Semeente snijdt fors in de jegroting van bibliotheek Hoge waterstand, rust en karakter dienen te worden gehandhaafd bij definitieve aanwijzingen. r I Jongerencentrum De Til gonst van bedrijvigheid Uit het politierapport MDE Gespreks groepen S Leusder Krant jnstverlening minder, contributie omhoog Begeleidings commissie woonwagen centrum bijeen h^m5 Helms heeft een nieuw gezicht. woninginrichters Commentaren Meningen SCHOOLSTEEG BOSJES FOTO-KOPIE NODIG? DINSDAG 6 APRIL 1982 plaatselijk nieuws Lgén onzer medewerkers) lUSDEN - Het bestuur van msdense bibliotheek is erg itrust over de plannen die meente heeft met betrek tot de financiering van de itheek. Als de raad akkoord C mel de voorstellen van bur- eester en wethouders kan Ibllotheek bijna 25% minder ■ven voor het vervangen van [en en platen dan waarop zij :end had. Verder zal er dit ig geen begin gemaakt kun- Ejworden met de opbouw van El collectie zogenaamde au- jjlsiiele hulpmiddelen. Leusdènse bibliotheek is niet le spreken over de manier op B. en W. menen te moeten iragen op het werk van de bi- leek. Het bestuur van wat vol- eel „Stichting federatieve bi- leekvoorziening Leusden" B en W. laten weten niet be- :e zi|n mee te werken aan het togen van drempels" en/of het agen van het serviceniveau de dienstverlening." Oe pen- Bneestervan de bibliotheek, de Cj H. v d. Broek kreeg maan- javond tijdens de vergadering [de commissie welzijn uitge lid de gelegenheid om het stand- llvan de bibliotheek nader toe te In. Hel blijkt dat Leusdenaren erg [gebruik maken van de biblio- fhankelIjk nieuwsblad de gemeente Leusden. ichijnt elke dinsdag en derdag. irantwoordelijke daktie: rLVos arnix Kreijns (pl. verv.) daktie: rtien Engelkens spar van Loo. evering kopij en ad- rtenties: lor het dinsdagnum- er tot uiterlijk maan- igmiddag 12.00 uur, lor het donderdag immer tot uiterlijk Densdagmiddag 12.00 jur. edaktetie en admini- Itratie: Kantoor Leusder lant, Rozendaallaan 9, pusden-Centrum. Op erkdagen geopend van 6.00 tot 12.00 uur en Bn 13.30 tot 17.00 uur. bonnementsgeld: 154,20 per jaar; 27,60 er half jaar; 14,05 per Wartaal. lachten bezorging: Is abonnee dient u de Jant voor dinsdag- of [Jonderdagavond 18.00 uur te hebben ontvan gen. Is dat niet het geval, tem dan kontakt op iet onze hoofdagent be- irging (dinsdag en don- irdag tussen 18.30 en '30 uur), tel. 033- 0691. Bij geen gehoor nt u kontakt op nemen iet onze inspekteur be- Izorging, overdag 03420- '6141, toestel 44. bestellen foto's: Oe meeste in de Leusder rant gepubliceerde fo to's kunt u nabestellen et uitzondering van archief- en historische ito's), bij vooruitbeta- 9 van 5,- per exem pt (formaat 13 x 18 op giro: 871441 pv, SDU b.v. te Barne- ld, met duidelijke ver leiding van gewenste ®'o. aantal, nummer ton krant, pagina waar- >P de foto werd ge kaatst. U kunt ook kon- tont betalen op ons kan toor, Rozendaallaan 9, usden/Centrum. [bgeveer drie tot vier ken na betaling ont- u de gewenste fo- [LEUSDER KRANT is een van de BDU-kranten- i te Barneveid. theek in hun dorp. Landelijk gezien is 27% van de bevolking aangeslo ten bij een bibliotheek, in Leusden ligt dat percentage op 44%. Bij een vergelijkbaar aantal boeken- en platenbezit wordt een boek of plaat in Leusden dus vaker uitgeleend. De Leusdense bibliotheek zit in fei te, gelet op landelijke normen, nog in haar opbouwfase. Aanvankelijk dacht men in 1986 al het „normbe- zit" te kunnen bereiken, gezien de noodzaak tot bezuinigen had het bibliotheekbestuur deze streefda tum al verschoven tot 1990. IRRITATIE Als de gemeente besluit te bezui nigen op aanschaf en vernieuwing van boeken zal dit betekenen dat bij de medewerkers van de biblio theek de nodige irritatie zal ont staan. De medewerkers die hun taak tegen een minimale onkosten vergoeding vervullen zullen vaker „nee" moeten zeggen tegen hun klanten. Geen plezierige situatie als men bedenkt dat de omstandig heden waarin de mensen moeten werken (slechte warmte-isolatie) toch al niet zo goed is, zo maakte de heer v. d. Broek de aanwezige commissieleden duidelijk. Ook wees de penningmeester de commissieleden nog eens op de uitzonderlijk hoge huur die de bibliotheek moet betalen voor de boerderij waarin zij gehuisvest Is. Elk jaar moet de bibliotheek een bedrag van 117.000,- neer tellen voor de huur, wat neer komt op 67,- per m2, naar de mening van de bibliotheek en exorbitant hoog bedrag. CONTRIBUTIEVERHOGING In plaats van 165.000 - waar op men gerekend had kan de bi bliotheek volgend jaar slechts 125.000,- uitgeven aan het ver nieuwen en vervangen van platen en boeken. Ondanks deze korting is er naar de mening van het colle ge toch nog ruimte om het bezit met 1000 boeken en/ot platen uit te breiden. Daarnaast zal, als de raad daarmee akkoord gaat, een ver zoek uitgaan naar de bibliotheek om de contributie met ingang van 1983 le verhogen Kinderen tot 18 jaar zouden gratis lid kunnen blij ven van de bibliotheek, jongeren van 18 t/m 22 jaar zouden het wet telijke minimumbedrag van 12,50 moeten gaan betalen, de ouderen 15,-. Voor houders van een cul tureel jongerenpaspoort en een 65+ kaart is er een kortingsmoge lijkheid. Rinze Bloemhof D'66 liet maan dagavond, tijdens de vergadering van de commissie welzijn blijken niet op alle punten gelukkig te zijn met de voorstellen van het college. Dal een deel van de voorgestelde bezuinigingen nu wordt afgewen teld op de gebruikers noemde de heer Bloemhof geen goede zaak. Hoe de fractie van D'66 straks gaat stemmen als het voorstel in de ge meenteraad behandeld wordt is niet duidelijk. Rinze Bloemhof deed in deze nog geen uitspraak. Geheel anders was de reactie van Corri Verduin (PKL) Zij noemde het een schande dat B. en W. voor stelt de prijs te verhogen en de kwaliteit te verlagen. Dat er ook in de bibliotheek bezuinigd moet wor den lag volgens mevrouw Verduin voor de hand. Het bibliotheekbe stuur heeft echter al genoeg voor stellen gedaan en bijgedragen tot de bezuinigingen. De stap van B. en W. gaat de fractie van PKL dui delijk te ver. DAG WERKEN Evelien Blom (CDA) beloofde beslist eens een dag te gaan werken In de bibliotheek, nadat haar door medewerkers van de bibliotheek was verweten dat „zij er niets van begreep". Me vrouw Blom zei het „heel erg te vinden" dat er ook in de biblio theek drastisch bezuinigd moet worden. Voorzichtige suggestie van haar kant om te bekijken of er misschien gestopt moest wor den met de uitlening van platen werd niet overgenomen. De pla- tenuitleen zou namelijk best eens voordeliger kunnen zijn dan de boekenuitleen omdat voor elke plaat 1,- betaald moet worden als men die leent. Mevrouw Blom zei het voorstel van B. en W. te zullen steunen, hoe vervelend zij het ook vindt. De mening van het CDA lid wordt gedeeld door de VVD, zodat de kans erg groot is dat de raad straks het voorstel van B. en W. overneemt, ondanks het felle verzet van het bestuur van de bi bliotheek. AANRIJDING Op de Doornseweg nabij Bosch en Heide heeft zich donderdag een kop-staart botsing voorgedaan waarbij twee auto's en een vracht wagen waren betrokken De auto's werden licht beschadigd. Het onge luk gebeurde op de rijstrook rich ting Amersfoort. De heer H. S. uit Amersfoort moest remmen voor een langzaamrijdende file. De au tomobilist E. R. uit Voorburq die achter hem reed, wist op tijd te stoppen, maar de derde wagen, een vrachtwagen bestuurd door H S. uit Zwolle zag dit te laat, kon de auto niet meer ontwijken en botste er tegen op. Door de klap schoof auto twee door tegen één aan. VERNIELINGEN De afgelopen dagen zijn er weer een aantal vernielingen verricht aan geparkeerde auto's. De ruiten wissers van de auto van mevrouw B. uit Zetten die op de Hamershof stond moesten het ontgelden. In Leusden centrum werd verder nog een auto bekrast en bij Don Bosco aan de Dodeweg werd een auto beschadigd. De schade aan de au to's was aanzienlijk. WEGGEVLOGEN Geel groene parkiet met blauwe staart, blauw groene grasparkiet, naam „Joris". (van één onzer medewerkers) LEUSDEN Ook In de ko mende maanden gunnen de me dewerkers van hel jongerencen trum „De TH" zichzelf geen rust. Integendeel, de eerstkomende tijd staan er tal van aktiviteiten op het programma. Om te beginnen wordt er mor genavond, 7 april, voor iedere belangstellende het traditionele „paaskaarten" georganiseerd. Op deze avond is er gelegenheid voor schutjassers en klaverjas sers om één van de speciale paasprijzen in de wacht te sle- pen. Om 20.00 uur wordt er met het kaarten begonnen, tot tien minuten voor de start kan men zich inschrijven voor dit toer nooi. Met de paasdagen zelf doet men het wel wat rustiger aan in de Til Goede Vrijdag 9 april en vervolg van pagina 1 we nadrukkelijk moeten bekijken of dit mogelijk is of niet. Maar aan de andere kant is het wel zo, dat de Natuurbeschermingswet niet de ruimtelijke ordening van een gemeente regelt Dat is de ver antwoordelijkheid van de raad. De Natuurbeschermingswet stelt randvoorwaarden waaraan vol daan zal moeten worden Als Leusden kan garanderen, dat de rust in het gebied wordt gehand haafd. de grondwaterstand wordt gehandhaafd en ook op andere manieren het gebied niet wordt aangetast, dan kan de ge meente rustig ten zuiden van het gebied gaan bouwen Waarbij het natuurlijk duidelijk zal zijn. dat ook de gemeente Leusden vergunning-plichtig is en dus voor die bouw vergunning zal moeten hebben van CRM". De heer Stam erkende, dat er wél zeer kostbare voorzieningen no dig zullen zijn om die garanties ook na te kunnen komen. FLORA EN FAUNA Op een vraag van één der aan wezigen hoe bijvoorbeeld de reeën-stand in het gebied kan worden bewaard als de School steegbosjes door woningbouw van de rest van het landgoed De Boom wordt afgesloten, kwam een niet zo'n optimistisch ant woord van de heer Ubbink (Staatsbosbeheer) „De vraag of woningbouw ten zuiden moge lijk zal zijn kan ik niet zo maar beantwoorden. Dat is afhankelijk van talrijke factoren, die nu nog niet bekend zijn. Maar het inbou wen van de Schoolsteegbosjes heeft duidelijk gevolgen. Het zal de vraag zijn of de aantasting van de Schoolsteegbosjes door de zuidelijke woningbouw aan vaardbaar is of niet. De botani sche waarde van het gebied is door allerlei technische ingrepen beslist in stand te houden. Dat is elders in Nederland meerdere malen bewezen. Het beïnvloeden van de rust van het gebied hangt sterk af van de mate waarin wordt gebouwd en hoe dicht men de bosjes nadert De reeënstand verdwijnt als het gebied gehéél wordt afgesloten. TIJD DRINGT Nog deze maand wil de raad van de gemeente Leusden het ontwerp-struktuurplan definitief afronden. Gezien het advies in dit struktuurplan om verdere wo ningbouw ten zuiden van de Schoolsteegbosjes te plegen, Redelijke opkomst op de informatie-avond. DEZE WEEK IN DE GEMEENTE .1 werd vanuit het publiek gevraagd de konsekwenties van die bouw voor de Schoolsteegbosjes op korte termijn op schrift te stellen, zodat een juiste afweging plaats kan vinden. Zo simpel ligt de zaak echter niet, bleek uit het antwoord van de deskundigen. De heer Ub bink. „In het kader van de struk- tuurplan-begeleiding is een commissie gevormd, waarin on der meer ook het Staatsbosbe heer zitting heeft. In deze bege leidingsgroep heb ik meerdere malen duidelijk mijn bedenkin gen geuit tegen de voorgenomen zuidelijke woningbouw. Er kle ven volgens mij veel bezwaren aan en misschien is het wel on mogelijk. Maar binnen de groep is dat een minderheids-stand punt". De heer Stam: „Een nauwkeu rige afweging is alleen mogelijk als er duidelijke (bestemmings-) plannen op tafel liggen Je kunt echter wel proberen om nu alles zo goed mogelijk op elkaar af te stemmen, zodat bij het konkreti- seren van de plannen niet alles nog moet worden bekeken De gemeente Leusden moet echter wel zo snel mogelijk kontakt op nemen met CRM zodra duidelijk is, wat men definitief wil gaan doen." Met andere woorden pas als een bestemmingsplan op tafel ligt kan er écht worden gepraat over de mogelijkheden en onmoge lijkheden. Niet eerder Wil de ge meente enige kans van slagen hebben, dan zal zij dat bestem mingsplan volledig aan moeten passen aan de eisen van de Na tuurbeschermingswet CML-voorzitter Jan Boerma besloot deze nuttige informatie avond met het uitspreken van de hoop, dat er misschien wat licht puntjes zijn ontstaan in de hoop duisternis rond de Schoolsteeg bosjes. „Moge dit leiden tot een juiste overweging en een goed besluit van de gemeenteraad." Jammer was echter, dat de raadsleden en het college van b en w het grootste deel van de avond schitterden door afwezig heid, met uitzondering van D'66 fraktie voorzitter Rinze Bloem hof. Burgemeester Rademaker woonde het eerste deel van de bijeenkomst bij, terwijl wethou der Van Woudenberg na de pau ze kwam luisteren. Tegen het slot van de bijeenkomst voegden de PvdA-raadsleden Corri Verduin en Jan Jacobs, alsmede Evelien Blom (CDA) zich bij het gezel schap. Veel wijzer zullen ze er toen niet meer van zijn gewor den. de daaropvolgende zaterdag 10 april is het jongerencentrum ge sloten Op de eerste paasdag is de Til van 10.00 tot 13.00 open Op tweede paasdag is het cen trum om deze tijd ook open, van twee tot vijf uur is er op die dag echter een DISCO, zoals trou wens op elke zondagmiddag. PAASVUUR Op de zondag van eerste paas dag ontsteken medewerkers van „De Til" om 21.00 uur een groot paasvuur Deze keer wordt het vuur ontstoken op een terrein ten Zuiden van de Korf. tussen ,,De Smidse" en „De Blekerij". Via de centrumweg en de Hamersveld- seweg is het terrein te bereiken. TIENERAVONDEN Voor de tieners zijn er dit sei zoen nog twee speciale avonden Op vrijdagavond 23 april en vrij dagavond 14 mei kunnen de jon geren terecht van 19.00 tot 20 30 uur Op deze avonden worden er meestal enkele aktiviteiten ge daan in het kader van het één of andere thema Ook staan er dit seizoen nog twee filmavonden op het pro gramma van „De Til". Vrijdag 23 april vertoont men een James Bondfilm „Thunderbold", op 28 mei wordt „Boys from Brasil" gedraaid. VAKANTIEWEKEN Voor de 12e keer in successie worden vakantieweken voor jon gens georganiseerd. Deze keer heeft men van 31 juli t/m 14 augustus plaats gereserveerd op een kampeerboerderij in Dinther (N B.) Als daar voldoende be langstelling voor is wordt de eer ste kampweek speciaal voor jon gens in de leeftijdsgroep van 8 t/m 12 jaar De tweede week is voor de wat oudere jeugd gere serveerd De prijs voor de kampweek staat nog niet definitief vast. Het bedrag zal echter de honderd gulden niet te boven gaan. LEUSDEN ZUID EN CENTRUM Dinsdag 6 april 19.00 uur, OW/RO i.v.m structuurplan, aansluitend vergadering, exposi tieruimte, Zwarteweg 16 a Woensdag 7 april 14.00 tot 16.30 uur: Kledingbeurs, 't Trefpunt, Arnhemseweg Donderdag 8 april 20.00 uur Jeugdraad Dinsdag 13 april 20.00 uur: bij eenkomst NCVB-zuid Dinsdag 13 april 20.00 uur Ver gadering ABZ, raadszaal AMERSFOORT Het groeps- maatschappelljk werk van MDE (Maatschappelijke Dienstverle ning Eemland) start in april weer gespreksgroepen. Er zijn nog en kele plaatsen open in de hyper- ventilatiegroep en de geschei den mensengroep. Hyperventilatie: Veel mensen hebben last van spanningen Dat kan zich uiten in lichamelijke klachten, bijvoorbeeld in een ontregelde ademhaling Dit noemt men hyperventilatie. Klachten bij hyperventilatie kun nen o a zijn tintelingen in de vingers, hartkloppingen en dui zeligheid In de groep krijgen mensen de gelegenheid om met elkaar te werken aan deze pro blemen. Door herkenning en on dersteuning van elkaar kan men meer inzicht krijgen op de licha melijke klachten en de achterlig gende oorzaken In de groep, die in april van start gaat op de don derdagmorgen, zijn nog een paar plaatsen open Aanmelding voor deze groep liefst vóór 5 april Gescheiden mensen groep: In een echtscheidingssituatie kan het heel belangrijk zijn om met „lotgenoten" van gedachten te wisselen Daardoor kan je ontdekken dat je niet alleen staat met je proble men van eenzaamheid, opvoe ding en een nieuwe weg vinden. Je zit vaak boordevol met gevoe lens van verdriet, angst, twijfel, verwijt en schuld Als je hoort hoe anderen daarmee omgaan, krijg je meer inzicht in je eigen situatie; je kan van eikaars aan pak leren en je voelt je niet meer zo alleen staan. Hieruit kan je dan weer energie en moed put ten om een nieuwe start te ma ken. Het groepsmaatschappelijk werk start in samenwerking met het FIOM (buro voor alleen staande ouders) eind april weer met een gespreksgroep voor ge scheiden mensen Er wordt tien keer bij elkaar gekomen, eens per week op dinsdagochtend van 10.00 tot 12.00 uur Er is nog plaats voor enkele deel nemers, in verband met de sa menstelling van de groep bij voorkeur mannen. Voor inlichtingen en aanmel dingen voor belde groepen, kan kontakt worden opgenomen met Gwen van Gelder, Tine van Leer- sum of Sjan Luyten. Telefoon 33924 bi) MDE, Amersfoort. (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De begeleidings commissie woonwagencentrum Leusden komt aanstaande woensdag (7 april) voor een ver gadering bijeen. De bijeenkomst wordt gehouden in de commis siekamer van het oude ge meentehuis aan de Burg. de Beaufortweg, aanvang 13.30 uur. Aan de orde komt onder meer een discussienota en er worden mededelingen gedaan over de voortgang van de werk zaamheden die moeten leiden tot een Leusdens woonwagen centrum De vergadering is openbaar. Gevonden en verloren GEVONDEN Tas van „Texshop" mei gymspul- leri blauwe gymschoenen; zonne bril; dameshorloge; witte dames handtas; trouwring met insciptie „Bert 2-5-75". schooletui met in houd (tel. 945473). AAN KOMEN LOPEN Twee honden. VERLOREN Bruine handtas met inhoud; betaal- pas; zwarte bijbel; blauwe plastic tas met inhoud; Sleutels in zwarte hoes met opschrift „Rabobank", huissleutel 3811 AC Amersfoort Langestraat 77-79 telefoon 033-15602 Vorige week donderdag is voor de aanwezigen in de Korfzaal veel opgehelderd rond de voorlopige aanwij zing van de Schoolsteegbos jes tot natuurmonument. Wat dat betreft kan het initiatief van het Comité Milieuzorg Leusden als geslaagd wor den beschouwd. Aan de an dere kant kan tevens worden gekonstateerd, dat de agra riërs opnieuw „in het ver domhoekje" terecht zijn ge komen. Natuurlijk, de des kundigen van CRM en Staat- bosbeheer lieten wel blijken, dat het allemaal zo'n vaart niet zal lopen, maar de onge rustheid onder de boeren die in en rond de Schoolsteeg bosjes hun grond hebben, is er niet door verminderd. Inte gendeel. Vorig jaar kregen zij van CRM een aangetekend schrijven, waarin in wette lijke termen werd uitge legd wat de voorlopige aan wijzing van de Schoolsteeg bosjes tot natuurmonument voor hen kan betekenen. Niet de juiste manier om de boe ren, door wiens toedoen de Schoolsteegbosjes mede een belangrijk natuurgebied wer den, te benaderen. Het zou aanmerkelijk verstandiger zijn geweest om een bijeen komst met deze belangheb benden te beleggen, waarin één en ander op rustige wijze zou zijn uitgelegd. De desbe treffende agrariërs verkeren al geruime tijd in onzekerheid over de toekomstmogelijkhe den door de mogelijke wo ningbouw op hun landbouw gronden. Die onzekerheid is door de voorlopige aanwij zing van de Schoolsteegbos jes tot natuurmonument al leen maar vergroot. Naar on ze mening zal hen duidelijk gemaakt moeten worden en dan gewoon in de eigen taal en niet in die van de ambtenaren wat ze moeten doen en wat ze beslist na moeten laten. Terecht waren de aanwezige agrariërs op de informatie-bijeenkomst van het CML boos. De antwoor den van CRM en Staatsbos beheer op hun vragen waren bovendien niet bevredigend genoeg om hen gerust te stel len. Iets geheel anders waren de door afwezigheid schitte rende raadsleden, die over enkele weken notabene moe ten beslissen over het wel of niet plegen van woningbouw ten zuiden van de School steegbosjes in het kader van het struktuurplan. Met uit zondering van Rinze Bloem hof (D'66) waren er tijdens het belangrijkste deel van de bijeenkomst geen raadsle den aanwezig. Wethouder Van Woudenberg (CDA) kwam nè de pauze, zijn partij genote en fraktievoorzitster Evelien Blom pas om kwart voor tien. Om nog maar niet te spreken van de PvdA-le- den Corri Verduin en Jan Ja cobs, die een kwartier voor de afronding nog even van hun aanwezigheid blijk ga ven. Het kan best zijn, dat de raadsleden wellicht andere verplichtingen hadden, maar het betreffende onderwerp was wel zo belangrijk voor de toekomst van Leusden, dat de prioriteiten best anders gesteld hadden kunnen wor den. Kortom: we hebben niet veel bewondering voor deze onzorgvuldige handelswijze ten aanzien van zo'n belang rijke zaak. Natuurlijk, zowel het CDA als PKL hebben hun standpunt al bepaald (niet bouwen ten zuiden van de Schoolsteegbosjes), maar naar onze mening dient een dergelijk standpunt te zijn gebaseerd op een goede af weging van alle voor- en na delen. Zonder de informatie en de gevoelens van donder dagavond is dat volgens ons niet het geval. Dat Evelien Blom (CDA) nauwelijks binnengekomen op een tamelijk irritante manier een soort „geloofsverklaring" af legde inzake de Schoolsteeg bosjes (de Heilige Koe van Leusden, zoals zij ze noem de), was beslist niet ter zake en zelfs als verkiezlngs-toe- spraak allerminst geslaagd. Eerlijk gezegd hebben we onze twijfels ten aanzien van de huidige raad. Er wordt de laatste tijd teveel beslist op basis van gevoelens en stem mingen, te weinig op basis van zakelijke argumenten. De „uitbarsing" van Evelien Blom bewees dat nogmaals. Een betreurenswaardige zaak. Bert Vos Rozendaallaan 9 Leusden-C.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3