c I Eendracht sluit seizoen af met „Miranda" Peuters van De Treeklopertjes maakten lente-wandkleed „Als hobby is het inspannend maar tegelijk ontspannend" (cMem enmfwSh)) Vrijdag- en zaterdagavond in 't Ros Beyaart Hobbieskoop De Singels in de prijzen leusder krant Henny Ten Donkelaar maakt macramé Leusder Krant j Isidorusfeest r FOTOKOPIE I NODIG? (alle bekende merken) WOENSDAG 14 APRIL 1982 plaatselijk nieuws LEUSDEN Het toneelspel Miranda', dat aanstaande vrij dagavond In Het Ros Beyaart In première gaat, vormt voor Een dracht de spannende afsluiting van een spannend toneeljaar. Halverwege dit seizoen stapte het grootste deel van het bestuur op en moest een versgekozen, nieuw bestuur de lopende zaken in volle vaart overnemen. Dat lukte uitstekend. Maar ondanks het nieuwe elan in de toneelver eniging kwam dit weekeinde op eens de opvoering van 'Miranda' in gevaar. Op weg naar de decoropslag aan de Schammersteeg raakte decorbouwer Martin Pfaff be trokken bij een verkeersongeval. Met rugklachten werd hij opge nomen in het St.-Elisabeth-zie- kenhuis in Amersfoort. Nadat Eendracht-bestuur en regisseur van hun eerste schrik waren be komen, zagen zij zich opeens geconfronteerd met het pro bleem van de uitvoering. Secre taris Martin Rep 'In het stuk De repetitie van 'Miranda'. Aandachtig luisteren de spelers naar de aanwiizmgen van regisseur Nico Pieters (achtergrond). Uiterst rechts, met bril, Martin Pfaff die kort na deze repetitie bij een auto-ongeval betrokken raakte. Miranda speelt Martin Pfaff een behoorlijke rol; een jonge Engel se kunstschilder die zich het hoofd op hol laat brengen door zijn model We hopen van harte dat Martin in staat zal zijn vrijdag zelf op de planken van het Ros te verschijnen' Volgens de heer Rep komt de uitvoering zelf niet in gevaar ,,We vormen een erg hechte ploeg en als Martin zelf niet in staat zou zijn om te spelen, staat er ogenblikkelijk iemand achter hem op deze eerste avond zijn rol over te nemen" Het ongeval van Martin Pfaff is niet 't eerste ziektegeval waar regisseur Pieters zich mee ge confronteerd zag tijdens de voorbereidingen van het door de Engelse auteur geschreven to neelspel; ook tijdens een aantal repetities kon detonelistenploeg maar op halve kracht draaien wegens ziekte van één of meer dere spelers. Secretaris Rep nogmaals; „Juist onder hoog spanning komen de spelers tot topprestaties Reken maar dat ze vrijdag er op gespitst zijn om tot de bodem van hun kunnen te qaan". „Miranda" speelt zich af in een dokterswoning in Londen Dr Paul Marten komt terug van een visvakantie van drie weken in Cornwall met een wel zeer vreemde vangst hij heeft een charmante jongedame ontmoet die hij als zijn patiënte opvoert en die thuis bij hem verpleegd moet worden De betrokken dame, Mi randa Trewella, verstrikt de ene man na de andere in haar netten Kaarten zijn verkrijgbaar f 6,— bij de volgende voorver koop-adressen: M. Rep, Dinkel- wijk 17, tel. 943433; A. Rutten, Ravenhorst 19, tel. 944610; R. Steringa, Marterhoeve 4, tel. 943882; A. Tijmensen, Meidoorn hof 20, tel. 943138; het Ros Beyaart, en vrijdagavond aan de zaal. De reprise van 'Miranda' is za terdagavond 24 april in het Ros Beyaart. Beide avonden Is de aanvangstijd 20.15 uur. deze week in de gemeente achterveld Donderdag 15 april 13.30 uur: bejaardensoos Ons Gebouw Vrijdag 16 april 19.30 uur: ABT B Isidorus feest Ons Ge bouw Zaterdag 17 april: K P.J. oud ijzeractie Zaterdag 17 april: Disco Black Power. De Moespot leusden zuid en centrum Woensdag 14 april 20.00 uur: Commissie Financiën, raadszaal Donderdag 15 april 20.00 uur: Extra vergadering OW/RO Donderdag 15 april 20.00 uur: Schoolraad Vrijdag 16 april 20.15 uur: To neeluitvoering Eendracht, 't Ros Beyaart Zaterdag 17 april 20.15 uur: To neeluitvoering Eendracht, 't Ros Beyaart Maandag 19 april 20.00 uur: Werkgroep Agrarische Aangele genheden, raadszaal Maandag 19 april 20.00 uur: KPO-bijeenkomst. Blijhof Dinsdag 20 april 9.30 uur: UVV- jaarvergadering, Lisidunahof Dinsdag 20 april 20.00 uur: NPV- avond Dinsdag 20 april 20.00 uur: Ver gadering OW/RO LEUSDEN/ZUID Maandag 26 april aanstaande wordt in de hal van de lagere school ,,'t Pa let" in Leusden-Zuid een alge mene vergadering gehouden, als onderdeel in de voorbereidingen op „Hobbieskoop". Deze hobbytentoonstelling gaat het achste jaar in Hobbyis ten die al eerder hebben deelge nomen, maar ook nieuwkomers zijn vanaf 20 00 uur welkom in ,,'t Palet" Nadere informatie kan men krij gen bij mevr M. H de Gooyer. tel. 940921 ACHTERVELD Het wed strijdseizoen van de ruitervereni- gingen is weer begonnen. Zoals elk jaar waren er met de paasda gen weer de eerste wedstrijden, georganiseerd door de rljvereni- ging Nimmerdor. Ook de leden van de rijvereni- ging De Singels namen aan deze wedstrijden deel Paaszaterdag waren het de ponyrijders die de spits moesten afbijten Het was Jolande Rutte die met haar pony Heij-ong de 1e prijs behaalde Beeld van de dressuurwedstrijden van Nimmerdor. met 125 punten. Zij reed in de L-1 dressur en behaalde ook nog 2 winstpunten Zij heeft nu in to taal reeds drie winst punten. Tweede paasdag was het de beurt aan de berijders van de paarden Ook nu was het weer even als de zaterdag niet gunstig het was nat en koud terwijl tij dens de wedstrijden verschillen de malen hagel en sneeuw viel Dit was zeker niet bevorderlijk voor het terrein waar de wedstrij den werden gereden Het was de heer A Schimmel die in de prij zen viel Hij behaalde met zijn paard Odette een 2e prijs met 139 punten. Hij reed in de B dressuur en wist ook nog twee winstpun ten in de wacht te slepen Rozendaallaan 9 Leusden-c. - de peuters voor het zelfgemaakte wandkleed LEUSDEN Met de komst van de lente is de peuterspeelzaal „De Treeklopertjes" een zoge naamd projekt over de lente met de peuters begonnen. Allerlei aktiviteiten met betrek king tot de lente zijn met de peuters ondernomen. Zoals knutselen met verf, papier, lijm en waardeloos materiaal. Natuurlijk hebben de peuters ook de nodige liedjes over de lente geleerd en verhaaltjes ge hoord. Erg leuk was het dat de peuters zelf konden zien hoe allerlei plantjes beginnen te groeien in de speelzaal stonden namelijk potjes met sneeuwklokjes en krokusjes Daarnaast hadden de peuters zelf tuinkers uitgezaaid Het was een hele belevenis om te zien hoe dit uitgroeide tot echte plantjes. Een hoogtepunt was het bezoek aan de kinderboerderij „De Vos- heuvel" in Amersfoort Erg span nend als je de lammetjes zomaar mag aaien Bijzonder geslaagd was het sa men maken van een grote wand versiering waar het hele lentege- beuren duidelijk naar voren komt. LEUSDEN „Het is lekker om ermee bezig te zijn. Je bent met je handen bezig. Als hobby is het inspannend, maar tegelijk ontspannend". Dat zegt Henny Ten Donke laar over haar hobby: macra mé. „Maar ik zou mijn huls niet vol willen hangen met wat ik gemaakt heb", vult ze aan. Ze heeft zelf kontakt met de Leusder Krant opgeno men omdat „er nergens meer iets te vinden was over ma cramé". En dat terwijl het nog niet zo lang geleden is dat deze handwerktechniek een werkelijke rage was. Dat was zeker het geval in de tijd dat Henny ermee begon, zo vijf of zes jaar geleden. eelt „Ik zag ergens in een blad het patroon voor dit wand kleed". Achter me, boven de bank in de huiskamer, hangt een van sisaltouw vervaar digd wandkleed in twee tin ten bruin Er is niet alleen sisal in verwerkt, maar ook materiaal als kurk en hout in de vorm van staafjes en rin gen Verder ontdek ik dat er ook wat dikker koord door het handwerk heenloopt Niet bepaald iets waar iedere beginner zich aan zou wa gen „ledereen zei tegen me dat je met iets eenvoudigs moet beginnen Volgens mij hoeft dat niet. Ik vond de techniek niet zo moeilijk. Bo vendien had ik een heel dui delijk patroon. Het was ge makkelijker om volgens dat patroon te werken dan iets uit ie hoofd te maken". Hoe is de hobby zich in die vijf, zes /aren gaan ontwikke len. Je bent meteen maar met een wat ingewikkelder pa troon begonnen. Heb je daar na een beetje je eigen weg gezocht of bleef /e volgens patronen werken „Ik werk nu meestal uit 't hoofd Soms teken ik zelf van tevoren een patroon, maar meestal ontwikkelt het zich toch anders. Het ziet er op papier heel anders uit dan wanneer je het in het wand kleed verwerkt ziet. Ik ga daarom vaak maar aan de slag en zie wel hoe het zich ontwikkelt. Ik heb wel een voorkeyr voor het werken met tomatentouw, dat is een soort bindtouw Het is heel soepel en daarom prettiger vind ik om mee te werken dan sisaltouw Dat moet je steeds aantrekken om mooie knopen te krijgen en het schuurt verschrikkelijk aan je handen" Henny toont een eeltknobbel aan de binnen kant van haar hand Het is de plek waar haar pink tijdens het knopen steeds op drukt „Ik moet eigenlijk de nagel van mijn pink steeds kort houden". symmetrie Naast het werken met be paalde materialen heeft Hen ny ook een bepaalde voor keur voor motieven ontwik keld. „Ik houd niet zo van dat drukke, met allerlei verschil lende soorten knopen door elkaar. Ik houd meer van een symmetrisch werk Ze heeft twee werkstukken hangen waarin de totstand koming van een macramé- kleed goed naar voren komt Aan de rug van een grote houten stoel hangt de aanzet van een werk, dat in de toe komst het raam in de schuur deur moet gaan sieren Het materiaal waarin dit kleed uit gevoerd gaat worden is het zojuist genoemde tomaten- touw. „Mijn zwager is tuin der. Op die manier krijg ik grote klossen tegen inkoops prijs". Bij de eettafel hangt een in naturel sisaltouw uit gewerkt wandkleed te wach ten op voltooiing. Nog een paar houten knopen voor de afwerking en dan kan het kleed naar een van de buren die het „besteld" heeft In dit kleed komt Henny's voorkeur symmetrische patronen naar voren. Op dit manier zorgen herhaalde motieven vooreen bepaalde evenwicht binnen het werk. ezel Aan de hand van deze twee werken krijgt men een be paald beeld over de totstand koming van een werkstuk „Hoeveel tijd er in een kleed gaat zitten valt moeilijk te zeggen Wel kan ik, om een indruk te geven, zeggen dat ik met het sisalkleed voor de buren in januari begonnen ben. Nu ben ik dus bezig met de afwerking Het opzetten kost veel tijd Zoals gezegd teken ik soms een patroontje, maar je moet in ieder geval de lengte en breedte van het kleed weten in verband met de hoeveelheid touw die je nodig hebt Voor de lengte van het touw waar ik mee werk, reken ik vaak acht of negen maal de lengte van het kleed. In het begin zit je dan met ver schrikkelijk lange draden die nog in de knoop kunnen ra ken ook Om dat te voorko men kun je ze in bosjes bij elkaar binden Dat doe ik niet altijd, omdat ik het lastig wer ken vind Door de lengte van de draden in het begin van het werk. ben je in het begin ook meer tijd kwijt dan later als het werk al wat gevorderd is, en de draden wat korter zijn Omdat ik meestal uit het hoofd werk, kan het wel eens tegenvallen hoe een kleed zich ontwikkeld en ben je weer tijd kwijt aan uithalen." Nu heeft Henny dan zo'n pas opgezet werkstuk aan een stoelrug hangen De lange draden liggen er inderdaad in een warrige bos omheen Maar zelf weet ze er nog goed weg mee. „Ik knoop het liefst op een stoel Mijn man heeft wel een soort ezel voor me willen maken. Dat lijkt me ook gemakkelij ker. Het kleed zou dan wat gemakkelijker omhoog te trekken zijn als je wat verder bent. Met een stoel is dat niet zo gemakkelijk. Het kleed moet je over de rugleuning leggen of zo. Dat werkt niet zo fijn Of je moet de stoel op een verhoging zetten kamerscherm In dit nieuw opgezette kleed heeft Henny tot nu toe alleen een brede rand van weitasknopen verwerkt, ge volgd door een rand cordon- knopen. Twee veelgebruikte typen macraméknopen, die we ook in Henny's kleden veel tegen kunnen komen Ook de halve weitasknoop met het draaiende effekt is dankbaar door Henny ge bruikt. Komen we toch weer even terug op de materialen Hen ny heeft wel wat geverfd touw liggen, maar dat is nog af komstig van werk voor ande ren Zelf werkt ze het liefste met natuurlijke materialen „Ik heb dan ook voorkeur voor natuurlijke kleuren van het materiaal Als ik ander materiaal verwerk in het kleed dan werk ik het liefst met stukjes hout. houten rin gen of kurken Maar je kunt natuurlijk ook met geverfde kralen werken Dat wordt ook veel gedaan Als iemand me vraagt een kleed in gekleurd touw te maken dan doe ik dat ook wel Ook wol kun je ge bruiken voor een macramé werkstuk" Voor de soepel heid raadt Henny in dat laat ste geval wel aan dunne wol soorten te gebruiken Maak je veel voor anderen Als mensen vragen of ik iets voor hen wil maken dan doe ik dat ik vraag dan wel een vergoeding voor de ma teriaalkosten Verder geef ik wel eens kleden, of andere werkstukjes van macramé weg" In haar vorige woon plaats, Söest, had ze wel een soort winkeltje thuis waar ze „mini's" kleine kleedjes ver kocht Ik heb niet veel kleden in huis hangen Ik ben van plan een driedelig kamer scherm te maken om een lo- geerruimte op zolder te kun nen afschermen. Ik zou graag willen dat mijn man daar ook aan mee werkte, maar hij is nog niet zo ver. Toch is ma cramé iets wat juist heel goed ook door mannen gedaan kan worden Zet dat maar in de krant, hoor'" Andere gezinsleden zijn wat enthousiaster over de hobby van Henny Ten Donkelaar Dochter Marielle is samen met een vriendin ook ijverig bezig met een werkstukje. lesgeven „Maar verder is het me ei genlijk nog nooit gelukt om mensen blijvend enthousiast te maken voor macramé. Ik heb zelf nooit les gehad, maar ik zou het graag aan anderen willen leren. Ik heb vaak met plannen in die rich ting rondgelopen. Mensen kunnen gerust hierover kon- takt met mij opnemen. Het telefoonnummer is 946425." Leonie Merts Op donderdag j I is het lentepro- jekt feestelijk afgesloten De speelzaal was versierd met werk stukken van de peuters. Vanwe ge de paasdagen stond er een paasboom met eieren en paasha zen, er werden ook eieren ge verfd En omdat de ouders waren uitge nodigd om koffie te komen drin ken en koek te eten die door de peuters zelf gebakken was is. dit met recht een gezellige afsluiting van het projekt geworden. Overigens er is nog ruimte voor peuters op de speelzaal ACHTERVELD Vrijdag 16 april zal door de A.B.T.B. het Isidorusfeest worden gevierd. In verband met het 50-jaar bestaan van de A.B.T.B. zal aan dit feest een bijzonder tintje worden ge geven. Het feest wordt gevierd samen met oud-leden, leden van de Soos de K.P.O. en de K.P.J. De avond begint met een Eu charistieviering om 19.00 uur in de R.K.-kerk Daarna worden om 19 30 uur allen ontvangen in Ons Gebouw Om 20.00 uur precies zal door de C.B T B uit Nijkerk een blijspel worden opgevoerd met als titel ,,'t Is maar tijdelijk". De muzikale omlijsting wordt verzorgd door de Hinterfelder musikanten. profiteer van de laagste verbouwingsprijzen 45 jarig jubileum vele jubileum-koopjes KEUS GENOEG! in eminent johainjnus isolinal wttG4« hammond yamaha Casio e.a. cppwi/^p pi ||Cf Eigenorgelscholen, perfekteservice, thuis- OCnviV/C bezorging door Nederland, orgel-certificaat voor vijf jaar onbezorgd orgelplezier. prettige financiering UTRECHT: MUZIEKCENTRUM VREDENBURG - TEL 030-332341 AMERSFOORT: HELLESTRAAT 11-17 <t/o VAD) - TEL 033-34064

Leusder Krant | 1982 | | pagina 5