i&W reageren op aanbevelingen schoolraad )verblijven is zaak van de ouders en team I iroler Week van start Leusdenaar wil via vereniging gasprijs omlaag zien te krijgen Aardgas is een eerste levensbehoefte" Politieke agenda Onderwijsprojekt Rooie Vrouwen FOTO-KOPIE NODIG? j Leusder Krant Horen, zien en lezen Commentaren Meningen Winterslaap Samen aan 't werk DONDEfOAG 6 MEI 1982 plaatselijk nieuws jan ee) onzer medewerkers) LEUSDEN - De gemeente is niet van plan het voortouw te emer waar het gaat om het instellen van een overblijfrege- ng 01 de Leusdense scholen voor openbaar onderwijs. Als aar Jehoefte aan is zullen ouders en schoolteam zelf voor sn rergelijke regeling moeten zorgen. Bij wijze van experi- leniwillen B. en W. wel toestaan dat de middagpauze bij twee d ie scholenkoppels teruggebracht wordt tot een uur in lasts van de gebruikelijke anderhalf uur. Er zal dan wel aan- etoond moeten worden dat minimaal 75% van alle ouders iet leerlingen op een bepaalde scholencombinatie voorstan- zijn van een dergelijke wijziging. Bij monde van onderwijswethou- G van Woudenberg reageerde college van B. en W dinsdag- iond tijdens de vergadering van commissie welzijn en onderwijs de uitslag van een onderzoek il de schoolraad voor het open- iar onderwijs onlangs heeft ge ilden onder ouders van school- iande kinderen. Het college er- otdat uit de enquete is gebleken er een zekere behoefte bestaat een overblijfregeling met een iddagpauze van een uur De tfoolraad deed het college de inbeveling om de schooltijden ior alle openbare scholen in die te wijzigen. Het college zegt ervan overtuigd te zijn, op grond van het gehouden onderzoek, dat er een zekere be hoefte bestaat aan wijziging van de duur van de middagpauze. Toch geeft de uitslag van het onderzoek geen aanleiding voor het nemen van een besluit om de schooltijden voor de openbare scholen te wijzi gen, aldus de wethouder. Omdat het college wel begrip heeft voor het standpunt van de schoolraad is ze bereid toe te staan dat er op twee of drie combinaties van kleuter- en lagere scholen een verkorte middagpauze wordt inge voerd. Dit laatste dan wel bij wijze van experiment. Ook zal de betref fende school moeten aantonen, dat 75% van de ouders van leerlingen op het betreffende scholenkoppel het eens zijn met het instellen van een één uurdurende middagpauze. VERKEERSBRIGADE Gewijzigde schooltijden zullen ook gevolgen hebben voor de ver- keersbrigadedienst zoals die op dit ogenblik in de gemeente Leusden functioneert. Het college is van me ning dat niet de verkeersbrigadiers moeten opdraaien voor de gevol gen van een andere schooltijdenre geling op een bepaalde school. Ou ders en schoolteams zullen, als ze besluiten tot een afwijkende schooltijdenregeling, zelf een op lossing moeten bedenken voor het oversteekprobleem. Het college van B en W. staat niet principieel afwijzend tegenover een overblijfregeling. Een dergelij ke regeling zal door de gemeente echter niet dwingend voorgeschre ven worden Ook zal het college niet stimuleren dat de scholen zelf met een regeling komen Verder maakte wethouder Van Wouden berg dinsdagavond duidelijk dat er vanuit de gemeente ook niet op eni ge financiële steun gerekend kan worden, mocht een school beslui ten wel een overblijfmogelijkheid te scheppen. SCHOOLRAAD Het college volgt niet de aanbe velingen die de schoolraad heeft gedaan De schoolraad voor het openbaar onderwijs, de instantie die de gemeente adviseert over on derwijszaken, kwam op grond van een gehouden onderzoek onder Leusdens ouders tot een drietal aanbevelingen. De gemeente zou volgens de schoolraad dwingend moeten voorschrijven dat de mid dagpauze op de openbare scholen teruggebracht wordt tot éen uur. Verder adviseerde de school raad om te stimuleren dat er op elke school, die onder verantwoordelijk heid van de gemeente valt, een overblijfregeling in te stellen. De gemeente zou in de ogen van de schoolraad ook in overleg moeten treden met de besturen van de bij zondere scholen om samenwer king tot stand te brengen tussen twee of meer scholen om geza menlijk tot een regeling te komen. Anders dan het college dat nu wil vindt de schoolraad het niet nodig dat de meerderheid van de ouders te kennen geeft een andere school tijdenregeling op prijs te stellen Uit de gehouden enquete van de schoolraad blijkt ook niet dat een meerderheid prijs stelt op enige verandering van de huidige rege ling. Dat de schoolraad deson danks toch adviseerde om de huidi ge regeling te wijzigen komt omdat het adviesorgaan de belangen van een vrij grote minderheid zwaar laat wegen. Bijna veertig procent van de Leusdense ouders wil kin deren een of meer dagen per week laten overblijven, zo blijkt uit het onderzoek van de schoolraad waaraan door ruim 60 procent van de betrokken ouders werd meege daan. Anderhalf uur middagpauze in combinatie met een overblijfrege ling wijst de schoolraad van de hand. De lengte van de middag pauze zou te lang worden om de kinderen zinvol bezig te laten zijn, meent de schoolraad Bovendien zou de schooldag naar het idee van de schoolraad voor de kinderen die overblijven in dat geval wel erg lang worden. VEEL GEPRAAT Het afgelopen jaar maar ook al daarvoor is er in Leusden veel ge praat over een overbliifreqelinq op de openbare scholen Allerlei orga nisaties, waaronder de Vrouwen raad, hebben er bij de gemeente op aangedrongen een mogelijkheid tot overblijven op de scholen te creëren. Tot nog toe heeft de ge meente echter nooit enig initiatief genomen om aan de vraag tege moet te komen. Uiteindelijk heeft de schoolraad het initiatief geno men om een onderzoek te gaan houden naar de wensen, zoals die leefden bij ouders van schoolgaan de kinderen Daarbij heeft voor de schoolraad de wetenschap dat in de wet op het basisonderwijs staat dat ouders in de gelegenheid ge steld moeten worden zelf een over blijfmogelijkheid te organiseren als het bevoegde" gezag dat niet doet De Leusdense schoolhoofden blijken over een uniforme schooltijden- en overblijfrege ling verschillend te denken. Nu het standpunt van het college van B. en W. in deze zaak bekend is, kunnen de scholen zelf Initia tieven ontplooien om Iets te ver anderen aan de schooltijden, zo als die voor hun school gelden. LEUSDEN - In winkelcen- um De Biezenkamp ging isteren de zogeheten Tiroler leek van start. Een Oosten- jkse aktiviteit die door de ereniging van Biezenkamp- winkeliers is opgezet en tot en met zaterdag 8 mei duurt. In het Tirools versierd winkel centrum werd gisteren ge volksdanst, gejodeld en ge langlauft. Ondanks het niet al te fraaie weer was de belang stelling voor de diverse at tracties nog redelijk. En wie een opkikkertje nodig had, kon bij een van de kraampjes een glaasje wijn bestellen. Afgelopen maandag wer den de Oostenrijkse mede werkers aan de Tiroler Week door de gezamenlijke winke liers ontvangen. Na een rond wandeling door het winkel centrum werd in café de Swarthesteeg de kennisma king voortgezet. LEUSDEN - Stimulans van ou ders en een goede voorlichting over beroepskeuze zijn erg be langrijk wanneer er gekozen moet gaan worden uit de diverse vormen van voortgezet onder wijs. Voordat de Rooie Vrouwen afgelopen woensdag met het diskussieprojekt onderwijs van start gingen, werd voorgesteld of iedereen eens iets wilde ver tellen over het onderwijs dat zij genoten had en of zij daar tevre den mee was en nu nog zijn. Dit om eens te bekijken waar de knelpunten vroeger zaten en of die er nu nog zijn Dan zal er gekeken worden waar lagere scholen veran deringen in aan kunnen brengen en wat de Rooie Vrouwen hieraan kunnen doen Regelmatig kwam naar voren dat meisjes weinig sti mulans van hun ouders krijgen. Dat zij door te weinig van beroepen af te weten vaak de verkeerde keus hebben gemaakt. Met behulp van deze uitspraken zal de diskussie de volgende keer voortgezet worden. Het laatste deel van de avond werd besteed aan praktische werkzaamheden voor de verkie zingscampagne zoals het nieten van „de Rooie Vrouwenfolder" en het oefenen van de liedjes die tijdens de kampagne gezongen zullen worden. Rozendaallaan 9 Leusden-C. sn een onzer verslagge- w ■EUSDEN - De kosten van fdgas voor de particuliere 'bruiker zijn de laatste ja- dermate gestegen, dat ze It name voor mensen met ft lager inkomen niet of uwelijks nog zijn op te engen. Dat is voor de Leus- ftaar A. O. Oostermeijer de den om te trachten een ver- iglng van particuliere aard- s-verbruikers op te rich- De „Vereniging Particu- »e Aardgasverbruikers Ne- rtand" stelt zich ten doel es In het werk te stellen om een lagere prijs van het 'dgas voor particuliere ge- bikers te komen. Dat zou 'eikt kunnen worden door I BTW-tarief op het gas te verlagen en de hoogte van de kubieke meter-prijs aan te passen aan de hoogte van het inkomen van de verbrui ker. In 1977 bedroeg het BTW-ta rief op aardgas nog 4%. Nu is dat 18%. Eveneens in 1977 be droeg de aardgasprijs nog f 0,08, terwijl dat nu f 0,469 is. Dat betekent in vijf jaar tijd een verhoging van ruim 486%. Die ontwikkelingen baren de heer Oostermeijer zorgen. Met na me voor de lagere inkomens vindt hij het uniforme prijzenta- rief niet te rechtvaardigen, evenmin als het 18%-BTW-ta- rief, dat in feite is ingevoerd voor luxe goederen Aardgas, aldus de heer Oostermeijer, kun je als zodanig niet be schouwen; aardgas is een eer ste levensbehoefte. Daarom bestaan er voor oostermeijer gegronde redenen om tegen het overheidsbeleid protest aan te tekenen „Het is duidelijk", aldus de thans gepensioneerde uit de bouwwereld afkomstige Oos termeijer, "dat individuele ak- ties geen kans van slagen heb ben. De enig.e mogelijkheid om stappen te ondernemen is in georganiseerd verband. Dan is een redelijke kans aanwezig in positieve zin resultaten te berei ken wat betreft een rechtvaardi ge oplegging en verdeling van lasten." Volgens de heer Oostermeij er is het oprichten van een ver eniging de beste weg om tot re sultaten te komen. Hij wil door een zeer lage contributie de vereniging voor zeer veel men sen toegankelijk maken. De vereniging kan zorgen voor continuïteit in het voeren van akties en het uitoefenen van pressie op de overheid. Onder het motto „Aardgas is een eer ste levensbehoefte" wil Ooster meijer de akties van de vereni ging richten op: - herziening van het bestaan de BTW-tarief; - aanpassing van de kubieke meter-prijs aan inkomens, - en het verkrijgen van in spraak bij de door de overheid in de toekomst vast te stellen normen. Via verschillende publikaties wil de heer Oostermeijer thans peilen hoe het met de belang stelling voor een dergelijke ver eniging staat. Als er voldoende animo voor is, kan het tot daad werkelijke oprichting van de vereniging komen. De onlangs opgerichte jongerenvereniging die beschouwd kan worden als een voortzetting van de inmiddels opgeheven Leusdense afdeling van de KPJ, heeft Inmiddels haar eerste clubblad uitgegeven. Dat het blad wat dunnetjes is uitgevallen komt volgens de redactie niet omdat men uitgeschreven is, maar omdat het blad volgens de begroting maar vijftig gulden per keer mag kosten. Het KPJ vignet dat voorheen het verenigingsblad sierde is definitief naar de prullebak verwezen. Er wordt nu geschreven onder het motto: „Horen, zien en lezen". De redaktie wilde, zoals ze zelf in het eerste nummer van het blad schrijft, toch wel enige verwantschap met de boeren houden. Daarom hebben we „een deel van de veestapel gejat om zo het motto te verbeelden," aldus de redactie, als verklaring voor het feit dat op de omslag drie kippen staan. Iedereen die wat te vertellen heeft kan bij de redactie langskomen, bij echt Interessante mensen komt de redactie zelf wel aanwippen, zo is in het eerste nummer van het fraai uitgevoerde drukwerkje te lezen. Al met al wijkt het eerste nummer van het nieuwe verenigingsorgaan voor wat betreft de inhoud niet erg af van hetgeen de lezers van het KPJ blad gewend waren. Niet te verwonderen, als men bedenkt dat de redactie van belde bladen vrijwel gelijk is. KERKDIENSTEN ACHTERVELD KERKDIENSTEN Ger. Kerk, De Gllnd, Jeugddorp: zondag 9 mei 10.00 en 19 00 uur: Drs. J. Jellema. Ned. Herv. Kerk: Zondag 9 mei 9.00 uur: Ds. Koele uit Nijkerk R.K. Kerk: zaterdag 8 mei 19.00 uur H. Mis, voorganger A Goes, predikant H. van Hattum zondag 9 mei 8.30 uur: gelezen H.Mis; 10.30 uur: Gebeds- en Communieviering geleid door H. van Hatlum. LEUSDEN-CENTRUM R.K. KERK: Zaterdag 19.00 uur: Gebeds- en communieviering met gemengd koor: zondag 9 00 uur Gebeds- en communieviering. Beide diensten geleid door F. Overbeek; 11.00 uur Gezinsviering. Voorganger A. Goes, predikant H van Hattum. HERV./GEREF. MARCUSKERK: Zondag 9.00 uur: Geref./Herv woorddienst Ds. J. Goumare uit Amersfoort; 10.30 uur H Avond maal Geref./Herv. Ds J Weerne- kers. 19.00 uur Geref./Herv. woorddienst Ds. J. D. Smids uit Amersfoort GEREF. KERK (VRIJGEM.): Zondag 9.30 uur: ds. M.Nap; 16 45 uur ds. M. Nap LEUSDEN-ZUID: DORPSKERK: Zondag 9.00 uur Geref./Herv. woorddienst. Ds. J. Weernekers; 10.30 uur. Geref/Herv woord dienst Ds S W.J Zoutman uit Wa- geningen; 18 30 uur: Geref./Herv. woorddienst mw. da. T. de Jong uit Leusden. burgelijke stand Uit het bevolkingsregister van Leusden blijkt dat in de periode van 15 april tot en met 21 april zijn: GEBOREN: 16 apr 1982 Lars, z.v. D van Wieren en A. G. van der Werf 17 apr 1982 Lochem, z.v, W. N van den Berg en R. van der Schaaf 20 apr. 1982 Elisabeth Maria, d v H. B. van Middelaar en A.M.J. Schoonderbeek UIT HET BEVOLKINGSREGIS TER VAN LEUSDEN blijkt dat in de periode van 22 april tot en met 4 mei zijn: GEBOREN: 12 april Robert Arnold Wietze, z. v R E D. Ditmar Jansse en G. A. P. Pijlman; 19 april: Rob, z. v. F. J. W Tuithof en M. Plante; 21 april Hie- ke, d. v. P. IJtsma en S. van Dijk; 21 april: Arthur, z. v. F. Vanjecek en G. J. H Deana; 23 april Janneke Geertje, d. v. T. P J Kipp en I. I. Nijhuis, 23 apnl Gerben Pieter, z. v J. C. Boersma en H. M. Enter; 24 april: Gerarda Maria, d. v. N. X. A. M Pennekamp en J G. W van Eijden; 24 april: Arie Christiaan, z. v. A. den Hartogh en G. Frederikze, 24 april: Jaap Johannes Cornelis, z. v. J. C. Burger en M L. J M Jongen; 24 april Aldert, z. v. A. Toornstra en H. van de Wetering; 30 april Gerrit Willem Adriaan, z. v W van Belzen en A. van den Hove. GEHUWD: 16 april: G. G M. van Eijden en J M Huurdeman; 22 april: M. Frei- herr von Devivere en M. T. J P Osse,23 april S. Fennemaen A. P C Goutier; 23 april: J. R. C Schui ten en G. W. van de Pol; 23 april: G. de Mul en M. G. van Ravenhorst; 26 april: B. van Loon en N. L. Huil- mand; 29 april: M. van Eist en A. Roskam; 29 april F AkkoyunenG. R. Herder; 1 mei: A. N. Schim van der Loef en Jonkvrouwe C. E. de Beaufort. OVERLEDEN: 19 april: A A J. A. M Corbière; 20 april: P. Booms; 21 april: C. Ber- gisch; 25 april: A. van Schaik, geh. met T Ruitenbeek. 30 april J. Meinten, DEZE WEEK IN DE GEMEENTE ACHTERVELD Donderdag 6 mei 13.30 uur: be- jaardensoos Ons Gebouw Dinsdag 11 mei 9.00 uur: welfare club Zonnebloem, Ons Gebouw Woensdag 12 mei 9.00 uur: hand- werkhobbyclub, De Moespot LEUSDEN ZUID EN CENTRUM Donderdag 6 mei 10.00 uur: Commissie OW/RO, voorlichtings centrum, Zwarteweg 16a Donderdag 6 mei 20.15 uur: Tiro ler avond in De Korf Maandag 10 mei 19.45 uur: NCVB-zuid bijeenkomst. Diensten centrum Dinsdag 11 mei 20.00 uur: ABZ- raadszaal Dinsdag 11 mei 20.00 uur: infor matieavond CDA-vrouwenberaad, De Korf. Woensdag 12 mei 20.00 uur: jaar vergadering stichting Solidariteits- winkel, parochiecentrum, Hamers- veldseweg. Donderdag 13 mei 20.00 uur: dis- kussieavond Vredesplatform. De Hakhorst. Donderdag 13 mei 20.00 uur: voorlichtingsavond over medezeg genschapsraden, Astmacentrum, Larixlaan Donderdag 13 mei 20.00 uur: jeugdraad Maandag 10 mei, 20 15 uur: De Til, Hamersveldseweg: PvdA- avond over kernwapens. Donderdag 13 mei, 20 00 uur; De Hakhorst, Waarden 25a; Discus sie-avond onder het motto Leus den wil geen kernwapens", geor ganiseerd door het Vredesplat form Leusden. Woensdag 19 mei, 20.00 uur; Groot Krakhorst, Bolderikhof: Fo rumavond over emancipatiebeleid m.m.v. staatssecretaris Hedy d'An- cona Zaterdag 22 mei: Verkiezings- markt in de Hamershof, Maandag 24 mei, 20.00 uur; De Korf: politieke forumavond met me dewerking van alle partijen. Woensdag 2 juni: Gemeente raadsverkiezingen. Geheel opgeschrikt uit mijn diepe winterslaap door de ingezon den brief van enkele zich zorgvul dig anoniem houdende Leusdena- ren, heb ik het hele probleem rond de verkeerslichten opnieuw in ogenschouw genomen en na am pel beraad met mezelf ben ik tot de volgende aanbevelingen geko men. Uit economisch oogpunt zou de wethouder met zijn uitstekende verkeersgevoel alle langzame ver keer moeten verbieden, omdat dit vertragend werkt voor alle snelle en zware verkeersjongens. Alle agrariërs met hun langzame traktoren moeten van de weg wor den geweerd, omdat het econo misch niet verantwoord is dat zij anderen zo ernstig vertragen. Alle files, waarin ontzettend veel dure jongens zitten, moeten bij de wet verboden worden, omdat het economisch onverantwoord is. Alle gemeenten moeten door de minister worden gedwongen tot de aanleg van zesbaans uitvalswegen in hun gemeente om iedere vertra ging te voorkomen. Verkeerslichten moeten uiter aard worden afgeschaft Fietsers en wandelaars moeten worden verplicht zich ondergronds te begeven De tunnels moeten zelf gegraven worden. Uit economisch oogpunt zal ie dereen, die vertragend werkt in het verkeer een boete moeten betalen aan hen, die daar economische hinder van ondervinden. wethouder Jan Wagenaar dient met spoed minister van Verkeer en Waterstaat te worden in een Natio naal Kabinet. V. WONINGBOUW: de VVD is voor eigen woningbezit, voor de verkoop van huurwoningen aan de huidige be woners, de VVD is tégen verkoopregulerende bepalin gen maar vóór speciale bouwprogramma's voor één- en tweepersoons huishoudens. STEM VVD STEM VVD STEM VVD y Word lid en bel vandaag 033-941695 of schrijf naar het VVD-sekretariaat, Libel 7, 3831 DT Leusden. STtM VV

Leusder Krant | 1982 | | pagina 5