de inhoud" iritermeubel van rheenen^ 1 Thea van Zwieteren werd nieuwe UVV-presidente „De vorm van mijn gedichten is verweven met Trudy Pot te gast bij Vrouwenraad 4.25 héél kilo 7.95 SHOARMASCHIJVEN 4 halen 3 betalen EIGENGEMAAKTE SCHOUDERHAM 2.80 RLET D' AMERICAN 2.60 RUNDERGEHAKT VERSE BRAADWORST pONDERDAG 22 APRIL 1982 LEUSDER KRANT 5 derne stijl Ik sta ook achter deze manier, maar niet als enig zaligma kende Mensen die moeite hebben met moderne poëzie probeer ik tij dens een lezing wel wat dichterbij te brengen Niet door heel lang te praten maar door verschillende ge dichten voor te lezen en aan de hand van de reakties het verloop van de lezing te bepalen." DICHTERSKRING Mensen uit de omgeving koppe len de naam Trudi Pot vaak aan de Dichterskring Amersfoort Trudi ..Ik wil daar niet zoveel over vertel len omdat ik los gezien wil worden van de dichterskring Tien jaar heb ik me daarmee beziggehouden, maar anderhalf jaar geleden ben ik uit het bestuur getreden De dich terskring Amersfoort probeert de kloof tussen mensen en poëzie op te heffen. Zij doet dit door openbare avonden te organiseren waarop dichters van de kring voorlezen uit eigen werk en dichters van elders op uitnodiging hun werk voordra gen. Als bestuurslid ben je meer organisatorisch bezig dan met ei gen poëzie En dat laatste heeft mijn voorkeur Schrijversschool-Samenleving. waar Trudi Pot bij aangesloten is. organiseert literaire evenementen Deze stichting was ondergebracht bij de vereniging van letterkundi gen, maar werkt nu zelfstandig. Zij maakt het onder andere mogelijk schrijvers aan te trekken die over door Tea Middelkoop hun eigen werk vertellen en dat kan gebeuren op scholen of bij literaire evenementen Erkende schrijvers maar ook wel eens mensen die hun manuscript niet kwijt kunnen, kan Schrijversschool Samenleving en gageren Voorwaarde is wel dat de stichting literaire kwaliteiten in het geschrevene kan vinden. Dat is on vermijdelijk subjectief, de stichting probeert dit echter zo goed moge lijk te doen Bij Schrijversschool Samenleving zijn ook veel jeugd boekenschrijvers aangesloten Zij spreken over hun boeken vaak an ders dan onderwijzers doen En juist daarom kan zo n lezing erg nuttig zijn Trudi Pot is als vertaalster be gonnen. Zij schreef de roman ,,De vrouw aan de wand", publiceerde gedichten in diverse tijdschriften en schreef de volgende bundels „Tussen steen en bloem'..Wees niet bang..Fluiten uit het hart van de winter" en „Maken dat het mor gen wordt Haar bundels zijn uitgekomen bij uitgeverij Opwenteling in Eindho ven; een coöperatieve vereniging van auteurs voor presentatie van literatuur. Trudi „Deze uitgeverij geeft veel debuten uit Toen de ver eniging nog stichting was heb ik zelf destijds in het bestuur gezeten Opwenteling organiseert in Eind hoven literaire middagen en avon- Showrooms: Moderne meubelen slaapkamers, Langst.aat 77, Bameveld. Tel. (03420)-14100. Eiken meubelen: Amersfoortsestraat 35, Bameveld. Tel. (03420) -130 75; Ede, Grotestraat 60. Tel. (08380) -10451. i intermeubel i den en heeft mij geholpen bij het oprichten van de dichterskring Amersfoort. Bij Opwenteling wor den boekjes uitgegeven met subsi die zodat deze betaalbaar blijven De boekjes moeten uiteraard aan bepaalde voorwaarden voldoen De reden van subsidiëren is dat poëzie moeilijk uit te geven is en debuten al bijna helemaal niet Commercieel is het voor een uitge verij 'ook meestal niet haalbaar Poëzie heeft een klein lezerspu bliek. Wanneer je eenmaal onder de pannen bent bij een uitgeverij mag je je handen dichtknijpen Om met poëzie je brood te verdienen is helemaal moeilijk Daarom is het ook voor dichters zo belangrijk dat de vereniging van letterkundigen steeds weer blijft hameren op de verticale prijsbinding en het leen recht; iets waar alle auteurs voor ingeschakeld zouden moeten wor den Vechten voor het collectieve belang „Ik ben van mening dat de vrouw net zoveel recht heeft op een ver goeding voor lezingen als een man Zelfs als getrouwde vrouw heb je dat recht Vrouwen hebben ook die kennis vergaard, maken daar ook tijd voor vrij Een dergelijk stand punt wordt mij niet altijd in dank afgenomen Mijn leven lang heb ik gedacht over feministische vraagstukken; wat is het rolpatroon en wat je eigen aard. Ik ben tot de conclusie geko men dat ik in figuurlijke zin heel veel verschillende vrouwen ben ge weest' ZOEKEN De bundels van Trudi Pot heb ben allemaal iets van zoeken naar een andere manier van leven Te gelijkertijd duurt het oude bestaan voort „Het oude gaat pas dood als het volbracht is In haar laatste bundel heeft dit vooral te maken met twee belang rijke facetten van haar leven Het ene is de dichterskring waar zij zich als bestuurslid heeft teruggetrok ken en het andere is haar zoon Trudi „Ik heb een geestelijk ge handicapte zoon. die ik tot zijn der tigste thuis heb verzorgd Voor ik afstand van deze zware opgave deed. moesten we eerst een goed tehuis voor hem vinden Hij is nog niet zolang het huis uit en dat be doel ik met het oude dat volbracht is." Alleen het nieuwe is er nog niet. Ik lig als een poes in de zon en weet nog niet welke kant het opgaat Tot nu toe heb ik gewerkt vanuit een spanning. De spanning van een boog en een lier Het grote verschil is echter dat je met een boog doel gericht schiet en een lier klinkt alle kanten op Een dimensie meer Maar voor je die lier bereikt moet je door de boog heen woorden kneden tot ze au zeggen weerbaar zijn woorden strelen tot hun diepste geheim „De vorm van mijn gedichten Is verweven met de inhoud. Vorm is geen jasje. Het zijn ge dachten die je oproept. De taal, de manier waarop je het zegt. moet datgene wat je tot uitdruk king wilt brengen versterken, moet méér betekenis geven." Scène uit het sketchje. De vlotte manier waarop dit ge bracht werd oogstte veel bijval on der de aanwezigen Terechte waar dering werd getoond voor de wijze waarop deze amateurs zich uit wat netelige omstandigheden wisten te redden Moeilijkheden met het on willige toneelgordijn werden inge pakt met „kenne jullie 't sien achter 't gordein Met dit sketchje speelde Thea van Zwieteren voor het eerst een leidinggevende rol voor een aantal UVV-sters: zij voerde name lijk de regie. Na een terugblik van mevrouw Marees Brouwer en het overhandi gen van kado's, vormde de „Ode aan Gonnie' als afsluitend onder deel van dit afscheid een letterlijk „hoogtepunt Gonnie Vrij werd vanaf het podium toegezongen door een reuzin die onder haar rok ken een team - eveneens zingen de - UVV-sters bleek te huisves ten Naast mevrouw Rademaker, was als speciale genodigde aanwezig mevrouw Kleykamp, hoofdbe stuurslid voor de UVV-provincie Utrecht Zij had in vergaderingen van het hoofdbestuur waardering gehad voor het werk dat Gonnie Vrij verzette, en had gemerkt dat deze waardering door de plaatselij ke UW gedeeld werd Ook zij kwam namens het hoofdbestuur met een geschenk; een tuinboek voor de vrije tijd Zij sloot zich aan bij de velen voor haar, toen zij Thea van Zwieteren in haar nieuwe hoeda nigheid als UW presidente suc ces toewenste. De nieuwe presi dente zelf konstateerde dat het een bloeiende afdeling is die ze overneemt van Gonnie Vrij - de afdeling telt 119 leden. Ook be loofde ze zich te zullen inzetten om de goede sfeer binnen deze afdeling te zullen behouden- Voor de boterham: 150 gram 150 gram Di. en wo.: Donderdag: 500 gram 4.50 héél kilo 8.50 Voorjaarsjapon in soepele zijdezachte stof met slank afkledend petites-fleurs dessin. En dat voor dié prijs! LEUSDEN - „Dames en heren, nu is de taak aan mij". Met deze woorden nam Thea van Zwiete ren de voorzittershamer voor de UW over van Gonnie Vrij. Dit ge beurde tijdens de UW-jaarver- gadering in de Lisidunahof afge lopen dinsdagmorgen. De nieu we presidente van de UW-Leus- den sprak de hoop uit een pretti ge samenwerking te zullen heb ben met bestuur, medewerk sters en medewerkers. „Want er zijn ook heren als medewerkers. Al zijn zij klein in aantal. Ik hoop dat dit aantal zich zal uitbreiden zodat zij niet zullen vereenza men binnen de UW". REUZE FIJN De jaarvergadering, die om half tien begon en tussen de middag werd afgesloten met een koud buf fet. stond geheel in het teken van de „machtswisseling Kort na de aanvang installeerde men een zestal nieuwe vrijwilligsters Men behandelde het jaarverslag in een meer dan rap tempo Dankbaar heid was er voor de vele - ook vrij willige bijdragen aan de UW en de gemeentelijke subsidie Hierdoor stond de UW er financieel gezond voor. aldus de penningmeester, ware het niet dat die gemeentelijke subsidie nogal laat was binnenge komen Daardoor bleek die ge zondheid nu niet direkt uit de boe ken Na deze konstatermg wijdde men zich geheel aan de gebeurte nissen rond de komende en gaan de vrouw Die laatste is Gonnie Vrij. die na de dames Snijders en Bijle- veld, 9 jaar aktief is geweest als presidente voor de Leusdense af deling van de UW Ze heeft veel aktiviteiten opgezet in die tijd Het laatste projekt was het enig nieuwe projekt van het af gelopen jaar. „Tafeltje-dek-je' Haar speciale belangstelling had het ziekenhuiswerk. Hierin zal ze als „gewoon" UW-ster doorgaan nu ze haar taak als presidente heeft neergelegd. Dat ze dit werk 9 jaar heeft kun nen doen. had ze ook aan de vrijwil ligers te danken, vond ze. Ze be dankte het bestuur voor de samen werking in de afgelopen jaren. Zij typeerde de sfeer binnen dat be stuur als „reuze fijn „Een ver bond waarmee je samenwerkt" WAARDERING De leden van UVV-Leusden had den de nodige moeite genomen om hun scheidende presidente lof toe te zwaaien en aan hun waardering te laten blijken Enkele UW-ers hadden het grappige schetsje „Rapsodie in rood ingestudeerd Mevrouw Vrij (I) overhandigt de voorzittershamer aan mevrouw Van Zwieteren Als aanbieding van de 1795,- Vergelijkbare winkelwaarde 2355,- Engratis thuis bezorgd! LEUSDEN - „De funktie van poëzie is met taal een verbeel dingsruimte maken waarbinnen mensen met eigen voorstel ling en gevoel terecht kunnen." Trudi Pot, schrijfster van onder andere diverse bundels poëzie en al jaren bezig meer bekendheid aan poëzie te geven zal woensdagochtend 28 april op uitnodiging van de Vrou wenraad een lezing houden over dit onderwerp in Groot Krak- horst. Aanvang half tien. Gedichten kunnen op ver schillende manieren tot stand komen. Vooraf kun je bepalen waar een of meerdere gedichten over moeten gaan. maar je kunt ook beginnen met losse onder delen van taal om tenslotte een gedicht tot stand te laten komen. Trudi „Ik begin nooit met iets wat ik van te voren al weet Ik begin met iets heel vaags; een beeld, woorden, onvrede Het ene idee brengt me op het ander Je zou het kunnen vergelijken met een hoop lappen die om me heen liggen. Ik pak eens een lap op, kijk of het bij een andere lap past. leg het weer terug Hoe zie ik dit. wat betekent dat, houd ik het gaaf of maak ik er stuk jes van. Ik kies. combineer en ten slotte is er een gedicht. Ik probeer persé niet terecht te komen bij wat ik al weet; het moet een verrassing zijn in eigen geest Voor een ander hoeft dit geen ver rassing te zijn". Trudi heeft veel ge lezen over poëzie en omschrijft haar kunstdicht als poëzie van de moderne richting „Door veel te le zen merk je dat je dicht in de mo- De Komenij 2, Winkelcentrum Hamershof 3831 NC Leusden - Tel. 033-946546. Deze kast voelt zich door z'n bijzondere karakter thuis in een gezellige sfeer. Met kastjes- laatjes raampjes-sierlijsten en een sfeerbrengende verlichting, is deze eiken wandkast van 170 cm. breed, ook geschikt voor uw interieur.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 5