,Maak er werk van...", informatieavond 'PR over projekten voor jonge werklozen „We draaien bieb de nek om „Deportaties in Zuid Afrika gaan door" Werkgroep thema bijeenkomst in Zuid Afrika organiseert Marcuskerk Conferentie over Leszek Kolakowski leusder hnwt ok op gemeentelijk vlak is wat te doen tegen jeugdwerkloosheid CORRIE VERDUIN (PKL) IN COMMISSIE: Bijeenkomst 99 VRIJDAG 16 APRIL 1982 plaatselijk nieuws m een onzer verslaggevers) .EUSDEN - De gemeente Leusden telt op dit moment onge- Er350 werklozen. Daarnaast geniet een zelfde aantal dorps- oten een WAO-uitkering. Veel van de werklozen zijn jon- >n: mensen onder de 23 jaar. Het moeten er nu meer dan "zijn, terwijl hun aantal nog sterk zal stijgen in juni, wan- erweer een grote groep jongeren de school zal verlaten. tan er in een betrekkelijk klei gemeente als Leusden wat laan worden aan de bestrij- ig van met name de jeugd- rkloosheid? Of kun je slechts isiel toezien wat er op rege- gsnivo aan de bestrijding van rkloosheid wordt gedaan? aktiecentrum Leusden (de atselijke afdeling) van de PPR dt dat er op gemeentelijk vlak degelijk wat gedaan kan wor- iom jongeren aan werk te hel- i. Bijvoorbeeld door een aan- werkgelegenheidsprojekten ireëren, die zeer verschillend aard kunnen zijn. Volgende pk woensdag (21 april) In de (horst een werkbespreking A te bekijken, wat in Leusden ties de mogelijkheden zijn. irover bestaan binnen een kgroep van de PPR al ver- leldene ideeën, die men zou en voorleggen aan de men- om wie het in de eerste ats gaat: jongeren zonder lafhankelijk nieuwsblad rde gemeente Leusden. rschijnt elke dinsdag en nderdag. (erantwoordelijke edaktie: lert Vos rlarnix Kreijns (pi. verv.) ledaktie: iertien Engelkens jaspar van Loo. nlevering kopij en ad- lertenties: (oor het dinsdagnum- ner tot uiterlijk jnaan- lagmiddag 12.00 uur, loor het donderdag- lummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 lur ledaktetie en admirti- tratie: Kantoor Leusder rant, Rozendaallaan 9, eusden-Centrum. Op rerkdagen geopend van 9.00 tot 12.00 uur en an 13.30 tot 17.00 uur. lbonnementsgeld: 54,20 per jaar; 27,60 er half jaar; 14,05 per wartaal. Jachten bezorging: Js abonnee dient u de rant voor dinsdag- of londerdagavond 18.00 ur te hebben ontvan- |en Is dat niet het geval, leem dan kontakt op net onze hoofdagent be- orging (dinsdag en don- Ierdag tussen 18.30 en 9.30 uur), tel. 033- W0691. Bij geen gehoor (int u kontakt op nemen net onze inspekteur be- orging, overdag 03420- 6141, toestel 44. Habestellen foto's: 3e meeste in de Leusder rant gepubliceerde fo- o's kunt u nabestellen met uitzondering van irchief- en historische oto's), bij vooruitbeta- ng van 5,- per exem- ilear (formaat 13 x 18 m) op giro: 871441 ■n v. BDU b.v. te Barne- 'eld, met duidelijke ver leiding van gewenste oio, aantal, nummer 'an krant, pagina waar- 'P de foto werd ge kaatst. U kunt ook kon- ant betalen op ons kan- Por, Rozendaallaan 9, •eusden/Centrum. 'ngeveer drie tot vier 'eken na betaling ont- 'angt u de gewenste fo e's thuis. LEUSDER KRANT is een ave van de BDU-kranten- toinatie te Barneveld. werk. Waarbij andere belangstel lenden uiteraard ook van harte welkom zijn. In een strooibiljet legt de PPR- werkgroep uit, dat men van die Leusdense werkloosheidscijfers geschrokken is Ze nodigen uit om ook op plaatselijk nivo aktie te on dernemen, zoals dat eerder in an dere plaatsen gebeurde Zo zijn er in Rotterdam de afgelopen twee jaar een tiental kleinere bedrijfjes opgericht, waar jeugdige werklo zen en anderen zelf nieuw werk maakten. De Heidemij ontwikkelde een jeugdplan, dat binnen een jaar 6.600 jongeren aan een baan kan helpen. In Twente draait sedert fe bruari van dit jaar een fabriek, waar op kleine schaal nieuwe produkten worden vervaardigd. In verschillen de andere gemeentes, zoals Soest en Amersfoort wordt met stage plaatsen gewerkt, jonge werklozen kunnen - met behoud van hun uit kering - een jaar lang stage lopen bij een gemeentelijke dienst, waar bij het arbeidsburo een passende opleiding betaalt En dan zijn er in verschillende plaatsen in het land ook nog eens kringloopcentra, waar oude materialen geschikt worden gemaakt en worden ver kocht voor hergebruik. De PPR-Leusden dacht enige tijd geleden ook al aan de mogelijk heid van het oprichten van zo n kringloopcentrum in Leusden Daar heb je een ruimte voor nodig, bij voorbeeld in een oude boerderij. Die zou je kunnen opknappen en gedeeltelijk voor jongerenhuisves ting kunnen gebruiken. Van het een kwam aldus het ander en de werk groep besloot het tijdens een infor matieavond allemaal eens op een rijtje te zetten. Dat gebeurt dus vol gende week woensdag in De Hak- norsi. De avond start om 20.00 uur met een inleiding over de bedoelin gen en de mogelijkheden door de koördinator van de werkgroep, Jan Warns Vervolgens spreekt er ie mand van de federatie „Buskruit" uit Rotterdam over voorbeelden van alternatieve werkprojekten in de Maasstad. Buskruit startte een aantal jaren geleden als een klus senbedrijf voor particulieren, maar omvat inmiddels ook een drukkerij, een uitgeverj, een schildersbedrijf, een administratiekantoor, een bak kerij, een ecologische winkel en een adviesburo voor kleine onder nemingen. Na de woordvoerder van Bus kruit gaat men zich specifiek bezig houden met bouw- en renovatie- projekten in Leusden. Het gaat daarbij om een leerling-bouwplaats voor jongerenhuisvesting annex werkplaats voor een kringloopcen trum. De architect M. Reichert zal een toelichting geven op een bouw plan, de belastingconsulent D. de Vries praat over de financierings- mogelijkheden voor zo'n project, terwijl de adjunkt-direkteur van het gewestelijk arbeidsburo, de heer C. Leurs, het een en ander over subsi diemogelijkheden uit de doeken zal doen. In de pauze is er gelegenheid om de verschillende informatie stands te bekijken. Na de pauze is er gelegenheid tot discussie en moet het komen tot concrete resul taten. Als het aan de PPR ligt. wordt er meteen een groep men sen verzameld, die daadwerkelijk een bouwprojekt Kringloopcentrum van de grond zullen zien te krijgen. (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN - „We zijn op de verkeerde weg, we draaien op deze manier de biblio theek de nek om". In deze vrij felle bewoordingen waar schuwde Corri Verduin (PKL) voor de gevolgen die het snij den in de begroting van de bibliotheek naar haar mening heeft. Zoals bekend stelt het college van B. en W. voor om dit jaar fors te bezuinigen op de aanschaf van boeken en platen voor de bibliotheek. De plannen om te komen tot een collectie audio-visuele hulpmiddelen heeft de bieb zelf al laten varen in het kader van de algemene bezuinigin gen. Al eerder is de begroting van de Leusdense bibliotheek onderwerp van gesprek geweest in een raads commissie. Vorige week werd door de leden van de commissie welzijn inhoudelijk ingegaan op de voor stellen van B en W. Woensdag avond gingen de leden van de com missie financiën in op de konse- kwenties die de maatregel heeft op het huishoudboekje van de ge meente en bibliotheek. Rirze Bloemhof (D'66) zei van mening te zijn dat in feite de biblio theek de eerste is die nu echt moet gaan bezuinigen De suggestie van Willem Hoytema (VVD) dat SOC- Toekomstbeeld? CLE al eerder had moeten inleve ren bestreed Bloemhof De verlaging van de subsidie bij SOCCLE betekent alleen maar dat de gebruikers meer moeten betalen voor huur enzovoorts en dat de conL sumptieprijzen voor de bezoekers omhoog zijn gegaan Bij de biblio theek wordt voor het eerst echt op de middelen bezuinigd", aldus het D'66-raadslid „We moeten ons in het geval van de Leusdense bibliotheek niets aantrekken van normen, in de pro vincie is er geen gemeente waar zoveel gebruik qemaakt wordt van de bibliotheek als in Leusden liet Rinze Bloemhof weten Het percen tage bewoners dat gebruik maakt van de bibliotheek in Leusden is in derdaad erg hoog te noemen. Ligt dit cijfer landelijk gezien op 27%, in Leusden maakt 44% van de bevol king gebruik van de diensten die de bibliotheek kan bieden Nu de bieb gedwongen wordt te bezuinigen op de aanschaf van nieuwe boeken loopt de kwaliteit van de bibliotheek in feite terug, meent mevrouw Ver duin. Dat daarnaast wordt voorge steld ook nog de contributie te ver hogen vindt zij eigenlijk een onver teerbare zaak ..In andere gemeen ten heeft verhoging van de contri butie al geleid tot een terugloop van 30%", zo waarschuwde zij haar colleqa-commissieleaen. Toch ziet de meerderheid van de commissie financiën geen an dere mogelijkheid om te bezuini gen op de kosten van de biblio theek. Herman Baaiman (Ge meentebelangen) benaderde de problematiek op een andere ma nier. Hij rekende de commissie leden voor dat er niet al te moei lijk gedaan moet worden over een jaarcontributie van 15,- voor lezers van 23 jaar en ouder. „Voor dertig cent per week lezen Is bijna niets, je kunt voor dat bedrag nog geen half pilsje ko pen", aldus Baaiman. die voor dit „keurig Achtervelds betoog" door voorzitter Mandemaker werd geprezen vanwege de „pragmatische benadering De gemeenteraad zal in haar vergadering van deze maand uit eindelijk definitief beslissen over de voorstellen van B. en W. met betrekking tot de biblio theek. LEUSDEN - Op vrijdagavond 7 en zaterdag 8 mei wordt er in de Internationale School voor Wijs begeerte een weekendconferen tie gehouden over het denken van Leszek Kolakowski, een Pools filosoof in ballingschap. Kolakowski behoeft in Nederland nauwelijks toelichting Deze anti dogmatische filosoof die op Spino za promoveerde en in 1970 vanwe ge zijn kritiek op de Poolse partijlijn het land moest verlaten, heeft door zijn verschillende in het Neder lands vertaalde werken - de titels van de voordrachten zijn boektitels - en interviews grote bekendheid gekregen Tijdens deze cursus is het de bedoeling nader in contact te komen met deze denker, waarbij zowel aandacht zal worden ge schonken aan zijn wijsgerig-an- thropologische, sociaal-politieke als religieuze opvattingen. Ener zijds is deze cursus bedoeld als een eerbetoon aan een breed, moedig en onafhankelijk denker, anderzijds als blijk van mede-leven met de moeilijke positie waarin het Poolse volk zich momenteel bevindt. Het programma luidt, vrijdag 20 00 uur prof. dr W. van Dooren (Utrecht) De mens zonder alterna tief. De wijsgerige anthropologie van Kolakowski. zaterdag: 10.00 uur: drs. M. Korzec (Delft); Geschiedenis van het marxisme. De sociaal-politieke opvattingen van Kolakowski 14 00 uur a Groepsgesprekken; b Videoband interview Louis ter Steeg/Kolakowski over diens reli gieuze opvattingen 19 00 uur dr. L J. M. ter Steeg (Utrecht). „De Hemelsleutel", Ko lakowski en de religie. Inlichtingen: Internationale School voor Wijsbegeerte, Dode- weg 8,3832 RD Leusden. Telefoon 15020, AMERSFOORT - Dinsdag 20 april is er een bijeenkomst van reumapatiënten Amersfoort en omstreken in De Drietand, Nep- tunusplein 1 in Amersfoort. Aan vang om half acht precies. Professor dr. J J Groen, inter nist te Leiden en emeritus hooqto— raar is uitgenodigd om te sptekerr: over „Arts en patiënt, twee me**»* sen, die een van hen behandelen. Introducés zijn welkom. LEUSDEN De Leusdense ad hoe werkgroep Zuid-Afrika orga niseert op zondag 18 april een middagbijeenkomst in de Mar cuskerk. Aanvang 16.00 uur. Het thema is: „Deportaties in Zuld- Afrika gaan dóór". Er zal een uit 1981 daterende film worden vertoond over de zwarte lokatie Nyanga bij Kaapstad. Dit zogenaamde squattersdorp is al enkele malen met de grond gelijk gemaakt. (De mannen werken in Kaapstad, en hun vrouwen en kinderen willen bij hen wonen. De behuizingen bestaan voorna melijk uit goedkoop materiaal als golfplaten, plastic en stokken). De regering voerde al enige malen de vrouwen en kinderen af naar Transkei in het kader van de thuislandenpolitiek. De vrouwen en kinderen kwamen al enkele malen, meestal te voet weer te rug naar Nyanga In de afgelopen weken ver schansten een aantal vrouwen en enkele mannen zich in de kathedraal van Saint George in Kaapstad, en gingen gedurende vierentwintig dagen in honger staking. Zojuist is die hongerstaking voorlopig gestopt, omdat mede onder druk van de zwarte kerk en een aantal mensen in de blanke kerk, minister Koornhof zich be reid heeft verklaard om te over leggen De vrouwen en mannen verblijven momenteel in de kerk te Nyanga, in afwachting van het gesprek met minister Koornhof Koornhofs probleem is dat als hij toegeeft de gehele thuislanden politiek ondermijnd wordt. Ove rigens zijn er totnutoe al meer dan twee miljoen mensen ver plaatst, en het is de bedoeling nog acht tot tien miljoen zwarten onder te brengen in de thuislan den De sleutel tot een legaal ver blijf in de stedelijke gebieden ligt in de status van sectie tien Sec tie tien bepaalt de rechten van een zwarte om in de stedelijke gebieden te zijn, hoewel die sta tus niet permanent of zeker is. De zwarte moet er geboren zijn, en er onafgebroken hebben ge woond. De zwarte moet tien jaar onafgebroken bij dezelfde werk gever hebben gewerkt, en vijftien jaar continu in het gebied wonen. De zwarte man en vrouw moeten samenwonen in voor getrouwde mensen geschikt geachte hui zen GROTERE MOEILIJKHEDEN VOOR VROUWEN Sectie tien brengt voor vrou wen grotere moeilijkheden mee dan voor mannen Als een vrouw niet gekwalificeerd is om in een stedelijk gebied te wonen op ba sis van eigen rechten, wordt zij dakloos in geval van echtschei ding of overlijden van haar man Een ongekwalificeerde vrouw, die weduwe wordt, mag niet in haar huis blijven wonen, ook niet als zij opgroeiende kinderen heeft en in staat is de huur te betalen Als een vrouw een vol wassen zoon bij zich heeft wo nen kan hij toestemming vragen de huur over te nemen Zo niet, dan wordt het gezin deporteerd Met vrouwen in de herves- tingsgebieden gaat het over het algemeen slecht. Ze zijn abrupt uit hun familie- en gemeen- schapsverbond gerukt Ze ken nen lange afstanden tot hun werk met hoge transportkosten. Er zijn geen opvangmogelijkheden voor de kinderen de grootmoe ders en de crèches ontbreken Het hele gezin vertoont een slechte gezondheid doorslechte voeding. krappe behuizing, geestelijke spanningen, onhy giënische omstandigheden Het Leusdense Studiefonds Zwarte Zuid-Afrikaan heeft Ma- pula en Takatzo Mofokeng in staat gesteld in Nederland te stu deren. Takatzo studeerde the ologie in Kampen. Mapula hield zich bezig met aktiviteiten, ge richt op hun terugkeer naar Zuid- Afrika HOGERE SCHOOL VOOR VERPLEEGKUNDE In Leusden volgde Mapula Mo fokeng de tweejarige opleiding voor wijkverpleegster aan de Ho gere School voor Verpleegkun de. Zij volgde kursussen op in formele basis bij een vormings werker in het begeleiden van groepen Zij volgde eveneens kursussen fotografie en alterna tieve landbouw, gericht op het opzetten van eigen moestuinen, het houden van pluimvee via De Kleine Aarde. Mapula Mofokeng werd in de stad geboren Haar moeder en vader werkten in Johannesburg Zij hadden qeen oovana voor haar, en daarom ging Mapula naar haar grootmoeer op het platteland, waar ze haar oplei ding ontving. Op het platteland was ze zich weinig van de apart heid bewust. „Je zag er geen blanken. Al leen de melkman. Jegaat naar de steden, en déar zie je de onrecht vaardigheid. Ik was èrg gelovig In de steden zag ik al die arme mensen, en mijn geloof in Chris tus ging wankelen. Ik had allerlei vragen, en voelde me machte loos. Waarom laat die God, die ik zo liefheb, dat allemaal toe? Tijdens een vakantie heb ik Takatzo leren kennen. In 1974- 1975 studeerde Takarzo een jaar aan de Princeton University in de Verenigde Staten. Ik bleef toen met de kinderen alleen achter. Daarna wilde Takatzo dóórgaan met zijn theologische studie, maar hij kwam er niet aan toe. Als dominee ben je in Zuid-Afrika een soort maatschappelijk wer ker Als er iemand in een dorp ziek is, brengt de dominee hem naar het ziekenhuis. In een dorp kan soms maar één mens lezen en dat is de dominee. Tik tik tik op de deur: „Dominee, wil je helpen lezen, en wil je óók het antwoord maken." Daarnaést moet je nog bezig zijn met het werk voor de kerk: nou, dan kan je je studie wel vergeten!" In 1976 werden Takatzo en Mapula Mofokeng door de The ologische Hogeschool in Kam pen uitgenodigd naar Nederland te komen, waar Takatzo binnen kort zal promoveren Mapula weet uit eigen ervaring hoe het voelt als van het gebied, waar je woonde, niets meer over is. De bewoners van het dorpje, waar ze bij haar grootmoeder woonde, waren kleine veeboe ren Ze hadden duiven en vee, en waren selfsupporting. Haar grootvader overleed, en is daar begraven op het kleine kerkhof In 1960 kreeg de bevolking bericht, dat ze het dorp moesten verlaten en dat ze naar het thuis land Bophuthatswana moesten vertrekken. Met have en goed. Ze moesten hun vee verkopen, om dat het thuisland te onherberg zaam was om er duiven en vee te houden. BLANK GEBIED De vallei, waar hun dorp lag, was tot blank gebied verklaard. Werd later van de regering ge kocht door een blanke boer. Mapula's grootmoeder. Mapu la en een nichtje konden naar de stad verhuizen, omdat een oom een en ander had zien aanko men, en hen in huis kon nemen Dit kon alleen, omdat hij al lang van tevoren bij de autoriteiten had opgegeven, dat zijn moeder en kinderen bij hem zouden ko men wonen. Toen Mapula een aantal jaren later nog eens dat gebied be zocht, bleek alles weg te zijn. Het graf van haar grootvader was er niet meer. vee graasde op het kerkhof. Dat zijn verschrikkelijke ervaringen, en het is de hoogste tijd, dat er een goede dialoog op gang komt met de Zuid-Afri kaanse regering, die van zéér vele kanten onder druk wordt gezet. EUROPESE AKTIE De hongerstaking van de zwar ten uit Nuanga werd in Duitsland voorgezet door mensen, die dag en nacht gingen waken bij het consulaat In Nederland werd deze aktie opgepakt door negen kerkelijke organisaties, die bij de Zuid-Afrikaanse ambassade de wacht betrokken „Vrouw-kerk-2/3 wereld" houdt van 1 tot 9 mei een Zuid- Afrika week met het thema „Vrouwen tegen deportaties". Óp 1 mei is er een open dag in Zwolle. Hopelijk zullen er twee vrouwen uit Zuid-Afrika aanwe zig zijn Als gastspekers zullen er zijn: een vrouwelijk lid van het Nederlandse parlement (Suzan ne Bisschof D'66), één in Neder land wonende Namibische, Ro- salinde Blondé. en een vor mingswerker, aktief in de Zuid- Afrikaanse landelijke Studie groep, Judith Dijkman-van Ak keren. Op 6 mei wordt er een symbo lisch deportatiekamjD in Den Haag gehouden. Uit diverse plaatsen rijden zogenaamde de portatiebussen naar Den Haag met vrouwen en kinderen, die zich voor één dag vrijwillig laten deporteren, ledereen heeft ten ten. stokken en plastic bij zich om een kampement op te slaan op het Binnenhof. Vanuit het imi- tatiedeportatiekamp krijgen de Zuid-Afrikaanse ambassadeur en de Nederlandse regering peti ties aangeboden, waarmee de aanklacht schriftelijk wordt on derstreept Bronnen: V.N. Report „The effects of apartheid on the status of women in South-Africa", July 1980. Europees Parlement „Verslag over de positie van de vrouw in de Europe se Gemeenschappen", Januari 1981. Anco Mali - Mapula Mofokeng en haar gezien v

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3