Zes Leusdenaren ontvingen tot nog toe Verzetsherdenkingskruis 4 mei, dodenherdenking Rademaker: „Vergeven, maar niet vergeten" Geen voorlichting op scholen door Leusdense tandartsen Trudy Pot hield lezing Jaarvergadering Solidariteitswinkel Meisjes vanaf 11 jaar kunnen meedoen Padvindsters houden bijeenkomst in Hamershof Cross probleem ter sprake in ABZ Bijeenkomst NCVB zuid Vrouwen- kafé hield thema-avond over oorlog FOTOKOPIE j NODIG? Leusder Krant Capriolen DONCRDAG 6 MEI 1982 plaatselijk nieuws Drie van de zes onderscheiden Leusdenaren. Van links naar rechts de heren Rasch. De Jong en Vandebriel Haast hen burgemeester Rademaker. [van een onzer verslagge vers) LEUSDEN - Tot nog toe hebben zes Leusdenaren het Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijke redaktie: Bert Vos Marnix Krei|ns (pi. verv.) Redaktie: Bettien'Engelkens Caspar van Loo. Inlevering kopij en ad vertenties: voor het dinsdagnum mer tot uiterlijk „maan dagmiddag 12.00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 Redaktetie en admini stratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld 54,20 per jpar; 27,60 per half jaar; 14,05 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18,00 uur te hebben ontvan gen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent be zorging (dinsdag en don derdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur be zorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Verzetsherdenkingskruis ontvangen. Aan twee van hen werd de onderscheiding gis teren, tijdens een bijeen komst in de Leusdense raadszaal, uitgereikt door burgemeester mr. J. W. M. Rademaker. Ook degenen die het Verzetsherdenkingskruis eerder ontvingen waren voor de bijeenkomst op Bevrij dingsdag in het Leusdense gemeentehuis uitgenodigd.' Het Verzetsherdenkingskruis werd in 1980, ter gelegenheid van de 35ste Bevrijdingsdag, ingesteld In het Koninklijk Besluit waarbij dat gebeurde, staat omschreven dat de onderstheiding kan worden toegekend aan „leden van erkende verzetsgroepen in de zin van het geen de Buitengewone Pensioen raad heeft gedefinieerd, de Wet verbetering Rechtspositie Verzets militairen, Binnenlandse Strijd krachten in het bezet gebied, en aan hen die als verzet aan te mer ken handelingen hebben deelge nomen in Oost-Aziè". De zes Leusdenaren die tot nog toe met het Verzetsherdenkings kruis voor hun verdiensten werden onderscheiden zijn mevrouw J, van Dam-Buitenhuis, en de heren J A. van Dam, J de Jong, W. Rasch, A. E M. Thomann en L P. J. N. Vandebriel, Aan de heer Van Dam werd de onderscheiding pos tuum toegekend. De heren Rasch en Vandebriel kregen het herden- kingskruis gisteren door de burge meester opgespeld. Rademaker hield ter gelegen heid van die uitreiking een korte speech. De burgemeester trachtte In enkele bewoordingen enkele herinneringen op te halen aan wat beleefd werd in de jaren van de Tweede Wereldoorlog. Radema ker: „Alle vragen van en over vrij heid, recht, rechtvaardigheid, op rechtheid. Het ongeloof over wat volkeren elkaar kunnen aandoen De angst, de honger, de vlucht. De wreedheid, de inbraak in de gewe tens, de trouweloosheid. En steeds weer: meer dan ho pen, meer dan geloven ook, een stellig weten dat alles toch ten goe de zou kunnen keren voor land en volk. Vanuit dat stellige weten is het verzet tegen de vijand geboren: vanuit het besef dat de stille oorlog gevoerd moest worden zijn velen actief geworden, zijn zich met ver stand en hand te weer gaan stellen. Veel moest geleerd worden. Hoe moeilijk werd het volhouden door alles heen. Velen vielen Anderen gaven op. Vertrouwen is be schaamd geworden, er was echter veel meer aan echte trouw, aan doorzetten, aan overwinnen van al le zo menselijke kleinheden, aan - hoe tegenstrijdig dat wel lijkt - een voudige heldenmoed. Rademaker besloot zijn speech met een tweetal zinnen, die hij zei in dit verband vaak weer paraat te hebben: „De ene van mijn dispuutpraeses, geval len voor het peloton, die al mid den in de strijd zei: het zal moe ten worden vergeven, maar niet vergeten. En de ander, de zin spreuk van datzelfde dispuut: nooit wordt de fiere geest door bruut geweld gebroken. Het om gekeerde is uiteindelijk ge schied: uw fiere geest en die van de zo naamloos en talloos velen hebben het bruut geweld gebro ken. Wat een opdracht voor alle generaties," aldus Rademaker. (van een onzer medewerkers) LEUSDEN - De Leusdense tandartsen hebben de gemeente te kennen gegeven dat zij geen kans zien om zelf voorlichting te gaan geven op de Leusdense scholen. Op aandrang van een aantal raadsleden zoekt de ge meente een mogelijkheid om toch voorlichting over tandver- zorging te geven op de scholen nu de samenwerking met de schooltandartsendienst wordt beëindigd. De meerderheid van de gemeen teraad heeft er enige maanden ge leden mee ingestemd dat Leusden de gemeenschappelijke regeling „regionale schooltandverzorging" zou beëindigen De schooltandarts werd voor de gemeente een te kostbare zaak temeer daar steeds minder kinderen gebruik maakten van de diensten van de tandarts. Het opzeggen van het contract door de gemeente betekent echter ook dat er op de Leusdense scho len geen voorlichting meer gege ven wordt over het verzorgen van het gebit Dit laatste wordt door een groot aantal raadsleden betreurd. Men heeft er dan ook bij de verant woordelijke wethouder Van Wou denberg op aangedrongen een an dere mogelijkheid te zoeken om toch voorlichting te geven op de scholen. Aan de Leusdense tandartsen is gevraagd of zij kans zagen op een of andere manier voorlichting te ge ven aan de kinderen op scholen. Alhoewel de officiële reactie nog niet binnen is. bij de gemeente, blijkt nu al dat de tandartsen geen kans zien in deze richting iets te ondernemen. Men is van mening dat de voorlichting te versnipperd zou gebeuren als iedere tandarts een deel van de scholen voor zijn rekening zou nemen De tandart sen zullen de gemeente voorstel len om iemand aan te nemen die de voorlichting voor zijn of haar reke ning neemt. Dit zou kunnen gebeu ren in een parttime baan. voor één dag in de week. Naar de mening van de tandart sen zou de „voorlichter" begeleid moeten worden door een zoge naamde commissie van bijstand, die zou kunnen bestaan uit een tandarts, iemand uit onderwijskrin gen en wellicht iemand namens het Ziekenfonds en iemand vanuit de gemeente De Leusdense tandart sen hebben te kennen gegeven wel bereid te zijn aan de totstandko ming van een dergelijke commissie mee te werken. Aan een opzet, zoals de tand artsen zich dat voorstellen, zijn behalve salariskosten, ook kos ten van materiaal en dergelijke verbonden. Zo hebben de tand artsen de gemeente in een tele fonische reactie laten weten. Uit gebreide voorstellen zullen de gemeente binnenkort schriftelijk bereiken, zo deelde wethouder Van Woudenberg in de commis sie welzijn mee. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde fo to's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbeta ling van 5,- per exem plaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. BDU b.v. te Barne- veld, met duidelijke ver melding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waar op de foto werd ge plaatst. U kunt ook kon- tant betalen op ons kan toor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont vangt u de gewenste fo to's thuis. E LEUSDER KRANT Is een Itgave van de BDU-kranten- mbinatie te Barneveld. LEUSDEN Wanneer je po ëzie leest Is het niet belangrijk wat de schrijfster/schrijver daar mee bedoeld heeft maar wat je daar zélf uit opmaakt en of het gedicht jou aanspreekt. Trudi Pot gaf afgelopen woens dag op uitnodiging van de Vrou wenraad een lezing over poëzie. Aan de hand van haar eigen werk, geschreven in moderne poëzie vorm, vertelde zij over de manier van schrijven en las daar bij gedichten voor uit eigen werk. Moderne poezie is ontstaan in de jaren vijftig Er was toen een drang de bestaande orde, ook van het gedicht, te veranderen. Er werd gezocht naar een andere vorm. Wat je wil zeggen in een gedicht moest niet meer in de vaste vorm van bijvoorbeeld, een sonnet gewrongen worden. De woorden moesten zo gevonden worden dat iedereen met zijn eigen interpretatie een gedicht mooi kan vinden, Trudi: „In onze tijd wordt kunst vooral gezien als doorbreking van alle gewoonten. Het schrij ven van moderne poëzie is als een huis waar mensen met eigen gevoel en verbeelding in terecht kunnen." Trudi vroeg aan de hand van verschillende gedichten wat de aanwezige vrouwen dachten dat zij hiermee bedoelde. En inder daad waren daar verschillende meningen over te horen. Precies wat zij in haar inleiding al verteld had. Verschillende vrouwen had den moeite met deze manier van dichten. Liever zagen zij duide lijk wat dichters bedoelen met hun gedicht. Trudi had daar zo haar eigen mening over. Zij constateerde steeds weer dat mensen in deze wegwerpmaatschappij, deze snelle tijd, verkommeren door zich alleen bezig te houden met de dagelijkse beslommeringen. Het vermogen om onbevangen te lezen is er bijna niet meer. Zowel voor de liefhebbers van moderne poëzie als voor diegene die op deze ochtend voor het eerst hiermee kennis maakte was het zeker de moeite waard Trudi Pot te horen en een ochtend bezig te zijn met poëzie. LEUSDEN - De stichting Soli dariteitswinkel In Leusden houdt woensdag 12 mei haar openbare Rozendaallaan 9 Leusden-C. L.J jaarvergadering. Deze bijeen komst wordt gehouden In het pa rochiehuis „De Kom" bij de St. Jozefkerk aan de Hamersveldse- weg. Aanvang 20.00 uur. De stichting houdt zich bezig met het verkopen van artikelen uit de Derde Wereld zoals koffie, thee, wijn. jam, nijverheidsartfkelen, enzovoort. De agenda ziet er als volgt uit. 1. Opening 2. Jaarverslag 3. Financieel overzicht 4 Gang van zaken m.b.t. zater- dagkraam 5 Toekomstvisie 6 Rondvraag 7. Sluiting - Burgemeester A. Schreuder, de Russische ambassadeur en burge meester J W M. Rademaker. AMERSFOORT - Dinsdag 4 mei, de dag van de herden king van de gevallenen in de Tweede Weredloorlog. In heel Nederland werden die dag kransen en bloemen ge legd als eerbetoon bij monu menten en begraafplaatsen. In Amersfoort vond dinsdag de eerste kranslegglng plaats op het voorplein van de begraafplaats Rusthof. Kransen werden gelegd van de USSR, DDR, Bulgarije, Hongarije. Polen, Roemenië, Tsjechoslowakije en Joego slavië. Vervolgens legden burge meester Rademaker, burge meester Schreuder en de Rus sische ambassadeur een krans bij het monument op het Russische ereveld. Hierna ging de stoet langs de graven van de andere gevallenen en legde bloemen bij het graf van de Onbekende Soldaat De laatste kranslegging was bij de fussiladeplaats Koe- driest Hier legden de Russi sche ambassadeur en beide burgemeesters een krans, 's Avonds werd de gebruikelijke Stille Tocht gehouden Er wer den bloemen en kransen ge legd bij het monument op de fusilladeplaats van het voor malig concentratiekamp Amersfoort. Vandaar ging de tocht naar de oorlogsgraven op de begraafplaats Rusthof waar twee minuten stilte in acht werd genomen. (van ëén onzer medewerkers) LEUSDEN - Aanstaande zater dag 8 mei, houdt de afdeling Leusden van de „Amersfoortse padvindsters" haar wekelijkse bijeenkomst in het winkelcen trum Hamershof. In samenwer king met de winkeliers wordt er een opdrachtenspel uitgevoerd waaraan elk meisje vanaf zo'n jaar of 10 kan meedoen. Na alle discussies die er ge weest zijn over de mogelijke komst van een scoutinggroep naar Leusden is er van de op richting van een scoutinggroep in Leusden geen sprake meer geweest. Geheel ongemerkt Is er toch een scoutinggroep in de ge meente „binnengeslopen." Het betreft hier een meisies- (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De raadscommis sie Algemene Bestuurszaken komt aanstaande dinsdagavond (11 mei) bijeen voor de maande lijkse vergadering. Deze wordt gehouden in de raadszaal van het gemeentehuis, Hamersveldse- weg 2, en vangt aan om 20.00 uur. De agenda luidt: 1Opening/inventarisatie van vra gen 2. Vaststelling verslag van de ver gadering van 13 april 1982 3. Vaststelling 4e wijziging van de bouwverordening 4. Wijziging samenstelling werk groep Naamgeving Wegen 5. Mededelingen (o.a. inzake crossprobleem) 6. Rondvraag 7. Sluiting LEUSDEN - Maandag 10 mei houdt de NCVB-afdeling zuid haar laatste vergadering van dit seizoen. De bijeenkomst begint om kwart voor acht in het Dien stencentrum aan de Burgemees ter De Beaufortweg. Ds. De Groot uit Apeldoorn komt op een vrolijke manier iets vertellen over een „Reis naar Ro me". groep die haar domicilie heeft aan- de Ooievaarshorsterweg in Leus- den-Zuid. De groep padvindsters heeft daar onderdak gevonden in de voormalige kleuterschool. De padvindstersgroep in Leusden- Zuid draait niet als een volkomen zelfstandige groep Op papier maakt zij deel uit van een Amers foortse groep met de naam „Amersfoortse Padvindsters". De groepering in Leusden-Zuid bestaat uit twee onderdelen Elke zaterdagmorgen van 10.00 tot 12.00 uur komen de „padvind sters" bijeen Het betreft hier meis jes in de leeftijd van 11 tot 14 jaar die elke week „het spel van verken nen" bedrijven onder leiding van Mieke de Jong met haar assistente Los van deze groep meisjes komt om dezelfde tijd nog een an der onderdeel van de „Amersfoort se Padvindsters" in Leusden-Zuid bijeen. Het zijn een tiental meisjes, welke „sherpa's" genoemd wor den. Deze groep komt bijeen onder leiding van Carolien van Zwol Van echte leiding is echter nauwelijks meer sprake bij deze groepering omdat het hier gaat om meisjes vanaf 15 jaar, die in belangrijke ma te hun eigen programma bepalen. KENNISMAKING Bij wijze van kennismaking met de Leusdense bevolking treden de padvindsters a.s. zaterdag wat meer in de belangstelling. Om 10.00 uur wordt er vanaf de fontein, in het midden van winkelcentrum Hamershof, gestart met een „op drachtenspel" waaraan de winke liers hun medewerking zullen verle nen. Het spel is nadrukkelijk niet alleen bedoeld voor de padvind sters zelf, elk Leusdens meisje vanaf 10 jaar kan rustig mee komen doen. Aan het meedoen zijn geen kosten verbonden. Het enige wat men dient te doen is zich tussen tien en twaalf te melden bij één van de padvindstersleidsters in de Ha mershof. Aan de hand van een op drachtenformulier kan men dan „aan het werk gaan" Met het vinden van de padvind stersleidsters zal men geen proble men hebben, daar zij herkenbaar zijn aan het uniform. Het is duidelijk dat het de pad vindsters niet alleen te doen is om wat aardigs te doen voor de Leusdense jeugd. Met de mani festatie in de Hamershof wil men de aandacht op zich vestigen in de hoop dat zich nieuwe leden zullen melden voor de scouting groep. Ook leiding voor de groep is altijd welkom. ledereen die zaterdag niet in de gelegenheid is naar de Ha mershof te komen om zich te la ten voorlichten over het werk van de padvindsters kan na dere inlichtingen verkrijgen bij bestuurslid Hans Stolwerk, tel. 722518. LEUSDEN - Vrouw en oorlog oftewel: wat hebben wij daar mee te maken, was het thema van afgelopen maandag in het vrouwenkafé. Ineke Romein, die deze avond voorbereid had, gaf een uitstekende inleiding aan de hand van diverse boeken die on der meer het onderwerp „vrou wen en fascisme" behandelden. Vooraf werd „het lied van een Duitse moeder" van Bertolt Brecht gedraaid waarbij een Ne derlandse vertaling op papier gezet was. Wanneer je de geschiedenis be kijkt, vooral in Duitsland, werden vrouwen op de eerste plaats gezien als moeder en huisvrouw. De vrouw was de spil in huis, verder moest het ook niet gaan. In die funktie kon zij ook onderscheiden worden; hoe meer kinderen, hoe groter de onderscheiding. Moeder dag bijvoorbeeld is door Hitier inge steld. Niet alleen in Duitsland beperkte de rol van de vrouw zich praktisch uitsluitend tot huisvrouw. Ook in de overige landen was dit het geval. Achter de sterke man met het ge weer, die de vrouw verdedigde ging men staan. De diskussie, willen wij wel oorlog werd niet gevoerd. Wat heeft dit nu met het heden te maken? En wat kunnen wij nu doen, met name als het om kern wapens gaat? Deze twee vragen waren het slot van de inleiding en tevens het begin van de discussie. Onmiddellijk kwamen de recente gebeurtenissen rond de Falkland- eilanden ter sprake en dat con ventionele wapens misschien wel net zo erg zijn als kernwapens Een van de aanwezige vroywen, Ted Jansen, bracht de diskussie echter terug naar dit moment in-Leusden- .Het is namelijk erg moeilijk om een grootscheepse aanpak te begin nen. „De eerste stap", zo zei zij, „is voor mij in mijn eigen woonplaats, binnen mijn mogelijkheden. Laat er maar een discussie over dit onder werp plaatsvinden. Zij doelde op de diskussie-avond op 13 mei en de petitie die donderdag 27 mei aan B W aangeboden wordt door het Vredesplatform Leusden. Het the ma vrouw en oorlog bleek erg moeilijk bespreekbaar. De angst die bij de meeste vrouwen en waar schijnlijk ook mannen aanwezig is, valt niet weg te nemen, waarbij je je vaak machteloos voelt. Ted: „Je kunt niet blijven wach ten tot iemand anders de proble men aanpakt. Door zelf binnen'je mogelijkheden bezig te zijn doe je wat met die angst". Het thema werd afgesloten met nogmaals „het lied van een Duitse moeder" op ver zoek van de vrouwen die aan de discussie hadden meegedaan. VROUWENKRANT Vrouwenkrant nummer drie van dit jaar is verschenen De vrouwen krant mag zich verheugen in een steeds grotere afname. De inhoud bevat onder andere een verslag van een groepje vrouwen dat wil gaan kijken naar de mogelijkheden om eigen werk in Leusden te creë ren. Een verslag van de diskussie- avond over werklozenprojekten (PPR). Hoe ver de realisatie van het vrouwenontmoetingscentrum is en een artikel over de diskussie- avond emancipatiebeleid woens dag 19 mei a.s. met als speciale gaste Hedy d'Ancona, staatssekre- taris van onder meer emancipatie zaken. De vrouwenkrant is a 1,- ver krijgbaar in de bibliotheek, het vrouwenkafé en op het redak- tleadres Albast 19. Behalve het uithalen van kunstjes op de gloednieuwe tietscrossbaan gisteren, werd er ook in De Til met en op de fiets gestunt Tijdens een gezellige ochtend voor ouderen en bejaarden, georganiseerd door het Oranjecomité, werd onze fotograat bijna van de sokken gereden door dit bizar uitziende vehikel. Waterprecies gaande was kon de fotograaf ons niet meer meedelen hij had de schnk nog goed te pakken. Misschien kunnen we alsnog vernemen wat deze dame bewoog om capriolen meteen fiets in De Til uit te halen.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3