Over repen en andere adhesiebetuigingen Kantlijn SPAANSE ONTBOEZEMINGEN J >rke boeren ANGS DE VEGEN ndoomkraak je kwasten P r r> r Eurowoningen Stuntwerk Nieuw Toast Op de plee loep op Leusden toen, werden ze genoemd op Koninginnedag tijdens hel touwtrekken dal door de Oranjevereniging was miseerd. Zeven stoere mannen die aan de Arnhemseweg in Leusden wonen en zich hadden laten n/ven voor de touwtrekcompetitie. Deze,, ruig nekkendeden het uitstekend zoals u dinsdag in deze krant kunnen lezen. In de finale versloegen zijde Bonkers "die de sterkste man van Achterveld, Louis van irsveld, in de gelederen hadden te fotograaf Janus Visser zette de negen sterke boeren op de foto. Een der mooiste en aangrij- 'ndste werken van de Vlaam- 1 schrijver Stijn Streuvels eft bovenstaand als titel. Het het verhaal van een Vlaam- i paardenboever, (paarde- lecht) zoals die vroeger op i grote boerderijen voor- tam. Een man die zich alleen si de paarden bemoeide, k>r de ploeg, wagen of rijtuig, ras alles zijn taak. Als 't goed is, groeide er een prachtig 'trouwen tussen de boever i de paarden. Hij sliep zelfs de paarden in de stal en fis ontging hem. Het is een triest verhaal van nde boever, zoals de mees- verhalen van Streuvels; de igische op- en neergang van t gewone paardenknecht in t simpele maar indringende sI verteld, 'k Heb het verhaal •sschien wel tien keer gele- i en telkens ontroert het me ier, d'r is wat geduld bij no- l Het is hartstikke ouwer its en wie leest Streuvels 9 temidden van het soms 'scene geweld van de schrij- 'is van deze tijd. 'k Ga ook wel eens langs de 5gen van het dorp maar dan Kier peerden. en dan zie je i hoor je wel eens wat. Zo orde ik dat de vertrouwde "kei bij de St. Jozefkerk gaat tenwellicht door het overi- 1 winkelgeweld in het dorp. Ik denk eraan dat je vroeger, dat was ten tijde dat wij ons in Ha- mersveld vestigden, niet naar de winket van Van den Tweel ging maar naar dekoster". En de koster had alles wat niet te maken had met levensmidde len, moest je wat hebben voor het huishouden, tuin of knutse- larije dan ging je even naar de koster, beter wist je niet. De koster was een begrip voor de Hamersvelders, en passant zorgde hij ook voor trouwen, begrafenissen of kerkelijke ge beurtenissen. Vanzelfspre kend hielp het groeiend kinder tal mee met alle dingen die ge beuren moesten. Da 's dan ook weer voorbij zoals zo vele din gen voorbijgaan, het maakt me ■weemoedig 'k Ga wat verder langs de wegen, geleid door die felle ge- te stre en, af en toe een nood- spro. vakend voor voorbij- scheu 'e auto's, en kom bij de bo^iderij Claeverenbald, vierhonderd jaar oud bijna. In mijn gedachten zie ik hem ge restaureerd prachtig blank zoals dat klooster in Amers foort ontroerend mooi is ge worden. Natuurlijk zou het be ter zijn als de boerderij omge ven zou blijven door bomen en groen, maar de pegulanten spelen een grote rol, alleen een woningplan er omheen maakt het mogelijk te renove ren. Weer een heilig koetje ge red, dacht ik: wel ingebouwd maar niet vertoren, 'k Dwaal verder langs de wegen, het ontstuimige voorjaar doet struiken, bomen, planten, wo ningwetwoningen de pan uit vliegen Tere pastelkleuren steken fel af tegen het felle rood en geel van tulpen en nar cissen: fijn groen barst als 't ware uit de donkere takken. In de Schoolsteegbosjes is het Concertgebouworkest aan het repeteren. Hoe at die vogels heten mag Joost weten maar het is allerwege een gefluit en gezang afgewisseld met kre ten van kieviten. Een paar sneeuwblanke eenden drijven in het donkere slootwater en ik zal het me wel verbeelden, maar ik dacht er gens een kop van een ree bo ven de struiken te zien. O, hei lig koetje hoe lang nog? Verder langs de wegen ont dek ik tot m'n grote verbazing plotseling een fietsenhandel. hoe is dat nou mogelijk, nou, het is mogelijk 'k heb het ge vraagd aan de uitbater. „Enais de fietsen op zijn hebben we wel weer wat anders". 'k Overweeg toch nog om er gens een beetje buitenaf in een schuurtje m'n ouwe stiel weer op te pakken, zomaar uit liefhebberiij, om wat te doen te hebben, als het toch zo makke tijk gaat.. En wat zullen die an dere vier fietsenbazen in 't dorp dat leuk vinden, 'k Zeg maarzo; leve de branchecom missie". Verder langs de we gen kom ik voorbij dePaarde- maat" geen kwaad woord er meer over. Aan het eind van m'n wandeling kom ik aan de Hekkensteeg, ook nog Ha- mersveldseweg, de klinkers gaan eruit en er komt asfalt Als kind reed ik met vader op de paardewagen vaak over zulke klinkerwegen, het ratel de van de ijzeren banden en het ritme van de hoefijzers vond ik net muziek, er was een vaste regelmaat in die gelui den Nu ik er aan denk. hoor ik het weer. Dat hoor je niet op pONDERDA( 6 MEI 1982 Ze hebben dus gewerkt gisteren, de Leusdense ambtenaren. Niet alleen Reij- er van Gooi, de gemeentese cretaris, maar ook alle ande re medewerkers van de ver schillende gemeentelijke diensten. Daar heeft geen vakbond of minister iets aan kunnen verhelpen. Zelfs de gemeenteraad niet, waar vo rige week donderdag een aantal van de aanwezige le den zich tegen het besluit van het college van B. en W. keerde om de ambtenaren op Bevrijdinsdag geen vrij te geven. De reden Is u inmid dels bekend: de burgemees ter en de wethouders von den het te duur om de ambte naren op kosten van de ge meenschap een dag extra verlof te geven. Het was donderdagavond al knap laat, toen de 5 mei- affaire in de Leusder raad ter sprake kwam. Ton Zwart zei er wat van namens het CDA, Gerrit van Tiel namens de VVD, Jan Jacobs namens de PvdA en uiteraard gaf ook Rinze Bloemhof (D'66) te kennen, wat hij er van vond. Namens het college voerde gemeentesecretaris Van Gooi het woord. Het werd een gloedvol betoog: half slachtig kabinetsbesluit, pri ma reacties in de pers, van verschillende kanten adhe- sie-betuigingen. En wat er ook zou gebeuren verder, zo betoogde de gemeentese cretaris, hij zou in ieder ge val werken op 5 mei. A wor king class hero is something to be, nietwaar? Maar hoe zat het nou met die adhesiebetuigingen? Van Gooi meldde dat van verschillende gemeentes adhesie-betuiglngen waren binnengekomen. Onder meer een „tamelijk grote ge meente in de provincie Utrecht", en ook de gemeen te Zandvoort had gerea geerd. Op de gang, tijdens een schorsing in de beraad slagingen van de raad, werd ons verteld dat ook Gene- muiden het Leusdense voor beeld gevolgd zou hebben. Van Genemuiden meldden we het eergisteren al: daar hebben de ambtenaren gis teren vrij gehad. Het college was aanvankelijk van plan om het ambtenarencorps aan het werk te houden, want ze hebben daar al twee extra vrije dagen per jaar (voor biddag en dankdag). Het principe-besluit werd echter zo negatief beoor deeld in het Georganiseerd Overleg, dat B. en W. op het eerder genomen besluit te rugkwamen. Vanuit Zandvoort heeft niemand adhesie betuigd. Wel heeft een medewerker van de gemeente geïnfor meerd naar wat precies de overwegingen van het Leus der college waren geweest. Niet echter, zoals Van Gooi zei, omdat ook Zandvoort volgend jaar zijn ambtena ren de extra vrije dag zou wil len onthouden, maar ge woon uit belangstelling. En dan Soest nog. De ge meentelijk voorlichter aldaar ontkent pertinent dat ie mand van het gemeentebe stuur zijn adhesie aan het Leusdense college heeft be tuigd. Zijn Leusdense colle ga Hans Hermans blijft ech ter volhouden dat dat wel ge beurd is. Waarschijnlijk is daarom, dat een Soester wethouder of wellicht de burgemeester uitsluitend op ktie: MarnijfCreyns; igen: Frits an Breda, ar van Loo;n Janus Visser mt er eerman bij de st, die vnagt om een klein condocms. Zegt de st: buitm in de automaat kleinerakjes. mt de nan even later de ilweerbinnenlopen met de deling dat er helemaal autonaat hangt. Drogist laar tuiten en, ja hoor, i no{ maar vier gaten in de wairtot voorkort de aomautomaathing. renstaande speelde zich jagmorgen af bij drogisterij pinde Hamershof. Kniep: nik dat ding neer liet <i\, zei die man nog, dat hij uut niet gestolen kon in. Er zat een grote ijzeren Haan, maar alles is weg." tondoomkraak moet in de van 30 april op 1 mei roerd zijn. Dat is dus ook lanier om de overgang van iginnedag naar de Dag van leidte beleven, nmentaar van Kniep: „Ach, ter maar om.Het heeft me iwat tijd gekost om fte te doen bij de politie en idie condooms? Die zullen lergens onder de prijs chtworden. Leusdense amateur dervereniging „De Vrije Iten" exposeert van 11 tot et21 mei in het gebouw van ichting De Koperhorst aan ladijnenweg 275 in sfoort. De opening vindt [sop dinsdag 11 mei om half PURFCHOCOLADE c PHOCO!.Al>r pOPf o f a n r .a m - -i «rHPr°' i nj^TTr- tv t t- Toch aardig dat nu ook minis ter Van Thijn weet waar Leus den ligt. We hebben de indruk, dat niei iedereen staat te dringen om op dat vredesplatform te ko men. Het is goed te weten, dat onze ambtenaren in ieder geval op 5 mei hebben gewerkt. En nou maar hopen, dat de vrijwilligers voor de LOL niet allemaal uit lolbroeken bestaan Géén autobrug over het Val leikanaal, zegt de meerderheid van de raad. De Kanaalweg- bewoners kunnen weer opge lucht adem halen. Evelien Blom dus ook Aan de andere kant doet Wa genaar er verstandig aan dat nieuwe fietsbruggetje niet te breed te maken Er zal weer politiek worden ge biljart. Een kwestie van de rode bal niet missen. Denk nou niet dat de lokale omroep een LOLIetje is. Maar als u mee wilt doen, dan wél voor de lol, niet om het geld. Vijf tennisbanen er bij? Daar zal (meer) op gedronken wor den. Cynische Leusdenaar. ,,Het is natuurlijk nog de vraag of onze ambtenaren hebben gewerkt op 5 mei". Ad Wisman denkt blijkbaar, dat tennisbanen ingezaaid wor den. In Leusden zijn ze alleen niet dun gezaaid Nu tennis een echte volkssport is geworden, wil de VVD laten weten, dat zij een echte volks partij is. Corri leest dan wel niet altijd even goed de stukken, maar wel de boeken, voor zover voorradig Nieuwe strip:Corri en de Cul tuurbarbaren". Ook die advertentie gezien over vliegen zonder vliegbre vet? Als voldoende Leusdena- ren zo'n ding aanschaffen, is die brug helemaal niet meer nodig. Hoe moet dat nou als adspi- rant-tennissers voor noppes naar de bibliotheek gaan voor een boek over hun zo geliefde sport Toch zou de PvdA tevreden moeten zijn met al dat rode gravel waarmee Leusden ge plaveid wordt. Volgens de architect van het nieuwe gemeentehuis hebben de ramen de kleur van aubergi nes, maar volgens ons is het een kruising tussen rode kool en tomaten. De Haaien vieren hun 15-jarig bestaan meteen natje en een droogje". We hebben ons zelf- overeen komstig het advies - gefelici teerd Lag verdorie al vanaf vijf uur te wachten op de reveille, die maar niet echt wilde komen Achterveld raakt met al die buurtschappen toch niet ver deeld? Nee hoor, het blijft daar goed buurten. De werklust van onze gemeen tesecretaris is op het ge meentehuis onovertroffen. Zelfs Saartje Burgerhart in de Volkskrant wijdde haar column aan de 5 mei-kwestie van Leusden. Als we niet oppas sen is Nederland volgend jaar besmet met de ..Leusdenitis" en waar blijven we dan? Aan het werk. Deze rubriek kwam op 5 mei tot stand. V. Een lange vergaderavond was het vorige week donderdag voor de gemeenteraad, een aantal trouwe bezoekers en de pers. Zes uur praten, debatteren, niet opletten, kortom vergaderen is niet niks. Er was die avond dan ook een aantal belangrijke zaken aan de orde zoals de vaststelling van de keuzenota van het structuurplan, het goedkeuren van de tweede deelnota van het Verkeersplan, het voorstel over de aanleg van de vijf tennisbanen en de kwestie rond het niet vrijaf geven aan de ambtenaren op 5 mei. Tijdens een van de debatjes werd het door het liberale kamp zo geplaagde raadslid Rinze Bloemhof (D'66) opnieuw het slachtoffer van een kat uit deze hoek. VVD-wethouder Jan Wagenaar merkte na een vraag vanBloemhofop.datmetde bouw van de Eurowoningen in Leusden een aantal kritische mensen naar deze gemeente is gehaald. De wethouder doelde daarmee op de Democraat '66 die zoals publiekelijk bekend is eigenaar is van een asfalt. Op m'n schreden terug kerend verwijl ik even bij de Bibliotheek als boekenworm vind ik bezuinigen op boeken cultuur barbaars. Als de helft van het geld voor vijf nieuwe ■tennisbanen, naar de ,,bieb" gaat, hoeft er niet gebarbaard Ie worden. Trouwens, er wordt meer gelezen dan getennist, dacht ik. Tussenbieben Ha mershof zie ik het nieuwe ge meentehuis. net wat ik dacht toen bij die maquette. 'I Lijkt een sombere vesting met smalle schietgaten, maar het zat wet wennen Geleid door de zo zachtjes aan ontelbare verwijsbordjes aan de verwijspalen kom ik nog even bij de brug over het kanaal. Daar zie ik me toch een prachtig bordwat slordige planken met kromme letters ..Autosloop en pijltjes erbij Da s ontsnapt aan de aan dacht van de welstandscom missie dat past heel niet in ons nette dorp Stomverbaasd kijk ik bij de.volkstuintjes", niet te geloven wat daar in korte tijd uit de grond spruit. Pikzwarte wolken vol hagel en regen doen me afzien van verder langs de wegen gaan. 'k Loop nog een kennis te gen het lijf en hebben het er over dat de tijd zo snel gaat. dat hoor je wel meer tegen woordig, Pasen ook alweer voorbij, en voor het eerst zon der Matheus-Passion op radio of t.v. Hoeft ook al niet meer, door het slechte weer was er zelfs geen Mercedes Passion ,,Ben /e nog naar Blechtrom- mel wezen kijken" vroeg ik ..Nee, geen tijd, maar ik hou wel van die boeken van Dik Trom" zei hij. En toen begon het toch te regenen! Sp. Gistermorgen is de crossbaan van de Heuvelcrossers bij de ijsbaan officieel in gebruik genomen. Een burgemeester en een wethouder op een crosstiets gaven, later gevolgd door een heleboel fietscrossertjes, het officiële startsein Daarmee is voorde Leusdense jeugd een lang gekoesterde wens in vervulling gegaan Fietscrossen is namelijk heel populair bij de Leusdense jeugd. Voor wie dat nog niet wist, hebben enkelejongens dat tijdens Koninginnedag even duidelijk gemaakt. Naast het terrein, waar de Oranjevereniging enkele festiviteiten organiseerde, gaven zij spontaan een demonstratie van de mogelijkheden met een crossfietsje. Enig stuntwerk, dat de aandacht van de voorbijgangers trok E» V' van zijn schrijven aan enig ongenoegen dat geruime tijd bij zijn bedrijf heeft geleefd. Toen het bedrijf zich hier in 1979 vestigde, ging het col lege niet in op de uitnodiging van de direktie om de ope ning van het bedrijf bij te wo nen. Recentelijk heeft echter burgemeester Rademaker een bezoek aan Lekkerland gebracht en Boersma meldt, dat dat alle gevoelens van rancune heeft doen wegeb ben. Die Rademaker kun je om een boodschap sturen, want sedert het burgerva derlijk bezoek leeft de heer Boersma in de overtuiging „in een goede gemeente te zijn neergestreken". Die waardering is met het 5-mei-besluit van het college nog gestegen. De heer Boersma schrijft: „Nu uw college echter de moed heeft gehad een half slachtig haags beleid m.b.t. de al-of-niet viering van de 5e mei te pareren, hebben we de overtuiging in een erg goede gemeente te zijn neer gestreken. En dat niet louter vanwege bereikbaarheid en allerlei gemeentelijke voor zieningen, maar met name vanwege de geestelijke in frastructuur, als u begrijpt wat wij bedoelen. Of het nu doorgaat of niet, wij vinden de idee achter de ze dwarsligging zó goed, dat we graag alle gemeente ambtenaren van Leusden onze waardering wilden doen blijken middels een produkt uit eigen keuken. Bescheiden, al hadden we iedereen graag een hele doos gegund. Maar we moe ten wat zuinig zijn (en er moet gewérkt worden) willen we als firma, als gemeente én als natie niet failliet gaan." We begrijpen, wat u be doelt, meneer Boersma. Niet alle Leusdense ge meente-ambtenaren doen dat. Het college copieerde het schrijven van de firma Lekkerland en liet het, verge zeld van een reep chocola per ambtenaar, in het ge meentehuis ronddelen. Een aantal ambtenaren heeft de reep geweigerd. Sommige uit principe; zij zouden nog geen paperclip van een vreemde aannemen. Ande re, omdat zij de geste van Lekkerland niet bijzonder waardeerden en het ook niet leuk vonden dat B. en W. voor de verspreiding van een en ander binnen het ge meentehuis hadden zorgge dragen. Wellicht is de belangstel ling, die de werkende Leus dense ambtenaren gisteren mochten genieten, hen een troost geweest, ledereen is langs geweest: regionale en landelijke kranten, een foto graaf van het ANP, een ploeg van „Dingen van de Dag", de Wereldomroep, het Jeugd journaal en het gewone NOS-journaal. En dan is er tenslotte nog de in Leusden ook al niet meer geheel onbekende Utrechtse rechtbankspresi dent Van Dijk, die eergiste ren in een vonnis in kort ge ding vaststelde, dat 5 mei wel degelijk een nationale feestdag is. Nog 364 nachtjes, dan kunnen we de achtendertig ste Bevrijdinsdag gaan vie ren. M.K. drlve-in-Eurowoning. En Wagenaar vervolgde: „Ik ben erg blij, meneer Bloemhof, dat u hier bent komen wonen." Een verbaasde Rinze kreeg vervolgens te horen: „Erg blij, maar buiten het raadswerk om..." Na het oelewapper-incident kan Rinze Bloemhof deze dus ook in z'n zak steken. de marathonvergadering van de gemeenteraad donderdagavond. „Laten we het glas heffen (iedereen in de raadszaal behalve het publiek, was voorzien van fris-, zwak of sterk alcoholische dranken) op Hare Majesteit. Maar ook op wethouder Jan Mandemaker die nu, 30 april, jarig is," aldus de Leusdense burgervader. Toen later wethouder Mandemaker uiterst serieus op vragen uit de raad moest ingaan, liet hij weten op een dergelijke manier nog nooit zijn verjaardag te zijn begonnen. En daar kunnen we inkomen. - Op deze repen werden de Leusdense ambtenaren vergast door de firma Lekkerland. persoonlijke titel van zijn In stemming met het besluit van B. en W. hier betuigd heeft. Van officiële adhesie-be- tuigingen van gemeentebe sturen is, voor zover ons tot nog toe bekend, totaal geen sprake. We houden het er maar op, dat de gemeentese cretaris de zaak enigszins rianter heeft voorgesteld dan ze in werkelijkheid is. „Maar er zijn echt gemeen tes die hun adhesie hebben betuigd," houdt Hans Her mans vol. Hij wil echter niet zeggen, welke gemeentes dat dan zouden zijn, waar door het dus oncontroleer baar wordt. Gelukkig is er nog de firma Lekkerland Expres B.V., die een vestiging heeft op het park Princenhof in Leusden. De heer T. B. Boersma van die firma stuurde maandag een brief naar het gemeente bestuur, die wij niet anders dan als een adhesiebetui ging kunnen duiden. Boers ma herinnert in de aanhef PKL-raadslid Jan Jacobs heeft een nieuw politiek woord het leven doen laten zien. In de raadsvergadering van vorige week sprak hij van zijn „fractiecommandante". Een nogal gedisciplineerd synoniem voor fractievoorzitter en fractieleider, dunkt ons. Corri Verduin heeft er dus goed de wind onder bij PKL. De klok sloeg twaalf uur en het glas werd geheven. Het was middernacht, donderdag 29 april ging over in vrijdag 30 april. Koningin Beatrix vierde haar verjaardag. Burgemeester Rademaker onderbrak hiervoor Demonstraties escaleren tegenwoordig vaak in oproeren baldadigheid Dat het ook anders kan bewees de korfbalclub Antilopen vorige week tijdens een betoging voor het gemeentehuis Een demonstratie tégen de aanleg van vijf nieuwe tennisbanen en vooreen eigen veld voorde korfballers In de Leusder Krant van dinsdag heeft u er alles over kunnen lezen De leden van Antilopen trotseerden zelfs kou. regen en hagel om hun ongenoegen voor het gemeentehuis kenbaar Ie maken We weten nu ook hoe deze jeugdige korfballers over burgemeester Rademaker en zijn weihouders denken

Leusder Krant | 1982 | | pagina 15