De jacht is een zuiver natuurlijk gebeuren. Jacht is bemachtigen en dat betekent doodmaken" Rabobank S ■eu5der krant Een Leusdense valkenier vertelt uitvoerig over zijn liefhebberij plaatselijk nieuws DINSDAG 23 MAART 1982 Op zoek naar onderwerpen voor de rubriek „Mens en z'n hobby" kwam ik in kontakt met een Leusdenaar die een groot deel van zijn vrije tijd vult met de valkerij. Een niet alledaags onderwerp en een gesprek met deze man lag dan ook voor de hand. De valkenier zelf wees echter op de moeilijkheid van dit onderwerp. In het verleden zijn er nogal wat misverstanden gegroeid rond de valkerij. Vanuit het Nederlands Valkeniers Verbond wordt ook van alles gedaan om het scheefgegroeide beeld van de valkerij weer enigszins recht te trekken. Om die reden stemde de Leusdense valkenier dan ook toe in een gesprek. Door al die misverstanden echter zijn in het verleden valkeniers wel mikpunt geweest van scheldpartijen en van akties van extreme natuurbeschermingsgroepen met vaak als enig resultaat dat bereikt werd wat geen van de partijen wilde: De vogel zelf werd de dupe. Het artikel, dat gaandeweg buiten het kader van „Mens en z'n hobby" uitgroeide, wil helderheid geven over de valkerij. LEUSDEN - De valkerij is een liefhebberij die door slechts weinig Nederlanders beoefend wordt. Het beoefe nen houdt onder meer in dat de valkenier regelmatig met een valk aan het „vliegen" is. Het woord „vliegen" gebrui ken valkeniers graag in plaats van „jagen". Naast valkeniers zijn er ook havi kiers, die - zoals de naam al doet vermoeden - met havi ken vliegen. Havik- en valksoorten blijken het meest voor de hand te liggen als het gaat om het jagen met roofvo gels De sperwer - bijvoorbeeld - blijkt hiervoor een te gevoelige vo gelsoort. Zoals gezegd er zijn slechts weinig valkeniers en havi kiers in Nederland. Het gaat om on geveer veertig tot vijftig mensen Zij zijn verenigd in het Nederlands Val keniers Verbond Van deze leden zijn er vijf a zes valkenier Valkeniers en havikiers houden zich niet alleen met de jacht bezig. Zij leggen zich ook aktief toe op het intakt houden van de roofvogel stand. Dit doen ze met name door het grootbrengen van jongen en door revalidatie van gewonde die ren. Via de politie vinden bosuilen, steenuilen en sperwers hun weg naar Nederlandse havikiers en val keniers. Zodra zij weer beter zijn, kunnen zij hun vrijheid tegemoet vliegen. Helaas heeft juist deze zorg voor de roofvogelstand bij velen een onjuist beeld van valkenier en havikier doen ontstaan. Het gesprek met de Leusdense val kenier kan daarom wellicht ver helderend werken. Alvorens in te gaan op de vraag wat de jacht met roofvogels in houdt, probeert de valkenier eerst te omschrijven wat „jacht" is. op patrijzen. De jacht hierop is erg mooi. maar ook patrijzen staan er slecht voor en worden gespaard En in plaats van patrijzen kan men op fazanten vliegen. De jacht hier op is echter niet zo fraai als de jacht op patrijzen Ook geldt hier dat de prooi de aard van het terrein zal moeten uitbuiten om zich in veilig heid te stellen. Een valk vliegt hoog boven wijde terreinen. Daarmee is men in Nederland al zeer beperkt. Zo er nog terrein is waar met de valk gevlogen kan worden, zou het t mooist zijn de vogel te paard te volgen. Dat is niet mogelijk meer en dan moet je per auto in de buurt van de vogel zien te komen. Dan kan het weieens gebeuren dat de vogel al te veel van de geslagen prooi kans te overleven Door jonge vo gels uit te horsten maakt men dat dit getal aanzienlijk stijgt Deze vo gels keren als zij voor de valkenier of havikier verloren zijn gegaan weer terug in de natuur. In het buitenland gaat men wat verder door eieren uit te broeden om de roofvogelstand op peil te houden Aanvankelijk stond men wat sceptisch tegenover deze fok- methode En wel om drie redenen: „Ten eerste was men bang dat de gefokte vogel een natuurvreemd dier zou worden - doordat het ge wend zou zijn aan de aanwezigheid van mensen - en zich niet meer in de natuur zou kunnen handhaven. Verder was men bang dat men bij gefokte vogels een slechte vlieg- VOLMAAKTHEID „De jacht is een zuiver natuurlijk gebeuren. Jacht is bemachtigen en dat betekent onherroepelijk dood maken. De mens is tijdens zijn le ven scheppend bezig. Bezig met creatie Daarbij ontstaat de behoef te om te ontkopppelen recreatie. De diepste vorm van recreatie is een vorm die het meest teruggrijpt op het oerwezen van de mens. Daarbij kan men de opgevouwen houding van een embryo aanne men. Een meer actieve vorm is de jacht. Voor boeren vormt de jacht een noodzaak Onder de overige jagers vindt men veel mensen met grote verantwoordelijkheden Men sen met topfunkties Managers uit het bedrijfsleven, bijvoorbeeld. Mensen die vaak overbelast zijn Voor hen vormt de jacht in feite de manier waarop zij het diepst en meest intens kunnen rekreëren." Gaat het er binnen de jachtsport in Nederland netjes aan toe? „In Nederland wordt over het al gemeen netjes gejaagd Jagen is een sport geworden En zoals bij alle sporten zitten er dan wel eens mensen tussen die minder zuiver zijn. Neem maar eens een wille keurig aantal beoefenaars van een sport, bijvoorbeeld voetbalers Dan zie je hetzelfde Je ontkomt er niet aan. Toch wordt er in Nederland over het algemeen netjes volgens de regels gejaagd! De Leusdense valkenier vertelt dat onder valkeniers veel artiesten zijn - vaak schilders - die gefasci neerd zijn door de volmaaktheid van het dier. Wie een roofvogel wel eens heeft zien jagen kan daar makkelijk inkomen Nu we het toch over de jacht hebben komen voor de valkerij een aantal aspekten naar voren die positief afsteken te gen het jagen met - bijvoorbeeld - het geweer. „De training van de vogel berust op volmaakte afhankelijkheid en op behoud van konditie." EERLIJK In de loop der jaren is door men sen ook wel bezwaar geuit tegen de term roofvogels. In plaats van deze benaming gebruikt men daar om ook wel de woorden „stootvo- gel" of „grijpvogel". De wijze van jagen van deze vogels houdt in dat de prooi dood is als het geslagen wordt of bijna ogenblikkelijk wordt doodgemaakt Er zijn namelijk vo gels die de prooi in de lucht slaan, met iets dat op een karateslag lijkt Andere vogels grijpen de prooi, brengen deze aan de grond waar ze de nek van het dier breken Tij dens het jagen heeft de prooi een eerlijke kans. Hiervoor zorgen ver schillende faktoren. In de eerste plaats neemt het ene dier - ook al is het in mensenhanden - het op te gen het andere dier. „Hoe dat zich gaat ontwikkelen is helemaal af hankelijk van de invloed van de wind tijdens de jacht, de reakties van de prooi wanneer deze de roof vogel ontdekt en de terreingesteld- heid," aldus onze valkenier Het terrein blijkt in de eerste plaats al een essentieel gegeven, als het gaat om de jacht met valk of havik „Een havik is in staat te jagen boven geaccidenteerd terrein (heu vels, duinen) De geslagen prooien uit die terreinen bestaan veelal slechts uit konijnen en fazanten Vroeger liet je de valk op reigers vliegen Nu de stand daarvan slecht is, vaak op kraaien. Verder heeft gegeten en wordt het moeilijk het dier weer binnen te lokken ROOFVOGELSTAND Waar staat de valkenier als het gaat om het behoud van roofvo gels'7 Bepaalde groepen hebben een afkeer van de valkerij net zo goed als zij een afkeer vaen de jacht hebben Dat hangt samen met het beeld van de valkerij dat in de loop der jaren ontstaan is. „Men is ons volkomen ten on rechte gaan vereenzelvigen met mensen die nesten uithalen of met mensen die vogels opzetten en ze te koop aanbieden. De mensen die zich hiermee bezig houden zijn geen valkeniers. Dat is netzoonzinnig als mensen die in Canada zeehondjes staan dood te knuppelen, jagers te noemen." Vernielzuchtig een nest leegro ven dat hier ter sprake is gekomen, gebeurt dus niet door valkeniers of havikers. Wat zij wel deden - maar wat nu ook tot het verleden behoort - is het „uithorsten" Met overleg werden jonge vogels van het nest - „horst" - gehaald, met het doel ze een ver grote levenskans te geven Van de drie of vier jonge roofvogels heeft name'i|k slechts dertig orocent de vaardigheid zou aantreffen Deze vrees bleek ongegrond. Men vond een methode waarbij de vogels op groeiden zonder echt met mensen in kontakt te zijn geweest Inmid dels zijn honderdzeventig vogels door een broedstation in Duitsland uitgezet Zij bleken ook in het wild voor nakomelingen te kunnen zor gen. Hierover bestond aanvanke lijk ook twijfel. Ook aan de Oost kust van Amerika is op deze manier de valk van de ondergang gered Naast het feit dat fokken nuttig is, is het ook leuk. Op ethische en prakti sche gronden streeft men er in Ne derland naar het fokken van roofvo gels tot het uiterst noodzakelijke te beperken. WET Mensen die zich intensief met roofvogels bezighouden, krijgen zonder meer te maken met de over heid Een overheid die het nogal moeilijk heeft met het opstellen van de juiste regels, waaraan iedereen die met deze dieren te maken krijgt zich te houden heeft De huidige Vogelwet voldoet niet aan de ver langens van de valkeniers. Met de nieuwe Vogelwet komt men ver gaand tegemoet aan deze verlan gens. Uit het verhaal van onze val kenier komt de positie van de over- door Leoni Merts heid waar het gaat om het behoud van de roofvogelstand wel enigs zins naar voren „In 1856 kwam er een jachtwet tot stand, waarin premie werd gesteld op het doden van roofvo gels. Deze maatregel was inge geven door de schade die men sen meenden te ondervinden van roofvogels. Die geest is nog steeds niet weg. Zoals een ieder dier maakt de roofvogel deel uit van de voedselketen. Hij eet van zijn prooi wat hij er van nodig heeft. De rest blijft voor andere dieren liggen. Hierdoor kwam het dat men zich tijdens de Twee de Wereldoorlog genoodzaakt zag op te treden tegen de slecht valken, omdat zij duiven sloegen die berichten overbrachten van uit Engeland naar bezet Europa. Zowel de havik als de slechtvalk hebben geleden onder het ge bruik van pesticiden in de land bouw. Beter kwantitatief en kwa litatief gebruik van landbouwgif fen en diverse beschermings maatregelen, waaronder een wetgeving hebben ervoor ge zorgd dat de soorten weer enigs zins op peil zijn. In ons land is de havik er weer bovenop. In Enge land is de stand van de slecht valk meer dan hersteld. GESCHIEDENIS De valkerij kent een eeuwenou de geschiedenis. „Chinese en an dere antieke kuituren kenden deze vorm van jacht al. Vaak was de val kerij te vinden in een maatschappij met een hoge kuituurgraad. In de achttiende eeuw was valkerij vrij al gemeen aan de Europese hoven en ook bij partikulieren Ook in de diplomatie hebben roofvogels hun rol gespeeld Grote waarde als ge schenk hadden met name vogels uit de noordelijke landen Omdat de omstandigheden hier anders zijn dan in het land van herkomst, wa ren zij tijdens de jacht niet altijd van even grote waarde De slechtvalk is voor ons land altijd de jachtvogel bij uitstek gebleven In het verleden zijn prachtige boeken over de jacht verschenen die nu antiquarische waarde heb ben. Tijdens het gesprek wordt me een kijkje in zo'n boek. waarin prachtige prenten over de jachtpar tijen op „Het Loo" zijn opgenomen, gegund Ook zijn woordenboekjes verschenen met betrekking tot de valkenierstaal Een „taal die rijk is aan uitdrukkingen, waarvan één in ieder geval is doorgedrongen tot het algemeen spraakgebruik Wie kent niet de uitdrukking „(iemand) een loer draaien?" De loer is een hoefijzervormig voorwerp bekleedt met leer Het heeft ook dezelfde grootte als een hoefijzer De loer speelt een belangrijke rol bij het trainen - en later het lokken - van de vogel. KONDITIE „De training van de vogel berust op volmaakte afhankelijkheid en op het behoud van konditie Wat die afhankelijkheid betreft: u moet uw afhankelijkheid voorstellen als ik u blinddoek De valkenier heeft in middels zo'n „blinddoek" tevoor schijn gehaald Het is een kapje, dat door de pluim erop erg vrolijk overkomt. Een leren koord dient als sluiting en is zo gekonstrueerd dat het geheel met één hand bediend kan worden Op de andere zit im mers de vogel De huif. zoals de naam van dit kapje luidt, wordt ge bruikt om de vogel rustig te houden Dit is met name tijdens het vervoer van belang. Is de vogel kalm dan kan de huif af. wordt hij onrustig dan gaat de huif weer op Terug naar de training: „Nu ga ik die plank vrij laten hangen. U voelt zich volmaakt weerloos en daardoor zeer gespannen, met als gevolg dat u snel moe wordt. Nu ga ik u in een vinger prikken. U raakt geirriteerd en probeert u te verweren. Natuurlijk prikken we de vogel niet: we drukken vlees op zijn poot. Aanvankelijk zal het dier er geirriteerd in bij ten. Later zal dat overgaan in eten. Zo voorkomen we ook dat het dier verhongert. Hiermee ko men we op het behoud van de konditie. Een vogel die zijn krop barstensvol heeft zitten is mod dervet en kan éen a twee dagen rust houden. Hij heeft dan geen jachtprikkel. De konditie van een roofvogel moet je vergelijken met die van een atleet. Daarbij komt ook een weegschaal kij ken. Want als de vogel onder ge wicht is, zal het dier ook geen jachtlust vertonen." LOER „Aan de loer is een lange lijn be vestigd. Wil men de vogel tijdens - of liever gezegd na - de jacht naar zich toe laten komen dan zwaait de valkenier de loer aan deze lijn rond en werpt hem uit Reageert de vo gel niet dan kan de lijn gevierd wor den om de vogel de gelegenheid te geven alsnog op de loer te komen. Om de vogel weer binnen te halen moet de valkenier naar de loer toe lopen. In zijn vuist heeft hij een „hapje' voor het dier. De valk stapt dan over van de loer,op de gehand- schoende vuist Het terugroepen van de vogel gebeurt ook door middel van een fluitsignaal. Geeft men dit tijdig, dan keert de vogel, om met grote precisie te landen op de uitgesto ken hand Voor deze gehoorzaam heid wordt de vogel onmiddelijk met wat aas beloond. Roofvogels zijn nu niet bepaald gedomesticeerde dieren. In hoe verre zijn ze „tam" te krijgen „De tijd die de vogel nodig heeft om zich te onderwerpen is voor ie dere vogel verschillend Het ver schilt van zes uur tot twee a drie dagen intensief oefenen. De vogel is volledig tam te krijgen. Slaag je er niet in om een vogel na de jacht binnen te krijgen - omdat hij zelf al teveel van de prooi gegeten heeft - dan moet je er de volgende dag al vroeg bij zijn. anders gaat hij zelf op jacht en is de vogel voor je verloren Dan treedt er een snelle verwilde ring op" VERGUNNING De vogel waarmee onze valke nier vliegt is een lannervalk. „Vliegen dient hier wel degelijk letterlijk te worden opgevat Met lannervalken mag in Nederland niet gejaagd worden Valkeniers en havikiers kunnen in het bezit zijn van twee soorten vergunningen Voor de jacht met roofvogels die nen zij een jachtvergunning aan te vragen Bepaalde vogelsoorten zijn hierbij uitgesloten Daarnaast kan men ook in het bezit komen van een asielvergunning Met zo'n asielvergunning is het mogelijk ge wonde dieren te vervoeren, onder dak te bieden en te verzorgen Een aardig verschil tussen de twee soorten vergunningen wordt wel gevormd door het feit, dat de wet gever in de jachtvergunning hel vervoer op zondagen verbiedt, ter wijl hiervan in de asielvergunning geen sprake is. Waarschijnlijk om de mogelijkheid te bieden om ge wonde vogels ook op zondag de helpende hand toe te steken. De valk die de valkenier op een asielvergunning verzorgt, behoort tot een soort dat niet in Nederland voorkomt, zo vertelt hij „De lanner valk komt voor in heel Afrika, behal ve Centraal-Afrika. Verder koml deze soort voor op Corsica en Sici lië De lannervalk wordt veel door Arabieren gebruikt. Het gaat hier om een fraai uit ziend dier: zijn gele poten en oog randen steken nogal scherp al te gen het grijs-bruine verenpak Tij dens het gesprek heeft vogels niets van zich laten horen Dat het ook anders kan bewijst de valk door bij onze nadering in een oorverdo vend geschreeuw los te barsten. Al snel richt zijn gehele aandacht zich tot de fotograaf, die hij het een en ander naar het hoofd slingert Hoe moet je dat gekrijt - zoals valke niers het noemen - nu uitleggen? „Dat is ordinair gebedel. De valk komt uit een volière in Duits land. Hij is in gevangenschap be dorven. Toen ik hem kreeg had hij een gebroken vleugel. Daar van is hij hersteld, hoewel zoiets nooit helemaal in orde komt." Ik krijg een standaard te zien waar in uitgevallen veren zijn gesto ken. „Bij beschadiging van de vleugel, proberen we kapotte ve ren te vervangen door deze ve ren. Ik ben nu bijna twee jaar be zig met deze valk. Ik ben nu best tevreden over de resultaten, maar ik betwijfel of deze vogel zichzelf ooit van genoeg voedsel zal kunnen voorzien." geld en goede raad Kantoren te: De Biezenkamp 3, Leusden-C. Hamersveldseweg 72, Leusden-C. Pr. Irenelaan 21, Leusden-Z. Tel. 033-942814 (voor alle kantoren) J. v. Arkelweg 9, Achterveld, tel. 03425-1203

Leusder Krant | 1982 | | pagina 6