leusd er kran Is ro Genoeg geld om onze beleids voornemens te financieren" ledy d'Ancona spreekt ver emancipatiebeleid CDA Vrouwenberaad in Leusden opgericht ooie Vrouwen organiseren forum-diskussieavond Coördinatie- team CML vergadert PvdA in gemeenteraadsprogramma 1982-1986 Vredesplatform DONDERDAG 13 MEI 1982 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Bij de ge meenteraadsverkiezingen van 1978 - we hebben dat even nagekeken - versche nen de programma's van de deelnemende partijen zo n negen tot zes weken voor de verkiezingen. Dit jaar ligt dat heel anders. We zitten nu drie weken voor de verkie zingen en we hebben nog maar drie van de zes verkie zingsprogramma's binnen. Begin vorige week kregen we het PvdA-programma in zijn definitieve vorm. Eind vorige week werd ons het VVD-programma ter hand gesteld. En gisteravond kre gen we het verkiezingspro gramma van het CDA. D'66, GPV/SGP en Gemeentebe langen zijn op dit moment zo ver nog niet. Onder het motto „beter laat dan helemaal niet" be spreken we de komende we ken de programma's van de verschillende partijen. We doen dat in de volgorde, waarin we ze ontvangen hebben. Vandaag daarom het PvdA-programma. In de krant van aanstaande dins dag komt de VVD aan bod, twee dagen later het CDA. Caspar van Loo bekeek het PvdA-programma. LEUSDEN - „Gezien vanuit het oorspronkelijke uitgangspunt „samen sta je sterker" is het einde van de progressieve kombinatie (PvdA, PPR, PSP. en D'66, red te betreuren. In de ko mende vier jaar gaat de PvdA alleen verder. Hier door kunnen wij beter en duidelijker onze eigen standpunten en visie naar buiten brengen en trachten deze in beleid om te zet ten Aldus een alinea uit de Partij van de Arbeid gemeen teraadsprogramma „Voor een leefbaar Leusden" 1982- 1986. De laatste zin in de ge citeerde alinea beweert nog- wat. Wat het beleid gaat worden van de socialisten in Leusden is pas over een tijd je waar te nemen. Wat hun standpunten en visie zijn kunnen we in het program lezen, dat onlangs in zijn de finitieve vorm is uitgesteld. Uit het verkiezingsprogram ma wordt duidelijk, dat de PvdA Leusden de positie van de achtergestelde groe pen wil beschermen en ver beteren, openbaarheid van bestuur wil, zorg voor het milieu en extra aandacht voor de emancipatie wil. We zullen maar eens meele zen in het PvdA gemeente raadsprogramma en er een paar punten uitlichten OPENBAARHEID VAN BE STUUR: Alle vergaderingen en stukken hiervoor (rapporten, nota's, brieven enz.) dienen in begin sel openbaar en toegankelijk te zijn voor alle burgers. Dit wordt gewaarborgd door het treffen van de volgende maat regelen: - de gemeentelijke overheid verschaft alle informatie in een zo vroeg mogelijk stadium en op eigen initiatief - het taalgebruik in de stuk ken dient zodanig te zijn dat het geschrevenen begrijpelijk is voor iedereen - destukken liggen ter inzage voor iedereen en zo lang dat iedereen in de gelegenheid is deze te lezen - aan elk verzoek om informa tie dient in principe te worden voldaan; afwijzingen moeten worden gemotiveerd en de mogelijkheid van bezwaar of beroep aangegeven - van iedere vergadering van het college van B&W moet van te voren een agenda en na af loop een besluitenlijst met ver melding van minderheids standpunten en alternatieven worden voorgelegd aan de raad, zodat betere keuzes kun nen worden gemaakt - vergaderingen van B&W dienen openbaar te zijn voor gemeenteraadsleden - door het college van B&W worden geen kontrakten met het bedrijfsleven afgesloten zonder goedkeuring van de raad INSPRAAK: er wordt een in spraakorgaan ingesteld, dat onafhankelijk van de gemeen te en in dienst van de bevolking werkt. Dit orgaan moet bij de totstandkoming van de ge meentelijke plannen deskundi ge mensen kunnen leveren die de inspraakprocedures daad werkelijk begeleiden. Tevens is dit inspraakorgaan een aan spreekpunt voor de bevolking waar zowel individuen als groeperingen terecht kunnen als zij inbreng willen hebben in het beleid of het daarmee niet eens zijn Naar onze mening voldoet het huidige CML nog steeds niet aan deze voor waarden. Dit orgaan dient daarom in de komende raads periode veranderd te worden in een bovenbedoeld inspraak orgaan Bij de benoeming van een burgemeester wordt gestreefd naar de instelling van een ver trouwenscommissie Bij be noeming of herbenoeming geeft de gemeenteraad ook ongevraagd advies aan de commissaris van de Koningin. PERSONEELSBELEID: ten behoeve van een goed eman cipatiebeleid wordt uit de vrou welijke werknemers een amb tenaar aangewezen in samen spraak met het Georganiseerd Overleg. De opdracht van de ze ambtenaar is de specifieke belangen van de vrouwelijke werknemers te behartigen en erop toe te zien dat in het ge meentelijk personeelsbeleid de achtergestelde positie van de vrouw wordt verbeterd WERKGELEGENHEID: aan jeugdige werklozen wordt de mogelijkheid geboden om bij de gemeente vervroegd in dienst te treden, eventueel met behoud van uitkering, vooruit lopend op toekomstige vakatu- res die ontstaan bijvoorbeeld door pensionering De gemeente bevordert te vens de mogelijkheden, zowel binnen het eigen apparaat als daarbuiten, om jeugdige werk lozen met behoud van uitke ring in te schakelen in het ar beidsproces om daardoor ar beidservaring op te doen en een vak te leren. ENERGIE: vooruitlopend op de ontwikkeling van een ener gieplan trekt de gemeente een energieambtenaar aan, even tueel in samenwerking met en kele kleine regiogemeenten. De taak van de ambtenaar strekt zich uit over alle terrei nen waar energiegebruik aan de orde is Hij zij dient de des kundigheid op dit gebied bin nen het gemeentelijk apparaat te ontwikkelen, mogelijkheden van besparing te onderzoeken en uit te werken, alternatieve vormen van energieopwekking te onderzoeken en het geven van voorlichting aan burgers, bedrijven en instellingen Al dan niet met inschakeling van het energiebedrijf wordt aan de burgers gerichte voor lichting gegeven Deze voor lichting moet in de eerste plaats gericht zijn op een lager energieverbruik. Hierbij kan in het bijzonder de aan te stellen energieambtenaar worden in geschakeld Wat de kernenergie betreft in de gemeenteraden stelt de PvdA zich op overeenkomstig het landelijk verkiezingspro gramma. kernenergie wordt af gewezen. De bestaande kern centrales moeten worden ge sloten. RUIMTELIJKE ORDENING: de belangrijkste uitgangspun ten voor het ruimtelijke or deningsbeleid zijn - een zorgvuldige verdeling van de beschikbare ruimte (grond) ten aanzien van wo ningbouw, werkgelegenheid en milieu - na 1985 zal Leusden geen groeikern meer zijn Hierdoor ondergaat het gemeentelijk woningbouw- en grondbeleid belangrijke wijzigingen ten op zichte van het verleden MILIEUBELEID: om de kosten van de vuilverwerking zoveel mogelijk te beperken wordt ge streefd naar alternatieve vor men van vuilverwerking op kleine schaal of in regionaal verband. Een volgende stap kan zijn om de bevolking zelf hun komposteerbare afval te laten verwerken. Onderzocht moet worden of er plaatselijk een afvalverwer kingsbedrijf kan worden opge zet, bijvoorbeeld als werkgele- genheidsprojekt, eventueel samen met naburige gemeen tes. ONDERWIJS: er dient per school of wijk gezorgd te wor den voor overblijfmogelijkhe- den voor kinderen. Dit kan ge realiseerd worden in samen hang met een kontinue-roos- ter. Hiertoe dient de gemeente om te beginnen te bevorderen, dat de schooltijden op elkaar worden afgestemd. De enige manier om in Leus den voortgezet onderwijs te krijgen is in geïntegreerde vorm (voortgezet basisonder wijs). De gemeente dient er naar te streven dat er een ex perimentele vorm van dit geïn tegreerde onderwijs in Leus den van de qrond komt. WELZIJN: bij een beleidskeu ze voor achtergestelde groe pen is het noodzakelijk om mo gelijkheden te kreëren voor een betaalde medewerker (op bouwwerker) die de noodzake lijke tijd en zorg kan besteden aan deze groepen mensen. Open jeugd- en jongeren werk is van wezenlijk belang voor de opvang van met name werkloze jongeren De be staande voorzieningen moe ten daarom in de komende raadsperiode worden uitge breid tot open jeugd- en jonge renwerk Dit betekent dat de bedoelde voorzieningen per manent toegankelijk moeten zijn. Bij het beschikbaar stellen van ruimtes voor aktiviteiten voor jongeren dient rekening te worden gehouden met vormen van vrije tijdsbesteding die veel ruimte vragen of in de toe komst gaan vragen. Ook ruim tes voor het maken van harde, levende muziek zonder over last te veroorzaken voor de omgeving, zijn noodzakelijk. SPORT EN REKREATIE: voorzieningen op het Burge meester Buiningpark en de binnensport in Achterveld zijn achtergebleven bij de andere sportvoorzieningen. Deze zul len de komende vier jaar voor rang moeten krijgen. Een nieu we accommodatie kan daarbij gewenst zijn. FINANCIËN: wij zijn van me ning dat er in Leusden de afge lopen jaren konservatief finan cieel beleid is gevoerd van on der andere het aanleggen van grote fondsen en reserves Het verdient naar onze aanbeve ling de middelen zodanig te kiezen, dat het gebruik ervan niet voor een groot aantal jaren wordt vastgelegd, maar dat de middelen kunnen worden inge zet voor andere doeleinden Ingeval van keuze zal de voorkeur moeten worden ge geven aan verhoging van de onroerend goedbelasting bo ven tariefverhogingen voor diensten met een grote maat schappelijke betekenis of ge richt op de zwakkere groepen in de samenleving. De PvdA is een voorstander van selektief bezuinigen (be leidsmatiger beter te verant woorden) en dus tegenstander van elke begrotingspost met gelijk percentage verlagen (kunnen geen keuzes worden gemaakt). Er dient op korte termijn een allesomvattend, gemeentelijke subsidiebeleid en een subsi dieverordening te worden ge maakt, waarbinnen een ver antwoord afwegingsproces kan plaatsvinden. Tot zover een greep uit het verkiezingsprogram van de Leusdense socialisten. Zij realiseren zich trouwens heel goed dat veel van hun beleidsvoornemens geld zullen gaan kosten. Maar volgens de PvdA heeft Leus den nog wel een zoete lieve Gerritje. In de inleiding van het program maakt de partij melding, datzijzich tegen de indruk keert als zou Leusden in ernstige financiële proble men zijn geraakt. „Wij zijn van mening, dat in de begro ting voldoende ruimte is te vinden om de door ons ge wenste nieuwe beleidsvoor nemens te financieren USDEN - Hedy d' Ancona, itssekretaris van onder meer mcipatiezaken, zal woens- 19 mei in Leusden spreken emancipatiebeleid. In het er van de komende gemeen- adsverkiezingen organise- le Rooie vrouwen in de PvdA Leusden een forum-dis- Bieavond over emancipatie- ie id op die avond vanaf 20.15 llf in de boerderij Groot Krak- hopst aan de Bolderikhof. Bdy d' Ancona zal een inlei- houden over het emancipa- Ieleid in algemene zin en over iken en verantwoordelijkhe- van de landelijke overheid Rn. Om aan te geven wat pro- iaal emancipatiebeleid kan ^moet inhouden is Elga Nl lenk uitgenodigd. Elga heeft ring als gemeenteraads- en inlid met speciale belang ing voor emancipatiezaken, •rrie Verduin, gemeenteraads in de PvdA en lid van de Leus- e Rooie vrouwengroep zal ten over het gemeentelijk ïcipatiebeleid. Het forum zal Br bestaan uit Mies Noorden- iD'66), Heieen van der Heide iet van Heerewaarden, Rooie P wen m eindredaktrices van de 1981 uitgebrachte Leusden- >oie vrouwennota „Emancipe- te leren". Forumleidster is '0; t Jansen, lid van de Leusden- ooie vrouwen l) :et eerste instantie was het idee e Rooie vrouwen het forum te bestaan uit de drie vrouwen in wsdense gemeenteraad. Cor- irduin (PKL), Evelien Blom en Lily van Amerom (VVD) ïen vertegenwoordigster van touwenraad met als speciale Hedy d' Ancona. Juist omdat vrouwelijke raadsleden sa- J |een eerste aanzet tot emanci- u beleid in Leusden hebben ge- zou het nu een goede gele genheid zijn geweest om elkaar vanuit diverse politieke en levens beschouwelijke richtingen met ach terban te ontmoeten om samen te praten en te denken over emanci patie Evelien Blom, Lily van Amerom en de Vrouwenraad hebben de uitno diging afgewezen Alle politieke partijen zijn hierna aangeschreven met het verzoek een van haar vrou welijke leden aan dit forum te laten deelnemen Slechts één partij, D'66. heeft gereageerd en zal aan het verzoek gehoor geven in de persoon van Mies Noordenbos. Emancipatie is niet het belang van één partij vinden de Rooie vrou wen. Ze vinden dan ook dat door de houding van de mensen die geen gehoor aan de uitnodiging hebben gegeven het praten over emanci patie moeilijker uitvoerbaar is ge worden. beleid in leusden In 1980 werd de tijdelijke Rijksbij drageregeling ter stimulering van emancipatiewerk van kracht. Een rijksbijdrage in de kosten van ge meentelijke subsidies voor aktivi- teiten die met emancipatie te ma ken hebben Groepen, meestal zijn dit vrouwenverenigingen, kunnen deze subsidie aanvragen waarna de gemeente beoordeelt of de akti- viteiten in aanmerking kunnen ko men voor deze subsidie. Zo ja, dan stuurt de gemeente de aanvraag door naar het Rijk en na verloop van tijd ontvangt de gemeente de ze subsidie. In datzelfde jaar gaven de vier vrouwelijke raadsleden een be schouwing naar aanleiding van de gemeentebegroting 1980 over de emancipatie-aspekten van het te voeren beleid Door middel van de ze beschouwing wilden zij een dis- kussie op gang brengen over emancipatie op het brede terrein van de gemeentelijke huishouding en het totale gemeentelijk beleid Burgemeester en wethouders stel den als antwoord een notitie op „gemeentelijk emancipatiebeleid dat als voorstel door de Raad werd aangenomen In juni 1981 gaven de Rooie vrouwen Leusden een emancipa tienota uit voor de gemeente Leus den onder de titel; „emanciperen is te leren". In deze notitie werd de beschou wing van de vier vrouwelijkeTaads- leden en de nota van B&W nader uitgewerkt De Rooie vrouwen Leusden geven hierin aan wat er volgens hun gedaan moet worden om emancipatiebeleid daadwerke lijk gestalte te geven Zij geven ver der de knelpunten aan die er nu in Leusden zijn Waar hebben deze inspannin gen van diverse kanten toe geleid? Wat is er daadwerkelijk veranderd de afgelopen twee jaar in Leus den? Barbara Caspers van het bu reau voorlichting van de gemeente Leusden is dit nagegaan en zei er onder meer over: „Afgezien van het werken met de rijksbijdragere geling en het maken van de eman- cipatiehota van burgemeester en wethouders is emancipatie een on derwerp van gesprek in diverse commissies en werkgroepen Zo is het emancipatiewerk een onder deel van het sociaal-cultureel plan. Er is een gedeeltelijke werkgroep deeltijdarbeid die echter nog geen rapport heeft uitgebracht De ver kiezingsoproepkaarten kunnen op verzoek op de meisjesnaam ko men Er worden taal-en naailessen gegeven aan buitenlandse vrou wen De dagmavo is tot stand ge komen en de gemeente heeft finan- ciëel bijgedragen aan de kinder- vakantie-aktiviteiten van Blijhof. Dit laatste kan gezien worden in het kader van aaneensluitende aktivi- teiten voor kinderen zodat vrouwen meer gelegenheid hebben aan het maatschappelijk leven deel te ne men. Tot slot is in april 1982 een emancipatie info huis-aan-huis ver spreid. Deze emancipatie info, sa mengesteld door onder andere bu reau voorlichting in nauw overleg met de drie vrouwelijke raadsle den, geeft diverse punten aan waar in Leusden aan gewerkt wordt of wat tot stand is gekomen Ondanks deze lange opsom ming van veranderingen valt er nog heel wat in te halen en te veranderen om te komen tot ge lijke rechten en gelijke mogelijk heden voor vrouwen. De forum-diskussieavond over emancipatiebeleid waarop iedere belangstellende welkom is zal op woensdag 19 mei ge houden worden in boerderij Groot Krakhorst. Aanvang 20.15 uur. LEUSDEN - Een groot aantal Leusdenaren heeft reeds een handtekening gezet onder de pe titie van het Vredesplatform: Leusden wil geen kernwapens. In de laatste week van de aktie liggen er geen handtekeningen lijsten meer in de bibliotheek bij winkelcentrum „de Hamershof". U kunt tot 20 mei terecht bij de op de achterzijde van het raambiljet genoemde adressen. Op donderdag 27 mei, om kwart over zeven 's avonds, voor het be gin van de raadsvergadering, zal de petitie worden aangeboden aan de gemeenteraad. Leusdenaren, die daartoe de gelegenheid heb ben, worden door het Vredesplat form uitgenodigd daarbij te zijn; het kan volgens het platform een petitie in levende lijve worden Vanavond wordt over de inhoud van de petitie in de Hakhorst, aan vang 20 00 uur, een politieke dis- kussie gehouden Tijdens een informatieve avond afgelopen dinsdag werd het CDA-Vrouwenberaad een feit. LEUSDEN - Het CDA-Vrou wenberaad is in Leusden afgelo pen dinsdag een feit geworden. Tijdens de informatieve avond is het voorstel aangenomen de ini tiatiefneemsters een jaar als voorlopig bestuur te laten funk- tioneren om daarnaa een defini tief bestuur te vormen. Emma Verheijen, lid van de provinciale staten en werkzaam in het trai nen van kader en vorming van vrouwenberaden gaf vooraf een duidelijke uitleg over een te vor men CDA Vrouwenberaad. Hier in waren vooral twee punten van belang. Het CDA Vrouwenbe raad is een bijzondere organisa tie binnen het CDA; zij werkt vol gens het CDA-programma. Als politieke vrouwenbeweging kan zij nooit concurrerend werken ten opzichte van andere vrou wenverenigingen. De doelstelling kan in drie be langrijke zaken worden onderver deeld Politieke bewustwording van vrouwen, integratie bijvoor beeld door bepaalde funkties als CDA-lid te gaan vervullen en in breng in het totale politieke CDA- beleid. Samen met de totstandkoming van het CDA werd het CDA Vrou wenberaad opgericht. Erna Ver- heyen moest helaas vaststellen dat het vrouwenberaad landelijk nog steeds niet volledig erkend en op genomen is in de CDA-partij, on danks het grote aantal vrouwen dat zich in bepaalde zaken heeft ver diept en daar hun mening over ken baar hebben gemaakt „Handelen met heel veel wijsheid," was de goede raad die Erna Verheyen de aanwezige vrouwen meegaf op de ze avond. Evelien Blom, fraktievoorzitster van het CDA en een van de vijf initatiefneemsters van deze avond kon wat het gemeentelijke CDA- beleid betreft de aanwezige vrou wengeruststellen. Het Vrouwenbe raad zal zeker een stem in het be leid krijgen. „Het belang van een goede achterban die meedenkt over diverse zaken is erg belangrijk voor een partij." Het CDA-Vrouwenberaad kon onmiddellijk aan de slag met di verse aktivlteiten voor de verkie zingscampagne. Als CDA-Vrou wenberaad zal de groep haar eerste vergadering na de zomer vakantie beleggen. LEUSDEN - Het coordinatie- team van het Leusdense in spraakorgaan CML vergadert aanstaande maandag. Deze openbare bijeenkomst wordt ge houden in het boerderijtje Ha- mersveldseweg 5 en begint om 20.00 uur. De agenda vermeldt: 1 Opening 2 Vaststelling verslag CT-verga- deringen 19 april 1982 3 Ingekomen stukken/mededelin gen 4. Mededelingen commissies CAI, Nieuwbouw gemeentehuis en begeleidingscie woonwagen centrum 5. Ontwerp statuten CML 6 Begroting 1983 7 Wat verder ter tafel komt 8 Rondvraag 9. Sluiting

Leusder Krant | 1982 | | pagina 7