'ergadering uitschrijven over de letailhandel werkgelegenheidsgebied Volop luister- en kijkplezier bij jaarlijkse uitvoering Lisiduna „Beleidslijnen voor marktgebeuren in Leusden nodig" „Is f 750.- per maand voldoende om van te kunnen leven?" Schooljeugd knotte els en wilg leusder krant ;DA VERZOEKT B. en W. MET KLEM SHOW VAN MAJORETTEN, DRUMBAND EN HARMONIE Werkgroep M en K Bijeenkomst over bijstandproblemen Zonnebloem- aktiviteiten plaatselijk nieuws DINSDAG 16 MAART 1982 'an één onzer verslagge- f>) EUSDEN Namens het IA Leusden en de werk- iep Midden- en Kleinbe- i| heeft Ad Wisman het col- [e van B. en W. met klem ocht binnen veertien da- een vergadering uit te irljven, waarin de detail- idel op werkgelegenheids- ileden centraal staat. In :e vergadering zou een ge- <ek op gang moeten komen sen enerzijds B. en W. en lerzljds de werkgroep Mid- en Kleinbedrijf aange- met de overige raadsle de Rijksconsulent voor ndel, Ambachten en nsten en een vertegen- ordiger van het Koninklijk derlands Ondernemers bond (KNOV). it schrijft Ad Wisman in een if aan het college van B. en W. hij afgelopen donderdag- nd tijdens de vergadering van werkgroep Midden- en Klein- rijf overhandigde aan wet- ider Jan Mandemaker. ,,Voor- tm de angst weg te nemen r herhaling van situaties als staan bij bouwmarkt Karwei de Paardenmaat, zo goed als duidelijkheid te verschaffen toekomstige ondernemers, lerkgelegenheidsgebieden. dl u met klem verzocht een lafhankelijk nieuwsblad orde gemeente Leusden. rschijnt elke dinsdag en iderdag. Verantwoordelijke sdaktie: lert Vos larnix Kreijns (pi. verv.) bsj edaktie: ertien Engelkens aspar van Loo. Severing kopij en ad- ertenties: oor het dinsdagnum- ter tot uiterlijk maan- agmiddag 12.00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk loensdagmiddag 12.00 Jiur. Redaktetie en admini- Itratie: Kantoor Leusder Rrant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op Werkdagen geopend van 09 00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17,00 uur. Abonnementsgeld: f 54,20 per jaar; 27,60 per half jaar; 14,05 per I kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de grant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvan- 9en Is dat niet het geval, neem dan kontakt op bet onze hoofdagent be- zorging (dinsdag en don derdag tussen 18.30 en '9.30 uur), tel. 033- 140691. Bij geen gehoor unt u kontakt op nemen bet onze inspekteur be- zorging, overdag 03420- 116141, toestel 44. abestellen foto's: De meeste in de Leusder zant gepubliceerde fo to's kunt u nabestellen (fet uitzondering van irchief- en historische 'to'sl, bij vooruitbeta- ln9 van f 5,- per exem- 'toar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 Ln.v. 8DÜ b.v. te Barne- met duidelijke ver gelding van gewenste toto, aantal, nummer van krant, pagina waar op de foto werd ge- Plaatst. U kunt ook kon- 'ant betalen op ons kan toor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier Weken na betaling ont vangt u de gewenste fo to's thuis. £- ILEUSDER KRANT is een lave van de BDU kranten- blnatie te Barneveld. vergadering die volgens hem on der meer in de vergadering be handeld kunnen worden zijn het onmogelijk maken van eni ge vorm van ongewenste detail handel, nu en in de verdere toe komst gewenste/noodzakelijke aan passing van het plan Paarden maat en alle overige bestem mingsplannen voor gebieden waar identieke situaties, zoals nu op Paardenmaat, denkbaar zijn evaluaties van het gebeurde, vooral omtrent het buitenspel zetten van de werkgroep wat de voorgestelde bepalingen aan bouwmarkt Karwei betreft verbetering van de inspraak procedure via de werkgroepen Bij de overhandiging van de brief aan wethouder Mandema ker zei Wisman, dat dit schrijven is opgesteld zonder kennis te hebben kunnen nemen van de antwoorden van B. en W. op de tien door het CDA gestelde vra gen over de kwestie detailhan del Paardenmaat" Wisman: ,,lk heb de antwoorden op de vragen van 11 februari een paar uur voor deze vergadering gekregen en heb zodoende nog niet voldoen de tijd gehad ze te bestuderen. Het kan dus zijn dat door de antwoorden van B en W. mis schien enkele punten in deze brief overbodig zijn geworden" TWEEDE BRIEF Werkgroeplid Pim Berghuizen bood namens de belangenver eniging Hamershof en de winke liersverenigingen Leusden-cen- trum, Achterveld en Bieshaar wethouder Mandemaker ook een brief aan. Daarin wordt aan het college gevraagd via de werk groep Midden- en Kleinbedrijf antwoord te geven op twee vra gen: waarom heeft het college in het verleden weinig of geen aan dacht geschonken aan de advie zen die door de werkgroep M en K zijn gedaan? waarom heeft het college de werkgroep rustig laten vergade ren over de gang van zaken op de Paardenmaat, terwijl er al een beslissing ten aanzien van de firma Van Galen was genomen? „Wij menen nu van u een dui delijke uitspraak te mogen ver wachten. Eén ding moet ons van het hart: wij zijn de mening toe gedaan dat wanneer een en an der niet bevredigend voor ons wordt opgelost, wat de vragen betreft, het voor ons een punt van overweging kan zijn verdere me dewerking in de werkgroep te staken", aldus de Leusdense middenstandsorganisatie. GRAAG Werkgroeplid Rinze Bloemhof (D'66) merkte op, dat over deze kwestie te veel wordt gekankerd, maar dat te weinig concreets wordt aangedragen. Bloemhof vertelde verder, dat hij de moeite had genomen om per fiets naar Van Galen toe te gaan Bloem hof: ..Ik heb Van Galen gespro ken en die vindt de hele kwestie vervelend Hij heeft mij verzekerd bereid te zijn te willen overleg gen over zijn artikelenbestand in de bouwmarkt". Pim Berghuizen maakte het D'66-raadslid duide lijk dat de Leusdense midden stand het niet op Van Galen heeft gemunt. ..Hij hoeft echt niet zijn zaak te sluiten Waar het ons om gaat is de toekomst", zo liet Berghuizen weten Ad Wisman was erg blij met het aanbod van Van Galen: ,,Als hij wil praten graag, graag". Wethouder Jan Mandemaker merkte nog op, dat als er een gesprek plaatsvindt tussen de middenstand en Van Galen de mening van B. en W. niet buitenspel gezet mag wor den. (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN Onder het motto „Muziek voor U" traden vorige week de drie onderdelen van de Leusdense muziekvereniging Li siduna op voor hun jaarlijkse uit voering in de zaai van de Pon s automobielhandel. Van de gele genheid werd gebruik gemaakt om officieel afscheid te nemen van de heer H. Verhoef, die 19 jaar lang de vereniging heeft ge diend, de laatste tien jaar in de functie van voorzitter. Onder leiding van dirigent Rien Timmer neemt Lisiduna steeds meer stukken in haar re pertoire op die niet vallen in de categorie „hoempamuziek". De uitvoering van vrijdagavond be tekende dan ook niet een aan eenschakeling van vlotte mars muziek, maar een gevarieerd programma met uiteenlopende soorten muziek. Het optreden van de drumband en de majoret- ten verhoogde de levendigheid alleen nog maar. De repertoirekeuze van het Leusdense harmonie-orkest is de laatste jaren duidelijk veran derd Tegenwoordig waagt men zich aan het spelen van tango's, walsen, rock, swing enzovoort Wel is het zo dat de vlotte num mers over het algemeen enthou siaster en vaardiger gespeeld werden. Marsen als „Black Dia mond" en „Groot Breda" werden door het harmoniegedeelte van Lisiduna goed ten gehore ge bracht. Hetzelfde geldt voor het nummer „You" van Randy Beek, een muziekstuk in twaalf-achtste maat waarbij het erg moeilijk was stil te blijven zitten. Bepaald een uitschieter was ook het nummer „Hymn of friendship" dat opge dragen werd aan alle mensen die „Lisiduna een goed hart toe dra gen". Vanzelfsprekend had Lisi duna de beste nummers voor het laatst bewaard. Speelde men aan het begin van de avond „tango souventer nummer twee", tegen het eind kwam „tango souvenier nummer één" aan bod, een aan- éénschakeling van bekende nummers op het ritme van de tango. TAMBOERKORPS Het tamboerkorps van Lisidu na onder leiding van Geert Strie- senau, die overigens ook de taak van tamboer-maitre op zich heeft genomen, mag zich verheugen in een stijgende belangstelling Aan de drumband zijn enkele maanden geleden drie lyra's toe gevoegd Deze melodie-instru menten betekenen muzikaal ge zien een aanwinst voor de drum band. Het te kiezen repetoire Vrijdagavond werd afscheid genomen wordt door de komst van de ly ra's, een soort xylofoon, die men op een standaard voor zich uit draagt, aanmerkelijk vergroot. De shows van de drumband kwa men op het vrij kleine podium uiteraard niet optimaal tot hun recht. Toch was het gebodene alleszins acceptabel te noemen Twee leerling-tamboers, de tien van voorzitter h vernoet. „de grote broers en zusters" LEUKE SHOW De majoretten nemen een ge heel eigen plaats in bij het optre den van Lisiduna. Zij werden dui delijk het meest gehandicapt door de kleine ruimte die hen tot beschikking stond Toch kon jarige Jeroen v. d Kamp en de elfjarige Kees Vaarkamp bewe zen dat je in enkele maanden tijds al een aardig stukje kunt trommelen. Voor een doodstille zaal brachten de twee leerling muzikanten het nummer „mars vaardig" ten gehore. Over enkele maanden zullen de beide jon gens een uniform aangemeten krijgen en mee mogen lopen met men een goede indruk krijgen van hetgeen, de over het alge meen jonge meisjes kunnen presteren. Lerares Lucie v d Last is verantwoordelijk voor de opleiding van het majorette korps. Met hoofdmajorette Anita Voorburg voorop wisten de meisjes een leuke show te pre senteren. Op een enkele uitzon dering werden de meisjes muzi kaal begeleid door harmonie en drumband van Lisiduna De uit zondering was het nummer „Co- pa Cobana", een Zuid-amerik aans muziekstuk, waarvoor men de toevlucht had genomen tot de grammofoonplaat. De gehele show van Lisiduna was ten opzichte van andere ja ren duidelijk beter geworden, omdat men nu de beschikking had over een extra podium, dat opgebouwd was vóór het toneel podium. De leden van het harmo nie-orkest konden daarom rustig blijven zitten als vóór hen de drumband of majoretten optra den. Het gesleep met stoelen en microfoons was dit jaar dan ook overbodig, waardoor het geheel meer rust kreeg. AFSCHEID Aan praten heeft men bij Lisi duna duidelijk een hekel Het openingstoespraakje van voor zitter Cees van Winden was, in vergelijking met wat men elders wel eens mee maakt, erg kort Ook het toespraakje waarmee afscheid werd genomen van de heer H. Verhoef was erg kort Daarom waarschijnlijk niet min der goed bedoeld. De heer Ver hoef is 19 jaar lang lid geweest van Lisiduna. Hij kwam bij het muziekkorps als instructeur voor de tamboers. Ook de huidige instructeur, Geert Striesenau is nog een leerling van de heer Verhoef geweest Zo'n tien jaar geleden richtte de heer Verhoef de afdeling majoretten van Lisi duna op, waar hij overigens ook instructie aan gaf. De meisjes van destijds zijn inmiddels ook tien jaar ouder geworden en ma ken geen deel meer uit van het huidige peleton. Zelf is de heer Verhoef twee jaar geleden ge stopt met het geven van instruc tie aan de majoretten, die in hun „toptijd" uitkwamen in de eredi visie. Als dank voor zijn vele werk ten behoeve van Lisiduna kreeg de scheidende voorzitter een aantal fraaie cadeaus. Naast een tuin stoel kreeg hij een fraaie prent, van een andere „trommelaar van het eerste uur", ten weten een afbeelding van de eerste tam boer in het Nederlandse leger. Verder mag de heer H. Verhoef zich sinds vorige week vrijdag „erelid" van Lisiduna noemen. De oorkonde die bij deze benoe ming hoort kreeg de heer Ver hoef overhandigd. (Van één onzer verslagge vers) LEUSDEN Het gemeen tebestuur moet beleidslijnen voor het marktgebeuren in Leusden gaan uitstippelen om te voorkomen dat aanvra gen voor de stalling van een kraam telkens afzonderlijk moeten worden behandeld, met name in de werkgroep Midden- en Kleinbedrijf. Met een marktbeleid kunnen er ook algemene eisen worden gesteld aan deverkoopaktivi- teiten van een kraamstand. Dit heeft de werkgroep Midden- en Kleinbedrijf het college van B. en W. geadvi seerd. Aanleiding hiertoe was de behandeling van de aanvraag van de Stichting Solidariteitswinkel en het IKV (Interkerkelijk Vredesbe raad) voor een standplaats in De Hamershof op zaterdag gedurende de zomermaan den. In een vorige vergade ring van de werkgroep had ze moeten adviseren over een aanvraag voor een viskraam in De Hamershof. In de werk groep werd duidelijk, dat „je zo wel aan de gang kunt blij ven met het behandelen van aanvragen en als je tegen de een ja zegt, kan je moeilijk tegen een ander nee gaan zeggen". Een gegeven dat ook in de discussie meespeelde, zijn de verkoopaktiviteiten van de Solidariteitswinkel, die pro- dukten uit de Derde Wereld landen (o.a. koffie en suiker) aan de man probeert te bren gen Voor werkgroeplid Ad Wisman (CDA) een stukje oneerlijke concurrentie, doordat voor die produkten een lagere prijs wordt ge vraagd Hij was voor een tijdelijke vergunning voor Solidariteitswinkel, totdat een totaal marktbeleid klaar is waarin het een en ander wordt geregeld. Overigens hield werk groeplid F. Timmer de ande ren voor, dat een kraampje van Solidariteitswinkel ook in winkelcentrum De Biezen- kamp heeft gestaan, maar dat er nooit enige vorm van con currentie is waargenomen. lagere school hebben mogen de tijd die over is niet besteden aan studie om hun kans op een terug keer op de arbeidsmarkt te ver hogen. Uitzonderingen hierop zijn de moedermavo en avond opleidingen, althans in Leusden Voor mensen die na aftrekking van vaste lasten meer dan f750,— f800,— per maand overhouden is het niet voor te stellen hoe men van dit bedrag kan rondkomen. Een gezin komt daar ook niet van rond Kinder bijslag wordt gebruikt voor kle ding maar vooral om de open staande rekeningen te betalen Voor de kinderen geen clubjes sport of een tijdschrift Voor vol wassenen geen film, theater of ander uitje Om van vakantie nog maar te zwijgen. Komt daar dan nog een extra hoge gasrekening bij van afgelo pen winter dan is het gat niet meer te vullen. Mensen in de bijstand hebben geen mogelijk heid om eisen te stellen aan de hoogte van hun uitkering. enkeling iets te ondernemen of problemen op te lossen lijken gedoemd te mislukken BELANGRIJK Daarom is het zo belangrijk, vindt de werkgroep, dat er zoveel mogelijk vrouwen maandag 22 maart naar het vrouwenkafé ko men om over dit onderwerp te praten. Onderwerpen zoals ge brek aan informatie, financiële problemen, koude-toeslag, schoolgeldvergoeding en ophef fing van het studieverbod voor nlet-sollicitatieplichtige mensen met een uitkering zullen op maandag 22 maart aan de orde komen. LEUSDEN Is f750,— per maand voldoende om van te kun nen leven? Maandag 22 maart is er in het vrouwenkafé een bijeen komst voor vrouwen, die van een minimuminkomen moeten leven. De organisatie is in handen van de werkgroep Vrouwen in de bijstand Leusden. Noortje Klinkenberg, een van de initiatiefneemsters van de werkgroep, moet helaas tot de conclusie komen dat de belang rijkste wensen van de werkgroep landelijk en plaatselijk op geen enkele wijze zijn vervuld. Wen sen zoals informatie van de ge meente over de Algemene Bij standswet (ABW), het peil van de één-ouder-gezin-uitkering op trekken tot het peil van het volle- dige-gezin-bedrag Koude-toe slag vanwege de strenge winter, en de mogelijkheid tot studie om de kans op werk te vergroten, geen enkele wens, als het niet eerder noodzaak genoemd kan worden, is ingewilligd. Op dit moment komt het onder andere in Leusden voor dat mensen die van een bijstandsuitkering moe ten gaan leven niet op de hoogte zijn of gesteld worden dat ali mentatie van de bijstandsuitke ring afgetrokken wordt en dat de ziekenfondspremie door de bij standtrekker zelf aan het zieken fonds moet worden overge maakt. Zaken waar nogal eens iemand mee de boot is ingegaan Van nieuwe regelingen binnen de ABW, zoals een aanvullende uitkering bij bepaalde kosten die gemaakt worden is de gemeente vaak niet op de hoogte. Studiemogelijkheid voor men sen in de bijstand is niet moge lijk Er wordt nog steeds vanuit- gegaan, ondanks een minimum aanbod van werk, dat men be schikbaar moet zijn voor de ar beidsmarkt. Vrouwen of mannen die geen sollicitatieplicht heb ben. omdat zij kinderen op de GEEN GIFT De werkgroep vrouwen In de bijstand bestaat ruim een jaar. Grote belangstelling voor de werkgroep is niet gebleken. Daar Is wel een aantal redenen voor te noemen. Wie durft voor zijn bij standsuitkering uit te komen. De angst voor repressaillemaatre- gelen van de gemeente zoals In trekking van geld, ofschoon bij stand geen gift maar een recht is, is groot. En dan de grote groep die er vanuit gaat dat zij in een hopeloze situatie zit waar geen verandering in aan te brengen is. Ondanks de geringe belang stelling blijven er klachten bij de werkgroep komen over gebrek kige informatie over de uitkering Problemen van financiële aard blijven bestaan. Pogingen om als V LEUSDEN De Zonnebloem organiseert op 20 maart en 26 april weer een dag voor zieken. Op 20 maart vindt het Kran- kenledenbal plaats. Geen hos- partijen, zo vertelde mevrouw Oude Egberink tijdens de verga dering van de vrouwenraad, maar een showprogramma dat bekostigd wordt door de markt- lui in Amersfoort. Mensen die door hun ziekte zelden buitens huis komen zijn nu in staat om dit programma mee te maken. De Zonnebloem zorgt voor het gratis vervoer. Op 26 april vaart een boot voor zieken uit Leusden en Achter veld Opgave voor beide dagen bij mevrouw Oude Egberink, tel. nr. 942301. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Leerlingen van de vijfde klas van De Bongerd en Kinderland zijn er donderdag met een zaag op uitgetrokken om de wilgen bij de ijsbaan te knotten. Dinsdag hadden ze ook al de omgeving van de ijsbaan aangedaan en tevens de Bavoortseweg, waar langs het fietspad de nodige wilgen staan. Niet alleen deze bomen in Leusden kregen vorige week een beurt. Ook de elzen werden onder handen genomen. Dat gebeurde woensdag door de vijfdeklassers van Hohorst en Groenhorst. die elzen bewerkten aan de Hamersveldseweg en op de Paardenmaat. Deze jeugdige knotploegen waren er op uitgetrokken op initiatief van de werkgroep Milieu Educatie van het CML, die elk jaar met de scholieren aktiviteiten organiseert om de waardevolle wilgen en elzen te behouden in Leusden Doordat de vraag naar wilgen- en elzenhout tegenwoordig vri/wel nihil is, worden deze bomen om die reden niet langer meer geknot. En als dal niet meer gebeurt, kunnen de takken blijven groeien totdat de vaak holle stammen deze pruik niet meer kunnen dragen. De stammen zullen scheuren en de bomen vallen om. Daarom gri/pen milieugroeperingen elk jaar in om dit te voorkomen. De geknotte wilg en els zijn trouwens belangri/ke schakels in de natuurlijke kringloop ze zijn broedplaats voor allerlei vogels en kennen vele ..bewoners" zoals klein wild en insekten. Maar ook bijzondere soorten mossen en kruidachtige planten voelen zich rond en in deze bomen erg thuis

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3