Hoe produceren mensen eenvoudige antwoordreeksen Verfijnd vakmanschap in kleuretsen van Elmar Gille „Reis om de wereld,, in Blijhofspeeltuin Samen aan 't werk lil Groots jeugdfestijn op zaterdag 15 mei NBP hield discussieavond „Positiever tegenover taak van huisvrouw staan" Indiase schilderkunst in Dienstencentrum IB «MPjL—JP-1$\\ h leusden krant: Sjoerd Wiegersma promoveerde aan RU te Utrecht Tot en met 8 mei in galerie De Hakhorst Wegwijs voor ouderen is uitgesteld DONDERDAG 29 APRIL 1982 plaatselijk nieuws AMERSFOORT - De Leusde- naar Sjoerd Wiegersma, die in 1940 te Zuid-Beveland werd ge boren, prompveerde deze maand aan de Rijks Universiteit van Utrecht. Met zijn proefschrift „A control theory of sequential response production" verkreeg hij de graad van doctor in de so ciale wetenschappen. Dr. Sjoerd Wiegersma bezocht van 1956 tot 1961 de Rijkskweek school in Drachten. In 1964 be gon hij zijn studie psychologie aan de Rijksuniversiteit van Gro ningen. In de nakandidaatsstu- die lag het aksent op de ergono mie en de funktieleer. In 1971 legde hij zijn doctoraal examen In dat jaar werd hij weten schappelijk medewerker aan de afdeling Waarneming van het Psychologisch Laboratorium van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Sinds de oprichting is hij lid van de Vakgroep Funktie leer. In zijn studie voor zijn proefschrift heeft de heer Wiegersma onder zocht hoe mensen te werk gaan bij het produceren van eenvoudige antwoordreeksen. zoals gespro ken of geschreven cijfer- en toon reeksen Sequentiele antwoord- produktie-taken worden gedefi nieerd als taken waarin de proef personen antwoorden mogen kie zen, die niet op de een of andere wijze direkt door hun omgeving op geroepen worden. Aangenomen wordt, dat in zulke taken de ant woorden door de werking van be paalde psychologische produktie- processen en -mechanismen be schikbaar komen. Tevens wordt het aannemelijk geacht, dat deze processen en mechanismen over verschillende sequentiële produk- tietaken vergelijkbaar zijn. In de psychologie zijn er vele vakgroepen: klinische ontwikke- lings-, sociale psychologie De psy chologische funktieleer is ook zo'n vakgroep. De psychologische funktieleer is de leer van het waarnemen, het leren, het geheugen, de taal- funktie en dergelijke. Het is een experimentele tak van de psy chologie. Er zitten vele praktische kan ten aan het vak. Wat de taalfunk- tie betreft heeft het te maken met funktiestoornissen in de taal, zoals afasie, stotteren, taal problemen bij dove kinderen. LEERPROCESSEN Ook zijn er allerlei relaties met het onderwijs. Eén afdeling van de Vakgroep Funktieleer houdt zich bezig met leerprocessen, in het bij zonder de onderwijsleerproces sen. Waar bijvoorbeeld het leren rekenen en begrijpend leren reke nen in de onderwijssituatie zelf on derzocht worden. Wat dan verder wordt uitgewerkt in het opzetten van nieuwe leermethodes Of in suggesties voor wijzigingen in be staande methoden Er is ook een afdeling ergono mie. Ergonomie is een benadering, die zich bezighoudt met de weder zijdse aanpassing van mens en werk. Het is een praktische kant van de psychologische funktieleer. Er werkt bijvoorbeeld een ergo noom bij de- PTT, die bestudeert hoe een knoppensysteem zó kan worden ingedeeld, dat de mens snel een serie knoppen kan indruk ken. PSYCHOLOGISCHE PRO CESSEN ,,Het gaat", aldus de heer Wie gersma. ,,in het algemeen om de psychologische processen, die aan het gedrag ten grondslag liggen. Ik heb me bezig gehouden met het produceren van taal Als de mens praat, is het verbazingwekkend dat de woorden zo snel opgeroepen kunnen worden, en tot een woor denstroom aaneen kunnen vloeien De processen, die dat mc gelijk maken, daar heb ik me mee bezig gehouden." ONDERZOEK DUKTIE TAALPRO- Hoewel de experimentele bena dering in de psychologie al meer dan honderd jaar oud is, is het on derzoek van de taalproduktie pas de laatste twintig jaar enigszins op gang gekomen Lange tijd heeft men het gedrag hoofdzakelijk ge zien als een reageren op prikkels van buiten. In een dergelijke visie bestond er in het algemeen weinig belangstelling voor de typisch produktieve aspekten van het ge drag. zoals het spreken en schrij ven. Daarbij heeft natuurlijk ook een rol gespeeld, dat het véél moeilijker is om spontane spraak systema tisch te onderzoeken dan betrekke lijk simpele reakties op prikkels. In het laatste geval kan men de proefsituatie in hoge mate onder kontrole houden. Bij spontane pro- duktie is dat per definitie onmoge lijk KLEIN STUKJE ISOLEREN ..Wat ik gedaan heb is een klein stukje uit de spraakproduktie isole ren". zegt de heer Wiegersma. ..Het zoeken en vinden van woor den Proefpersonen mochten uit een aantal woorden kiezen, als er een signaaltje oplichtte. Dit gebeur de zonder dat de proefpersonen veel instrukties kregen. Ze moes ten keuzes doen Dat is te vergelij ken met de momenten van onze kerheid, die optreden bij de spraak produktie betreffende de juiste voortzetting van de zin en de juiste woordkeuzes. In dat soort reeksen zijn er twee typen processen van elkaar te scheiden de associatieve èn de zoekprocessen 1 Een meer door de sterkte bepaald proces is het associatieve proces Als ik zeg: ,.Het is buiten mooi", is ,,weer" het woord, dat opduikt uit het geheu gen. Een zoekproces. Als je minder clichématig praat, heb je niets aan het associatieve proces. Er moeten dan minder voor de hand liggende woorden uit het geheugen worden opgevist. Waar ook grammatikale en se mantische aspekten (semantiek is de tak van de taalwetenschap, die zich bezighoudt met de studie van de betekenis van de woorden) bij komen kijken. De diverse aspekten lopen vaak door elkaar heen, en daarom moet je je beperken tot een deelterrein- tje. Je hebt een zoekproces nodig, dat gebaseerd is op een vergelij kingsproces. Je wilt iets duidelijk maken, en bij die betekenis moet je bepaalde woorden kunnen vinden. Je zoekt net zo lang tot het de juiste bijpassende woorden vindt. Je vindt misschien éérst een aantal woorden, die minder geschikt zijn, en die je verwerpt." Veel is uiteraard geautomati seerd" Het leven van vloeiend spreken gebeurt tussen het tweede en het zevende jaar, waarna het steeds meer wordt uitgebouwd. (Er zitten ook aarzelmomenten in). De heer Wiegersma: ,,Je kunt een relatie leggen naar afasie. (Afasie verwijst naar het verlies van het vermogen om de verschillende gesproken of geschreven symbo len. die het kontakt tussen de men sen mogelijk maken, te begrijpen en te gebruiken, hoewel het ge hoor. het gezicht en de spraakorga nen intakt zijn) Door een hersen letsel. een gezwel treedt een taal stoornis op. Die hersendelen waar de taalfunkties zetelen, zijn uitqe- vallen De afasie-patiënten be schikken niet meer over de taal- funktie In die richting wil ik verder gaan De zoekprocessen zijn bij deze afa- tici uitgevallen. Ze beschikken nog wel over het vocabulaire, maar als ze het nodig hebben, kunnen ze het niet op tijd vinden. De opslag van de informatie is nog aanwezig. Ik wil aantonen, dat juist de zoekfunk- ties gestoord zijn Als je goed op de taal gaat letten, en je noteert bij voorbeeld tijdens een televisie-uit zending elk foutje, dat gemaakt wordt, elk woord dat moet worden teruggenomen, en je gaat die za ken in categorieën indelen, dan merk je dat het héél complex is Ik probeer steeds de processen van elkaar te scheidende associatieve en de andere processen. Ik heb nog wel eens wat onderzoek ge daan over de aard van die proces sen Met simulatie door middel van de computer Daarmee kun je een goede imitatie van de menselijke processen verkrijgen VERKEER, INDUSTRIE, SCHEEPVAART Het meer theoretische onderdeel van de funktieleer doet een hoe veelheid kennis opleveren, die in zichten geeft, die toegepast kun nen worden in het verkeer, in de industrie, in de scheepvaart Aller lei waarnemmgs- en bestuurspro cessen spelen daarbij een rol Funktieleerpsychologen zijn bij voorbeeld betrokken bij het ontwer pen van tankers. Als de man. die zo'n grote tanker bestuurt, bijvoor beeld van richting wil veranderen, reageert de kolos pas na een aantal minuten Dat geeft natuurlijk allerlei problemen met betrekking tot de besturing. In de industrie kent men mspek- tietaken Flessen rollen van een band af Daar zitten één of twee keer per uur ..miskleunen" tussen Funktieleerpsychologen bestude ren hoe de vigilantie (waakzaam heid) van de kontroieur op peil kan worden gehouden HÉÉL KLEINE STAPJES ,,ln een proefschrift", aldus de neer Wiegersma. ,.doe je eigenlijk allemaal heel kleine stapjes ten aanzien van het onderwerp. En dan heb je alles bij elkaar nog maar een heel kleine stap in het verwerven van méér inzicht in het menselijk gedrag gezet. Ik hoop een en ander nu spe ciaal te gaan toepassen ten aan zien van afasie. Op ons Instituut hebben wij een medewerkster, die een deel van haar tijd bij het Revalidatiecentrum De Hoog straat in Leersum werkt. In over leg met haar wil ik op de Hoog straat gaan samenwerken." Anco Mali LEUSDEN De graflkus El- mar Gille, die in de D.D.R. is geboren, en In 1970 naar Neder land kwam, waar hij in Den Bosch zijn grafiekopleiding vol tooide, laat momenteel zijn kleuretsen zien in Galerie De Hakhorst, Waarden 25a. Tot en met zaterdag 8 mei. Galerie De Hakhorst is dagelijks geopend na 16.30 uur. Op zondag na 14.00 uur. Op maandag is de galerie gesloten. Het thema van Elmar Gilles werk is het landschap, de natuur, de ruimte. Vooral de wijdsheid van een landschap, het vrije zicht tot aan de einde spreekt hem aan. Panorama's wil hij weerge ven als geprojekteerd op een grootbeeldscherm. Hij werkt veel met drie- en vierluiken om de uitgestrekte vel den zich over de diverse vlakken van de prent te laten voortzetten Soms zet hij op het linker vlak een landschap met een scherpe schuine lijn in, die zich continu eert over het midden- en rechter- deel van de prent, zodat ook perspektivisch een enorme ruim te werking, een grote wijdsheid. wordt gesuggereerd. Een derge lijke prent is bijvoorbeeld de in lichtblauwe tonen uitgevoerde ets van Hedikhuizen. In zachte groenen ontrolt zich het landschappelijk drieluik van Wijk en Aalburg voor onze ogen. Met als kleuraksenten de orange geel ingestippelde boom en de boterbloemrijke dus geel inge stippelde voorgrond Op het landschap in D. terug blik, laat hij een figuur (waar schijnlijk zichzelf) op het mid denvlak wegkijken. Wèg van het zachtglooiende landschap met bochtige rivieren er doorheen (zijn geboorteland?). Ter linker en ter rechterzijde sluiten iden tieke landschapsbeelden de prent af Met in dat uitgestrekte heuvelland een tweetal nietige coniferen en een schuurtje. Amóneburg laat hij in drielui ken in zomer, herfst, winter en lente zien. Doorploegd land met een globale vlakindeling, nauwe lijks onderbroken door enig menselijk bouwsel. De kleuren variëren naarmate de seizoenen zich aftekenen De aarde met haar struktuur blijft zichzelf. Op een werktekening kan de toeschouwer zien hoe het land schap van Lauterbach in wijde kringen wordt ingedeeld door het uitzetten van potloodlijnen Dat geheel resulteert in een serie van Lauterbachlandschappen in lichte en donkere kleurnuancen. Er is ook een werktekening te zien in potloodlijnen met naast elkaar geplakte foto's van een grootschalig heuvellandschap, als het landschap D. waar kron kelende rivieren doorheen lopen Deze foto's geven in principe de kompositiewijze van het drieluik aan. Indrukwekkend is het grote Open raam - drieluik, waarin schuin openstaande glaspane len naar drie zijden een blik op de ruimte suggeren Die ruimte wordt ingevuld door een uitge breid wolkendek, met daaronder een maanachtig landschap. Bei de van een surrealistisch karak ter, dat versterkt wordt door de blauwgrijze kleurstelling, die het onwezenlijke van het uitzicht on dersteunt. Opmerkelijk zijn de regenland schappen. Heusden onder de dikke druppels. Met een passe partout over de prent heen ge sneden in de kruisvorm van glas latten Er zijn ook kleinere kleuretsen te zien. Stuk voor stuk getuigend van een verfijnd vakmanschap. Een enkele bloesemboom. Een bloeiende appelboom, geplaatst in een weiland met een subtiel uitgewerkt bomenlandschapje rond de einder. Anco Mali (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Kinderen van zes tot en met twaalf jaar kunnen op zaterdagmiddag 15 mei in de speeltuin van Blijhof een „reis om de wereld" maken. Op dit moment zijn in totaal 60 kursis ten die een kaderkursus voor jeugdleiders volgen, druk bezig met de voorbereiding voor het groots opgezette jeugdfestijn. Het kreatief centrum ,,De Hof" in Amersfoort houdt zich onder meer bezig met de opleiding van jeugd leiders die als vrijwilliger werkzaam m het jeugdwerk. Deze kursus duurt in principe twee jaar. Het eer ste jaar wordt besteed aan een meer algemene opleiding, in het tweede jaar kunnen kursisten kie zen uit een drietal meer gespeciali seerde opleidingen. De keuze kan gemaakt worden uit de vakken dans, kreatief spel en „beeldend vormen", beter bekend als het vak ..handenarbeid Op 15 mei gaan de kursisten het geleerde in praktijk brengen bij de speel- en de rekreatievereniging Blijhof De middag in Leusden wordt door de kursusleiding gezien als de afsluiting van het kursusjaar, een examen hoeft namelijk niet af gelegd te worden Dat de voor het merendeel uit Amersfoort afkomsti ge vrijwilligers naar Leusden ko men is te danken aan het feit dat men goede herinneringen bewaart aan het jeugdfeest dat twee jaar geleden in Leusden werd gehou den Van Blijhof zelf nemen op dit ogenblik twee mensen aan de kur sus deel. waaronder de voorzitter van Blijhof, Rob Zantvoord De heer Zantvoord is voorlopig niet van plan zelf aktief jeugdleider te worden maar „wil wel eens weten wat er gaande is in het jeugdwerk zoals hij zelf zegt. Als motto voor de spelmiddag heeft men gekozen voor een „reis om de wereld" Ook de speel- vakantieweek die Blijhof elk jaar aan het eind van de zomervakantie organiseert zal in het teken van rei zen staan. De vijftiende mei is dus een vast een voorproefje van wat de kinderen eind augustus te wach ten staat Alle spelletjes die er op de vijftiende mei gedaan worden zullen betrekking hebben op het één of ander land. Voorzien van een „paspoort" kunnen de reizi gers een groot aantal landen aan doen. In Oostenrijk zal men de ski- sport kunnen beoefenen, in Spanje worden er muziekinstrumenten ge maakt en ga zo maar door. Eén van de aardigste landen zullen de Ver enigde Staten wel worden waar de jeugd zelf pop-corn kan bereiden GENOEG LEIDING De vijftiende mei zal er voldoende leiding aanwezig zijn in de Blijhof Als alle kursisten op komen dagen is men met 60 aankomende jeugd leiders bij elkaar Tel daar nog eens vijf docenten en coördinator Joop van de Pol bij op, dan zal duidelijk zijn dat er eigenlijk niets mis kan gaan. Gesplitst in een aantal werk groepen zijn de kursisten op dt mo ment druk bezig met de voorberei dingen voorde „wereldreis" Zo zal men overal in het dorp aanplakbil jetten tegen komen die tijdens een kursusavond gemaakt zijn door de werkgroep „publiciteit" TOEGANGSKAARTEN De toegangskaarten voor de middag die om half twee begint en om vier uur eindigt zijn morgen ver krijgbaar van twee tot vier in de kraam van de speel- en rekreatie vereniging bij de festiviteiten ter ge legenheid van koninginnedag op een parkeerplaats bij de Hamers hof. Voor diegenen die de koningin nedag niet in Leusden doorbren gen bestaat de gelegenheid om een kaartje te bemachtigen op 5 WEGENNET: de VVD acht het noodzakelijk dat u beschikt over een veilig net van wegen en paden, die op hun taak berekend zijn en alleen gebruikt worden voor het doel waarvoor zij bestemd zijn. Speciale aandacht wenst de VVD te geven aan o.a.: de Stoutenburgerlaan, de Lapeerseweg en de Postweg. STEM VVD STEM VVD STEM VVD Word lid en bel vandaag 033-941695 of schrijf naar het VVD-sekretariaat, Libel 7,3831 DT Leusden. mei van 19.00 tot 20 00 uur in het clubgebouw van Blijhof aan de Ansfriduslaan. Zoals het er nu naar uit ziet wordt het dringen geblazen voor een toegangskaart. Leden van Blijhof kunnen op vertoon van hun lidmaatschapskaart een gratis toegangsbewijs krijge. Niet-leden betalen slechts een gulden. LEUSDEN Huisvrouw een bijzonder beroep. Dit thema werd afgelopen dinsdag behan deld door mevrouw Seidel van de Stichting Huishoudelijke Voor lichting voor de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. In haar inleiding gaf zij het ver schil weer van een huisvrouw in deze tijd en die van vroeger. Vrouwen hebben nu minder spe cifieke huishoudelijke taken dan vroeger door veranderde nor men en modernisering van het huishouden. Het aantal kinderen is afgenomen, maar andere ta ken zijn er voor de huisvrouw bijgekomen. Zoals kinderen le ren zich veilig in het verkeer te begeven, en ouderparticipatie In het onderwijs. Toch wordt huisvrouw zijn on dergewaardeerd. Niet in de laat ste plaats door vrouwen zelf. Gelijke behandeling van man en vrouw staat in Nederland op een lager niveau dan in de omlig gende landen Verdere emanci patie komt op de tocht te staan vooral door de ontbrekende fi nanciële middelen van deze tijd Vrouwen die naast het huishou den werken worden weer steeds vaker op hun gezinsverplichtin gen gewezen Ook in deze crisis tijd wordt de vrouw weer vaker naar het huishouden terugver wezen Na deze inleiding stelde me vrouw Seidel de aanwezige vrou wen diverse vragen, waarbij zij hoofdzakelijk zelf de vragen voorzag van commentaar Aan de orde i am onder meer dat het belangrijk is dat meisjes na hun schoolrijd een beroep kiezen om later zelf in hun onderhoud te kunnen voorzien. Meisjes moe ten ook een jongensberoep kun nen kiezen. Pensionering van de huisvrouw bestaat niet. Tot slot werd er gevraagd hoe het beroep huisvrouw meer op gewaardeerd zou kunnen wor den. Belangrijk is door zelf als huisvrouw positiever tegenover deze taak te staan. LEUSDEN - De voor april aan gekondigde verschijning van een informatiegids voor ouderen is tot eind mei uitgesteld. De werkzaamheden verbonden aan het samenstellen van deze gids blijken zo omvangrijk dat nood gedwongen tot dit uitstel is be sloten. De gids wordt door de Vereni ging Welzijn Ouderen Leusden (WOL) en de gemeente Leusden uitgegeven LEUSDEN - In het Diensten centrum aan de Burgemeester de Beaufortweg is tot vrijdag 7 mei een tentoonstelling inge richt met werk van de bekende Aziatische schilder Alphonso. Alphonso is een eigentijds schil der uit India, werkend binnen de culturele tradities van zijn land. In de eeuwen waarin de Indiase cultuur in Zuid-Azië vaak domi neerde, zijn enkele malen Europe se invloeden merkbaar, onder an dere in de negentiende eeuw. Daarna lijken deze invloeden geab sorbeerd Omstreeks 1900 vestig de de Indiase renaissance-bewe- ging, met Tagores, weer de aan dacht op de nationale beeldende tradities Een volgende generatie moderniseerde Jamini Roy ver werkte het simplisme uit de volks traditie Een Chavda verhevigde expressies met dynamische lijnen Alphonso behoort tot een nog jongere generatie. Hij bestudeerde intensief de Europese schilder kunst, maar werkt bewust aan de Indiase idioom, gewaardeerd in ei gen land

Leusder Krant | 1982 | | pagina 7