<3 EMZZXl i ITO» Kantongerecht Amersfoort 'ERKOOPCENTRUM BV INGEZONDEN B6RG Vredesplatform (1) Vredesplatform (2) INLIJSTWERK Alleen deze week! Marijnen koel- I Zoppas was- kombinatie I automaat Zoppas vrieskist pöëFl BORDUURWERKEN SCHILDERIJEN PRENTEN FOTO'S DIPLOMA'S POSTERS OP SPAANPLAAT INLIJSTEN TUSSEN GLAS OPPLAKKEN OP F0T0BL0CS DE KUNST OM ANDEREN TE HELPEN MET DE CHRISTELIJKE WETENSCHAP Een lezing over de Christelijke Wetenschap A' V7 M. E. Pfaff gimhorsf- Zacht zijn. Grap vnt iDei i I met eigen technische dienst DONDERDAG 13 MEI 1982 LEUSDER KRANT 11 (buiten verantwoordelijkheid van de redaktie) Sommige namen, die onder de ingezonden brief „Vredesplatform waarheen?'' staan, komen me be kend voor Een deel van de onder getekenden is misschien gemeen teraadslid? Wat ik naar voren wil brengen is het volgende Het wel of niet plaatsen van kern wapens ie een zaak van ons allen, individuele mensen. Het lijkt me goed om allerhande zaken te dele geren naar regering en parlement; we kunnen nu eenmaal niet met z'n allen over alles debatteren Wel be houd ik mij als individu het recht voor om te zeggen tegen degenen die mij vertegenwoordigen, het par lement, de regering, dat ik het met een bepaalde beslissing niet eens ben. vooral als dit een zo n belang rijke materie betreft, als het wel of niet plaatsen van kernwapens Als de regering kernwapens wil plaat sen. ben ik het daar niet mee eens Ik wil geen kernbom er bij ook niet op de Leusderhei En ook geen nationale kernbom en ook geen supranationale kern bom Zolang de wereld bestaat, wordt er gevochten. De wapens werden steeds effectiever en bestreken een steeds groter stuk van de we reld. Van de kernwapens wordt wel gezegd, dat ze, omdat ze zo af schrikwekkend zijn, ervoor ge zorgd hebben, dat er nog geen 3e Wereld Oorlog, met gebruik van kernbommen, ontstaan is. Toch is er wel op vele gebieden in de we reld oorlog en ik kan me heel goed voorstellen dat er of door deze „ge wone oorlogen" of door een andere oorzaak een kernoorlog uitbreekt Ikzelf heb heel weinig hoop een kernoorlog te kunnen overleven en ik vraag mij af, wie kan wel overle ven7 De mensen in de schuilkelders? Kunnen we nog een Florence Nightingale verwachten? Zullen de wonden van de overle venden geheeld kunnen worden en wat voor een wereld zullen we heb ben om in te leven7 Door nog meer te bewapenen (door alle landen) lijkt mij toe, dat het gevaar van een kernoorlog al leen maar vergroot wordt Het steeds maar bewapenen heeft nog niet geholpen de oorlog te vermij den Daarom denk ik, dat het zinvol is een begin te maken met het stop pen van verdergaande bewape ning We moeten ergens beginnen. Laten wij nu door te zeggen „niet nog meer kernwapens in Neder land" of nog dichter bij huis „Leus den wil geen kernwapens", mee helpen dat begin te verwezenlij ken. Ik wil hieraan graag mijn steun geven, dat ben ik verplicht aan mijn kinderen en aan mijn vader, die ik in de 2e W O verloren heb. Zo hebben we allemaal onze be weegredenen en motivaties vóór of juist tegen de leus „Leusden wil geen kernwapens" Ik hoop. dat 13 mei alle partijen, die uitgenodigd zijn door het Vre desplatform met elkaar om de tafel willen gaan zitten om met de men sen in de zaal te praten over deze problematiek. De standpunten van de politieke partijen en het vredesplatform lij ken al vast te liggen, doch de indivi duele mensen moeten n m.m. nog duidelijk maken hoe zij er over den ken of zij zich kunnen scharen ach ter de leus ..Leusden wil geen kern wapens" E. G. G. Dirks-Payralbe Leusden In de huis-aan-huis krant die het Vredesplatform enige tijd geleden verspreidde onder de inwoners wordt, in soms gespierde taal. aan getoond dat het beter is wanneer in de toekomst Leusden verstoken blijft van kernwapens op haar gron- gebied Het gemeentebestuur wordt via een aantal konstruktieve voorstel len verzocht daaraan te werken, terwijl de bevolking wordt uitgeno digd haar stem te laten horen De krant ademt een sfeer van gede genheid, hoewel het jammer is dat er niet wordt gewaagd over verge lijkbare initiatieven in andere ge meenten in ons land. die reeds wer den gehonoreerd (o a. Hellevoet- sluis). Een tegenreaktie bleef niet uit en zo konden we in deze krant van 6 mei j I lezen, dat een aantal bij de politieke top behorende dames en heren in Leusden zich op onvrede- lievende wijze uitlieten over dit ini tiatief en de mensen die het namen Met de dodenherdenking als emo tionele opening wordt betoogd dat het Vredesplatform zich op „zeer onvolledige en de feiten geweld aandoende wijze heeft uitgespro ken over de problematiek van kern wapens. oorlog en vrede." Om deze „stelling" te onderbou wen hebben de opstellers van het verweer zich bediend van een be- denkeliik soort strategie waarin Wij verzorgen al uw o.a. Natuurlijk naar: CEESBLOM SCHILDERSBEDRIJF Hessenweg 230 Achterveld Tel. 03425-1623. (Christian Science) door Mrs. Naomi Price. Lid van de Christian Science Raad van Sprekers, op zaterdag 15 mei a.s. in het Cultureel Centrum De Flint Amersfoort. 16.00 uur in het Engels; 14.30 uur voorlezing Ned. vertaling. Toegang vrij Iedereen is welkom schilders- en behangersbedrijf M. E. Pfaff DeSchepershilt4 Leusden-Centrum Tel. 033-946243. Het adres voor al uw onderhouds- schilderwerk, behang, textiel, sierpleisters, glasschadebedrijf, isolerende beglazing, thermopane, thermobell. Het schildersbedrijf is u daarbij graag van dienst. Ook voor al uw buitenwerk. Gun uw kamer Verosol plissé. De andere zonwering: gemaakt van polyesterweefcel met 'n laagje aluminium. Dekoratie! praktisch én gezellig- want u kunt erdoor naar buiten kijken. En 's winters zorgt Verosol plissé voor prima isolatie en dus voor energiebesparing Hessenweg 72, Stoutenburg, tel. 033-40844 Woensdagmiddag geopend. lijmpot en schaar belangrijker zijn dan de wil tot konstruktieve pole miek Zo is er in de ogen van de verweerders tijdens de 21 novem ber demonstratie niet gedemon streerd tegen de kernwapens in de Oostbloklanden, was de teneur an- ti-NAVO en anti-Amerika. zweeg het Vredesplatform over de 1000 SS-20 raketten en over de „specia le strijdmacht" in de Sovjet-Unie en de DDR, die toegerust zijn met che mische strijdmiddelen Deze leer gang in achterdocht en grenzeloze oppervlakkigheid gaat verder met een serie verdachtmakingen aan het adres van de initiatiefnemers van het Vredesplatform waarbij ge makshalve de Wereldraad van Ker ken ook een vuile veeg uit de nota bele pan krijgt toegemeten Hoewel de verweerders zich wensen te ont houden van meedenken op rege ringsniveau (ook op plaatselijk ni veau gaan zij elk verzoek om een openlijke, konstruktieve dialoog uit de weg), men is wel bereid via een met willekeur gekozen collage van citaten en zelfs buitenlandse kran tenberichten - uiteraard zonder verifiëring - het profiel te schetsen van een vredeswerker Daar deugt niet veel van, zoals u wellicht kunt bevroeden Hij/zij is naief en speel bal van de Russische KGB, die be lang heeft bij het ondermijnen van de verdedigingsbereidheid van het Westen Het zou overigens interes sant zijn te vernemen hoe de illus tere Leusdenaren in dit kader het optreden van de secretaris Buiten land van het Interkerkelijk Vredes beraad, Dr W. Bartels, zouden we ten te plaatsen Hij verliet immers afgelopen dinsdag de konferentie over wereldgodsdiensten in Mos kou voortijdig, omdat zijn lezing over een vredesstrategie niet werd geaccepteerd Maar dit terzijde. Nu de problematiek van de kernbewa pening binnen gemeentegrenzen is gekomen, kan men toch niet met vooringenomen argumenten gena deloos meppen op mensen over de te volgen weg om tot een oplossing te komen? Als wij de doden uit de vorige oorlog betrekken bij onze polemiek over de kernbewapening, laten we dan wel bedenken, dat zij ten diepste het slachtoffer werden van een intolerant, discriminerend systeem, dat in extremo mepte op andersdenkenden Laat ons trai nen in tolerantie Anders loopt men tevens het risico dezelfde fout te maken die we nu zo graag en veel vuldig konstateren in de Oostblok landen en waar sommigen in het Westen zichzelf tegen willen verde digen. desnoods met kernwapens. Maar zelfs de meest geharnaste tegenstanders van de vredesbe weging geven toe dat sinds de campagnes van start gingen, de discussie op een geloofwaardig ni veau is gebracht, namelijk bij de eerstbetrokkenen de burgers. Als eerste groepering in onze samen leving zag de vredesbeweging het gevaar in van privatisering van zulk een wereldwijd en mensomvattend probleem Want dat leidt onvermij delijk naar een diktatuur. waarbij gevoelens en wensen van de bur ger ondergeschikt worden ge maakt aan de willekeur van een kleine elite Het is eigenlijk te dol voor woor den dat. terwijl het Interkerkelijk Vredesberaad een serieuze ge sprekspartner is voor de Atlanti sche Commissie, van top-ambte- naren van de ministeries van De fensie en Buitenlandse Zaken. etc. een aantal dames en heren in Leusden met politieke verantwoor delijkheden het IKV en andere vre desgroepen definieert als een stel „goedwillende maar naïeve Neder landers die aan de lijn lopen van de KGB Dit geamputeerde denken is be treurenswaardig en gevaarlijk bo vendien, want het verstoort de dia loog en geeft voedsel aan een her nieuwde opleving van het koude oorlogsdenken en bevordert bo vendien vijandige gevoelens bin nen eigen grenzen De risico's van beveiliging door kernwapens reiken verder dan „louter de vernietiging van onze planeet De jonge mensen, onze kinderen, worden geconfronteerd met zo n gigantische wederzijdse haat tussen staten (Oost-West) en werelddelen (Noord-Zuid), dat een positieve, opbouwende levensin stelling nauwelijks kan worden op gebracht Vooral als de volwasse nen geen diepe ernst wensen te maken met een ombuiging van die haat naar het verminderen van de geschillen, het verbeteren van het begrip, het samen bouwen aan een rechtvaardige wereld De jeugd wordt door ons opgezadeld met de meest bedreigende problemen van een uitgebuite derdè wereld; een vijand-denken, gematerialiseerd in de meest afschuwelijke wapens; een vervuilde, leeggeroofde aarde „waarvoor ons (onze kinderen) vroeg of laat de rekening zal wor den gepresenteerd (Prins Claus in Nairobi. 11 mei jl). Als wij volwassenen niet in staat zijn samen te praten, denken en werken om deze bedreigende pro blemen te helpen oplossen ter wille van de toekomst van onze kinde ren, maar integendeel elk gesprek bij voorbaat uitsluiten door elkaar te wantrouwen en in diskrediet te brengen, dan veroordelen wij onze jeugd tot een uitzichtloze toekomst wat in het heden wordt geuit door een wanhopige agressie of moede loosheid De sous-chef van de Ne derlandse strijdkrachten, brigade generaal Berkhof, legde mij eens uit dat we in een situatie zitten waarin wapens tegenover wapens staan Het Westen houdt grote be volkingscentra in het Oosten per manent onder schot. En andersom Die zekerheid moet leiden tot een mutatie in het denken en hij legde me uit dat het streven naar wape- nevenwicht niet heeft geleid tot wa penbeheersing Op mijn vraag hoe hij daar nu zelf mee omgaat, ant woordde deze strateeg „Als jullie van die kernwapens af willen, dan moeten jullie de goeie politici kie zen Goede politici behoren te weten dat de vrede niet wordt gediend door plaatselijke polarisatie. Wel licht is dat de rede voor het ontbre ken van de naam van Evelien Blom, fraktievoorzitter van het CDA, waarmee ze zich in mijn ogen als een goede politica heeft onder scheiden Ik wens haar en het Vre desplatform veel moed en tegen woordigheid van geest toe. Philip Engelen Laten wij zacht zijn voor elkaar, vraagt mevrouw G. van Ree Onze tuin moeten wij door katten- overlast beveiligen met hekken, gaas. netten en andere hulpmidde len. Doen wij dat niet, dan worden niet alleen de bollen uitgegraven, maar dennen gaan dood, de tuin kruiden bevuild, jonge vogels en eendjes belaagd. Alles stinkt naar kattenurine en buiten zitten is dan geen lolletje! En dan noq niet gesproken over de krolse tijd De hond (heb er zelf geen) be taalt belasting, maar moet aange lijnd naar buiten; voor de kat hoeft geen belasting te worden betaald en mag vrij rondlopen is dus een zeer bevoorrecht beest. De bure zitten met de stank en het opruime van het vuil van uw kat. In uw huis staat de katteba schoon' Als je last van muizen e ratten hebt, worden die ook vergil tigd, is dat ook een laffe moorc Wees zacht voor elkaar en houd u huisdier (de katten) binnen, da kunnen wij ook op warme dagen di deuren open houden. En wat denken van de speelzandbakke die als kattenbakken gebruikt wc* den. Dank u' fam. Raes, Travertijn 1 fam Douglas. Porfier 19 fam. Post, Porfier 6 fam Kraan, Travertijn 11 L Duinker, Travertijn 5 Gé Meertens, Melafier 10 fam Ten Hoeve, Travertijn 9 De aanbevelingen die u doet zijn de onze helemaal niet, zoals u dat suggereert Dat raakt kant nog wal en we beschouwen het maar als een wrange grap Een kat in het nauw maakt rare sprongen. Een journalist in het nauw begint onzin te schrijven Uw bewering dat de namen van de briefschrijvers van het ingezonden stuk zorgvuldig ge heimgehouden worden, is een far ce. ledereen die de namen wil we ten, kan de redaktie bellen U sug gereert dat wij denken dat alles wat in de weg staat moet wijken om een zo gunstig mogelijk resultaat te bi halen wat betreft wegvervoer. D heeft u mis Wat wij bedoelen is d het wegvervoer, zowel langzaai en snel verkeer, zonder onnodi oponthoud moet voortbewegen c zo files worden voorkomen. V dachten aan de spreuk die hiert van toepassing is „Hoe dichter de waarheid, hoe meer kritiek Hetgeen natuurlijk slaat op het ve keersplan van onze wethouder uw kritiek daarop. Overigens u m< rustig doorgaan met uw winter laap wat ons betreft. Twee abonnees van de Leusd Krant (naam en adres bij de redakt bekend) Gevonden en verloren Gevonden: blauw kinderjasje; da- mesbril. zilveren armband, porte feuille met inhoud. Aan komen lopen: klein lichtbruin hondje Verloren: pakje girobetaalkaarten; sleutelbos, bruin leren portefeuille Weggelopen: Kater. MT MET NMJTfiB RAPMMtT ONENIGHEID Zaterdagmiddag kwam de heer W uit Leusden op het politiebureau met de mededeling dat de heer B een deuk in zijn auto had getrapt. Oorzaak was een wat uit de hand gelopen ruzie tussen de beide he ren. Een proces verbaal werd oi gemaakt GESTOLEN AUTO Op de Groene Zoom - Burg meester Van der Postlaan heeft patrouillewagen van de rijkspolil een auto aangetroffen die bleek zijn gestolen in Maarn. De auto aan de rechtmatige eigenaar tem gegeven. CROSSERTJE GEWOND Het zevenjarige crossertje S i Leusden moest zondag met ei Z zware hersenschudding en v< .e wondingen worden overgebrac e. naar het ziekenhuis nadat hij do Ie een automobilist was aangerede Het jongetje stak zonder goed uit k kijken op zijn fiets de Asschatti E weg over waar op dat moment a si tomobilist V. uit Leusden reed, ir een aanrijding niet meer kon_vQ( komen AMERSFOORT Op de straf zitting van het kantongerecht Amersfoort van 6 mei 1982 ver scheen de heer H. uit Bunscho ten, wegens overtreding van de leerplichtwet Volgens het pro ces-verbaal was hij in februari verleden jaar met 2 kinderen naar Oostenrijk geweest Verdachte ontkende dit op de zitting „Ze zijn ziek geweest" OP 180 liter, 4 sterren. Van 699.- nu* 2-deurs, 240 liter. Met 47 liter vriesvak. Van 699.- NU* 4.5 kg, 10 programma's, 400 t.p.m. Van 699.- NU* *599. ZOLANG DE VOORRAAD STREKT HAMERSVELDSEWEG 6A - LEUSDEN-C - TEL. 943381 Zend deze bon in een ongefrankeerde enveloppe „Merkwaardig dat u dit de school niet hebt laten weten", vond de kantonrechter Eerst merkte verdachte op dat dat niet gebruikelijk was, vervolgens dat hij de school wel gebeld had „Het hoofd weet anders niets van een telefoontje en op school hebben bovendien uw kinderen zelf gezegd dat ze naar Oosten rijk geweest zijn". „Dat is mij onbekend". „Kunt u de ziektes van uw kinderen dan bewijzen? Wat hadden ze, is er een dokter bij u thuis geweest?" „Ze zijn aan de schijt geweest en daar is geen dokter aan te pas gekomen Maar ik heb meer leerplichtige kinderen en die zijn gewoon in Nijkerk op school ge weest" „Maar u bent zelf wel naar Oostenrijk geweest?" ..Ja". „Wie was er dan bij de kinde ren?" „M'n schoonmoeder" „Waren ze al ziek toen u weg ging7" „Ja" „En hoe lang heeft hun ziekte geduurd?" „Dat weet ik niet". De officier vond het een inge wikkeld en weinig «overtuigend verhaal „Ik zie geen reden om het tenlastegelegde niet bewe zen te achten Bovendien is er sprake van 2x recidive, ik eis f700,— of 14 dagen, bovendien 10 dagen hechtenis voorwaarde lijk met een proeftijd van 2 jaar". Verdachte kreeg het laatste woord en maakte daar gebruik van door op te merken dat het volgens hem met bewezen was dat zijn kinderen naar Oostenrijk geweest waren Kantonrechter „Dat maak ik uit Zowel uit het proces-verbaal als uit de verklaringen is niet gebleken dat uw kinderen op wettige wijze afwezig geweest zijn. We moeten u aan het ver stand zien te brengen dat uw kinderen naar school moeten Ik geef u voor ieder kind f400, boete of 16 dagen hechtenis dat is dus f800,— totaal en bovendien per kind een voor waardelijke hechtenis van 10 da gen met een proeftijd van 2 jaar". De heer ter S uit Amersfoort werd tenlastegelegd dat hij in bezit was van een spuitbus met een chemisch middel, een ze schadelijke „afweerspray tegi mens en dier" zoals het etik vermeldde In ons land valt onder het besluit „ongewens handwapenen". „Wist u dat u die spuitbus ni in uw bezit mag hebben7" „Nee. in Duitsland mag wel". „Waar dient het voor?" „Nou, je komt in de binnenst! nog wel eens wat tegen" „Dan kan een bus schee schuim ook dienst doen" „Maar dat heeft weinig effec^ct merkte verdachte op „Juist, dan wist u kennelijk v. wat voor spul dit is. Het is op h sté laboratorium onderzocht, er o.a. mosterdolie in. Heel gemetn~ goedje. Het is levensgevaarl om met deze spullen rond lopen, eigenrichting is niet to gestaan Ik veroordeel u confor de eis. f 500 of 20 dagen hec tenis en in beslagname van spuitbus". VOGELWET \T ilo De heer v d P. uit Barnevi had de Vogelwet overtref door in de tuin van zijn huis 4 vangkooi op zijn volière te plal sen. „U gebruikt dan uw eigen j gels als lokvogels?" „Ja. mijn kanaries waren c snapt en op die manier wilde ik| terugvangen" verweerde dachte zich. „Officieel mag men zelfs i eigen vogels niet met een vaf kooi vangen Lukte het7" Ja, het had prima gewerkt „Maar dan had u die vangk toch ook weer op moeten I gen U haalt wel die kanarie! er uit, maar laat de vangk staan" Ja, dat was fout gev.e< beaamde verdachte. „Hoe kwam u aan die va-' kooi?" informeerde de officie „Die heb ik er speciaal gekocht" „Dan ben ik genoodzaakt iL. spraak te eisen. Kanaries Ie* niet in Europa en zijn dus g< beschermde vogels in de zin wet. Ik kan niet bewijzen da beschermde vogels wilde v gen. Ook niet dat u de vangkJJe' daarvoor gekocht heeft" Uitspraak conform de eis

Leusder Krant | 1982 | | pagina 10