L couting Nedeiland levert flink wat in .eusden krijgt Montessori peuterspeelzaal Vervolgavond alternatieve geneeswijzen eurofleur K J Ll.CL. VERHEID KORT DRASTISCH OP SUBSIDIE fellicht na de zomer al van start Coördinatie- team CML in het kort Iriscopie en homeopathie Vandaag in de Leusder Krant Geranium- markt j Leusder Krant j Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden Geen krant ontvangen? KOOP^AVOND FOTO-KOPIE NODIG? VRIJDAG 21 MEI "1882 14e JAARGANG NO. 6 Verantwoordelijk redakteur BERT VOS Redaktie en admimstratte Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leasden-Centrum Telefoon (033! 941495. b.g.g (034201 16141 Telex B D U 40261 Giro 871441 Abonnement f 14.05 per kwartaal Uitgave B.D U één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het bestuur Scouting Nederland zal mogelijke moeite doen de werkgelegenheid te houden voor het personeel t werkzaam is op het Lan- lijk Bureau van de vereni- ig in Leusden. Ook hoopt er in te slagen de „bui- ndienstmensen", die zich zighouden met de oplei- ig van het vrijwillig kader Nederlands grootste igdorganisatie, aan het irkte houden. De situatie is j problematisch geworden de landelijke overheid de staande subsidieregeling at wijzigen. Voor Scouting tekent dit een subsidiever- ndering van ruim één mil- >n gulden, op een totaal bsidiebedrag van 3,75 mil- >n gulden. )e nieuwe subsidieregeling die januari van het volgend jaar kracht wordt zal gebaseerd rden op de ledentallen van de erse organisaties Tot op heden subsidiëring plaats op basis het werkplan van de verschil de verenigingen die subsidie de landelijke overheid ontvin- Scouting Nederland wordt de meuwe regeling het hardst roffen Scouting zal van alle or- iisaties het meest moeten inle en. dit ondanks het feit dat zij uit de grootste jeugdorganisatie ms land is. De beqeleidina door beroepskrachten van de grote groep vrijwilligers die zich in het land bezighoudt met de scouting groepen werd tot op heden door de overheid voor een deel bekostigd De nieuwe subsidieregeling houdt geen rekening met deze vorm van dienstverlening IEDEREEN BEZUINIGEN ..ledereen moet bezuinigen, dus Scouting Nederland ook", zo meent het bestuur van de jeugdor ganisatie Een subsidieverminde ring van 1.1 miljoen wordt echter toch wel erg veel gevonden, te meer daar het hier gaat om het ..technisch gevolg van een nieuwe subsidieregeling" De jeugdorgani saties in Nederland worden de laat ste ti|d reeds regelmatig geconfron teerd met subsidieverlagingen. Voor 1982 moest Scouting het met 40 000- minder doen dan het jaar daarvoor Alles bij elkaar opge teld moest Scouting het de laatste jaren al met enkele honderdduizen den guldens minder stellen. Aan bezuinigingen is men in het kantoor aan de Leusdense Larikslaan dus zo langzamerhand wel gewend. ONREDELIJK Een plotselinge inkrimping van de subsidie met ruim één miljoen gulden vindt het bestuur, echter on redelijk Weliswaar vermindert de subsidie niet in één klap met ge noemd bedrag, de snelheid wordt toch wel erg groot gevonden. Het ligt in de bedoeling van de overheid om per 1-1-1983 ongeveer vijfen- eenhalve ton en met ingang van 1-1-1984 het volle bedrag minder uit te keren De zeer aanzienlijke verminde ring van de subsidie zal met zich meebrengen dat vanuit Leusden een flink aantal taken niet meer uit gevoerd kan worden Een deel van de groepsbegeleiding zal moeten vervallen Ook denkt men te kun nen bezuinigen op de collectieve verzekeringen Ook de juniorleden van Scouting zullen iets gaan mer ken van de drastische bezuini gingsmaatregelen die genomen moeten worden De tijdschriften voor welpen, verkenners, kabou ters. padvidsters. gidsen enzo voorts, zullen er soberder uit gaan zien of zullen minder uit gaan ko men ONTSLAGEN Er wordt binnen Scouting re kening gehouden met een moge lijk verlies van tien tot vijftien ar beidsplaatsen. Voorlopig zal men het middel hanteren van „natuurlijk verloop In ieder ge val zullen er voor 1 januari 1984 geen ontslagen vallen, zo heeft het bestuur van Scouting Neder land besloten. Met het ministerie van CRM gaat onderhandeld worden over een minder ongun stige overgangsregeling en garanties voor de werknemers. Een contributieverhoging als middel om de financiële proble men op te vangen, wijst het be stuur van Scouting van de hand. De recessie plaatst de ouders al voor genoeg problemen, zo meent het Scoutingsbestuur. Het landelijk bureau van Scou ting Nederland verhuisde in 1980 van een te krappe huisvesting in Amersfoort naar een modern kan toorpand in Leusden. Het bureau Om iedereen kennis te kunnen laten maken met de Scoutingorganisatie werd vorig jaar mei twee dagen lang open huis gehouden. Deze archieffoto laat een van de toen gehouden aktiviteiten zien wordt voor een belangrijk deel ge subsidieerd door het ministerie van CRM In Leusden zijn er een vijftig tal medewerkers werkzaam dat zich direct of indirect bezighoudt met het verenigingswerk Daar naast zijn er nog ongeveer 25 men sen voel ><ic i subsidie ontvan- gen wordt Het betreft hier mede werkers die werkzaam zijn ten be hoeve van de exploitatie van de kampeerterreinen of de Scout Shop De Scout Shop is te be schouwen als een ..commerciële poot" van de jongerenorganisatie Het gaat hier om een soort post orderbedrijf voor de leden van Scouting die hier allerlei kampeer- benodigdheden en andere speci fieke benodigdheden voor het Scoutingswerk kunnen bestellen. De Scout Shop is overigens ook gevestigd aan de Larikslaan. in een aparte vleugel van het Scoutings- bureau De landelijke organisatie ..Scouting Nederland" is een tiental jaren geleden ontstaan uit een fu sie van vier verenigingen die zich met scouting, toen beter bekend als ..verkennerij" of ..padvinderij", bezighielden Na een inzinking mag de organisatie zich de laatste jaren verheugen in een groeiende belangstelling van de Nederlandse jeugd Op dit moment telt de vereni ging rond de 125.000 leden die zijn aangesloten bij de ongeveer 1500 plaatselijke scoutinggroepen. EUSDEN - De vereniging Montessori-onderwijs in isden heeft plannen ontwik lom in het nieuwe seizoen te ten met een peuterspeelzaal, nu toe zijn er in Leusden- itrum drie peuterspeelzalen, ru| keltje, Blijhof en Nijntje. Blij- "heeft twee ochtendgroepen, keltje één, terwijl Nijntje een tend- en een middaggroep ft. Het aantal peuters dat nu binnen een paar jaar de be- inde peuterzalen wil bezoe- is groter dan de capaciteit de bestaande peuterzalen, was voor de Montessori-ver- |ing een van de redenen om werkgroep in te stellen die staansmogelijkheden van Montessori-peuterspeelzaal lan onderzoeken, it verschil met de bestaande irzalen is de Montessori bena- Naast de aangepaste om- waarin het kind zich in zijn tempo en met eigen capaci- •timaal kan ontwikkelen heeft Montessori materialen ont- ild voor kinderen vanaf twee- half jaar Deze materialen lericht op de zintuigelijke en irische ontwikkelingen, de ont wikkeling van de taal, de expressie en de kennis van het kind Spelen derwijs leert het kind met deze ma terialen omgaan. Naast de zelfstandige ontwikke ling zal in de peuterspeelzaal ook veel aandacht gegeven worden aan groepsaktiviteiten. zoals het vrije spel, zang, dans. poppenkast, verhaaltjes, kleien en plakken. Zo wordt er gestreefd naar een ontwik keling op alle terreinen. Een Mon tessori peuterspeelzaal biedt ver der het voordeel van de overgang van peuter zijn naar kleuterschool soepel zal verlopen Het kind blijft in dezelfde omgeving, heeft lang zamerhand kennis gemaakt met de kleuterleidster en kent dan ook al klasgenootjes. Voor de ouders is dit bovendien een prima gelegen heid om kennis te maken met het Montessori systeem FINANCIËN De Montessori-peuterspeelzaal zal dezelfde bijdrage heffen die de overige peuterspeelzalen in Leus den vragen aan de ouders. Dit is momenteel 5,85 per ochtend. Er wordt vanuit gegaan dat de ge meente Leusden haar bijdrage zal leveren overeenkomstig de be staande subsidieregelingen Omdat de Montessori-peuter speelzaal met een kleinere groep peuters werkt dan de bestaande peuterspeelzalen doen, zou er van uit gegaan kunnen worden dat de gemeente een onevenredige last met betrekking tot de huisvesting voor zijn rekening moet nemen De gemeente subsidieert namelijk 100% huisvestingskosten. De aan vraag om subsidie is echter gedaan op basis van het gemiddelde subsi diebedrag dat Leusden per peuter uitgeeft Dus het aantal kinderen wat de Montessori-speelzaal be zoekt, vermenigvuldigd met het ge middelde subsidiebedrag per peu ter. Bij een groepsgrootte van 14 peuters die tweemaal per week de speelzaal zullen bezoeken, waar door de speelzaal vier ochtenden open is, kan op deze manier toch een sluitende exploitatie verkregen worden In het gemeentelijk beleid ten aanzien van peuterwerk wordt het belang van het jonge kind als het centrale uitgangspunt gehanteerd ,,Het aktiveren van de ontwikke lingsmogelijkheden van het jonge kind'waarbij getracht wordt eventu eel aanwezige emotionele, sociale en cognitieve (kennis) achterstan den te verkleinen dan wel weg te werken, waardoor een achterstand in zijn latere ontwikkeling wordt voorkomen." Een Montessori-peuterspeelzaal komt aan deze uitgangspunten vol ledig tegemoet gezien haar werk- BDU Onafhankeh|k nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt dinsdag an donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 37 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,20 per regel (40 cent per mm). Losse nummers: 75 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopeod. Zaterdags gesloten. Leusden heeft al een Montessori lagere school. Het ziet er naar uit dat nu ook een Montessori peuterspeelzaal tot de mogelijkheden gaat behoren. De lagere school (foto) werd vorig jaar uitgebreid De grootste kollektie overgordijnen, vitrage, tapijten, en totale bedmode. Zekerheid van service en een goed advies bij INTERIEURVERZORGING J. M. v. KERSBERGEN De Brouwerij 12 - Leusden - Tel 946611 Op de politieke forum- discussie-avond aanstaande maandag praten de partijen over inspraak, bezuinigingen, kinderopvang, werkloosheid en Schoolsteegbosjes3 De politieke partijen gaan morgen ,,de markt op" in de Hamershof 3 In onze rubriek Het Kader van de Verkiezingen aandacht voorde verkiezings programma's van CDA en D'665 Spo(r)tlights op Amazone Brenda Mastenbroek 7 DOKTERSDIENST Vrij. tot zat. 16.00 uur 943300. Zat. 16.00 uur tot ma. 8.00 uur 944541 wijze Bovendien heeft de kleine groep van 14 peuters met een gedi plomeerd leidster, geassisteerd door een werkloze jongere, een i stagiaire of eventuele hulpmoeders het voordeel dat de peuters meer aandacht kunnen krijgen en minder snel afgeleid zijn Aktieve ouder participatie is een belangrijk onder deel in dit peuterspeelzaalgebeu- ren Betrokkenheid van de ouders is een vanzelfsprekendheid; op voeden doe je samen. Omdat de peuterspeelzaal het nieuwe seizoen wil gaan starten met haar aktiviteiten zal het in zo'n kort tijdsbestek moeilijk zijn huis vesting te vinden De Montessori school heeft het komende jaar een klaslokaal ongebruikt staan waar de peuterspeelzaal een jaar ge bruik van kan maken De vereniging spreekt haar uit drukkelijke wens uit de peuter speelzaal zo dicht mogelijk bij de school te situeren. De ouders maken een bewuste keuze voor het montessori-systeem en het zou praktische problemen kun nen opleveren wanneer de overi ge kinderen van een gezin on derwijs genieten op een heel an dere plaats in Leusden. Wanneer u voor dinsdaa- resp. donderdagavond 18 00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141. LEUSDEN - Het coördinatie team van het CML kwam op 17 mei onder meer bijeen om de laatste hand te leggen aan de concept-statuten van de op te richten stichting. Deze statuten zijn nu zover klaar, dat bespre king met de notaris mogelijk is. Hierna zal de verschillende werkgroepen om een reaktie worden gevraagd en kunnen zij in een algemene ledenvergade ring worden vastgesteld. Op deze vergadering werd door mevrouw Vlugt nogmaals inge gaan op de kwestie van de vloer van de sporthal Het blijkt niet mo- ge'iik sommiqe aktiviteiten, zoals het oranjefeest en een priesterwij ding. in de sporthal te doen plaats vinden. Uit een persbericht dat bij de plannen voor de hal werd uitge geven blijkt, dat de opzet wel dege lijk was te komen tot een aktivitei- tencentrum. Als nu dergelijke akti viteiten worden geweigerd, voldoet het centrum niet aan de opzet Inde kou staan kleumen terwijl de hal leeg staat kan en mag met de be- jtittieerosS" VRIJDAGAVONO OP DE LEUSDERWEG, AMERSFOORT. doeling zijn Daarom zal verdere aktie worden ondernomen De voorzitter, Jan Boerma, maakte een opmerking naar aan leiding van het verkiezingspro gramma van de PvdA Hierin staat een passage over het CML, waar mee hij niet erg gelukkig is. Met name met de opmerking dat het CML nog niet voldoet is hij weinig gelukkig ..Het zou plezierig zijn als de politieke partijen hun bedenkin gen eens komen uiten en zelf met voorstellen komen hoe het anders moet. Alleen kritiek leveren is wei nig konstruktief. Meewerken aan verbeteringen en oplossingen is wenselijker," aldus Boerma. Ter sprake kwam ook de even tuele vestiging van de EDAH in Leusden. Een beslissing hierover is een zaak van de werkgroep Mid den- en Kleinbedrijf Hierbij kan de consument niet meebeslissen, ter wijl het toch diens belangen raakt Bekeken zal worden in hoeverre er een procedure te vinden is om de consumentenbelangen zo goed mogelijk te verdedigen In de in spraakwinkel van het CML zal dit worden aangekaart Op de vergildefint, cic heer Vlugt hoeveel graskarpers door de gemeente zijn uitgezet. Het blijkt dat er erg veel zwem men in de buurt van de Waterjuf fer. Een prachtig gezicht, veel plezier voor de mensen, zenuw achtige poesen en kleine snoek jes die op grote karpers jagen. Een initiatief waaraan veel ple zier wordt beleefd. LEUSDEN - De werkgroep Ge zondheidszorg Leusden organi seert op maandag 24 rr.el in De Hakhorst een vervolgavond op de vorige thema-avond die han delde over klassieke en alterna tieve geneeswijzen. De aanvang is acht uur. Deze keer is het on derwerp iriscopie en homeopa thie. De heer H Koning, arts in Vee- nendaal zal aan de hand van dia's de inleiding verzorgen Hij verte genwoordigt zowel de klassieke als de alternatieve geneeswijze aan gezien hij in beide richtingen is op geleid Op zijn manier zal hij uitleg gen wanneer men nu gebruik moet maken van óf klassieke óf alterna tieve geneeswijze Op deze avond wordt veel infor matie en uitleg gegeven waarna gelegenheid is tot het stellen van vragen en voeren van een discus- vele soorten en in diverse kleuren. sie Een woordvoerder van de werkgroep zal tevens op deze avond enkele mededelingen doen over de gezondheidsbelangenver- eniging die men in september offi cieel wil oprichten Begin oktober van dit jaar wordt er door de werk groep een avond over medicijnge bruik georganiseerd Rozendaallaan 9 Leusden-C. Zie pag. 4. Tuincentrum i uuiLcmrum Ursulineweg 14 Leusden

Leusder Krant | 1982 | | pagina 1