CONCEPT RECREATIE - BASISPLAN EEMLAND ebied Heiligenbergerbeek zal logmaals bezien worden Recreatie-druk op Den Treek wordt betwijfeld Tweede brug over 't houdt gemoederen bezig Programma Koninginnedag Centrumweg omgedoopt in Burg. Van der Postlaan kanaal lensden krant „PLOMPVERLOREN IN VERKEERSPLAN" van de UW Loop der bevolking Berichten Een kattebelletje of een fijn gedrukt kaartje? plaatselijk nieuws Sommigen schrijven vlug even een briefje om te melden, dat er gezinsuitbreiding heeft plaats gevonden. Dat is natuurlijk óók een manier Toch gaat er niets boven een fijn gedrukt kaartje, uitgezocht naar uw smaak. Uit de grote collectie 1982 hebt u enorm veel keuze. En wat de tekst betreft, wij zorgen snel en accuraat, dat er op komt te staan wat u wenst In hand- of machineletter Vandaag besteld, morgen klaar DE LEUSDER KRANT als het om snelheid èn kwaliteit gaat Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum Op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Telefoon: 033 941495. DONDERDAG 22 APRIL 1982 [Van de redaktie) LEUSDEN - Het in het ont- verp-recreatie-basisplan Eem- and opgenomen gebied Hei- igenbergerbeek zal nogmaals n een studie van het Recrea- ieschap Utrechtse Heuvelrug en Valleigebied worden be- 'rokken. Daarbij zal tevens de re latie met het geheel van de Utrechtse Heuvelrug nogmaals aan de orde komen. Dit blijkt uit het antwoord van de Begelei dingsgroep op de talrijke bin nengekomen reakties, met name ook van het gemeentebestuur van Leusden, dat zich tegen de plannen heeft uitgesproken voor onderdeel van het plan Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijke redaktie: zover het grondgebied van de gemeente Leusden betreft. De Leusdenaren hebben zich trou wens toch niet onbetuigd gela ten tijdens de inspraakperiode: meer dan tweehonderd particu lieren, verenigingen en instellin gen hebben kenbaar gemaakt, niet zo positief tegenover de plannen te staan. De beleidsgroep geeft op al deze insprekers het volgende commen taar: „Om in de omgeving van Amers foort te komen tot vergroting van recreatiemogelijkheden, waarnaar een deel van de drukte uit Den Treek kan worden afgeleid, zijn verschillende mogelijkheden afge wogen. Een grootschalige ontwik keling van het gebied is. in verband met de aanwezige natuurwaarden, afgewezen De capaciteit van de geplande recreatievoorzieningen is daarom beperkt gehouden De voorstellen bevatten recreatiemogelijkheden voor in totaal ca. 2600 personen (dagbezoek). Gelet op het uitge strekte gebied waarover de voor- t zieningen gespreid zijn, is dit geen hoog aantal De toekomstige groei van Amersfoort en Leusden maakt het noodzakelijk om de recreatie mogelijkheden uit te breiden, te meer daar de bestaande voorzie ningen op een aantal plaatsen nu al overbelast zijn De situering van de deelobjecten in het gebied van de Heiligenber- gerbeek is zeer zorgvuldig overwo gen De meest kwetsbare gedeel ten van het gebied zijn daarbij ont zien. Voor de situering van het grootste deelopject is uiteindelijk gekozen uit twee mogelijkheden, namelijk de omgeving van de Para- dijsweg. een waardevol bosgebied, of de direkte omgeving van de Hei ligenbergerbeek. in een waardevol landbouwgebied Gekozen is voor het gebied bij de Heiligenberger- beek, omdat dit beter past in de zonering en omdat de bijzonder grote vegetatiekundige waarden in het gebied langs de Paradijsweg gespaard kunnen blijven. Omdat de voorstellen voor het gebied Heiligenbergerbeek uitein delijk slechts tot een tamelijk be perkte capaciteitsvergroting leiden, wordt het voor de langere termijn gewenst geacht de mogelijkheden De vraag of Den Treek wel of niet overbelast is. blijft binnen een be paalde marge echter een zaak van inschatting In dit opzicht is de op vatting van het gemeentebestuur Leusden representatief voor het merendeel van de reakties op het plan: ..Wij vragen ons af of de huidi ge recreatiedruk inderdaad een be dreiging voor het gebied vormt of dat die druk zich met name voor doet in de randzones van het ge bied. zondereen direkte bedreiging voor het overige gebied te vormen Wellicht dient gedacht te worden aan meer gereguleerde recreatie." Het is duidelijk dat de realise ring van de voorgestelde recrea tieplannen nog wel enige tijd zal kunnen duren. Er zullen nog ver schillende onderzoeken worden gedaan, alvorens een definitief plan op tafel kan worden gelegd. En dan nog is het de vraag of die plannen doorgang zullen kun nen vinden. Want één van de voorwaarden daarbij is, dat de desbetreffende gemeenten be reid moeten zijn om de recreatie plannen op te nemen in hun be stemmingsplannen. Gezien de houding van de gemeente Leus den (én van andere gemeenten) zijn er door de begeleidings groep van het Gewest Eemland nog tal van barricades te ne men. Bert Vos Marnix Kreijns (pl. verv.) Redaktie: Bertien'Engelkens Caspar van Loo. Inlevering kopij en ad vertenties: voor het dinsdagnum mer tot uiterlijk Hmaan- dagmiddag 12.00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur. Redaktetie en admini stratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: 54,20 per jaar; 27,60 per half jaar; 14,05 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvan gen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op A met onze hoofdagent be zorging (dinsdag en don- derdag tussen 18.30 en 1930 uur), tel. 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur be zorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde fo to's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbeta- üng van 5,- per exem plaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. BDU b.v. te Barne- veld, met duidelijke ver melding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waar op de foto werd ge- Plaatst. U kunt ook kon- lant betalen op ons kan toor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weiten na betaling ont vangt u de gewenste fo to's thuis. E LEUSDER KRANT is een 'fflave van de BDU-kranten- ombinatie te Barneveld. voor (extensieve) recreatie in het gebied rond Stoutenburg te stimu leren Het niet treffen van voorzienin gen voor een toenemend aantal re creanten zou leiden tot een verster king van de druk op de momenteel voor het publiek toegankelijke ge bieden. De schade die daarvan ze ker het gevolg zal zijn heeft voor de samenstellers van het recreatieba- sisplan zwaarder gewogen dan de mogelijke schade als gevolg van de voorgestelde uitbreiding van re creatiemogelijkheden in het gebied langs de Heiligenbergerbeek Door het Recreatieschap Utrechtse Heuvelrug en Valleige bied is overigens opdracht gege ven tot het opstellen van een re- creatiebasisplan voor het gebied van het schap, dat mede het grond gebied van de Eemlandgemeenten Leusden en Woudenberg omvat. In dat kader zal de problematiek van de recreatie ten zuiden van Amers- De Heiligenbergerbeek ten zuid-oosten van de Schutterhoeflaan Onder deel van het concept-basis-recreatieplan foort nogmaals worden bezien, waarbij tevens de relatie met het geheel van de Utrechtse Heuvelrug nogmaals aan de orde komt Het is wellicht verstandig deze nieuwe studie af te wachten, alvo rens konklusies te verbinden aan de in het recreatiebasisplan Eem land opgenomen voorstellen." al dus de begeleidingsgroep Een belangrijk punt in alle be zwaren was de twijfel die men gangspunt voor het recreatieplan diende een capaciteitsraming van 1 900 dagrecreanten op ca 1 000 ha bosgebied (zie streekplan Utrecht-oost). Dat is een dichtheid van ca. 2 recreanten per ha. Maatgevend hiervoor was een schatting van de natuurlijke draagkracht door de PPD-Utrecht Wordt de draagkracht gesteld op ca. 4 recreanten per ha., dan is de had ten aanzien van de door de opstellers van het plan aangeno men recreatie-druk op het ge bied De Treek. De deskundigen van het Bureau Arnhem zeggen hierover het volgende: ,,De vraag hoe groot de belast baarheid van de natuur is, spitst zich toe op de Utrechtse Heuvelrug en specifiek op Den Treek Om het nog duidelijker te stellen de op vangcapaciteit van Den Treek is Het gebied van Heiligenbergerbeek: loeKomstig recreatie-gebied? Hier praktlsch een zeer beslissende fac- ten noorden van de Lokhorsterweg tor in de behoeftenraming Als uit- opvangcapaciteit vermeerderd met 2 000 recreanten, waardoor het he le recreatie-object ..Heiligenber gerbeek' rekenkundig vrijwel over bodig wordt Dit rekenvoorbeeld toont de relativiteit van de behoef teraming aan De werkelijkheid is wel iets inge wikkelder dan dit eenvoudig reken sommetje Het werkelijke recrea tieve gebruik van Den Treek con centreert zich namelijk langs be paalde zones waar tegelijk een ho ge natuurwaarde aanwezig is. (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Jan Jacobs (commissie OW/RO) en Erik van de Vlist (werkgroep Verkeer) vinden het bijzonder jammer dat het college van B W, zonder vooroverleg, in het concept-raads voorstel over de vaststelling van deelnota 2 Verkeersplan spreken over een auto/fietsbrug vanaf de Asschatterweg over het Valleikanaal naar de Middenweg. Waarom komt het colle ge hiermee plompverloren aan, terwijl er bij de behandeling van de deelnota slechts over een fietsbrug Is gesproken, aldus Jacobs en Van de Vlist dinsdagavond tijdens de com missievergadering van Openbare Werken en Ruimtelijke Or dening. De raadscommissie Behandelde het concepl-raadsvoorstel over de tweede deelnota van het Verkeers plan, waarin wenstructuren voor het voetgangersverkeer, het fiets en bromtietsverkeer. het openbaar LEUSDEN - De Oranjevereni ging Leusden is er weer in ge slaagd een gevarieerd program ma voor Koninginnedag en Be vrijdingsdag samen te stellen. Bewust is er dit jaar getracht het programma meer te richten op deelname van de bevolking. Ook in Leusden Zuid zullen door jon geren van Zuid diverse aktivitei- ten worden georganiseerd. Voor het eerst dit jaar geen tent, maar de beschikking over het aktiviteitencentrum De Korf. Kinderen in Leusden van zes tot dertien jaar worden weer verrast met een traktatie Donderdag avond 29 april om 19.30 uur is er in Leusden-Zuid een gekostumeerde lampionnen kinderoptocht. Vrijdag 30 april: Koninginnedag 07.00 uur Reveille in Centrum en Zuid 08 45 uur: Opstellen Kinderop tocht op 't Erf 09.15 uur: Kinderoptocht met muziekvereniging ..Lisiduna" 10.00 uur Aubade bij gemeente huis ..Wier Neerlands bloed", ..Fer me jongens, stoere knapen" en „Wilhelmus" en Vlaghijsen 11.00 tot 17 00 uur: Volksfeest op parkeerterrein ten zuiden van De Hamershof en De Korf, nabij de Centra en Fiets-lnn Met spelletjes, volksdansen, enzovoort 11.15 t/m 13.15 uur en15.30t/m 17 00 uur: Tekenfilms in De Korf 14.00 uur Toneelvoorstelling Eendracht in De Korf 20.30 uur Oranje-avond in de Korf met muzikale medewerking van „De Mackenzie Four". Woensdag 5 mei: Bevrijdings dag: 9.30 tot 12.00 uur Gezellig sa menzijn voor inwoners van 65 jaar en ouder in De Til 10.00 tot 17.00 uur: Spelendag in De Korf. 10 00 uur: Open fietscrosswed- strijd voor de jeugd Terrein krui sing Noorderinslag en Groene Zoom 13 30 uur Schut- en klaverjas- toernooi in De Korf In de middag start op het terrein naast 't Erf de kermis die tot en met zaterdag 8 mei zal duren 18 30 tot 18.30 uur: „Muzikale show Lisiduna", terrein bij De Korf. 18.30 uur Zeskamp, Terrein bij De Korf Na afloop Zeskamp Disco Drive- Inn 2000 in De Korf Vrijdag 7 mei: Disco-avond in De Korf, met mede werking van Cees Willigenburg vervoer en het autoverkeer worden aangedragen B& W hebben in hun voorstel laten weten dat in het ver keersplan deelnota 2 tevens onder meer opgenomen dient te worden, dat de Asschatterweg ook voor het autoverkeer aangesloten moet worden op de Middenweg via een brug over het Valleikanaal Een dergelijke brug wil de ge meente al jaren en werd zelfs opge nomen in het bestemmingsplan Buitengebied-oost. Gedeputeerde Staten onthielden echter hun goed keuring aan het opnemen van de autobrug in het bestemmingsplan Tegen dat GS-besluit ging in 1978 het college van B W namens de raad in beroep. Dat beroep loopt nog steeds Onlangs werd in Den Haag bij de Raad van State afde ling geschillen van bestuur nog een hoorzitting gehouden, waar wet houder Wagenaar onder meer de argumenten vóór een autobrug over het Valleikanaal kenbaar mocht maken VEILIGE ROUTE In de commissie OW/RO deed de wethouder dat nog even in het kort over ,,De Asschatterweg van uit Achterveld via een brug over het Valleikanaal aansluiten op de Mid denweg levert een veilige route op naar de Noorderinslag Daarbij wordt de Asschatterweg in Leus den-centrum met 21 in- en uitritten ontlast en krijgt deze weg de functie van wijkontsluitingsweg De VVD-wethouder deed het verwijt van Jacobs en Van de Vlist (geen vooroverleg over de autobrug) af met de opmerking, dat het college het advies om te streven naar slechts een fiets brug over het kanaal heeft gea mendeerd (gewijzigd). „Daar hebben B W het volste recht toe", aldus Wagenaar. Henk Ossendrijver liet vervol gens weten, dat de CDA-fractle met uitzondering van hemzelf, tegen een auto/fietsbrug is. Een nadere verklaring voor dit stand punt werd niet gegeven. FIETSDOORSTEEKJES Bij de commissievergadering was een groot aantal mensen aan wezig, dat bij de inspraak op de deelnota van het verkeersplan be- LEUSDEN - De Ziekenhuisver gadering van de UW zal worden gehouden op 18 mei a.s. in Groot-Krakhorst en niet zoals eerder gepland, op 11 mei. Deze vergadering begint om 14.00 uur. Woensdag 26 mei a.s. is de eerstvolgende kontaktmorgen van de UW in de LisidunahofDe aanvangstijd is dan 9.30 uur. Onlangs is deze vrijwilligersver- eniging gestart met het schoonma ken van fruit voor patiënten in het Elizabeth-ziekenhuis. Nu gebeurt dit nog op beperkte schaal, met een klein aantal medewerkers. Graag zou men meer medewerkers hierbij inschakelen, zodat deze aktiviteit in de toekomst over meerdere afde lingen uitgebreid kan worden. De tijd die vrijwilligers hiervoor „kwijt" zijn, beslaat een goed uur, vanaf ongeveer 15.00 uur. (Van eén onzer verslaggevers) LEUSDEN - De Centrumweg is dinsdag officieel omgedoopt in Burgemeester Van der Postlaan Dat gebeurde door de onthulling van het straatnaambordje door mevrouw Van der Post. Deze handeling verrichtte zij in aanwezigheid van het college van B W, leden van de werkgroep naamgeving en genodigden. De Centrumweg is vernoemd naar de man die zeseneenhalf jaar burgemeester is geweest van Leusden en op 9 juni 1977 in de leeftijd van 52 jaar na een zware operatie overleed. „Zijn naam wordt aan deze weg gegeven uit eerbetoon, als herinnering en als markering van grootste arbeid zo zei burge meester J. Rademaker in een toespraakje voor de onthulling van het straatnaambord. Rademaker zei verder, dat wie zijn voorganger heeft gekend hem zullen herinneren „als een bestuurder van formaat, integer, bekwaam, humaan, een overbrugger van tegenstellingen, vol plichtsbetrachting De burge meester memoreerde verder in zijn speech de zware last die op Van der Post kwam toen in 1973 het globale bestemmingsplan Tweede Fase op tumultueuse wijze naar de prullenbak werd verwezen. „Met moed heeft hij zich gezet aan een nieuw plan, dat kort voor zijn verscheiden op papier werd afgerond", aldus burgemeester Rademaker. Hij doelde daarmee op de huidige Tweede Fase die rond 1986 afgerond zal zijn. LEUSDEN - Op 1 februari telde de gemeente Leusden 21 413 in woners. In die maand werden er 22 kinderen geboren en overleden acht inwoners, een geboorteover schot van veertien 74 Inwoners lie ten zich uitschrijven en 71 perso nen zich inschrijven als nieuw inge zetenen Een negatief vestigings overschot van 3 In totaal nam de Leusdense bevoling toe met 11 zodat Leusden per 1 maart 21.424 inwoners heeft I zwaar had aangetekend tegen de gewenste fietsdoorsteekjes, waar door voor (brom) fietsers kortere verbindingen ontstaan tussen be paalde delen van Leusden Naar aanleiding van die reacties stellen nu B W voor de eventuele aanleg van die doorsteekjes per geval te bekijken Wethouder Wagenaar verduidelijkte dat op vragen vanuit het publiek „De fietsdoorsteekjes worden als wens in het verkeers plan opgenomen, maar bij de even tuele aanleg zal de gemeente ze per geval gaan bekijken, waarbij te vens overlegd zal worden met be trokken bewoners En vervolgde de wethouder: „Als de bewoners stampij ma ken over de doorsteekjes omdat ze overlast verwachten, dan zal de raad zich ongetwijfeld goed buigen ove de kredietaanvraag voor de aanleg. Want zon door steekje, zo n fietspad kost geld. We moeten geen geld uitgeven daarvoor als niemand er geluk kig mee is." Volgende week donderdag zal de gemeenteraad zich uitspreken over de tweede deelnota van het verkeersplan

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3