AC GEEFT EEN BUFFETFESTIJN. CMm enm(wf>Sy) els van dijk maakt marionetten „Ik zou willen dat mensen worden gestimuleerd door mijn verhaal' flktie voor gemeenschapsruimte Joodse gemeente Kollekte Kinder bescherming Zaterdag bazar in 't Hamersveld A';rdCd°°™™«™k,. UITEN TOCH EEN BEETJE THUIS. DONDERDAG 25 MAART 1982 plaatselijk nieuws deren behoefte aan persoonlijke aandacht. Bovendien missen zij zo vaak die extraatjes, die in een nor maal gezin heel gewoon zijn. zoals de vervanging van een gestolen fiets, de eerste inrichting van een eigen vakantie, een aanvulling op een leuke vakantie Dit soort uitga ven. die toch echt aan het geluk van een kind kunnen bijdragen worden niet volledig door overheidssubsi die gedekt. Daar begint de steun van Sa- kor en met behulp van uw bijdra ge in de kollektebus kunnen vele kinderen wat gelukkiger ge maakt worden. Wie de jeugd helpt, biedt haar toekomst! Kollektanten - vooral in de wij ken Akkerhoeve, Hamershof en Stijgbeugel - kunnen zich opge ven bij mevrouw N. Ridderbos. Rietspinner 13, telefoon 945508. „Gezellig smullen en swingen" voor f29,50 p.p. Wij willen u graag ouderwets onthalen. Van 19 februari t/m 10 april staat er elke vrijdag en zaterdagavond een grandioos buffet gereed van warme en koude schotels, waaronder zalmforel, kipfilet hawaï, paté's, gesneden ossehaas in stroganoffsaus, garnalensalade, etc. etc. Dit alles vooraf gegaan door een hartig voorgerecht. Onbeperkt smullen en genieten van de muzikale omlijsting door organist nECTIUinHUT Wim Bos (Dranken normale prijs). Kt) I AU KAN I AC Restaurant Oud-Leusden Vlooswijkseweg t. E8 Amersfoort- Moarn Amersfoort-Zwolle. Tel. 033-14098. Wi 1^1 door Leoni Merts LEUSDEN -„Vla mijn hobby doe ik een heleboel kontak ten op. Ik krijg vaak heel leu ke reakties van mensen op dedingen die ik maak. Laatst was ik in Amersfoort in een dierenwinkel omdat ik vis sersgaren nodig had. Toen het de mensen duidelijk was waarvoor ik het nodig had, gingen ze er heel enthou siast achterheen. Ik zou wel willen dat mensen in Leus den gestimuleerd worden door mijn verhaal om ook sens te proberen iets met hun handen te gaan doen. Toen ik nog in een hand werkwinkel hier in Zuid werkte heb ik gemerkt dat de eenzaamheid hier groot is. Vla een hobby zouden die mensen samen iets kunnen doen. Een akkommodatie waarin men daarmee bezig kan zijn is daarom in Zuid zo belangrijk. Er gebeurt hier nu wel van alles, maar het moet allemaal bij de mensen thuis. Je hebt dan de ruimte vaak niet en het is bovendien vervelend om de hele tijd al- 'es op te moeten ruimen." Els van Dijk maakt marionet ten. Zij heeft voor haar hob by de beschikking over een kamer die is vrijgekomen toen de oudste zoon het huis uitging. SCHOFFIE Ze is altijd al bezig geweest met het maken van allerlei din gen. Zij wilde altijd alles probe ren. ,,Dat werd van huis uit ook gestimuleerd Ik kom uit een gezin met negen kinderen In de eikeltijd maakten we pop pen van eikels, met houtjes en zo. We kleedden ze zelfs aan. Ik ben met marionetten begon nen naar aanleiding van een marionet die mijn broer ge maakt had Dat was een hele leuke Het grappige was ook om te zien dat als mijn broer vroeg aan zijn zoontje om zijn speelgoed op te ruimen - bij voorbeeld - en die wilde niet gehoorzamen. Mijn broer vroeg hetzelfde dan via de pop en dan rende het zoontje om te doen wat hem gevraagd was Toen ik die pop gezien had wil de ik er ook eens een proberen te maken. Ik heb wel eerst een boekje gehaald om te kijken hoe ik dan te werk moest gaan Dat schoffie was de eerste pop die ik maakte Els pakt een guitig uitziende pop, die ge kleed gaat in een ruitjesbloes en een versleten spijkerbroek Een pet tooit zijn warrige pruik. Geen slecht begin, die pop heeft een heel sprekend uiter lijk. De hond van de familie Van Dijk deelt die mening Als zijn bazin het schoffie laat lopen, begint het dier zenuwachtig heen en weer te trippelen. „Ze is bang voor de poppen", zegt Els. bijna ten overvloede GEZELSCHAP Het schoffie woont niet als eni ge het gesprek bij Ook een Prins Carnaval en een deftige dame volgen het gesprek op de voet. Later krijgen we gezel schap van een meer dan een meter hoge struisvogel. Hoe komt Els aan de ideeën voor deze poppen? „Het is de stof die de pop be paalt Ik koop stofjes maar krijg van anderen ook wel stofjes. Op die manier krijg ik vaak ook aparte. Als ik zo n stofje zie dan weet ik „dat moet het wor den". Toen ik de stoffen zag die ik voor het schoffie gebrui ken zou wist ik dat ik er niets anders van kon maken dan een schoffie Als ik eenmaal een idee heb wat ik moet ma ken dan laat het me ook niet meer met rust Ik moet ze dan maken. Ik slaap er niet van" ..Als je dan aan de slag gaat. waar begin je dan mee „Met de kop Van papier ma- ché vorm ik het hoofd. Dat is een licht materiaal, dat wel no dig is bij een marionet. Anders wordt het hoofd al gauw te zwaar om te kunnen bewe gen." Het hoofd wordt vrij los jes aan de romp bevestigd Dat is wel noodzakelijk om de men selijke hoofdbewegingen te kunnen maken Het hoofd kan dan ook met een grote mate van vrijheid ronddraaien op het ronde stuk hout dat de romp vormt Een romp die een stuk simpeler is dan ik me had voor gesteld. „Ik koop af en toe restjes hout Daaruit zaag ik de romp Mijn zoon doet dat ook wel voor me Aan materiaalkosten ben je echt niet zoveel kwijt bij het maken van marionetten STRUISVOGEL „De pop „groeit" terwijl je werkt. Ik maak kleding die uit kan, zodat ze gewassen kan worden. Om soepele bewegin gen te kunnen maken is het wel nodig dat de kleding ruim zit. Het bevestigen van de dra den is het meeste werk. leder een helpt hier dan ook een handje mee. De draden moe ten op de juiste plaats beves tigd worden, ze mogen niet in de war raken, en ze moeten precies de juiste lengte heb ben niet te lang of te kort. Het kan een vervelend karwei zijn, maar ineens loopt 't. Het kan weken duren voor een pop klaar is Ik vind het maken van marionetten daarom ook zo fascinerend Om het schoffie. Prins carna val en de deftige dame tot le ven te laten komen moet men zo n acht draden bespelen De struisvogel luistert echter al naar vier draden. „De struisvo gel maak ik echt voor kinderen, Hij is gemakkelijk te bespelen doordat hij weinig draden heeftHet is een leuk dier dat kinderen vast aanspreekt Zijn hele lijf bestaat uit piepschuim- bollen die met paarse wol om- haakt zijn. Geef je ook wel een marionet- tenvoorstelling met je poppen 9 „De poppen worden door ie dereen in huis regelmatig opgepakt om ze te laten lo pen. Ook mensen die hier op bezoek komen grijpen er naar. Maar ik maak er nooit een marionettenspel mee, nee. Ik weet ook weinig van de achtergrond van het ma rionettenspel. Wel weet ik dat het een heel oud spel is. Ik maak de poppen niet voor het spel, maar in de eerste plaats omdat ik marionetten wil maken." STIMULEREN Zijn er sinds je het Schoffie als eerste pop hebt gemaakt toch wel dingen aan te wijzen waar uit blijkt dat je een bepaalde techniek aan het ontwikkelen bent Of dat je je aan wat moei lijker poppen waagt? „Ja. Samen met mijn oudste zoon ben ik aan het uitdenken hoe we een scharnierende mond kunnen gaan maken in het hoofd van de poppen. Dat zou de poppen een nog leven diger uiterlijk geven. Je moet dan gaan zagen en met fijne boortjes werken, zodat je dra den kunt bevestigen om de ka ken te laten bewegen Mijn zoon leek nu een idee te heb ben hoe hij dat moest doen Waar gaan de poppen naar toe als ze klaar zijn. Deze vier zijn eigenlijk de enige speelklare poppen die ik zo zie? „Ik geef ze meestal weg Dat vinden mijn man en kinderen soms wel zonde. Dat was ook het geval met een clown die ik tijdens Hobbieskoop verkocht heb aan iemand die er hele maal weg van was. Ik weet niet eens aan wie ik die pop ver kocht heb Het is de enige die ik ooit van de hand heb ge daan Els van Dijk is wel eens ge vraagd om haar kennis op anderen over te dragen. Els van Dijk met het schoffie. Prins carnaval en het oude dametje maar ze heeft geen tijd om daaraan te beginnen in ver band met de kinderen en haar werk op een kantoor in Leusden-centrum. Maar ze doet af en toe wel mee aan tentoonstellingen en wed strijden? „Ook niet. Ik heb meegedaan aan Hobieskoop omdat het me wel leuk leek anderen wat over mijn hobby te ver tellen en de mensen stimule ren het ook eens te proberen en zich aan te sluiten bij iets wat ze ligt." AMERSFOORT- LEUSDEN - Deze tok gaat in Amesfoort en Leusden n aktie van start ten bate van de lancierlng van het gemeen- jiapshuis van de Joodse ge ënte in Amersfoort. Voor deze Joodse gemeenschap, lartoe behalve Amersfoort ook arn, Soest, Nijkerk en Barneveld be- „en, was het sedert het eind van de gede wereldoorlog niet eenvoudig i van de grond te komen. De Joden, (overgebleven waren, waren als héél jiigen overgebleven van héél velen, mtallen jaren overheerste (ook) in iersfoort het gevoel dat overblijven, jhad niet mogen zijn. Tientallen jaren evheerste óók bij die weinige overblij ven het gevoel, wij zijn de hek sluiters Wij beeindigen de Joodse meenschap Het was heel moeilijk lènders dan in conserverende zin als Vse gemeente op te treden Maar es 6 m beweging, en zo vond er na ér veel jaren ook een verjonging ,ats m de Joodse gemeente in iersfoort Op basis van dit verander- ievensgevoel kwam toen al spoedig I gemis tot uiting van een adekwate mte voor aktiviteiten. Daar besloot en iets aan te gaan doen. Op het „Ei- incf van de 255 jaar oude Synagoge sen de Kortegracht, Muurhuizen en Torieringensteeg bezat de Joodse gemeente een tweetal vervallen pand jes. die niet geschikt waren voor bewo ning Het ene was ooit een schooltje. Architektenburo Van Hoogevest maakte het plan voor een verbouwing. Het handjevol leden van de Joodse gemeente Amersfoort (101 eenheden of 200 zielen, waartoe een aantal kin deren onder de tien jaar behoort) gaf sen bijdrage. Enkele fondsen konden voor geringe bedragen worden aange sproken. Toen de aanbesteding in de krant werd bekend gemaakt, gaf één persoon een aanzienlijke gift FINANCIËLE DRUK Maar de rest van de hypotheeklas- ten. de hoge lasten, die jaarlijks terug komen alsmede de nieuwe mogelijk heid van het uitnodigen tot aktiviteiten legt een zéér zware financiële druk op de kleine Joodse gemeente. Met waardering voor het initiatief van de Raad van Kerken in Amersfoort (die zijn leden opriep tot een solidariteitsak- tie door bij te dragen aan de verbreiding tot het Joodse gemeenschapshuis) start een inwoonster van Leusden deze week een nieuwe aktie. Waarmede zij alle inwoners van Amersfoort en Leus den wil bereiken, die niet door de ker ken zijn benaderd. Deze Leusdense, die niet met naam DRUK GEBRUIK LEUSDEN - In de week van 29 maart tot en met 4 april organi seert Sakor de jaarlijkse nationa le kollekte kinderbescherming. Zij doet daarmee een beroep op de steun van iedereen ten be hoeve van particuliere instellin gen voor kinderbescherming van alle gezindten, die de zorg hebben voor ruim 30.000 kinde ren in ons land. Het gaat hierbij om kinderen en jeugdigen die door omstandighe den buiten hun schuld, de echte gezinssfeer moeten ontberen of anderszins veel te kort komen. De ze kinderen hebben meer dan an- gauw synagogediensten De eerste Azjkenazische Jood. afkomstig uit Centraal- en Oost Europa, die in Amersfoort poorter werd op 6 sep tember 1669. was Eliaser Elias uit Bor- culo. Deze joden staan aan het begin van de Joodse gemeenschap in Amersfoort, die al bijna 330 jaar oud is mensen, die lid zijn doen regelmatig mee aan de een of andere aktiviteit Het zou verlichting voor de Joodse gemeente betekenen, als bijdragen worden overgemaakt op de Neder landse Middenstandsbank, bank nummer 652718442, bankgiro 28860, ten gunste van: „Gemeen schapshuis Joodse gemeente Amersfoort." en toenaam in de krant genoemd wil worden, heeft de stellige overtuiging dat vele medeburgers in Amersfoort en Leusden een positieve bijdrage zullen willen leveren aan deze Joodse ge meenschap zo dichtbij huis Vooral om dat zeer veel medeburgers nog altijd kampen met verlammings- en schuldgevoelens over èl datgene wat er zich aan de Joden heeft kunnen vol trekken vóór en tijdens de tweede we reldoorlog. Verontrust is de Leusdense over groeiend antisemitisme In de wereld. Jaloezie ten opzichte van de Joden, die er altijd maar weer boven opko men en zich telkens weer uit zéér be narde omstandigheden weten te be vrijden, Is daar niet vreemd aan. Nog altijd heeft de mens niet kunnen le ren om elke medemens met zijn eigenaardigheden in zijn eigen waarde te erkennen. Dat synagogen opnieuw moeten worden bewaakt door de politie, en dat mensen niet zonder onrust naar hun godsdienstoefening kunnen gaan geeft deze Leusdense een in tens triest gevoel. TRADITIE „De Joodse gemeente in Amers foort." aldus zijn voorzitter M. M Brom, „kent een vrij lange ongebroken tradi tie." „Amersfoort", zo schrijft Simon van Adelberg in zijn boekje „De Joden van Amersfoort" (1977) „heeft de Jo den nooit iets in de weg gelegd (Hoewel er vanuit de bevolking wél ge reageerd is). En daardoor hebben de Joden er een rustig bestaan gehad Amersfoort nam hiermee een uitzon deringspositie in," schrijft van Adelberg even verderop. „Want in de provincies was er over het algemeen verzet tegen de komst van de Joden Vooral van de arme vluchtelingen uit Duitsland en Polen De Nederlandse steden zagen die opgejaagde en uitgeschudde men sen niet graag komen. Het besluit van Amersfoort om Joden toe te laten, viel in de raadsvergadering van 25 juli 1655. De eerste Joodse bur gers waren vier Portugezen De Sefar dische Joden, afkomstig uit landen ron dom de Middellandse zee, hielden al „Er wordt druk gebruik gemaakt van de thans een jaar funktionerende ge meenschapsruimte." vertelt Peter Ritsma, die penningmeester van de Joodse gemeente is. Op dinsdagavond wordt er volwassenen edukatie gege ven. Op zondag onderwijst men er de kinderen. Op de sabbath wordt er na de dienst koffie gedronken Met de Seider (de huiselijke ceremoniën op de eerste en tweede avond van Pasen) zullen er zo n honderd mensen van de Seiderdis genieten De Zionistenbond, de Vrou wen Zionisten, de WIZO komen er veel vuldig samen De ruimte wordt even eens gebruikt voor recepties en fees ten. „De eigen ruimte werkt aktiverend en bundelend,aldus de heer Brom. „En verstevigt de band met de Joodse gemeenten in Utrecht en Bussum bij voorbeeld. Typerend voor Amersfoort is dat het percentage Joden groot is. dat lid is van de Joodse gemeente De LEUSDEN - Zaterdag 27 maarl houden bewoners en personeel van het bejaardencentrum t Ha mersveld aan de Asschatterweg een bazar en rommelmarkt De openingstijden zijn van 9.45 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16 30 uur. De opbrengst komt dit keer ten goede aan het Rode Kruis 1

Leusder Krant | 1982 | | pagina 7