken na tuurlijk in de trant van: Gijs heeft niks met midden standszaken te maken dus die zal toch wel bulten schot blijven. Duidelijk moet daar om zijn, dat het CDA en de winkeliers het gemunt heb- LEUSDEN - Als eersten hingen begin deze week de affiches van die christelijke groeperingen, die meedoen aan de Statenverkiezingen op de verkiezingsborden in Leusden. CDA, RPF/GPV en SGP-biljetten prijkten toen op de borden. De andere par tijen moesten nog volgen. Er staan in Leusden nu zes verkiezingsborden. Die wor den „beheerd" door de dienst Gemeentewerken van Leusden. Tegen betaling van één gulden per bord per partij plakken medewerkers van de dienst de biljetten aan. Zo nodig wordt een affi che, dat ernstig heeft gele den onder bekladding of ver scheuring zonder meer kos ten éénmaal door een nieuw exemplaar vervangen. Dat de drie christelijke partijen als eersten op de borden prijkten, heeft niets met discriminatie te maken. Zij waren gewoon de eerste partijen, die hun affiches ter bestemde plekke hadden af geleverd. En wie het eerst komt, maalt in deze het eerst. ben op wethouder Jan Man- demaker (partijloos), die in zijn portefeuille midden standszaken heeft. Wat donderdagavond als een protestbijeenkomst werd aangekondigd, verviel uiteindelijk in herhalingen van feiten, vermoedens en dreigementen. Wie gedacht had dat de Leusdense win keliers uit hun slof zouden schieten kwam bedrogen uit. Het werd een tamelijk tamme bedoening, waarvan de aanwezige raadsleden het hunne over gedacht zul len hebben. Dat het vierkoppige forum onder voorzitterschap van CDA'er Ad Wisman aan het einde van de bijeenkomst een gul applaus kreeg, zegt misschien genoeg over deze avond en de rol van het CDA in het geheel. De Bouwmarkt-meester L. C. van Galen was toen al meesmuilend vertrokken. (CvL) Woensdag 24 maart: Verkie zingen voor Provinciale Sta len Verkiezingscentrum in het Provinciehuis, Achter Sint Pie- ter 20, Utrecht, vanat 20.00 LEUSDEN - „Meneer de voorzitter, ik aarzel niet. „Dames en heren, ik schroom niet „Geachte aanwezigen, ik kan niet anders Het heeft iets van de klop pende, vegende en zuigende Hoover-stofzuiger, maar dan In negatieve zin geformu leerd. Het gaat dan ook om een politieke bijeenkomst. Drs. A. G. W. Schapenk, ge deputeerde in deze provin cie en lijsttrekker bij de Sta tenverkiezingen voor het CDA, is op verklezingstoer- nee en doet ook Leusden aan. Een zaaltje in het Gere formeerd Dienstencentrum, waar men met de helft van het aantal stoelen ruim schoots had toegekund. Daarover een kwinkslag van de spreker: „Ik praat hier te gen nogal wat lege stoelen aan, maar het Is al een hele troost voor me, dat ze groen van kleur zijn." De gedeputeerde mag vanavond (woensdag) trou wens toch goed op dreef he ten. Na enkele woorden „Ro meinen" van de voorzitter, neemt Schapenk plaats ach ter de microfoon voor het maken van enkele algemene opmerkingen, „maar weest u niet bang, mevrouw Eve lien, Ik kom ook bij Leusden se zaken. Problemen en pro- bleemtjes liggen hier voor het opscheppen. Hoog bouw, de vraag wat er In een bepaalde toko nu allemaal wel en niet mag verkocht worden, contingenties, SchoolsteegsebosjesHij heeft zijn huiswerk gedaan. Maar eerst wat algemene opmerkingen over de grond slag van het CDA en de uit gangspunten van Scha- penks politiek doen en laten. Vervolgens dank aan de Tweede Kamer, die nu einde lijk een besluit genomen heeft Inzake de autoweg door Amelisweerd. En een woordje over de schrikba rende stijging van de werk loosheid, waar je als provin cie geen Instrumentarium voor hebt om er iets aan te doen. En dan zijn we in Leusden. „Ik aarzel niet om een paar minuten stil te staan bij Leusden. Ik schroom niet te erkennen dat de verhouding tussen Leusden en de pro vincie een paar jaar geleden op onderdeeltjes enigszins stroef verliep. We hadden dat misverstand over de vraag of Leusden nu al dan niet een herziening van het globaal bestemmingsplan Tweede Fase was opgelegd of niet. Een misverstand, waaraan de pers - de Konin gin der Aarde, die zich af en toe als een vlerk gedraagt - het hare toe heeft bijgedra gen. Ik weet, meneer de voorzitter, u heeft een zeer aktieve pers, die het ge meentebestuur en de raads leden bij voortduring in de schijnwerper plaatst. Dat zorgt dan natuurlijk voor een wisselwerking met het pu bliek". En dat publiek op zijn beurt is ook al niet van het meest volgzame soort. „Als Ik zo door de provincie rijd en Ik kom dan weer eens in Leusden, dan valt me altijd op wat een aardige gemeen te dit eigenlijk is. Leusden heeft een charme, die ken- neljk ook lastig volk aan trekt, als ik kijk naar de reac ties bij inspraakprocedures. De charme van een apart cy nisch klimaat kan Leusden niet ontzegd worden." De gedeputeerde heeft meer dan eens gekeken en geluisterd naar Dries van Agt. Er ziten gebaartjes tus sen, die de minister-presi dent hem voorgedaan heeft. Wie daarvoor in aanmerking komt wordt met „gij" aange sproken. En de zo aardige sllp-of-the-tongue ontbreekt evenmin: de Schoolsteeg bosjes heten plots Tolsteeg bosjes. Maar de boodschap is er niet minder om: „Er Is hier nogal wat opschudding ontstaan over de aanwijzing van het Ministerie van CRM van de Tolsteegbosjes tot natuurmonument. Ik wijs u er echter op, dat hier nog slechts om een vooriopige aanwijzing gaat. Vooroaf oie voorlopige aanwijzing een definitieve kan worden zal ook door Gedeputeerde Sta ten geadviseerd moeten worden. Wel, zulk een be sluit heeft ons college nog niet genomen." De gedeputeerde reali seert zich dat de status van de bosjes van belang Is voor de verdere ontwikkeling van Leusden, zoals neer te leg gen in het in aanbouw zijnde structuurplan. Daar wil hij zich verder niet mee be moeien op dit moment, maar één ding: „Gaat u nooit over het Valleikanaal heen. Dat waardeoordeel wil ik wel uit spreken en die woorden neem Ik ook nooit meer te rug. Niet omdat Ik denk aan toestanden van acht, negen jaar geleden. Niet eens zo zeer omdat ik denk vanuit het standpunt van ruimtelij ke ordening. Maar omdat die opmerking van mij alles met bestuurlijke organisatie te maken heeft." Meer dan één CDA-hoofd knikt. Na de pauze de gelegen heid tot het stellen van vra gen. Schriftelijk, „maar ik aarzel niet, meneer de voor zitter, om ook mondeling tik tak met iemand van gedach ten te wisselen. Werkgele genheid („Ik wijs u er nog maals op dat de provincie niet het instrumentarium heeft om daar wat aan te doen"); de aansluiting op de Rijksweg 28 („Daar wil Ik één minuut bij stilstaan, ik vind dat een ernstige zaak"); de VVT („Het Is voor 90% een goed Instrumentarium") en de slechte leesbaarheid van teksten In CDA-drukwerkjes („Daar moeten we Inderdaad wat aan doen, meneer Mul ler"). Een korte beschou wing over gemeenschappe lijke regelingen leidt tenslot te tot een lichte aanvaring met burgemeester Radema ker. De burgemeester vindt dat er een soort hetze aan de gang Is tegen gemeen schappelijke regelingen, le dereen roept maar dat het ondingen zijn en dat er veel te veel van zijn, maar dat is absoluut niet waar De gedeputeerde aarzelt niet om daar ter gelegener tijd eens met de burgervader uitvoerig van gedachten over te wisselen. „Misschien dat wij beide een uitnodiging van het CDA-bestuur kun nen krijgen voor een volgen de bijeenkomst hier In Leus den. Ik houd mij daarvoor, na de verkiezingen, aanbevo len." Eén van de bestuursleden na afloop: „Dan zullen we die avond ook maar organi seren. Maar of dat nou een onderwerp is, dat veel leden zal trekken(MK) „De Koningin der Aarde, die zich af en toe als een vlerk gedraagt"

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3