ietspad Horsterweg wordt 29 mei in gebruik genomen Bieb ontevreden met bezuiniging op begroting '82 'oensdag start Tiroler reek op Biezenkamp Opening Tiroler Week gaat niet door Door komst Hamershof liep omzet helft terug Oudste winkel van Leusden gaat definitief dicht Huisartsen waarschuwe! voor roodvonk Icusder krant VOORSTEL VANAVOND IN RAAD IP 4 MEI HEKWERK BIELZEN PALEN GAAS DRAAD PUNTDRAAD AFRASTERINGS MATERIAAL DEKMANTEL Tennisbanen wel koop De nieuwe zomercollectie is weer binnen. Hartelijke groeten DONDERDAG 29 APRIL 1982 plaatselijk nieuws Het tietspad langs de Horsterweg wordt al druk gebruikt. ian een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het fietspad langs de Horsterweg wordt op zaterdag 29 mei officiéél m gebruik genomen. )atzal met enige plechtigheden gebeuren, waarbij fietsen uiteraard een belangrijk onderdeel vormt. In de terkgroep Verkeer nodigde wethouder Jan Wagenaar donderdagavond iedereen uit om die zaterdag met ets de officiële opening van het fietspad mee te maken. De wethouder komt zelf ook op de fiets; ..alzal ik er we/ een moeten lenen, want ik heb er geen", zo moest de wethouder bekennen. Nadere mededelingen ver de officiële in gebruikname zullen nog volgen. Overigens wordt het fietspad tussen Leusden en Stoutenburg al druk gebruikt. Het is nog niet helemaal laar Binnenkort moet nog een asfaltlaag worden aangebracht. Ingezonden De afdeling Leusden van het Gereformeerd Politiek Verbond heeft het Vredesplatform Leus den laten weten geen vertegen woordiger te zullen leveren voor de discussieavond over kernbe wapening. Onder het motto „Leusden wil geen kernwapens" organiseert het Vredesplatform op donderdag 13 mei aanstaan de een dergelijke avond. De re- daktie van de Leusder Krant ont ving van het sekretariaat van het GPV een afschrift van de brief aan de heer Sleumer van het Vredesplatform. Hieronder de tekst van die brief: Leusden-Centrum. 15 april 1982 Geachte Heer Sleumer. Dat de bewapeningskwestie een zaak van levensbelang is. is naar ons oordeel niet slechts waarschijnlijk, doch is stellig het geval. Helaas houdt met deze konstatering de overeenstem ming tussen u en ons op Immers er zijn heel wat - levensbelangrij ke - zaken te noemen, die iedere burger in principe aangaan, maar die daarmee nog steeds niet thuishoren in vergaderingen van de gemeenteraad U hebt dan ook op geen enkele wijze aangetoond of zelfs aannemelijk gemaakt dat de gemeenteraad in dezen een taak heeft. U zult daar naar onze stellige mening ook niet in kunnen slagen De door u voorgestelde gang van zaken op de discussieavond en het gegeven dat u naast plaat selijke politici ook anti-kernwa pen prominenten van buiten Leusden uitnodigt maakt duide lijk dat u een voorlichtings- en discussieavond over kernwa pens wil beleggen en dat doet onder de dekmantel van ge meentepolitiek. Uiteraard is het uw goed recht een discussieavond te beleggen over dit onderwerp Bij talrijke gelegenheden hebben ook wij aan dergelijke discussies ons steentje bijgedragen. Te uwer in formatie doen wij u hierbij een boekje toekomen waarin ons - genuanceerde - standpunt om trent de kernwapens is verwoord Voor alle duidelijkheid merken wij daarbij nog graag eens op dat wij de - ook duur u bepleitte - eenzijdigheid aanzienlijk riskan ter achten dan het - zeker hache lijke - 'evenwicht' Afgezien van die. in onze ogen. levensgevaarlijke eenzijdigheid, menen wij dat u ten onrechte bij dit probleem, waarbij wel iedere burger maar niet de gemeente- raad als zodanig een taak heeft Zoals u bekend zal zijn leveren I wij naar vermogen en met j enthousiasme onze bijdrage aan het besturen van onze gemeente. waarbij het belang van de ge meente in zijn totaliteit en dat van j de individuele burgers onszwaar weegt. van de door u - in dit geval - voorgestane vermenging van ta ken en verantwoordelijkheden van gemeente, provincie en rijk zijn wij echter een overtuigd te genstander De discussie die u wenst te voeren bestaat feitelijk uit twee afzonderlijke discussies die los van elkaar staan. Een zuivere beeld- en oordeelsvorming op deze avond wordt daardoor in sterke mate belemmerd. Om de bovengenoemde rede nen zullen wij geen vertegen woordiger leveren voor de fo rumdiscussie en verzoeken u - wij achten dat een kwestie van zorgvuldigheid - ter vergadering onze motieven mede te delen door dit schrijven voor te lezen. Tenslotte delen wij u mee dat deze brief ook mede namens het bestuur van de SGP verzonden is. Met vriendelijke groeten. A van den Dool. voorzitter kiesvereniging GPV Vanuit de verslaglegging in de Leusder Krant betreffende de gevoerde diskussies in gemeen telijke commissies aangaande de aanleg van tennisbanen zou men de conclusie kunnen trek ken dat de Sportstichting: a. haar besluiten in een sfeer van geheimzinnigheid houdt; b. met een advies „bevriezen aanleg tennisbanen" zou zijn terugge komen op haar eerdere besluit. Als bestuur te zamen met onze Raad van Advies (vertegenwoor diging van de bij onze stichting aangesloten verenigingen) ver gaderen en besluiten we in het openbaar. Als bestuur zelfstan dig, maar in beslotenheid verga derend, zijn onze besluiten óók openbaar en kunnen in het open baar aangehaald, vermeld en ae- bruikt worden, (lenzij het be stuur tot geheimhouding zou be sluiten, hetgeen nog nimmer is gebeurd). Derhalve is bij onze besluitvorming niets dat niet in de openbaarheid uitgedragen zou mogen worden. Dat geldt dus ook voor ons besluit t.a.v. de aanleg van tennisbanen. Ter ver duidelijking: na vooraf kontakt en vooroverleg met de bij onze stichting aangesloten verenigin gen hebben wij op 22 februari 1982 onze prioriteitenlijst vast gesteld. Waarin o.m. onze visie: aanleg 3 tennisbanen bij LTV „Lockhorst" „zeer urgent" (1982), aanleg 2 tennisbanen bij LTV „Leusden"„urgent" (1983), aanleg 4 tennisbanen bij „de In slag" „minder urgent" (1982). Deze prioriteitenlijst is onmid dellijk door ons verzonden aan ..onze" verenigingen en aan hot college van burgemeester en wethouders. Er is daarna voor ons geen enkele reden geweest deze prioriteitenlijst te wijzigen, noch is het zo dat wij er voor zijn om de aanleg van tennisbanen ais het ware te bevriezen en voorlopig niets te doen. Het lijkt ons, na het hiervoor vermelde, voldoende duidelijk dat de Sportstichting niet in ge heimzinnigheid werkt, noch dat onze bestuursbesluiten t.a.v. de aanleg van tennisbanen (in bijv. welke commissievergadering ook) niet genoemd zouden mo gen worden. Terwijl van „voorlo pig bevriezen" wat ons betreft geen sprake is. Namens het bestuur van de „Sportstichting", B.W. Peddemors, voorzitter. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het bestuur van de Stichting Federatieve Biblio theekvoorziening Leusden heeft in een brief aan B. en W. in de gemeenteraad zijn onvrede uit gesproken over het voorstel om te snijden in de begroting van de bibliotheek. Het voorstel van B. en W. wordt vanavond in de raad behandeld. Het bestuur van de stichting schrijft, dat door de nog verdergaande bezuinigings voorstellen aan de ene kant een verlaging van de basisfunctie van het bibliotheekwerk en de dienstverlening zal geven en aan de andere kant een verhoging van de contributie. Verder schrijft het bestuur in zijn brandbrief aan het gemeentebe stuur. dat het zelf al een bezuini ging van 40 000 gulden in de be groting 1982 heeft doorgevoerd en dat het bestuur zich voor een vrij wel onoplosbaar probleem ge plaatst ziet om drastisch te bezuini gen terwijl eenderde van het begro tingsjaar al is verstreken. Voorts laat het stichtingsbestuur weten het jammer te vinden dat in het raads voorstel niet wordt ingegaan op de voorstellen van het bestuur om tot bezuinigingen te komen in de pos ten huur en energiekosten. In de brief staat dat de huur voor de bieb in Leusden-centrum 117 000 gul den bedraagt; de huuropbrengst per vierkante meter is 167 gulden Het bestuur van de Stichting Fe deratieve Bibliotheekvoorziening dringt er derhalve op aan bij B en W. en de gemeenteraad om niet akkoord te gaan met het raads voorstel. Het voorstel dat vanavond aan de orde komt. behelst in feite een forse bezuiniging op de aanschaf van boeken en platen De plannen om te komen tot een collectie au- dio-visuele middelen heeft de bieb zelf laten schieten LEUSOEN - Voor wie het op de lanplakbiljetten en in de leeste- Ijk versierde etalages nog niet leeft gezien; volgende week lordt op de Biezenkamp de Tiro ler week gehouden. Vanaf woensdag 5 mei tot en met zater dag 8 mei zijn er elke dag vanaf twee uur 's middags allerlei festi viteiten, gebaseerd op de ken merkende folkloristische ge woonten en gebruiken van Tirol, (Van de redaktie) LEUSDEN - De officiéle opening van de Tiroler Week van het winkelcentrum De Biezenkamp gaat niet door. De winkeliers van de Biezen kamp hadden voor deze ope ning burgemeester Radema ker in gedachten, maar in verband met de herdenking van de gevallenen op die dag, acht de heer Radema ker het onjuist om op die dag een dergelijke feestweek te openen. Hij weigert ook per tinent - voor zover deze zijn aangevraagd - voor die dag vergunningen af te geven. De winkeliers hebben nu be sloten om het officiële tintje van de opening achterwege te laten. De feestweek gaat nu op 5 mei van start, zonder burgemeester Rademaker en zónder enkele Oostenrijk se burgemeesters, die voor deze Tiroler Feestweek wa ren uitgenodigd. velen door vakanties wel be kend. De feestweek die georga niseerd wordt door het Tiroler Landesreisebüro in samenwer king met alle Biezenkampwinke- liers kent vele aantrekkelijkhe den. Mensen die zich nog nooit op de lange latten waagden, krijgen nu een kans om op een kunst-lang laufbaan het skiën eens voorzichtig te proberen. Voor ski's, stokken en schoenen wordt gezorgd, terwijl een vakbekwame instructeur aan wezig zal zijn Maar er is meer er wordt gejodeld, er is een marke- tentsterin. houtsnijder en een glasslijpster. Natuurlijk ontbreken volksdansgroepen ook niet op het programma. Een aanwezige gast vrouw geeft demonstraties - met proefmogelijkheid - van de be faamde Glühwein. Het klapstuk zal de Tiroler- avond zijn die op donderdag 6 mei om 20.15 uur in de Korf wordt gehouden. Kaarten voor deze avond a 10 gulden zijn bij de Biezenkampwinkeliers ver krijgbaar. De avond brengt een programma in Tiroler sfeer met voor elk wat wils. DEZE WEEK IN DE GEMEENTE LEUSDEN CENTRUM ZUID EN Donderdag 29 april 19.30 uur: Raadsvergadering, raadszaal Woensdag 5 mei 14.00 uur: Start Tiroler week op de Biezenkamp Donderdag 6 mei 20.00 uur: Commissie OW RO. voorlichtings centrum. Zwarteweg 16a Donderdag 6 mei 20.15 uur: Tiro- leravond in De Korf ACHTERVELD Donderdag 29 april 20.00 uur: De Moespot. Soosbijeenkomst Zaterdag 1 mei 20.00 uur: Ge huwdenbal. café Buitenlust Zondag 2 mei 11.30 uur: Früh- schoppen. D'Ouwe Peerdestal Dinsdag 4 mei 9.00 uur: Welfare club Zonnebloem. Ons Gebouw Woensdag 5 mei 9.00 uur: Hand- werkhobbyclub, De Moespot Achterveld: 03425-1614, Hessenweg 206. Bameveld: 03420-15177, v. Zuylen v. Nieveltlaan 75 Woudenberg: 03498-2314, Parallelweg 4. (advertentie) van Arthur en Willemijn Kamp 19 Amersfoort LEUSDEN - De gezamenlijke Leusdense huisartsen wijzen er op, dat zich de laatste tijd in Leusden nogal wat gevallen van roodvonk voordoen. Omdat roodvonk geen onschuldige kin derziekte is, wijzen de huisartsen op het volgende: ..Behalve kinderziektes zoals ro de hond en bof. zien we de laatste weken veel roodvonk. Roodvonk (of scarlatina), is een ziekte die ge kenmerkt wordt door een rode. pijn lijke keel met koorts, waarbij meestal ook een rode uitslag van de huid optreedt. Ongeveer twee veken later treedt vervelling van ïandpalmen en voetzolen op De patiënt herstelt vaak vanzelf, ook als er geen behandeling wordt in gesteld Het grote probleem is evenwel dat ongeveer vier tot zes weken na de eerste verschijnselen afwijkin gen in gewrichten, hart of nieren kunnen optreden. Die kunnen te gengegaan worden door zo spoe dig mogelijk penicilline toe te die nen. Wij willen daarom erop wijze dat roodvonk geen kinderziekte is die het kind ..nu éénmaal gehad moet hebben" Geruststellende woorden als zou de ziekte vanzelf overgaan, zijn. gezien de latere mogelijke gevolgen, niet op hun plaats. Omdat er penicilline is. zal in quarantaine houden van de pa tiënt niet nodig zijn. maar oppassen voor besmetting is toch wel nood zakelijk (van één onzer medewer kers) LEUSDEN - De oudste, nog bestaande winkel in Leus den gaat binnenkort defini tief dicht. Zaterdag begint de familie Van den Tweel met de uitverkoop van de voorraad artikelen in het winkeltje aan de Hamersveldseweg, naast de R.K. Sint Jozefkerk. De omzet was na de totstandko ming van het winkelcentrum Hamershof zodanig teruglo pen dat zoon Albert er geen heil meer in ziet om de zaak van zijn vader over te ne men. In de vorige eeuw bestond er nog geen handelsregister. Toch blijkt uit aantekeningen bij de Kamer van Koophandel in Amersfoort dat het winkeltje aan de Hamersveldseweg stamt uit het jaar 1895. De win kel heeft niet veel verschillen de eigenaars gehad De huidi ge winkelier, bekend als koster Van den Tweel. nam het bedrijf over van de oprichter. J Ype- renburg, die in totaal ruim 55 jaar als koster aan de kerk ver bonden is geweest In 1895 werd het winkeltje aan de Hamersveldseweg ge bouwd, waarna koster Yperen- burg zijn ..zaak" begon. In die dagen werd er in de winkel „garen en band" en „boeren- goed' verkocht, zoals blauw geruite handdoeken en rode zakdoeken. Verder werden er religieuze artikelen verkocht, in die tijd vooral rozenkransen, kruisjes en kerkboeken. OORLOG Gedurende de Tweede We reldoorlog ging het niet zo best met de zaken van de koster Aanvulling van de voorraad vond niet meer plaats, zodat de winkel uiteindelijk moest sluiten Tegen het eind van de oorlog liep koster Yperenburg al tegen de negentig jaar, van voortzetting van de zaak door hem kon dan ook geen sprake meer zijn. In oktober 1945 werden er sol licitanten opgeroepen voor de functie van koster. Als bijbaan zou de nieuwkomer de winkel weer kunnen opzetten en er te vens gaan wonen Het werd de heer A. van den Tweel die de baan kreeg. Het winkeltje dat hij bij zijn verhuizing aantrof was dichtgespijkerd met plan ken, omdat de ruiten de oor logsjaren niet hadden over leefd. De „handelswaar" die werd overgenomen bestond uit een stapeltje zakdoeken. HANDEL VLOOG WEG Zo vlak na de oorlog had ieder een van alles tekort Koster Van den Tweel had voor veer tig gulden ingekocht De inge kochte handel bestond uit hou ten broches, klompenriemen, notitieboekjes en nog wat an der klein spul De hele handel vloog gewoon de deur uit. waarop weer nieuwe voorraad ingekocht kon worden In de loop van de tijd breidde het assortiment dat in de wnkel verkocht werd zich uit. Zo werd er later speelgoed en huishou delijke artikelen verkocht. De laatste jaren verkocht men in de winkel ook ijzerwaren en tuingereedschap Koster Van den Tweel en zijn vrouw, later ook bijgestaan door zoon Albert, zagen de omzet van de winkel elk jaar verder stijgen. De grote klap kreeg men echter 2% jaar ge leden toen het winkelcentrum Hamershof voltooid werd Van het winkelcentrum Biezen kamp had men nooit veel con currentie ondervondenbij de Hamershof lag dat echter an ders. In enkele jaren tijd zag men de omzet met 50% dalen De heer Van den Tweel loopt inmiddels tegen de zeventig Pas dit jaar is hij gestopt met het kosterschap, dat hij 36 jaar lang vervulde. Toen hij begin van dit jaar zijn functie neerleg de zag het er nog naar uit dat zoon Albert de winkel van zijn vader zou overnemen Albert zou samen met zijn vrouw de winkel voortzetten, terwijl hij daarnaast een taak vervulde als beheerder van de kerkelij ke gebouwen Pas vorige week werd de be slissing genomen om defini tief met de winkel te stop pen. Koster Van den Tweel en zijn vrouw zijn inmiddels verhuisd naar een woning op steenworp afstand van zijn winkel. Zoon Albert vindt het niet verantwoord het bedrijf voort te zetten, gezien de sombere vooruit zichten en de hoge kosten die gemaakt moeten worden om woonhuis en winkel over te nemen en wat aan te pas sen aan de eisen die deze tijd stelt. Wat er nu met het pand, dat over een aantal maanden leegstaat, gaat gebeuren is niet bekend. Het R.K. kerk bestuur streeft ernaar het pand aan de Hamersveldse weg als winkel/woonhuis te behouden. Een antieke foto van het winkeltje. i

Leusder Krant | 1982 | | pagina 5