Baad aanvaardt voorstel euzenota structuurplan Raad akkoord met realisatie- overeenkomst vdA en D'66 stemmen tegen Collectes Hoe staat het met uw werkgelegenheid anno1982 VOOR DE BOUW VAN NEGENTIG WONINGEN ersoonlijke keuze zonder consessies. UITSTEKEND PLAN DINSDAG 4 MEI 1982 plaatselijk nieuws an één onzer verslaggevers) LEUSDEN Met drie stemmen tegen en elf vóór is de meenteraad akkoord gegaan met het voorstel van het liege van B. en W. aangaande de keuzenota voor het uctuurplan 1985-1995. De CDA-fractie, die lange tijd grote oblemen heeft gehad met inhoud die het structuurplan in de gp der procedure kreeg, bleek tijdens de raadsvergadering nafgelopen donderdagavond zich uiteindeljk toch te kunnen iden in het collegevoorstel. Dat gold niet voor het linkse deel de raad: D'66 en PvdA stemden tegen het collegevoorstel, i motie van de PvdA had het daarvoor al evenmin gehaald enkele tussenvoorstellen van D'66. [In het structuurplan, waarvan keuzenota nu dus vaststaat, Jirdl in grote lijnen aangegeven de ontwikkeling van Leus- zal zijn in de jaren 1985 tot I5. Zoals de gemeenteraad al der vaststelde, zal er na afron- ig van de Tweede Fase nog luitend gebouwd worden ir de opvang van de eigen loefte De woningbouw voor opvang van die behoefte zal 1 heeft de raad nu dus offi- jl besloten in eerste instan- plaatsvinden in 't Ruige Velt, irvoor reeds een bestem- igsplan in ontwikkeling is Het noorden daarvan gelegen ge- 't Vliet is door de raad aan- ezen als reserveterrein", rvan de definitieve bestem ig nu nog niet vaststaat. Ver- ■gens komt het gebied Lange- ig (ten zuiden van de School steegbosjes) aan de beurt. In het raadsbesluit staat ,,dat voors hands wordt aangenomen dat bebouwing van dit gebied niet eerder dan rond 1990 zal plaats vinden." Met name die zinssnede heeft er toe bijgedragen, dat de CDA-fractie zich achter het voor stel van het college heeft kunnen scharen. Het CDA op dit moment met zeven zetels veruit de grootste fractie in de raad had de afge lopen weken laten blijken op twee punten ernstige problemen te hebben met de keuzenota van het structuurplan, zoals die eni ge tijd geleden door het college aan de raad werd aangeboden. Het CDA vond het aantal huizen, dat volgens het adviesburo Arn hem per jaar nodig zou zijn voor de opvang van de eigen behoef te, te hoog. Adviesburo Arnhem. dat het gemeentebestuur bijstaat bij de opstelling van het struc tuurplan, kwam op een aantal van iets meer dan 250 woningen per jaar in de periode van 1985 tot 1995 Het CDA kwam op grond van eigen berekeningen op een aantal van ongeveer 200 per jaar. Het tweede hikte de CDA-frac tie aan tegen bouwen ten zuiden van de Schoolsteegbosjes. In het CDA-programma voor de ko mende gemeenteraadsverkiezin gen staat dat in dat gebied in ieder geval niet voor 1990 ge bouwd mag worden. Inde keuze nota werd een dergelijke strin gente grens niet getrokken. TEGEMOET Het college kwam de CDA- fractie in de achterliggende we ken een groot eind tegemoet op die twee punten. In het raads voorstel werden geen aantallen te bouwen woningen genoemd „Het ruimtelijk beleid zal geba seerd worden op het bevolkings model van de natuurlijke aan was, waarbij is aangenomen dat de woningbehoefte-plafonds eerst in het jaar 2010 bereikt worden", zo luidt de formulering in het raadsbesluit Ten aanzien van de bebouwing van het ge bied Langesteeg werd bovenge citeerde formulering gebruikt. Dat bleek voor het CDA vol doende water in de wijn, al bena drukte fractievoorzitter Evelien Blom nogmaals de bijzondere belangstelling die het gebied ten zuiden van de Schoolsteegbos jes bij de christen-democraten geniet „Het jaartal 1990 is voor het CDA wat dat betreft een ma gisch getal. Daarna zal slechts in uiterste noodzaak in dat gebied gebouwd mogen worden," aldus Evelien Blom. De CDA-woord- voerster zei dat ook het CDA het belang van een structuurplan er kent. „Wij vinden", aldus me vrouw Blom, „deze keuzenota bepaald geen slap afgietsel van wat het had moeten zijn; wij vin den juist dat het structuurplan door alle voorafgegane discus sies aan gewicht gewonnen heeft," MOTIE De PvdA-fractie bleek daaren tegen aanzienlijk minder enthou siast over het collegevoorstel. Woorvoerder mr. Jan Jacobs be nadrukte in zijn bijdrage aan de discussie, dat zijn fractie het on derwerp anders benadert dan het college dat doet. „Je kunt", aldus Jacobs, „ruim plannen en dan later zien, wat je overhoudt. Je kunt ook krap plannen en dan later bekijken, wat je eventueel tekort komt." Zoals de PvdA in de nafhankelijk nieuwsblad wrde gemeente Leusden. erschijnt elke dinsdag en inderdag. Verantwoordelijke redaktie: !ert Vos Marnix Kreijns (pl. verv.) Redaktie: Bertien'Engelkens Caspar van Loo. Inlevering kopij en ad vertenties: /oor het dinsdagnum- Tier tot uiterlijk „maan dagmiddag 12.00 uur, voor het donderdag- nummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 9edaktetie en admini stratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, eusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 19.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: 54,20 per jaar; 27,60 )er half jaar; 14,05 per (wartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de rant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvan- gen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent be- :orging (dinsdag en don derdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033- 140691. Bij geen gehoor cunt u kontakt op nemen eet onze inspekteur be- lorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. (abestellen foto's: )e meeste in de Leusder zant gepubliceerde fo- o's kunt u nabestellen met uitzondering van archief- en historische oto's), bij vooruitbeta- ihg van 5,- per exem- ilaar (formaat 13 x 18 lm) op giro: 871441 fl.v. BDU b.v. te Barne- 'eld, met duidelijke ver leiding van gewenste oto, aantal, nummer 'an krant, pagina waar- 'P de foto werd ge- ilaatst. U kunt ook kon- ant betalen op ons kan- Por, Rozendaallaan 9, eusden/Centrum. Ingeveer drie tot vier teken na betaling ont- angt u de gewenste fo e's thuis. IEUSDER KRANT is een l>ve van de B DU-kranten- iblnatie te Barneveld. Voorgevel premie-B-womng zoals Bredero die gaat bouwen in Claeverenblad/Wildenburg. De premie- A-woning lijken sterk op de B-typen. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN De gemeen teraad is akkoord gegaan met de realisatieannex koopover eenkomst met Bredero Vast Goed NV over de bouw van negentig woningen in Cla everenblad/ Wildenburg. De overeenkomst betreft 22 pre- miehuur- en 68 premiekoop woningen, waarvoor Bredero 14.350 vierkante meter grond van de gemeente heeft ge kocht. De bouw van deze woningen zal zoals de planning nu is drie weken voor de bouwvakantie be ginnen. De oplevering van de eerste woning wordt in het voor jaar van 1983 verwacht. In totaal zullen 625 woningwetwoningen, 482 premiehuur-/ premiekoop woningen en 93 vrije sectorhui zen worden gerealiseerd. In de raadsvergadering van 5 januari van dit jaar besloot de raad al tot verkoop van grond in het deelplan Claeverenblad./ Wil denburg aan Bredero en Urbi- bouw BV voor de bouw van 470- 482 woningen Toen werden ook de voorwaarden van de concept- realisatie-overeenkomst en koopovereenkomst vastgesteld In de tijd na die raadsvergade ring bleek echter dat er onvol doende woningbouwcontingen- ten voor de gesubsidieerde (o a premiekoop) bouw door het Rijk werd afgegeven. In verband met deze ontwikkelingen is de ge meente met Bredero en Urbi- bouw overeengekomen de sa menwerking in eerste instantie te beperken tot de realisering van één gedeelte van Claeveren- blad/Wildenburg. Donderdag avond werd dus in de gemeente raad hieraan de goedkeuring ge geven. verschillende commissieverga deringen van de afgelopen we ken al duidelijk had gemaakt, kiest deze partij voor de laatste benaderingswijze. Die leidt er in de optiek van de PvdA-fraktie toe, dat er nu nog geen uitspra ken gedaan zouden moeten wor den over het al of niet bebouwen van het gebied Langesteeg. Met bebouwing van 't Ruige Velt en eventueel 't Vliet kunnen de soci alisten akkoord gaan, maar wat er daarna moet gebeuren is nog ver weg. Gezien een aantal onze kerheden die de dag van van daag kenmerken, volgens de PvdA-fractie zelfs zo ver weg, dat je er nu nog geen besluit overzou moeten nemen. Dat was dan ook de kern van een door Jacobs ingediende mo tie Nog geen besluit nemen over bebouwing van het gebied Langesteeg, omdat er grote on zekerheden bestaan ten aanzien van de ontwikkeling van de wo ningbehoefte, de gevolgen van de huidige economische terug slag en de ontwikkelingen rond De nieuwe wijken Claeveren blad en Wildenburg komen ten zuidwesten van Leusden-Cen trum te liggen. In het plan is veel ruimte gereserveerd voor water en groenpartijen. Het is stede bouwkundig verdeeld in vier deelplannen, elk met een eigen ontsluiting zodat het doorgaand verkeer tot een minimum wordt beperkt. Kenmerkend voor de nieuwe woongebieden is de Ku- persgracht, een singel die dwars door de wijken gaat lopen Urbibouw gaat nu beginnen met de verkoop van de 68 pre miekoopwoningen in de A-en B- sfeer met drie slaapkamers en een zolderkamer. Een viertal pre mie-B-huizen zal met vijf slaap kamers worden uitgerust. Uw stijl is persoonlijk: bij de keuze van een kostuum zijn concessies u vreemd. Daarom gaat u naar Broekhuis en kiest uit een uitgebreide kollektie kostuums van hoog niveau. Kostuums met stijl en distinctie die uv\ persoonlijkheid onderstrepen! Maten: 46 t/m 58-47 t/m 55- 648 t/m 658 en buikmaten. ■IfOHKII WILSON Wfïïy/ejriziïM Jan van Scliaffelaarstraal 44-16 Barneveld Telefoon 03420-14347 „Amersfoort groeistad". Die mo tie kreeg alleen steun van D'66. VERANDERINGEN Rinze Bloemhof, de woord voerder van D'66, kwam tijdens het uitvoerige debat met enkele wijzigingsvoorstellen in de tekst van het raadsvoorstel Dat deed hij, zoals hij zei, in een poging om de gehele raad achtereen besluit te kunnen krijgen en hij sprak van „kleine veranderingen". De belangrijkste daarvan was het voorstel om in het raadsbesluit de gehele passage over het ge bied Langesteeg maarte schrap pen. Dus niet alleen om er geen besluit over te nemen, maar het zelfs in het kader van het struc tuurplan geheel niet te noemen Dat bleek een onhaalbaar voor stel. Alleen de PvdA-fractie steunde Bloemhof De fracties van Gemeentebelan gen, GPV/SGP en VVD konden zich in grote lijnen in het college voorstel vinden. VVD-woord- voerder Gerrit van Tiel sprak van „de meest logische keuze" en hield het CDA voor geen jaartal len als „magisch" te bestempe len Van Tiel' „Als je dat doet, haal je iedere rek uit zo'n struc tuurplan. Als we in 1988 dat is dus over zes jaar zouden zien aankomen, dat er in 1989 in het gebied Langesteeg gebouwd zal moeten worden, dan moet dat bespreekbaar zijn." Wethouder Jan Wagenaar (VVD), als portefeuillehouder de eerst verantwoordelijke voor de totstandkoming van het struc tuurplan, zei niet verbaasd te zijn. dat PvdA en D'66 het raads besluit niet wilden steunen. De uitlatingen van de woordvoer ders van die partijen in de verga deringen van de raadscommissie Ruimtelijke Ordening hadden al in die richting gewezen. Niette min betreurde de wethouder het wel, dat de raad niet tot een unaniem besluit kon komen. Te meer daar de partijen zelf de wethouder verwees naar het be- loirlnr^nrorrin'ia wgn rqprlP- LEUSDEN - Vier Inwoners van Leusden hebben afgelopen don derdag een koninklijke onder scheiding ontvangen. Ook de al gemeen sekretaris van het gere formeerd Dienstencentrum, die in Ermelo woonachtig is, kreeg in Leusden de eremedaille uitge reikt. De heer Gerrit Wanner kreeg uit handen van burgemeester mr. J. W. M. Rademaker de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in goud uitgereikt De ge beurtenis vond donderdagochtend plaats op Huize De Boom aan de Arnhemseweg. Op 31 december zal de heer Wanner dertig jaar in dienst zijn van de stichting De Boom. Hij begon zijn loopbaan bij de stichting als administratief as sistent van de rentmeester van het landgoed. In 1960 werd hij be noemd tot administrateur van het landgoed en de stichting. Voor dat hij bij de Boom ging werken was hij aanvankelijk werkzaam op het ou- deriijk landbouwbedrijf Van 1948 tot 1953 werkte hij bij het Land bouw Economisch Instituut in Den Haag. Voorts is de heer Wanner enkele jaren voorzitter geweest van de PJGU-afdeling Leusden. Sinds oktober is hij voorzitter van de Rabobank in Leusden waar hij vanaf 1972 al de functie bekleedde van secretaris en plaatsvervan gend voorzitter. In kerkelijk ver band is de heer Wanner aktief ge weest in diverse functies. In het Dienstencentrum kreeg drs. E. Hazelaar uit handen van De burgemeester van Ermelo, E. Veen, reikt de onderscheiding uit aan de heer E. Hazelaar de figuur in het overleg met de Her vormde kerk. Namens de minister van Verkeer en Waterstaat'ontving de heer H J. Pieterse de onderscheiding Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer Pieterse is werkzaam bij de Nederlandse Spoorwegen, De uit reiking vond plaats in Utrecht door de president direkteur van de NS De heren E. W. van den Brink en A van de Berkt ontvingen namens de minister van defensie een ko ninklijke onderscheiding. De heer E. W. van den Brink kreeg de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in goud met de zwaarden Hij is adju dant bij de luchtamcht van de staf dant bij de luchtmacht van de staf gen (CLO) De uitreiking werd ver- ncht door de chef-staf CLO-com- modore Van Leeuwen. De heer A. van de Berkt ontving de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in brons. Hij is als burger werkzaam bij het eerst aanwezend schap der genie van de landmacht dienstkring Amersfoort-Noord. De heer H. Pieterse. De heer A van de Berkt de Ermelose burgemeester E. Ph Veen de onderscheiding officier in de Orde van Oranje Nassau uitge reikt. De heer Hazelaar die alge meen sekretaris is van de Gerefor meerde kerken in Nederland is sinds 1967 werkzaam bij het Dien stencentrum De heer Hazelaar heeft bijzonder ingezet voor de reorganisatie onder andere wat be treft de centrale huisvesting. Het geen resulteerde in het Diensten centrum, dat een aantal jaren gele den in Leusden werd gevestigd. Daarnaast heeft de heer Hazelaar veel gedaan om de rechtspositiere geling van de medewerkers te ver beteren. Ook is hij een stimuleren- FIETSSTER GEWOND De scholiere C H. uit Overberg is donderdag gewond geraakt toen zij met haar fiets ten val kwam. De arts J. C den Toom verleende eerste hulp. Het ongeluk gebeurde op de Arnhemseweg nabij het politiebu reau. Het meisje kwam te vallen toen haar stuur met het stuur van haar vriendinnetje in aanraking kwam. POGING TOT INBRAAK Twee vrouwen en een man heb ben donderdagmiddag getracht in te breken in een woning aan de Landweg. De zoon van de eigenaar was echter thuis en waarschuwde de politie. Toen deze ter plaatse was, waren de onbekenden reeds verdwenen. DIEFSTAL Op Koninginnedag is er in De Korf een portemonnee met inhoud De heer E. van den Brink periode, „Samen Onderweg" hadden uitgesproken, dat er in deze raadsperiode een struc tuurplan gemaakt zou moeten worden. Bovendien, aldus Wage naar, wijkt de inhoud van de keuzenota niet af van hetgeen de verschillende partijen in 1978 in hun verkiezingsprogramma's ten aanzien van de verdere ontwik keling van Leusden neerschre ven. BUURTSTEUNPUNT Eén kwestie werd donderdag avond door wethouder Wage naar met goedkeuring van de raad vooruitgeschoven. Dat be treft het al dan niet realiseren van een buurtsteunpunt (wijkwinkel) in de wijk Alandsbeek. In de keu zenota wordt er vanuit gegaan, dat dat buurtsteunpunt er over niet al te lange tijd zal komen. Maar met name het CDA en D'66 twijfelen aan de wenselijkheid van dat buurtsteunpunt. Op voorstel van Wagenaar zal dat onderwerp deze maand bespro ken worden in1 het kader van de behandeling van het CIMK-rap- port ten aanzien van debewinke- ling van Leusden. Aanstaande donderdag al komt de verdere procedure van het structuurplan aan de orde. In de vergadering van de raadscommissie Openba re Werken en Ruimtelijke Orde ning komt een voorstel van het college ter sprake om nu door te gaan met de vijfde fase van de procedure. Daarin moet de nu vastgestelde keuzenota worden omgezet in een ontwerp-struc- tuurplan, hetgeen ruim twee ton zou gaan kosten. Al geruime tijd is duidelijk dat men zich binnen de gemeenteraad afvraagt, of dat nu nog wel moet gebeuren. Een aantal raadsleden is vooral ook gelet op de kosten van mening, dat het bij de vaststel ling van de keuzenota zou moe ten blijven. Harm Offereins (GPV/SGP) kondigde donder dagavond al aan dat zijn fractie de mogelijke verdere ontwikke ling van het structuurplan uiterst kritisch zal bekijken. Ingezonden Heeft Bert Vos zijn winterslaap wel uit? Het voorstel van B. en W. ter zake de verkeerslichten vin den wij een uitstekend plan. le dereen die overdag bij de ver keerslichten, die B. en W. willen uitschakelen, gaat kijken, zal daar geen punt van maken. Want dit brengt mee dat chauf feurs, die voor niets staan te wachten vaak doorrijden, of, als het licht op groen staat, de snel heid opvoeren. Niemand stopt graag onnodig. Dat maakt vol gens ons zulke kruispunten juist gevaarlijk, als je de stoplichten de hele dag laat werken. Geluk kig hebben we een wethouder die alle belangen weet te wegen en, ons Inziens, een goed ver- keersgevoel heeft. Niet alleen houdt hij de verkeersveiligheid in de gaten, hij heeft ook oog voor het beroepsgoederenverkeer. Heeft Bert Vos wel eens uitge rekend wat het kost als beroeps vervoerders onnodig stoppen moeten? Dat kost vele liters brandstof, die de ondernemers betalen moeten. Ik zal een voor beeld geven: in de regio Leusden maken de veehouders gebruik van een loonwerker. Deze rekent voor een trekker met wagen f 87,— per uur, wat neerkomt op f 1,45 per minuut. Als hij werken de stoplichten moet passeren betekent dat, dat hij per vracht gemiddeld zes minuten verliest. Dat kost dus zowat f 9,—per vracht. Volgens Bert Vos zouden zulke dure combinaties moeten stop pen voor een wandelaar of fiet ser, die op z'n gemakje naar de winkel of bibliotheek gaat. Wij verwachten in het vervolg van de verantwoordelijke redak tie een afgewogen commentaar. Twee lezers van de Leusder krant (naam en adres bij de redaktie bekend) LEUSDEN - Burgemeester en wethouders van Leusden heb ben voor de maand mei vergun ning verleend voor het houden van de volgende collectes: 10-16 mei: AVO, vereniging voor arbeids- en welzijnszorg voor minder-validen; 17-23 mei: Natio nale Commissie tegen het Alcoho lisme; 24 mei-6 juni: Ned. Rode Kruis. De heer Wanner heeft net de versierselen behorende bij de onder scheiding opgespeld gekregen. ontvreemd van de heer B. Ook werd er die dag een bromfiets bij Albert's Corner weggenomen. De eigenaresse is mevrouw M. uit Leusden. Mevrouw B. miste toen ze uit De Korf kwam haar fiets, die ze daar gestald had. SCHARENDE VRACHTWA GEN Een dwars op de weg staande vrachtwagen met oplegger heeft maandag ervoor gezorgd dat de Doornseweg van kwart voor acht tot een uur 's middags gestremd was voor het overige verkeer. De vrachtwagen die 28 ton vee voeder vervoerde, was op de Doornseweg ter hoogte van het AC-restaurant gaan scharen. Vier kranen moesten er aan te pas ko men op de combinatie weer over eind te zetten Het verkeer werd omgeleid via Woudenberg. Werkgelegenheid: de VVD zal de grootst mogelijke aandacht besteden aan het bestrijden van de werkloosheid onder de jongeren; aantrekken bedrijfsleven vooral richten op het scheppen van werkgelegenheid voor jongeren;.het lopen van stage bij bedrijven en instellingen door jongeren om niet te vervreemden van de maatschappij. STEM VVD STEM VVD STEM VVD Word lid en bel vandaag 033-941695 of schrijf naar het VVD-sekretariaat, Libel 7, 3831 DT Leusden.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3