,De enige remedie tegen de atale epidemie is preventie" iva Graafstal aanwezig op discussieavond Vredesplatform I leusder kinait Leusder Krant; Oud papier aktie sociaal maatschappelijke idiensten FOTO-KOPIE NODIG? DONDERAG 6 MEI 1982 interview W eekenddiensten is verbrand. Ook met de meest intensieve gespecialiseerde medische krachtinspanningen kan men enkelen van hen in le ven houden. Het rapport van het International Society of Burn Injuries Disaster Planning Committee, een onder deel van de Wereld Gezondheids Organisatie stelt, dat wanneer er sprake is van meer dan vijftig slachtoffers met brandwonen er reeds gesproken kan worden van een zéér grote ramp Een schrijnend voorbeeld van een dergelijke ramp is de propaan- gas-explosie die zich op 11 juli 1978 voordeed bij de camping Los Alfaques aan de oostkust van Spanje. Er vielen direkt 102 doden. De identificatie van doden en ge wonden en het regelen van de spaarzaam aanwezige transport middelen werden ernstig gehin derd door ondeskundige hulp Bo vendien konden brandweerauto's en ambulances pas na uren hun doel bereiken, doordat de wegen verstopt waren Valencia en Barcelona hebben naar Europese maatstaven uitste kende brandwondencentra. Het is dan ook bedroevend te moeten constateren, dat toen na twee maanden de balans werd opge maakt er nog slechts 40 van de 148 patiënten in leven waren Acht van hen verkeren bovendien nog steeds in levensgevaar ,,Hoe is de situatie in Nederland. Welke capaciteit is hier in de brand wondencentra aanwezig?" Eva Graafstal: ,,ln totaal kan men in Beverwijk en de andere centra ongeveer 120 ernstige brandwondpatiénten goed behan delen. Eén enkele verbandwisse- ling bij een ernstige brandwondpa tiënt betekent één uur werk voor een arts en een verpleegkundi ge. Waarbij honderd meter ver band verbruikt wordt en twee ki lo zalf. Deze verbandwisselingen moe ten soms enige malen per dag plaats vinden. Daarnaast moet ge zorgd worden voor een bijzonder nauwgezette vocht-, plasma-, bloed- en calorieëntoediening Acute langdurige operaties in de vorm van huidtransplantaties zijn noodzakelijk. In een brandwon dencentrum kan men één of twee van deze patiënten per dag opere ren. En dan nog moet de hele on derbouw, dus telefoon- en oproep systemen, bloedbanken enzo voorts aanwezig zijn en optimaal kunnen funktioneren Eva Graafstal: ,,Endan zijn er de kleine complicaties" als tijdelijke blindheid, wanneer iemand in de ontploffing heeft gekeken. Latere complicaties als staar en dergelij ke. Latere complicaties in iedere bestraalde bevolkingsgroep in de vorm van bepaalde kankertypen. Tenslotte: wat heeft het voor uitwerking op onze chromoso men, en wat komt er na genera ties voor de dag?" ALGEMEEN MEDISCH EF- FEKT ,,Hoe zou je het algemeen me disch effekt van een nucleaire aan val kort samen kunnen vatten?" ,,Vier punten: 1De medische effekten zijn om vangrijker dan wij ons kunnen voorstellen Er zullen tiendui zenden, honderdduizenden, miljoenen patiënten zijn Bij een totale kernoorlog drie-, vier-, vijf-honderd miljoen slachtof fers in Oost en West. 2. Vele van deze mensen zullen na enige tijd en na veel lijden dood gaan. De levenden zullen de doden benijden. 3. De meeste slachtoffers zullen onder de burgerbevolking val len. 4. Wat de medici kunnen doen aan opvang van de letsels is héél weinig. De enige remedie te gen de fatale epidemie is pre ventie". HEEL ANDERE WETSORDE Welke maatregelen treft de over heid? Hoe wordt de bevolking van alle fatale konsekwenties voor hen zelf op de hoogte gebracht?" Eva Graafstal: ,,De overheid is moreel verplicht om beschermen de maatregelen te nemen. De over heid stelt, dat zij heel laakbaar zou zijn, als ze dat niet deed. Maar de overheid overziet het zelf niet. De omvangrijkheid van een kernaan- val is ook moeilijk te overzien Over de vele noodwetten hoort de bevolking helemaal niets. Er treedt een heel andere wetsorde in op alle mogelijke gebieden Die wetten zijn jaren geleden al aange nomen voor de fatale gebieden en sectoren Zoals de noodwetten voor de havens, het vervoer, de voedselvoorziening, de genees kundigen. De gehele volwassen bevolking valt onder de noodwet algemene arbeidsvoorziening. Mensen kunnen worden opgeroe pen tot het verrichten van bepaalde diensten of tot het volgen van een bepaalde opleiding. In geval van oorlog zouden door de noodwet geneeskundigen de medici kunnen worden opgeroe pen tot het vervullen van niet nader omschreven taken en tot het vol gen van een niet nader omschre ven opleiding. Ons is niet gegaran deerd, dat wij niet misbruikt zouden kunnen worden voor bepaalde ta ken. We hebben ook geen garan tie, dat het materiaal, dat er be schikbaar is, beschikbaar blijft voor de burgerbevolking. Bestaat de van 16.30 tot 17.30 uur en vrijdag van 19 tot 20 uur, tel. 03425-1420. HULPDIENST DIAKONAAT HUISARTSEN Spreekuur gezamenlijke dienstverle- ninginstellingen in Leusden en Achter veld Leusden-centrum: Boerderij Groot Krakhorst, Bolderikhof 18, tel 945618 Maatschappelijke dienstverlening Eemland (MDE): maandag van 9 tot 10 uur. Protestants Sociaal Centrum voor Amersfoort en omgeving (PSC): dins dag van 9 tot 10 uur; Gemeente Leus den: woensdag van 9 tot 10 uur PSC: donderdag van 9 tot 10 uur. MDE: vrij dag van 9 tot 10 uur Leusden-zuid: Kruisgebouw, Roo van Aldewereltlaan 13, tel. 940818. Gemeente Leusden: maandag 10 tot 11 uur, PSC. vrijdag van 14 tot 15 uur. Achterveld: Kruisgebouw Walter van Amersfoortstraat 30, tel. 03425-1333. Gemeente Leusden: vrijdag van 9 tot 10 uur. MDE: maandag van 11 tot 12 uur. Tijdens het weekeinde kan men zich in dringende gevallen dag en nacht wen den tot de Telefonische Hulpdienst voor Vechstreek, Gooi en Eemland, telefoon 035-45555. GEZINSVERZORGING EN BEJAARDENHULP Leusden-centrum: Groot Krakhorst, Bolderikhof 18, tel. 945618. Maatschappelijke dienstverlening Eemland (MDE): maandag 14 tot 15 uur. Gezamenlijke kruisverenigingen (AIMD): dinsdag van 14 tot 15 uur. Protestants Sociaal Centrum (PSC): donderdag van 9 tot 10 uur. Leusden-zuid: Kruisgebouw Roo van Aldewereltlaan 13, tel. 940818. Algemene Instelling voor Maat schappelijke Dienstverlening „Het Groene Kruis": donderdag van 11.00 tot 12.00 uur Protestants Scoclaal Centrum (PSC): vrijdag van 14 tot 15 uur. Achterveld: kruisgebouw Walter van Amersfoortstraat 30, tel. 03425-1333. Maatschappelijke Dienstverlening Eemland (MDE): vrijdag 9 tot 10 uur PASTORALE HULP(RK) Spreekuren waarop men aan de pasto rieën een pastor kan bereiken: Leusden: maandag en woensdag van 17 tot 18 uur en vrijdag van 9 tot 10 uur, tel. 941261. Achterveld: maandag en woensdag Rozendaallaan 9 Leusden-C. Hulpdienst van het gemeentediakonaat Dorpskerk, voor Groenhouten, Akker hoeve, Noordwijck en Langenbeek mevr. Langbroek, Weesboom 13, tel 940130 en mevrouw Lawalata, Wan molen 20, tel. 944237. Voor Leusden- zufd mevr. Abbring, Pr. Christinalaan 7, tel. 942047 en mevrouw Schwenc- ke, Van Diepenheim Scheltuslaan 44, tel. 940635. Hulpdienst voor het gemeentediako naat Marcuskerk het gebied ten noor den van de Noorderinslag-Middenweg mevr. A. Brandsema, Asschatterweg 35, tel. 941350 ANONIEME ALCOHOLISTEN AA Amersfoort: tel. 941102 Al-Anon: Amersfoort, postbus 946, tel 944392 en 753373. Al-Non Werkgroep Leusden: (zelf- werkgroep, van familie en vrienden van mensen met alcoholproblemen; Groepsavonden, ieder^ dinsdagavond om 20 uur in Huize Groot]Schutterhoef, Arnhemseweg 10, Leusden-zuid. Tele foon 033-943722 en b.g.g. 940182. WELZIJN DIVERSEN Rutgershuis Amersfoort (bureaus voor geboorteregeling en sexualiteits- vragen), Zonnehof 10 (in het GG en GD gebouw), tel. 033-18931 Spreekuren volgens afspraak. Werkgroep Laat Leven, afdeling Leus den. Hulp voor moeder en kind bij niet gewenste zwangerschap, tel. 033- 942291 en 940541Bureau Amersfoort, 620244 Oppascentrale (algemeen): van maandag tot en met zaterdag tussen 16 en 18 uur, tel. 944235, Grienden 15, Leusden Oppascentrale voor gehandicapten Amersfoort e.o.: kontaktpersoon voor Leusden, Nel van Lippevelde, Bretagne 22, tel 942485 Kraamcentrum: spreekuur elke twee de woensdag van de maanctvan 11 tot 11.30 uur in het wijkgebouw Krooneend 26. POLITIE Algemeen alarmnummer: 03404- 24824. Politie groepsbureau Leusden-zuid: 033-944444 Nieuwe opgaven, aanvullingen en wijzi gingen uitsluitend schriftelijk naar de de redaktfe van de Leusder Krant, postbus 11, 3830 AA Leusden. Plaat sing van nieuwe opgaven uitsluitend ter beoordeling van de redaktie. Voor de huisartsen in de gemeente Leusden, voor de praktijken van de art sen Van den Berg. Binkhorst'Du Boeuff. Boersema'Koch. Lantink/Ver- hagen, Van Nieuwkerk en Den Toom neemt dit weekend waar: dr L Kochen dr J. Boersema. Kon Julianaweg 5, Achterveld, tel. 03425-1222 Voor spoedgevallen spreekuur zater dag- en zondagmiddag om 14 uur. Visi tes graag voor 10 uur 's morgens aan vragen. APOTHEEK Apotheek De Hamershof, De Brouwe rij 14, tel. 033-943441, apotheek Leus den, De Biezenkamp 16, tel 033- 942303 zijn op werkdagen geopend van 8.30 tot 18 uur. Buiten deze uren is voor spoedrecepten geopend op werk dagen van 19.30 tot 20 uur en op zater dag, zon- en feestdagen van 14.00- 14.30 uur en van 17.30-18 uur (week vrijdag 7 mei t.m donderdag 13 mei) Apotheek De Hamershof, De Brou werij 14, tel. 943441. Buiten bovenstaande uren is uitsluitend voor spoedrecepten geopend Java Apotheek, Leusderweg 212, Amersfoort, tel. 14887. Voor verloskundige hulp kan men zich dit weekeinde wenden tot mevr. Thuis-Paulussen, Kon Wilhelminalaan 18, Amersfoort, tel. 033-10886, b.g.g. 722000. TANDARTS Voor noodgevallen in het weekeinde Dokterscentrale Amersfoort, tel. 033-722000. DIERENARTSEN Gelieve uw eigen dierenarts of die renkliniek te bellen. Een telefonisch ant woordapparaat geeft op welke dieren arts voor spoedgevallen te bereiken is. (Nieuwe opgaven en wijzigingen tot ui terlijk woensdagmiddag 12 uur uitslui tend richten aan het Redaktiesecreta- riaat BDU Krantenkombinatle, Post bus 67 Barneveld, tel. 03420-16141. LEUSDEN - Zaterdag 8 mei staat op de grote parkeerplaats voor 't Hamersveld aan de As schatterweg een container waarin men tussen 10.00 en 11.30 uur weer oud papier kwijt kan. De op brengst komt ten goede aan de openbare lagere school De Hobbit. WOL (Vereniging voor Welzijn Oude ren): spreekuur Leusden-centrum ie dere woensdagmiddag van 16 tot 17 uur. wijkgebouw Rozengaarde 33, tel. 941218 Achterveldde eerste en derde woens dag van de maand van 15 tot 15 30 uur, wijkgebouw Walter van Amersfoort straat 30, tel. 03425-1333 WIJKVERPLEGING Dit weekeinde heeft zr. M. A. Bos, Burg. De Beaufortweg 4, Leusden- Centrum, tel. 942081 dienst. Boven dien heeft deze zuster de avonddienst van woensdag 5 t.m. woensdag 12 mei VERLOSKUNDIGE len elkaar versterken, en de effek ten zullen erger worden dan wij kunnen denken." In het zojuist uitgekomen boek „De fatale epidemie" (Meulenhoff Informatief, Amsterdam), waarin Amerikaanse en Russische artsen schrijven over de gevolgen van een beperkte kernoorlog schrijft prof. H. L. Abrams, hoogleraar radiologie aan de Harward Medical School het volgende over straling. „Straling tast op verschillende manieren het immuunsysteem aan. In de eerste plaats omdat die het beenmerg en de lymfklieren kan beschadigen. Zelfs bij relatief lage dosis kunnen er aanzienlijke veranderingen in het bloed optre den. Er kunnen zich de volgende veranderingen voordoen: - verminderde reaktie van antili chamen. Veranderingen in im muniteit van het hele lichaam kunnen weken tot maanden aanhouden. Sommige verande ringen kunnen veel langer du ren, bijvoorbeeld na intensieve bestraling van de klieren. - toegenomen vatbaarheid voor giftige stoffen. - verminderde werkzaamheid van cellulaire afweermechanismen - verminderde effektiviteit van im muniteitsmechanismen." Eva Graafstal: „Dit wat betreft het beenmergsyndroom. Het bloed wordt niet meer aangemaakt. De bloedstollings- en afweerme chanismen funktioneren niet meer. Na enkele weken sterven de men sen." DARMSYNDROOM Prof. Abrams schrijft over de stralingseffekten voorts. „Straling heeft ook een ingrijpende uitwer king op het slijmvlies van de dar men. Zweren verspreiden zich door het hele spijsverteringskanaal." Eva Graafstal: „Dat zijn de men sen met het darmsyndroom. Een wat hogere dosis straling tast de darmen aan. De mensen krijgen enorme diarreeën, en gaan dood omdat ze geen voedsel meer kun nen opnemen Ze drogen uit. In een hogere dosis straling wor den de hersenen aangetast. Dat is het effekt, dat met de neutronen bom wordt beoogd. Op die manier willen ze onder andere ook de be manning van een tank uitschake len. De mensen zijn niet meer in staat hun tank te besturen, en gaan na enkele uren of dagen dood." MECHANISCHE LETSELS Dan zijn er de grote aantallen mensen met de mechanische let sels door het instorten van huizen en gebouwen. Door de enorme windstoten, die plaats vinden, wor den mensen als projektielen ver en hoog weggeworpen. De categorie patiënten met mechanische letsels is al erg moeilijk op te vangen door de medici als het over tien- of hon derdduizenden gaat. BRANDWONDPATIËNTEN Eva Graafstal: „Een volgende categorie patiënten zijn de brand wondpatiénten. Die zullen het grootste accute probleem worden na een kernaanval, omdat de let sels door brand onvoorstelbaar uit gebreid zijn, en zeer langdurig ver zorgd moeten worden." De chirurg dr. R. W. Kreis van het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk meldt in „De fatale epidemie": „In de praktijk worden vier groepen brandwonden onderscheiden: 1 de groep met brandwonden tot 10% van het lichaamsopper vlak Voor hen bestaat geen le vensgevaar. Wel kunnen de brandwonden soms maanden lang openblijven, en kunnen er ernstige vervormingen ont staan. 2. de groep met'10 tot 30% ver brand lichaamsoppervlak Hun kans op overleving is afhanke lijk van de leeftijd en de algeme ne conditie. Een fundamentele medische begeleiding in de vorm van voldoende vocht, zout en calorieën toediening is ech ter noodzakelijk. Er kunnen af schuwelijke misvormingen ont staan, die maanden, soms zelfs jaren kunnen duren. Dit doet zich vooral bij kinderen voor. 3. de groep met 30 tot 50% ver brand lichaamsoppervlak. Deze gpvallen waren tot 1950 altijd dodelijk. Door intensieve be handeling met speciaal ontwik kelde brandwondenzalven en door het uitvoeren van vroegere operaties in brandwondencen tra is het tegenwoordig mogelijk om mensen in leven te houden 4. de groep, bij wie meer dan de helft van het lichaamsoppervlak mogelijkheid, dat bij een nationale ramp de geneeskunde meer en meer de kant zal uitgaan van mili taire geneeskunde? In de Duitse noodwet bijvoor beeld staat expliciet dat inrichtin gen voor zwakzinnigen, ouden van dagen enzovoorts worden vrijge maakt voor andere meer „waarde volle" bevolkingsgroepen." CRITERIA Wie legt de critena aan voor de triage, de euthanasie Hoe gaat het met de doden?" Eva Graafstal „In de film „War game" van een jaar of tien terug waren het de restanten van de poli tie, die er met hun schietwapens op uit gingen om het lijden te verlich ten. De vraag van de euthanasie is gesteld op de jaarvergadering van de NVMP. Er is een studiecommis sie benoemd. Die moet met een rapport komen. Het is een vreselijk moeilijk iets met vele juridische, ethische, praktische kanten. De vraag is ook gesteld aan de verte genwoordiger van Binnenlandse Zaken. Deze antwoordde „Tot nu toe heeft de overheid geen eutha nasiebeleid." Sommige mensen willen een zelfmoordpil. Ik heb hier geen antwoord op Er zitten zo veel problemen aan vast. Op dit punt moet de overheid wor den aangesproken. Dit kan niet door enkele goedwillende artsen worden aangepakt. Als overal tienduizenden, hon derdduizenden lijken liggen te rot ten, van mensen en dieren, moeten ze en masse naar bepaalde terrei nen worden gebracht, die de over heid daarvoor heeft aangewezen. Dergelijke massale hoeveelheden kadavers zijn gigantische bronnen voor epidemieën, vooral daar de weerstandsmechanismen van de overlevenden tegen infektieziekten zullen zijn afgenomen. Wat de triage betreft moeten wij een eerste selectie houden om de mensen uit te schiften, die niet be handelbaar zijn. Zou de tweede se lectie, die van ons zal worden ge vraagd, die kunnen zijn van het schiften van de min of meer „waar devolle" patiënten?" We besluiten maar niet meer te spreken over de conventionele oor log (die ook nog wel wat anders zal zijn dan in 1940), de chemische oorlogsvoering (waarvan ook de - Dit Japanse meisje is de mascotte geworden van de gezondheidswer kers in de strijd tegen „The final epidemie -Eva Graatstal-Paasche. burgers het slachtoffer zullen zijn) en de biologische oorlogsvoering (men bestudeert de mogelijkheden van toxinen die zó giftig zijn, dat de gehele drinkwatervoorziening van een bevolking kan worden uitge schakeld). We besluiten er ook maar niet meer over te spreken hoe nü al door de gigantische (kern)wa- penwedloop grote bedragen wor den onttrokken aan de gezond heidszorg in het westen en in het oosten. Om er dan eveneens maar over te zwijgen hoe deze gelden onttrokken worden aan de sociale en ekonomische noden van de ont wikkelingsgebieden. WIE NIET BANG IS, IS BLIND De titel van de diaserie, die op 13 mei in Leusden zal worden ver toond is: „Wie niet bang is, is blind". „Ik denk", zegt Eva Graaf stal, „dat wij toch onze koppen niet meer in het zand moeten steken. Al doen de mensen of ze niet bang zijn, ze zijn wél bang. De mensen schuiven die angst weg, maar het blijft een grote irrationele dreiging Ik denk, dat wij als artsen er goed aan doen, dat irrationele gevoel van bedreiging voor het daglicht te halen. Deze bedreiging en dit gevaar moeten voor ons gewone men sen, medici of niet, een uitdaging vormen om ons traditionele den ken te herzien. Wij gewone men sen moeten nieuwe wegen zoe ken om onze vrede en veiligheid, om gerechtigheid, te waarbor gen. Wij gewone mensen heb ben daar een heel goede en grote taak in." m i het woord is Eva Graafstal- :he. anesthesiste te Vleuten, in de Werkgroep Noodwet, inde Nederlandse Vereniging Medische Polemologie, een ging die open staat voor alle dheidswerkers, die zich met ede willen bezighouden. Zij el uit maken van het forum, donderdag 13 mei tijdens de ke diskussieavond in „De irst" vragen zal beantwoor- verband met de petitie om de enteraad van Leusden ertoe vegen een anti-kernwapen- aan te nemen, en te komen i plaatselijk vredesbeleid. Ij vinden de hele opzet mislei- Wij voelen het aan als ons nbouwen in het systeem. En ewerken aan het suggereren u een atoomoorlog medisch imogelijk zijn „Bel je dokter, komt weer goed." e misleiding móet gesigna- tvorden. Zolang de overheid et de aanvullende voorlich ter de gevolgen van een oorlog komt, vinden wij me- t soort maatregelen mislei- Onze weerstand tegen de et houdt onze meningsvor- n: het valt niet mee. We n geen mogelijkheden, aveer honderd van ons heb- ch expliciet tegen het Minis- 'an Volksgezondheid uitge- n, dat wij hier om principiële n niet aan mee kunnen ITENHUIS Graafstal maakt duidelijk, mensen een overdreven tiling hebben van wat een zijn eentje na een atoomaan- idoen. „De hele medische 'een kaartenhuis Als één ronder uit valt, zakt de hele elkaar. nedici zijn niet degenen, die eentje hulp kunnen verle- aar zijn paramedici, labora- nedewerkers, bloedbank- n, goede communicatiesys- goed functionerende tele- toindingen, omroepsyste- loed funktionerende elektri- en gassystemen voor nodig, oon water. indien zijn we afhankelijk bevoorrading van de medi- KJustrie. Het is bij ons ook gwerpmaatschappij gewor- en injektiespuit gebruik je èn keer. Als die toelevering •taan wij met de handen in Er is weinig voor nodig om chine te doen haperen I" «eft de Nederlandse over haalde geneesmiddelen agen: antibiotica, pijnstillers. ingevroren plasma. Maar als het tot een nucleaire ramp komt zullen een heleboel van deze voorraden vernietigd zijn. (Aantallen van de artsen zullen trouw'ens ook ziek of dood zijn). „Wij stellen", aldus Eva Graaf stal, „bij wat wij als artsen na een kernramp kunnen doen,- grote vraagtekens. Alles wat wij als ge zondheidswerkers na een kern- aanval aan hulp zouden kunnen bieden is wat Dr. Verdoorn, de oud voorzitter van de NVMP noemde „wat rommelen in de marge". Wij kunnen waarschijnlijk iéts doen, maar we hebben zelf het idee, dat het héél ontoereikend zal zijn. We zullen enkelen kunnen helpen Mis schien velen een klein beetje. Maar onze hulp valt in het niet bij al die mensen, die ten dode zijn opge schreven TRIAGE Na een atoomaanval moet er een selektie van patiënten plaats vinden Dat heet; triage. We verde len de mensen in drie groepen 1 de lichtgewonden, die een redelijke kans hebben op genezing 2. de groep die hulp nodig heeft, en die door medische hulp een redelijke genezingskans heeft. 3. de enorme groep mensen voor wie wij niets anders zullen kunnen doen dan het lijden verzachten. Zelfs als er sprake is van een bepérkte kernoorlog zal een goede verzorging van meer dan een klein aantal mensen niet mogelijk zijn. De overheid schiet te kort. Ze doen een beetje aan civiele verde diging Maar de maatregelen tot in standhouding van de maatschappij en de voorlichting, die we krijgen, staat in geen verhouding tot de konsekwenties van een kernoor log Als artsen moeten wij er het onze aan doen om de mensen dui delijk te zeggen waar het op staat Er zal een héél andere geneeskun de worden gevraagd dan die wij gewend zijn, en waar we in opge leid zijn." CATEGORIEËN PATIËNTEN „Met welke categorieën patiën ten worden de medici geconfron teerd na een atoomaanval?" „In „chronologische" volgorde zijn dat de mechanische letsels-, de brandwonden- en de stralings patiënten Wat betreft de stra lingspatiënten. Er zijn onder de atoomwetenschappers stralings deskundigen. Die kunnen er (éts van zeggen. Maar hoe de stralings effekten zullen uitpakken in een dichte bevolking als in Nederland, dat weet niemand. De effekten zul- USDEN - „Onszelf voor de gek houden en de mensen in and óók. Ik dacht: aan die verlakkerij op grote schaal kan et meedoen. Duizend van de negenendertigduizend ge- Ihddswerkers in Nederland dachten er nèt zó over, en len het formulier niet ingevuld. Het formulier, waarmee n, tandartsen, verloskundigen en pharmaceuten zich iten laten registreren om in de computer van Leidsen- :e kunnen worden opgenomen. In het kader van de nood- .geneeskundigen in geval van atoomoorlog"."

Leusder Krant | 1982 | | pagina 7