Stichting wil op vrijwilligers- tasis programma's maken lleerderheid raad achter oorstel om op bibliotheek xtra te bezuinigen Leusden kan autobrug over kanaal nu vergeten De Wegwijzer door schoolteam gekraakt leusder krnnt OKALE OMROEP LEUSDEN (LOL) OP PAPIER VAN START orri Verduin: „Cultuurbarbarisme" Ludieke start van project over wonen KLEINE MEERDERHEID GEMEENTERAAD TEGEN DE NIEUWSTE AMERIKAANSE RAGE NU OOK BINNEN UW BEREIK. a.Westland 6 vlFeITën zoTTdërTlTëg- "j brevet 'RIJZEN VARIËREN VANAF f 7000,- COMPLEET MET MOTOR. DINSDAG 4 MEI 1982 plaatselijk nieuws 5 werd gepasseerd. De kers verse stichting klopte met een bij het gemeentebestuur van Leusden aan, aan wie een principe-uitspraak werd gevraagd ten aanzien van lo kale radio- en televisie-uit zendingen. Ook werd ge vraagd om een startsubsidie voor de L.O.L. De lokale en regionale omroep staat in Leusden voor de deur te trap pelen van ongeduld om te be ginnen. VRIJWILLIGERS-ORGANI- SATIE Initiatiefnemers voor het stichten van de Lokale Om roep Leusden zijn de heren G. J. van der Teems, A. van Kaam en W. Vahlkamp, die nu tevens het stichtingsbestuur vormen. Met de heer van der Teems en Van Kaam hadden we een gesprek over het hoe en waarom van lokale op- mroep in Leusden. Lokale omroep in Leusden. In december 1981 kon Leusden kennis maken mei lokale televisie via de Regionale Omroep Midden-Nederland, die een week lang experimentele uitzendingen verzorgde. Nu is er ook de Lokale Omroep Leusden. die aktlel wil zijn op het gebied van lokale omroep. ior BERT VOS) EUSDEN - Het is duide- dat het Nederlandse om- pbestel fors in beweging Met de snelle opkomst van kabeltelevisie, de TV-sa- ieten èn de piraten is er ia sprake van een aardver- miving In de omroepwe- j, die vrijwel niet meer te- i te houden is. Politiek Ne land zal niet meer te lang eten wachten met het ne- n van adekwate maatrege- en het realiseren van een igepaste omroepwet. M-minister Van der Louw rdt steeds regelmatiger (onfronteerd met de nieu- omroep-problemen en tde steeds groter worden- roep naar zendmachtigin- ïvoor bijvoorbeeld lokale regionale omroepen, die iwachten op het antwoord i de minister (welke dan i) beu zijn. Zelfs de ge- ente Leusden zónder ka- net ontkomt niet aan het nen afzienbare tijd nemen i beslissingen op het ge il van lokale en regionale roep. Werd door de Regio- Ie Omroep Midden-Neder- d (ROM) al in december ihet vorige jaar succesvol ixperlmenteerd met lokale visie-programma's, waar- Ier een avondlang live op buis, vorige week woens- jwerd de Lokale Omroep isden (L.O.L.) officieel een htlng, toen de stichtings- eblj notaris Buter officieel Van der Teems: „Ongeveer een jaar geleden zijn we met enkele belangstellenden voor lokale omroep om tafel gaan zit ten om te bezien in hoeverre in Leusden een dergelijke organi satie te realiseren zou zijn. Uit die besprekingen resulteerden kontakten met de OLON. de Overkoepeling van Lokale Om roepen in Nederland, terwijl we ook kontakt zochten met ande re lokale omroepen. Zo kwa men we terecht bij de lokale omroep van Goirle, waar we mee hebben gedaan aan de eerste kleuren-TV-uitzending. In dat programma hebben we bijgedragen aan een diskussie over lokale omroep. Van het één kwam het ander en mo menteel zit de heer Van Kaam namens de L.O.L. in het be stuur van OLON. We hebben het afgelopen jaar gebruikt om het op papier voorbereiden van de Lokale Omroep Leusden en dat heeft uiteindelijk geresul teerd in het stichting van de L.O.L. De Stichting Lokale Om roep Leusden kan nu verder gaan werken aan het realiseren van een organisatie van vrijwilli gers, die bereid zijn mee te werken aan radio- en televisie uitzendingen in de gemeente Leusden." Het is de bedoeling, dat zo veel mogelijk Leusdenaren bij de radio- en televisie-uit zendingen op lokaal niveau worden betrokken. Het stich tingsbestuur gaat er van uit, dat het allemaal vrijwilligers werk wordt. Van Kaam: „Het is vooralsnog niet de bedoe ling om betaalde professio nele krachten aan te trekken. Alles zal in de vrije tijd moe ten gebeuren op basis van vrijwilligheid. We geloven dat er in Leusden genoeg men sen te vinden zijn, die zich hiervoor in willen zetten." De slruktuur, die de Stichting L.O.L. uiteindelijk voorstaat is ta melijk ambitieus te noemen. Naast het dageli|ks bestuur van de stich ting wil men proberen verschillende „raden" van de grond te krijgen, ieder met een specifieke taak Van der Teems: „Het is de bedoeling dat er een programma-raad komt, die zich aktiel bezig gaat houden met het voorbereiden van de pro gramma's, en het coördineren daarvan Zo'n programma-raad kan weer onderverdeeld zijn in sek- ties. Elke sektie houdt zich daarbij bezig met een speciliek onderdeel van het totale programma, zoals aktualiteiten, politiek, cultuur, amu sement, etc." Zonder een goede technische begeleiding is het onmogelijk om uit te zenden. Vandaar dat het be stuur van de LOL naast de pro gramma-raad ook een technische raad in wil stellen, ook weer onder verdeeld in sekties, zoals regel techniek, onderhoud etc. Tenslotte is er de adviesraad Van Kaam „De samenstelling van die raad la ten we over aan de gemeenteraad. Wel zal die samenstelling in een bepaalde verhouding moeten zijn. Een deel van de leden zal door de gemeenteraad (c.q. b en w) aange wezen kunnen worden, een deel door de Leusdenaren zelf en een deel door de stichting. De leden van de adviesraad hebben geen stem in het programma-beleid. Ze kunnen alleen advies uitbrengen." Van der Teems. „De hooiden (voorzitters) van elke raad hebben zitting in het stichtingsbestuur, zo dat op die wijze sprake kan zijn van een demokratische beleidsvor ming" Eén keer per jaar wordt een algemene„leden'-vergadering ge houden. Op zo n bijeenkomst kun nen de medewerkers het beleid toetsen, evalueren, nieuwe pro gramma's inbrengen etc. VanderTeems „Iedere Leusde- naar van zestien jaar en ouder kan zich opgeven om mee te doen in één van de sekties of raden. Van de medewerkers wordt een kontributie van 5,- per maand gevraagd en een éénmalig inschrijfgeld van 15.- om de lopende onkosten te kunnen bestrijden WAT VOOR UITZENDINGEN? De vraag is dan: hoe zal zo'n lokaal programma van de LOL er uit gaan zien? Het stichtingsbe stuur Is daar tamelijk vaag over. In de doelstellingen staat, dat de programma's een Informatief, educatief, cultureel, creatief en recreatief karakter dient te dra gen en dat de stichting neutraal dient te zijn ten opzichte van po litiek, religie. Ook reclame Is ta boe, tenzij de wet dit toe zal staan. Van der Teems: „Het mogen geen overbodige uitzendingen zijn en iedereen moet er plezier aan hebben De programma's dienen uiteraard lokaal gericht te zijn." Na enig aandringen onzerzijds willen de heren wel een beetje meer ver tellen over de plannen. „In het eer ste jaar, dat we daadwerkelijk uit kunnen zenden zullen we een over zicht gaan geven van alle in de ge meente Leusden werkzame ver enigingen en instellingen. Dat is de basis, waarvan uit je straks gaat werken, dus is dat een goed uit gangspunt, een aardige introduk- tie Verder zullen we aandacht be steden aan de aktualiteit in Leus den, het amusement, de sport en de cultuur Natuurlijk kunnen ook Leusdenaren, die zelf iets hebben wat de moeite van uitzenden waard is met hun programma aan bod ko men, We streven er naar om met onze uitzendingen de onderlinge kommunikatie tussen de Leusde naren te bevorderen We zijn ervan overtuigd dat lokale omroep het on derlinge kontakt zal verbeteren EERST RADIO Wanneer kunnen we de eerste uitzendingen van de LOL verwach ten? Van der Teems: „Dat is erg moeilijk te zeggen We staan nog maar aan het begin Eerst moeten we trachten de organisatie op te bouwen die we nodig hebben Alles is afhankelijk van verschillende fac toren Hoe zit het met de techni sche mogelijkheden, waar halen we het geld vandaan en wanneer geeft de minister toestemming voor lokale omroep op grote schaal Het zit er niet in, dat we op korte termijn van start kunnen gaan. We zullen alles eerst goed op moeten zetten Duidelijk is wel, dat radio financieel gezien het aantrekkelijkste is om mee te beginnen. Radio is niet zo gecompliceerd als televisie En over radio kan de heer Van der Teems meepraten, want hij is zelf geruime tijd aktief (geweest) binnen verschillende ziekenomroe pen. zoals de Golfbreker. Voor het overige beschikken de bestuursle den van de stichting L.O L niet over enige ervaring vanuit hun da gelijks werk. Twee van hen zijn werkzaam in de administratieve sector, de derde is timmerman „Maar oat is geen bezwaar", vin den de enthousiaste initiatiefne mers, „we zijn ervan overtuigd, dat er voldoende vrijwilligers in Leus den te vinden zijn, die wél over de nodige ervaring beschikken GEEN CONCURRENTIE Tenslotte benadrukken de kers verse bestuursleden van de L O L dat het beslist niet de bedoeling is om met de plaatselijke krant te gaan concureren „Integendeel zeggen Van der Teems en Van Kaam „We zouden het liefst zien, dat we nauw gaan samenwerken, zodat er een goede wisselwerking ontstaat Zo zien we best mogelijk heden voor uitwisseling. Ook kun nen mensen van de plaatselijke krant natuurlijk meedoen En als de minister ook reclame toe gaat staan? Zover is nog niet over de zaak nagedacht Van der Teems: „Als het zover is zullen we dat aspekt nog moeten bekijken. Maar het is niet de bedoeling om Ie gaan concureren met de plaatselij ke krant." Ook samenwerking met de Regionale Omroep Midden-Ne derland (ROM) wijzen de LOL-be- stuurders niet af „We zijn ervan overtuigd, dat een goede samen werking tussen regionale en lokale omroepen mogelijk moet zijn Leusden is met ingang van 28 april 1982 een omroep rijker Het wachten is nu op de verdere ont wikkeling van het regionale en lo kale omroepwezen En ook dét is afhankelijk van tal van factoren. Dat regionale en lokale radio- en televisie-uitzendingen binnen af zienbare tijd gemeengoed zullen worden, is inmiddels wel tot vrijwel iedereen doorgedrongen. Het wachten is nu op politiek Den Haag Voor de goede orde: Leusde naren die mee willen doen aan de Lokale Omroep Leusden kunnen zich schriftelijk melden. Het adres is: Stichting Lokale Om roep Leusden, Postbus 162, 1830 AD Leusden. Rabobank nr. 33.59.71.520. U dient minimaal 16 jaar oud te zijn om mee te kun nen doen. U dient in de brief aan de L.O.L. duidelijk aan te geven waarom u mee wilt doen en op welke wijze u denkt een bijdrage te kunnen leveren. STRUKTUUR n een onzer verslagge- USDEN De bibliotheken .eusden krijgen in Leus- dit jaar een subsidie van gemeente van bijna 7.000,Dat is ongeveer .000,— minder dan de htlng Federatieve Biblio- tkvoorziening Leusden In begroting voor dit jaar zei lig Ie hebben. Een begro- I, waarop door het bestuur overigens al het nodige noeid was. Maar het was volgens de raadsfracties van GPV/SGP, CDA, VVD en Ge meentebelangen niet vol doende. In het kader van de bezuinigingen moest er meer af en de raadsmeerderhefd besloot daar donderdag avond op voorstel van B. en W. toe. Alleen de fracties van PvdA en D'66 stemden tegen het collegevoorstel. PvdA- woordvoerder Corri Verduin sprak van „cultuurbarbaris me" en „een slechte vorm van dorpspolitiek". ■anden en opstijgen op een veld of terrein bij u in de imgeving. Dat is mogelijk met onze nieuwste één- lersoons lichtgewicht vliegtuigen. Nu voor het eerst Nederland verkrijgbaar in allerlei variërende nodellen compleet met motor. Die types wegen minder dan 100 kg en zijn lemakkelijk te vervoeren op elke auto-imperial of anhanger. 'oor iedereen die nu met deze fascinerende sport wil kennismaken, en voor juni een toestel bestelt, lebben wij 4 gratis vlieguren op een motorvliegtuig lij een Nederlandse vliegschool. Ook is er voor edereen een gemakkelijke betalingsregeling, 'oor meer informatie en het verkrijgen van onze zeer btgebreide en interessante catalogus waarin tien- allen variaties en modellen worden geïllustreerd, [dient u geld, of een bank- of girocheque ter waarde |ïan I 15,- in een gesloten enveloppe bij te sluiten en I jla zenden naar: ksweg 123 48 AD Heesch iefoon 04125-4087 P.S. Bovenstaand adres is tevens het factuur-adres. I Overigens snoeiden de frac ties van VVD, GPV/SGP, CDA en Gemeentebelangen niet van harte in de bibliotheek-begro ting. Jammer dat we op dit vrij- willigerwerk moeten bezuini gen", aldus CDA-woordvoerder Henk van der Sloot. Herman Baaiman (Gemeentebelangen) zei over het collegevoorstel niet te kunnen juichen, maar er wel begrip voor te hebben. Lilly van Amerom (VVD) had het ook lie ver allemaal anders gezien, maar wees er op dat er bijvoorbeeld ook op andere terreinen in de welzijnssector ingeleverd wordt. Zij wees op de stijgende ge- bruiksvergoedingen, die de sportverenigingen voor de ac commodaties moeten betalen. Corri Verduin echter zei, dat het bibliotheekbestuur ,,meer moet inleveren dan enig ander in Leusden". Zij vond het beleid van het college ten aanzien van de bibliotheek in schril contrast staan met het eerder donderdag avond genomen besluit om nog eens vijf tennisbanen aan te leg gen. ,,lk vind dit een dorpspoli tieke keuze in de slechte zin van het woord. Cultuurbarbarisme. Dit voorstel betekent voor de bi- - Corrie Verduin:.Dorpspolitie ke keuze" bliotheek een te groot kwaliteits verlies, die teruggang en leeg loop tot gevolg zal hebben", al dus Corri Verduin, die het voor stel deed om niet verder te bezui nigen dan het bibliotheekbe stuur zelf al gedaan had. Dat voorstel kreeg alleen de steun van D'66 en werd daarom met elf stemmen tegen en drie vóór verworpen. Het college voorstel haald het vervolgens met elf stemmen vóór en drie tegen. Onderdeel van het nu ge nomen besluit is een verzoek van het gemeentebestuur aan het bi bliotheekbestuur om volgend jaar de contributie te verhogen. Nu bedraagt de contributie voor mensen van achttien jaar en ou der f 12,50 per jaar, terwijl de jeugd gratis gebruik van de bi bliotheek kan maken. Het colle ge zou willen, dat volgend jaar de jeugd gratis blijft lezen; dat jon geren van 18 tot en met 22 jaar f 12,50 gaan betalen; en volwas senen f 15,—. (van één onzer verslagge vers) LEUSDEN Een autobrug vanaf de Asschatterweg over het Valleikanaal naar de Mid denweg kan Leusden nu wel vergeten. Een kleine meer derheid van de gemeenteraad besliste donderdagavond dat de wens van B&W ten aanzien van de autobrug uit de tweede deelnota van het Verkeers plan moet worden geschrapt. En dat, terwijl bij de Raad van State nog steeds een beroep loopt tegen het onthouden van goedkeuring door Gede puteerde Staten van het op nemen van een autobrug in het bestemmingsplan Buiten gebied-oost. Een beroep dat door het college van B&W namens de gemeenteraad is ingesteld en al vanaf 1978 loopt. Het dagelijks bestuur van Leusden gaat zich als ge volg van de raadsbeslissing beraden of het verder zin heeft vast te houden aan het beroep bij de Raad van State. Een en ander was het gevolg van de behandeling van het raadsvoorstel over de vaststel ling van de tweede deelnota van het Verkeersplan, waarin wen- structuren voor het voetgangers verkeer, het brom- en fietsver- keer, het openbaar vervoer en het autoverkeer worden aange dragen In dat raadsvoorstel stel den B&W onder meer voor om tevens de wens ten aanzien van de autobrug over het Valleika naal op te nemen. Volgens het college levert een brug vanaf de Asschaterweg over het kanaal een veilige route op naar de Noorderinslag. Daarbij wordt de Asschatterweg in Leusden-cen- trum aanzienlijk ontlast van ver keer en daardoor veiliger, NIET NODIG Rinze Bloemhof (D'66) had daar geen boodschap aan. ,,De brug is in het kader van de tweede deelnota nooit ter sprake geweest Bovendien zal door de aanleg van een autobrug de aan trekkingsgracht op het doorg aande verkeer groter worden. Het geld voor de aanleg van de brug kan beter worden gebruikt om de situatie op de Asschatter weg in centrum aan te pakken", zo meende het D'66-raadslid Jan Jacobs (PKL) was ook voor het schrappen van de brug uit het raadsvoorstel. Hij merkte op dat de samenstellers van de tweede deelnota, medewerkers van raadgevend ingenieursbureau DHV, niet over een autobrug hebben gesproken en die ook niet nodig vinden. De CDA-frac- tie verklaarde bij monde van Eve lien Blom unaniem tegen de autobrug te zijn Redenen hier voor werden niet gegeven. VVD'er Gerrit van Tiel en zijn fractiegenoten waren vóór. ,,De argumenten tegen zijn niet hard genoeg Bovendien is de raad in beroep gegaan tegen het ont houden van goedkeuring door GS van een brug in het bestem mingsplan", aldus de liberaal Herman Baaiman (Gemeentebe langen) en Harm Offereins (GPV/SGP) lieten weten voor een tweede brug over het kanaal te zijn. Wethouder Jan Wagenaar (verkeerszaken) hield de raad voor, dat hij had geprobeerd DHV over te halen een autobrug In de tweede deelnota op te ne men. Wagenaar: „DHV heeft nooit argumenten tegen zo'n brug genoemd". Burgemeester J. Rademaker deed ook nog een duit in het zakje door zich in het openbaar af te vragen waarom de tweede brug over het Valleika naal er nog niet ligt. „Wat moet er gebeuren als de enigeen huidige brug over het kanaal wat over komt?", aldus de burgemeester. Na de discussie stemde uit eindelijk de raad met 8 tegen 6 de autobrug weg met CDA-wethou- der Van Woudenberg onder de tegenstemmers. In de tweede deelnota van het Verkeersplan is wel de wens ten aanzien van een fietsbruggetje over het kanaal gewoon gehandhaafd. In de aula van de school troffen de kinderen een aantal „slapen de" krakers aan. De krakers, een maal wakker geworden vertelden dat ze al erg lang op zoek waren naar woonruimte. Ten einde raad had men de school aan de As schaterweg maar gekraakt. On danks dringende verzoeken van het schoolhoofd en de voorzitter van de oudercommissie de heer Van Peski, wilden de gelegen heidskrakers niet opstappen Vooral de heer Van Peski liet duidelijk blijken dat hij wel be grip had voor de situatie waarin de krakers verkeerden door het probleem van de woningnood in ons land. OPLOSSING Nog steeds in het bijzijn van alle schoolkinderen, werd samen met de krakers, naar mogelijke oplossingen gezocht Een moge lijkheid zou zijn het beschikbaar stellen van een leegstaand lokaal van de kleuterschool „Wip- Wap", die over enkele maanden (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN Op een nogal spectaculaire manier zijn de zes klassen van de openbare lagere school „De Wegwijzer" aan de Asschatterweg, maandagmor gen gestart met een leerproject over het onderwerp „wonen". Een werkgroep van ouders, schoolteam en zesde klas leerlin gen had een „kraakactle" In sce ne gezet waarmee alle leerlingen van de school maandagmorgen In alle vroegte werden gecon fronteerd. Toen de leerlingen van de la gere school maandagmorgen om kwart voor negen hun school wilden binnengaan bleek de hoofdingang hermetisch afge sloten Zoals uit spandoeken en raambiljetten bleek was de school in de nacht van zondag op maandag „gekraakt". Zoals uit de pamfletten bleek waren de krakers niet van plan de school te verlaten voordat zij een andere, passende woonruimte hadden gevonden. Via een met-geblokkeerde zij deur wist waarnemend school hoofd Van Bekkum de school kinderen toch allemaal naar bin nen te loodsen helemaal leeg zou komen door de integratie van de kleuter school en de lagere school. De inmiddels gearriveerde „politie" voelde wel iets voor de gedane suggestie en wist van de gemeente toestemming te krij gen in de „krakers" zolang on derdak te verlenen in de kleuter school. Tot groot genoegen van alle be trokkenen kwam de kraakactie hiermee ten einde De gemaakte rommel werd door de „krakers" zelf opgeruimd en met vertraging van ruim een uur konden de leer lingen van de „Wegwijzer" weer hun klaslokalen binnengaan LEERPROJECT De kraakactie, zoals deze maandagmorgen werd uitge voerd was opgezet door een werkgroepje van ouders, leden van het schoolteam en enkele leerlingen van de zesde klas Met de kraakactie wilde de werk groep „op ludieke wijze starten met een veertien dagen durend project over wonen", zoals één van de leden van de werkgroep het uitdrukte. Het krakersprobleem is slechts één van de onderdelen van het gehele project. De „kraakactie" is een goede aanleiding om de leerlingen uiteen te zetten dat wonen en vooral de verkrijging van woonruimte lang niet altijd zonder problemen en moeilijk heden verloopt, aldus de werk groeplid. De leerlingen van de lagere school gaan zich nu twee weken lang in zo breed mogelijke zin met het woonproject bezighou den. Aan het eind van deze veer tien dagen volgt er op vrijdag avond 14 mei een expositie avond, waarop ouders en andere belangstellende de resulaten kunnen bekijken.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 5