nr Ambtenarenbonden in geweer tegen 5 mei-besluit college linister BZ kan l&W-besluit ingedaan maken Broedende zwaan Van Thijn vraagt college besluit te heroverwegen Volgende fase structuurplan gaat ruim twee ton kosten Haltebordjes voor nieuwe VAD-buslijn J L College wil procedure vooraetten BDU 3EEN VRIJAF AMBTENAREN Vandaag in de Leusder Krant Laatste nieuws: Leusder Krant; •ir n Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden Geen krant ontvangen? "fotokopie"' nodig? DONDERDAG 29 APRIL 1982 13e JAARGANG NO. 109 S O O A Verantwoordelijk redakteurk BERT VOS Redaktie nn administratie Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495. b.g.g. (03420) 16141 Telex d.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement 14,05 per kwartaal. Uitgave BDU. 9.V (Van onze verslaggevers) LEUSDEN - De ambtena renbonden ABVA/KABO en NBvGA zullen aktie onderne men tegen het besluit van B. en W. om de gemeenteambte naren op 5 mei, Bevrijdings- g, geen extra verlofdag te geven. Als het college vast houdt aan zijn besluit zal de Nederlandse Bond van Ge meente-Ambtenaren aan Ge deputeerde Staten en de mi nister van Binnenlandse Za kken verzoeken toepassing te .geven aan artikel 126 van de Ambtenarenwet, te weten schorsing en vernietiging van het besluit. ABVA/KABO bekijkt of er mogelijkheden zijn om een kort geding tegen B. en W. aan te spannen met als inzet het inmiddels be roemde 5 mei-besluit. Het Tweede-Kamerlid S. Patijn (PvdA) zal vandaag tij dens het vragenuurtje in de Kamer de kwestie Leusden aanstippen. De NBvGA heelt het college een briet geschreven waarin de bond zijn verbazing uitspreekt over de wijze waarop zij kennis heeft geno men van het principe-besluit van (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEUSDEN - De minister van Binnenlandse Zaken kan in principe het besluit van B&W om de ge meenteambtenaren in Leusden op 5 mei geen vrij te geven ongedaan maken. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie desgevraagd laten weten. Hij kon niet zeggen of de minister overweegt het be sluit te schorsen, omdat het departement eerst nog enke le nadere informaties van het college van B&W wil heb ben. Met name gaat het om de letterlijke tekst van het betreffende B&W-besluit. Verder wil Binnenlandse Za ken ook nog de vergadering van het Georganiseerd Overleg afwachten, dat ko mende maandag 3 mei bij een komt. Dit overleg, waar in onder meer vakbondsver tegenwoordigers van ge meenteambtenaren zitting hebben, zou eerst afgelopen maandag hebben vergaderd. Maar door de afwezigheid van enkele leden kon de ver gadering toen geen door gang vinden. ,,Als de minis ter het nodig acht om in te grijpen zal het in ieder geval kort dag voor hem worden. Volgende week is het im mers al 5 mei," aldus de woordvoerder van het minis terie van Binnenlandse Za ken. BEZUINIGEN De gemeenteambtenaren in Leusden krijgen zoals bekend op 5 mei, Bevrijdingsdag, geen extra verlofdag. Dit in tegen stelling tot hun collega's bij het rijk, provincie en andere ge meenten Voor zover bekend werken op 5 mei alleen de ambtenaren in deze gemeen te. Het college van B&W vindt namelijk, dat in deze tijd van bezuinigen het niet verant woord is de kosten van een ex tra dag, die geschat worden op 50.000 a 60.000 gulden, ten laste van de gemeentebegro ting te laten komen Met dit unieke besluit hebben B&W geen gevolg gegeven aan het verzoek van de minister van Binnenlandse Zaken om ook aan gemeenteambtenaren op 5 mei vrij te geven De rijks ambtenaren hebben zonder meer vrijaf op die dag. 5 mei is volgens een besluit van de mi nisterraad ,.de dag waarop jaarlijks de bevrijding van het koninkrijk in 1945 van de Duit se en Japanse bezetter wordt herdacht en gevierd Onaftunkelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden BDU Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 37 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,20 per regel (40 cent per mm). Losse nummers: 75 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14 00 tot 17.00 uur 9+opend. Zaterdags gesloten. het college de ambtenaren op 5 mei geen vrije dag te verlenen, na melijk via de pers De bond zal een voorstel terzake en een eventueel voorstel van het college van 5 mei een verplichte snipperdag te ma ken afwijzen. Volgens de NBvGA heeft het voornemen van het colle ge rechtsongelijkheid tot gevolg De bond vindt de Leusdense ge meenteambtenaren recht hebben op een gelijke behandeling met hun collega's elders in het land Ook wijst de NBvGA op het karakter van de 5e mei waarbij een vrije dag voor de ambtenaren past. De geplande vergadering van het georganiseerd overleg afgelo pen maandag kon niet doorgaan vanwege de afwezigheid van de raadsvertegenwoordiging. Een nieuwe vergadering is vastgesteld op maandag 3 mei a.s. De NBvGA stelt dat het overleg nu flink is be last door allerlei mededelingen over deze zaak in de pers. De bond geeft het college in overweging het advies van de minister van Binnen landse Zaken alsnog te volgen, te meer daar over deze zaak ook overeenstemming is bereikt in het Centraal Orgaan, het overlegplat form van gemeentelijke werkge vers en werknemers. JURISPRUDENTIE De Heer P. de Vos van de NBvGA wijst er op dat de minister van Binnenlandse Zaken per circu laire de gemeentes heeft aanbevo len om de ambtenaren op 5 mei vrijaf te geven, net zoals dat het geval is voor Rijksambtenaren Volgens De Vos is het op z'n minst gebruikelijk dat gemeentes een dergelijke circulaire uitvoeren, waarbij hij verwijst naar de ambte narenwet Bovendien wijst De Vos op jurisprudentie, die vorig jaar zou zijn ontstaan Toen weken sommi ge gemeentes af van hetgeen de minister per circulaire had aange kondigd ten aanzien van de salaris sen voor de ambtenaren Daarop heeft de minister ingegrepen door de raads- of collegebesluiten in de betreffende gemeenten te vernieti gen De vakbondswoordvoerder verwacht overigens niet dat de mi nister daar tussen 3 mei - waarop het Georganiseerd Overleg plaats vindt - en 5 mei toe zal overgaan De Leusdense ambtenaren zullen dus 5 mei wel moeten werken, maar de NBvGA wil de zaak daarna uitvechten en bereiken dat de amb tenaren hier een compensatiedag krijgen. Volgens De Vos zijn de vakbon den zeker niet van plan om op 3 mei voor te stellen van Bevrijdingsdag een verplichte snipperdag te ma ken Het college heeft laten weten, dat als de bonden daarop zouden aandringen, het gemeentebestuur daartoe onmiddellijk bereid is .He lemaal te dol", noemt De Vos die suggestie, die inhoudt dat de amb tenaren dus zelf hun vrije dag zou den moeten betalen De NBvGA telt in totaal 14 000 Commentaren pag. 3 Vredesplatform aktief pag 3 Oudste winkel sluit Bieb ontevreden pag Leusdenaar promoveert Exposities pag 5 5 pag 7 pag. 7 Doktersdiensl: 033-944600 (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De bewoners van de Valkenhoeve met de tuintjes aan de vijver hebben het van nabij kunnen volgen. De afgelopen weken heeft een zwanenpaar in de vijver langs de Smous- steeg een nest gebouwd. Tussen Akkerhoeve en Zwanenburg, vlak tegen de Burg. Van der Postlaan aan. Een tijdje lang zit nu al de ene helft van het paar te broeden, terwijl de ander in de lange vijverpartij langs de steeg op zoek gaat naar voedsel. Een zeer fraai gezicht, waarbij te hopen valt dat iedereen de broedende zwaan en straks haar kroost ongemoeid zal laten LEUSDEN - Naar ons vanochtend bekend werd, heeft drs. E. van Thijn, minister van Binnenlandse Zaken, gisteren een brief geschreven aan het college van B. en W. van Leusden. In zijn brief dringt de minister er bij het college op aan om het besluit, om de ambtenaren op 5 mei geen vrij te geven, in heroverweging te nemen. De minister wil dat ook de Leusden se ambtenaren volgende week woensdag vrij hebben, net als hun collega's bij rijk, provincie en andere gemeentes. Dat is ook de strekking van het antwoord, dat Van Thijn heeft gegeven op de vraag van zijn partijgenoot het Tweede Kamerlid Schelto Patijn. Tijdens het vandaag gehouden vra genuurtje in de Tweede Kamer stelde Patijn de situatie rond de vijfde mei aan de orde en noemde daarbij Leusden als voorbeld. leden Van de Leusdense ambte naren zijn er 32 bij deze bond as gesloten. GESCHROKKEN Henk van Beek van de ambtena renbond ABVA KABO zei gisteren desgevraagd geschrokken te zijn" van het besluit van B en W ,.Er is het college niks gelegen aan de belangen van de ambtenaren die sowieso al worden uitgemolken en minder verlofdagen hebben dan andere werknemers. B en W van Leusden pakken een extraatje van hun ambtenaren af", aldus vak bondsman Henk van Beek in een reactie Van de ambtenarenbond CFO (Christelijke Federatie Overheids personeel) hebben we geen reac tie TWEEDE KAMER Het PvdA-Tweede-Kamerlid Schelto Patijn stelt tijdens het vragenuurtje in de Kamer van daag de situatie rond Bevrij dingsdag aan de orde. Patijn zegt zich zorgen te maken over die situatie, die hij als „half slachtig" typeert. Desgevraagd zegt Patijn, dat hij de kwestie in i zijn algemeenheid aan de orde zal stellen en daarbij waarschijn lijk de uitzonderingspositie, die Leusden inneemt, als voorbeeld zal aanhalen. Patijn: „Ik zal mi nister Van Thijn, die vandaag de heer Van Agt vervangt, vragen of ook hij zich geen zorgen maakt over de lappendeken van wel-en- niet-vrij-zijn, zoals die nu is ont staan. Als daar voor de aan staande vijfde mei geen duide lijkheid over te krijgen is, dan zal ik er op aandringen dat dat voor de komende jaren goed geregeld wordt," aldus het Kamerlid. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het college van B. en W. stelt de gemeenteraad voor om de opstelling van het structuurplan ook na de vast stelling van de keuzenota voort te zetten. Voor de volgende fase, waarin de vanavond vast te stel len keuzenota wordt omgezet in een ontwerp-structuurplan, is een bedrag van iets meer dan twee ton nodig. Zoals bekend, vraagt een deel van de raadsle den zich sterk af of het nog wel nodig is om dat bedrag uit te ge ven. Vertegenwoordigers van verschillende raadsfracties heb ben de afgelopen maanden meer dan eens laten blijken, dat het wat hen betreft bij de vaststelling van de keuzenota zou kunnen blij ven. De vijfde fase van het struc tuurplan komt volgende week donderdag aan de orde in de ver gadering van de raadscommis sie Openbare Werken en Ruimte lijke Ordening. In het voorstel qeeft het college aan. wat er in de vijfde iase van de structuurplanprocedure nog moet gebeuren: ,.De in de volgende fase te verrichten werkzaamheden zul len er voornamelijk op gericht zijn om het plan te maken tot een prak tisch hanteerbaar werkboek voor het gemeentelijk ruimtelijk beleid Daarnaast dient het plan een zoda nige vorm te krijgen dat het voldoet aan de voorschriften van de Wet en het Besluit op de Ruimtelijke Orde ning. Deze vorm is tevens nodig voor de behandeling door de Pro vinciale Planologische Commissie (PPC) De volgende fase strekt zich uit van de vaststeling van de keuzeno ta tot aan het moment waarop het plan ter visie gelegd kan worden Het college somt de navolgende concreet te verrichten werkzaam heden op - de opstelling van een vooront werp; - informatie aan en overleg met het OML, de bevolking, de raadscommissie en de overleg partners op provinciaal nivo, - de aanpassing van het vooront werp naar aanleiding van dit overleg; - de aanbieding aan de Provincia le Planologische Commissie; - de verwerking van het commen taar van deze commissie en het gereedmaken van het ontwerp plan voor de ter visielegging Burgemeester en wethouders verwachten dat het voorontwerp van het structuurplan voor medio augustus gereed kan zijn voor ver zending Dan is een periode van acht maanden nodig voor het eer der genoemde vooroverleg, de be handeling door de PPC en de aan passing van het plan, voor zover nodig. April volgens jaar kan het ontwerpstructuurplan dan ter visie worden gelegd Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel nr 03420-16141. Rozendaallaan 9 Leusden-C. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN- Een medewerker van de busonderneming VAD is gisteren begonnen met het ophangen van de haltebordjes in Leusden voor de tweede voorstadlijn tussen Amersfoort en Leusden. Met ingang van zon dag 23 mei krijgt Leusden-centrum er zoals bekend een busroute bij die het zuidelijk en oostelijk deel van centrum met Amersfoort gaat verbinden De lijn (118) zal naast lijn 106 gaan bestaan die het noordelijk en westelijk deel van Leusden-centrum bestrijkt. De nieuwe buslijn zal vanaf 23 mei onder meer gaan via de nog in aanbouw zijnde wijken Zwanenburg, Munnikhove en Bosveld. De halte bordjes zullen daar pas een paar dagen voor het ingaan van de nieuwe regeling worden geplaatst 1

Leusder Krant | 1982 | | pagina 1