Het Treurigste van de Week Kantlijn Wijziging ophalen huisvuil advertentie En de boer hij ploegde voort Triest r fotokopie' NODIG? i Leusder Krant! Vroomheid 18 Crossen in de Heilige Koe ngeland :spant Disciplines Eenzaam Heilige Koe (2) DONDERDAG 8 APRIL 1982 loep op Leusdèn 11 beginnen we niet aan.De ecoloog bleef overigens zichtbaar ontevreden. Wat ons betreft mag hij best een inventarisatie van kevertjes, torren en andere insekten uitvoeren. Wie weet hoeveel zeldzaams we nog over het hoofd hebben gezien. en de boer hij ploegde voort.Hó,hó.De waarschuwende vinger van CRM gaat omhoog, want ploegen, dat mag zo maar niet! We hebben het nog eventjes over de Schoolsteegbosjes en dan stoppen we er echt voorlopig mee. Boeren, die hun landerijen In het gebied van de Schoolsteegbosjes hebben, moeten In het vervolg terdege uit hun doppen kijken alvorens ze beginnen aan hun dagelijks werk. Want ook al mag de boer alles doen wat ie voor die tijd In dat gebied gedaan heeft, mochten er twijfels zijn, dan tóch maar eventjes bellen met Staatsbosbeheer voor consultatie en mocht dat geen oplossing brengen dón een vergunning aangevraagd bij CRM. De haren gingen bij de agrariërs recht overeind staan, toen ze vernamen hoe al die ambtelijke taal die ze op hun bord hadden gekregen eigenlijk vertaald zou moeten worden. „Dus," zei een van hen, „als ik morgen van plan ben om mijn stuk weiland daar om te gaan ploegen, omdat me dat beter uitkomt, dan moet Ik eerst gaan bellen. En als dat niet lukt moet Ik vergunning aanvragen bij CRM. En hoe lang duurt het dan voordat Ik antwoord krijg?" De man van CRM was daar heel makkelijk In. „U kunt er op rekenen, dat u binnen drie maanden antwoord krijgt en als dat negatief voor u uitvalt, kunt u altijd In beroep gaan," sprak hij monter. De boer had echter al een oplossing klaar om deze bureaukratle te ondervangen. „Als ik het dus goed begrijp, dan doe ik er goed aan om aan het begin van het jaar een vergunning aan te vragen voor het ploegen van al mijn wellanden èn voor het Inzaaien van al mijn akkergrond. 'We kunnen dus vaststellen, dat de agrariërs het uitstekend hebben begrepen VVD-wethouder Jan Wagenaar heeft ons een compliment gemaakt voor de 1-aprilgrapoverde experimentele woonheuvel In Claeverenblad/Wildenburg, waarvoor hij vorige week donderdag de eerste paal geslagen zou hebben. In de commissievergadering Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening van afgelopen dinsdagavond zei hij de grap ten zeerste gewaardeerd te hebben. „Het verhaal in de Leusder Krant was goed en gedegen opgezet," liet hij weten. En grapte er overheen; „Ik ben wel op een idee gebracht trouwens." Eerder in de commissievergadering was de 1 -aprilgrap van deze krant aanleiding voor de wethouder om uiterst ernstig en fel een opmerking te plaatsen. In het fake-verhaal maakten we melding van het feit dat Leusden een subsidie van 1,6 miljoen gulden kon opstrijken als onmiddellijk werd begonnen met de bouw van de experimentele woonheuvel ter vervanging van de omstreden gestapelde laagbouw In Claeverenblad/Wildenburg. Wethouder Wagenaar verklaarde in het 1 -aprilverhaal, dat de gemeenteraad later In een extra vergadering pas geïnformeerd zou worden. Nu moet u weten dat heel wat mensen er-ln-gestonken zijn. Zelfs raadsleden. Wethouder Wagenaar heeft ze aan de lijn gehad. Dinsdagavond verklaarde de wethouder het bijzonder triest te vinden dat mensen, onder wie raadsleden, het verhaal hebben geloofd. „Dat betekent dat ze denken dat Ik regeer in Leusden. Onzin natuurlijk. Bovendien moet iedereen weten dat Ik de eerste ben met mededelingen over plannen In een vroeg stadium. Ik vind het triest dat men de procedure heeft geloofd zoals die In het 1 -aprilverhaal heeft gestaan," aldus een enigszins kwade Wagenaar. Wij kunnen er alleen maar aan toevoegen, dat de grap zeer verhelderend heeft gewerkt. Rozendaallaan9 Leusden-G. De Schoolsteegbosjes: de Heilige Koe van Leusden, zegt het CDA. Voor de melk is ech ter een vergunning nodig Het wprdt de hoogste tijd, dat de plaatselijke politieke partij en van die Bosjes een echt programma-punt maken. Een breekpunt of speerpunt, als het maar punten oplevert Behoud Schoolsteegbosjes kan woningbouw in gevaar brengen, maar de zuidelijke woningbouw kan ook het be houd van de Schoolsteegbos jes in gevaar brengen. En om gekeerd In de gedachtengang van onze wethouder van RO zou de op lossing voor het probleem heel simpel zijn: Kap de Bosjes en bouw van het hout van die mooie blokhutten tegen aan zienlijk minder geld Hebt u ook gemerkt dat we in elk nummer van onze krant te genwoordig een ..Rekonstruk- tie-verwachting" ten aanzien van het viadukt Heiligerberger- weg plaatsen? Het is al net als met het KNMI óók Rijkswaterstaat zit er voortdurend naast In de raad doen ze vaak ,,een plas en lieten het zoals het was". Dat moet die hoge wa terstand van de Schoolsteeg bosjes toch op peil kunnen houden? Alleen cultuurbarbaren gaan uitgerekend tijdens de Boe kenweek praten over forse be zuinigingen van de biblio theek. De wijkverenigmg Rossenberg (bestond die dan nog?) be treurde de afwezigheid van een ambtenaar. Weten ze dan na tien jaar nog niet beter? De één wil géén flats, de ander wil tennisbanen, wéér een an der wil géén flats, maar wél veel woningen op één klein stukje grond: zo heeft iedere partij haar hobby. Eén op de vijf Leusdenaren zou volgens Corn Verduin ge bruik kunnen maken van onze tennisbanen, zóveel hebben we van die dingen. Dat klopt. Ons gezin bestaat uit vier le den en niemand van ons ten nist Haas in 't Vliet ,,Je wordt be dankt, CDA, PvdA en D'661" Boer tegen haas die bosane- moon in de Schoolsteegbosjes opvreet. ,,Hé, jij daarI Heb je wel een vergunning van CRM?" De raad maakt nu een keuze, maar krijgt straks de nota. .Verbetering Langesteeg ge start, "lees ik in de krant. Zeker vooruitlopend op de woning bouw Volgens Evelien Blom is er een klandestiene crossbaan in de Schoolsteegbosjes. Hoe weet zij dat? Ze wil er een politiekordon om heen Voordat de melk van de Heilige Koe zuur wordt, denk ik. Die SchoolsJeegbosjes komen u natuurlijk nu uw strot uit Ja wel, maar iedereen zit er mee in de maag, zodat we toch nog eventjes doorgaan LEUSDEN - In verband met de paasdagen wordt op maandag 12 april geen huisvuil opge haald. Dit zal gebeuren op dins dag 13 april, tegelijk met de wij ken waar normaal op dinsdag het huisvuil wordt opgehaald. Men dient er rekening mee te houden dat de ophaaltijden gewij zigd kunnen zijn Het is dan ook raadzaam het huisvuil op deze dag vóór zeven uur 's ochtends aan de straat te zetten. A-spant woningen, die wellicht in Munnikhove/Bosveld komen, onder de aandacht van belangstellenden brengen. Voor wie In het Paasweekend een tentoonstelling wil bezoeken, de volgende tip: In het Rijksmuseum Het Catharljneconvent is begin deze maand een tentoonstelling gestart onder de titel „Vroomheid per dozijn". Te zien is hoe vanaf de Middeleeuwen tot nu toe in serie vervaardigde produkten een belangrijke rol hebben gespeeld bij de devotie en godsdienstbeleving. De voorwerpen zijn zowel van katholieke als van protestantse origine: pelgrimstekens, rozenkransen, beelden van pijpaarde, gips en porselein, bijbeltegels, twee-wegen-prenten, bidprentjes, beloningsplaatjes, wandteksten en schoolplaten. Bij de expositie Is een begeleidend boekwerk verschenen. Het Catharljneconvent Is gevestigd aan de Nieuwe Gracht 63 in Utrecht. De openingstijden: dinsdag tot en met vrijdag 10-17 uur, zondag,feestdagen 11-17 uur. Gesloten: maandag, behalve tweede paasdag en tweede pinksterdag. Voor de statistici onder u: In totaal is er nu 30 keer vergaderd over het structuurplan, waarvan achttien keer in commissie- en raadsvergaderingen. Dat hebben we van wethouder Wagenaar, die dat dinsdagavond aan het begin van de commissievergadering meedeelde. Binnenkort volgen de commissievergaderingen 19 en 20 en raadsvergadering 21 Ook dat hebben we van de wethouder. We zijn ons ervan bewust, dat we natuurlijk niet de hele krant vol kunnen schrijven over de Schoolsteegbosjes. Dat zou bepaald eentonig zijn. Maar juist omdat die bosjes op dit moment In het middelpunt van de belangstelling staan door het structuurplan (dat woningbouw ten zuiden van de bosjes aangeeft) ontkomen we zo nu en dan niet aan een artikeltje. Vandaar het volgende. Tijdens de Informatieavond van het CML over de inmiddels befaamde en beruchte natte bosjes kwam CDA-fraktlevoorzitster Evelien Blom kort voor het afsluiten van de bijeenkomst de Korfzaal binnen en vroeg het woord. Dat kreeg ze van voorzitter Jan Boerma. Evelien - in zalige onwetendheid verkerend ten aanzien van alles wat voordien al was besproken -ging op nogal heftige toon over tot het dag en nacht klaar voor hun club. Dat Is een goede zaak. Want door al die vrijwilligers blijft sport In Nederland voor velen betaalbaar. Maar wat deed het kabinet Van Agt? - vrijwilligers werden op eens „verrast" met een be lastingaanslag over de klei ne vergoeding die ze voor hun werk kregen. - sportkantines moesten BTW gaan betalen. Slechts een zeer klein bedrag werd vrijgesteld. Zo werd gesne den in de belangrijkste in komstenbron van veel ver enigingen. - en het ergste: de regering maakte een wetsontwerp, waarin de penningmeester persoonlijk aansprakelijk wordt, als er fouten worden gemaakt bij de afdracht van belasting en premies. Wie wil er, op die voor waarde, nog onbetaald en in de vrije tijd penningmeester van zo'n vereniging wor den? )|P OP daktle: Marnix Kreijns. dragenPeter opdenCamp, spar van Loo, Bert Vos en ns Verhorst. jVi| hebben een bericht vangen van de ikeliersvereniglng „De zenkamp", waarin ons dedellngen worden gedaan reffende hun uitstapjes naar geland. Een enigszins rkwaardlg uitstapje, want een ilvan de zenkamp-ondernemers is iwel van wal gestoken in de illng van het Verenigd ninkrljk, maar heeft daar nooit ivoet aan wal gezet, latzltzo: de keliersverenlging had voor ir leden Ingeschreven op een leheten „Feast Cruise" van 3lau Line, een van de rdiensten op Engeland. Die ttschappij organiseert in het jpe reisselzoen, omdat de lendan toch moeten varen, gelijke minicruises. Je vaart i goedkoop, feestelijk en zorgd van Vllssingen naar erness. Daar blijft men ens het noodzakelijke laden lossen aan boord en volgens maakt men ïtsomkeert richting Holland. Ideaal dus voor winkeliers Ihun korte weekend", zo dlonsde keliersverenlging. In het kend van 28 maart waagden llezenkampers zich aan de it. Het werd een geslaagde ernemlng, die geheel aan het I- het verstevigen van de erllnge banden- ntwoordde. Jammer was het Ier, dat de terugtocht In elljk dichte mist verliep, rdoor er van zonnen op het niets terecht kwam. Amsterdam wordt van 10 tot iet 14 mei de Bouwrai '82 ouden. Normaal gesproken ten we aan dit evenement in (kolommen geen aandacht leden, ware het niet dat de wal een Leusdense edlënt heeft. n van de onderdelen van vakbeurs voorde «nijverheid Is een expositie rarchitecten, georganiseerd rhet bouwblad Cobouw. «architecten die tekeningen eze tentoonstelling zullen izlen zijn Ivar Hopstaken en :m van Eys (uit Leusden) die en een architectenbureau len. Zij zullen tijdens de vrrai de ontwerpen van de ile-A-wonlngen,dle lenteel In Achterveld den gebouwd, en de houten Wie wat bewaart, heeft iets aor later. Zoals de adver- ntle - over vier kolommen ir hoogte van 220 millmeter h dus echt niet goedkoop - in de PvdA In vrijwel alle ederlandse dagbladen op I omstreeks 16 mei 1981. lak voor de verkiezingen in 26 mei voor de Tweede amer en derhalve „met oorbedachten rade". Voor is die advertentie niet be- aard mocht hebben, volgt Isr nog eens (gratis) de let- "Hjke tekst: iaaraan heeft de PORT DIT VERDIEND? 'n ons land beoefenen 4 illjoen m nsen sport. Met lal plezier, In duizenden lenigingen. In die verenl- ngen houden meer dan 'O.OOO mensen de zaak aalend. Zitten In het be- 4uur. Begeleiden junioren, sappen klusjes op. Staan vertederend uitgelaten over al dat natuurlijk schoons dat in de Schoolsteeg bosjes groeide en bloeide. Bosanemoon, Sleedoorn, Wolfspoot, Grauwe en andere wilgen, klein Bronkruld, Moerasmuur, Varkensgras, Mulzestaart, Spatelmos, Palmpjesmos, Struikmos, Dikkopmos en wat al niet meer zijn het méér dan waard om beschermd te worden. En dan hebben we het nog niet eens over de tureluur, bosuil, gekraagde roodstaart, nachtegaal, T urkse tortel, wielewaal of spotvogel. In gedachten zie je dat alles als in een flits al verpletterd door de flitsende wielen van grommende motoren, terwijl de reeën in gestrekte draf het gebied verlaten om hun heil te zoeken In het beschermende geboomte elders op het landgoed De Boom. Zoiets komt erg sneu over en je zag de natuurbeschermers dan ook even verbijsterd nadenken over zoveel onvermoede ongerechtigheid In deze wereld. Het ontbrak er nog maar aan, dat kwajongens per roeiboot door de weteringen en sloten plonsden om al dat hoge water tot wilde golven op te jagen. Evelien Blom kon voldaan gaan zitten op haar nog koude stoel. Ze had haar zegje gezegd en dóór konden ze het mee doen, was op haar gezicht te lezen. Dat politiekordon zien we trouwens niet zo zitten. Ons geachte korps heeft het al moeilijk genoeg om al die foutparkeerders op hun falen te wijzen. Wat te denken van een fiks stalen hek onder hoogspanning? Als de PvdA na 26 mei In de regering komt, zal dit wetsontwerp worden inge trokken. Dan zullen, in goed overleg met de sportorgani saties, de belastingmaatre gelen zo worden aangepast dat ze ook voor de sport aan vaardbaar zijn. Dan komt er een goede regeling die een redelijk vergoedingsstelsel voor de vrijwilligers veilig stelt. Ja, dat waren prachtige beloften. Misschien mede daardooris de PvdA Inder daad In de regering geko men, maar wat is er van die fraaie woorden terecht geko men? Niets of maar heel wei nig, als u nagaat wat minis ter van CRM André v.d. Louw en staatssecretaris Hans Kombrink nu weer voor de sport In petto hebben. Wees maar een beetje voorzichtig met kort voor de verkiezin gen gedane beloften. Met de komende gemeenteraads verkiezingen in zicht zullen ongetwijfeld nieuwe leuke geluiden te horen zijn. (P. C.) „We kunnen keiharde stand punten innemen in het ge meenteraadsprogramma, omdat we een kleine partij zijn", zegt er een. Een aantal anderen valt over hem heen: „We nemen die standpunten In het program, omdat we de gróótste partij van Leusden willen worden". Het is woensdagavond. De PvdA-leden in Leusden ver gaderen met het plaatselijk partijbestuur in De Hak- horst. Zo'n vijfentwintig mensen vullen de zaal. Een redelijke opkomst. Maar dat mag ook wel als de vaststel ling van het gemeenteraads programma 1982-1984 op de agenda staat. Het concept-gemeente raadsprogramma hebben de Leusdense leden van de Par tij van de Arbeid ruim schoots voor de vergade ring thuisgestuurd gekregen en vervolgens kunnen be studeren. Amendementen (wijzigingen) op de inhoud van het program zijn op ver zoek (schriftelijk) bij de voorzitter ingeleverd. „Er is een aantal binnengekomen. Volgens mij kunnen we bin nen drie kwartier klaar zijn." Voorzitter Peter Strijker kijkt hoopvol de zaal in. Afge sproken wordt de amende menten per stuk te laten toe lichten en vervolgens in stemming te brengen. Een voudiger en accurater kan het niet. Het had zo kunnen zijn. Om kwart over elf vraagt een van de PvdA-leden hoe lang de vergadering doorgaat. Het bestuur spreekt daarop de verwachting uit, dat tegen middernacht het program is vastgesteld. Zo niet, dan wordt een datum voor de vervolgvergaderlng uitgeko zen. Voordat de klok kwart over elf aanwijst, is dus de eerdergenoemde hoop van voorzitter Strijker geen waarheid geworden. De be handeling van de amende menten is uitgelopen op een wilde vergaderorgie. Of dat nou aan de harde of zachte kern (die de Leusdense afde ling in contrasterende mate heeft) ligt, laten we maar even in het midden. In ieder geval verliep de behandeling grotendeels chaotisch, om dat voorzitter Peter Strijker geen vergadering kan leiden en omdat een aantal aanwe zigen zijn huiswerk niet had gedaan en zodoende vaak niet meer wist waar het over ging. Tenminste die Indruk werd gewekt. Gelukkig was er nog een aantal andere PvdA-lieden, dat zo nu en dan zijn kameraden met In formatie en argumenten op het juiste spoor kon zetten. Het was verder soms triest om te moeten toekijken op welke manier de Partij van de Arbeid-leden met elkaar aan het tijdrovende hakke takken sloegen en waarom. Zo wilde bijvoorbeeld een van de vrouwelijke leden dat bij de passages over vrou wenzaken In het gedrukte gemeenteraadsprogramma het „vrouwteken" (u weet wel, een bolletje met kruisje daaronder) werd geplaatst. Waarop een van de mannelij ke leden scherp reageerde, dat hij graag bij de passages over energiezaken het be kende afgebrande aardbol letje wilde zien. Deze sarcas tische opmerking onderging het vrouwelijke lid zichtbaar als een belediging. Volgens Insiders is de afge lopen ledenvergadering een afspiegeling van het functio neren van de PvdA Leusden op dit moment. Het Is echter niet te hopen voor politiek Leusden, dat na de verbrok keling van Progressief Leus den nu ook de PvdA zich zelf op de tocht gaat zetten in de ze gemeente. Wie nu begint te lachen en een dergelijke opmerking belachelijk vindt en veel te zwart-wit gedacht, kan best gelijk hebben. Feit is wel, dat enkele vooraan staande PvdA-leden vorige week zichtbaar bedenkelijk en lijdzaam het gekissebis van de anderen constateer den. „We willen de grootste partij van Leusden worden". Bij de VVD schijnen ze trou wens keurig te vergaderen. Tol nu toe hebben de Leusder hockey-ladies elf van hun dertien gespeelde wedstrijden gewonnen. Meteen scorevan 112-1 en dat is ruim tien doeltreffende uithalen vóór en bijna niets tegen per wedstrijd Eenmaalwerd met 3-3 gelijkgespeeld en eenmaal (dat was een vergissing) met 0-2 vertoren. Toen trof Leusden kennelijk tegenstandsters, die ook al wat langer met een stick achter de bal aan hebben gehold. Om een tang verhaat kort te houden Dames 1 heeft een prachtkans op de kampioenstitel plus de annexe promotie Feitelijk hoeft alleen nog maar van Phoenix te worden gewonnen -1-0 is voldoende - en die kans krijgen onze dames op 18 april tijdens de visite in Driebergen bij de ploeg, die debet was aan de eerdergenoemde Leusdense vergissing Overigens vragen wij ons af of onze keepster (zie foto) op zondag rond lunchtijd (de wedstrijden beginnen om 13.00 uur) niets beters heeft te doen dan tweemaal 35 minuten vrijwel doelloos in het hok te staan, want haar aan-of afwezigheid zal nauwelijks opvallen. Toch wel, vinden trainer Peter Kipp en zi/n overige kuikens, wantzi hoort nu eenmaaibij het elftal. Een sportieve zondagmiddag bestaat derhalve niet uitsluitend uit rennen en draven. afleggen van een verklaring. Ze had zich behoorlijk geërgerd, zo sprak zij fier, dat er zo'n drukte wordt gemaakt over de Heilige Koe van Leusden, zoals zij de Schoolsteeg bosjes „heel oneerbiedig" betitelde. Natuurlijk, ook zij wilde de Schoolsteeg bosjes behouden, maar ze vond het vreemd, dat hier nou zo beschermend wordt gesproken over dat gebied, terwijl inmiddels een klandestien crossterrein binnen de Schoolsteeg bosjes was ontstaan zonder dat iemand er ook maar iets aan deed. Zou het niet beter zijn, zo vroeg ze zich af, om een politiekordon om het gebied te leggen? ledereen was stomverbaasd, dat spreekt. Evelien was duidelijk buiten de orde en bovendien, als ze ervan op de hoogte is, dat er klandestien wordt gecrosst, wóórom dat niet eerder naar voren gebracht In de talrijke vergaderingen die Evelien wekelijks pleegt bij te wonen? Waarom dan zich niet veel eerder sterk gemaakt voor bescherming van dat gebied? Het zal de natuurbeschermers achter de tafel trouwens behoorlijk rauw op het lijf zijn gevallen, want ze hadden zich In de uren daarvoor nog zo Aan het slot van bovengenoemde bijeenkomst dreigde het toch nog even uit de hand te lopen, doordat een der aanwezigen in dlskussie ging met de heer Stam van CRM. Een diskussie op niveau, want de meneer uit het publiek bleek ecoloog te zijn en hij wilde wel eens weten, waarom ecologen nou nooit eens worden geraadpleegd als het over zulke belangrijke zaken als natuurgebieden gaat. „Want," zo vroeg hij de mensen achter de tafel, „wordt er wel rekening gehouden met de torren en kevertjes in dat gebied? Ook die tellen mee, maar daar lees je niks over." De heer Stam verklaarde zelf bioloog te zijn en in enkele wetenschappelijke termen kwam de dialoog op gang. Tussen twee verschillende disciplines (zo heet dat), die het toch niet eens zouden worden. De vertegenwoordiger van Staatsbosbeheer redde de zaak, door te stellen, dat hij die torren en kevertjes natuurlijk ook heel erg belangrijk vond, maar dat die vanzelfsprekend het gebied niet zouden ontvluchten als ook de rest in de huidige staat werd gehandhaafd. Die zal wel gedacht hebben: om al die torretjes en kevertjes ook nog eens te gaan tellen, dóór

Leusder Krant | 1982 | | pagina 11