PUEM veel geld Paasvuur bleef branden Film „Herfstsonate" in het Vrouwenkafé Bij Blijhof ieder ei een paasei Transformatorstation Leusden bespaart de Ons Genoegen Vierde EHB0- jeugdexamen afgenomen OFSCHOON HET EEN INVESTERING VAN 4 MILJOEN IS krant Leusdense dansparen boeken succes op nationale dansdag woninginrichters plaatselijk nieuws Helms heeft een nieuw gezicht. 3811 AC Amersfoort Langestraat 77-79 telefoon 033-15602 WOENSDAG 14 APRIL 1982 Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijke redaktie: Bert Vos Marnix Kreijns (pl. verv.) Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo. Inlevering kopij en ad vertenties: voor het dinsdagnum mer tot uiterlijk maan dagmiddag 12.00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur. Redaktetie en admini stratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld I 54,20 per jaar; 27,60 per half jaar, 14,05 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvan gen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent be zorging (dinsdag en don derdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur be- zorgingj overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde fo to's kunt u nabestellen Imet uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbeta ling van 5,- per exem plaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v BDU b.v. te Barne- veld, met duidelijke ver melding van gewenste 'oto, aantal, nummer van krant, pagina waar op de foto werd ge- Plaatst. U kunt ook kon- 'ant betalen op ons kan toor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier Weken na betaling ont vangt u de gewenste fo to's thuis. °.E LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- "ombinatie te Barneveld. paraten die in verbinding staan met de stroom toele veringskabels en een brok techniek dat electriciteit doorstuurt naar de verdeel- huisjes in de wijken Het inte rieur is berekend op een ver groting van de capaciteit Buiten staan twee reusach tige transformatoren (met de hand gemaakt en met een levertijd van bijna een jaar) die ervoor zorgen dat de elec triciteit vanuit Amersfoort van 50 000 naar 10.000 volt wordt gereduceerd. WEG Voor alle duidelijkheid nog even de weg die de electrici teit aflegt, voordat ze bij de verbruiker is: van Pegus-op- wekkingscentrale in Utrecht (150.000 volt) naar transfor matorstation in Amersfoort, dan naar het nieuwe station in Leusden waar de stroom met een spanning van 50.000 volt wordt teruggebracht naar 10.000 volt, vervolgens naar de verdeelhuisjes („Hoogspanning. Levensge vaarlijk") waarin het voltage op 220 wordt gebracht en de electriciteit vervolgens naar de verbruiker wordt ge stuurd. Dit is de zogeheten schakel-installatie die de aangelever de stroom met een spanning van 50.000 volt verwerkt LEUSDEN De Nationale Dansdag wordt jaarlijks georga niseerd door de Nederlandse Vereniging van Dansleraren om leerlingen van dansscholen geen wedstrijddansers gele genheid te geven hun danskunst te meten aan die van anderen. Zo worden er wedstrijden ge danst door medaillisten in brons, zilver en goud. Vanwege het grote aantal deel nemers, zo'n 1300, werd in pou les gedanst van dertig paren. El- v ke poule had een voorronde, her kansing en zijn eigen finale. Tussen de ronden in werden demonstraties gegeven in ball room, latin en american, tap dans, rock roll en rolstroeldan- sen. De laatste twee dansen wa ren de hoogtepunten van de demonstraties Van de Leusdense dansschool behaalden de volgende paren de finales: Chantal Pals met Sander Jonges, 2e plaats zilver; Marian van Draanen met Jack Mensink. ..Dit ei leg ik even in je tas. mam" ACHTERVELD Ook ditmaal wist geen van de schutters van Ons Genoegen in de onderlinge schietwedstrijd het hoogst aan tal te behalen punten van 100 te bereiken. Het was B. Voskuilen die eerste werd met 97 punten, gevolgd door P. Smink met 95 punten. De overige uitslagen wa ren: 3. J Voskuilen 94. 4 A van Daatse- i laar 89, 5 J J van Hamersveld Jz 88, 6 J Blom 85. 7 A Vlug 85, 8. J van Nimwegen 85.9 J E van Hamersveld 81, 10 T Daatselaar 81, 11 L Ver burg 78. 12 W v d Kletersteeg 73. I 13 JJ. van Hamersveld 72en 14 B v d Hengel 69 punten. Bij de dames was het Anneke Oudshoorn die ooknu weer op de eerste plaats eindigde Zij be haalde 85 punten De overige dames behaalden de volgende punten 2 Annelis Huurdeman 73, 3 Iny Kok 68, 4 Mien v d Burgwal 67, 5 Tiny Tolboom 67, Thea van Ruitenbeek 65, 7 Kitty van Hamersveld 64 en 8 Nel Tijmensen 64 punten (van één onze medewerkers) LEUSDEN Het Is zo langza merhand traditie dat er in Leus den op de eerste paasdag het paasvuur wordt ontstoken door medewerkers van het jongeren centrum „De Til". Dit jaar was een nog braaklig gend stuk terrein uitgekozen even achter het aktiviteitencen- trum „De Korf", om op symboli sche wijze aan te geven dat er weer een nieuwe lente begint. Ook wil men met het paasvuur aangeven dat Christus is opge staan. Verder verbrandt men elk jaar Judas weer, dit maal in de vorm van een levensgrote, in overal gestoken figuur. Het paasvuur werd op eerste paasdag door Gradus van de Hengel rond negen uur in de avond ontstoken Een handjevol toeschouwers woonde deze ce remonie bij, een brandweerploeg keek toe om bij noodgevallen in te grijpen Later, toen het vuur eenmaal goed brandde werd de schare toeschouwers wat groter. Geen van de toeschouwers kon het echter opbrengen om te wachten tot de brandstapel ge heel uitgebrand was Rond half elf waren vrijwel alle toeschou wers verdwenen waarop de brandweer besloot het vuur uit te maken De brandweerlieden, an ders toch wel gek op een vuurtje, beleefden er dit keer echter niet veel plezier aan Met de beste wil van de wereld kreeg men de brandstapel niet snel uit. Ondanks het feit dat de negen vrijwilligers in totaal drie stralen op de enorme hoop. door de gemeente verzameld, tuinafval inzetten, wilde het vuur niet do ven Pas om twee uur 's nachts had men de klus geklaard en keerde men terug naar de brand weerkazerne De volgende morgen gingen de brandweerlieden, op verzoek van de rijkspolitie, weer naar de afvalhoop omdat de stapel weer een enorme rookwolk voort bracht. De medewerkers van ,,De Til" waren dit jaar erg blij met het feit LEUSDEN Na eerst op 1 april schriftelijk examen te heb ben gedaan, vond op donder dagmorgen 8 april j.l. aan de basisschool „Kinderland" aan de Centrumweg de mondelinge test plaats. 24 zesde klassers namen er aan deel en allen slaagden voor het EHBO jeugdcertificaat. Het was fijn dat ook veel ouders bij de uitreiking aanwezig waren. Deze EHBO cursus stond on der leiding van mevrouw Suze van Vliet met medewerking van I mevrouw Rma van Dijk De mon- I delinge test werd afgenomen door mevrouw Sitty van de Pijpe- I kamp De dames werden door de kinderen verrast met een prachti- ge plant en andere geschenkjes Suze van Vliet bedankte de l kinderen hiervoor en riep hen op in september 1983 zeker weer deel te nemen aan de B-cursus waar dan vele nieuwe dingen geleerd worden Dan zullen de EHBO lessen plaatsvinden in het nieuwe schoolgebouw, waar voor het hoofd der school, de heer P Brandsen. ook weer zijn medewerking heeft toegezegd Het is belangrijk dat ook kinde- ren weten hoe er in bepaalde ongevallen-situaties gehandeld I moet worden en dat zij niet in paniek raken Onderstaand volgen de namen van de 24 geslaagden Daniel Agterberg, Desiree Bek- ker, André Besseling, Robbert Bod. Edwin Boog. Mariska Bun- nik, Laura Buters, Mark v d. Grift, Helga de Groot, Maarten Herder, Annelies van Heusden, Herman Hilhorst, Manuela Koe slag, Rinze Koeslag. Karin Kre- ber, Sascha Monteiro, Karin Nie sing, Gert-Jan Rinkel, Renee Roof. Edwin Schimmel, Ray- 1 mond Tolboom. Dafne Wese- naar. Mare Wiegman en Steven Wiegman dat de gemeente zo bereidwillig was geweest afval te verzamelen voor het paasvuur De brandweer zal volgend jaar waarschijnlijk eerst wel even gaan kijken naar de in de brand te steken stapel alvorens men toestemming geeft om het vuur aan te steken. Dit jaar was de belangstelling voor het paaseieren zoeken, zo als Blijhof dat elk jaar organi seert, ongewoon groot Ondanks het gure weer hadden ver over de honderd kinderen, in leeftijd va riërend van vier tot 12 jaar, zich voor de speeltuin aan de Ansfri- duslaan verzameld om in één grote kolonne naar het Lockhor- sterbos te rijden Medewerkers van Blijhof hadden daar zo'n driehonderd ..nep-eieren" ver stopt die later ingeruild konden worden tegen echte, gekleurde eieren. Alleen de gelukkige vin ders van een gekleurd ei konden tegen inwisseling van dat ei, twee eieren in ontvangst nemen. LEUSDEN Maandag 19 april a.s. om half negen wordt in het vrouwenkafe de bekende film „Herfstsonate" gedraaid van de regisseur Ingmar Bergman. Nog maar twee jaar geleden ging deze film in de Nederlandse bios copen in première en de kritie ken in de filmrubrieken van de dagbladen waren vol lof over de ze knap gemaakte en intens boeiende film. De film gaat over een relatie tussen een moeder en haar dochter, gespeeld door Ingrid Bergman en Liv Ullmann Na el kaar 7 jaar niet te hebben gezien, nodiat de dochter haar moeder uit. Tijdens die ontmoeting, die een dag en een nacht duurt, ge ven de twee vrouwen zich bloot, zeggen ze elkaar de waarheid, komen ze tot een ontleding van hun leven en geraken in een status van zo'n grondige haat als alleen mogelijk is op basis van een diepgaande liefde of in elk geval een besef van niet te bre ken verbondenheid ..Een moe der en een dochter, wat een ver schrikkelijke kombinatie van ge voelens en verwarring", luidt de sleutelzin van Herfstsonate. Herfstsonate kan gemakkelijk een cynische, rauwe, ontluiste rende film worden genoemd. Ingmar Bergman echter noemt het zijn meest optimistische film Dat is af te leiden uit het slot van de film, waarin dedochter, na het vertrek van haar moeder, haar een brief schrijft met termen als genade, elkaar helpen en gene genheid Ze deelt haar mede dat er voor haar moeder bij haar altijd plaats zal zijn als het leven nog moeilijker wordt Het thema moeder-dochter re latie, dat in deze film duidelijk naar voren komt, zal later, name lijk op 10 mei a.s., terugkomen. Op die datum wordt een korte Amerikaanse film „Daughter ri te" vertoont, waarna er over dit voor veel vrouwen boeiende on derwerp uitvoerig gepraat zal worden. Over deze „vervolg"- avond op 10 mei a.s. komt nog nader bericht In deze krant. De toegangsprijs voor „Herfst sonate" is f6,—. Voor verdere informatie over deze film, het thema en het bestellen van toe gangsbewijzen: tel. 943689 of 17736. 10-12 jarigen werd Brigitte Scha per winnares omdat ze 9 eieren had gevonden. Jacshenka Wil- lems vond bij de 6-7 jarigen in totaal acht eieren en Jan Wendel vond bij de allerjongste deelne mers (vier en vijf jaar) zeven ei eren, waarvoor ze allebei ook een extra Drijsie kregen Na terugkomst in het vereni gingsgebouw van Blijhof was er voor alle deelnemers limonade en konden de gips- en plastic eieren omgeruild worden voor echte eieren. Een enkeling kon niet direkt geholpen worden om dat Blijhof kennelijk niet op zo'n grote schare kinderen gerekend had, terwijl men het standpunt huldigde dat ook diegene die met lege handen uit het bos terug kwam met een ei naar huis moest gaan. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN Het gezegde dat één ei, geen ei- twee ei, een half ei en drie ei pas een paasei is, gaat althans bij de speel- en re- kreatievereniging Blijhof niet op. leder kind dat zaterdagmorgen in het Lockhorsterbos naar de daar verstopte eieren had ge zocht kreeg, teruggekomen in het verenigingsgebouw, tenmin ste één paasei. Na een half uurtje intensief zoeken bleken vrijwel alle drie honderd eieren teruggevonden te zijn. De meeste eieren waren gevon den door Matthys Stevens in het gebied waar de kinderen van 8 en 9 jaar hadden gezocht. Matthys vond elf eieren en kreeg daar voor als extra beloning eejinetie_ chocolade-eieren. Bij de groep De twee transformatoren staan buiten het station opgesteld. torstation in Leusden staat, in de portemonnee wel te verstaan. Deze in vestering van circa vier miljoen gulden zal de PU EM namelijk op de duur geld uitsparen. Dure gul dens die anders gestoken hadden moeten worden in de aanleg van extra kabels om Leusden vanuit Amersfoort van electrici teit te voorzien. Het is goedkoper om een nieuw transformatorstation te bouwen dan kabels te gaan leggen, redeneerd de PUEM En zo staat in een voorma lig weiland aan de Hamers- veldseweg nu een strak bun kerachtig gebouw, dat vanaf december vorig jaar succes sievelijk in gebruik is geno men. Op dit moment wordt door technici de laatste hand gelegd aan het in gebruik stellen van nog enkele appa raten. Over een kleine twee weken zal het electriciteits- station onbemand in vol-be- drijf gaan. De controle op de werking van de apparatuur zal gescheiden vanuit de cen trale van stroomleverancier Pegus in Utrecht. Zodra er een storing in het transfor matorstation optreedt, wordt er een onderhoudsmonteur op af gestuurd. VERDEELHUISJE Het PUEM-station in Leus den is er gekomen vanwege de groei van Leusden en de daardoor alsmaar groter wor dende vraag naar electrici teit Bovendien is zo'n trans formatorstation economi scher, omdat de stroom nu een minder lange weg hoeft af te leggen naar de bekende verdeelhuisjes in de wijken waardoor minder verlies van energie optreedt. Voorheen werd de electriciteit met een spanning van 10.000 volt van uit een transormatorstation in Amersfoort via onder grondse kabels naar de ver deelhuisjes getransporteerd Dit vervoer ging echter ge paard met een behoorlijk ver lies aan energie. Een kijkje in het transfor matorstation aan de Hamers- veldseweg (Paardenmaat) laat een vrij sober en ruimop- gezet interieur zien Een hal met een trap naar een kille verblijfsruimte voor onder houdsmonteurs en naar de zogeheten bedieningsruimte waarin een groot schakelpa neel en beveiligingsappara tuur voor de stroomvoorzie ning staan opgesteld. Bene den twee vertrekken met ap- (Van één onzer verslagge vers) LEUSDEN De ver bruiker zal er niets van merken als over ongeveer veertien dagen het nieuwe transformatorstation van de Provinciale Utrechtse Electriciteitsmaatschappij (PUEM) aan de Hamers- veldseweg in gebruik wordt genomen. Dat zou ook niet kunnen in deze tijd, waarin op het gebied van nutsvoorzieningen als electriciteit, maar ook wa ter en gas, alles vanzelf sprekend en gestroom lijnd verloopt De PUEM zal op den duur wél mer ken dat er een transforma-

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3