Van toekomst-horror en fantasy tot ruimtevaart en vrouwen-SF F F i J J. W. KNIEP HERBEX De rijd om het \km HOMMEN 01» M'MYOltli Samenstelling: Bert Vos rthur C- Clarke E FONTEINEN VAN HET PARADIJS boek DONDERDAG 25 MAART 1982 |Het Is alweer geruime tijd geleden, jlwij in deze rubriek aandacht heb- i besteed aan science fiction, toe- st-romans en fantasy-verhalen. (betekent echter niet, dat de Ne- andse uitgeverijen stil hebben an. Integendeel zou je wel kun- i zeggen. Tientallen titels zijn er sen bijgekomen, ook al willen alge uitgevers het etiket „SF" i wel eens vervangen door „toe- nst-romans" of futuristische ro- Want het is wel duidelijk, dat mmige uitgevers nog steeds hul- zljn voor science fiction als SF heeft toch nog steeds er een betekenis van „pulp", snel naakte, goedkope uitgaafjes, die ets met literatuur te maken heb- Dat dit natuurlijk klinkklare on- zal de gemiddelde lezer intus- i wei duidelijk zijn geworden. SF [de ruimste betekenis van het xd heeft aan betekenis gewon- Lhet niveau is In de loop der jaren elljk gestegen. Of je het nu lek- r blijft noemen of aarzelend llte- ire kwaliteiten toekent aan somml- [romans, doet eigenlijk weinig ter De toekomst-roman wint veld. .fantasy, toekomst-horror, al die es binnen een genre, veroveren i steeds groeiend lezerspubliek, ^andaar, dat wij in deze aflevering li,.Uitgelezen" weer eens ruime aan- iit schenken aan dit fenomeen, jrgewaaid uit de Verenigde Staten, r nu volwassen geworden in eigen Want - en dat is op zich verheu- de uitgevers staan niet meer al afwijzend tegen Nederlandse nst-romans. Hoewel de Angel- che produktie nog gretig in Ne- dse vertalingen worden omgezet, jierook in het eigen taalgebied schrij- inaar voren gekomen, die hebben etoond volwassen SF te kunnen (rijven Een nieuwe stroming binnen Ibekomst-roman is de vrouwen-SF 1 vrouwen waren tot voor kort in de fiction magertjes vertegen- de groep ratten groot en sterk genoeg om eindelijk de vijand aan te vallen. Ratten, groot als kleine honden, trekken op in slagorde en richten het eerste bloedbad aan. ,,Het rattenleger" is een huiveringwekkend verhaal, goed geschreven met een morbide gevoel voor afschuwelijke details. Bijna on overwinnelijke, resistente ratten tegen een vertwijfelde groep mensen Whitley Strieber wist enkele jaren ge leden te verrassen met zijn toekomst horror-roman ,,De weerwolven" (uitge geven door Bruna) Van hem ver scheen kortgeleden bij Elsevier Boeke rij „The hunger" (De Honger). Strieber weet in dit al even huiveringwekkende boek het thema „vampier" op hoogst originele wijze uit te werken tot een fas cinerende mengeling van science fic tion en horror „De honger" is het ver haal van Miriam, een wonderlijke schoonheid van onbestemde leeftijd. Deze Miriam Blaylock - zo blijkt al spoe dig - leeft van bloed Mensenbloed. Maar dat niet alleen Ze is onsterfelijk en weet die onsterfelijkheid grotendeels over te dragen op anderen Psychiater Sarah Roberts houdt zich in het labora torium bezig met „onsterfelijkheid en via proeven op resus-apen probeert ze het onsterfehjkheidselixer samen te stellen En ze is daar bijna in ge slaagd. Whitley Strieber's verhaal is aan de ene kant gruwelijk, maar ademt tevens een erotische sfeer uit, die het gruwelij ke van het verhaal voldoende afzwakt. Het vampier-thema wordt - zoals ge zegd - origineel uitgewerkt, waarbij ook de moderne onderzoekingen worden betrokken ten aanzien van onsterfelijk heid Wie „De weerwolven" heeft gele zen, weet wat men kan verwachten en men wordt daarin niet teleurgesteld Tenslotte in dit genre „De vloek van de Beer" (Crooked Tree"). Het is ge schreven door Robert C Wilson en be handelt het thema magie en het dier In dit geval beren, die door één of andere invloed levensgevaarlijk zijn geworden en in de wouden van Canada het ene menselijke slachtoffer na het andere maken. Het is opmerkelijk hoe vaak de laatste tijd dit soort boeken geschreven worden romans, waarin het dier (het doet er niet toe welk dier) van vredelie vend ineens verscheurend wordt In dit geval is een oude - reeds gestorven - Indiaanse tovenaar (sjamaan) er de oorzaak van en Axel Michelsen ontdekt hoe hij een eind kan maken aan de „vloek van de Beer" Wilson weet dit gegeven origineel uit te werken en dat doet me plezier, want we hebben al eens eerder beren op ons lezerspad ontmoet Ook dit verhaal is bestemd voor lezers met tamelijk sterke zenu wen. want de beren zijn bepaald met zachtzinnig nederlandse sf Eén van de produktiefste schijvers van Nederlandse SF is de Vlaming Eddy C. Bertln. Van hem verscheen bij Bruna onder meer „De Achtjaar- lljkse God" en „Eenzame Bloedvo- gel". Eveneens bij Bruna nu zijn tigd, zowel in de romans zelf als :ien van de auteurs. Daar is de jaren snel verandering in geko- De amazones van de SF rukken Idelijk op! Schrijfsters als Ta- lee. Sheila MacLeod. Gwyneth Rachel Pollack en anderen 'gedrongen in Nederland en ne- itet zwaard op tegen de mannelijke ÊQas. En ze staan hun „man- ekomst-horror "ds enkele jaren tekent zich een stroming af binnen het science fi-genre Ik noem die categorie rgemakshalve .toekomst-horror" seen fascinerend mengsel van SF KW. veelal in de nabije toekomst tet heden gesitueerd. We hebben to paar op ons bureau liggen. In de le plaats „Het Rattenleger" van B Herbert (géén familie van Frank overigens). Het verhaal speelt a' m de nabije toekomst rondom ■w. dat kortgeleden is geteisterd enorme rattenplaag. Slechts Pen op grote schaal heeft een 8®jke ramp voorkomen en het ziet uit, dat de gevreesde zwarte - kernstraling gemuteerde - rat is *°eid Toch laat men niets aan het al over en de controle blijft uiterst jQ Een (commercieel, door de teid gesteunde) organisatie van iame deskundigen moet er zorg •togen, dat er geen tweede keer «'gelijke ramp kan plaats vinden. Pender is zo'n deskundige in 0 van Ratkill. die stad en land af- todra er ook maar enige tekenen wijzen in de richting van een 'e 'at. Maar ratten zijn uitermate *eker de gemuteerde soort, en zo 181 gebeuren, dat de overlevende 1 van de Londen-ramp langzaam zeker het aantal nakomelingen 9'oeien in de veilige beschutting "PP'ig Forest, onopgemerkt door 001 zo alerte mens Op een dag is die in 1967 bij uitgeverij Veen ver scheen Geschreven door Jacob Car- rossa (pseudoniem van de journalist Jaap Stigter). Het werd een succesvol SF-debuut en dat is één van de rede nen, dal de roman onder de titel „De naakten en hun held" bij Gradivus in herdruk verscheen. Carrossa's roman heeft nog niets van zijn kracht verloren en ook nu nog is het verhaal van Paik en Ellis, twee paupers in het niemandsland nabij de gigantische technologische steden van Europa, verbannen door de wetten van een keiharde politiestaat. Het verhaal speelt zich af in 2089. Ja cob Carrossa weet op uitstekende wijze het grauwe uitzichtloze bestaan van de paupers te schilderen tegen de achter grond van ontluikend verzet. Verzet van Paik tegen de commissaris van de pau- perpolitie, die hem zijn geliefde Ellis af wil nemen Nog niet eens zozeer verzet tegen zijn bestaan in die grauwe wereld aan de voet van de technologische aar de „De naakten en hun Speyers" werd in 1972 bekroond met de Europe Award. „De nieuwe morgen" is de titel van een bundel fantastische vertellingen en toekomstverhalen, samengesteld door Manuel van Loggem Van Loggem heeft bij het samenstellen van deze nogal omvangrijke bundel vooral geke ken naar bekende namen en dat levert een nogal merkwaardige mengelmoes op, waarbij je zo en dan best een vraag teken kunt plaatsen en je af kunt vra gen of een verhaal nu werkelijk in deze bundel thuishoort. Van Loggem heeft het genre nogal ruim opgevat, zodat ook verhalen van Simon Carmiggelt, Willem Frederik Hermans, Jan Wol kers, Harry Mulisch, Hugo Claus, Rem- co Campert, Piet Grijs en anderen in deze verhalenbundel zijn terug te vin den. Wat niet betekent, dat deze verhalen niet in de bundel zouden passen, maar fiddt llertiri SU nil lil MM STH\MU'.\ VAN IIK (iEKSI vwtokn uii hot fyeralHraan-•urmrisnr.i U.ivVÜlfH) - nieuwe roman „DE SLUIMEREN DE STRANDEN VAN DE GEEST", waarin Bertin zijn Membraan-wereld verder In afzonderlijke verhalen uit werkt. Eigenlijk kun je niet spreken van een roman, omdat het een serie verhalen is, die hooguit met elkaar gemeen hebben, dat ze in dezelfde membraan-wereld af spelen Eén en ander aan elkaar gekop peld met flarden uit toekomstige ge schiedkundige werken, ballades, tech nische uieenzettingen e d Een sys teem, dat de laatste jaren ook door John Brunner (Zanzibar en Doem Wereld) veelvuldig is toegepast Niet alle verha len van Berlin zijn even sterk, maar in totaliteit is „De sluimerende stranden van de geest toch een boeiende SF- gebeurtenis van eigen (Nederlandstali ge) bodem „De naakten en hun Speljers" was de titel van de Nederlandse SF-roman. als je de bundel de titel ,,ue nieuwe morgen" geeft, dan denk je veel eerder aan toekomstverhalen dan aan de fan tastische vertellingen, die de hoofd moot uitmaken Van de echte Neder landse SF-schrijvers zijn opgenomen Rein Blijstra. Carl Lans. Ef Leonard, Wim Burkunk, Paul van Herck, Peter Cuijpers, Eddy C. Bertin, Patrick Con rad en Bob van Laerhoven Verhalen, die eerder verschenen in Ganymedes 2 en verschillende nummers van het al weer verdwenen tijdschrift van Manuel van Loggem zélf „Morgen". Een nogal beperkte, eenzijdige keus, als je beseft, dat bijvoorbeeld van Ga nymedes. het SF-jaarboek van Bruna alweer de zesde bundel is verschenen. Ik mis bijvoorbeeld, om maar eens een naam te noemen, Tais Teng, die toch werkelijk voldoende heeft gepubliceerd om opgenomen te kunnen worden in deze bundel. Ik mis nog meer SF-na- men die al vele jaren Nederlandse science fiction hebben geschreven en gepubliceerd in verschillende tijdschrif ten En dat is een gemiste kans Maar goed, bekende namen betekenen altijd nog betere verkopen en met dat gege ven voor ogen, zal deze bundel z'n weg wel vinden. En - ondanks de tekortko mingen - „De nieuwe morgen" is niet slecht te noemen Maar het had veel beter gekund. Tenslotte aandacht wat de Neder landse SF betreft voor de zesde bundel korte verhalen van Nederlandse bo dem. het Bruna-SF-jaarboek „Gany medes" „Ganymedes" is een uniek verschijnsel in de Nederlandse SF-we- reld en als zodanig zou het bijzonder jammer zijn, indien het verdwijnen zou door de moeilijkheden, waarin de uitge ver op dit moment verkeert. Bruna-re- dakteur Vincent van der Linden is de samensteller van „Ganymedes" en ook deze zesde bundel levert weer een be hoorlijke hoeveelheid verhalen van kwaliteit op Verhalen van 32 schnjvers en schrijfsters die zich al dan niet regel matig of beroepshalve bezig houden met het schrijven van science fiction- verhalen. Een fascinerende, u iteenlo- pende mengeling van humoristische, fantastische, technologische en horror achtige toekomstverhalen, waaruit blijkt, dat de goede ideeén en verras sende plots niet alleen uit het buiten land komen Voor hen, die kennis willen maken met het Nederlandse toekomst verhaal een uitgelezen gelegenheid „Gnymedes" is op dit moment nog de enige bundel, waarin Nederlandse SF- auteurs zich kunnen presenteren en dat initiatief alleen al is de moeite waard om in stand te houden Het is te hopen, dat 1982 de zevende bundel op zal leveren. „Ganumedes 6" warm aanbevolen. technologische sf Science fiction kan men onderver delen in verschillende soorten. Eén daarvan is de technologische SF, waarin vaak op heel inventieve wijze huidige technologieën in de toe komst verder zijn uitgewerkt of nlet- bestaande technieken worden „uit gevonden". Arthur C. Clarke is één van de grondleggers van dit genre toekomstverhaal, maar ook Isaac Aslmov heeft belangrijk bijgedragen met zijn befaamde ro bot-verhalen. Deze technologische SF zou weer kunnen uitsplitsen In verhalen, die sociaal-maatschappe lijk zijn gericht (de techniek in dienst van de mensheid of de maatschappij ondergeschikt aan de techniek), en verhalen die meer een avontuurlijk karakter hebben, zich afspelend In de oneindige kosmos. Van Arthur C Clarke verscheen kort geleden in Nederlandse vertaling „The fountains of Paradise" (De Fonteinen van het Paradijs), een mixing van bei de richtingen Hoewel Clarke met name de laatste jaren weinig nieuws meer pu bliceerde en we het voornamelijk moes ten doen met herdrukken, is zijn naam nog steeds goed voor een goede ver koop. „De fonteinen van het paradijs" is wat mij betreft een aangename verras sing. Clarke is er in geslaagd om niet alleen de technologie de boventoon te laten voeren op zijn zo fascinerende wij ze. ook de samenleving met de eeuwen oude cultuur is op uitstekende wijze door het verhaal verweven. Clark, die al jaren op Sri Lanka woont, heeft dat ei land als voorbeeld genomen, haar rijke verleden verbonden aan de ontzagwek kende. technologische toekomst. Clar ke bouwt, vanaf dit eiland, een brug naar de sterren. Letterlijk. Het is de droom van de briljante ingenieur Vannevar Morgan die Clarke in een sublieme be schrijving werkelijkheid laat worden, een lift vanaf de aarde naar de maan Het klinkt ongeloofwaardig, maar Clar ke is een meesterverteller, die - met veel meer diepte dan in het verleden het geval was - het ongeloofwaardige van toekomstige technologieën geloof waardig weet te maken zónder het menselijk aspekt uit het oog te verlie zen. De schrijver van „2001heeft nog niets van zijn kracht verloren. Integen deel: hij heeft andere aspekten toege voegd aan een verhaal over ontzag wekkende technieken, waardoor „De fonteinen van het Paradijs" aan rijkdom heeft gewonnen. Aanbevolen Iets heel anders, maar niettemin even fascinerend en soms overrompe lend, is de roman „De terugkeer van de Ganymeden" van de jonge SF-au- teur James Patrick Hogan. „De terug keer van de Ganymeden" is het vervolg op „Ruïnes op de maan", dat in 1979 door Meulenhoff in Nederlandse verta ling werd uitgegeven. Hogan is er op indrukwekkende wijze in geslaagd om vrijwel alle raadsels van het menselijk ontstaan langzaam maar zeker te ont sluieren in zijn twee toekomstromans, die weliswaar barstensvol zitten met een ongelooflijke technologie, maar aan de andere kant een bepaalde schoonheid uitademen, met name ten aanzien van de ontmoeting tussen de mens en de Ganymeden De onbewe zen hypothesen van Erich von Danikern verbleken bij hetgeen Hogan via een perfekt opgebouwd spanningspatroon de lezer voorschotelt. Duizelingwek kende technologische hoogstandjes vermengd met een werveling van in tientallen eeuwen opgebouwde veron derstellingen over de mens als feno meen zélf Een flitsend geschreven toe komstroman in het voetspoor van Ar thur Clarke, maar wel met een geheel eigen, bepaald frisse aanpak en uitwer king. Datzelfde geldt eigenlijk ook voor Larry Niven. die een vervolg schreef op ..Ringwereld" „De bouwers van Ringwereld". Niven heeft iets van Jack Vance als hij exotische werelden be schrijft vol met wezens, die in niets op de mens lijken, maar toch met de mens samenwerken Hij combineert dat met de technische wonderwerelden van Ar thur Clarke en het resultaat is een bij zonder mixing, waarbij de lezer van de ene verrassing naar de andere wordt gevoerd. De Ringwereld van Larry Ni ven lijkt veel op de ruimtekolonies, die bijvoorbeeld Gerard O'Neill in de toe komst wil bouwen. Maar dan miljoenen keer zo groot Dat hier onvoorstelbare technologieën aan ten grondslag lig gen, behoeft geen betoog Maar Niven weet dat allemaal heel helder en geloof waardig uit de doeken te doen. En zo boeken,voor u besproken hoort het ook in een goed SF-verhaal De „Ringwereld" zoals Larry Niven die in zijn romans beschrijft, is een kunst wereld, geschapen door een onbekend ras, bevolkt met mensen en dieren, maar ook met vertegenwoordigers van talrijke kosmische beschavingen. Je zou het een staalkaart van het univer sum kunnen noemen, keurig als een soort Ark van Noach hangend in de ruimte, gebouwd rond een eigen zon. De hoofdpersonen uit „Ringwereld" (Niven's eerste roman over deze bijzon dere wereld) gaan terug, ieder vanuit eigen motieven. Louis Wu is de verte genwoordiger van de menselijke be schaving en de ontdekker van Ringwe reld Samen met „Spreker - tot - Dieren" en „Hij die het verst in de achterhoede is" gaat hij opnieuw naar Ringwereld om te ontdekken, dat de zon op het punt staat te pletter te vallen op de wereld, die om de ster heen is gebouwd Miljar den levende wezens zouden daardoor sterven, een unieke beschaving zou worden vernietigd. Stapje voor stapje voert Niven ons opnieuw Ringwereld binnen en maken we opnieuw kennis met de bewoners. Fascinerend, bizar, grotesk en ontroerend En bovenal spannend van de eerste tot de laatste bladzijde. Er zijn eigenlijk onvoorstelbaar veel mogelijkheden te bedenken ten aan zien van het lot van de mensheid na een derde wereldoorlog, waarna kernstra ling de leefbaarheid van de aarde voor duizenden jaren tot nul zal reduceren. Charles Harness beschreef in „Afda ling in Dis" één van die mogelijkheden. Een roman, die zich afspeelt in een tijd, drie duizend jaar na nu. Een deel van de beschaving is verwoest door een ver nietigende oorlog, een deel bleef leven, begon opnieuw. Zij bouwt een bescha ving op, voortkomend uit de resten van een vrijwel verloren gegane technolo gie. Een vreedzaam leven, totdat zij wordt gekonfronteerd met een mythe, die on verwacht werkelijkheid wordt: de verte genwoordigers uit de duister, onder grondse stad Dis. Charles Harness is er in geslaagd om een bijzonder span nend verhaal te vertellen, waarbij hij huidige ontwikkelingen logisch in de toekomst heeft doorgetrokken Het is nog met eens het idee als wel de uitwer king ervan die „Afdaling in Dis" tot een boeiende roman maakt vrouwen-sf In deze rubnek heb ik al eerder aan dacht geschonken aan de reeks „SFEM" van de Arbeiderspers. Intus sen zijn er weer nieuwe delen versche nen. Gwyneth Cravens schreef, geïn spireerd door Carlos Castaneda en zijn ontmoetingen met de Mexicaanse brujo Don Juan de lichtvoetige, vlot geschre ven roman „De strijd om het licht", waarin de hoofdpersoon Ella dankzij haar laarzen een nogal spannend avon tuur tot een goed einde brengt. Ella Snel bindt de strijd aan tegen een magisch- godsdienstige sekte die op de wereld macht uit is en dat brengt haar op de meest onmogelijke plaatsen, van Mexi co tot Tibeth. Een strijd tegen het kwaad, tegen de duistere geesten die op aarde proberen het licht te verdrij ven Prima avonturenverhaal met ge lukkig een vrouwelijke held. Rachel Pollack, een Amerikaanse die in Nederland werkt, maakte haar ro man-debuut met Golden Vanity, een vlot geschreven space-opera, waarin Golden Vanity, dochter van de presi dent van de Vennootschappen, op de achterlijke aarde terecht komt om haar vader en de anderen te ontvluchten. De aarde wordt alleen maar beschouwd als een achteraf-planeetje. dat door de machtige kosmische Vennootschap pen alleen maar nuttig is, zolang er geld in zit. Er heeft zich daardoor een soort lethargie van de mensheid meester ge maakt, waaraan een eind komt als Gol den Vanity arriveert. Maar dat is lang niet alles. Rachel Pollack heeft een ro man geschreven, waann in feite een compleet kosmisch bestel wordt ge schilderd, met echte mensen Avontu ren in de ruimte èn op aarde vermengd tot een boeiend geheel Een boek. dat je in één adem uitleest. Tenslotte aandacht voor „Margaret en Ik" van Kate Wilhelm, van wie in deze reeks ook reeds „De tijd van de jeneverbes" is verschenen „Margaret en ik" is een psychologische verken ning, waarbij de „ik" het onderbewust zijn van Margaret isMaar daarnaast is „Margaret en ik" levens een goed ge schreven avonturen-roman Margaret is een vrouw, die problemen heeft in de relatie tot haar man en rust probeert te vinden in een strandhuisje Maar die rust is haar niet beschoren Ze wordt verwisseld met de vriendin van een overleden wetenschapper, wordt be laagd door twee wetenschappers die aantekeningen van de overledene wil len hebben, door haar echtgenoot èn door haar eigen sexuele fantasieën. Een uiterst boeiende roman. Maar SF Het is op het randje. fantasy Een genre apart is de fantasy. Ver- halen over geesten en demonen, zwaarden en magie. Verhalen, zich j afspelend in duistere werelden, vol I geheimzinnigheid en sinistere de cors. Het is opmerkelijk, dat met na me de laatste jaren verschillende vrouwelijke auteurs zich sterk heb ben gemaakt in dit genre en dat bij zonder Inventief en kleurrijk doen. Tanith Lee, die lange tijd op betrek kelijk eenzame hoogte stond, heeft gezelschap gekregen van schrijf sters als Phyllis Eisenstein, Joanna Russ en anderen. Wie zich in dit genre wil verdiepen doet er goed aan de verhalenbundel „Amazone" te lezen, waarin Jessica Amanda Salmonson een aantal verha len in de fantasy-sfeer selecteerde, ge schreven door vrouwen en met vrou wen in de hoofdrollen. Phyllis Eisenstein schreef „Alaric", verhalen over de zwervende jonge min streel met zijn bovennatuurlijke gave om van plaats te veranderen op het mo ment, dat dit noodzakelijk wordt Ook de wereld die Eisenstein schiep is er één vol magie, met koningen, graven en to venaars Een middeleeuws decor, maar of de aarde het middelpunt is of een andere planeet wordt in het midden gelaten, zoals in de meeste van dit soort fantasy-verhalen. Het gaat voorname lijk om de sfeer, waann de fantasy kan gedijen en daar passen geen technolo gische hoogstandjes bij Opvallend is de grote produktie van Tanith Lee, die bovendien in zeer korte tijd in Nederland is doorgedrongen en van wiens werk inmiddels veel is ver taald Naast uitgeverij Gradivus - die de meeste romans van haar tot nu toe ver taalde - heeft ook Meulenhoff beslag weten te leggen op enxele van haar werken (de cyclus „Heren der duister nis", in 1980 bekroond met de British Fantasy Award). Kortgeleden verscheen, na „De Heer van het zwaard het tweéde deel: „Meester van de dood", dat gevolgd zal worden door „Meester van de Waan" Tanith Lee heeft een heel aparte, vloeiende stijl Ze brengt haar hoofdper sonen tot leven in magische werelden met eigen wetten Schept die aparte met zijn omvangrijke „Zanzibar" de le zers ervan te overtuigen, dat het met goed gaat met onze samenleving als we niet proberen een andere weg in te slaan. sfeer, kenmerkend voor fantasy, waarin de magie van goed en kwaad om voor rang strijden temidden van gewone mensen „Meester van de dood" is opnieuw een voortreffelijke roman, geschreven in die onnavolgbare stijl, die haar be faamd heeft gemaakt Wat minder tevreden ben ik over de boeken, die kortgeleden in vertaling van haar verschenen bij Gradivus Dat is het nadeel als van een schrijver alle ro mans worden vertaald. Ook de minder- goede komen dan zonder meer aan bod. Voor verzamelaars en de trouwe fans van Tanith Lee misschien op zich niet zo erg, maar je wordt dan wel ge konfronteerd met bijvoorbeeld „Ten Oosten van Middernacht", die bedui dend lager van kwaliteit is dan de na dien geschreven romans. De, één jaar later (1978), geschreven roman „Het Kasteel der Duisternis" laat duidelijk de groei zien van Tanith Lees inventiviteit en stijlbeheersing, gevolgd door „Laat de doden ster ven" uit 1980 Ik ga niet in op de inhoud van deze verhalen Fantasy-verhalen laten zich eigenlijk niet goed in het kort navertel len door de sfeer, die een zeer bepalen de rol speelt, de landschappen en we relden van de hoofdpersonen en de ma gie van de vertelling zélf. Fantasy, al thans dat is mijn mening, moet je onder gaan. In de juiste sfeer, in een passen de omgeving Dan pas zullen de ver vreemdende, archaïsche aspekten van de verhalen het best tot hun recht ko men Overigens lijkt het me toe, dat uit gevers er verstandig aan doen om het Nederlandse fantasy-publiek - dat nog steeds groeit - niet te overvoeren met romans van één schrijfster Ook al is zo'n auteur dan nog zo succesvol. SF IN HET KORT Doem wereld, door John Brunner Brunner wist nog niet zo lanq geleden Kale Wilhelm, schrijfster van Margaret en ik" (Foto Dick Wilhelm). De huidige ontwikkelingen van de maatschappij doortrekkend naar een toekomst, schiep Brunner een niet al te rooskleurige wereld. Datzelfde doet hij in het al even omvangrijke „Doemwe- reld". Vervuiling-sociaal, moreel, poli tiek. industrieel - is de kern van het verhaal, waarin Brunner opnieuw op sombere toon schetst waar we met z'n allen naar toe gaan Geen erg opwek kende literatuur, hoe indrukwekkend geschreven ook. Voor de echte liefheb bers onder ons, die er maar niet genoeg van kunnen krijgen Het gat in de tijd", door Alfred E. var. Vogt Van Vogt was vroeger een uitste kende auteur, die vriend en vijand re gelmatig wist te verrassen met zijn on navolgbare verhalen. De laatste jaren is het stil geworden rond Van Vogt tot kort geleden „Het gat In de tijd" ver scheen. geschreven in 1980 En dan blijkt weer eens. dat niet alles wat uit de VS komt op het gebied van SF goed is „Een gat in de tijd" is bepaald niet boeiend, soms uiterst verwarrend en kan het best zo snel mogelijk worden vergeten Perry Rhodan. De liefhebbers van Perry Rhodan worden regelmatig be diend met nieuwe uitgaven Gradivus geeft tegenwoordig de zogenaamde secundaire reeks uit en dat resulteert in redelijk goed geschreven space ope ra's, zich afspelend in het door Perry Rhodan overeind gehouden univer sum, al dan niet met de Aardse held in een hoofdrol. Kortgeleden kwamen dne nieuwe deeltjes uit „De sleutel tot een andere wereld", geschreven door H. G. Ewers (nr 10), „Tunnel naar het oneindige", door William Voltz (11) en „De spockagent uit het heelal" door H. G Ewers (nr 12). Let er wél even op, dat de uitgever de omslag van nummer 10 met die van nummer 11 verwissel de Dierbaar doolhof, door Robert Sheckley Veel uitgevers zijn begonnen aan het herdrukken van de best-ver kochte delen uit hun SF-reeks. Naast Meulenhoff is ook Bruna hienn aktief. Kortgeleden verscheen de herdruk van „Dierbaar Doolhof" uit 1968 Het ver haal van de aardbewoner Carmody. die een intergalactische prijs knjgt aange boden en daardoor prompt verdwaalt in de kosmos Of parallelle wereld. Dat mag de lezer zelf invullen. Tenslotte „Bommen op New York" van Fred Allhoff De schnjver bracht dit verhaal in 1940 als feuilleton-vorm (der tien aflevenngen) in het New Yorkse weekblad „Liberty" Hij gaat ervan uit, dat Engeland door Hitier wordt bezet en de Duitse oorlogsmachines dóór-razen richting Verenigde Staten om onstuit baar ook dit land aan te vallen De bom men vallen op New York. Vanuit het gezichtspunt van de lezers van 1940 een niet slecht doordachte ontwikke ling, gebaseerd op wa! militaire deskun digen voor mogelijk hielden. Maar toch enigszins achterhaald Je merkt, dat het verhaal in 1940 is geschreven. Als cu- nositeit echter interessant. „Bommen op New York, door Fred AJIhoff. 1940 Urtgave Bruna, Ulrechi. 1980 Paperback. pnjs 19.90. „Dierbaar Doolhofdoor Robert Sheckley. 1968. Urtgave Bruna. Utrecht, 1981 (herdruk) Paperback. pn)S I 16,50. Perry Rhodan-secundalre reeks. Urtgave Gradi vus le Oen Haag. paperback prijs per deel 9,90. „Hel gat In de tijd" door A E van Vogl. 1980 Urtgave Grad.vus le Den Haag. paperback, prijs 14.90. „Doemwereld". door John Brunner 1972. Urtgave Gradivus le Den Haag, paperback. I 2,50 (459 blz) Tanith Lee Meester van de dood urtgave Meulen hoff Nederland te Amsterdam, paperback, pnjs 16 50 Laat de doden niet 9terven (14,90). Het kasteel der duisternis 14.90) Ten oosten van Midder nacht (14.90) alle dne uitgegeven door Gradivus te Den Haag Paperback. Alaric. door Phyllis Eisenstein. 1978 Urtgave Meu lenhoff Nederland te Amsterdam 1981 Geïllu streerd door Stephen Fabian Paperback, pnjs 13.50 Amazone, verhalenbundel samengesteld door Jes- s>ca Amanda Salmonson, 1979, uitgegeven door Gradivus te Den Haag, paperback, 18.90 Margaret on Ik. door Kate Wilhelm, 1971 Urtgege- vendoor de Arbeiderspers te Amsterdam gebonden I 24.50 Oe strijd om het licht, door Gwyneth Cravens, 1979, uitgegeven door de Arbeiderspers le Amsler- dam. pn|S 1 29,50 Golden Vanity door Rachel Pollack 1980. urtgege- ven door de Arbeiderspers te Amsterdam, gebon den. pn|s 28 50 Dne uitgaven in de SFem-reeks De terugkeer ven de Ganymeden. door James Pa trick Hogan. 1978 Uitgegeven door Meulenhoff Ne derland te Amsterdam, paperback, 14,50. Afdaling In Dis. door Charles Harness 1978 Urtge- geven door Meulenhoff Nederland te Amslerdam. paperback De bouwers van Ringwereld. door Larry Niven, 1980 Urtgegeven door Gradivus te Den Haag. pa perback. 22.90 De fonteinen van het Paradl|s, door Arthur C Clar ke. 1980 Urtgegeven door Bruna te Utrecht, paper back. 24.90 De naakten en hun held, door Jacob Carrossa. Uitgave Gradivus te Den Haag paperback, pnjs 14.90 De nieuwe morgen, samengesteld door Manuel van Loggen urtgegeven door Meulenhoff Nederland te Amsterdam, paperback De sluimerende stranden van de geest, door Eddy C Bertin. urtgegeven door Bruna le Utrecht, paper back 24.90 Herbex 12 dagen Anti-Rook Kuur, bestaat uit kruiden extracten, vitamine complex capsules en kruidentabletten, zo nauwkeuring en speciaal sj samengesteld, om de roker een ontwennings methode ter beschikking te stellen, dewelke zonder problemen voor ■JrA de persoon die het gebruikt, het gewenste resultaat in 12 dagen zal opleveren. Gebruiksaanwijzing: 1. Begin iedere morgen met 20 druppels Herbex kruidenextract VDB 1020 in te nemen. Herhaal dit 's morgens en 's avonds. Dit extract is een rustgevend middel, dat u helpt om de onrustige rokersdrang weg te nemen. 2. Neem om de 2 3 uur een Herbex kruiden ontwenningstablet. Zuig deze tablet helemaal op. 3. Neem 3 X daags 2 vitamine complex capsules om het vitamine gehalte weer op peil te brengen, dat door de nicotine is afgebroken. DROGISTERIJ-PARFUMERIE WINKELCENTRUM HAMERSHOF 't ERF 2 TEL. 033-941462- LEUSDEN-C

Leusder Krant | 1982 | | pagina 17