I .eusden krijgt extra kontingent premiewoningen foor geluidwerende woonheuvel in Claeverenblad Bejaardenhuis in aktie voor het Rode Kruis Cinemaclub De Korf heeft al ruim honderd leden Nieuw crossterrein op Leusderheide niet ondenkbaar xperimentele bouw start donderdag VERENIGING OFFICIÉÉL OPGERICHT BAZAR BRACHT 4500 GULDEN OP „One flew over the Cuckoo's nest" op 27 mei a.s. DRUK OVERLEG GAANDE IlEUSDEN - De gemeente Leusden krijgt een extra kontin- «nt premiewoningen overgeheveld vanuit Amersfoort voor Ebouw van een experimentele geluidwerende woonheuvel. leze moet verrijzen In het plan Claeverenblad/Wlldenburg op k plaats waar tot nog toe de omstreden hoogbouw gepland is, in totaal zal het ministerie van Volkshuisvesting en ilmtelijke Ordening 1,8 miljoen gulden subsidie voor het periment verlenen. Voorwaarde is echter wel, dat de woon- uvel zeer snel gerealiseerd wordt. De bouw er van begint arom aanstaande donderdag al. 10 doorsnede over geluidwerende woonheuvel helms Helms heeft een nieuw gezicht. woninginrichters JINSDAG 30 MAART 1982 plaatselijk niei^tas |van een onzer verslaggevers) |n de Leusder Krant van 11 part jongstleden berichtten wij ads, dat mogelijk een deel van iet kontingent premiewoningen nult Amersfoort naar Leusden worden overgeheveld. Tij- is een CDA-bljeenkomst In isden opperde gedeputeerde A. W. Schapenk dat Idee, iral omdat hij vreesde dat lersfoort niet tijdig met de uw zou kunnen beginnen, irdat met name wethouder Wagenenaar (VVD) en ge- ntewerken-direkteur M. Pais op die suggestie van de ge- uteerde hebben ingespeeld, iet thans gelukt dat extra kon- jent voor Leusden veilig te Hen. In totaal gaat het om drie- iderd woningen, die gesubsl- trd gaan worden vanuit de leheten pot voor experlmen- bouw. Teneinde alles direkt te kunnen la ten starten, is een wijziging van vlek A. in Claeverenblad-Wilden- burg noodzakelijk gebleken. Dit stuit niet op moeilijkheden bij de hogere overheid. De kern van de reeds lang slepende problemen betreffende de gestapelde laag bouw was, dat voornamelijk het CDA, en in mindere mate de heer Bloemhof (D'66), zich met konden laten overtuigen van de noodzaak tot deze gestapelde laagbouw. Zij wilden liever in het geheel geen zo genaamde „flats". Thans is echter gebleken, dat op het punt waar de ze bouw zou worden gerealiseerd, in zes lagen gebouwd zal moeten worden. Het zal dan gaan om een halve cirkel van 50 woningen in zes lagen. De totale breedte wordt on geveer 300 meter. Daardoor zal ook de in het mid den geplande vijver wat naar het oosten worden verplaatst. De vijver wordt ook groter, daar de diameter van de cirkel ook toeneemt. De ge- Zo ziet een dwarsdoorsnede van de woonheuvel er uit. De getallen hebben de navolgende betekenis 1 Paallundering. 2. woningen in 6 lagen. 3. tuin. 4 parkeergarage. 5. ventilatie. 6. lift. 7. gang naar woningen. 3 8. uitzicht over Kupersgracht. 9. helling (geluidwal, skibaan, beplanting en rekreatie 10. brug naar Burg. Buiningpark. 11. Groene Zoom. hele vlek wordt dus iets naar het oosten verplaatst. De hoogte van het complex wordt ongeveer 17 meter, wat lager is dan de geplande bejaardenwoningen op het terrein van v. d. Berg. Politiek zijn er dan ook, naar een woordvoerder ons heeft medegedeeld, nauweli|ks moeilijkheden te verwachten, te meer daar het complex op werkelijk schitterende wijze in het landschap wordt geïntegreerd. EXPERIMENT Door de architekt, die buitenge woon snel op de zaak heeft inge speeld. is een kunstwerk afgele verd. Alle bezwaren, als zou het complex vanaf het buitengebied als lelijk worden ervaren, zijn thans op gevangen. Dit geschiedt door de woningen in een gigantische ge luidswal te bouwen Eerst worden de woningen echter gewoon ge bouwd, waarna er een grote hoe veelheid grond overheen gaat, wel ke glooiend afloopt naar de Groene Zoom. Door deze „grotwoningen", waarmede ook de gemeente Soest aan het experimenteren is, is het mogelijk gebleken een subsidie te verkrijgen. Ten einde de subsidie veilig te stellen, dient uiterlijk 2 maanden voor 15 juni aanstaande met de bouw te zijn gestart Gebeurt dat niet, dan verspeelt men de subsi die. De subsidie bedraagt 6.000,- per woning, zodat dat in totaal neerkomt op 1.800.000,- Deze subsidie kan worden verleend, daar het een projekt betreft, dat om te beginnen een zeer grote bespa ring geeft op energiekosten, daar de woningen in een dikke aarden wal worden gebouwd. Ook parke ren wordt in de wal gekonkreti- seerd. Heel bijzonder is. dat de glooiende wal vanuit het Burg. Bui ningpark bereikbaar is met loop bruggen. De wal zal worden be plant. zodat een enigszins „park achtig" karakter ontstaat, dat ge zien vanuit het buitengebied, als het ware een landschappelijk ge heel vormt OOK REKREATIE Zoals op de tekening is te zien, is er niet te ontkomen aan door de wal omhoogstekende torentjes Dit zijn ontluchtingen voor de parkeergele- genheden en liftkokers. Deze to rentjes zullen in landschapvnende- lijke kleuren worden uitgevoerd, zodat zij zo min mogelijk te zien zullen zijn. Doordat een zeer dikke laag grond aanwezig is, kan de he le wal worden beplant. Geheel bo ven de woningen wordt gedacht aan pnvé-tuinen, welke naar bene den zullen overgaan in een alge mene begroeing Aangezien de op pervlakte zeer groot is, wordt over wogen aan de zo ontstane heuvel een rekreatieve waarde te koppe len, welke overgaat in het aan de overkant van de Groene Zoom ge legen B B. Park, dat met een loop brug is te bereiken. De tunnel voor het langzame verkeer onder de weg door blijft echter (voorlopig) gehandhaafd. Voorlopig wordt gedacht aan wandelpaden en zitjes Daar de zitjes relatief hoog liggen, heeft men een mooi uitzicht naar het B B. Park en het Lockhorsterbos Ver der is er genoeg ruimte om een Midgetgolfbaan aan te leggen. TENTOONSTELLING Daar de termijn te kort is de nodi ge bekendheid aan dit projekt te geven, zal worden getracht enige tekeningen, welke zeer suggestief zijn, op te hangen bij de tentoon stelling welke de werkgroep Mi lieueducatie van het CML heeft aanstaande donderdag. In ieder geval zal getracht worden een te kening op te hangen op school I 100, welke maar liefst 3 meter breed is. Aanstaande donderdag om II 00 uur 's morgens wordt de eer ste paal voor het projekt geslagen, door wethouder Wagenaar om 10.30 uur verzamelt men op de parkeerplaats van het zwembad Bavoort. Na het slaan van de eer ste paal eert men terug naar het zwembad, waar in een korl samen zijn een glas zal worden geheven NIET MOEILIJK Wethouder Jan Wagenaar ver wacht dat de gemeenteraad dit plan met enthousiasme zal ontvan gen. Hij denkt niet, dat de raad zich overrompeld zal voelen door de snelle gang van zaken. Wagenaar. „De raadsleden moeten niet moei lijk doen. Dit is een prachtige kans voor Leusden. Als er problemen zijn, dan wil ik daar best eens een vergadering aan wijden. Maar alle raadsleden zijn uitgenodigd voor het bijwonen van het slaan van de eerste paal. Ik denk ze daar, na afloop van het officiële gebeuren, wel te kunnen overtuigen Overi gens blijft de gedetailleerde uitwer king van zo'n bestemmingsplan na tuurlijk een zaak van het college." Wanneer de bouw van de ex perimentele heuvel volgens plan verloopt, dan zal het merendeel van de 300 woningen nog voor het eind van het jaar betrokken kunnen worden. Evenals dat bij de gestapelde hoogbouw het ge val zou zijn geweest, worden de woningen In de premierhuur- sfeer gerealiseerd. Afhankelijk van de grootte van de woning - variërend van 2,5 tot 6 Verblijf- sEenheden (VE) - zal de huur prijs tussen 500 en 800 gulden per maand komen te liggen. Bij de gemeente verwacht men een ruime belangstelling voor deze huizen. afhankelijk nieuwsblad orde gemeente Leusden. rschijnt elke dinsdag en nderdag. /erantwoordelijke redaktie: Jert Vos t/larnix Kreijns (pl. verv.) ■tedaktie Jertien Engelkens iaspar van Loo. nlevering kopij en ad vertenties: ioor het dinsdagnum- ner tot uiterlijk maan- lagmiddag 12.00 uur, ioor het donderdag nummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 lur. ledaktetie en admini stratie: Kantoor Leusder (rant, Rozendaallaan 9, eusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 19.00 tot 12.00 uur en ran 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: 54,20 per jaar; 27,60 >er half jaar; 14,05 per (wartaal. (lachten bezorging: Ms abonnee dient u de trant voor dinsdag- of londerdagavond 18.00 ur te hebben ontvan- en. Is dat niet het geval, eem dan kontakt op net onze hoofdagent be- orging (dinsdag en don- Ierdag tussen 18.30 en 9.30 uur), tel. 033- 140691. Bij geen gehoor tunt u kontakt op nemen net onze inspekteur be- orging, overdag 03420- 6141, toestel 44. Nabestellen foto's: )e meeste in de Leusder (rant gepubliceerde fo to's kunt u nabestellen Imet uitzondering van archief- en historische toto's), bij vooruitbeta ling van 5,- per exem plaar (formaat 13 x 18 :m) op giro: 871441 in.v. BDU b.v. te Barne- reld, met duidelijke ver- nelding van gewenste oto, aantal, nummer kan krant, pagina waar op de foto werd ge kaatst. U kunt ook kon- abt betalen op ons kan toor, Rozendaallaan 9, -eusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier "eken na betaling ont vangt u de gewenste fo to's thuis. LEUSDER KRANT Is een S've van de BDU-kranten- Tblnatle te Barneveld. (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN Vorige week za terdag was het ongewoon druk In en rond het Leusdense bejaar denhuls 't Hamersveld. Oorzaak van alle drukte was een bazar die het bejaardenhuls georgani seerd had. Bezoekers brachten met zijn allen een netto winst op van rond de f 4500,—. Dit bedrag zal overgemaakt worden op de rekening van het Nederlandse Rode Kruis. Het is zo langzamerhand tradi tie dat het bejaardenhuis 't Ha mersveld aan de Asschatterweg elke twee jaar een bazar organi seert. In het zevenjarig bestaan van het huis werd al twee maal eerder een fancy-fair-achtig ge beuren op touw gezet. De eerste twee keer was de opbrengst be doeld om er zelf wat beter van te worden. Na de eerste bazar kon den een flink aantal tuinstoelen ten behoeve van de bejaarden worden aangeschaft. De op brengst van de tweede bazar staat nog op een bankrekening, het geld is bedoeld voor de in richting van een „bezinnings- ruimte" Deze keer had de staf van het bejaardenhuis een ander doel voor ogen met de opbrengst van de bazar. Niet dat er in het huis zelf geen wensen meer zijn. Men vond het echter beter om deze keer eens niet naar zichzelf te kijken, omdat „we het eigenlijk zo erg goed hebben met zijn allen in Nederland", aldus direc trice T. Zeeman. De opbrengst is niet bedoeld voor het één of an der speciaal fonds van het Rode Kruis. Het Rode Kruis mag zelf bepalen wat men met het geld van het bejaardenhuis doet. De bazar werd druk bezocht, vandaar de vrij hoge opbrengst van het gebeuren. Vooriederwas er wel iets te doen in de recreatie zaal van het bejaardenhuis. Men kon meedoen aan allerhande spelletjes, het Rad van Avontuur ontbrak uiteraard niet en er werd een loterij gehouden. Voor de niet-gokkers was er ook van al les. Voor soms een paar kwartjes kon men allerlei tweedehands spullen kopen, bijeengebracht door de Leusdense burgerij. Ver der was er een aparte kraam waar door de bewoners van het huis vervaardigde handwerkstukken te koop waren. KROKETTEN Om de bazar te doen slagen hebben alle personeelsleden van 't Hamersveld die geen dienst hadden, hun vrije dag opgeof ferd om een kraam Ie bemannen of andere hand en spandiensten te verrichten. De kok van het bejaardenhuls moet al de hele week bezig zijn geweest met de voorbereidingen, gelet op het feit dat er uit de keuken allerlei war me hapjes kwamen, die vooreen bescheiden prijsje werden aan geboden. In totaal had de kok zo'n 1500 kroketten, saucijzen broodjes, gebakjes en appelbol len gemaakt, die In een vlot tem po van de hand gingen. Voor de liefhebbers was er bovendien nog een flinke pan soep ge maakt. Vermelding verdienen twee Leusdenaren die geheel be langeloos aan de bazar mee werkten, hoewel ze niet aan het tehuis verbonden zijn Mevrouw Tonny Bult, in Leusden zo lang zamerhand geen onbekende meer, omdat velen al hebben kennis gemaakt met de keramiek poppetjes en kerststallen die zij vervaardigd. Tonny Bult toonde de belangstellenden, hoe de poppetjes van klei gemaakt wor den Ook het eindprodukt was uiteraard aanwezig Een hon derdtal poppetjes wisselde zater dag van eigenaar. Het batig saldo werd toegevoegd aan de op brengst van de bazar Ook Jo- landa te Roller liet zaterdag zien wat haar hobby is. Jolanda, wiers moeder in het bejaardenhuis werkzaam is, maakt met behulp van miniscuul kleine kraaltjes en zilverdraad fraaie oorhangers De opbrengst van hetgeen Jo landa zaterdag verkocht gaat ook naar het Rode Kruis. PRIJZEN Zoals wel vaker het geval is bij een bazar, heeft iedereen wel driftig meegedaan met allerlei spelletjes, pas na afloop komt men aan de weet of men tot de prijswinnaars behoort. Vandaar voor de deelnemers even een overzicht van de prijswinnaars Degeen die lotnummer 328 op zijn papiertje heeft staan kan bij het bejaardentehuis een fraai ta fellaken afhalen. Dhr. Daamen Walstro 2, kan zich op hetzelfde adres vervoegen. Met een aantal van 1104 bonen was hij het dichtst in de buurt van het werke lijke aantal bonen dat in een pot zat, namelijk 1080 Mevrouw Baartscheer, Akkerwinde 20. was de enige die de juiste naam van een pop raadde. Niemand anders was op het idee gekomen dat de pop wel eens Tamara kon heten. Van 's morgens vroeg tot aan het tijdstip van sluiten werd er in een hoekje fanatiek gesjoeld Uiteindelijk bleek Ingrid Ples- sius, Galicië 41, met 123 punten de absolute winnares te zijn. Een bewoner van het bejaardenhuis gaat met de tweede plaats strij ken. Voor dhr Tolboom staat er een doos sigaren klaar omdat hij 118 punten bij elkaar gooide De overige prijzen zijn voor mevr. van Driel, Asschatterweg 2A (112 punten), Jantine ter Maaten, Moorsterweg 25 (108 punten) en dhr. of mevrouw Roos. van Har- denbroeklaan 74 in Hoogland. alleen kunnen hun plaatsen reeds van tevoren bespreken. Niet-leden komen pas een half uur vóór aan vang van de voorstelling aan bod mits er nog plaatsen beschikbaar zijn. Het lidmaatschap kost 25,- per jaar, waarbij men het recht heeft op twee kaartjes per voor stelling voor een bedrag van 2,50 per stuk. Niet-leden beta len per voorstelling In totaal 7,50 aan entreegeld en een tij delijk lidmaatschap. Men kan (Van de redaktie) LEUSDEN - De gisteravond (maandag 29 maart) opgerichte Cinemaclub De Korf heeft op dit moment al ruim honderd leden (105 om precies te zijn). Dit werd gisteren bekend gemaakt door voorzitter Plet Rijswijk tijdens de oprichtingsvergadering van de Cinemaclub in het activiteiten centrum De Korf, de domicilie van de club. Er waren ongeveer dertig leden aanwezig op deze eerste officiële bijeenkomst. De ze hielden zich bezig met het kie zen van een bestuur, een kas- commlssle en het vaststellen van de statuten. Na afloop van de vergadering werd een 16 mm- fllm gedraald over de viering van Leusden 1200. Hoewel nog niet alle film-keuze- lijsten binnen zijn, is wel duidelijk geworden wélke films de leden graag als eerste gedraaid willen zien. „One flew over the Cuckoo's nest" kwam als eerste uit de bus. Deze film zal dan ook op donder dag 27 mei a s worden vertoond. Verdere namen van films bij de eer ste tien: „Kramer versus Kramer „Once upon a time in the west", „Papillon", „2001 a space odys- sey", „Watership Down", „China town", „The Shining", „Taxidriver" en „Grijpstra en de Gier". Het is nog niet bekend hoe de verdere volgorde van vertoning zal zijn, om dat dit afhankelijk is van de be schikbaarheid van de film. „Kramer versus Kramer" bijvoorbeeld, zal pas op 30 september kunnen draai en, omdat die film vóór die tijd reeds is volgeboekt Het ligt in de bedoeling om in principe elke derde donderdag van de maand te gaan draaien, hoewel er uitzonderingen kunnen zijn, om dat zoals gezegd op een bepaalde datum een gewenste film niet aan wezig kan zijn. Alle films worden vertoond in de Korfzaal van het ac- tiviteitencentrum De Korf Zoals be kend zijn na 1 mei a.s. de voorstel lingen in principe in de eerste plaats bestemd voor de leden. Zij zich opgeven als lid bij Hans Meeuwesen, Albast 7, Leusden- centrum. Telefoon 033-940924. Tof 1 mei 1984 hoeft men géén tien gulden Inschrijfgeld te beta len. Na 1 mei is dat wél het geval. Overigens kunnen huisgenoten voor een gereduceerd bedrag lid worden. Voor 10,- per jaar met het recht op één toegangsbewijs per voorstelling 2,50. (Van één onzer verslagge vers) LEUSDEN/UTRECHT - Er is nog niets bekend over de alternatieven voor het huidi ge tijdelijke crossterrein aan de Kolonel van Royenweg. Wel mag worden aangeno men dat een nieuwe cross baan opnieuw op de Leus- derhei wordt aangelegd. Mi litair terrein zou daar voor gebruikt kunnen worden. De gemeenten Leusden, Soest, Amersfoort en Zeist tre den de laatste tijd regelmatig in contact met de provincie over het zoeken naar een voor alle partijen gunstig gelegen cros sterrein in de regio Dit terrein moet het huidige aan de Kol van Royenweg gaan vervan gen. Tegen deze crossbaan zijn nogal wat bezwaren van omwonenden (buurtschap Waterloo, Hoqe Klei, Sinaïkli- niek) die het geluid van de crossmotoren hinderlijk vin den. Sinds begin maart wordt er weer gecrosst op de Leus- derhei, nadat de staatssecre taris van Defensie daarvoor toestemming had gegeven tot 1 september van dit jaar Het terrein valt binnen de gemeen tegrenzen van Leusden, maar wordt niet alleen gebruikt door crossers uit deze gemeente maar ook onder meer door crossers uit Zeist, Soest, Baarn en Amersfoort. Aangezien er voor de gehele provincie Utrecht crossproble men aan de orde zijn. is de provinciale overheid in aktie gekomen. Het streven is om in de provincie meerdere perma nente crossterreinen aan te leggen „Omdét er gecrosst wordt. Zijn er géén banen dan gaan ze met de motoren de bossen in En dat is niet de bedoeling," zegt een ter zake deskundige ambtenaar van de provincie Het aanwijzen van een nieuw terrein in de regio is ech ter geen eenvoudige zaak. Plaatsen waar zonder hinder voor de omgeving gecrosst kan worden zijn niet eenvoudig te vinden. Daar komt nog bij dat geen enkele van de vier gemeenten Leusden, Soest, Amersfoort en Zeist een per manent crossterrein binnen haar grenzen wil hebben Pro blemen met geldende bestem mingsplannen zullen dan aan de orde komen. De bedoeling is nog dit jaar te komen tot de aanwij zing van een nieuw crosster rein in de regio, waarbij een plaats op de Leusderhei niet uitgesloten moet worden geacht. Pessimisten denken echter, dat het best eens vol gend jaar kan worden eer er meer nieuws over een ander terrein Is. 3811 AC Amersfoort Langestraat 77-79 telefoon 033-15602

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3