Bouw 61 houtwoningen nog steeds niet zeker Jongerenvereniging voorzichtig van start mm Leusden pleit voor twee centrum- ziekenhuizen in Amersfoort Rossenberg betreurde afwezigheid ambtenaar Lezing in De Hakhorst overZonen van Shiva' Laetitia-kwartet speelde in dorpskerk Leusden-Z. Originele naam nog niet gevonden Jeugdraad vergadert donderdag i leusder kwit WACHTEN OP „EXPERIMENTELE BOUW" Wijkvereniging hield vergadering j CINEMACLUB DE KORF j Kaartverkoop voor i „Die Blechtrommel i deze week gestart EL TT DINSDAG 6 APRIL 1982 plaatselijk nieuws 5 (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN De bouw van $1 houtwoningen in Munnik- hove/Bosveld is nog steeds niet zeker. Het voornaamste hangijzer is het nog niet ver leende predikaat experimen tele bouw voor de houten hui zen. De gemeente heeft daar toe een verzoek ingediend bij het ministerie van Volkshuis vesting. maar het wachten is nu op een reactie vanuit Den Haag. Het predikaat experi mentele bouw is nodig omdat de houtwoningen niet vol doen aan de geldende bouw voorschriften. Inmiddels Is er van de drie typen woningen, die gepland staan in Munnlkhove/Bosveld, al meer als de helft aan de man gebracht op basis van een soort optie-verkoop. Van het A-spant huls zijn er op die manier al 18 verkocht, van het Suomi-type 8 en van het Vlkinghus-model 12. De verkoop kan nog niet defini tief zlin, omdat de prijs van de Tekening type Suomi. huizen op dit moment niet vast staat. Zoals het er nu naar uitziet, moet een dergelijke houtwoning In Munnlkhove/Bosveld tussen de 90.00 en 100.00 gulden gaan kosten. Vorig jaar november la gen die prijzen nog onder de 90 mille, maar door prijsstijgingen en kleine wijzigingen aan de wo ningen Is dat bedrag nu over schreden. LIMIET Bij de presentatie van het plan voor de grotendeels vrijstaande kleine houten huizen in oktober van het vorig jaar werd een streefprijs van 80000 gulden aangehouden Al vlug werd ech ter duidelijk, dat dit bedrag on haalbaar bleek De grond alleen al kost ruim 30 mille. Vorig jaar november kwam dus 90 000 gul den als reeele koopsom voor een houtwoning uit de bus. Nu daar ook weer overheen wordt ge gaan, zal ongetwijfeld een ton als limiet worden gesteld Maarzo'n vaart zal het waarschijnlijk niet lopen. Zoals bekend worden de hou ten huisjes op een kavel van 155 vierkante meter gebouwd en zijn ze bestemd voor alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens. De bedoeling is zoveel mogelijk vrijstaande woningen te bouwen. De ontwerpen zijn van het archi tectenbureau Van Eys/Hopsta- ken, Suomi Blokhut Bouw en Vikinghus Tekening Vikinghus. vounji'vH Tekening A-spant huis. LEUSDEN - Burgemeester en wethouders van Leusden heb ben in een brief aan het college van Gedeputeerde Staten gerea geerd op het voorlopig stand punt van de provincie Utrecht in zake de toekomstige ziekenhuis situatie in het plangebied Amersfoort. In Amersfoort zijn momenteel twee centrumziekenhuizen waarop de Leusdense inwoners zijn aan gewezen. Dit zijn „De Lichtenberg" en het St. Elisabeth Gast- of Zie kenhuis. In het voorlopig standpunt van de provincie is gekozen voor één groot regionaal centrumzie kenhuis. Daarbij is de keuze geval len op ,,De Lichtenberg" Het St. Elisabethziekenhuis zou een ba sis-ziekenhuis moeten worden, waarin minder ruimte is voor spe cialismen. Het college van b en w van Leus den is het met dit standpunt niet eens. In de brief wordt verzocht het voorlopig standpunt - op grond van hieronder vermelde overwegingen - in die zin te herzien dat alsnog wordt gekozen voor twee centrum ziekenhuizen. Dit komt trouwens overeen met het advies van de Pro vinciale Raad voor de Volksge zondheid in de provincie Utrecht. Voor de inwoners van Leusden is het van groot belang dat er een keuzemogelijkheid zal blijven be staan tussen de specialismen in beide ziekenhuizen Temeer ook omdat ,,De Lichtenberg" een over wegend protestants christelijke sig natuur heeft, terwijl het St. Elisa- bethzieKenhuis een rooms-katho- liek karakter draagt. De persoonlij ke zorg in de jaren opgebouwd door beide ziekenhuizen en hun specialisten dreigt te worden ver broken waneer alleen ,,De Lichten berg" centrum-ziekenhuis wordt. Uit het St. Elisabethziekenhuis zal dan een aantal specialismen ver dwijnen. Met name dat punt is zorg wekkend omdat 60% van de zie kenhuisopnamen hier uit Leusden afkomstig is. Ook voor een aantal poliklinische behandelingen zal men in de toekomst, niet meer te recht kunnen in het St. Elisabeth ziekenhuis. Een ander punt is dat het St. Eli sabethziekenhuis op de grens Igt van Leusden-centrum. Met name bij calamiteiten is het voorde Leus- denaren een veilig gevoel om op een „steenworp" afstand een goed geoutilleerd centrum-ziekenhuis te hebben. Vooral wanneer men ook nog in ogenschouw neemt dat ,,De Lich tenberg" in de begin-jaren 2000 naar Amersfoort-Noord zal worden verplaatst en daardoor voor velen uit de gemeente Leusden moeilijk te bereiken zal zijn. Het Leusdense college hoopt dat deze argumenten zullen lei den tot een herziening van het voorlopig standpunt van Gede puteerde Staten en dat zowel „De Lichtenberg" als het St. Eli sabethziekenhuis centrum-zie kenhuis blijven. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN Het bestuur van de onlangs opgerichte jongeren vereniging in Leusden heeft be sloten voorlopig voorzichtig aan te doen waar het de financiën betreft. „Het beleid is er op ge richt ook volgend jaar nog door te gaan, vandaar dat we voorlo pig alleen aktiviteiten op het pro gramma zetten die weinig of geen geld kosten", aldus voorzit ter John Oeben tijdens de vorige week gehouden eerste algemene ledenvergadering van de nieuwe club. De Leusdense jongerenvereni- ging werd officieel op 4 maart opgericht nadat eerder besloten was de Leusdense afdeling van de Katholieke Plattelandsorgani satie op te heffen. Voornaamste reden van de liquidatie was het i feit dat de leden weinig of geen binding meer hadden met het agrarische leven in deze ge meente. Er werd daarom beslo ten een nieuwe vereniging op te richten die onderdeel gaat uit maken van de stichting katholiek jeugd- en jongerenwerk Een poging om nog enkele con tacten binnen de kring Eemland van de K.P.J. aan te houden liep op niets uit, zo vertelde voorzitter Oeben de aanwezigen. ,.De afde lingen binnen de kring Eemland willen nog best met ons samen werken, we moeten dan wel aan twee voorwaarden voldoen. In de eerste plaats moeten we een tientje contributie betalen en in de tweede plaats moeten we ons weer K.P.J. gaan noemen Met deze uitspraak van de kring voorzitter van de K.P.J. lijkt een definitief einde gekomen aan alle contacten met de afdelingen van de K.P.J waarmee de Leusde- naren allerlei, vooral sportieve ontmoetingen hadden Binnen een maand na haar oprichting heeft de nieuwe Leus dense jongerenvereniging al een veertigtal leden. Een aantal dat men trouwens al verwacht had, gezien de reacties tijdens de op richtingsvergadering. Een groot probleem blijkt de naamgeving van de vereniging te zijn. Ook na een zeer uitgebreide brainstor ming kwamen de aanwezige le den er vorige week donderdag niet uit, ondanks het feit dat er wel 12 suggesties op tafel lagen. Op elke suggestie bleek wel iets aan te merken te zijn Namen als Jongerenvereniging Leusden, met als variatie 't Centrum en de Kern werden afgewezen omdat ze te „saai" waren. Leusdense koffie- en thee vereniging, af te korten als L.K.T.V., Klapstuk. KLAD en Kolere werden door een enkeling wel gewaardeerd, een meerderheid wees deze na men echter af. Een aantal leden kwam met de suggestie om de club „De Nieuwe Vereniging" te noemen en had zelfs al een vig net laten maken. Ook deze naam vond geen genade in de ogen van de jongeren TSJAK Een door één van de aanwezi gen geslaakte kreet „Tsjak" werd direct als voorstel ingediend Al hoewel deze lettercombinatie geen enkele relatie heeft met doel of werkwijze van de vereni ging bleek de meerderheid van de vergadering het nog niet zo gek te vinden om de vereniging zo te gaan noemen. Toen echter één van de toehoorders er op wees dat de naam verward zou kunnen worden met 't JAC, het Jongeren Advies Centrum, werd ook deze suggestie afgevoerd Ondanks verwoede pogingen van de voorzitter om toch een naam te kiezen kwam de verga dering er niet uit. Er werd daarom afgesproken dat op de eerstvol gende „soosavond" op 6 mei a s om 21 00 uur alsnog gestemd zal worden over een verenigings- PRESTATIELOOP De vergadering ging accoord met het voorstel van het oestuur om een aantal K.P.J. aktiviteiten voort te zetten Er werd daarom besloten nu al vast geld te reser veren voor de te houden presta tieloop. begin volgend jaar Ook zullen de sportieve activiteiten van de voormalige K.P.J. zo veel mogelijk doorgaan Hoewel een regelmatig uit te ge ven clubblad een behoorlijke post op de begroting is vinden de leden dat hiervoor toch geld vrij gemaakt moet worden. Alleen is het best mogelijk dat het nieuwe clubblad er minder fraai zal uit zien dan het K.P.J blad. gezien het feit dat er minder geld be schikbaar is De nieuwe Leusdense jonge renvereniging is vast van plan de eerstkomende tijd haar gezicht in Leusden te laten zien Op 30 april doet men mee aan de brade rie die dan georganiseerd wordt en op 5 mei zal een ploeg mee doen aan de Zeskamp. De eerst volgende „eigen" avond wordt gehouden op 6 mei in het jonge rencentrum „De Til" POLITIEKE AVOND Voor 12 mei a s staat er een politieke avond op het program ma. In het kader van de a s. gemeenteraadsverkiezing heeft men de partijen die meedoen aan de Leusdense verkiezing ge vraagd een woordvoerder naar „De Til" te sturen. De Leusdense jongeren en na drukkelijk niet alleen de leden van de jongerenvereniging, kun nen de afgevaardigden op die avond „het vuur na aan de sche nen leggen". Alle uitgenodigde politieke partijen hebben inmid dels al toegezegd te zullen ko men. Samen met de stichting open jeugd- en jongerenwerk gaat de jongerenvereniging een open luchtconcert organiseren waar aan naar men hoopt alle Leus dense muziekgroepen zullen meedoen. LEUSDEN Op woensdag 31 maart hield de Wijkvereniging Rossenberg een algemene le denvergadering. De opkomst was groot, zoals de voorzitter, de heer J.J. Sluymers, bij zijn ope ningswoord verheugd consta teerde. De gebruikelijke punten -jaarverslag, financiëel verslag, bestuursverkiezing konden snel afgehandeld worden. Meer tijd was er nodig voor het punt „uitbreiding woningen en aan koop grond". Met name betrof dit de vragen welke uitbreidingsmo gelijkheden er voor de woningen In de Horsten zijn, in welke geval len er een strook aangrenzend gemeentegroen aangekocht kan worden en aan welke eisen de aanvraag voor een bouwvergun ning moet voldoen. Het bestuur van de Wijkvereni ging had deze vragen schriftelijk aan de gemeente voorgelegd, roaar tevens verzocht om een ambtelijk medewerker deze iavond aanwezig te laten zijn, om dat er ongetwijfeld nog veel meer vragen los zouden barsten. De gemeente had echter op dit verzoek afwijzend gereageerd met de motivatie dat het niet raadzaam leek om op die avond een ambtelijk vertegenwoordi ger te sturen omdat niet aan te geven is welke vragen tijdens een ledenvergadering gesteld zullen worden en omdat er vele vragen zouden zijn die verschillende disciplines betreffen. Wel had de gemeente in een uitvoerig schrij ven de door het bestuur gestelde vragen beantwoord. Niettemin kwamen er op de vergadering diverse punten naar voren die, wegens het ontbreken van een gemeenteambtenaar, voorlopig onbeantwoord moeten blijven. De voorzitter drukte dan ook nog eens zijn teleurstelling hierover uit Het was de tweede maal dat de ervaring van Rossenberg met de gemeente negatief uitviel. De teleurstelling dat een handteke ningenactie van een aantal jaren geleden om een geluidswering tegen het lawaai van de Noorder inslag te krijgen, alleen wat groenblijvende heesters had op geleverd, lag de bewoners ook nog vers in het geheugen. Zeker daar de nieuwe wijken wel qe- luidsweringen hebben gekregen. Tenslotte werd de belangstel ling gepeild voor een feestelijke viering van het 10-jarig bestaan van de Wijkvereniging Rossen berg in oktober a.s. Met een dankwoord sloot de voorzitter het officiële gedeelte van de vergadering, waarna men nog een kon napraten bij een door het bestuur aangeboden drankje. JU hel bevolkingsregister van •eusden<blijkt dat in de periode 18 maart tol en met 31 maarl Wik GEBOREN: '8 mrt 1982 Björn, z.v. L.A.M. tramer en A, Burger j® mrt 1982 Loes, d v. H. van oerkum en A.C.R. de Kruijff p mrt 1982 Michael Sean, z.v. »,M- Saltzherr en H.L. van Geel »5mrt 1982 Vincent, z.v. J.P. Pit e" E. Molenaar GEHUWD: mrt. 1982 j.g Pelewijn Fijan en H. GVERLEDEN: mrt. 1982 J A. Blom, oud 80 LEUSDEN - De Stichting Jeug draad Leusden komt donderdag 8 april voor een vergadering bij een in de commissiekamer van het oude gemeentehuls, Burge meester de Beaufortweg. Aan vang is 20.00 uur. De agenda ver meldt de volgende punten: 1Opening en Notulen. 2. Mededelingen, ingekomen en uitgegane post. 3. Voorstel m.b.t. advies Woelige Hoek 4. Informatie werklozen project. 5. Verslag van de werkgroep be leid. 6. Verslag van de begeleidings commissie. 7. Wat verder ter tafel komt. 8. Rondvraag en sluiting (22.30 uur). - Detail van een Tibetaanse schildering die scène's uit het kloosterle ven laat zien: Monnik in meditatiehouding (foto Erik Bruijn). LEUSDEN Vanavond dinsdag 6 april houdt Erik Bruijn, mede-oprichter van de Yoga Vriendenkring en schrijver van verschillende boeken over Oosterse filosofie en psycholo gie een lezing voor de Yoga Vriendenkring Leusden. Aan vang 19.45 uur in De Hakhorst en de avond wordt rond 22.00 uur beëindigd. Het entree bedraagt 13.50. De spreker heeft verschillende Aziatische culturen van nabij le ren kennen, studeerde jarenlang onder leiding van boeddhistishe monniken en nam deel aan de Zentraining in Korea en Japan Hij ondernam verschillende tochten door het Himalaya-ge- bied en had interessante ont moetingen met pelgrims, yogi's, kluizenaars en asceten. In India behoren deze „zoekers naar de Waarheid" tot dié categorie men sen die aan de tirannie van de zintuigen trachten te ontkomen. In zijn lezing zal Erik Bruijn onder meer aandacht schenken aan het zoeken naar inzicht, de bevrijding van de doodsangst, het leven van de rondzwervende asceten, de symboliek van hun religieuze attributen, de angst voor hun paranormale vermo gens. zelfskastijding, het pro bleem van inzicht en uitzicht en tot slot aan het afrekenen met de verheerlijking van het Oosten als een mystieke graalburcht Erik Bruijn zal een en ander toelichten aan de hand van zijn belevenissen tijdens de reizen die hij afgelopen jaren in India maakte. Na afloop van de lezing is er gelegenheid voor een open ge- dachtenwlsseling met de spre ker. Voor inlichtingen kan men kon- takt opnemen met Henk te Haar, telefoon 942147 en Ria Abels, telefoon 941886. LEUSDEN/ZUID - De stichting Valleiconcerten organiseerde afgelopen zaterdagavond een concert in de Dorpskerk in Leusden-Zuid Vanaf 20 15 uur speelde er het Laetitia-kwartet, dat naar Leusden was gehaald onder auspiciën van het Belgisch - Nederlands Cultureel Verdrag Een belangrijk onderdeel van het concert werd gevormd door de uitvoering van het kwartet opus 116 van H. Roelstraete. Het betekende de première van dit werk van deze Belgische componist. Leusdenaren, die deze film I willen zien, worden aangera- den niet te lang te wachten met het kopen van een kaar- J tje, omdat de belangstelling I er voor erg groot is. „Die Blechtrommel" is een indrukwekkende film van re- j gisseur Volker Schlöndorff I en speelt zich af in de periode vóór en tijdens de tweede wereldoorlog in Danzig (nu J Pools) Hoofdpersoon is een I jongetje, dat vanaf zijn derde levensjaar heeft besloten dat het niet de moeite waard is om volwassen te worden en I daarom niet groeit Volker Schlöndorff tekent niet al (Van de redaktie) LEUSDEN De kaartver koop voor „Die Blechtrom mel", de film die de Cinema club De Korf op donderdag 22 april a.s. vertoont, is ge start. Vanaf heden kan men voor een toegangskaart f 3,50 terecht op het kantoor van de Leusder Krant (op werkdagen van 9 tot 12 en van 13.30 tot 17.00 uur) en in het activiteitencentrum De Korf, dagelijks van 20 tot 22 uur. leen het milieu waarin deze jongen leeft, maar ook de sfeer van het vooroorlogse Duitsland en het Duitsland in de tweede wereldoorlog komt op indrukwekkende wijze tot leven. Binnenkort in onze filmrubriek méér over „Die Blechtrommel". i

Leusder Krant | 1982 | | pagina 5