,Ik beschouw die onderscheiding als het loon voor de angst' lezierige tentoonstelling met ivers werk in Galerie Leusden Nü VVD stemmen is belangrijker dan ooit w )ud-verzetsman Willem Rasch: mm *jmr, *1 v v i j aj u V DONDERDAG 13 MEI 1982 plaatselijk nieuws het loon voor de angst. I0R IDO VAN BOCKEL EUSDEN - „Wanneer wij in de oorlogsjaren net zo lang den gewacht om iets tegen de vijand te ondernemen als Nederlandse regering heeft gewacht met het uitreiken van e onderscheiding hadden we nu nog met z'n allen onder hiel van de nazi's gezeten. Toch ben ik wel blij met dit zetsherdenkingskruis. Ik beschouw het als een soort er- ning. Niet zozeer van wat ik heb gedaan, maar vooral van mijn vrienden en kameraden uit het verzet hebben ge- steerd. Waarbij ik dan juist denk aan hen die het niet, zoals lebben gehaald. Die in onze strijd voor de vrijheid hebben laid met het hoogste dat ze bezaten: hun leven. Al blijft het mrlijk een vreemde zaak dat die erkenning pas 37 jaar na levrijding op deze wijze wordt uitgedrukt." ille illem Rasch, een van de twee lenaren die vorige week uit len van burgemeester mr. J. Rademaker het Verzets- enkingskruis ontving, it wat hij zegt. Zoals deze rige gepensioneerde mili- adjudant in de loop van het irek meer kernachtige uit- ken doet, met verheffing van waarbij hij dan overeind in z'n stoel. Want net zoals de oorlogsjaren uit volle tuiging en trouw aan het be an wat hij noemt „z'n hoog- aas", de koningin, daadwer- in verzet ging tegen de be komt hij ook nu ronduit zijn overtuiging uit. Waar hij st niet geneigd is zijn me ning onder stoelen of banken te steken. Alleen over zijn oorlogservarin gen is hij opmerkelijk zwijgzaam Geen heldenverhalen alsjeblieft, vindt hij ..Die zijn er al zoveel ver schenen Daarvoor voel ik niets Trouwens, we waren in die tijd he lemaal niet zulke helden We de den wat op een bepaald moment gedaan moest worden, en in de meeste gevallen was dat niet leuk en helemaal niet heldhaftig. Inte gendeel. Jaren geleden heb ik een Frans boek gelezen met als titel ,,Le salaire du peur" (Het loon van de angst). En sinds ik bericht kreeg dat ik dit Verzetsherdenkingskruis zou krijgen heb ik daar eigenlijk steeds aan moeten denken. Ik be schouw deze onderscheiding in derdaad als „loon voor de angst Want als ik eerlijk ben moet ik zeg gen dat ik gedurende die hele ver zetstijd altijd bang ben geweest GREBBEBERG Hoe raakt de zoon van een be roepsonderofficier bij de Kon. Mari ne. die als jongeman helemaal geen militaire loopbaan ambieer de, in het verzet in de Achterhoek verzeild? Dat is, zoals Willem Rasch het nu uitdrukt, een kwestie van toeval geweest Na een grotendeels in het vroe gere Nederlands-lndië doorge brachte jeugd, waar hij o m. de handelsschool doorliep, kwam hij met zijn familie weer in Holland aan Hij had idee in een kantoor loopbaan, maar in de toenmalige crisistijd zaten de werkgevers niet om zijn diensten te springen Om dat hij toch in militaire dienst most ging hij als „vrijwillig dienstplichti ge" het leger in Hoewel later bleek dat zijn lichting was vrijgeloot be sloot hij toch beroepsmilitair te wor den Inmiddels was Hitler in Duits land aan het bewind gekomen En toen in mei 1940 de Duitsers Ne derland binnenvielen was Willem Rasch als onderofficier bij de infan terie gelegerd in Woudenberg Zijn eerste oorlogservaring deed hij op bij de Grebbeberg „Wij moesten een tegenaanval doen om de daar vechtende leger eenheden te ontzetten," vertelt hij „Eigenlijk was dat - als je de zaak nu bekijkt - belachelijk Dank zij de pacifistische acties met het „gebro ken geweertje" (geen man en geen cent voor het leger) moesten we met oude geweren, die dateerden uit 1895. de striid aanbinden met het goed en modern uitgeruste Duitse leger. Van de 800 man kwa men er 200 terug De rest was ge wond. gevangen genomen of ge sneuveld Na de capitulatie trok hij naar Franeker. waar zijn verloofde woonde. Er moest natuurlijk brood op de plank komen en na enige tijd kreeg hij een baan als aardappe lencontroleur bij het ministerie van Landbouw en Visserij, met als standplaats Doetinchem Later be landde hij bij de recherche- en op sporingsdienst van dit departe ment. Van die periode herinnert hij zich: „Veel gedaan voor die baas heb ik niet Maar het verschafte je een goede dekmantel en ik moet eerlijk zeggen dat ze me de hele oorlog trouw m'n tractement heb ben uitbetaald Gedurende die eerste bezet tingstijd had iemand in Doetinchem hem al eens benaderd om toe te treden tot de O D (Orde Dienst) voor de periode na de oorlog, maar daadwerkelijk verzet tegen de Duit sers had hij nog niet gepleegd. RAAD VAN VERZET „Ach, je rolt er eigenlijk vanzelf in." zegt Willem Rasch nu „Eigen lijk voelde ik me nog steeds militair. Mijn dienstverband was immers nooit verbroken Mijn eerste ver zetsdaad. als je het tenminste zo wilt noemen, was dat ik op het laat ste nippertje besloot me toch niet te melden toen de moffen bevel ga ven dat alle onderofficieren van het Nederlandse leger zich in krijgsge vangenschap moesten begeven Ik ben met een vriend van me nog wel naar die kazerne in Assen gegaan, maar toen we daar vlak bij waren en ik dat gedoe en geschreeuw van de Duitsers op de appélplaats zag zei ik tegen m'n collega: Als we hier naar binnen gaan komen we er be slist niet makkelijk meer uit, en toen zijn we maar weer naar huis ge gaan Hij herinnert zich nog heel goed wanneer hij besloot om „werkelijk iets te gaan doen.zoals hij het nu uitdrukt. „Met een vriend was ik op weg van Doetinchem naar Varsseveld Onderweg zag ik hoe Duitsers een groep Joden arresteerden Daar was ook een zieke bij Erg zachtzin nig ging het daarbij niet toe En dat kon ik niet hebben. Ik kreeg toen - het gevoel dat ik werkelnk iets moest gaan doen. Via iemand die ik kende - het toenmalige hoofd van de Doetinchemse kweekschool - kwam ik bij de Raad van Verzet in de Achterhoek terecht En dan kwam je van het een in het ander. Er waren bonkaarten nodig, geld, er moesten gedropte wapens wor den vervoerd, wapeninstructie wor den gegeven en meer van die za ken." ROODBAARD op details wil Willem Rasch niet ingegaan. Die zijn niet belangrijk, vindt hij. Hij wil alleen vertellen hoe hij één keer op het nippertje aan de Duitsers is ontsnapt. „Dat was in oktober 1944. De SD had toen door dat wanneer ze „Roodbaard" - ik had in die tijd een baardje laten staan, en dat was rossig - te pak ken hadden ze in de Achterhoek een goede slag zouden slaan. Ik werd getipt dat ze me zochten, ging naar huis, haalde een paar belas tende spullen weg, pakte m'n revol ver, en m'n munitie, en ging de deur weer uit. Toen ik links afsloeg kwam de SD van rechts op m'n wo ning af Ik was precies op tijd weg Voor m'n vrouw was de situatie de eerstvolgende uren niet zo plezie rig" „Nee," vult mevrouw Rasch het verhaal van haarman aan „Willem was nog maar nauwelijks de deur uit, of ze trapten bij mij de deur in en kwamen met de bajonet op het ge weer op me af „Waar m'n man was,' wilden ze weten Maar dat wist ik echt niet Wat me toen waar schijnlijk heeft gered was het feit dat onze oudste zoon pas negen dagen oud was. De Duitsers kon den, als het om dieren of om kleine kinderen ging, nog wel eens senti menteel zijn Ze haalden wel m'n hele huis overhoop, maar konden niets vinden Na een tijdje vertrok ken ze gelukkig, m'n woning als een puinhoop achterlatend, met de bedreiging dat ze m'n man wel zou den weten te vinden Toch nam de SD bij deze gelegenheid een arres tant mee De zwager van Willem Rasch kwam juist op dat moment melk voor de baby brengen. Hij werd gelijk gearresteerd en mee genomen naar het Doetinchemse politiebureau, waar hij samen met een andere arrestant, de zoon van het hoofd van de KP van de Achter hoek, werd verhoord „Het feit dat die jongens toen hun mond hebben dichtgehouden heeft veel mensen het leven ge red," zegt Willem Rasch „Zo had mijn zwager bijvoorbeeld deelge nomen aan de overval op de ge vangenis in Arnhem Het was dus veel te gevaarlijk om ze te laten zitten, 's Nachts hebben we ze dan ook uit dat politiebureau gehaald." BURGEMEESTER Tot het einde van de oorlog wist Willem Rasch uit handen van de Duitsers te blijven. Gedurende die laatste oorlogsdagen had hij al en kele keren kontakt gehad via een telefoonlijn van de waterleiding met de Doetinchem bevrijdende Cana dezen. Toen die op 29 april het eer ste gedeelte van Doetinchem be vrijdden maakten ze Willem Rasch burgemeester omdat de NSB-bur- gemeester was gevlucht Daarna trad hij toe tot de Binnenlandse Strijdkrachten, waar hij tijdelijk de rang van kapitein kreeg. Die functie kon hij echter niet behouden waar op hij zich meldde voor de expedi tionaire macht, die zou gaan mee helpen Nederlands Indië te bevrij den In Nederlands Indië is hij ech ter nooit gekomen. Als sergeant instructeur was hij harder nodig bij de opleiding van soldaten „We hadden toen in de eerste plaats zo snel mogelijk goed geoefende mili tairen nodig." zegt hij. „En omdat ik bij het Britse leger een instructeurs cursus had gevolgd en over ge vechtservaring beschikte vond men dat ik hier nuttiger werk kon doen dan in Indië Als beroepsmili tair bleef hij verder in het Neder landse leger, dat hij in 1971 als ad judant met pensioen verliet Niet gewend om stil te zitten werkte hij daarna nog enkele jaren als admi nistrateur bij het bejaardentehuis St. Jozef, tot zijn slechter wordende gezichtsvermogen hem dat onmo gelijk maakte EXTRA PENSIOEN Waarom heeft Willem Rasch nu pas dit Verzetsherdenkingskruis ontvangen en niet in 1980, toen het werd ingesteld9 „Dat is eigenlijk een ongelofelijk en beschamend verhaal," vertelt hij. „Een paar jaar geleden hoorde ik dat het pensioen van de zogenaamde „verzetsmili tairen" verbeterd zou worden Ik ben daar toen achteraan gegaan, niet omdat ik zo materialistisch ben ingesteld, maar wat extra geld is nooit weg en per slot van rekening had ik er recht op. Dat duurde een hele tijd Twee jaar na m'n aan vraag kreeg ik te horen dat ik inder daad onder deze regeling viel En na nog een tijdje kreeg ik m'n eer ste pensioenverhoging Het dank bare vaderland bedacht me met een extra bedrag van zegge en schrijve 2,50 per maand „Waarschijnlijk is men daardoor op mijn verzetsverleden opmerk zaam gemaakt, want enige tijd ge leden kreeg ik bericht dat het Ver zetsherdenkingskruis me zou wor den uitgereikt„Een van de gevol gen van het ontvangen van deze onderscheiding is dat de herinne ringen uit de oorlogstijd weer heel erg naar boven komen Helemaal los ben ik er nooit van geweest, maar er zijn toch tijden geweest dat ik er weinig aan dacht Nu slaap ik 's nachts vaak weer niet, of ik heb nachtmerries Die tijd heeft toch be slist een sterk stempel op je ge drukt Want werkelijk, een held heb ik me nooit gevoeld Ik ben echt bang geweest Je deed die dingen omdat je niet anders kon Omdat je het gevoel had dat ze gewoon ge daan moesten worden VRIJHEID „Toch vraag ik me tegenwoordig wel eens af. wat er nu eigenlijk van die vrijheid, waar we toen zo voor gevochten hebben, terecht is geko men Ik geloof dat veel mensen met onze vrijheid niet goed raad weten Als ik bijvoorbeeld zie hoe een stel jongeren een politie-agent bij de een of andere rel met stenen beko gelen, zodat die agent, die gewoon z'n werk staat te doen, gewond raakt Waarbij dan later de rechter die knapen veroordeelt tot 50,- boete Dan denk ik wel eens dat we toen voor dat soort vrijheid niet hebben gevochten. „En dan de manier waarop men zich thans keert tegen onze wester se bondgenoten als Amerika of Ca nada. Is men dan helemaal verge ten wat de jongens van deze lan den voor ons hebben gedaan9 Wanneer dat zo is kan ik de men sen die vinden dat er niets van onze bondgenoten deugt zo nog naar de plaatsen brengen, waar we in april 1945 provisorische graven voor de voor onze bevrijding gesneuvelde Canadezen hebben gedolven langs de bermen van de wegen rond Doetinchem „Ik heb geleefd in de tijd van het „gebroken geweertje' Dat bete kende wel dat wij de oorlog in wer den gestuurd met geweren uit 1895 Nu leven we in de tijd van het „gebroken raketje Ik verlang be slist niet naar een atoomoorlog Ik wil. net als iedereen, blijven leven en m'n kleinkinderen zien op groeien Maar ik ben wel van me ning dat een land weerbaar moet zijn. Niet zoals het in 1940 was." „Maar ach. ik heb in m'n hele leven één stelregel gehad het hele leven is één blijde aanvaarding, maar je mag best zo af en toe eens heel kwaad worden. Vroeger leefden we in een tijd van het., gebroken geweertje Nu in de tijd van het ..gebroken raketje LEUSDEN In Galerie Leus den, Ardennen 11, heeft Cees van Rijk een plezierige tentoon stelling bijeengebracht van di vers werk. Beint Mankes toont schilderijen, aquarellen en crayons; Gerard van Rooy etsen; Gert de Rijk keramiek. Om te beginnen bij het werk van de nestor van dit gezelschap, de in 1918 geboren Beint Man kes. Hij laat groot gehouden, zeer doorwrochte aquarellen zien. Van een warm en diep colo- riet, krachtig gepenseeld. Geeft een persoonlijke visie op de na tuur, die hij als bron van inspira tie ervaart. Waaraan hij een eigen leven toekent, dat identiek is met zijn persoonlijk funktioneren als mens. Beint Mankes identificeert zich met de levensbron, put er zijn kracht uit, en getuigt daar op rustige en objektieve wijze van in zijn werk. Wanneer hij de natuur weergeeft, geeft hij die niet weer als incidenteel beeld, als beelte nis van een of ander landschap pelijke fraaie plek, maar hij ver weeft in het toevallige beeld het wezenlijke van de natuur De es sentie van groei, van continu ering. van vormmogelijkheden. Ook zijn crayons komen op deze manier over Ze zijn van een strukturele schoonheid Harm onisch en systematisch opge bouwd Overtuigend in hun vak manschap Het olieverfstilleven met de ta fel is al éven globaal benaderd In ruim bemeten partijen, die een grote binding tonen. Het is de benadering vanuit het geheel, die opvalt. De kleurstelling is af gewogen bewogen. Doorleefd en toch ingehouden. Zo zou je zijn kleurkeuze en zijn wijze van schilderen kunnen karakterise ren, denk ik. De etsen van Gerard van Rooy benaderen de natuur vanuit een door Anco Mali geheel ander gezichtspunt. In deze etsen is het te doen om een nauwkeurig grafische weergave van vormen, die zich voordoen Vormen, die zó karakteristiek zijn, dat iemand als Gerard van Rooy ze exact wil weergeven, in heel hun opmerkelijke verschij ning. In Galerie Leusden toont hij onder andere een serie schel pen: kokkels, conussen, gedraai de turri tella ripa Stuk voor stuk 'natuurlijke kunstwerkjes', die het waard zijn om met goede observatie exact te worden weer gegeven. Gerard van Rooy laat vanuit 1 IIP1 dezelfde registrerende waarne ming een nis zien met het ei van een zilvermeeuw. Een veer. die door een vogel is verloren (After you've gone) In eenzelfde grafi sche methode van weergeven beeldt hij een fantasie uit van dansende vogelskeletten „Dan- se macabre" Hij is een kundig etser, met oog voor het detail, dat de basis is voor de kenmerken van het totaal Als laatste de toch wel sen sueel geaarde keramiek van Gert de Rijk Weet een geheel andere beleving van de natuur Grote gladde glimmende op sokkels torenende groeisels op stelen. In knop- of uivormen, toegedaan of opengebarsten. In grote reeksen bij elkaar, die in allerlei komposi ties bijeen gezet kunnen worden Het zijn landschappen van steengoed, gevormd door speci fieke groeivormen als ontkiemin gen en paddestoelen Door de wijze van oppervlaktebehande ling en door hun vormgeving van woensdag tot en met zondag hebben ze nauwe verwantschap van 13.00 tot 21.00 uur. Tevens met geslachtskenmerken op tweede Pinksterdag. Op za- Galerie Leusden is geopend terdag van 13.00 tot 17.00 uur. KABELNET: de VVD zal zich sterk maken voor een centrale antenne-inrichting voor de gehele gemeente Leusden. Dit op vrijwillige basis tegen kostprijs. STEM VVD - STEM VVD - STEM VVD Word lid en bel vandaag 033-941695 of schrijf naar het VVD-sekretariaat, I' T Libel 7, 3831 DT Leusden.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 5