„Liever de laatste, zonder fouten" Vanavond WD-discussieavond Kom vanavond naar de VVD Zo stemde Utrecht in78 Historisch gegroeide verouderde lappendeken leus—en tenant: WD- instuif Vragen Leusde- naren plaatselijk nieuws LEUSDEN - De VVD-afde- ling Leusden organiseert vanavond (donderdag 18 maart) een openbare discus sie-avond. Eén en ander heeft plaats in de grote zaal van het restaurant, 't Ros Beyaart, Hamersveldseweg 55, Leusden-Centrum. De aanvang van de openbare discussie-avond is 20.00 uur. Onder het motto „Pro vinciaal bestuur in de bran ding zal een forum bestaan de uit drie VVD-vertegen- woordigers de landelijke, provinciale en gemeentelij ke problemen behandelen en de VVD-standpunten uit eenzetten en toelichten. De heer H. Jacobse, lid van de Tweede Kamerfractie VVD en specialist op het ge bied van economische za ken, zal ingaan op de invloed van de provinciale besturen op de gemeentelijke politiek; met name wat betreft het vestigingsbeleid dat door de provinciale besturen wordt gevoerd. Het komt vooral de laatste tijd voor dat onderne mingen, gekonfronteerd met de beperkende regelingen, besluiten zich buiten de re gio te hervestigen. Dat heeft uiteraard gevolgen voor de werkgelegenheid. De heer Jacobse zal ook zijn mening geven over de politieke ach- Wilt ook u weten hoe de VVD denkt over de landelijke, provinciale en gemeentelijke politieke problemen? Kom dan vanavond om 20.00 uur naar restaurant 't Ros Beyaart, Hamersveldseweg 55, Leusden-Centrum alwaar I de VVD een openbare-avond organiseert. U bent van harte| welkom! T Word lid en bel vandaag '\\~M 070-614121 of schrijf naar de VVD. Antwoordnummer 1877. V>J 2500 WB Den Haag LEUSDEN - Op woens dagavond 24 maart zal de VVD-Leusden een verkie- zingsinstuif organiseren in het restaurant van het zwem bad aan de Bavoortseweg 9. Leusden-Zuid. Aanvang van de instuif is 20.00 uur. Mid dels radio en TV zal het ver loop van de Statenverkiezin gen worden gevolgd, leder een is van harte welkom. tergronden van lijstverbln- dingen die de Partij van de Arbeid onder meer in de pro vincie Utrecht met andere linkse - communistische - partijen is aangegaan. De VVD ziet in dergelijke lijst- verbindingen een duidelijke radicalisering van de PvdA. Deze radicale opstelling zou best eens een verklaring kunnen zijn voor de dramati sche terugval van de PvdA en de - overigens afnemen de - groei van D'66, zo meent Jacobse. Over de provinciale poli tiek spreekt de heer J. van de Oosten, VVD-wethouder in de gemeente Maarsen. De heer Van de Oosten, die lid is van Provinciale Staten Utrecht en lid is van de pro vinciale Recreatie Raad, zal het belang van de VVD-ver- tegenwoordiging in de Sta ten van Utrecht voor de ge meente Leusden belichten. Daarbij moet worden ge dacht aan het beleid dat Pro vinciale Staten voert met be trekking tot structuurplan nen en het streven van de Staten om het recreatiege bied „Den Treek" aan de re creatiebeleving te onttrek ken. Als dat zal gaan gebeu ren, zullen er andere gebie den voor recreatie moeten worden bestemd. Dat bete kent dat daarvoor agrari sche gebieden ontwikkeld moeten worden, gebieden die eigenlijk voor woning bouw zijn bestemd. De VVD in Leusden vindt dat daar eindelijk eens dui delijkheid over moet komen, te meer omdat reeds geplan de woningbouwprojecten door dergelijke ontwikkelin gen In de knel zullen komen, aldus de VVD. Mevrouw L. van Amerom- Bach, VVD-gemeenteraads- lld In Leusden, zal de ge meentelijke politiek behan delen waarbij zij aandacht zal schenken aan de VVD-ln- breng op het gebied van het onderwijs en welzijn in rela tie tot de provinciale politiek. UTRECHT - Op de negen lijsten, waaruit u kan kiezen bij de Provinciale Statenver kiezingen van aanstaande woensdag, komen ook een aantal Leusdenaren voor. De meeste van hen bivakkeren op onverkiesbare plaatsen, maar er zijn toch ook wel Leusdenaren die een kans maken op een Statenzetel, terwijl een enkeling zich van verkiezing nagenoeg zeker kan weten. De Leusdenaren In de provinciale race zijn (met achter hun naam het nummer van hun plaats op de lijst); 1. CDA J. Miggels (23) 2. PvdA/PPR J. Hoekstra (2) E. A. M. Bastlaanssen (13) P. M. J. A. Hanemaaijer (20) A. J. Hofman (23) 3. VVD W. L. Hoytema van Konijnen burg (18) 5. Lakeman (21) 6. PSP L. E. W. Loth (23) 7. RPF/GPV H. Offereins (8) j. van Eijsden (10) D. Veurlnk (22) (STATENVERKIEZINGEN) Partij Percentage Stemmen Zetels CDA 33,6 163.288 21 PvdA/PPR 28,9 140.089 18 VVD 21,4 103.934 13 D'66 6,9 33.474 4 SGP 3,5 17.001 2 PSP 1,8 8.939 1 RPF/GPV' 2,3 10.895 - SP2 - CPN 0,8 4.075 Overigen 0,8 3.670 - Opkomst 79,9 485.365 1GPV en RPF kwamen in 1978 met afzonderlijke lijsten uit. Geen van belde partijen kreeg genoeg stemmen (GPV: 7.737 stemmen, 1,6%RPF: 3.158 stemmen, 0,77o) om voor een zetel in provinciale staten in aanmerking te komen. 2. De SP heeft in 1978 geen lijst ingediend. UTRECHT - Het Wouden- bergse Statenlid Jaap Roo- denburg heeft in uitlatingen van gedeputeerde Scha- Penk, vorige week gedaan in Leusden, aanleiding gezien lot het stellen van schriftelij ke vragen. Het gaat Roosen- l>urg om de opmerkingen, die Schapenk maakte over liet mogelijk overplaatsen van contingenten voor so- eiale woningbouw van Amersfoort naar Leusden. Als Amersfoort er - bijvoor beeld door gif in de bodem - n|et in slaagt om tijdig te douwen, dan moet het contingent van Amersfoort m leder geval voor de pro vincie Utrecht behouden olijven. Het meest logische ''dan, aldus Schapenk, om die woningbouw over te he velen naar Leusden. Daar nu wil het PvdA/PPR- statenlid meer van weten en hij stelt daarover drie vra gen. Heeft Schapenk de be voegdheid om een deel van het Amersfoortse contin gent naar Leusden over te hevelen? Bestaat er wel de zekerheid, dat bouwplannen in Amersfoort in verband met bodemverontreiniging niet door kunnen gaan? Is het in dat geval niet logi scher om eerst met het be stuur van Amersfoort te gaan praten over mogelijke alternatieve lokaties binnen Amersfoort en heeft dat overleg misschien al plaats gehad? Roodenburg licht toe: „Zowel Gedeputeerde als Provinciale Staten hebben de aanwijzing van Amers foort als groeistad onder schreven. Dit schept ver plichtingen. De Adviescom missie Verdeling Rijkssteun in de provincie Utrecht heeft gevraagd om in 1982 in Amersfoort 2403 woningen te kunnen bouwen. In de brief van 13 januari 1982 van de Minister van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Orde ning gericht aan de Voorzit ter - dhr. Schapenk - van de ze Commissie staat, dat de H.I.D. van de Volkshuisves ting belast zal zijn met de verdeling van de provinciale toewijzing over de gemeen ten i.o.m. de A.V.R.W., mijn is de minister - uiteindelijke verantwoordelijkheid la tend. O.m. in Schothorst Noord-West, Noord-Oost en Noord kan op korte termijn worden gebouwd, hetgeen spoort met de aanvrage van de Adviescommissie om in 1982 2400 woningen te mo gen bouwen. Een overheve ling van subsidiegelden van Amersfoort, naar Leusden is niet gewenst, niet noodzake lijk en op deze wijze niet mo gelijk." DONDERDAG 18 MAART 1982 ter voorbereiding van de ver kiezingen een aantal malen het Centraal Stemburo bijeen. Dat wordt voor vier jaar be noemd en wordt gevormd door de burgemeester en de drie wethouders en de heer De Witt. Plaatsvervangende leden zijn de raadsleden Blom en Verduin en de tweede man op de afdeling Burgerzaken, de heer Van Opijnen Dit illustere gezelschap houdt zich onder meer bezig met het controle ren van de kandidatenlijsten, het nummeren van de lijsten en het vaststellen van de uit komst Tenslotte is een evenmin on belangrijk stuk voorbereiding de inrichting van de stemloka len en dergelijke. De Witt toont een dertiental ijzeren kisten, die een boeiend assortiment paperassen bevatten Voorts natuurlijk een bundeltje rode potloden, enkele kaarten met Aanwijzingen voor de kiezer („Gelieve de Potloden niet te Bevochtigen"), enveloppen, zegeltjes ter vergrendeling van die enveloppen, enkele boek jes met Richtlijnen voor de le den van het Stemburo, enzo voort. „En d'r hoort ook nog een flesopener in", aldus De Wit. Met die attributen werkt de de mocratie, waarbij de hokjes en de bussen natuurlijk niet over het hoofd worden gezien. Op 24 maart en 2 juni aanstaande worden die bussen kort na ze ven uur 's avonds geopend. Dan begint in dertien lokalen het tellen der stemmen. De uit slagen, processen verbaal en dergelijke worden direkt na af loop van het tellen naar het ge meentehuis gebracht, waar De Witt met enkele medewerkers klaar zit om een einduitslag met zetevelverdeling (voor zover het om gemeenteraads verkiezingen gaat) te produce ren. twee weken De Witt schat dat de voorberei dingen van verkiezingen hem iedere keer ongeveer twee he le weken kosten. „Natuurlijk werk je er niet veertien dagen achtereen aan, maar als je al les bij elkaar optelt, dan zal er ongeveer twee weken in gaan zitten Het hangt ook een beetje af van de politieke groe peringen, die meedoen. Soms komen mensen vragen wat er precies moet gebeuren, en hoe dat moet. ledereen heeft recht op hulp, dus die geven we dan ook. Maar meestal hebben de secretarissen van de partijen al wel een draai- boekje van hun Landelijk buro ontvangen, waarin staat wat ze wanneer moeten doen." Gevraagd naar de kosten van verkiezingen, grijpt De Witt naar de laatst verschenen ge meentebegroting Voor dit jaar - waarin dus, normaal gespro ken, twee verkiezingen wor den gehouden - staat er als algemene kosten voor de ver kiezingen een bedrag van 22 000,- geraamd. Daarin zijn echter niet de uren van De Witt en de zijnen begrepen, terwijl ook de presentiegelden voor de leden van de stembu- ro's er niet in zijn opgenomen. Laat het zo n 30 000,- kos ten, dat is nog altijd aanzienlijk minder dan wanneer de ge meente gebruik zou gaan ma ken van stemmachines. Het is al weer een tijd geleden, dat zo'n apparaat voor raadsle den, ambtenaren en andere belangstellenden werd gede monstreerd. Maar tot aanschaf ervan is de gemeente nooit overgegaan. De Witt; „De in vestering was te hoog Zo'n stemmachine kost 10.000,-. Nu zouden we er in Leusden geen dertien nodig hebben, want het aantal kiezers per dis trict kan groter worden. Er kun nen maximaal 2000 stemmen per stemmachine worden uit gebracht. Maar in Leusden zou je er op dit moment nog altijd tien nodig hebben, een inves tering van een ton dus en daar is momenteel geen geld voor Toch ben ik een groot voor stander van stemmachines Om tien over zeven 's avonds heb je de uitslag en er is geen kans op missers." Tenslotte de vraag of De Witts bemoeienissen met de verkie zingen ook geleid hebben tot een verhoogde politieke inte resse bij hem persoonlijk, „In de eerste plaats interesseert die hele technische kant me En verder heb ik altijd al be langstelling voor politiek ge had. Ik ben jarenlang secreta ris geweest van een politieke groepering Totdat die opging in een groter verband Begrijpt u?" (MK) AMERSFOORT - „We wil len hier vanavond echt de Pro vinciale Staten naar voren ha len. De Statenleden werken al tijd m de schaduw van de publi citeit, die de Tweede Kamer en de gemeenteraden krijgen. Dat is triest, dat doet onrecht aan het werk van de Statenle den Vooral nu ook weer de Statenverkiezingen in de eer ste plaats beschouwd worden als een check voor de landelij ke ontwikkelingen." Dinsdagavond, Amersfoorts burgemeester Bert Schreuder zit een forum voor, waarin de heren Zwaanenburg (CDA), Hoepelman (PvdA/PPR), Van den Oosten (VVD) en Manten (D'66) zitting hebben geno men Dat zijn allemaal provin ciaal bestuurders en de bijeen komst in de kelder van het Amersfoortse stadhuis is be- legd ter gelegenheid van de Statenverkiezingen van vol gende week woensdag. Er zijn beduidend meer stoelen neer gezet dan er belangstellenden komen opdagen. Hoepelman is ad rem. „Mijn collega Scha penk sprak vorige week in Leusden en daar waren ook nogal wat lege stoelen Hij voelde zich toen getroost door de groene kleur van de bekle ding. Vanavond voel ik mij ge troost De stoelen in de kelder hebben een tint, die met een beetje goede wil als rood geïn terpreteerd kan worden. Daar waar de zetels wel be zet zijn, blijken nogal wat men sen uit de plaatselijke of pro vinciale politiek plaats geno men te hebben. Herkenbaar zijn niet minder dan drie Amersfoortse wethouders, en kele gewone raadsleden en di verse leden van Provinciale Staten. Andere belangstellen den ontpopten zich in de loop van de avond als leden van be sturen van de plaatselijke af deling van politieke partijen Er zijn een paar verslaggevers En de „gewone" burgers zijn op de vingers van hooguit twee handen te tellen. Het is weer eens meer dan duidelijk: de provincie is en blijft een ver-van-m'n-bed- show. daar helpt geen forum of televisieprogramma aan Aan die statenleden ligt het niet Hoepelman heeft uitgerekend dat de uitgaven van de provin cie in 20 jaar tijd vervijfvoudigd zijn. Van den Oosten hamert op het belang van streekplan nen en Zwaanenburg stimu leert de provinciale bemoeie nissen met het milieu. Manten staat het meest kritisch ten op zichte van de bestuurslaag, waar hij deel van uitmaakt, „Snelheid, doelmatigheid, dui delijkheid en flexibiliteit zijn de eisen die tegenwoordig ge steld moeten worden aan het bestuur. Het provinciaal be stuur voldoet aan die eisen in onvoldoende mate. Het is toch eigenlijk een historisch ge groeide verouderde lappende ken." De gedachten van uw ver slaggever gingen juist uit naar een andere vergelijking. Het lijkt een beetje op voetballen op het nivo van FC Amsterdam of Eindhoven Komt zelden op tv en terecht ook gezien de doorgaanse geringe amuse mentswaarde Als je de eredi visie gewend bent komt de middenmoot van de eerste di visie toch wat brekebenerig over En daar waar de voetbal club altijd nog wel mag reke nen op enige plaatselijk aan hang, daar hangt de provincie helemaal overal tussenin. Ik hoor Van den Oosten nog juist opmerken, dat je op zijn partij moet stemmen „Waar om een redelijk alternatief als u via de VVD een echt alternatief geboden wordt?" Maar de echtheid van het alternatief is me even ontgaan De meneer in driedelig grijs, die de sprekers had ingeleid, had al een Frans schrifjster ge citeerd om de sprekers aan te sporen hun praatjes kort te houden. „Mannen die veel zeggen, zeggen mij niets", zou de anoniem geciteerde schrijf ster gezegd moeten hebben. Benieuwd hoe de statenleden op haar overkomen. Ze doen in ieder geval duidelijk hun best om binnen de hun toegemeten vijf minuten te blijven Als de aanwezigen in de ge legenheid worden gesteld tot het stellen van vragen, krijgt de bijeenkomst de schijn van le vendigheid. Maar al spoedig wordt er vooral gekissebist over groeistad Amersfoort en de VVT, waarbij met name de aanwezige raads- en statenle den zich niet onbetuigd laten In de koffiepauze is het de batje tussen Wiegel en Ter louw onderwerp van gesprek. De minister van Economische Zaken blikt ons toe vanaf de achterzijde van een D'66- strooibiljet. In de VVD-folder wordt het kabinetsbeleid in vijf punten uiteengezet. Punt 5. „Ruzie en onderling wantrou wen. Maandenlange ruzies, nu zelfs met de sociale partners, verlammen het beleid". Zelfs in het eigen propagandamate riaal blijkt de tweede bestuurs laag snel over het hoofd gezien te worden (MK) LEUSDEN - „Ik ben liever de laatste met een uitslag zon der fouten, dan dat ik de eer ste ben met een uitslag, die later verkeerd blijkt te zijn. Met dat uitgangspunt ver loopt alles meestal wel goed. De mensen op de stembu ro's doen hun werk allemaal zeer consciëntieus. Vante- voren halen ze een middag bijeen in de raadszaal om het nodige uit te leggen. Buiten kleine vergissingen verloopt het dan allemaal prima." De heer F. C. C. de Witt, chef van de afdeling Burgerzaken van de gemeente Leusden, heeft het over verkiezingen. Daar weet hij, uit hoofde van zijn functie, alles vanaf. Al twaalf jaar organiseert hij in Leusden de verkiezingen voor gemeenteraden, provinciale staten. Tweede Kamer - en sedert kort - het Europees par lement. In zijn overige ge meente deed hij dat ook al. dus De Witt mag beschouwd wor den als een deskundige op het gebied van verkiezingen. Be- willigensverklaring, uitkomst, uitslag, kiesdeler en voor keursstem, voor De Witt is het allemaal gesneden koek, zij het dat ook hij nog regelmatig de literatuur moet raadplegen Want - om maar iets te noe men - het toedelen van restze tels is minder simpel dan men zou denken. En bovendien be paalt de Kieswet dat bij een gemeenteraad met de omvang van minimaal 17 zetels de rest zetelverdeling op een andere manier berekend moet worden dan bij gemeenteraden met een minimale omvang van 19 zetels. Maar dat is uiteraard pas op 2 juni aanstaande aan de orde Met de voorbereidingen voor de Statenverkiezingen van vol gende week en de gemeente raadsverkiezingen van juni is De Witt eind vorig jaar al be gonnen. In oktober kwam een vertegenwoordiger van de drukkerij - voor Leusden is dat Samson uit Alphen aan de Rijn - al langs om eens te praten over de bestelling, die gedaan zou moeten worden. Want als er bij verkiezingen iets nodig zijn, dan zijn het wel bedrukte papieren In november kwam voor De Witt de vraag aan de orde, of er in de Leusdense kiesdistricten wellicht weer iets gewijzigd zou moeten worden In een groeiende gemeente als Leus- Toch ben ik een groot voorstander van stemmachines" den is dat tot nog toe iedere keer het geval geweest De Witt; „Toen ik hier kwam wa ren er zeven districten. Drie in centrum, twee in Zuid en twee in Achterveld. Nu gaan we voor de eerste keer werken met der tien districten. Voor het eerst is nu in De Korf ook een stembu ro gevestigd Uitgangspunt is dat een district niet meer dan zo'n 1200 kies gerechtigden omvat. Maar in Leusden, waar we de afgelo pen jaren eigenlijk voortdurend te maken hebben gehad met wijken in aanbouw, ontkom je er niet aan om soms een dis trict 1400 of 1500 kiesgerech tigden te laten omvatten." bezetting Een volgende punt van aan dacht voor De Witt is de bezet ting van de stemburo's. leder buro heeft drie leden, met uit zondering van het eerste stem buro, waar altijd de burge meester voorzitter is. Omdat die nogal makkelijk voor het een of ander kan worden weg geroepen, wordt het eerste stemburo ook nog eens twee plaatsvervangers benoemd Ooit moeite gehad om die club mensen bij elkaar te krijgen? De Witt: „Nee, nooit. Er zijn altijd een aantal raadsleden, die zich beschikbaar stellen Verder zijn het vaak ambtena ren,die de stemburo's beman nen Overigens kan iedere kiesgerechtigde lid zijn van een stemburo, en er zijn ook wel mensen, die vragen of ze een keer op een stemburo mo gen zitten Voorts roept de heer De Witt

Leusder Krant | 1982 | | pagina 9