O Vredesplatform houdt discussie-avond en biedt gemeenteraad petitie aan Werkgroep R0 van CML kiest voor plan met de meeste huizen „Leusden wil geen kernwapens" Commissie ruimtelijke ordening Inschrijving autocross BOERDERIJ 'T CLAEVERENBLAD Vrouwen praten over oorlog Een kattebelletje of een fijn gedrukt kaartje? DE LEUSDER KRANT Commentaren Meningen DONDERDAG 29 APRIL 1982 plaatselijk nieuws VAN EEN ONZER VERSLAG- iEVERS) LEUSDEN Onder het motto „Leusden wil geen (ernwapens" organiseert het /redesplatform Leusden de tomende tijd verschillende iktiviteiten. Op donderdag- ivond 13 mei wordt een dis- jussieavond georganiseerd, waaraan naast plaatselijke jolitlci onder meer ook de loormalige KMA-direkteur ll.H. von Meyenfeldt zal jeelnemen. Verder zal, aan le vooravond van de ge meenteraadsverkiezingen, lan de gemeenteraad op don- Ierdag 27 mei een petitie «orden aangeboden. Vanaf lil moment is eenieder in de lelegenheid om die petitie, waarin het gemeentebestuur rordt gevraagd in ieder geval gp Leusdens grondgebied leen kernwapens toe te laten, e tekenen. Het Vredesplatform Leusden ïaakt zich tot spreekbuis van de tol in Leusden, diezich ernstig orgen maken overdeaanwezig- leid van kernwapens in de we id. Om aan die verontrusting iling te geven worden bovenge- oemde aktiviteiten georgani- jlnafhankelijk nieuwsblad oor de gemeente Leusden. [erschijnt elke dinsdag en mderdag. I Verantwoordelijke I redaktie: Bert Vos IMarnix Kreijns (pl. verv.) ■Redaktie: |Bertien'Engelkens Caspar van Loo. I Inlevering kopij en ad- Ivertenties: Ivoor het dinsdagnum- |mer tot uiterlijk ,maan- idagmiddag 12.00 uur, |voor het donderdag- Inummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 ■uur. Redaktetie en admini stratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, JLeusden-Centrum. Op fverkdagen geopend van 109.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. ibonnementsgeld: 54,20 per jaar; 27,60 '™||per half jaar; 14,05 per jllcwartaal. II Klachten bezorging: lis abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvan- jen. Is dat niet het geval, leem dan kontakt op net onze hoofdagent be zorging (dinsdag en don derdag tussen 18.30 en [19.30 uur), tel. 033- 940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen net onze inspekteur be- torging, overdag 03420- 116141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde fo lio's kunt u nabestellen [jmet uitzondering van archief- en historische [toto's), bij vooruitbeta ling van 5,- per exem plaar (formaat 13 x 18 op giro: 871441 In.v BDU b.v. te Barne- "ald, met duidelijke ver- Helding van gewenste oio, aantal, nummer fan krant, pagina waar- PP de foto werd ge plaatst. U kunt ook kon- ant betalen op ons kan oor, Rozendaallaan 9, leusden/Centrum, vogeveer drie tot vier Peken na betaling ont- fengt u de gewenste fo- 'S thuis. ILEUSDER KRANT is een l®ve van de BDU-kranten- pbinatlo te Barneveld. seerd. Het Vredesplatform is een plaatselijk samenwerkingsver band van PvdA, D'66, PPR, PSP, Rooie Vrouwen, Vrouwenkafé, MOV/Pax Christi, Vrouwen voor Vrede/Vrouwen tegen kernwa pens en het IKV De op 13 mei in de Hakhorst (Waarden 25a) te organiseren discussieavond staat onder lei ding van de Leusdense kernfysi cus dr. Eric-Jan Tuininga Pro minente deelnemers aan de dis- kussie zijn Von Meyenfeldt en de Vleutense huisarts mevrouw E. Graafstal-Paasche, die lid is van de Nederlandsche vereniging voor medische polemologie BESLUITEN In de petitie vraagt het Vredes platform de gemeenteraad die overigens eerder in meerderheid te kennen heeft gegeven zich niet over het stationeren van kernwapens op Leusdens grond gebied te willen uitlaten de navolgende besluiten te nemen: a De Raad van de gemeente Leusden verklaart haar grondge bied tot kernwapenvrije zone Dit betekent, dat zij zich te allen tijde met alle haar ten dienste staande middelen zal inzetten om plaat sing van kernwapens op en ver voer van deze wapens over haar grondgebied te voorkomen De Raad beschouwt dit als een stap in de richting van een kernwa- penvrij Europa, waarbij de mili taire machtsblokken Navo en Warschaupact worden afge bouwd. b. De Raad verzoekt het Colle ge van B en W zich te bezinnen op verdere initiatieven voor een plaatselijk vredesbeleid met be trekking tot vredesonderwijs, vredesvoorlichting en andere middelen die dienstig zijn om bewustwording bij de bevolking van vredesvragen te stimuleren en hierover voorstellen aan de Raad te doen, waarbij ook finan ciële consequenties worden aan gegeven c. De Raad draagt het College van B en W op aan de gemeente raad van Soest de ongerustheid onder de bevolking van Leusden over de eventuele aanwezigheid van kernwapens op de vliegbasis Soesterberg kenbaar te maken en te verzoeken, indien zulks het geval is, stappen te ondernemen die kunnen leiden tot verwijde ring van deze wapens d. De Raad geeft opdracht aan het College van B en W de in houd van deze motie ter kennis te brengen van alle gemeenteraden in Nederland, Provinciale Staten van Utrecht, de leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal en de ministers van Defen sie, Buitenlandse en Binnen landse Zaken, hierbij aan alle geadresseerden mee te delen de overwegingen en genomen be sluiten te beschouwen als een bijdrage aan een demokratisch te ontwikkelen vredes- en veilig heidsbeleid, aan de gemeentera den daarom tevens te verzoeken een motie van overeenkomstige strekking in behandeling te ne men De petitie van bovengenoem de strekking wordt de gemeente raad op donderdag 27 mei om 19.15 uur, voorafgaand aan de maandelijkse raadsvergadering, aangeboden. Wie het met de in houd van de petitie, die via een informatiekrant huis-aan-huis in Leusden is verspreid, eens is. kan de petitie op de volgende adressen ondertekenen LEUSDEN-CENTRUM Bibliotheek Langenbeek, Ha- mersveldseweg E. van de Erve. Gagelhof 21 B. van Empel, Asschatterweg 29 R Reems, Princenhoflaan 27 M. Holwerda, Dashorst 28 H Wesseling, Korenschoof 16 A. de Koning, Lamoen 6 L Kooistra, Hertenhoeve 9 J. Warns, Geulwijk 3 A. van Akkeren, Bohemen 11 T Pruissen. Albast 19 T. Janssen, Karper 9 STOUTENBURG J. Brandsma. Horsterweg 15 ACHTERVELD LEUSDEN-ZUID W. Verbart, Koningin Emmalaan 17 M Koch, Koningin Julianaweg 14 Inmiddels heeft het Gere formeerd Politiek Verbond Leusden het Vredesplatform laten weten voor de forum avond geen vertegenwoordi ger te zullen leveren. Van de motivatie van het GPV, zoals die werd toegezonden aan het Vredesplatform, ontving de Leusder Krant een af schrift. Zie daarvoor de ru briek „Ingezonden". (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De werkgroep Ruimtelijke Ordening van het CML heeft haar voorkeur uit gesproken voor het plan van de firma Schoonderbeek voor de restauratie van boer derij 't Claeverenblad en de bouw van 24 huizen er om heen. De werkgroep had ook plannen mogen zien van pro jectontwikkelaar Drachten en Stichting Bouwteam Leus den, die uitgaan van 12 wo ningen. De leden van de werkgroep hebben gekozen voor het plan van Schoonder beek, omdat daarin de kosten per woning veel lager zijn. De prijzen variëren in de plan- omzet tussen de 125.000 en 155.000 gulden. In de plan nen van de drie firma's wordt nog niet nader ingegaan op de restauratie van de monu mentale boerderij aan de Ha- mersveldseweg. Wanneer de gemeenteraad uiteindelijk één van de plannen heeft ge kozen zal pas een restaura tieplan voor 't Claeverenblad worden gemaakt. De grondige opknapbeurt voor de bouwvallige boerderij en de De uil de 17e eeuw daterende boerderij 'I Claeverenblad aan de Hamersveldseweg. bouw van woningen er om heen is het gevolg van een besluit dat de gemeenteraad vorig jaar november nam. Destijds ging de raad op ini- Sommigen schrijven vlug even een briefje om te melden, dat er gezinsuitbreiding heeft plaats gevonden Dat is natuurlijk óók een manier Toch gaat er niets hoven een fijn gedrukt kaartje, uitgezocht naar uw smaak Uit de grote collectie 1982 hebt u enorm vee! keuze. En wat de tekst betreft: wij zorgen snel en accuraat, dat er op komt te staan wat u wenst. In hand- of machineletter Vandaag besteld, morgen klaar als het om snelheid èn kwaliteit gaat Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum Op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Telefoon: 033-941495. tiatief van met name de CDA-frac- tie akkoord met het instellen van een onderzoek naar de mogelijk heid om de uit de 17e eeuw stam mende boerderij te behouden Daarbij is uitgegaan van verdeling van de grond rond 't Claeverenblad voor woningbouw. De opbrengst van de kavels wordt na aftrek van de kosten van het bouwrijpmaken beschikbaar gesteld aan de restau ratie voor de monumentale boerde rij Deze zal worden verkocht voor de symbolische prijs van één gul den Bij de dan verplichte restaura tie moeten wei oe richtlijnen van Monumentenzorg aangehouden worden. Bij de vergadering van de werk groep RO van het Comité Milieu zorg Leusden zaten op de publieke tribune vertegenwoordigers van de oudheidkundige vereniging Flehite en de Vrienden van de Leusder Marke. Zij lieten overduidelijk blij ken voor het plan van Stichting Bouwteam Leusden te zijn, dat de huizen veel meer in de stijl van de boerderij heeft ontworpen Volgende week zal, zoals het er nu naar uitziet, de raadscommissie Openbare werken en Ruimtelijke Ordening de drie bouwplannen gaan behandelen Vermoedelijk komt het voorstel over "t Claeveren blad dan in de raadsvergadering van volgende maand LEUSDEN - In het vrouwenka fé wordt maandagavond 3 mei een thema-avond gehouden over „vrouwen en oorlog ofwel: wat hebben wij daar nou mee te maken?" Deze avond is bedoeld om de mogelijkheden te bekijken waarop vrouwen bij kunnen dra gen aan de vrede. Deze avond begint om half ne gen. HORSTERWEG- VOORRANGSWEG Steeds meer wordt in onze Nederlandse samenleving aandacht geschonken aan het terugdringen van de snelheden, die automobilis ten zich in het algemeen me nen te kunnen permitteren. Kreten met „50 KM is de be bouwde kom teveel" zijn al bijna gemeengoed gewor den. Voorrangswegen worden met een steeds gro tere terughoudendheid aan gewezen. Zo niet in Leus den. Daar blijft men nog steeds de achterhaalde ge dachte huldigen, dat auto's waar dan ook voorrang moe ten krijgen, snel moeten kunnen rijden om toch maar zo vlug mogelijk Leusden binnen te kunnen komen of te kunnen verlaten. Dat daar mee de veiligheid in het alge meen allerminst is gediend, staat blijkbaar niet ter dis- kussie. Wethouder Wage naar heeft - en dat weten we allemaal - uitgesproken ideeën over verkeer en ver- keers-strukturen. Hij steekt dat zelden onder de stoelen of banken van de door hem geleide commissie- en werk groepvergaderingen, maar blijkbaar krijgt hij nog steeds te weinig tegengas om die opmerkelijke ideeën wat tot de juiste proporties terug te brengen. Neem nou zijn idee op de Horsterweg tot voorrangsweg te promo veren. Een onzalige en onlo gische gedachtengang ligt hieraan ten grondslag. De snelheid van de automobi listen zal toenemen, omdat het fietspad is aangelegd. En omdat er maar liefst drie zij wegen zijn, is voor voor rangsregeling noodzakelijk geworden. Nu zijn die zijwe gen eigenlijk van tamelijk ondergeschikt belang met relatief weinig verkeer, maar een kniesoor die daar over valt. Het gaat om het princi pe nietwaar? De Zwarteweg, de Engweg en de Schammersteeg, drie agrarische „uitritten". Het is natuurlijk erg aardig van wethouder Wagenaar, dat hij zijn collega Gijs van Wou denberg, de enige bewoner van de Schammersteeg. wil beschermen tegen het woeste auto-geweld door hem te verbieden géén voor rang te geven, het blijft alle maal natuurlijk lulkoek. Het enige resultaat zal straks zijn, dat de geachte automo bilisten ver boven de tachtig kilometer per uur over de Horsterweg gaan razen, voor zover dat nu al niet het geval is en met een nauwe lijks getemperde snelheid ook even „en passant" Stou- tenburg nemen. We hebben maar één oplossing om de wethouderlijke snelheids maniak wat in te tomen: la ten de Stoutenburgse boe ren straks hun „vee-over- steek-lichten" maar rustig op rood staan. Daar rijden de automobilisten toch wel doorheen, maar misschien schrikken ze eventjes en dat scheelt altijd een kilometer of tien. Tenzij de raad onze geachte wethouder eindelijk gaat vertellen, dat ie het niet te gek moet maken. VERKEERSLICHTEN Voorrangswegen en ver keerslichten. Twee stok paardjes van onze wethou der van Verkeerszaken, zo dat we meteen maar even tjes doorgaan. De wethou der wil en heeft daartoe DHV opdracht gegeven een ge lijkluidend rapport te schrij ven, slechts drie verkeers lichten „de hele dag laten werken, de rest mag buiten het spitsuur knipperen. Dan kunnen die automobilisten tenminste niet meer bekeurd worden voor het door rood licht rijden. Nu is dat „hele dag" zelfs nog tamelijk eufe mistisch uitgedrukt, want dat is maar van zeven uur 's morgens tot zeven uur 's avonds, enkele uitzonderin gen daargelaten. Gezien de onderzoeken, die hebben uitgewezen, dat 24 uur lang werking van de verkeerslich ten de grootst mogelijke vei ligheid oplevert, lijkt het lo gischer om dat als voorstel te lanceren. Zo niet in Leus den. Hoewel in het Verkeers plan toch duidelijk gekozen wordt voor de belangen van het langzame verkeer, moe ten we toch konkluderen, dat dit prachtige plan ook maar een stapeltje papier is. Een zwak afgietsel van wat het had moeten worden, om met de eigen woorden van de wethouder te spreken. Want waarom zou je de verkeerslichten op het kruis punt Noorderinslag - Burge meester van der Postweg (Centrumweg) richting Ha mershof laten werken? Win kelende wandelaars en fiet sers moeten maar zien hoe ze de overkant bereiken, nietwaar? En waarom zou je de verkeerslichten op het kruispunt Hamersveldse- weg-Noorderinslag richting bibliotheek moeten laten werken? Bezoekers voor de Hamershof en de bibliotheek die per voet of fiets zijn, moeten zich ook daar maar zien te redden. Hadden ze maar met de auto moeten gaan. Over de kinderen die van deze kruispunten ge bruik maken buiten spitsu ren hoeven we eigenlijk niet te praten. En zeg nou niet dat het au toverkeer op de Noorderin slag buiten de spitsuren mi nimaal is, want dan zou je toch eens op zo n tijdstip de fiets moeten pakken of een wandelingetje moeten ma ken. De verkeerslichten die wél blijven werken, doen dat ten gunste van het autover keer: het zijn kruisende doorgaande wegen, belang rijke ontsluitingswegen. Kortom: het voorstel van b. en w. is een onzalig voorstel. Niet gebaseerd op landelijke onderzoeken. Alleen maar op het „verkeers-gevoel" van onze wethouder. En we weten zo langzamerhand al lemaal wel wat dat betekent. Je vraagt je zo langzamer hand af waar onze plaatselij ke verkeersgroepen zijn. Waar blijft de ENFB? Hoe zit het met Veilig Verkeer Ne derland? En bestaat „Veilig Over" nog wel? De winterslaap heeft nou echt wel lang genoeg ge duurd Bert Vos. VERTEKEND BEELD Maandagavond heeft de werkgroep Ruimtelijke Or dening van het Leusdense inspraakorgaan CML zijn mening mogen geven over de woningbouwplannen rond de vervallen histori sche boerderij 't Claeveren blad. Drie bouwondernemin gen hadden op uitnodiging van het gemeentebestuur een plannetje ingediend en de CML-ers mochten zeggen wat ze het mooiste vonden. Zoals u elders in deze krant kunt lezen werd gekozen voor het ontwerp, waarin rond de boerderij 24 huizen gebouwd gaan worden. Ver volgens gaat straks de ge meenteraad. gehoord heb bende Het Volk, een beslis sing nemen. Dat lijkt een mooie proce dure, maar helaas steken er enige addertjes onder het gras. In de eerste plaats is dat het ontwerp met de 24 woningen, dat werd inge- aiend door het bouwbedrijf Schoonderbeek. Met dat plan wijkt Schoonderbeek af van één van de expliciet door het gemeentebestuur gestelde randvoorwaarden, namelijk dat er om de straks te restaureren boerderij twaalf woningen gebouwd zullen worden. Nu is het op zich de verant woordelijkheid van Schoon derbeek en zijn architect om van een randvoorwaarde af te wijken. Maar het wordt wat ingewikkeld, wanneer de in- spraakgroep voor dat plan kiest, uitgerekend vanwege de lagere kosten per woning, die konden worden bereikt door zich niet aan de op dracht te houden. Nogal wie des dat 24 woningen in plaats van 12 op dezelfde hoeveelheid grond per stuk goedkoper worden. Maar als de andere twee ondernemin gen - Projektontwikkelings- buro Drachten en Stichting Bouwteam Leusden - ook de gelegenheid hadden gekre gen om een plan met 24 wo ningen te maken, dan waren hun kosten per woning ook lager uitgekomen. Nu is dus een vertekend beeld ont staan. CML/RO heeft op on eigenlijke gronden een voor keur uitgesproken, want de drie plannen waren op deze manier niet vergelijkbaar. Die situatie had voorko men kunnen worden, als de plannen niet zo plompverlo ren in de inspraak waren ge gooid. Het college van B. en W. had eerst moet beslissen of het plan van Schoonder beek, ondanks het afwijken van de randvoorwaarden, mee kon dingen. Als dat het geval zou zijn geweest, had den ook de andere bedrijven de mogelijkheid moeten krij gen om een plan met bijvoor beeld 24 woningen uit te re kenen. Had het college het plan van Schoonderbeek van de hand gewezen, dan hoefde er uiteraard niet op te worden ingesproken. Want stel je nu eens voor, dat het gemeentebestuur alsnog het plan-Schoonderbeek af wijst, omdat het niet aan een randvoorwaarde voldoet, dan is de inspraak door het CML helemaal een farce ge weest. Helaas is het bovenstaan de niet het enige bezwaar dat wij hebben tegen de gang van zaken. Van de inspraak werkgroep maken onder an dere deel uit de heren Smit en Baars. Eerstgenoemde is architect en de ontwerper van het Schoonderbeek- plan. Laatstgenoemde is handelaar in woningen en was eveneens betrokken bij de totstandkoming van het Schoonderbeekplan. Zeer waarschijnlijk zal Baars de woningen verkopen, als het tot uitvoering van het plan komt. Zijn dat nu mensen, die na mens de bevolking een keu ze uit de drie voorliggende plannen moeten doen? Nee, integendeel. Wie zo nauw betrokken is bij een plan en dergelijke zakelijke of per soonlijke belangen er bij heeft, moet zich ook niet nog eens als inspreker gaan op werpen. Nu hield Smit maan dagavond wijselijk zijn mond, maar Baars schroom de niet om zijn voorkeur voor het plan-Schoonder beek uit te spreken en daar bij nota bene de nadruk te leggen op de prijs van de wo ningen. We hebben er al eerder op gewezen, dat de werkgroep RO van het CML zich eens duchtig op haar samenstel ling moet bezinnen. Dat is nodig, omdat haar geloof waardigheid in het geding is en daarmee de kwaliteit van de inspraak. De gang van za ken rond dit plan-Claeveren- blad bewijst dat eens te meer. M. K. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De raadscommis sie Openbare Werken en Ruimte lijke Ordening (OWRO) komt aanstaande donderdag (6 mei) voor de maandelijkse vergade ring bijeen. Onder voorzitter schap van burgemeester mr. J. W. M. Rademaker - wethouder Jan Wagenaar is afwezig - be handelen de commissieleden vanaf 20.00 uur onderstaande agenda. De vergadering wordt gehouden in het gemeentelijk voorlichtingscentrum, Zwarte weg 16. De agenda 1. Opening. 2 Inventarisatie vragenstellers/ woordvoerders 3 Verslag van 6 april 1982 4 Mededelingen - Verkoop grond in Munnik- hove-Bosveld - Brief bewoners Doornse- weg. 5. Stand van zaken Claeveren- blad-Wildenburg 6 Krediet fase 5 structuurplan. 7 Vaststelling ontwerp-bestem- mingsplan Tennishal (plan ter inzage) 8 Voorbereidingsbesluit herzie ning bestemmingsplan de Vor, Achterveld 9 Vaststelling 4e wijziging van de bouwverordening 10 Restauratie van- en woning bouw rond 't Claeverenblad. 11Aankoop Hamersveldseweg 105 van J. Th de Groot 12. Rondvraag 13 Sluiting LEUSDEN - De Oranjevereni ging Leusden organiseert op maandag 31 mei. tweede Pink sterdag weer een autocross. De inschrijving staat open voor de genen die 18 jaar en ouder zijn. Wie nog geen 21 jaar is. moet echter wel een bewijs van ouders of voogd meebrengen De inschrij ving vindt plaats op vrijdag 7 mei van 19.30 tot 21.00 uur in De Til, Hamersveldseweg Het inschrijf geld bedraagt tien gulden. Men kan zich ook opgeven bij de familie Schoonderbeek, telefoon 03425- 1271

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3