„La Pelle" - Cavani en de huid van de Napolitanen Amateurfilm-festival Filmhuis Amersfoort FILMS Ifl „Top Hat" - gouwe ouwe m< Astaire en Rogers „Amator" in Filmhuis HET KOR1 jLid worden jvan de I Cinemaclub j De Korf ONE FLEW OVER ITHE CUCKOO'S NEST DONDERDAG 13 MEI 1982 kijk op de film 14 „La Pelle" (De Huid), 1981, Italië; re gie Liliana Cavani Scenario Robert Katz en Liliana Cavani gebaseerd op het gelijknamige boek van Curzio Ma laparte. produktie Renzo Rossellini; kamera Armando Nannuzzi. muziek Lalo Schifrin; met Marcello Ma- stroianni. Burt Lancaster. Claudia Car- dinale. Ken Marshall. Alexandra King en Carlo Giuffre Lengte 140 minuten Keuring 16 jaar Theater Grand 4 te Amersfoort De Italiaanse regisseuse Liliana Cavani toont in al haar werk de be trokkenheid met de maatschappij waarin ze leeft. Maar ook het soms zwarte verleden van Italië ontkomt niet aan haar vaak indringende ana lyses en portretten. Cavani kreeg bekendheid als maakster van televi- sledokumentalres, zoals de vier uur durende „Geschiedenis van het Derde Rijk", een programma over verzetsstrijders „De vrouw van het verzet", „Philip Petain, proces in Vi chy" (over het „verraad" van gene raal Petain), „Het huis in Italië" (een vier uur durende dokumentaire over immigratie en speculatie in on roerende goederen waarmee ze zich nogal wat moeilijkheden met de cen suur op de hals haalde en „Fran cesco d'Assisi" (haar eerste speel film) over de meest vereerde heilige van Italië, een film die eveneens veel stof deed opwaaien. Haar belang rijkste speelfilm is „De nachtportier" met Dirk Bogarde en Charlotte Rum pling. Ook met deze film wist ze de nodige diskussies uit te lokken, evenals dat het geval was met de in 1977 gemaakte subjectieve Inter pretatie van het leven van Nietzsche: „Aan gene zijde van goed en kwaad". De lijn konsekwent door trekkend zal het dan ook niemand verbazen, dat haar nieuwste speel film „La Pelle" (De Huid) naar de ge lijknamige roman van Curzio Mala parte, opnieuw nogal wat op schudding en verwarring heeft ver wekt. Zoals na eerdere filmproduk- ties van Cavani het geval was, is er Marcello Mastroianni als Malaparte met opnieuw sprake van een sterk ver deelde mening. Meningen van groe pen, die „La Pelle" een uitstekende film vinden en meningen van hen, die het daar volstrekt niet mee eens zijn en die Cavani verwijten, dat zij méér aandacht aan de commerciële aan kleding heeft geschonken, dan aan de boodschap. Voor mijn gevoel ligt de waarheid in het midden Het is natuurlijk ontegen zeggelijk waar, dat de soms ongelooflijk absurde en grotesk-wrede taferelen in ..La Pelle' rechtstreeks ontleend zou den kunnen zijn aan de visioenen van Jeroen Bosch of. om In de sfeer te blij ven. aan Dante's Inferno" Vergelij kingen zijn in die richting best te trek ken Net als eeuwen voordien zal Na- naastzich Alexandra King m ,,La Pelle' pels tijdens de Sodom en Gomorra- achtige toestanden worden getroffen door de toorn van God of de ..goden' door middel van de vuurspuwende Ve suvius Een modern Pompei, ook al zijn de gevolgen dan niet zo catastrofaal als in de tijd van de Romeinen Wie voorbijziet aan de afschuwelijke „bijverschijnselen" van de bevrijding in een ondoorgrondelijke en mysterieuze stad als Napels is. wie de orgie van bloed, geweld en erotiek slechts kan zien als een nuttig, maar karikaturaal decor, ontkomt niet aan de boodschap die Cavani probeert mee te geven Een boodschap die met name door de gru welijke slotscènes als een shock diep en lang in je geheugen gegrift blijft. Malaparte (subtiel gespeeld door Scène uit „La Pelle" LEUSDEN-CENTRUM RK Kerk: zaterdag 19 00 uur: H Mis met gemengd koor A. Goes, zondag 0 30 uur H Mis kinderwoorddienst van af 9 jaar A. Goes; 10 00 uur Eerste communie, voorganger A Goes, predi kant A. van Hattum; 11.30 uur H. Mis met volkszang, A Goes, kinderwoord dienst t.m 8 jaar Herv./Geref. Marcuskerk: zondag 9.00 uur hervormde woorddienst, ds. J Weernekers, 10.30 uur. ger.-herv. jeugddienst ds M G. Boeschoten uit Bunnik; 15.00 uur bevestiging en intre ding ds N J. Flink Ger. Kerk Vrijgemaakt: zondag 9.ju uur ds M Nap; 16 45 uur ds P H R. van Houwelingen uit Driebergen LEUSDEN-ZUID Dorpskerk: zondag 9 00 uur gerefor meerde woorddienst, ds. J S. Ridder bos; 10 30 uur H A Hervormd, ds. J Weernekers. 18 30 uur. hervormde woorddienst (GB), ds. H A. Tromp, Renkum ACHTERVELD RK kerk: zaterdag 15 mei 19.00 uur H. Mis met volkszang; zondag 16 mei 8 30 uur gelezen H. Mis. 10.30 uur H Mis met gemengd koor. Alle diensten voorganger en predikant B ter Bekke Ger. Kerk De Glind, jeugddorp: zon dag 16 mei 10.00 uur: ds L R Krol, Soest; 19 00 uur: ds. M. J. van Reenen, Harderwijk Ned. Herv. Kerk: zondag 16 mei 9.00 uur: ds. Kamerbeek, Hoevelaken Weekenddiensten HUISARTSEN: Voor de huisartsen in de gemeente Leusden. voor de praktijken van de art sen Van den Berg. Binkhorst/Du Boeuff, BoersemaKoch, Lantmk/Ver- hagen, Van Nieuwkerk en Den Toom neemt dit weekeinde waar dr. W. van den Berg, Marterhoeve 1, Leusden- C, tel. 945735. Voor spoedgevallen: spreekuur zater dag- en zondagmiddag om 14 uur Visi tes graag vóór 10 uur 's morgens aan vragen APOTHEEK: Apotheek De Hamershof. De Brouwe rij 14, tel. 033-943441apotheek Leus den, De Biezenkamp 16. tel 033- 942303 zijn op werkdagen geopend van 08.30 uur tot 18 uur Buiten deze uren is voor spoedrecepten geopend op werkdagen van 19 30 u tot 20 uur en op zaterdag- zon- en feestdagen van 14- 14 30 uur en van 17.30 tot 18 uur (week 14 t/m 20 mei) Apotheek Leus den, De Biezenkamp 16, Leusden, tel. 942303. Buiten bovenstaande uren is uitsluitend voor spoedrecepten geopend Apo theek Keyser, Langestraat 9, Amers foort. tel. 32824. WIJKVERPLEGING: Dit weekeinde heeft zr. A Methorst, Vlasland 40, Leusden-C., tel. 946969 dienst Bovendien heeft de ze zuster avonddienst van donderdag 13 mei t/m woensdag 19 mei VERLOSKUNDIGE: Voor verloskundige hulp kan men zich dit weekeinde wenden tot. mevr. R. Dijkhuizen, H. van Viandenstraat 2, Amersfoort, tel 19200 b.g.g. 722000. TANDARTS: Voor noodgevallen in het weekeinde Dokterscentrale Amersfoort, tel. 033-722000. DIERENARTSEN Gelieve uw eigen dierenarts of die renkliniek te bellen Een telefonisch ant woordapparaat geeft op welke dieren arts voor spoedgevallen te bereiken is. Nieuwe opgaven en wijzigingen tot ui terlijk woensdagmiddag 12 uur uitslui tend richten aan het Redaktle-sekreta- rlaat BDU Krantenkombinatie, Post bus 67. Barneveld Tel 03420-16141.) Marcello Mastroianni) is de verbinden de figuur in boek en film Malaparte is de man. die de Amerikaanse bevrijders op zijn zo geheel eigen wijze laat „kom- municeren" met de Napolitanen. De verbindende figuur, die niettemin de verloedering van zijn landgenoten met lede ogen aanziet, ook al „vertaalt" hij hetgeen de Amerikanen met steeds groeiende verbijstering aanschouwen in wat mildere bewoordingen dan de beelden eigenlijk toestaan Volgens Malaparte heeft de bevolking maar één gedachte en dat is te overleven ten koste van alles wat haar dierbaar is Met de galante Italiaanse glimlach wordt de moraal vergooid voor brood en ontpopt Napels zich als een opnieuw realiteit geworden Sodom en Gomorra. waar niets onmogelijk is en alles gebeurt wat God heeft verboden Vanuit dit oogpunt bekeken is „La Pelle een belangrijke film Een ge beurtenis. die over je heen spoelt in geestelijke golven waarin je bijna ver drinkt Een film. die je het absurde van oorlog en „bevrijding laat beseffen op een gruwelijke wijze. Liliana Cavani heeft gezegd, dat in dien men per sé een boodschap in de film wil zien. zij de schuld van de over wonnenen minder groot vindt dan die van de overwinnaar Ook voelt zij meer verachting voor de intellectuelen die het hoofd bogen voor het fascisme, dan voor de uitgehongerde Napolitanen die hun huid probeerden te redden „La Pelle" is een film over een soort ..pest de pest van een soort oorlog, een verborgen, sluipende oorlog. Er is geen vrede, maar eerder een langzaam opkomende dageraad na de holocaust, de wedergeboorte na de twintigjarige diktatuur van het fascisme Deze pest is. zoals Malaparte het noemde, de corruptie, die de Napolitanen en de Amerikanen wederzijds op elkaar uit oefenden Overwonnenen en overwin naars, een oude en een nieuwe be schaving, beide schuldig aan een zoet spel van schril plezier tegen een dekor van rokende puinhopen in een walm van rottend vlees De pest waarde rond in Napels, de pest van de ontwaarding, van de prostitutie in iedere denkbare vorm en iedereen was er mee besmet Aan het begin van zijn boek citeert Malaparte Agamemnon: „Wanneer de overwinnaars de tempels en de Goden van de overwonnenen res pecteren, zullen zij gered worden." Liliana Cavani zegt, dat de tempels de huizen van de Napolitanen zijn en de Goden hun levensopvattingen, maar dat de tempels en de goden ook de huid van de Napolitanen Is, de huid van mens en dier. Het is soms moeilijk voor de overwinnaars om de tempels niet te ontwijden. Slechts Fred Astaire en Ginger Rogers in Top Hat". AMERSFOORT-In de Dmsdag-Movie cyclus van het Grand Theater kan men aanstaande dinsdag kijken naar de uit I daterende musical „Top Hat" van regisseur Mark Sandrich, die in deze 105 minuten durende film met name de talenten Fred Astaire en Ginger Roger voortreffelijk m beeld weet te brengen „Zo maken ze ze tegenwoordig niet meer,hoor e met name de ouderen onder ons vaak verzuchten als ze een derge klassieker kri/gen voorgeschoteld en ook al zit daarin natuurlijk ook een fikse portie nostalgie verborgen, enige waarheid wel in. W/e die ouderwetse filmsfeer nog eens wil proeven, kan daarvoor terecht bi/ Top Hat, waarin ook duidelijk wordl men zo n vijfenveertig aar geleden al knappe staalt/es op het gebied van filmkunst kon laten zien. Tapdansen, zant, muziek van en door een ideaal paar Dat alles verpakt in een pretentieloos verhaal, rechtstreeks uit de in die tijd befaai tilmkeuken van de RKO-studio's. Fred Astaire en Ginger Rogers misschien toch de moeite waard om dit stuk filmgeschn nis aanstaande dinsdag te gaan aanschouwen weinigen slagen hier In, zoals uit „La Pelle" blijkt. Deze nieuwste film van Cavani roept ongetwijfeld weerstan den op, wat echter niet wegneemt, dat „La Pelle" naar mijn gevoel een belangrijke filmische gebeurtenis blijft. Ondanks de publiekssaus, waarmee Cavani Malaparte's roman heeft overgoten. I (Van de filmredaktie) AMERSFOORT - In het weekprogramma van het Filmhuis Appelmarkt naast het Amateurfilm festival op zondag 16 mei a.s. een film van de Poolse regisseur Krzytsztof Kieslowski. Deze film zal ook - naast de inzendingen - tijdens het Amateurfilmfestival gedraaid worden. „Amator" dateert uit 1979. De hoofdfiguur. Filip Mosz. is een gelukkig mens Hij heeft een vrouw, een kind en een baan die hem bevalt. Het is niet veel, maar meer heeft hij niet nodig Wanneer we hem voor het eerst ont moeten, lijkt alles erop te wijzen dat er de rest van zijn leven niets zal veran deren Maar op een dag krijgt hij een dochter Hii knopt een filmcamera een goedkoop amateurding, om zijn baby mee te vereeuwigen Het dorp waar hij woont is zo klein dat al gauw blijkt dat hij de enige is die een filmcamera bezit De fabriek waar hij als inkoper werkt viert haar zoveeljarig bestaan De directeur vraagt of hij het feest wil filmen Dat doet Filip. Zijn film wint de hoofd prijs op een regionaal filmfestival Maar wat belangrijker is. Filip merkt dat zijn camera zijn leven volledig kan veran deren. met totaal nieuwe waarden Hij ontdekt dat de wereld beter bestudeerd en geïnterpreteerd kan worden en op een persoonlijke manier kan worden geëxploreerd Filip houdt nog steeds van zijn vrouw en kinderen, maar hij wordt het web van het nieuwe leven ingelokt Zijn vrouw kan Filips verande ring niet accepterpn en vpriqat hem Bovendien veroorzaken Filips nieuwe activiteiten een aantal andere proble men Om zijn films moet zijn beste vriend ontslag nemen Filip begint door te krij gen dat de morele prijs van zijn publieke activiteiten hoog is Maar hij kan niet terugkeren naar zijn oude levensstijl Op een bepaald moment beseft hij waarin hij verstrikt is geraakt en reali seert hij zich de nieuwe waarden en de prijs die daarvoor moet worden betaald Hij is een mens in wie halverwege zijn leven de kunstenaar is ontwaakt Op dat punt houdt de film op Vermoedelijk heeft hij begrepen dat sommige veran deringen een morele tol eisen die de draagkracht van een eerlijk mens te bo ven gaan. ongeacht zijn doelstellingen AMERSFOORT - Op 16 mei a.s. wordt alweer voor de vierde keer een filmamateur festival gehouden in Filmhuis/Theater Appelmarkt Er zijn inmiddels ongeveer 15 films met zeer uiteenlopende onderwerpen ingezonden (dokumentaires. korte filmgrappen, animatiesspeelfilms) Bovendien heeft filmhuis Amersfoort ook een eigen produktie gemaakt over de oprukkende elektrónica in ons land, genaamd „VIDEOITUS" De bedoeling van het festival is. dat de amateurfilmer in de gelegenheid wordt gesteld om eigen werk aan een groter publiek te tonen Hiernaast kan het festival ook een plaats zijn, waar ideeen en ervaringen m b t het filmen worden uitgewisseld Het is derhalve geen festival waar prijzen te winnen zijn. Het festival begint zondag 16 mei om 13 00 uur tot s avonds laat 12.00 uur Adres Groenmarkt 9, Amersfoort, 033-19505 Filmagenda Amersfoort 033-14632 GRAND, Snouckaertlaan 4 Les uns et les autres Dag 1 30 - 8 00 uur Leeftijd 12 jaar Eaten Alive Do vr m di 1 30-6.45-9 15 Za 1.30 -645-9.30. Zo 145-4 15-645- 9 30 Leeftijd 16 jaar Le professionnel Do vr.ma di. 1 30-6 45-9.15 Za 1.30- 7 .00 - 9 45 Zo 2 00 - 4 30 - 7 00 - 945 Leeftijd 12 jaar La pelle (de huid) Do vr ma 1.30-6 45-9 15. Za 1.30 - 6.30 915 Zo 1 30 - 4 00 - 6.30 - 9.15 MOVIE CYCLUS OP DINSDAG Top Hat Di 1 30-7 00-9.30 033-18900 CINEMA, Stadsring 30 Turks fruit Dao 1 30-6.45-9 15 Zo tevens^ Leeftijd 16 jaar Dr. No Dag 1 30-645-9.15 Zo.tevens' Leeftijd a I 033-33655 EURO, Stadsring 32 On golden pond Do vr.ma di. 1 30-6 45-9.15 za.i - 9 15 Zo 1 30 - 4.00 - 6 45 - 9 Duo, Westsingel Meisjes voor een doorsmeerbeurt Dag. 2 15-7.15-9.30 Zo. tevens Leeftijd 18 jaar. Twee granieten vuisten Dag 2.00-7 00-9 15. Zo teven: Leeftijd: 16 jaar DUO, zaterdag Teenagers op het pornopad. 18 24 00 uur Belegering van politieburo no. 1 jaar, 23.45 uur KINDERVOORSTELLINGEN EURO, 033-33655 Superstar Goofy Za 1 45 Leeftijd: a I Het is verheugend te konstateren, dat Claude Lelouch s film „Les uns et les autres" het ook in Amersfoort en de regio zo uitstekend doet De film gaat alweer de negende week in (Grand 2) Wie dit cinematografische hoogtepunt nog niet heeft gezien, moet er toch maar eens een avond aan wagen Deze film vol muziek, dans en zang is de moeite van het zien ten volle waard Terug van weggeweest „Turks Fruit van regisseur Paul Verhoeven met Monique van de Ven en I Hauer in de hoofdrollen Eén beste Nederlandse films, gebaseeJ het gelijknamige boek van Jan WoÉ Voor wie de film nog steeds niet hef gezien (Cinema 1) Geprolongeerd werden verderl professionel", een aktiefilm met| Paul Belmondo (Grand 3). Chariof fire (Grand 5). „Dr. No" (Cinemaf „On Golden Pound" (Euro) (Van de redaktie) LEUSDEN - Vanaf 1 mei is de Cinemaclub gestart met de verkoop van kaarten van „One flew over the cuckoo's nest" aan de vóór 1 mei inge schreven leden. Deze leden kunnen dan tevens hun con tributie over het seizoen 1982-1983 betalen. Dat is overigens noodzake lijk, omudi ue Cinemaciuü ie gelijk met de lidmaatschap' kaart een filmcouponboekj- verstrekt, waarin (ongestem pelde) toegangsbewijzen voo het hele seizoen. Leden d* toegangsbewijzen willen voo „One flew over the cuckoo' nestop donderdag 27 me a.s in de Korf, zullen eerst hu contributie-verplichting moe ten voldoen Daarvoor ka men alléén terecht op het kan toor van de Leusder Krant tj dens kantoor-uren. Zij, die no geen lid zijn geworden, kunne' daarvoor ook terecht bij d Leusder Krant Sinds 1 mei f echter wel een éénmalig irl schrijfgeld van 10,- vef plicht Niet-leden kunnen in he vervolg alleen maar toe gangsbewijzen aan de za< krijgen, vanaf een half uu vóór de voorstelling en voc zover er nog kaarten aanezi zullen zijn. Zij betalen da 7,50 in plaats van 2,50 di de leden betalen. Scène uit Videoitus

Leusder Krant | 1982 | | pagina 14