Datsun Cherry 1300 3-deurs de Luxe VW-Audi toont nieuwe modellen Gemoderniseerd model met nieuwe motor: Eerste Rij-indrukken: Waar gebeurd! Talbot Ultra Nipparts start verkoop van onderdelen Japanse auto's Starion: Mitsubishi's snelste top*model DINSDAG 20 APRIL 1982 (door Henk Budding) een Japanse auto Drie kleine vak jes in console en dashboard en een afsluitbaar kastje vormen de afleg- mogelijkheden De redelijk lange versnellingspook en handrem ko men uit de middenconsole. De stoelen zijn trapsgewijs tot slaap- stand verstelbaar, terwijl de achter bankrugleuning zich naar voren laat klappen, waardoor men bij een bezetting van twee personen een extra hoeveelheid bagage mee kan nemen Een hoedeplank boven de bagagebak weert de nieuwsgierige ogen De omhoogklappende derde deur biedt ruime toegang tot de ba gageruimte. Wèl moeten we de ba gage over een opstaande rand til len. VEILIGHEID Vóór zijn schijfremmen gemon teerd en achter trommelremmen met diagonaal gescheiden circuits. Een rembekrachtiger en rem- krachtbegrenzer garanderen een prima werking Van de overige pas sieve en aktieve veiligheidsvoor zieningen noemen we de gelaagde voorruit, knipperlichtinstallatie, keurig weggewerkte driepunts au tomatisch veiligheidsgordels, licht getint glas en kooiconstructie met kreukelzönes vóór en achter. TECHNIEK Dwars voorin staat een vloeistof- gekoelde viercilinder-in-lijn motor met een cilinderinhoud van 1270 cm3, goed voor een maximaal ver mogen van 44 kW (60 pk) bij 5600 toeren per minuut Het gunstigste koppel van 96 Nm (9 8 kgm) komt vrij bij 3600 t/'pm De compressie- verhouding van deze motor ligt op 90 1. De besturing is van het type tandheugel plus rondsel Maximale stuuruitslag vergt 3,5 omwentelin gen Voor een volledige draai heeft de wagen 10.7 m (buitenkant car rosserie) nodig. Het onderstel van de voorwiel- aangedreven Datsun Cherry bevat rondom onafhankelijke ophanging met vóór veerpoten, schroefveren en een dwarsstabilisator, achter draagarmen in langsrichting en schroefveren. RIJDEN Instappen gaat vóór prima, naar achteren kost het meer moeite, al helpt de automatische naar voren schuivende rechterstoel wel een handje. De binnenruimte is niet overbemeten. Zelfs voorin zullen lange personen wat moeite hebben met de benen. Achterin gaat het voor passagiers met een lengte tot ongeveer i./bm redelijk, voor nen die langer zijn is het inschikken ge blazen. Plaatsnemend tegenover het fraaie overzichtelijke dashboard valt ons de nogal weke zitting van de stoel enigszins tegen Mis schien dat sommigen dit type stoe len prefereren, wij zijn er echter niet kapot van De rugleuningen daar entegen geven een prima steun, ook zijdelings. Jammer dat de vas te hoofdsteunen aan de lage kant zijn. De motor start met behulp van de choke zeer vlot, waarna de cho- keknop weer snel in rusttoestand kan Schakelen gaat licht en soepel met de vierversnellingsbak, zij het met een vrij grote slag. De koppeling grijpt vrij snel aan, waarbij deze slechts een lichte pe daalkracht vergt Datsun gaf de Cherry een pro bleemloze besturing; tamelijk di rect en voldoende nauwkeurig. Van GTD-uitvoering, snel. fraai en compleet afgewerkt. ger, maar dan wel met veel goeie wil. Met andere woorden: wie zijn turbo-voorziening niet gebruikt voor extra prestatie in de vorm van acceleratie en topsnelheid komt op gunstige verbruikscijfers uit. Pak weg één liter op 15 kilometer. Tijdens onze rit van 160 km leng te, volop bochten maar ook rechte Autobahnstukken (plankgas) kwa men we op een verbruik uit van 8,6 liter per 100 kilometer (1 op 11,6). Nog uitstekend, gezien onze rijstijl Deze Golf GTD komt na de zo mervakanties richting Nederland en komt qua kostprijs rond de prijs van de Golf GTi. AUDI TURBO-DIESEL Personenauto's voorzien van dieselmotoren stijgen nog steeds in de belangstelling Daarom heeft Audi nu z'n programma uitgebreid met een model met dieselmotor in clusief turbo. Dezelfde motor als die van de hiervoor besproken Golf GTD Evenwel met iets afwijkende prestaties Door z'n totaal gewicht van 1020 kg (Golf 845 kg) accele reert het de wagen in 14,3 sec. van 0-100 km/u. Daarentegen stijgt, mede door een wat betere aërody namische vormgeving, de topsnel heid met 3 km/u tot 158 km/u. Het motorgeluid - zo dit al aanwezig is - is nog wat minder dan van de Golf. Een logisch gevolg van het grotere koetswerk, dat meer geluid absorbeert. Tijdens onze rit door het met zon overgoten Zuidduitse golvende landschap genoten we van het comfort dat de Audi 80 biedt. Ook bij de Audi voorkomt een toerenbe- grenzer overbelasting, met van on ze kant hetzelfde commentaar als bij de Golf De Audi Turbo-diesel is stan daard uitgerust met een stuurbe- krachtiqer en daarvan waren we niet weg. Wel dat zo n bekrachtiger een knap handje helpt. Maar bij ho gere snelheden hoeft dat voor ons niet meer en dan werkt deze stuur- hulp ook nog volop. Wat resulteert in een te licht contact met het weg dek. Een snelheids afhankelijk sys teem zou een stuk - zo niet alles - verbeteren. Over de prijs van de Audi 80 turbo-diesel kunnen we nog niets vermelden Maar hij zal wel boven de 30 mille uitkomen Ook deze Audi komt pas na augus tus hierheen AUDI COUPÉ Nu we toch bij Audi op visite wa ren, mochten we tevens een poosje gooien en smijten met de Audi Cou pé 2.2i. Vorig jaar reeds stuurden we een week lang met de Coupé 1,9 en waren zeer enthousiast Het 1.9 liter vijfcilinderblok is goed voor 85kW (115 pk) Onlangs kwam daar een ..kalmere'' maar vooral zuiniger 1,8 liter viercilinder- motorbij (overigens in Nederland - nog? - niet leverbaar). Beide moto ren ontvangen hun brandstof - lucht - mengsel uit carburateursys temen Nu heeft Audi z'n Coupé-serie naar boven uitgebouwd met een 2,2 liter inspuitmotor versie Hier door vervalt de GT toevoeging bij de 1,91 en staat nu bij het topmodel. De 2,2i krachtbron levert 96kW (130 pk) en jaagt hiermee de 1050 kg wegende Coupé naar een top net onder de magische grens van 200 km/u (196 km/u). Accelereren lukt van 0-100 km u in 9,1 sec Niet eens zó veel pittiger dan de 1,9 L met resp. 183 km/u en 10,3 sec. Omdat we ons tijdens de uitge breide roadtest met de Coupé re delijk aan de Nederlandse snel heidslimieten hebben gehouden zijn we nu met deze 2,2 injectie In de omgeving van Munchen mocht de Nederlandse autovak pers, de nieuwste lekkernijen van VW-Audi proeven. Als voorgerecht stond op het me nu de Golf GTD Het hoofdgerecht kregen we in de vorm van de Audi 80 Turbo-diesel voorgeschoteld, waarna we als toetje de Audi Cou pé GT wegwerkten Daartussen nuttigden we nog enkele liflafjes, besproeid met voortreffelijk Beiers Ayinger jahrhundert-bier. Zonder op de zaken voort te willen lopen kunnen we nu al verklappen, dat dit diner voortreffelijk smaakte DIESEL TURBO Qua basisafmetingen zijn de aanzuig- en turbo-uitvoering gelijk, beide met een cilinderinhoud van 1588 cm3. Door een uitlaatgastur- bolader toe te voegen klimt het ver mogen van 40 kW (54 pk) naar 51 kW (70 pk) ondanks een verla ging van het nominale toerental. Nog belangrijker is de verhoging van het maximale koppel van 104 naar 133 Nm Om te voldoen aan de hogere belastingen bij de turbo-aandrijving is de motor in enkele details gewij zigd, zoals versterking van het mo torblok en de cilinderkopbouten, vergroting van het vermogen van de oliepomp, verzwaarde zuiger- pennen en een trillingsdemper op de krukas. Doordat de temperatuur in de turbo wel kan oplopen tot 800° C moest men extra koeling inbou wen door middel van olie. GOLF GTD Zoals gezegd begonnen we on ze rij-impressies met de turbo-ge blazen Golf diesel, de GTD. Deze fraai afgewerkte en complete wa gen heeft dezelfde sportieve voor zieningen en bekleding als de GTI-uitvoering; eendere kleur combinaties, zowel bij de lak als bekleding, verbrede wielkasten en 175/70 SR 13 sloffen. Alleen ont breekt een toerenteller en die zou den we er nu ook graag in hebben Om overbelasting door een te hoog toerental te voorkomen, werd een toerenbegrenzer toegevoegd. De ze waarschuwt bij ongeveer 5000 tpm door hinderlijk inhouden van de motor. We willen allemaal graag onze krachtbron heelhouden Dat doen we echter liever via tijdig overschakelen, na informatie van toerenteller. Na het starten treedt er een dui delijke dreun op, zoals je van een koude dieselmotor mag verwach ten, weliswaar niet zo onbeheerst, dat de halve wagen in resonantie komt. Direct bij - uiteraard rustig - wegrijden, begint de wagen vrien delijker te lopen en na een vrije kor te opwarmperiode, geven we de Golf GTD van katoen. Daarvoor waren we per slot van rekening naar Beieren gekomen. Krachtig trekt de wagen weg, waarbij bijna onmerkbaar de turbo mee gaat bla zen. Door het zeer hoge toerental van de turbomotor 100.000 tpm) horen we een lichte - zeker niet storende - zoem. Moeiteloos trekt de motor door, waarna we uiteindelijk tot de zeer respectabele snelheid van 160 km/ u (op de klok) kwamen. Volkswa gen geeft 155 km/u op en daar hou den we ons maar aan Nog meer dan de topsnelheid verbaasde ons de acceleratiecijfers Menig benzi newagen zou daar jaloers op zijn. Om van 0-80 km/u te komen lukt in 8,7 sec Van 0-100 km/u in slechts 13,5 sec. Bij al deze kracht patserij horen we de motor amper. Schakelen gaat zoals we van VW gewend zijn feilloos. De goed in de hand liggende pook weet de versnellingsstanden snel en licht te vinden, 'n z'n vier trekt de Golf pri ma door ook boven 120 km/u. De vijf (E) is een pure overdrive en ge draagt zich er ook naar. Tijdens in haalmanoeuvres even terug naar z'n vier of drie dus. Jammer dat er boven 100 km/u een vrij duidelijke windruis optreedt bij de voorkant van de deuren In het stuur- en remgedrag merk je niet dat we met een dieseluitvoe- ring rijden. Door een prima gewichtsverde ling zijn ook bochtige trajecten goed te nemen Prettige vering draagt bij tot comfortabel toeven in de woonkamer. Veel gehoorde vraag: ..Wat is nu zuiniger, een diesel of een turbo diesel?" Een diesel springt zuinig met brandstof om, althans bij een aangepaste rijstijl. Bij snel en min der economisch rijden valt het ver bruik meestal ook nog wel mee. Een turbo-diesel kan nog iets zuini- Met ingang van heden is de in Amsterdam gevestigde onderne ming Nipparts BV aktief op de Ne derlandse markt Dit bedrijf levert tegen concurrerende prijzen origi nele onderdelen voor Japanse au to's De primaire doelstelling is de levering aan de vrije markt, o.a. plaatwerkers, vrije garagehouders, quick service stations, fleetowners en lease-bedrijven Half januari reden we naai „Het Salon" te Brussel Tweejaarlijks autogebeurer voor de Benelux. Via de ra dio begrepen we dat rondom Brussel nogal wat sneeuw lag. We bemerkten echter tol Ir zo n 10 kilometer voor Brus e sel weinig van gladheid. Eén W automobilist echter herin nerde ons eraan. De snelweg was schoon en prima bereid baar. Deze Belg was toch J vertrokken met sneeuwket 5 tingen. In de bermen lag nog wat sneeuw en daar reed hij dan ook met een gangetje van zo'n 30 km/u. Wij schoten vlot voorbi| met 120 km/u (wettelijk In België toegestaan). beschadigingen Omdat de rich tingaanwijzers vóór zich in de bum pers bevinden, geven extra licht punten op de zijschermen tóch dui delijkheid van opzij Jammer ge noeg missen we een o zo, noodza kelijke ruitenwisser/wasser op de grote achterruit Chromewerk poet sen hoort tot het verleden, want met uitzondering van de portiergre pen zijn alle niet gelakte delen mat- zwart uitgevoerd. Handig laat de derde deur zich in de cockpit met een hendel openen. Uiteraard gaat dit ook nog gewoon „ouderwets" met de sleutel De wagen staat op 155 SR 13 radiaalbanden. INTERIEUR De binnenzijde van onze metallic blauwe testwagen oogt aantrekke lijk. Afwerking en kleurkeus staan op hoog niveau. Licht blauwe be kleding op stoelen, bank, deuren en plafond en het wagenbrede ta pijt harmoniëren fijn met het blauwe dashboard. Compleet kunnen we dit dashboard best noemen Naast de gebruikelijke standaard meters, waarschuwingslichtjes en tellers noteren we verder nog: een quartzklokje, en een AM/FM radio voorzien van vijf voorkeurtoetsen. Over het hele front zorgen openin gen voor de nodige verwarming of ventilatie, waarbij zijruitontwase- ming niet vergeten is. Hendels voor licht en ruitenwisser - twee snelhe den - steken uit de stuurkolom Tot onze verbazing en vreugde vinden we de claxon op de eniqe juiste plaats in het midden van het stuurwiel, een unicum bij Vlot ogend model met wel degelijk een eigen ..smoeltje zijwind en oneffenheden in het wegdek merkt men weinig. Alleen bij hoge rijsnelheden wordt het wegcontact vager Bochten riemen,' levert weinig problemen op. de wa gen blijft vrij lang neutraal waarna hij overgaat in een lichte neiging naar een veilig onderstuur. Tijdens snel genomen bochten helt de Cherry licht over, echter niet hin derlijk Een nogal korte vering ver werkt grote oneffenheden goed maar heeft met de kleinere hobbels aanmerkelijk meer moeite. Motorgeluid horen we praktisch niet, ook niet bij hoge snelheden, doch dan laat de wind zich overdui delijk horen. Opvallend zijn tevens de bijgelui den bij een slecht of met stenen bestraat wegdek en bij natte we gen Vrij veel glaswerk rondom geeft ruim zicht, maar door de bre de midden- en achter zijstijl zouden we graag een rechterspiegel zien. (Overigens standaard op de duur dere modellen, dus Datsun onder kent dit euvel wel). Ondanks de rembekrachtiger moet er toch stevig op de pedaal worden getrapt. Blokkeerverschijn- selen doen zich niet voor Tijdens de - vochtige - maartse testweek gebruikten we verwarming en ven tilatie veelvuldig en ze voldeden uit stekend. Wel maakt de aanjager op volle toeren vrij veel herrie. In de duisternis werpen de halo- geenlampjes een grote „puist" licht op de weg De Datsun Cherry 1300 prestatie liggen op een vrij hoog niveau. Om van 0-80 km/u te komen hebben we 8.6 sec nodig; van 0-100 km/u gaat in 14,1 sec Daarna duurt het alle maal iets langer Van 0-120 km/u lukt in exact 22 sec Volgens de fabriek ligt de topsnelheid rond 150 km/u en daar houden we het maar op. Na 500 km stads- binnen- en Verrassende prestaties van de Audi 80 turbo-diesel. legaal - op veelal rustige stukken Autobahn - aan het jakkeren ge gaan. Deze 2,2i heeft heel wat in huis, dat moet gezegd Vele kilo meters zat de snelheidsmeternaald (wat een woord) vast op het maxi mum van de klok (220 km/u). Trek ken we daar 10% vanaf dan komen we redelijk in de buurt van de offi ciële top van 196 km/u. Puur hoge snelheid, zelfs voor stille snelwe gen in Duitsland. Bij die highspeed tussen 160 en 200 km/u moeten we knap werken. Dankzij de eerder comfortabele dan sportieve vering en schokdem perwerking is het prettig toeven in de wagen, echter bij hoge snelhe den levert het een wat zoekerig ge drag op Bochtenwerk roffelt de Coupé probleemloos af Toch kun je best in de fout zeker bij een nat wegdek. Een sportieve mooi klinkende brom horen we uit het vooronder, welk geluid ons doet denken aan een zes- of achtpitter. Gelukkig - en na tuurlijk onontbeerlijk - op deze Coupé wel een toerenteller. Dus geen ruzie met die hinderlijke toe renbegrenzer In de voortreffelijk schakelende vijfbak kan nu via een uiterst kort pookje precies op tijd (6700 tpm) geroerd worden zonder protest van de motor. De topsnelheid: 196 km/ u bij 5880 tpm wordt in de „vijf" bereikt. Prijs voor dit stuk scheurijzer 44 mille. Eind april in Nederland lever baar. NOG MEER In de loop van dit jaar en in 1983 worden de overige VW-modellen Jetta, Passat en Santana ook le verbaar met een turbo-diesel krachtbron al dan niet met automa tische transmissie. Op de persenauto RAI van 1979 stond als primeur de geheel nieuwe Datsun Cherry. Om dit gebeuren luister bij te zetten was de, toen zeer populaire, groep „LUV" uitgenodigd. De Datsun Cherry is er nog ,,LUV" niet meer. Medio vorig jaar onderging de Cherry een facelift. Zo zitten er nu in het schuiner aflopende front, in plaats van de kleinere ronde, rechthoekige koplampen. Tevens zijn er vóór en achter kunststoffen bumpers geplaatst en bezit de wagen thans een nieuw vrij forse achterlichtpartij. Sinds november jl. staan er in het vooronder van de Cherry nieuwe motoren en wel met een inhoud van 1000/1300 of 1500 cm3. Reden genoeg voor ons om de kennismaking met dit vlotte, leuk ogende Datsun model te hernieuwen en wel met de 1300 3 deurs de Luxe. Datsun heeft de Cherry een fraaie vormgeving gegeven en een geheel eigen karakter. Met z'n lengte van 396 cm en breedte van 162 cm. valt de wagen in de groep ruimere kleine middenklasse. Kunststoffen bumpers en strips op de flanken voorkomen kleine Compleet overzichtelijk dashboard, met de toeter in het midden van het stuur. buitenweg tanken we en liter normale benzine bij wat komt op een verbruik van 1 13,5 km. Zeer gunstig voor wagen. Wordt er met beleid den - en waarom niet - dan 1 op 15 zeker haalbaar PRIJZEN Binnen een tijdsbestek van klein jaar zijn de prijzen van de panse automobielen gelijk getrc ken aan de Europese, wat alléén wijten is aan de opwaardering v de Yen Ook Datsun kon niet or>: enkele prijsverhogingen uit, Wc door de goedkoopste Cherry - 1000 Custom-nu 13.995.-ko Onze testwagen, de 1300 deurs de luxe komt op 15 695 terwijl de 1200 bestelwag 12 695 - moet opbrengen Alle bedragen inclusief BTWi clusief 350,- afleveringskoste De Talbot Solara, 1510 en Hori zon modellen zijn als voorjaarsaan bieding beperkt leverbaar in een „Ultra" uitvoering Ultra wil zeggen, extreem of v 'e regaand en de Talbotmodellenz dan ook overeenkomstig h naamkaartje extra luxueus of e>: sportief en extra voordelig Talbot Horizon ,,Uï 16.490,-. Talbot Solara en 1510 „Uf 21 995,-. K> Op de Internationale Autoten toonstelling in Genève introduceer de Mitsubishi haar nieuwste top model de Starion Deze fraai ge lijnde en ultra-sportieve „hatch back" coupé is uitgerust met de be proefde 2 liter turbo motor met elek- tornisch gestuurd injectiesysteem. De modernste technologie is toe gepast op de Starion, waardoor topprestaties worden geleverd op het gebied van comfort, rijgedrag en snelheid De Starion 2000 Turbo EX accelereert in 7,6 sec. van 0- 100 km u en heeft een topsnelheid van 220 km/u. Deze sportcoupé van Mitsuti zal worden geleverd in twee v sies: een standaarduitvoering een super-luxe EX. beide met ge motorvermogen. De specificaties van de in Nel land te leveren uitvoeringen i nog niet bekend. De levering! volgens importeur Hart Bibbng Greeve BV. in Sassenheim n voor de zomer starten Als prijs* catie wordt een bedrag genoer van rond 50 000 gulden Fraaie nieuwe sportcoupé van Mitsubishi, waarvoor wel diep in de moet worden getast

Leusder Krant | 1982 | | pagina 8