Onze politieke partijen en de lokale sport GPV/SGP: „Opdat het ons allen wel ga ÖGPV Politieke markt Hamershof veel regen, weinig vuur I Leusder Krant! titie Vredesplatform: 2400 handtekeningen V erkiezmgsprogramma Levans- nouaing. I" FÖTÖKÖPTË i NODIG? DINSDAG 25 MEI 1962 MCISJei» hPMlt plaatselijk nieuws gewoon jezelf kunnen ;ijn „Stemmen op de VVD Is vooral kiezen voor een le venshouding". lees ik in het nieuwste nummer van „Li beraal Leusden", het enige plaatselijke partijblad dat re gelmatig bij de Leusdenaren in de brievenbus rolt. Als ik zo'n zin lees wordt ik bijzonder nieuwsgierig. Heb „Liberaal Leusden" dan ook weer gretig verslonden. Ik ben niet teleurgesteld. In een tijd vol somberheid, crisis gedachten, economische te ruggang e.d. is het een vera deming om „Liberaal Leus den" tot je te nemen. De op gewektheid en de humor van dit blad doet weldadig aan. De levenshouding van de VVD is neergelegd in een ly risch hoofdartikel vol fraaie vol zinnen Heel wat VVD-ers zul len een traan weggepinkt heb ben bij het ontroerd lezen er van. Een literair hoogtepunt in de plaatselijke politiek en dat is nooit weg, moet je maar den ken. Maar daar wilde ik het niet over hebben Verder lezend werd ik op pagina vier bijzon der getroffen door een stukje onder het kopje ..Verkeer" En wat lezen we daar? Dat er zoveel verkeerslich ten gekomen zijn is sommigen een doom in het oog, maar ze ker is nu eenmaal dat lichten die 24 uur per etmaal werken en die door alle verkeersdeel nemers serieus genomen wor den praktisch voor 100 procent veiligheid zorgen Op zo'n moment beginnen mijn ogen van pure verbazinng te knipperen. Dan heb ik even het gevoel, dat ik niks meer snap van de plaatselijke partij politiek en ik lees het stukje nóg een keer Maar nee hoor, geen fout gemaakt, het staét er echt' Nu weet iedereen, dat onze VVD-wethouder Wage naar (volgens Liberaal Leus den in de Leusder Krant soms wel tien keer in één nummer genoemd een grote voorstander is van verkeers lichten, die slechts tijdens de spitsuren werken. Daarover is al enige tijd diskussie gaande en verschijnt binnenkort een heus rapport van DHV. waarin dit allemaal nog eens ..weten schappelijk" wordt onder bouwd U begrijpt het VVD-stand- punt niet meer7 U begint - zelfs tijdéns'de'spitsuren - met uw ogen te knipperen? Laten we eens kijken naar de begin selverklaring van de VVD op pagina 1 van ..Liberaal Leus den", inderdaad, het staat in dat lyrisch literaire hoofdarti kel. Ik citeerVolgens de begin selen van het liberalisme gaat echte menselijke vrijheid altijd samen met het besef van ver antwoordelijkheid voor en ten opzichte van anderen En die anderen zijn gelijkwaardige medeburgers In de WD-visie houdt de vrijheid van de mens daar op, waar de vrijheid van de medemens op onaanvaard bare wijze wordt aangetast Absolute vrijheid leidt immers tot de vrijheid van de jungle, waar het recht van de sterkste altijd overheerst Einde citaat Nu is alles dui delijk. Knipperende verkeers lichten leiden tot absolute vrijheid en de sterkste zal dan zeker triomferen over de zwakste verkeersdeelne mers. En dat kan niet vol gens de liberalen. Vandaar ook, dat verkeerslichten vol gens de VVD vier en twintig uur per dag moeten blijven werken, want „vrijheid gaat volgens de VVD altijd samen met verantwoordelijkheid èn gebondenheid". En wethouder Wagenaar dan7 zult u vragen, dat is toch een VVD-wethouder? U hebt natuurlijk gelijk, maar daar moet u waarschijnlijk niet al te zwaar aan tillen. Die man heeft zijn eigen verantwoordelijk heid en voelt zich wellicht niet gebonden aan zijn eigen libe rale programma En boven dien er zijn altijd groepen die alléén „Liberaal Leusden" le zen en het eens zijn met wat daarin wordt gezegd over de verkeerslichten èn er zijn groe pen, die alléén de Leusder Krant lezen en het daarin eens zijn met wat de wethouder van de VVD over verkeerslichten zegt Zo hou je twee groepen tevreden. Ook dat kan een le venshouding genoemd wor den Een cynische konklu- sie? „Leusden kan de charme van het cynisme niet ontzegd worden", heeft CDA-gedepu- teerde Schapink ooit eens ge zegd. We willen die man niet teleurstellen (V.) Rozendaallaan 9 Leusden-C. heid over de kernbewapening blijkt onder alle bevolkingsgroe pen te leven Het resultaat van de handtekeningenaktie maakt dui delijk dat een groot aantal Leus denaren van mening is dat de gemeenteraad eigen initiatieven kan en moet nemen, zelf iets kan doen Aan de regering kenbaar maken wat er leeft onder de be volking Eigen stappen nemen op het terrein van vredesonder- wijs, vredesvoorlichting. enz en als „symbolische" daad zich uit spreken tegen kernwapens op eigen grondgebied. Op donderdag 27 mei a.s., om kwart over zeven 's avonds, voor het begin van de raadsvergade ring, zal de petitie worden aange boden aan de gemeenteraad. Leusdenaren, die daartoe de ge legenheid hebben, worden door het Vredesplatform uitgenodigd erbij te zijn. Op deze manier kan volgens het platform nog een keer blijken: Leusden wil geen kernwapens. PvdA 181/2% LEUSDEN Aan verkie zingen deelnemende politie ke partijen doen doorgaans veel moeite om de gunst van- het kiezersvolk te winnen. Enige tijd voor de „grote dag" verschijnen de partij-pro gramma's met een beschrij ving van hetgeen men in de komende vier jaar van plan is. Hoe meer stemmen, deste groter het aantal zetels en de kans, dat het „verlanglijstje" realiteit wordt. Reuze be nieuwd naar wat de Leusden- se sportwereld in de naaste toekomst mag verwachten, hebben wij het sportieve ge deelte van de diverse pro gramma's onder de loep ge nomen. Wat de volgorde van de partijen betreft, kunt u met ons van mening verschillen. Dat is dan jammer, maar er was geen tijd meer voor in spraak en wij zijn simpelweg uitgegaan van het aantal woorden, die door de respec tievelijke groeperingen aan het programma-onderdeel „Sport en Recreatie" zijn be steed. Met de aantekening, dat D'66 uitsluitend over „Sport" schrijft (zonder re creatie) en dat Gemeentebe langen geen programma heeft gemaakt. VVD 44% In totaal gebruikten de par tijen 864 woorden, waarvan niet minder dan 383 (of 44%) door de VVD. Relatief veel, maar wij vragen ons toch af. of deze partij wel goed weet, wat er sportief in het Leus- dense leeft, als je ziet dat in het halfjaarlijkse blad „Libe raal Leusden" op pagina 4 onze Korf een sportZAAL wordt genoemd en gezegd wordt, dat Roda binnenkort een tribune in gebruik neemt Die tribune staat er reeds ja ren' Verder wordt beweerd, dat handbal op een BAAN wordt gespeeld Dat echter even terzijde. In het VVD-pro- gramma wordt gezegd, dat sport een wezenlijk onder deel uitmaakt van de vrije tijdsbesteding De gemeen telijke overheid dient te zor gen voor voldoende sportac commodatie, die zo mogelijk gelijke tred dient te houden met de groei van de bevol king. Sport voor en door ge handicapten mag niet wor den vergeten en bestaande sportclubs moeten betrok ken worden bij het sportief recreëren van niet-georgani- seerden Zelfwerkzaamheid van de sporters en sportclubs staat hoog in het vaandel en de VVD staat in principe niet afwijzend tegen sponsoring en reclame. Maar liefst 144 VVD-woorden handelen over de zwembaden „Bavoort" (investeringen in energiebe sparende maatregelen en in zake het buitenbad i.v.m. de groei van de bevolking) en ..de Glind" (bij sluiting bus vervoer voor Achtervelders naar elders). Nu weet u „dui delijk" wat de VVD wil, voor zover duidelijkheid in de poli tiek mogelijk is CDA 221/2% Het CDA heeft 194 woor den (22%% van het totaal) besteed aan Sport en Recrea tie en constateert daarmee, dat sportbeoefening en -or ganisatie een zaak is van par ticulier initiatief, waarbij de plaatselijke overheid tot taak heeft sport als wezenlijk deel van het welzijn te bevorde ren De toenemende hoeveel heid vrije tijd en de spanning van het huidige jachtige le ven vragen een actief recrea- tiebeleid Ook wil het CDA medegebruik van de (ge meentelijke) voorzieningen door recreanten buiten ver enigingsverband en het toe gankelijker) maken daarvan voor gehandicapten. Verant woordelijkheid van de ge bruikers en zelfwerkzaam heid te worden geactiveerd Over nieuwe voorzieningen wordt helaas niets gezegd, hoewel bekend moet zijn, dat er nog knelpunten bestaan De PvdA heeft in het totale bestand een aandeel van 181/2% (161 woorden over Sport en Recreatie). Die be zigheden dienen een integre rend deel uit te maken van het gemeentelijk welzijnsbeleid Met name schoolsport moet tot zijn recht kunnen komen. Tarieven, huren, subsidies en contributies maken een deel uit van het financieringssys teem van de accommodaties. Die elementen dienen zoda nig in evenwicht te zijn, dat sportbeoefening voor ieder een mogelijk is. Een beetje onlogisch is de letterlijk uit de PvdA-,, voorjaarsnota" overgenomen volzin „Ook moet worden beoordeeld waar en aan wie versluierde subsidies worden gegeven onder andere via te lage of symbolische huurbedragen voor akkommodaties" Be doeld wordt wellicht, dat daartegen maatregelen wor den getroffen Dat staat er echter niet' Van kantines en clubhuizen wordt erkend, dat ze een be langrijke sociale functie ver vullen. Ook als ontmoetings centrum voor veel mensen uiterst belangrijk. Voorzie ningen op het Buiningpark (wordt Antilopen bedoeld?) en bij de binnensport in Ach terveld (Avanti?) zijn achter gebleven bij andere accom modaties „Deze zullen in de komende vier jaar voorrang moeten krijgen", zegt de PvdA resoluut „en een nieu we accommodatie kan daar bij gewenst zijn". Niet duide lijk wordt of dat een vierde sportpark dan wel een royale sportzaal in Achterveld is Beide voorzieningen lijken nodig. GPV/SGP ioy2% De samenwerkende pro testantse partijen hebben toch nog 91 woorden (1C'/2%) aan Sport en Recreatie ge wijd. Zij vinden, dat met de totstandkoming van de Korf en de Inslag een redelijk ni veau van sportvoorziening is bereikt De combinatie is dui delijk tegen ondersteuning van beroepssport. al is daar van in Leusden geen sprake Positief staat de GPV/SGP tegenover sportieve recreatie en de aanleg van fiets- en wandelpaden en speelterrei nen voor de jeugd USDEN 2400 Leusdena- oor een anti-kernwapen- en («motie. Dat zal ongeveer ttultaat zijn van de handte- naktle die het Vredes platform onder de bevolking van Leusden heeft gehouden. Het eindresultaat is nog niet bekend. Voor donderdag a.s. worden de handtekeningenlijsten verza- petitie gegeven Onder de onder- meld en geteld. tekenaars zijn ook dertig bewo- Mensen van verschillende po- ners van het verzorgingshuis 't litieke oriëntatie, longeren en ou- Hamersveld en aangrenzende deren, hebben hun naam aan de bejaardenwöningen. Ongerust LEUSDEN - „Als inwo ners van de gemeente Leusden willen wij in de po litiek onze plicht doen; „op dat het ons allen wel ga". Met dit uitgangspunt gaat de Leusdense lijstverbin- ding GPV/SGP de gemeen teraadsverkiezingen in. Beide partijen gaan even als de voorgaande vier ja ren samen verder, omdat op die manier de doelstel lingen van de kiesvereni gingen van het GPV en de SGP het beste worden ge diend. „De kern van deze doelstellingen is het toe passen van de bijbelse nor men in het staatkundig le ven en het bekendheid ge ven aan deze normen," zo staat het in de inleiding van het gemeenteprogram van GPV/SGP Leusden. Een program dat zeker geen prijs zal krijgen voor helder taalgebruik, maar dat op sommige punten toch Iets concreets aangeeft. GPV/SGP stelt: RUIMTELIJKE ORDE NING Voor een goede ruimteli|ke ordening binnen de gemeente is het formuleren van de doel stellingen van het ruimtelijk be leid noodzakelijk. Het struc tuurplan biedt daar een goede gelegenheid voor. De groei van Leusden zal zich, na de totstandkoming van de tweede fase, moeten beperken tot de natuurlijke groei om verdere verstedelijking tegen te gaan VOLKSHUISVESTING Niet alleen moet ervoor wor den gezorgd dat er woningen gebouwd worden voor alle in komensklassen. ook dient aandacht geschonken te wor den aan die categorieën waar voor aangepaste woningen noodzakelijk zijn (bejaarden en invaliden), aan grote gezin nen en alleenstaanden en aa mensen die door hun beroep of bedrijf op een bepaald soort woningen zijn aangewezen In het toewijzingsbeleid van wo ningen dient het gemeentebe- - Harm Offereins (GPV/SGP) stuur de zogenaamde alterna tieve samenlevingsvormen niet met het huwelijk gelijk te stellen. Het huweijk is in tegen stelling tot een alternatieve sa menlevingsvorm namelijk een op Gods Woord gegronde in stelling en daarom van funda menteel belang voor de sa menleving. MILIEU Voor ingrijpende projecten, zoals de aanleg van wegen of industrieterreinen, dient een milieu-effectenrapport opge maakt te worden. Als de uit- roering van zo'n beleidsmaat- egel tot de aantasting van het r.iilieu leidt, dient als uitgangs punt genomen te worden dat deze aantasting gecompen seerd wordt. Verloren gegaan natuurgebied kan bijvoorbeeld vervangen worden door aan leg van een vervangend ge bied elders. ONDERWIJS Het geven van godsdien stonderwijs aan gemeentelijke scholen is een zaak voor de ouders De gemeentelijke overheid behoort hiervoor geen mede-verantwoordelijk- heid te aanvaarden door het subsidiëren van dit onderwijs GPV/SGP zijn het niet eens met de in de onderwijsnota omschreven pnmaire doelstel ling ten aanzien van het voort gezet onderwijs, nameli|k „het met alle mogeli|ke middelen bevorderen van de totstandko ming van een scholengemeen schap mavo havo/vwo, welke qua opzet toegankelijk is voor een zo grool mogelijk deel van de Leusdense leerlingen Een dergelijke scholengemeen schap kan in leite alleen een samenwerkingsschool zijn. Maar deze vorm waarin de overheid en particulieren sa menwerken, is een misken ning van de verschillende aard van het bijzonder en het open baar onderwijs Voor alge meen vormend- en voorberei dend wetenschappelijk onder wijs is het nauwelijks bezwaar lijk, dat Leusdense leerlingen op Amersloorfse scholen aan gewezen blijen WELZIJN De Leusdense bibliotheken voorzien, gelet op het verhou- S®P ^^^^Staatkundig Gereformeerde Partij dingsgewijs grote aantal le zers. in een duielijke behoefte. Er zal naar gestreefd moeten worden dat de collectie gelijke tred houdt met de groei van de bevolking Naast gemeentelij ke subsidiëring dient daartoe periodiek een passende ver hoging van de eigen bijdrage van de leden overwogen te worden De mens heeft geen „recht op gezondheid"; het is een ga ve gezond te zijn De burger is verantwoordelijk voor een leef wijze die de gezondheid van zichzelf en van zijn medemens bevordert Het gemeentebe stuur dient te zorgen voor vol doende aanbod in de openba re gezondheidszorg. Ook emancipatiebeleid kan te maken hebben met de zorg voor minderbedeelden Eman- D'66 41/2% Van een „jonge" partij als D'66 valt ons tegen, dat slechts 35 woorden over Sport in het programma wer den opgenomen Toch zijn de democraten zeer duidelijk in de formulering van hun wensen: „Snelle realisatie van korfbalvelden voor Anti lopen en afremming van de uitbreiding van tenmsmoge- lijkheden" en zo hebben de korfballers toch niet hele maal voor niets weer en wind getrotseerd bij hun ludiek protest tegen de gravelexplo- sie van de lokale LTV's (PC.) cipatie houdt immers het op heffen van ongerechtvaardig de achterstelling in Het ge meentebestuur dient er dan ook zorg voor te dragen dat zo'n achterstelling opgeheven wordt. Bij het huidige emanci patiebeleid lijkt er echter een andere achterstelling op te tre den en wel die van de onder- waardenng van de rol van de vrouw in het gezin. SOCIAAL-ECONOMI SCHE AANGELEGENHE DEN De hoge prioriteit die de werkgelegenheid dient te heb ben, heeft tot gevolg dat de sti- mulerings-activiteiten zich niet slechts tot schone werkgele genheid en milieu-vriendelijke bedril ven mogen beperken Met betrekking tot de detail handel dient de gemeente te blijven streven naar de realise ring van de in de plannen op genomen buurtsteunpunten zodra dit economisch haalbaar FINANCIEN Gelet op de toenemende druk op de gezinsinkomens mag het gemeentebestuur tot vergroting van haar inkomsten door belastingverhoging pas na uiterst zorgvuldige overwe ging besluiten. Waar mogelijk dienen daarentegen bestem mingsheffingen (bijvoorbeeld reinigingsrechten, red.), vooral die een rechtstreeks verband met specifieke uitgaven heb ben, zoveel mogelijk aan het uitgavenniveau gekoppeld te worden. -Evelien Blom schuilt in afwachting van belangstellenden LEUSDEN De politieke rfiarkt, die zaterdag de gehele dag in het winkelcentrum De Hamershof werd gehouden, heeft niet bijster veel belang stellenden getrokken. Moge lijk waren veel Leusdenaren het Hemelvaartsweekend el ders aan het doorbrengen. Zeker is in ieder geval, dat ook de gestaag neersijpelen- de regen er niet toe bijdroeg, dat belangstellenden in grote getale langs de kraampjes van de politieke partijen kwa men. Er stonden zes kramen za terdag, maar één er van bleef leeg. Gemeentebelangen kwam als enige partij niet opdagen. De andere vijf wa ren er wel. Met de gebruikelij ke folders, ballonnen, affi ches, stickers, luciferdoosjes en zo meer. Twee partijen pakte het maken van propa ganda origineel aan. In de VVD-kraam zat een dame lu ciferdoosjes te beschilderen om die aan potentiële liberale kiezers te doen toekomen. En D'66 bedacht de jeugd op die grijze zaterdag zelfs met zon- nekleppen. De geringe publieke be langstelling verhinderde de partijen niet om elk een afge vaardigde het podium op de kop van de Kooikersgracht op te sturen, om daar het een en ander over het verkie zingsprogram toe te lichten. Zij deden dat na aangekon digd te zijn door TROS-Ak- tua-redakteur Gerard Tre- bert. Onderwijl werd men re gelmatig onderbroken door een langs paraderend jazz- straatorkest Een vrolijke onderbreking van de woordenstroom vanaf het podium werd gevormd door het optreden van de Rooie Vrouwen van de plaat selijke PvdA-afdeling. Zoals zij dat eerder vorige week al op verscheidene andere plaatsen in Leusden deden, brachten de vrouwen zater dag een cabaretachtig-pro- gramma, met liedjes en tek sten toegespitst op Leusden se situaties. Het was jammer dat de Ha- mershofwinkeliers hun op zich aardige idee in de wielen gereden zagen door een wel licht verkeerde datumkeuze en het slechte weer. Want daardoor werd de politieke markt in de Hamershof er een met veel regen en weinig vuur. Stond erbij en keek er naar.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 5