I i april 56 ton opgehaald Straatnamen onthuld „Als overheid tegen kinderopvang is, heeft dat gevolgen voor privélevens" Provinciale Jeugdraad zoekt bestuursleden Hedy d'Ancona sprak in Leusden roef gescheiden inzamelen glas en papier Resultaten Nimmerdor rant Avondvier daagse van start Ontmoetings avond Marcuskerk Inschrijving Avondvierdaagse Amersfoort Als u gaat trouwen, wilt u dat natuurlijk weten ook. r-%£ TROUWKAARTEN DINSDAG 25 MEI 1982 plaatselijk nieuws EUSDEN - In het kader van proef met het gescheiden op en van glas en papier Is In de end april 41.493 kg glas en 160 kg papier opgehaald, deze maand is de ingezamel- hoeveelheid glas met IV2 ton en de raming van 40 ton uitge- len Het halen van de raming wil er niet zeggen dat we tevreden ien zijn. Er zou namelijk mèèr ingeleverd kunnen worden, meer je tijdens de ophaaldag rde wijken rijdt, blijkt dat van de derd gezinnen maar ongeveer ran de gelegenheid om glas te geven gebruik maken. Dit lal zou veel hoger kunnen zijn. lan nog véél glas ingezameld den! opgehaalde hoeveelheid pa- blijft deze maand ver achter bij ammg van 25.000 kg Uit con- en met papierhandelaren uit de eving is echter gebleken dat de ingingen, scholen en particu- in ook in april weer actief zijn eest, zij het dat de opbrengst daar lager was dan in de voor- ide maand. De gemeente en iverige ophalers zamelden sa- 21 Vz ton in. sschien is dit lage cijfer het ge- van het feit dat bij de voor- eschoonmaak in maart alle ou- iranten ineens zijn meegege- Oe opbrengst in die maand Irof alle verwachtingen, name- 3'/2 ton. ver de wijze van inzamelen valt het volgende op te merken, is is het moeilijk voor de bela- van de huisvuilauto, te bepa- afhankelijk nieuwsblad >r de gemeente Leusden. schijnt elke dinsdag en iderdag. érantwoordelijke daktie: ejt_Vos farnix Kreijns (pl. verv.) edaktie: ertien Engelkens aspar van Loo levering kopij en ad- artenties: aor het dinsdagnum- ler tot uiterlijk maan- tgmiddag 12.00 uur, lor het donderdag- jmmer tot uiterlijk oensdagmiddag 12.00 jr. edaktetie en admini- ratie: Kantoor Leusder ant, Rozendaallaan 9, usden-Centrum. Op erkdagen geopend van '00 tot 12.00 uur en in 13.30 tot 17 00 uur ionnementsgeld: 54,20 per jaar; f 27,60 ir half jaar; 14,05 per vartaai achten bezorging: s abonnee dient u de ant voor dinsdag- of inderdagavond 18.00 lur te hebben ontvan- n. Is dat niet het geval, em dan kontakt op atonze hoofdagent be rging (dinsdag en don- rdag tussen 18 30 en 30 uur), tel. 033- 0691. Bij geen gehoor nt u kontakt op nemen at onze inspekteur be rging, overdag 03420- 141, toestel 44. ibestellen foto's: meeste in de Leusder ant gepubliceerde fo- s kunt u nabestellen jet uitzondering van chief- en historische tos), bij vooruitbeta- lg van 5,- per exem- Bar (formaat 13 x 18 1) op giro: 871441 V BDU b.v. te Barne- d, met duidelijke ver- Iding van gewenste aantal, nummer a krant, pagina waar de foto werd ge- atst. U kunt ook kon- it betalen op ons kan- ir, Rozendaallaan 9, isden/Centrum. geveer drie tot vier ken na betaling ont- 'gt u de gewenste fo- s thuis. len of de bewoners de aan de weg geplaatste kist of doos bedoeld hebben als normaal afval of dat wel degelijk het de bedoeling was pa pier en glas apart aan te bieden. Vaak komt het voor dat bij het pa pier ander afval is gevoegd of dat dozen gesloten worden aangebo den. De huisvuilbeladers hebben dan geen keus en werpen alles in de huisvuilauto Ook worden flessen los aangebo den waardoor de kans veel groter wordt dat deze bij het beladenstuk gaan en overlast ontstaat. Wan neer men echter plasticzakken ge bruikt om flessen en papier in aan te bieden, kan men er zeker van zijn dat het in de verkeerde auto verdwijnt. Er is namelijk geen tijd voor openmaken van plasticzakken, do zen en het alsnog van papier en glas. De werkdag is kort en 's avonds moet alles weer schoon zijn. Helaas komt het ook wel eens voor dat de beladers een beoordelings fout maken en dat toch het keurig aan de straat gezette doosje met papier in de huisvuilauto belandt. Gelukkig is het een uitzondering en wanneer je dit beziet in het licht van de grote hoeveelheden afval welke dagelijks door de beladers worden verwerkt, is het te begrijpen dat er wel eens iets niet in de juiste auto verdwijnt. Misverstanden bij het laden kun nen in elk geval voork^"-»- *«"vden door het glas en papier op de juiste manier aan te bieden, namelijk glas in een houten kistje en papier in een open doos met een touwtje er om heen. De proef met het gescheiden ophalen van glas en papier is op gezet voor een periode van 6 maanden en loopt dus tot begin juli. In de maand juni wordt een uitge breid overzicht gepubliceerd van de resultaten van de proef en wordt bekend gemaakt of het apart ophalen van glas en papier wordt voortgezet. ACHTERVELD Hoewel de bouw van nieuwe woningen In het uitbreidingsplan te Achter veld nog maar enkele maanden geleden van start is gegaan werd zaterdag reeds overgegaan tot het onthullen van de namen van de nieuwe straten. Door de werk groep Naamgeving Wegen wer den de straten genoemd naar personen die zowel op econo misch, sociaal en geestelijke ge bied veel voor Achterveld heb ben betekend. Zaterdagmorgen om tien uur verzamelde zich een groot aantal, hiervoor uitgeno digd, familieleden van de perso nen waar de straten naar zijn vernoemd, in café Buitenlust. Eveneens waren aanwezig bur gemeester Rademaker met zijn echtgenote, de volledige werk groep Naamgeving, de gemeen tesecretaris en de gemeente- voorlichter van de gemeente Leusden. Burgemeester Rade maker verwelkomde alle aanwe zigen. ..Ik ben blij dat jullie in zo grote getalen bijeen zijn gekomen. Dit doet ons erg goed. Dit kan een grote reünie worden. Het is een echt familiaal gebeuren. Het heeft lang geduurd voor dat er in Achterveld werd gebouwd Dit maakte wel eens mismoedig. Er moesten veel problemen worden opgelost. De meeste zijn geluk kig opgelost. Ik vind het wel een mooie samenloop dat deze straatnamen nu worden onthuld in het jaar dat Achterveld zijn 600-jarig bestaan zal vieren". De nieuwe straten zijn genoemd naar bekende Achtervelders n.l de H van Zandbrinkstraat, de Hendrik Schoutenstraat, de Van Geijnstraat. de Rentinckstraat. de Ruurd Visserstraat en de Ni- colaas Wijntjes straat. De naam geving werd vastgesteld bij het Raadsbesluit van 26 november 1981. Als dank voor zijn inzet in de werkgroep werd aan Jan Schou ten een mooi aandenken over handigd. Verder kregen alle aan wezigen een boekje van de straatnamen in Achterveld en Stoutenburg. Als eerste werd het naambord van de H. van Zandbrinkstraat onthuld. Dit werd gedaan door de heer G. A. Zandbrink. Hij dankte dat op deze manier de naam van zijn vader werd geeerd. Vervolgens was het naambord van de Hendrik Schoutenstraat aan de beurt. Deze onthulling werd gedaan door mevrouw Schouten-Barten. ,.Ook wij zijn blij dat de naam van onze vader voor de Achterveldse bewoners op deze manier in herinnering zal blijven. Ik ben zeer verheugd dat mij de eer te beurt valt om dit bord te mogen onthullen", aldus mevrouw Schouten. Het straat naambord van de Ruurd Visser straat werd onthuld door een kleindochter, mevrouw Van Wie- ringen-Visser. De Rentinck- en de van Geijn- straatborden werden onthuld door de in rust zijnde pastoor Jansen. Uit de geschiedenis is gebleken dat deze beide pas toors zeer veel voor Achterveld hebben betekend. Als laatste was de Nicolaas Wijntjesstraat aan de beurt Deze onthulling werd gedaan door de heer G. Wijntjes. Hermanus van Zandbrink leef de van 1887-1956, zeker ook in het voorgeslacht verbonden met Slot Sannebrinck en de Zand- brinker molen Hij was wethou der en loco-burgemeester van Stoutenburg Was zaakvoerder en kassier van de Coöperatieve boerenleenbank en Handelsver eniging Achterveld. Mede-op richter van de Jonge Boeren Bond en op vele wijze actief in Achterveld-Stoutenburg. Hij was de vader van de latere wethouder en loco-burgemeester van Leus den W. van Zandbrink. Hendrik Schouten was een ac tief verenigingsbestuur, een ge respecteerd en wijs man Hij was mede-oprichter van de voetbal vereniging, de middenstandsver eniging en feestcomité. Broeder- meester van de Kevelaerse pro cessie en de O.L Vrouwevaart. Hij was 55 jaar voorzanger van- het Parochiekoor, lid commissie wering schoolverzuim. In de oor logstijd verleende hij hulp aan piloten en was blokleider Ruurdericus Januarius Visser betrok rond de eeuwwisseling komende uit Zuid Holland, de boerderij Groot Achterveld. In hoge mate heeft hij op verschil lende manieren de landbouw en veeteelt in en om Achterveld be vorderd. In 1901 richtte hij de Coöperatieve Boerenleenbank en Handelsvereniging op, van waar uit ook het gebruik van kunstmest ingevoerd werd. In 1911 had hij aandeel in de op richting van de Zuivelfabriek Ju liana. Wilhelmus van Geijn was van 1825 -1869 pastoor van de latere parochie Achterveld. In 1844 liet hij de kerk bouwen en in 1853 de pastorie. Hierbij spaarde hij zijn eigen middelen niet om deze bouwen te verwezelijken. Hij be vorderde de bouw van daggel derswoningen in de buurtschap 't Jannendorp. Gerardus Rentinck was van 1914 - 1938 pastoor in Achter veld. Ook hij kenmerkte zich als „bouwpastoor". Onder zijn pas toraat werd de huidige kerk ge bouwd, terwijl hij zich even in tensief heeft bezig gehouden met de vergroting van de R.K. lagere school en het bejaarden tehuis. De bouw van het Wit-Gele kruisgebouw kwam in zijn tijd tot stand. Nicolaas Wijntjes leefde van 1841 tot 1924. Van 1867 tot 1870 is hij Pauselijk Zouaaf (soldaat) geweest. Hij werd onderschei den met de Pauselijke medaille „Bene Merenti". Na zijn terug keer werd hij boer op Watervoord in Driedorp-Stoutenburg. - G.A. van Zandbrink onthult het straatnaambord met daarop de naam van zijn vader ACHTERVELD Maandag is voor de vijfde achtereenvolgen de maal de avondvierdaagse in Achterveld van start gegaan. Bij de voorinschrijving hadden zich reeds 486 deelnemers opgege ven. Er kon worden gekozen uit 5, 10 en 15 km. Maandagavond voor de start is er nog een aantal deelnemers bij gekomen. Met uitzondering van woensdaa- avond is de start en finish in Ons Gebouw. Woensdagavond is Ons Gebouw niet beschikbaar en is de start en finish bij de Regenboogschool aan de Walter van Amersfoortstraat. Donder dagavond zal er na afloop een défilé worden gehouden waar aan muziekvereniging D.W.S. haar medewerking zal verlenen. Het défilé start dit jaar vanaf het parkeerterrein bij het sportDark. De te volgen route is vanaf het parkeerterrein naar de Hessen weg, voor huize St. Joseph langs, Hessenweg. Jan van Arkelweg. Walter van Amersfoortstraat, Pa ter Stormstraat, Hessenweg Wddllld UfllDindlliy Uij v-Mis» vje- bouw. De organiserende commissie heeft gemeend om het eerste lustrum van de Achterveldse avondvierdaagse niet ongemerkt te laten voorbijgaan Daarom is er vrijdagavond 28 mei een feest avond in Ons Gebouw. De Barneveldse toneelgroep zal dan een toneelstuk opvoeren met als titel „Geluk brengen scherven". Tijdens de pauze zal door middel van een rad van avontuur een verloting worden gehouden waarbij een aantal leuke prijzen te winnen is. De toegang voor deze avond is ge heel gratis. EUSDER KRANT is een ve van de BDU-kranten- inatie te Barneveld. LEUSDEN - Sinds 16 mei is dominee Flink predikant in Leus den. Na de dienst waarin hij be vestigd werd en intrede deed, was er gelegenheid de familie Flink te begroeten. Dat kon slechts vluchtig gebeuren en ve len konden toen niet aanwezig zijn. Daarom is er op 27 mei om 20.00 uur een ontmoetingsavond in de Marcuskerk waar meer tijd is om elkaar te leren kennen. Deze avond zullen de verschil lende kommissies, werkgroepen LEUSDEN - „Wanneer je als overheid zegt: wij zijn tegen kin deropvang, dan bemoei je je wel degelijk met het privéleven van anderen. Dan verplicht je men sen niet langer dan de schooltij den van huis te gaan". Dit zei Hedy d'Ancona demissionair staatssecretaris van onder meer emancipatiezaken voor de PvdA naar aanleiding van uitspraken van andere partijen dat ze zich niet willen bemoeien met privéle ven. „Door de mogelijkheid te schep pen van kinderopvang geef je de mensen de vrijheid hier al of niet gebruik van te maken", aldus Hedy d'Ancona tijdens de forum- diskussie over emancipatie, georganiseerd door de Rooie Vrouwen. In haar inleiding gaf zij aan hoe nauw emancipatie sa mengaat met economische si tuaties. Als bezuinigingen het sociale stelsel treffen en toegespitst gaan worden op het zogenaamde kost winnersprincipe, dan werkt dit voor vrouwen meestal negatief. Boven dien werkt dit ontmoedigend wan neer men binnen het gezin arbeid wil gaan herverdelen. Elga Schenk, provinciaal staten lid voor de PvdA, vertelde dat ook op provinciaal gebied emancipato risch werk wordt verricht, zij het voorlopig nog op kleine schaal bin nen het provinciaal ambtenarenap paraat. Zij gaf hierbij diverse voor beelden zoals een ambtenaren- werkgroep en het beraad van vrou welijk personeel. De rijksbijdrage regeling die de provincie verdeelt over de diverse emancipatorische aktiviteiten, zag Elga liever toebe deeld aan geheel nieuwe initiatie ven dan aan de traditionele vrou wenverenigingen waar momenteel het overgrote deel naar toe gaat. Corri Verduin gaf een toelichting op het plaatselijk emancipatiegebeu- ren. Haar teleurstelling over de ma nier waarop B&W emancipatie be nadert, stak zij niet onder stoelen of - Hedy d'Ancona (derde van links) sprak In Leusden banken. ,,De nota van B&W over emancipatiezaken blijft voorlopig nog papieren woorden", aldus Cor ri. Bijzonder gekwetst voelde Corri Verduin zich door twee overige vrouwelijke raadslden die aan de uitnodiging voor deze avond geen gehoor hadden gegeven. De partij politiek laten prevaleren boven de goede gesprekken die zij de afgelo pen jaren over dit onderwerp heb ben gehouden was voor haar onbe grijpelijk. De vrouwelijke raadsle den hebben samen een eerste aanzet gegeven op het gebied van emancipatie in Leusden in de vorm van een notitie naar aanleiding van de begroting 1980. De Rooie Vrouwennota „Eman ciperen is te leren", waarin veel za ken genoemd worden die in het ka der van de emancipatie veranderd moeten worden in Leusder. en die naar allerlei organisaties in Leus den verzonden is heeft niet het doel bereikt dat de Rooie vrouwen graag wilden. Riet van Heerewaar den en Heieen van der Heide, bei den eindredaktrices van deze nota gaven hier een korte uitleg over. De hoop dat alle adviesorganen en de gemeenteraad meer emancipatie- gevoelig zouden worden is niet uit gekomen. De Rooie vrouwen gaan door. „Wij zullen wel moeten", was hun reaktie. Mies Noordenbos die namens haarzelf en D'66 in het forum plaatsgenomen had gaf tenslotte een zeer korte inleiding. Persoon lijk kon zij zich zeer goed vinden in de Rooie Vrouwennota en wat D'66 betrof, op het gebied van emanci patie wijkt D'66 niet veel af van het standpunt van de PvdA. De vragen na de pauze hadden vooral betrekking op herverdelng van werk binnens- en buitenshuis. Wordt er buitenshuis verdeeld dan werkt dit binnenshuis meestal door. Verder was er de vraag: Voor wie moet je zorgen dat er het eerst werkgelegenheid komt. Voor jon geren, mannen of vrouwen. De mening van Hedy d'Ancona was dat ieder individu recht heeft op arbeid. Voor de werklo ze jongeren moeten echter eerst de plannen op tafel komen, maar dan moeten de mogelijkheden voor jongens en meisjes procen tueel evenredig zijn, aan het aan tal werkloze meisjes en jongens. Tea Middelkoep en koren zich voorstellen en op een verrassende manier iets van hun werk laten zien of horen. Wij zullen elkaar weer eens in een plezierige sfeer kunnen ontmoe ten. Van harte worden alle Hervormde en Gereformeerde Gemeentele den uitgenodigd op deze avond aanwezig te zijn. Maar ook geïnte resseerden buiten de kerkelijke ge meente zijn van harte welkom UTRECHT - De Provinciale Jeugdraad zoekt bestuursleden (vrijwilligers). Omdat binnenkort enige bestuursleden weg zullen gaan moet het bestuur aange vuld worden. Gedacht wordt aan mensen die op enig terrein erva ring hebben met Jeugd- en Jon gerenwerk. Het bestuur telt on geveer 15 leden. De Jeugdraad heeft een taak in het verder tot ontwikkeling bren gen van het jeugdwelzijnswerk in de provincie Utrecht. Het werkterrein is ruim, want het wel zijn van jeugdigen houdt ver band met hun situatie op het ge bied van onderwijs en vorming, huisvesting, vrijetijdsbesteding, werkgelegenheid en hulpverle ning. Het werk wordt op verschil lende manieren ter hand geno men; door het ondersteunen van initiatieven, het signaleren van lacunes of overlappingen in be staande sektoren en het stimule ren van nieuwe ontwikkelingen. De Provinciale Jeugdraad werkt vooral in de vorm van projekten rond specifieke onderwerpen, bijvoorbeeld. jongerenhulp- verlening en buitenlandse jon geren. De Provinciale Jeugdraad zoekt naar mensen die vanwege hun werk, of omdat zij zelf jong zijn, iets willen doen in belang van het ieuqdwelzijn in onze provincie. Het LEUSDEN/CENTRUM - Zater dag was de LRV Nimmerdor ac tief in De Bilt. Bij het Z-springen werd mej. S. van Putten met Pa tricia 2e. H. v.d. Brink bleef fout loos met Pardoes in de M-klasse en voor R. v. d. Burg werden met Patrick 4 fouten genoteerd. Bij het mennen werd D Pries (Skinny) 1e in de M-klasse en J Ruiter (Boudewijn) 3e in de L-klas- se D. Pries (Skinny) werd winnaar. A. Baars (Kietha) 4e en J Ruiter (Boudewijn) 5e in de vaardigheids- proef. bestuur van de Jeugdraad bepaalt het algemeen beleid, zij is werkge ver van het personeel en verant woordelijk voor de financiën. Het werk van de Jeugdraad wordt uit gevoerd doorzeven beroepskrach ten die ook deel uitmaken van het bestuur. ERVARING De Provinciale Jeugdraad zoekt vooral naar bestuursleden die er varing hebben op het gebied van jongerenhulpverlening, randgroe- penwerk, werk met buitenlandse jongeren of jeugdwerkeloosheid. Bestuursleden moeten over vol doende tijd (circa twee avonden per maand) en kreativiteit beschik ken om daadwerkelijk met het werk van de Jeugdraad mee te denken en te werken Zij moeten ervaring hebben in het discussiëren over en formuleren van beleid, en de be reidheid zich te verdiepen in positie en arbeidssituatie van het perso neel Het bestuur van de Jeugd raad doet zelf geen uitvoerend werk. Degenen die interesse heb ben, kunnen informatie aanvra gen bij Renee van der Spek, Pro vinciale Jeugdraad Utrecht, Lan ge Nleuwstraat 63, 3512 PD Utrecht. Tel. 030-318425. LEUSDEN/AMERSFOORT - Op 7,8, 9 en 10 juni gaat de 39ste avondvierdaagse van start. Na vele maanden van voorbereiding zijn onder andere de parcoursen weer samengesteld waarbij di verse instanties hun medewer king verleenden. Voor de senio ren-wandelaars is het qedeelte over het militaire terrein De Vlas akkers vervallen, daarvoor is een wandeling om en door Birk- hoven in de plaats gekomen. De start voor alle vier de avonden is weer aan de achterzijde van het sportpark Nimmerdor waar ook het eindpunt is. Op donderdagavond 10 juni gaat de route vanaf de start naar Ring weg Dorrestein vanwaar de wan delaars op de klanken van de talrij ke muziekkorpsen aan hun intocht beginnen. De politie heeft weer haar volle me dewerking toegezegd om het ver keer te reqelen en de oversteek plaatsen te beveiligen. Bij de start is de EHBO aanwezig om eventue le blaren te behandelen. In Amers foort vindt de inschrijving plaats op donderdag 27 en vrijdag 28 mei van 18 00 tot 20.00 uur en op zater dag van 9.30 tot 12.00 uur in café d'Oranieboom, Leusderweg 43. Evenals in voorgaande jaren is er voor de deelnemers uit Leus den een speciale inschrijfavond waardoor hun een tocht naar Amersfoort bespaard blijft. Deze inschrijving is op dinsdagavond 25 mei van 19.00 tot 20.00 uur in de sportzaal Groenhouten. Anders zou u wel een andere samenlevings vorm hebben gekozen. Ja toch? Al uw familieleden, vrienden en kennissen kunnen snel op de hoogte zijn van het heuglijke feit met één van de fraaie uit de selectie 1982 van de LEUSDER KRANT Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-centrum. Kantoor geopend, op werkdagen van 9 tot 12 en van 13.30 tot 17.00 uur. Desgewenst kunt u de modellenboeken thuis bekijken als u ons even van tevoren een seintje geeft. Dan reserveren we de boeken voor u.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3