Als de kerk zich opsluit, kan de buitenwacht terecht spreken van, die mensen tussen vier muren' J bs. N.J. Flink doet zondag intrede in Marcuskerk leusder IcmnE Commissie Financiën in het kort Cursus sociale rechtvaardigheid Lokale Omroep Leusden (LOL) vraagt vrijwilligers Tieneravond Een kattebelletje of een fijn gedrukt kaartje? DE LEUSDER KRANT DONDERDAG 13 MEI 1982 plaatselijk nieuws EUSDEN - De Nederlands vormde Gemeente in Leus- (wijkgemeente Marcuskerk) ft een nieuwe dominee. Het is Nicolaas Johannes Flink, die zondag 16 mei zijn intrede t. s. Flink werd geboren in Hil- ium, waar hij zijn gehele ooltijd tot en met het gymna- n doorliep. Ds. Flink is 43 getrouwd en heeft drie kin- sn. 1957 ging hij naar de Rijksu- rsiteit van Utrecht om er >logie te gaan studeren. Uit ingstelling voor het vak. Het boeide hem, en gaandeweg studie kreeg het hem beet. begin van de opleiding aan Utrechtse universiteit was theoretisch. Hij was als komend student bezig met reeuws, wat filosofie. Naar- e de studie vorderde ging hij bezig houden met de prakti- e theologie, de dogmatiek, zijn vakken, die hem erg ge- id hebben, en die dat nog ds doen. jdens de theologiestudie kwam aluurlijk voor de vraag te staan hi| zou gaan doen. als hij afge- eerd was Na een |aar of vier d bij hem vast, dat het het pre- ntschap zou worden ifhankelijk nieuwsblad rde gemeente Leusden. schijnt elke dinsdag en derdag. erantwoordelijke daktie: jrt Vos larnix Kreijns (pi. verv.) sdaktie: :rtfen Engelkens ispar van Loo. levering kopij en ad- irtenties: ior het dinsdagnum- er tot uiterlijk „maan- gmiddag 12.00 uur, or het donderdag immer tot uiterlijk sensdagmiddag 12.00 ir. daktetie en admini- ratie: Kantoor Leusder ant, Rozendaallaan 9, usden-Centrum. Op ïrkdagen geopend van 100 tot 12.00 uur en in 13.30 tot 17.00 uur lonnementsgeld: >4,20 per jaar; 27,60 ir half jaar; 14,05 per lartaal. achten bezorging: s abonnee dient u de ant voor dinsdag- of inderdagavond 18.00 r te hebben ontvan- n Is dat niet het geval, em dan kontakt op at onze hoofdagent be rging (dinsdag en don- fdag tussen 18.30 en 30 uur), tel. 033- 0691. Bij geen gehoor nt u kontakt op nemen at onze inspekteur be rging, overdag 03420- 141, toestel 44. bestellen foto's: meeste in de Leusder ant gepubliceerde fo- s kunt u nabestellen et uitzondering van hief- en historische o's), bij vooruitbeta- g van 5,- per exem- lar (formaat 13 x 18 op giro: 871441 v BDU b.v. te Barne- met duidelijke ver- Iding van gewenste aantal, nummer h krant, pagina waar de foto werd ge- iatst. U kunt ook kon- it betalen op ons kan- Rozendaallaan 9, Jsden/Centrum. geveer drie tot vier ken na betaling ont- igt u de gewenste fo- thuis. In september 1964 deed hij zijn laatste examen aan de Universiteit Gelukkig, zegt hij zelf, had hij ook wat verder gekeken. In het begin van de studie beperkte hij zich lot de theologische fakulteit Maar dat begon hem op den duur te veel te benauwen, en vanaf het tweede jaar stortte hij zich ook wat in het studentenleven. Dat ervoer hij als een erg leuke tijd Na het kerkelijke examen in 1964 volgde het leervikariaat in Bever wijk om bij een predikant kennis te maken met de praktijk van het pre- dikantswerk. Daarna ging hij drie maanden intern in het theologisch seminarium in Driebergen Als af sluiting volgde daar het collo quium. het door de kerk ingestelde gesprek tussen hem en een aantal afgevaardigden van de kerk over zijn geschiktheid voor het ambt. Halt 1965 was hij beroepbaar BURCH - WADDINXVEEN - SCHIEDAM NOORD In november 1965 werd hij predi kant in Burch op Schouwen-Duive- land zoals hij zegt een echte kandi daatsgemeente In maart 1970 ging hij naar Waddinxveen bij Gou da, een buitengewone wi|kge- meente". Tegenwoordig heten dit soort gemeenten „deelgemeen ten". In Waddinxveen was de plaat selijke Hervormde gemeente van de signatuur der Gerformeerde Bond Van buiten kwamen in Wad dinxveen allerlei mensen wonen. EUSDER KRANT is een ve van de BDU-kranten- inatie te Barneveld. die zich daar niet in konden vinden. Omdat er meer van dit soort ge meenten in Nederland ontstonden kreëerde de kerk deze „buitenge wone wijkgemeentendie behalve dat de gemeenteleden over de hele plaats verspreid waren, in niets van het reilen en zeilen van de gewone Hervormde gemeente verschilden Zeven jaar stond Ds Flink in Waddinxveen. In mei 1977 ging hij naar Schiedam-Noord. Dat was de Hervormde Gemeente Kethel. Vo rig jaar oktober zocht Leusden een predikant Ds Flink kwam met de Leusdense gemeente in kontakt. Dat draaide tenslotte uit op een be roep, waarop Ds Flink ja zei. DOGMATIEK Op welk onderwerp bent u afge studeerd?'' „Ik ben afgestudeerd op de ddg- matiek Dat is een onderdeel van de theologie, dat me boeit, hoewel ik steeds minder geneigd ben om allerlei dingen vast te leggen Maar dat zit 'm ook in de ontwikkeling van de theologie van vandaag de dag. Prof. Van Ruler is miin leermees ter geweest, en die had één boek dat hij ons voorlegde: de oude dog matiek van Heppe Die moesten we „ad litterum" kennen Dat blijft bij je hangen Hoe meer je je in de theo logie gaat verdiepen, hoe meer je echter merkt dat zo n boek als Hep pe voorbij is. Heppe geeft dichte antwoorden Als je daarnaast een boek van Berkhof legt, dan merk ie: „Dominee moet staan voor de geloofwaardigheid van de kerk door Anco Mali dat is veel méér. Berkhof is veel meer open. Dat trekt me aan. Hans Kühn, Schillebeeckx, Mis- kotte niet te vergeten Die zijn op het dogmatische vlak bezig, maar alleen op een totaal andere manier dan dat vroeger het geval was. Hun boeken lees ik met rode oortjes Karl Barth. Er zijn mensen, die zeg gen dat Barth achterhaald is. Ik zeg dat ze hem dan nooit hebben gele zen!" UITLEG BIJBEL Hoe gaat u om met de uitleg van de bijbel?" ..Bij de uitleg van de bijbel gaat het bij mij om de eerste plaats wat er staat. Je moet proberen je te verplaatsen in de tijd, waarin de bij bel geschreven werd, en in de men sen voor wie het is bedoeld. In de tweede plaats moet je op de preek stoel uitleg geven wat dat bepaalde bijbelgedeelte ons vandaag te zeg gen heeft Je kunt niet in de puur theoretische kant van de zaak blij ven zitten Het mag niet een ver haal uit het verleden blijven. Chris tenen zeggen, dat het iets méér is. Als ik. om een voorbeeld te noe men. met catechisanten spreek over het boek Exodus, vin ik het goed als het ze begint te dagen dat dat verhaal, dat over bevrijding gaat, zich vandaag de dag ook af speelt bij groepen en volkeren, die zich bevrijden. Dat het zich op nieuw afspeelt met andere spelers. Iets dergelijks moet 's zondags naar mijn opvatting ook in de predi king gebeuren Mensen moeten de indruk hebben dat het over henzelf gaat. Ik vind dat het belangrijkste is van de verkondiging dat je de tekst van de Schrift hiér naar toe haalt. In de zin van: laten we zeggen, dat we ongeveer weten wat er bedoeld wordt: wat doen we er mee in 1982? Voor mij is de zondagse ere dienst het hart van het hele werk Dóar gebeurt het. Pastoraat, cate chese, leeihuis liggen daar alle maal omheen. Worden beïnvloed door wat er op die zondag in de kerkdienst gebeurt Geeft er rich ting aan. Bepaalt de inhoud." TAAK PREDIKANT Hoe ziet u de taak van de predi kant in de moderne kerk?' „Nu ga ik hardop denken Ik denk, dat het vandaag moet gaan om de geloofwaardigheid van de kerk Daarvoor moet je als dominee staan Het evangelie hoeft zich niet geloofwaardig te maken. Maar het gaat er wél om, dat de kerk geloof waardig overkomt Als je het evan gelie als richtsnoer neemt, moet dat ook te merken zijn. Lange tijd deed de kerk stilzwijgend mee of koos voor de status quo Vandaag ligt het wel anders De mensen in de kerk moeten er aan wennen dat je keuzes maakt en daarachter staat Het doet me ook wel es pijn, dat je kiest, maar ik denk dat je daar niet aan ontkomt BEVESTIGING EN INTRE DE Op zondag 16 mei om 15.00 uur zal ds. N. J. Flink in de Marcuskerk door Ds. J. Weermekers bevestigd wor den. In dezelfde dienst doet Ds. Flink intrede als predi kant van de Hervormde Ge meente Leusden. Na afloop van de dienst zal er gelegenheid zijn de fami lie Flink te begroeten. Er is een kopje koffie of thee. Ook leden van andere ker ken worden uitgenodigd bij deze dienst tegenwoordig te zijn. Het is een wijdverbreid misver stand dat iedereen binnen de kerk hetzelfde standpunt zou moeten in nemen. Je moet beginnen met te accepteren, dat binnen de kerk zich een groep mensen bevindt van zéér verschillende pluimage Dat is een goede zaak. Het belangrijkste is, dat ze met elkaar in gesprek blij ven, en hun eigen standpunt niet verabsoluteren Het boeiende is die bonte stoet van mensen bij el kaar te houden Misschien zit daar een belangrijk aspekt van het pre dikant zijn vandaag in. Aan de ene kant moet je, samen met anderen, fungeren als voor trekker. Aan de andere kant is het ook jouw taak om het geheel in de gaten te houden, en de mensen het gevoel te geven, dat ze er allemaal bij horen." IN BEWEGING Als jezelf keuzes hebt gemaakt, en je diept die meer en meer uit, wordt de afstand tot hen, die nog niet op weg zijn, zo onoverbrug baar „Eén van de dingen, die je enorm bezig houden is, dat je alle mogelijke moeite moet doen om de gemeente in beweging te houden In het oude en het nieuwe testa ment zit vaart De bijbel zélf is zo beweeglijk. Dat geldt ook voor het beeld van God Je kunt het niet vastleggen in een definitie Dat is mijn bezwaar tegen de oude dog matiek God zélf is heel beweeglijk Volgelingen moeten dat ook zijn. Het is niet erg, dat in een gemeente mensen in gesprek zijn over allerlei zaken die hen bezighouden. Dat kan allemaal in de kerk Als zo n gemeente zich maar niet vastlegt. Je moet óók wel es wat risico's durven lopen. Wanneer je een keu ze maakt en je ziet na verloop van tijd, dat het niet geworden is wat je er van verwachtte, moet je ook kun nen aangeven, dat het beter is om een andere weg in te slaan. Dat kan ook niet anders in een maatschap pij. die óók in beweging is." ZELFBEVREDIGINGSINSTI TUUT Tijdenlang is de kerk niet in be weging geweest Buitenstaanders konstateerden. dat men er genoeg aan had om s zondags de dominee te horen en elkaar te zien. Een zelf- bevredigingsinstituut, zei men Voor mij is de zondagse eredienst het hart van de hele week. „Ja, daarom zeg ik ook met na druk. dat de kerk deel uitmaakt van de samenleving Het is niet de roe ping van de kerk om zich op te slui ten Als de kerk zich opsluit kan de buitenwacht terecht spreken van „die mensen tussen die vier mu ren." De hele eredienst zelf moet kon takt houden met de werkelijkheid van de samenleving Het is niet zo dat. als je de kerkdeur binnenstapt, je iemand anders bent Die werkelijkheid kun je en mag je niet achter je laten, als je de kerkdeuren binnengaat ,.U had het over keuzes Veel spanningen in de wereld komen toch voort uit het ontbreken van de minimale levensvoorzieningen bij sommige volkeren Welk standpunt neemt de kerk in?" „Als de kerk de derde wereld zou ontlopen, slaat ze de plank wat mij betreft finaal mis Het is een kwes tie van mentaliteit van de mensen hier Wat vind je nou belangrijk? Dan ben ik bang. dat de mensen naar de materiéle kant zijn toege dreven We hebben ons lekker la ten méédrijven, waarbij het vooral ging om onszelf De kerk heeft een taak om de mensen een andere mentaliteit bij te brengen De boodschap van het evangelie is niet vrijblijvend Je doet voortdu rend een appel op jezelf Waar sta jij9 Dat is niet eenvoudig Je moet daar iedere keer antwoord op pro beren te geven Het zit in het ver lengde van dat zelfbevredigings in stituut waar we het net over had den. het ghetto. Als een kerk een ghetto is. dan interesseert het de mensen niet hoe de volkeren in de derde wereld er aan toe zijn Het gaat er om hoe ben je als mens9 Hoe vul je dat in? Dat heeft alles te maken met je dagelijkse leven Je kunt het niet apart zetten zo van nu gaan we es bezig zijn met de derde wereld, want dan heb je die mensen al weer in een hok gedrukt. Het woord mentaliteit is belangrijk de mentaliteit die Jezus er op na hield." ANDERE MENTALITEIT De algemene indruk is dat Jezus met geweldloosheid een andere mentaliteit wilde bewerkstelligen Wat de kerk daar later omheen heeft gebouwd is daar niet altijd mee in overeenstemming „Dat is juist. De kerk als instituut zegt mij niet zo veel Dat klinkt mis schien gek uit de mond van een Hervormd predikant De kerk dat zijn de mensen, en bij hen moet het gebeuren En als de Synode dan eens een keer een uitspraak doet, dan ont staat er een vrij scherpe diskussie als ten aanzien van de kernbewa pening Daar deed de Synode een uitspraak, en dat heeft nogal wat te doen gegeven lkvindhetgoed.dat de synode zich heeft uitgesproken Met de bedoeling dat de mensen daarover gaan nadenken en tot een standpunt komen Daar moeten, denk ik, een hele boel kerkmensen aan wennen. Dat we stukje bij beetje afleren om vrij blijvend te zijn Dan krijg je opmer kingen in de trant van „moet de kerk zich daar nou óók mee be moeien9 Ik denk, dat het evangelie alles te maken heeft met onze ei gen wereld EVANGELIE NAAR DE POLI TIEK TOE MET WAPENS VERTALEN ..Hebt u er zicht op hoe sommige christenen het evangelie naar de politiek toe met ..wapens' kunnen vertalen?' „Ik ben daar niet uit. Als je dit soort dingen zegt tegen mensen, die in de politiek zitten, dan krijg je de opmerking dat je in de politiek niet puur als christen bezig kan zijn. Je moet óók rekening houden met de machtsblokken Ik denk bijvoorbeeld van mezelf, dat ik nooit politicus zou kunnen zijn Ik geloof ook best, dat het waar is wat ze zeggen Maar ben je dan niet voortdurend bezig om com promissen te sluiten met jezelf? Politiek, zeggen ze, is compromis sen sluiten. Misschien is het alle maal te vangen, onder het woordje „angst Als Jezus in het evangelie zegt Het Koninkrijk Gods is nabij geko men, dan zegt hij dat in bezet ge bied Dat is een politieke uitspraak van de éérste orde. Dan is hij ver der voortdurend bezig met de ma nier om dat Koninkrijk Gods in te vullen Dat is zo totaal anders dan mensen destijds om zich heen za gen Dat noopte de mensen om een enorme salto in hun denken te maken Dat is waar we iedere keer weer mee bezig zijn. om te pogen de mensen tot leven te roepen. Dat blijft voor iedereen gelden Voor mij ook. Dat is voor iedereen een wor steling Je bent zo geneigd om de weg van de minste weerstand te kiezen Terwijl je bliksems goed weet. dat het evangelie voorde an dere weg kiest, waarop veel meer gevraagd wordt van jezelf. Dat is hetgene. waarmee we voortdu rend, óók in de kerk, bezig zijn VIJANDSBEELD Wat vindt u van het vijandsbeeld, dat steeds voormensen wordt,.ge- kreeerd9" „Ik denk dat je de mensen op grond van het evangelie moet vóór houden dat de mens tot iets an ders is geroepen Het is mijn taak om te zeggen wat het evangelie zegt over al dit soort zaken Doe je dat met, dan denk ik dat je geen gezicht hebt. Anders wordt het evangelie ook een volstrekt on schadelijk verhaaltje, wordt de christenheid een minderheidsras, dat op den duur wel zal uitsterven. Woord en werkelijkheid zijn onlosmakelijk met elkaar ver bonden. Die twee staan in span ning met elkaar. Die spanning mag je niet ontlopen!'' (Van de redaktie) LEUSDEN - Volgens een me dedeling van wethouder Mande- maker in de Financiële en econo mische commissie, heeft de ge meente de boerderij Hamers- veldseweg 124 (eerder eigen dom van de heer Apeldoorn) aan de heer W. J V.D. Wiel heeft ver kocht voor een bedrag van 300.000,-. In antwoord op vra gen uit de commissie deelde de wethouder mee. dat deze ver koopsom boven de door de ge meente vastgestelde minimum prijs is gebleven. Zoals we reeds eerder schreven is de heer v.d. Wiel van plan om van de boerde rij een restaurant (gasterie) te maken. Het voorstel tot verkoop van de boerderij had de goed keuring van de commissie. Mevrouw Verduin (PKL) heeft zich het standpunt van haar fraktie voorbehouden ten aanzien van het voorstel van b en w een krediet van 32.500.- te verstrekken ten be hoeve van de aanleg van een oe- fenveldverlichting voor het hockey- complex. Voor een dergelijke ver lichting was aanvankelijk een be drag van 15.000,- geraamd. Me vrouw Verduin gaf wel te kennen, dat die sterke verhoging niet juist wordt gevonden door haar fraktie. gezien ook de financiële perikelen o m. ten aanzien van de biblio theek, waar zoals bekend sterk moet worden bezuinigd. De overi ge leden had geen bezwaar tegen dit voorstel. Vanaf de publieke tribune werden door de heer De Weerdt vragen gesteld ten aanzien van het isolatieprojekt van de WSL- woningen in de wijk De Wete ring. De heer De Weerdt wilde weten in hoeverre de geruchten juist waren, dat bij het isoleren van sommige van deze wonin gen ander isolatiemateriaal wordt gebruikt dan in de offerte staat aangegeven. De heer De Weerdt zag daarbij graag, dat de gemeente onderzocht in hoever re deze afwijkende Isolatiemate rialen gevaar voor de gezond heid kunnen opleveren. Wethou der Mandemaker verwees de heer De Weerdt met zijn vragen naar de vertegenwoordiger van de huurderscommissie De Wete ring van de Woningstichting Leusden. (Van de redaktie) LEUSDEN - Zoals we in onze krant van dinsdag 4 mei uitgebreid schreven, is sinds kort de Stichting Lokale Omroep Leusden opgericht Deze stichting stelt zich ten doel om met vrijwilligers binnen afzienbare tijd radio- en tv-programma's te gaan maken, gericht op de Leusdense ge meenschap. Het stichtingsbestuur doet een beroep op Leusdenaren, die daar iets voor voelen Men kan zich daarvoor opgeven bij de Stichting Lokale Omroep Leusden. Postbus 162, 1830 AD Leusden Men dient minimaal 16 jaar oud te zijn en in uw brief aan de stichting dient u duidelijk aan »e geven waarom u mee wilt doen en op welke wijze u denkt een bijdrage te kunnen leveren Van de medewerkers wordt een kontributie gevraagd van 5,- per maand en een éénmalig inschrijfgeld van 15,- om de lopende onkosten te kunnen bestrijden De Stichting Lokale Om roep Leusden heeft zich reeds tot het gemeentebestuur van Leusden gewend en gevraagd om medewerking, onder meer in de vorm van een startsubsidie LEUSDEN Van donderdag 20 tot en met zaterdag 22 mei wordt door dr. H. M. Vos uit Lei den in de Internationale School voor Wijsbegeerte een cursus over sociale rechtvaardigheid gegeven. Het programma ziet er als volgt uit: Donderdag 16.00 uur: inleiding problemen rond rechtvaardig heid. 19.30 uur bespreken en nabe spreken van enkele teksten uit kranten, politieke pamfletten etc Vrijdag 10 00 uur inleiding: En kele betekenissen van rechtvaar digheid 14 30 uur inleiding Enkele bete kenissen van rechtvaardigheid 19 30 uur: inleiding: Hoe hangen die betekenissen samen? Zaterdag 10 00 uur toepassin gen inkomensverdeling, arbeid, onderwijs, etc 14.00 - 15.00 uur afronding. In onze samenleving lijkt geen waarde van groter belang dan die van de rechtvaardigheid Werden vroeger standen van zaken geac cepteerd omdat zij waren gehei ligd door traditie, het recht van de gewoonte en de gewoonte van het recht, tegenwoordig wor den de meest vanzelfsprekende zaken getoetst op hun rechtvaar digheidsgehalte Uiteraard heeft dit ondertussen wel bekende in grijpende gevolgen voor de hauiivyi..^ w.i stabiliteit van de samenleving en zelfs van mense lijke verhoudingen in kleiner ver band als dat van huwelijk en gezin. Hierbij kan het niemand ont gaan, dat rechtvaardigheid een centrale maatschappelijke waar de is van een uitgesproken meer zinnig karakter De grote ver scheidenheid aan rechtvaardig heidstheorieën is hiervan één overtuigend bewijs, het maat schappelijk conflict waarbij alle partijen zich om het hardst op rechtvaardigheid beroepen een ander Wanneer we standen van zaken rechtvaardig of onrecht vaardig noemen, dan kunnen we minstens zeven verschillende dingen bedoelen Dit plaatst ons voor de vraag of wij de centrale maatschappelijke positie van rechtvaardigheid wel waar kun nen maken Om dit te onderzoeken zal het in deze cursus niet alleen gaan over de verschillende betekenis sen van rechtvaardigheid en hun onderlinge relaties, maar ook over kwesties van praktische toe passing Kan het rechtvaardig heidsbegrip alleen ons wel een ondubbelzinnige aanwijzing ver schaffen voor wat ons moreel gesproken te doen staat ten overstaan van problemen als die van verdeling van inkomen, ar beid, woningen, vrijheden en (onderwijs)kans? Of overschat ten we daarmee het belang van rechtvaardigheid ten kosten van andere maatschappelijke waar den en belangen? Nadere inlichtingen: Interna tionale School voor Wijsbegeer te, Dodeweg 8, 3832 RD Leus den, tel. 033-15020. LEUSDEN Voor jongens en meisjes van 10 tot 14 jaar is er op vrijdagavond 14 mei in de Til weer een tieneravond. Naast de normale disco wordt er deze keer een kapselwedstrijd gehouden. ledereen kan meedoen. Voor de jongens en meisjes met de opvallendste of mooiste haar dracht is een aantal prijsjes be schikbaar Aanvang: 19 00 uur De toegangsprijs is één gulden Sommigen schrijven vlug even een briefje om te melden, dat er gezinsuitbreiding heeft plaats gevonden. Dat is natuurlijk óók een manier. Toch gaat er niets boven een fijn gedrukt kaartje, uitgezocht naar uw smaak. Uit de grote collectie 1982 hebt u enorm veel keuze. En wat de tekst betreft, wij zorgen snel en accuraat, dat er op komt te staan wat u wenst In hand- of machineletter Vandaag besteld, morgen klaar. als het om snelheid èn kwaliteit gaat Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum Op werkdagen van 9.00 tot 12 00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Telefoon: 033-941495

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3