„De opstand", van Peter Lilienthal Les vacances de \onsieur Hulot" illem Ruis als een mislukte ulk"in„Het Beest" „Das Boot", knap gemaakte maar onpersoonlijke film E OORLOG ONDER DE WATERSPIEGEL Jazz-films in „Cineac"-Euro op zaterdag 1 mei DONDERDAG 8 APRIL 1982 kijk op de film Filmagenda Amersfoort Grand, Snouckaertlaan 4, 033-14632 „Les uns et les autres", 12 jr. Dag 1 30-8 00 „S.O.B." (Standard Operational Bullshit) a l Do. Di. Wo. 1.30-6.45-9.15. Vr Zc 1 30-7 00-9 45 Zo Ma. 2.00-4 30- 7.00-945. „Das Boot", 12 jr Do Di Wo 1 30-6 45-9 15 Vr Za 1.30-6.30-9.15. Zo Ma 1.30-4 00- 6.30-9.15. „Op de snelweg breekt de hel los", al. Do Di Wo 1.30-6 45-9 15 Vr. Za. 1 30-6 45-9 30 Zo Ma 145-4.15- 645-9.30. „Dr. Zhivago", 12 jr Dag 1.30-8.00 Cinema, Stadsring 30. 033-18900 „Het Beest", 12 jr Do. Vr. Za Di Wo. 1.30-6 45-9.15. Zo Ma tevens 4 00. „Stripes", a l Do Vr Za Di Wo 1 30-6 45-9 15. Zo Ma. tevens 4.00. Euro, Stadsring 32, 033-33655 „Banana Joe", a l 2e week Co Vr. Di 1 30-6 45-9 15 Wo Za. 6 45-9.15. Zo Ma 1 30-4 00-6 45- 9.15. Duo, Westsingel 7 „Deense snoepjes In Tirol", 16 jr Dag 2.15-7.15-9.30. Zo. Ma tevens 4.30 uur „The way of the dragon", 16 jr Dag. 2.00-7 00-9 15 Zo Ma tevens 4.15 uur NACHTVOORSTELLINGEN Duo, zaterdag „Joseflne Mutzenbacher deel II", 18 jr. 24.00 „Death wish", 16 jr. 23 45 KINDERVOORSTELLINGEN Euro, tel 033-33655 „The Aristocatsa l. Geheel Neder lands gesproken. Wo. en Za. 1.45 uur icances de monsieur Hulot", 1953 Regie Jacques Tati. oJ. Tati en Henri Maquet. Ca- Jacques Mercanton en Jean ie Muziek Alain Romans. Mon- laron. Bret Neige Rassi Met ts Tati, Nathalie Pascaud, Louis .Michèle Rolla, Suzy Willy, An- »is, Valentine Camax e a Alle to. theater Filmhuis Appel- te Amersfoort. Nachtvoorstelling 1910 april, 23 uur. Tati heeft slechts een paar Êmaakt, maar die zijn dan ook geworden in de traditie van Chaplin, Buster Keaton en kwls. Tati is op geheel eigen •I* Franse exponent van die be- ■komleken met een geheel el- Pen met clowneske humor die "de film en later ook voor de tv tadapeerd. Het typetje dat hij ecreëerd van de observeren- 'okende man met het vrolijke «n de regenjas komt in Les fcs de monsieur Hulot voor i®* k'jken: Mijnheer Hulot is In Tatl's eerste film Jour 'was het een postbode op de tear ook dat was Hulot. En Hu rt door de regisseur zelf ge- Les vacances de Monsieur te 'n de traditie van de grote uit de „stomme" filmpe- tonder dialogen opgenomen 'egenwoordlg vrijwel niet torkomt. ®er Hulot gaat op vakantie. Met *e minachtig voor de tiendui- de overvolle treinen en au- en boven water. Dét is wat Wolfgang Petersen met „Das Boot" heeft laten zien. De spanning van het dodelijke mo ment, het angstzweet dat bijna perma nent aanwezig is. De tocht van de vrijwel nieuwe U-96 met Jürgen Prochnow als „Der Alte" (de Ouwe) verloopt bepaald niet, zoals men had gehoopt en verwacht. Natuurlijk, er worden successen ge boekt, maar die zijn zelfs tamelijk wrang En daarna gaat het helemaal mis. Gehavend moet de boot naar de Middellandse Zee, door het nauw van Gibraltar, waar de Britse oorlogsvloot op elke Duitse beweging loert. Ze wor den ontdekt „Das Boot" is een knap gemaakte spektakelfilm. Dét in de eerste plaats. De effekten van Karl Baumgartner zijn uitstekend. Verder geeft „das Boot" een goed beeld van de omstandighe den aan boord van U-boten tijdens de Tweede Wereldoorlog Je zou het een wonder kunnen noemen dat nog tien duizend bemanningsleden het over leefd hebben Wat „Das Boot' echter mist is menselijkheid, de warmte van mensen die de boot bevolken, hoe be nauwd het er ook is. Op enkele kleine uitzonderingen na blijven de beman ningsleden, zélfs de hoofdrollen, één dimensionale figuren, die handelen om dat ze zo moeten handelen De echte hoofdrol is de angst en natuur lijk de boot zelf. We worden niets wijzer van de mensen échter hen, die de tor pedo's uit de buizen jagen naar de vij andelijke schepen of hen, die het beleid bepalen. De Ouwe is een keiharde, een kouwe kikker, die zo nu en dan een greintje menselijkheid vertoont, maar het lijken eerder toevallige oprispingen, dan beredeneerd De oorlogscorres pondent toont zijn angst, maar we wor den daar ook verder niets wijzer van. Regisseur Wolfgang Petersen heeft verzuimd om gevoelens te tonen, ^n dat is erg jammer, want het zou „Das Boot" aanmerkelijk meer echte diepte hebben gegeven. Nu is het bijzonder moeilijk om je met de hoofdpersonen te identifi ceren en daardoor raak je ook niet zo Scène uit .Das Boot". De kans op ontsnapping is héél klein geworden gauw betrokken door diezelfde angst die hen beroert. Petersen heeft door die opstelling bereikt, dat je op een bijzon der afstandelijke manier naar een ei genlijk onwezenlijk spektakelstuk kijkt Knap gemaakt, maar onpersoonlijk Ik heb de Indruk, dat Petersen niet verder durfde te gaan, bang mis schien om oude wonden opnieuw open te rijten. „Das Boot" Is dan ook geen politieke film. Je kunt je zelfs afvragen of het een antl-oorlogsfllm is. Maar dat Is denk Ik, Iets wat iedere toeschouwer zelf moet beoordelen. Hoe hij of zij het spektakel van „Das Boot" ervaart. Dat oorlog waanzin Is, word je echter wél duidelijk gemaakt. Maar dat wisten we al volle direkteur van een projekt-ontwik- kelingsmaatschappij, getrouwd met een pracht van een vrouw (Hedie Mey- ling) en in het bezit van een lief dochter tje. Een gelukkig gezin dus. Totdat hij tot de ontdekking komt, dat één van zijn projekten zijn eigen wereld aantast. Hij heeft zélf getekend voor een woning- bouw-projekt in een oude buurt, waar zijn moeder woont. De huizen zullen afgebroken moeten worden, zijn moe der zal elders moeten gaan wonen Harry Melchior (Willem Ruis) probeert op het laatste moment zijn fout te her stellen, maar verliest Dat is het begin van een dramatische ontwikkeling, waarbij Melchior door de gevestigde or de wordt uitgespuwd. De man ontwik kelt een enorm wraakgevoel ten opzich te van zijn voormalige beschermheren, verlaat zijn gezin en eindigt tenslotte als een opgejaagde, die uiteindelijk de stnjd op moet geven. Een goede dramatische handeling dus. Eigentijds, goed voor een pnma psychologische thnller Maar als je dan de uiteindelijke (Nederlandse) versie ziet, ga je twijfelen aan je verstand. Want wat op papier toch zo aardig leek, spat op het witte doek uit elkaar als een zeepbel. Een logische ontwikkeling ontbreekt vrijwel geheel De overgang van Mel chior van geslaagde zakenman tot pa ria gaat ongeloofwaardig snel, zonder dat de toeschouwer ook maar een mo ment de gelegenheid krijgt zich te ver diepen in de drijfveren van de man Als de moeder uit haar woning moet (in een erg fraaie buurt met monumentale wo ningen slaat er bij Melchior een stop door en hij besluit zelf in het huis te gaan bivakkeren. Hij wordt er met een enorm vertoon van macht door de politie uitge zet. Onwerkelijk, ongeloofwaardig. Na de gevangenis komt de wraak op presi- Scène uit Het Beest, met Willem Ruis dent-direkteur Karlsen (Ward de Ra- vet) Hij schiet de man uiteindelijk neer met zijn op een Blak Decker Workma te in elkaar geknutseld machinege weer.. En daarmee komen we op een ander ontoelaatbaar aspekt van deze misluk te film. De reclame. We hebben er alle begrip voor, dat een speelfilm tegen woordig bijna niet zonder sponsoring kan worden gemaakt Maar wat de toe schouwer nu krijgt voorgeschoteld, slaat vrijwel alles van wat we tot nu toe in speelfilms hebben mogen aanschou wen. Een bekend sigaretten-merk. een fabrikant van audio-visionele appara tuur, een catering-bedrijf en zo kunnen we nog wel een tijdje doorgaan Alle maal sponsors, waar je als kijker niet aan voorbij kunt, of je wilt of niet. Sto rende elementen in een toch al niet te beste film die de geloofwaardigheid van het totaal nog een graad of wat afzwakt. En dan Willem Ruis zelf. Ik denk, tobussen bevolken is mijnheer Hulot in zijn autootje gestapt om zich onver schrokken in het verkeer te storten Evenals talloze andere voertuigen gaat hij op weg naar zee Maar het vervoer middel van mijnheer Hulot is met geen ander te vergelijken: hij bestuurt het op zo'n specifieke wijze dat het in het voor bijgaan dikwijls paniek zaait Tati's ge vecht met de auto en het verkeer drukt zijn afschuw uit van het mechanische waarmee de wereld is vergeven Die afschuw of ook wel verwondering zou steeds meer een plaats in zijn films gaan innemen totdat Hulot vrijwel ver dronk in de grote gebouwen en het massale verkeer in Playtime. De bestuurder, Hulot, van dit voertuig blijft onverstoorbaar Het hotelletje waar mijnheer Hulot zijn intrek neemt, lijkt op alle vakantiehotelletjes, met uit zicht op zee en op de badgasten Steeds op dezelfde uren vindt men aan dezelfde tafeltjes dezelfde mensen de blonde Martine. wier charme menige verwoesting aanricht in de harten van de vakantiegangers, de zakenman die er maar niet toekomt zich los te maken van de telefoon, de intellektueel met zijn spitsvondige verhandelingen, de ge pensioneerde commandant met zijn martiale houdingen, de Engelse dame met haar breiwerk, de kinderen met hun spelletjes. De komst van mijnheer Hulot brengt in dit vreedzame rustige leventje een hele opschudding teweeg Hulot blijkt een meester te zijn in het veroorzaken van de meest onverwachte gebeurte nissen. die hemzelf en de anderen in verlegenheid brengen, ofschoon hij al leen maar de ingevingen van zijn van nature edelmoedige hart volqt Maar Bundesfilmpreis en de jury van de Evangeliese Kerk In de BRD verleen de de film het predikaat: beste film van de maand Oktober. In Leon, de tweede stad van Nicaragua vinden begin 1979 de laatste gevechten plaats tussen het Sandlnlstles Be vrijdingsfront en de resten van het leger van Somoza. Op 19 juli 1979 Is de overwinning aan het FSLN en So moza vlucht naar het buitenland. In November 1979 werd DE OPSTAND In Nicaragua opgenomen door Li lienthal in samenwerking met vele Latijnsamerlkaanse fllmmedewer- kers. Vele burgers en leden van het Sandlnlstlese leger hebben aan de film meegewerkt. De film verhaalt de lotgevallen van Agustin, die soldaat is in de nationale garde van Somoza Hij is ingedeeld bij de verbindingstroepen. Op een week eind bezoekt hij zijn ouders in Leon Zijn vader weigert hem op straat te begroe ten en sympathiseert met de Sandinis ten Agustin's zuster heeft zich bij hen aangesloten. Tijdens het weekeinde is Agustin getuige van moordpartijen van de garde in zijn woonwijk Hij rechtvaar digt zijn uniform t o v. zijn familie door het feit dat hij als enige regelmatig geld thuisbrengt. Bovendien is hij als verbin dingsman niet direct betrokken bij de gruweldaden van de garde Zijn ouders, geholpen door een priester, halen hem over te deserteren. Commandant Flores van Leon, die Agustin als zijn persoonlijk assistent heeft benoemd dreigt met een terreur- aktie tegen de wi|k als Agustin zich niet opgeeft. Hij buigt voor deze dreiging Dan volgen een aantal akties zich snel op. Als Flores zich met bezittingen en gezin wil inschepen naar Amerika, wor den ze overvallen door een eenheid van de Sandinisten. Even later organiseert zich een protestbetoging in een van de kerken van Leon, waar een brief van de bisschop van Managua wordt voorgele zen Een eenheid van het leger valt de kerk aan en velen worden gedood De vrouwen en Leon begeven zich naar de kazerne om hun zonen (die veelal in het leger zaten) op te eisen Ze worden door de troepen van Flores verjaagd Na het bloedbad in de kerk deserteert Agustin en sluit zich bij de Sandinisten aan Een verbindingsman als hij is uiter aard welkom en al gauw ingezet om telefoonleidingen af te tappen om ach ter de troepenbewegingen te komen Na jaren van oorlog en duizenden slachtoffers in Nicaragua bevrijd De laatsie beelden van de film zijn de au thentieke beelden van de feestroes na de OPSTAND helm en na jarenlange voorbereiding ging „Das Boot" vorige week In pre mière. Ik moet zeggen, dat Petersen weinig of geen risico's heeft geno men en afgezien heeft van persoon lijk heldendom, ja zelfs van de mees te persoonlijke facetten In deze oor logsfilm. „Das Boot" is een afstandelijk bekij ken van de ervaring der onderzeeboot bemanning op een uiterst gevaarlijke missie De schrijver - in de film de Duit se oorlogscorrespondent luitenant Werner - heeft zo'n reis meegemaakt en verwerkt tot een roman Regisseur Petersen „Maar mijn luitenant Wemer heeft niets te maken met Buchheim. Hij is een heel andere, nieuwe figuur". Vol gens Petersen is Buchheim niet eerlijk geweest toen hij het boek schreef. „Hij laat uitkomen, alsof hij toen al tegen de oorlog was en ik heb eerder de indruk, dat Buchheim met zijn boek getracht heeft een stuk privé-verleden te over winnen Wij hanteerden een ander uitgangs punt. In deze film gaat het over het pro ces van de verandering" Verandering in een zeer korte tijd, veroorzaakt door de enorme spanning en de angst aan boord van een onderzeeboot met haar zeer beperkte bewegingsruimte. Ge vangen onder water met boven zich de dood die toe kan slaan. Petersen. „Je ging als jonge man aan boord van een U-boot en je kwam er als oude kerel weer af. Als ie het overleef de. Van de veertigduizend onderzee bootbemanningsleden kwamen er der tigduizend niet terug." Een onderzeeboot is in feite een zwaar bewapende gevangenis. De ruimte is beperkt, evenals de veiligheid. Je bent op elkaar aangewezen, elke mi nuut van de dag. Het doel is de vijand, maar de vijand loert net zo goed op haar jager. Een spel van kat en muis, onder dat Ruls In wezen best een goede acteur zou kunnen zijn. Maar niet In een drama, niet In „Het Beest" dus. Willem Ruis hoort In een komedie thuis, ook al zullen de toeschouwers bij het aanzien van wat regisseur Paul Collet voor ons heeft gewrocht zich kostelijk kunnen amuseren. Maar dat was nou net niet de bedoe ling, denk Ik. Kortom: „Het Peest" Is geen goede film en dat Is jammer. Het kan zijn, dat de schuld bij de Ne derlandse producent gezocht moet worden, die voor Nederland een ge heel eigen versie mocht monteren. Ik heb de Vlaamse versie niet ge zien, dus een vergelijking is moeilijk. Dat er echter Iets mis Is gegaan, Is duidelijk. Hoewel Ik er geen liefheb ber van ben, zie Ik Ruis toch liever optreden als show-master. In plaats van als een mislukte Hulk met wraak gevoelens In een film, die vlees noch vis Is. (Van de fllmredaktle) AMERSFOORT - Ter gelegenheid van de vierde manifestatie „Jazz in Amersfoort" za! Euro Cinema op za terdag 1 mei a.s. weer als cineac gaan draaien. Op die dag worden na melijk vanaf elf uur 's morgens tot 18.00 uur 's middags doorlopend filmvoorstellingen gegeven van een programma met zes films over en met jazz, jazz-muslci. Jazz-llefheb- bers, maar natuurlijk zij niet alleen, kunnen voor een toegangsprijs van 5,- het programma bekijken, dat bestaat uit de volgende films: 1 Django Reinhardt Biografische film gemaakt na zijn dood met o.a Django Reinhardt, Jo seph Rheinhardt. Stephane Grapelli, Andre Ekyam, Alix Combelle, Hubert Rostaing. 2. Nat King Cole and his trio. Tunes Come on baby do - Arrand Boy for Rhytm - Got a penny Benny. 3. March of time Music in America. Benny Godman. Gene Krupa, Origi nal Dixieland Jazz Band. Art Tatum, Ed die Conden All Stars. 4 Tekenfilm: Mimmie the moocher's wedding day en Hot Frogs. Bekende jazz-sterren doen mee als kikkers zoals Fats Waller, Bill Robin son, Ethel Waters, Louis Armstrong, Cab Calloway, The Mills bros. 5 Tekenfilm: Cat blues Een kattenballet met tussendoor op- names van wereldsterren als Johnny Griffin, Art sTmmons. Jackie Samson, Kenny Clarke. 6. Pied Piper from Basin Street Tekenfilm met muziek van Jack Tea- garden „Het beest", België, 1982. Regie: Paul Collet. Scenario idem Produktie. John de Mol; camera Ralf Boumans en Eddy van der Ende Muziek Egisto Macchi, montage Ton Ruys; Met Willem Ruis, Hedie Meyling, Anouk Collet. Cara van Wersch, Ward de Ravet, Josee Ruiter, Harry Kümel, Freya Ligtenberg en an deren Lengte: 90 minuten. Première Nederland, theater Cinema 1 te Amersfoort. Genre drama. (door Bert Vos) Willem Ruis In zijn eerste dramati sche rol In een Nederlandstalige speelfilm. Hoe ziet dat er uit? Elke keer als er een nieuwe Nederlandsta lige film uitkomt ben ik nieuwsgierig. Met „Het Beest" van de Vlaamse re gisseur Paul Collet was dat ook het geval. Ik moet zeggen, dat het resul taat me niet mee is gevallen, alle goe de bedoelingen van de filmmakers ten spijt. In principe is het basisverhaal uitste kend geschikt om er een boeiende film van te maken, maar ik denk, dat het scenario van Collet onvoldoende was uitgewerkt, niet evenwichtig en logisch genoeg was om een goede film op te kunnen leveren. Want ga maar na. Ruis is een succes- om hem heen schijnen de zaken er een boosaardig plezier in te scheppen een fatale wending te nemen. Zijn beste be doelingen draaien uit op catastrofes en alleen zijn optimisme stelt hem in staat deze blijmoedig te verdragen. Maar de mensen in zijn omgeving reageren min der blijmoedig, met uitzondering van de Engelse dame die een vurige bewonde ring voor mijnheer Hulot gaat koeste ren, vooral na zijn eklatante overwinnin gen op de tennisbaan dankzij zijn zeer persoonlijke „service in drieën' Dus moet Hulot deze opdringerige dame proberen te ontlopen Mijnheer Hulot zit vol initiatieven. Hij organiseert een ritje paardrijden met de knappe Martine. wat helaas slecht af loopt Hij bereidt een gekostumeerd bal voor waar niemand verschijnt. Hij verdwaalt op zoek naar de afgesproken plaats voor de picknick die hij op touw had gezet Maar dat alles zou nog niet zo erg zijn als zijn ondernemingen voor Boot", 1982, BRD, regie: Wolf- Petersen. Produktie: Günter och Scenario: Wolfgang Peter- ear het gelijknamige boek van Lo- jünter Buchheim. Camera Jost pi, speciale effecten Karl Baum- jr, montage. Hannes Nikel, mu- Oaus Doldinger. jürgen Prochnow, Herbert-Arthur meyer, Klaus Wennemann, Hu- Bengsch, Bernd Tauber, Martin en vele anderen. Lengte: 124 mi- Keunng: 12 jaar Theater Grand piersfoort Genre: oorlogsfilm (door Bert Vos). de Tweede wereldoorlog zijn er trden oorlogsfilms gemaakt. »en slechte. „Das Boot" is tot jment de nieuwste aanwinst In ivoor de verandering een Duit- leelfilm over een deel van de I oorlogsvoering. Regisseur tng Petersen vond dat de tijd is voor de verfilming van „Das van Lothar-Günther Buch- Jürgen Prochnow als ..De Ouwe" in ..Das Boot" van Wolfgang Petersen \rry Melchior in ..Het Beest van regisseur Paul Collet zijn medehotelgasten niet steevast de meest onverwachte en zeer weinig op prijs gestelde incidenten met zich mee brachten. Mijnheer Hulot zorgt voor een schitterend slottoneel. als door zijn on handigheid het door de kommandant voorbereide vuurwerk midden in de nacht ontstoken wordt en een onbe schrijfelijke paniek in het badplaatsje te weeg brengt. „De opstand" van Peter Lilienthal gaat over de bevrijdlngsstrljd van Ni caragua. De film kreeg in 1980 de Scène uit ..Meneer Hulot met vakantie" „De opstand", Duitsland, 1980 Regie Peter Lilienthal Scenario Peter Lilien thal en Antonio Skarmeta. Camera Mi chael Ballnaus Muziek Claus Banzer Met: Augustin Pereira, Oscar Castillo, Carlos Cantania. Maria Lourdes Centa- no e v a Theater Filmhuis Appelmarkt te Amersfoort, van zaterdag tot en met dinsdag, 20 15 uur Lengte 96 minuten.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 15