Kantlijn Leusder Krant ftigjarig dienstverband CDA en de uitbreiding Lijst Gemeentebelangen Werklunch Context (2) Oelewapper Bezuiniging GPV/SGP-kandidatenlijst Volgorde lijsten Plaatjes FOTOKOPIE j NODIG? ontext loep op Leusden DONDERDAG 22 APRIL 1982 die" ikel dSDEN - Driejaar na de pensioengerechtigde leeftijd heeft de heer H G van Kolfschoten, woonachtig in Woon, vrijdag afscheid genomen van zijn bedrijf Pon s automobielbednjf aan de Bavoortseweg Vijftig jaar neer Van Kolfschoten werkzaam bij dit bedrijf geweest zijn laatste functie was magazijnchef Vanwege dit een ,en dienstverband kreeg hij uit handen van burgemeester mr J. W M. Rademaker de zilveren medaille j Pc Wen aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt tol u* Als de gemeente nou eens ten nisbanen aan gaat leggen met in de hoogte verstelbare net ten, dan hebben de korfballers er toch óók wat aan? Overigens ben ik verbaasd, dat er geen enkele partij is, die het voorstel doet om vijf korl- balvelden aan te leggen Dat scheelt toch op z'n minst 220 stemmen, nietwaar? Zo te horen en te lezen worden er nogal wat balletjes opge gooid in de raad De verkeers plan- en struktuurplanballen rollen, er worden schoten voor open doel gelost, kortomwe hebben momenteel een spor tieve raad, dat is duidelijk Maar toch wie kaatst kan de bal verwachten ,,De Geut zit aan de grond", lees ik. Tja, nooit zulke hoog vliegers geweest, denk ik dan En nu moet het grond-perso- neel het opknappen. Adviesmaak van de Geut zo n PPR kringloopcentrum Levert het misschien toch nog geld op in plaats van verlies Redenering Als de verhoging van het lidmaatschap van de bibliotheek leidt tot teruggang van het lezerspubliek met 30%, zoals Com Verduin be weert, dan worden er minder boeken uitgeleend, is er min der geld nodig en zijn alle pro blemen uit de wereld. Eigenlijk is de PPR de enige partij die er werk van maakt. Waarom wordt er nog steeds zo moeizaam gepraat over het weghalen van die Europa-ge meente-bordjes die al lang zijn weggehaald7 Verkeerslichten de knipogen van Wagenaar Goedbeschouwd is die werk groep Verkeersaangelegen- heden geen (ge-)knip voor de neus waard, als ze doen wat Wagenaar wil Landelijke konklusie na diep gaand onderzoek verkeers lichten die dag en nacht werken zonder te knipperen zijn het veiligst. Plaatselijke konklusie maar zó veilig hoeft het in Leusden nou ook weer niet. De angst van de Leusdense automobilist door rood licht te moeten rijden Je vraagt je af wat Wagenaar toch heeft bezield door al die fietsdoorsteekjes in het Ver keersplan te laten zetten Zelf fietst hij nooit en de ENFB heeft toch al afgehaakt Lees in m'n krant, dat b. en w. de Asschatterweg ook voor au toverkeer wil aansluiten op de Middenweg. Wat zullen al die automobilisten geschrokken zijn toen zij dat lazen. Hebben natuurlijk al jarenlang het fiets pad bereden Struktuurplan: een kwestie van kiezen èn delen. Waarom hebben onze geachte raadsleden nooit eerder te kennen gegeven dat ze zóveel verstand hebben van struk- tuurplannen en zo? Dat zou ons op z'n minst een miljoen hebben uitgepsaard Hoeveel boeken kun je daar voor kopen? Volgens mij is het kompas van de raadsleden danig in de war. De naald blijft heen en weer schieten van noord naar zuid onder het motto: oost-west, thuis best Kop: ,,LTV Leusden begon goed" Kun je nagaan wat er gebeurt als die extra banen er zijn. Dat fietspad langs de Horster- weg wordt na jaren vertraging nu werkelijk in vliegende vaart aangelegd Komt Van Agt op bezoek? Nee hoor, Jan Wagenaar denkt met het oog op rijksweg 28 gewoon, dat een goed voor beeld goed doet volgen Struktuurplan wie stuurt wie de bosjes in? Konijntje in de Wetering ..Ik woon tegenwoordig in een erg saaie wijk Ik denk dat ik een tijdje vakantie neem in de Schoolsteegbosjes. Gewoon een kwestie van door zetten als er één schaapje voor die tweede brug is, volgen er vast meer Struktuurplan: het CDA maakt er in teder geval werk van en misschien levert het nog ar beidsplaatsen op ook Als de genie nou eens tijdens een oefening per ongeluk de eerste brug over het Valleika naal de lucht in laat vliegen Het is wel geen storm of zo. maar toch En nu we het er toch over heb ben dat scheelde maar een vlammetje of wat of Claeveren- blad was exit geweest. Is Wa genaar nou boos op de brand weer? V „Het CDA wil zoveel mo gelijk het landelijk karakter van Leusden bewaren. Aller eerst omdat dit van grote be tekenis is voor het woon- en leefmilieu van de eigen be volking en de regio. Daar naast omdat de agrariërs een positieve inbreng heb ben op de economische si tuatie". Dit is een citaat uit hoofdstuk I „Ruimtelijke Or dening" uit het gemeente raadsprogramma 1982-1986 van het CDA in Leusden. Een aardig citaat met het oog op het vaststellen door de ge meenteraad van de hoofdlij nen van beleid voor het ma ken van een structuurplan, dat de toekomstige ontwik keling van Leusden aan geeft. Inmiddels, de krant heeft er de afgelopen weken vol van gestaan, weten we alles over de keuzenota, het structuurplan en de stand punten van het CDA in de zen. De woordvoerder van de CDA-fractie, Piet Voor molen, verklaarde vorige week officieel dat zijn partij vindt, dat na 1985 eerst het bijna non-agrarische noor den van Leusden van wonin gen voorzien moet worden („alle grond in het noorden van Leusden dient benut te worden") en dat pas na 1990 de bouwvakkers ten zuiden van de Schoolsteegbosjes in het gebied Langesteeg aan de slag mogen gaan. Op het aantal woningen dat na '85 gebouwd moet worden, willen de christen-democra ten zich niet vastpinnen. Ze gaan wel uit van 200 per jaar, maar de werkelijke woning behoefte zal het preciese aantal moeten bepalen. Tot zover de standpunten van de grootste fractie in de Leus- dense gemeenteraad. „Zoals gezegd hecht het CDA sterk aan net Déhoud van het landelijk karakter van Leusden. Daarom verzet het CDA zich tegen aanmer kelijke vergroting van het voor woningbouw bestemde gebied van onze gemeente. Wij geven de voorkeur aan een geleidelijke ontwikke ling binnen duidelijke gren zen", aldus een ander citaat uit hoofdstuk I van het ver kiezingsprogramma voor de gemeenteraadsverkiezin gen op 2 juni aanstaande. Eens kijken wat het pro gram schrijft over de groei van Leusden. Artikel I. 2. I.: De versnelde woningbouw mag er onder geen enkele voorwaarde toe leiden, dat er meer woningen zullen worden gebouwd dan voor dien in het plan was voor zien. Artikel I. 2. 2.: Omdat het bij de huidige economische ontwikkelingen denkbaar is dat de omvang van de con tingenten woningen die wor den verstrekt niet zo zal zijn als werd verwacht, neemt het CDA aan, dat met de daarvoor beschikbaar ko mende middelen een groei tot hoogstens 8100 wonin gen per 1 januari 1985 zal zijn gerealiseerd. Artikel I. 2. 3.: Het CDA werkt niet mee aan de reali sering van meer dan 9100 woningen in Leusden per 1 januari 1990. Artikel I. 2.4.: Het CDA is van mening, dat het „woonge bied Tweede Fase" samen met 't Ruige Velt tot aan de Randweg en Achterveld, tot 1990 kunnen voorzien in de behoefte aan woningbouw terrein. Artikel I. 4. 3.: Slechts in al leruiterste noodzaak worden er na 1990 ten zuiden van de Schoolsteegbosjes wonin gen gebouwd. Artikel I. 9. 3.: Om de agra riërs rechtszekerheid te bie den worden tot 1990 geen andere bestemmingsplan nen voorbereid dan die be trekking hebben op de ge bieden ten noorden van Leusden-Centrum tot aan het Valleikanaal en bij Ach terveld. Deze artikelen zijn volko men in overeenstemming met de gedachte om het lan delijk karakter van Leusden te bewaren. Maar zijn ze ook allemaal in overeenstemming met de standpunten die vorige week door Piet Voormolen over de toekomstige ontwik keling van Leusden zijn ver tolkt? Herman Baaiman staat als nummer éen genoteerd op de kandidatenlijst van Gemeentebelangen voor de komende gemeenteraadsverkiezingen. Baaiman zit als enige vertegen woordiger van Gemeentebelangen in de raad. Hij volgde vorig jaar Wim Bor op. De kandidatenlijst van Gemeentebelangen ziet er verder zo uit: 2. BErt Bakker 3. Wim Bor. 4. Joke van der Span. 5. Harry Tolboom. 6. Jan Kuypers. 7. Wim Rasch. 8. Ben van Plateringen. Het is de laatste jaren traditie geworden dat de leerlingen van de openbare kleuterschool De Wip-Wap en de openbare lager school De Wegwijzer op de laatste dag voor de paasvakantie gezamenlijk een maaltijd nuttigen. Ook dit jaar was deze lunch volgens de kinderen een geweldig succes. Gekscherend werd hier en daar gesproken over een werklunch, omdat de jeugd in een fors tempo heel wat naar binnen wist te werken. Dit jaar waren de kinderen van de eerste klas van de lagere school te gast in De Wip-Wap. Volgend jaar zal - als de gemeentelijke plannen tot de bouwkundige integratie van beide scholen gerealiseerd zijn de paasmaaltijd in een nieuw schoolgebouw plaatsvinden. Ook dan zal dit etentje, mede dankzij de inzet van de oudercommissie, het schoolteam en hulpvaardige ouders, de jeugd zeker weer primasmaken. verschenen - blijkt dus in de eerste plaats dat Schapenk het inderdaad gezegd heeft. Maar de context ontbrak. Daar komt-ie dan: „De heer Schapenk maakte zijn opmerking namelijk in de context van het feit dat - indien één van de bovengenoemde prioriteit-gemeenten (bedoeld zijn Houten, Nieuwegein en Amersfoort) door thans niet te voorziene omstandigheden niet in staat zou zijn het hun toegekende contingent woningen daadwerkelijk in 1982 te realiseren - hij als voorzitter van de Adviescommissie Verdeling Rijkssteun Woningbouw zich sterk zou maken om de dan overblijvende contingenten binnen de provincie Utrecht te houden door een extra toedeling aan bijvoorbeeld Leusden in plaats van dat de minister deze contingenten terugneemt en vervolgens toedeelt elders in het land." Zo bedoelde de gedeputeerde het dus, hoewel het college toe moet geven dat een en ander niet tot zijn bevoegdheden hoort. Schapenk kan als voorzitter van genoemde adviescommissie adviseren, wat hij wil: „een en ander laat overigens de uiteindelijke verantwoordelijkheid van de minister onverlet." Het is, zo moet het college verder erkennen, overigens nog helemaal niet zeker dat er op het Bleekerseiland en het Willem lll-terrein niet gebouwd zal kunnen worden. Dat er gif in de grond zit is door de gemeente aangemeld in het kader van het saneringsprogramma 1982. Over het schonen van de terreinen moet de minister nog een beslissing nemen, waarbij overigens wel vaststaat dat Amersfoort 10% van de kosten voor zijn rekening moet nemen. „Gelet op het vorenstaande barende realiseringsmogelijkheden in 1982 van de geplande 244 woningen op het Willem lll-terrein ook ons grote zorgen." En had de gedeputeerde het er al met de Amersfoorters zelf overgehad? „Ja, wij voeren maandelijks overleg met het gemeentebestuur van Amersfoort over de taakstelling van deze gemeente als groeistad, waarbij de voortgang van de woningbouw tegen de achtergrond van de voor 1982 toegekende contingenten regelmatig aan de orde komt. In dat overleg komt uiteraard eerst aan de orde of en in hoeverre eventuele tegenvallers, zoals naar verwachting met betrekking tot het Willem lll-terrein. elders in de gemeente middels zgn. harde plannen kunnen worden opgevangen. Daarna pas zullen wij in overleg met het gemeentebestuur van Amersfoort en de hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting bezien of de eventueel niet in Amersfoort te realiseren contingenten voor 1982 elders in de provincie, b.v. in Leusden, kunnen worden gebouwd." Lijkt ons, tenslotte, de conclusie gerechtvaardigd dat de uitspraken van de gedeputeerde vooral gezien moeten worden in de context van de toen op handen zijnde verkiezingen voor Provinciale Staten. Rinze Bloemhof, raadslid voor D'66indeLeusdense gemeenteraad is een „oelewapper". Dat is althans de mening van een ander raadslid, namelijk de VVD-afgevaardigde Willem Hoytema van Konijnenburg. De heer Hoytema ergerde zich, zoals wel vaker het geval is, vorige week woensdagavond tijdens de vergadering van de commissie financiën in hoge mate aan het optreden van de heer Bloemhof. De heer Bloemhof maakte het de heer Hoytema die woensdagavond keer op keer onmogelijk het verhaal waar hij mee bezig was af te ronden door steeds te interrumperen. Ook voorzitter Mandemaker had moeite de heer Bloemhof de mond te snoeren. Uiteindelijk werd het Willem Hoytema allemaal te veel en liet in de betreffende krantenartikel niet vermeld." We hebben het over de opmerkingen die Schapenk tijdens een verkiezingsbijeenkomst van het CDA op 10 maart jongstleden in Leusden maakte. De verslaggever van de AC noteerde toen uit de mond van de gedeputeerde: „Amersfoort zal snel moeten zijn met het opruimen van de gifgrond op Bleekerseiland en het Willem lll-terrein. Anders gaat het subsidiegeld voor sociale woningbouwop het Willem-lil terrein naar Leusden." Een opvallende uitspraak, die voor het PvdA-statenlid Jaap Roodenburg aanleiding was om eens nader bij het provinciaal college te informeren. Had Schapenk dat gezegd? Is er zekerheid, dat er op het Willem lll-terrein niet gebouwd zal kunnen worden? Heeft de gedeputeerde de bevoegdheid om zo n beslissing ten aanzien van het overhevelen van subsidiegelden te nemen? Zou je niet eerst naar andere bouwplaatsen in Amersfoort moeten kijken, voordatje contingenten naar Leusden gaat overhevelen? En had de gedeputeerde eigenlijk wel contact met Amersfoort gehad hierover? Om de strekking van zijn vragen duidelijk te maken, voegde Roodenburg er aan toe: „Een overheveling van subsidiegelden van Amersfoort naar Leusden is niet gewenst, niet noodzakelijk en op deze wijze niet mogelijk." Uit de beantwoording van die vragen door het provinciaal college - dezer dagen zijn ze richting van Rinze Bloemhof net woord „oelewapper" vallen. Nu komt natuurlijk de vraag boven: wat is een oelewapper. In ieder geval komt het woord niet voor in de officiële woordenlijst van de Nederlandse Taal. Ook in een woordenboek komt het woord niet voor. Wel vonden wij het woord „oele" dat „gekheid" betekent, terwijl het woord „wapper" een Vlaams woord zou zijn voor „grote kerel". Of dat precies is wat de heer Hoytema bedoelde, weten we niet. Uitgerekend Corri Verduin het raadslid voor de Progressieve Kombinatie Leusden werd vorige week woensdagavond het slachtoffer van de gemeentelijke bezuinigingen, zo zou je kunnen zeggen. Tegen het eind van een af en toe nogal hoogoplopend debat over de eventuele aanleg van vijf tennisbanen zei mevrouw Verduin het nogal vreemd te vinden dat zij alleen het voorstel van B. en W. over deze kwestie had gekregen, terwijl zij uit de krant had begrepen dat wethouder Mandemaker er een minderheidsstandpunt op na hield. Over het voorstel van B. en W. en ook over het standpunt van de heer Mandemaker werd die woensdagavond uitvoerig gesproken. Mevrouw Verduin had dan ook graag gezien dat zij het voorstel van de heer Mandemaker op papier had gehad. Voorzitter Mandemaker raadde mevrouw Verduin aan het papier met het voorstel van B. en W. eens om te draaien, dit onder grote hilariteit van alle aanwezigen. Aan de achterzijde stond namelijk het minderheidsstandpunt van de wethouder. „U ziet, we bedienen U op uw wenken. We bezuinigen overal waar dat maar mogelijk is. voegde de voorzitter er aan toe. De GPV/SGP-kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkie- lingen in Leusden is dezer dagen gepresenteerd. Net als vier |aar geleden bevat deze lijst de namen van zes GPV- en zes SGP-leden. De oneven nummers zijn aan GPV'ers toegewezen, de even nummers aan SGP'ers. Het zittende raadslid Harm Offereins is nummer één op de lijst. De kandidatenlijst ziet er voor de rest als volgt uit: 2. C. P. Polderman. 3. D. Veurink. M. Timmerman. 5. F. Boersma. 8. P. J. Blok. 7. A. van de Dool. 8. A. Blankensteyn. 9. J. van Eysden. 10. G. de Kruijff. 11. K. Hoeve. 12. E. Barten. Op dit moment heeft de combinatie GPV/SGP eén zetel in de gemeenteraad. LEUSDEN - Het centraal stemburo heeft begin deze week de volgende volgorde van lijsten van de aan de ge meenteraadsverkiezingen deelnemende partijen vast gesteld: 1. CDA 2. VVD 3. PvdA 4. GPV/SGP 5. D'66 6. Gemeentebelangen daktie: Marnix Kreyns; dragen: Frits van Breda, Cas- Vl van Loo en Janus Visser. Elders in dit nummer kunt u lezen over het omdopen van de Centrum weg in Burgemeester Van der Postlaan door de onthulling van het straatnaambordje Een gebeurtenis die de nodige plechtigheid met zich meebrengt Aardig was het daarom te zien dat dinsdagmiddag gemeentelijk voorlichter Hans Hermans, gestoken in het driedelig zwart, met keukenkrukje en doek op weg was naar het nieuwe (nog niet onthulde) straatnaambord en vervolgens met enige moeite het doek over het bord friemelde Onze fotograaf Janus Visser was ter plekke. Zijn aanwezigheid leverde deze twee plaatjes op Rozendaallaan9 Leusden-C. Is je niet weet wie jouw rjarige kleuter uit het water ft gevist, maar je wilt die sonen toch op een of ander Aller bedanken, hoe doe je dat i? Een berichtje in de krant ia misschien een oplossing i. Zo dachten de ouders van vierjarige Diederik Artz. Rondag is Diederik met zijn sje van het bruggetje bij Jerjuffer gevallen, rbiigangers hebben Diederik liet water gehaald en zijn irs zijn deze mensen londer dankbaar voor de ille redding en willen dat rsllag aan deze onbekende I'll ibaarmaken. 2c Inze collega van de ersfoortse Courant treft geen 53 am. „Het door vragensteller igehaalde citaat van het lid ons college drs. A. G. W. lapenk is in de Amersfoortse rant van 11 maart gstleden op zichzelf juist frgegeven." Maar: „De iterliggende intenties van de naakte opmerking zijn in het pfl£

Leusder Krant | 1982 | | pagina 9